Obnovit stránku

Vážení zákazníci, aktuálně evidujeme zvýšené množství emailových pokusů o podvodné informace k navrácení platby zneužívající dobré jméno naší společnosti. Prosím vždy si zkontrolujte odesílatele emailu. Více informací o podvodech naleznete ve článku zde.

Televize

Direct LED: Co to je a jak funguje?

Direct LED je jednou z technologií podsvícení obrazu, kterou využívají LED televize. V čem spočívá, jaké má výhody a nevýhody a jak se odlišuje od RGB LED nebo Edge LED?

Co je IPS displej?

IPS je jedna z variant zobrazovací technologie LCD. Je nejpokročilejší, ale také nejdražší. Oproti ostatním typům LCD obrazovek nabízí kvalitnější zobrazení barev a širší pozorovací úhly. Má ale také své nevýhody – především vyšší cenu a slabší kontrast. Celková obrazová kvalita IPS displejů je ale nejlepší ze všech LCD.

IPTV: (ne)výhody a srovnání s běžnou TV

IPTV představuje zkratku pro „Internet Protocol Television“. Jinými slovy: televizní program je přenášen prostřednictvím internetového připojení. Nabízí řadu výhod, například možnost zpětného sledování či vyšší kvalitu obrazu. Daní je pak potřeba stabilního internetového připojení či nutnost předplatného u poskytovatele IPTV vysílání.

Co je Mini LED?

Mini LED je nová technologie LED podsvícení LCD televizorů. Využívá menší LED diody, díky čemuž mají televize mnohem vyšší kontrast, a tedy i hloubku obrazu.

VESA uchycení

VESA uchycení je normou, která usnadňuje orientaci zákazníka při nákupu držáku k televizi nebo monitoru. Sjednocuje vzdálenost upevňovacích otvorů, tedy rozteč, na zadní straně televize a držáků. Jak to funguje a jak se v číslech orientovat, zjistíte v našem článku.

Stínění kabelu (INFORMACE)

Stínění kabelu slouží jako „filtr“ nežádoucího šumu. Šum se může projevovat zhoršenou kvalitou obrazového, zvukového nebo datového výstupu. Proti rušení je vybavena i celá řada napájecích kabelů (zpravidla ferritový váleček u konektoru), u kterých jde však spíše o určitou pojistku. Většina koncových zařízení, například notebooků, obsahuje ještě přímo ve svém těle kondenzátory, jež mají na starost právě filtraci napětí.

Co je analogový výstup?

Víte, co je analogový výstup, k čemu slouží a jaké jsou hlavní rozdíly mezi analogovým a digitálním výstupem? Máme pro vás článek, který i naprostému počítačovému laikovi přehledně vysvětlí, jak analogový výstup funguje. Začněme jednoduchou zkušební otázkou. Co znamená zkratka VGA? VGA je standard pro zobrazování grafiky na počítačovém monitoru. Poprvé ho použila společnost IBM už v roce 1987.

Co je DVB-T

DVB-T je zkratkou pro pozemní digitální vysílání televizního signálu. Ten mohou bezplatně přijímat televizory vybavené DVB-T tunerem nebo set-top boxem. V současné době z něj Česká republika přechází na novější standard DVB-T2 a po roce 2020 by mělo být DVB-T vysílání ukončeno. Jak funguje DVB-T a jaké jsou jeho výhody?

Co je HDMI?

HDMI (High Definition Multimedia Interface) je dnes nejpoužívanější digitální standard pro přenos videa, audia i internetu. Velmi často se využívá pro připojení televizí, monitorů nebo projektorů k multimediálnímu zařízení. Díky jeho rozšířenosti a všestrannosti existují různé verze a tvary konektoru. Více v článku.

Co je DVI?

Rozhraní DVI (Digital Visual Interface) slouží k propojení monitoru s počítačem a zvládne přenášet analogový i digitální signál. Konektor, včetně redukcí pro zpětnou kompatibilitu, existuje v různých variantách. Rozhraní DVI je stále rozšířené, byť se jedná o starší technologii, která již pomalu ustupuje. Co je DVI? Jaká je budoucnost DVI? A jaký je rozdíl mezi DVI-A, DVI-D a DVI-I? Odpovědi najdete v dnešním článku.

Miracast

Pokud máte televizi se službou Miracast, znamená to, že z mobilního zařízení, které tuto funkci taktéž podporuje, můžete naklonovat obraz. Chcete přátelům ukázat video? Díky Miracast to můžete udělat jednoduše. Funguje jako sdílení obrazovek, které můžete znát z nespočtu programů pro počítače.

Local Dimming

Local Dimming, neboli lokální stmívání, je funkce, která u televizí řídí podsvícení v tmavých oblastech. V nich tak může být přirozeně snížen jas, aniž by v důsledku toho výrazněji utrpěly na kvalitě jasné oblasti.

Úhlopříčka

Úhlopříčka je vzdálenost mezi dvěma protilehlými rohy obrazovky a udává tak celkovou velikost displeje. Většinou se zapisuje v palcích (″) a nezahrnuje různě široké rámečky obrazovky, takže je konečná velikost zařízení zpravidla o něco větší.

LCD LED displej

Jde o typ technologie podsvícení obrazovky. V případě LED jsou použity světlo emitující diody. Výhodami LED podsvícení jsou nízká spotřeba a vysoká životnost.

Pozorovací vzdálenost

Udává doporučenou hodnotu vzdálenosti od TV, při které vzniká nejlepší vizuální zážitek. Výpočet se provádí na základě velikosti úhlopříčky a rozlišení obrazovky. 

Upscaling

Přepočítání obrazu z nižšího rozlišení na vyšší rozlišení. Zvyšuje kvalitu obrazu. Moderní TV dokáží obraz z běžného HD vysílání dopočítat do 4K Ultra HD rozlišení.

Co je OLED displej a jak funguje?

OLED displej používá tzv. organické diody. Od nich je odvozena i zkratka této technologie, která znamená Organic Light-Emitting Diode. Jde o vyspělejší a v mnoha ohledech lepší technologii, než jsou klasické LCD a LED displeje, v řadě ohledů se od nich ale liší a má také své nevýhody. OLED displeje najdeme v televizích, mobilních telefonech a dalších zařízeních.

Typ tuneru

Tuner patří mezi základní výbavu televizoru, díky které můžeme sledovat televizní pořady. Tunery rozlišujeme podle zdroje přijímaného signálu: DVB-T (digitální pozemní signál), DVB-C (kabelová televize), DVB-S (satelitní vysílání). Nové modely jsou vybaveny též druhou generací těchto tunerů, přinášejících podporu nových kodeků či vyšší rozlišení (4K).

Obnovovací frekvence Televize | Monitory

Obnovovací frekvence (frekvence zpracování obrazu) je počet snímků za vteřinu, které obrazovka dokáže zobrazit. Udává se v hertzích (Hz) a 1 Hz znamená schopnost zobrazit maximálně 1 snímek za sekundu. Vyšší frekvence nabízí plynulejší a ostřejší obraz, zejména u rychlejších scén.

Podpora 3D

3D televize dokáží vytvořit iluzi trojrozměrného obrazu. K tomu slouží 3D brýle. Elektronické 3D brýle s napájecím článkem u aktivních 3D televizí střídavě „zakrývají“ levé a pravé oko a výsledkem je prostorový vjem. Pasivní 3D technologie využívá polarizačních 3D brýlí. Divák vidí obraz najednou, avšak v každém oku se mu zobrazuje jiná linka, čímž se vytváří 3D dojem.
20 dalších...

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB02