Obnovit stránku

Michal Rybka

Co je to právo na opravu?

Taky byste si pod pojmem právo na opravu představili možnost si svévolně opravovat zakoupená zařízení? Je to jenom částečná pravda, ve skutečnosti je výklad mnohem širší. Co vše do práva na opravu spadá, jaké to má výhody pro uživatele a jak to ovlivní servisy, se dozvíte v následujícím článku.

Zoologická zahrada USB konektorů

USB je sice jeden z nejrozšířenějších konektorů, jeho nástup nebyl až zas tak přímočarý. Přinejmenším panovaly zmatky mezi tvary a označeními. Jak to vypadalo v zoo USB konektorů?

AI a svět po práci: Hledání nového smyslu pro lidi

Marxistické teorie vysvětlovaly, že to byla práce, která „polidštila opice“. Nutno podotknout, že práce byla vždy faktická nutnost – a že nikoliv práce, ale snaha zjednodušit si práci byla vždy tím hlavním faktorem, který táhl vývoj vpřed. Optimalizace, automatizace, inovace: To byl směr, který nás vedl od pracného k inteligentnímu.

Lidi versus Umělá inteligence: Jak se vyhnout budoucím konfliktům?

Obavy lidstva z války se stroji se táhnou mnohem dál, než k populární sérii Terminátor (1984). Už Karel Čapek si kladl otázky o budoucnosti lidstva ve své divadelní hře RUR (1920) – a velmi realistický scénář o možném vzniku digitální diktatury přineslo americké scifi Colossus: The Forbin Project (1970). Tam se popisuje situace, kdy se americký válečný systém Colossus propojí se sovětským počítačem Guardian – a oba stroje se dopracují k závěru, že lidstvo je na hraně sebezničení a že jediná cesta, jak ho zachránit, je zavést digitální diktaturu, kdy lidstvu doslova vnutí pacifismus pod hrozbou jeho zničení.

Umělá inteligence: Lidé už jsou nadbyteční?

Ve všech případech všech dosavadních technologických revolucí docházelo k proměně práce: Z vozků se stali řidiči kamionů, z písařů úředníci, z farmářů, kteří vláčeli pluh za volem, byli řidiči traktorů. Práce se změnila, stala se obvykle jednodušší a o něco bezpečnější, i když to mělo jak svoje plusy, tak i mínusy.

Stable Diffusion, Midjourney: Jak funguje umělá kreativita?

Novou a překvapivou formou umělé inteligence je umělá kreativita. V poslední době se objevila celá řada programů, které dokážou generovat obrazy na základě textových vstupů. Samotná kreativní AI se stala proslulou v roce 2015, kdy Google uvedl Deep Dream Generator. Ten uměl vyšperkovat vstupní obraz do podoby barevné halucinace – bylo to zajímavé, ale poněkud jednoúčelové.

Pozitiva i negativa umělé inteligence: „Vzali nám práci!“

„They took our jobs“, neboli „vzali nám práci“, není jenom ikonická hláška ze seriálu South Park, ale také obava, která doprovází každou technologickou revoluci. Lidé jsou v podstatě dost konzervativní – a ti, kteří si získají určitou pozici, opravdu nemají rádi, když přichází technologická změna, která jim přerovná svět pod nohama. Každá technologická revoluce měla svoje kritiky – i když jen některá z hnutí bychom mohli označit za zcela antitechnická, ale i taková existují.

Technologické revoluce – proč jsou významné?

Technologické revoluce představují radikální zvraty v lidských dějinách, které přinášejí nové možnosti a zásadně mění podobu společnosti. Obvykle souvisí s příchodem nějaké konkrétní technologie a nebo společensko-ekonomické strategie, která zcela změnila podobu toho, jak společnost funguje – a má zcela zásadní dopady na chod dějin.

Souboj vypravěčů | Michal Rybka vs GPT-4

Nástup umělé inteligence většinu z nás přinejmenším zaskočil. Ne že bychom ji nečekali, ba naopak. AI nás ale měla přijít vysvobodit od každodenní dřiny a stereotypu. Nikdo ale nečekal, že namísto toho vyzve na souboj lidskou kreativitu. Dokáže AI projevit kreativitu? Michal Rybka hledá odpověď v knize Souboj vypravěčů.

Osmibity – málo známá část cesty k USB

USB je univerzální, levné a dnes se s ním na počítačích setkáváme prakticky denně. Cesta k jeho aktuální podobě ale byla docela dlouhá.

Snaha nechat po sobě otisk: Historie záznamu informací

Většina skutečných dějin lidstva je ztracená v šeru pravěku a raného starověku proto, že neexistovalo písmo a tedy ani žádná možnost, jak si předat informace jinak než ústně. Verbální tradice je ale typicky omezená jenom na stovky let a vázaná na konkrétní kulturu, takže pokud se kultura vytratí, zmizí i vzpomínky a dějiny nelze rekonstruovat jinak než archeologicky – a to znamená bez příběhů a beze jmen.

Umělá inteligence: Od technické revoluci k technologické evoluci

Lidé získali během své evoluce celou řadu zajímavých evolučních programů. Jedním z nich je zvědavost a snaha zkoumat svět kolem sebe. Tato snaha byla u prvních lidí, kteří opustili Afriku v prehistorických dobách – a snahu zkoumat svět máme pořád, ať už šlo o nesmírně riskantní cesty Polynézanů Tichým oceánem – a nebo moderní snahy cestovatelů podívat se na místo, které je jenom těžko přístupné. Edmund Hillary lezl se svým šerpou Tenzigem Norgayem v roce 1953 na místo, kam by nikdo normální lézt neměl – na samotný vrchol Everestu – a od té doby tam leze stále více a více lidí.

Hi-Res přehrávače: špičková hudba na cesty

Audiopřehrávač má skoro každý u sebe v mobilním telefonu. Ty ale kvalitativně mnohdy nedostačují. Naštěstí jsou na trhu i speciální audiopřehrávače, které jsou určeny i pro náročné posluchače.

Jak se navrhoval Universal Serial Bus

Konektory USB (Universal Serial Bus) potkáváme na denní bázi. Cesta k jejich dnešní podobě a funkcionalitě ale byla docela klikatá. Jak to vypadalo na úplném počátku?

Digitální audio na cesty přichází

Digitální audio se poprvé rozšířilo ve formě CD a postupně vyhrálo souboj s vinylovými deskami. Zvítězilo kvalitou, ale i praktičností. Velmi snadno se z CD totiž stal formát, který byl vhodný i na cesty.

Nabíjíme v klidu aneb chaos zvaný USB-C

Evropská unie prosadila jednotnou nabíječku v podobě USB-C, je ale skutečně USB-C tak univerzální a jednoduché? Samo USB-C má pod sebou několik standardů, takže plánované jednotné užívání tohoto konektoru kýžené zjednodušení přinést nemusí.

Proč výrobci vzdorují právu na opravu?

Právo na opravu je důležitým aspektem ochrany spotřebitelů a snahy o udržitelný rozvoj, avšak mnoho výrobních společností se snaží toto právo omezit či obejít. Proč ale výrobci přijímají takový postoj a jaké mechanismy využívají ke snížení nezávislých opravářů? Nejen o tom bude následující článek.

Ovládání počítače byla věda

První počítače byly stroje navržené vědci a techniky pro jiné vědce a techniky. Přestože technici mají rádi věci přehledné (návrhy ovládacích zařízení pro stroje se zabývá inženýrská psychologie), není to pro ně až tak zásadní. Pokud strojí ovládání v cestě složitosti návrhu stroje – k čertu s ovládacím rozhraním! V mysli inženýra je rozhodující železo, software dělají ti divní lidé, co neumějí pájet – a v technických vědách neškolené uživatele je lepší k jakostní moderní technice vůbec nepouštět.

Mnoho tváří USB-C

USB-C je univerzální rozhraní, s nímž se setkáváme čím dál tím častěji. Jakkoliv by se to ale mohlo zdát, způsobů použití a funkcionalit USB-C je celá řada a rozhraní s sebou nese i některé problémy.

Revoluce jménem MP3

MP3 je s přehledem nejpopulárnější ztrátový formát. Zná ho snad každý, každý má nějakou tu mptrojku ve svém telefonu. Jaká byla jeho cesta na výsluní?
20 dalších...

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB16