Obnovit stránku

Co je Mini LED?

Aktualizováno

Mini LED je nová technologie, která vylepšuje tzv. lokální stmívání televizorů (vysvětleno níže). Její výhody plynou z využití LED podsvícení s menšími diodami, které dokážou přesněji světelně kopírovat zobrazovaný obsah. Výsledkem je lepší kontrast, hlubší černá a absence výrazných obrazových artefaktů. Ale pozor, Mini LED není Micro LED. Podrobnější vysvětlení nabízíme v kapitolách tohoto článku.

Mini LED

Co je Mini LED? – OBSAH

  1. Jak funguje lokální stmívání LCD televizorů
  2. Mini LED: skvělý obraz za nízkou cenu
  3. OLED a Micro LED: ještě lepší, ale mnohem dražší

Jak funguje lokální stmívání LCD televizorů

Televizory, které dnes známe jako LED, jsou založeny na technologii LCD neboli liquid-crystal display (displej s tekutými krystaly). Tyto krystaly světlo nevyzařují, nýbrž ho jen propouštějí a upravují – v různých barvách a intenzitě, čímž tvoří obraz takový, jaký ho vidíme. Samotné světlo pochází z podsvícení, které u LED televizorů zajišťují diody. Jeho dnes již zastaralá forma podsvěcuje celou plochu obrazovky stejnou intenzitou, to má ale řadu nevýhod.

Lokální stmívání
Lokální stmívání, jak ho prezentuje značka LG.

Nehledě na to, jak moc se snaží tekuté krystaly podsvícení „zakrýt“, nikdy se jim to nepodaří dokonale. Výsledkem je tmavě šedá barva tam, kde by měla být absolutní černá. To snižuje kontrast obrazovky, a tedy i celkovou kvalitu obrazu. Ten je potom vybledlý, nevýrazný a postrádá hloubku. Řešení těchto problémů nabízí právě lokální stmívání (local dimming), které zapíná podsvícení jen tam, kde má být obraz jasný. V místech černé je naopak podsvícení neaktivní.

Mini LED: skvělý obraz za nízkou cenu

I lokální stmívání má různé kvalitativní úrovně, které se odvíjejí od toho, jak hustou síť podsvěcovacích zón obrazovka má. Na zóny se podsvícení dělí proto, že současné LED technologie nejsou schopny vyhradit pro každý pixel jednu diodu. To znamená, že jedna zóna podsvěcuje i několik tisíc pixelů. Tento nepoměr mezi hustotou pixelů z tekutých krystalů a množstvím zón naznačuje, že čím více zón bude podsvícení mít, tím lepší bude i kontrast obrazovky. Mini LED je technologie, která diody zmenšuje, a tím přesně takové zvýšení obrazové kvality umožňuje.

Mini LED lokální stmívání
Typy lokálního stmívání včetně Mini LED. Původní zdroj: cnet.com

Diody technologie Mini LED jsou mnohem menší než diody standardního podsvícení. Mají 0,1 mm nebo i méně. Díky tomu mohou kopírovat obraz přesněji než méně vyspělé varianty podsvícení. Jedná se o nejlepší variantu lokálního stmívání, jakou dnes můžeme v televizorech najít. Její výhodou je zásadní vylepšení kvality podsvícení, tedy kontrastu a z něj plynoucí hloubky obrazu. A protože je Mini LED stále technologií LCD, její zásadní výhoda spočívá též ve velmi nízké ceně.

OLED a Micro LED: ještě lepší, ale mnohem dražší

Mini LED ovšem není špičkou nabídky televizorů ani revolucí v zobrazovacích technologiích. Tyto tituly náleží technologii Micro LED, která již podsvícení nevyužívá, nýbrž je založena na zcela novém konceptu. Jeho základem jsou pixely, které samy o sobě vyzařují světlo a zároveň využívají diod ještě menších než technologie Mini LED. Kontrast je tak bezkonkurenční. Micro LED je ale prozatím hudbou budoucnosti.

The Wall, první Micro LED televizi představuje Samsung ve svém videu.

Podobný obrazový standard však již dnes nabízí technologie OLED postavená na organických diodách. Ty také světlo přímo vyzařují a jejich obrazová kvalita představuje naprostý vrchol nabídky. OLED má ovšem několik menších nevýhod, které plynou z organického charakteru jednotlivých pixelů. Obě technologie, OLED i Micro LED, jsou navíc drahé. OLED televizor již sice dnes lze získat za přijatelnou cenu, Micro LED je však v současnosti výsadou, kterou si mohou dovolit jen nejbohatší. A právě zde technologie Mini LED se svou výhodnou cenou září – s její pomocí si může dovolit kvalitní obraz téměř každý.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Technologie Mini LED je skvělým vylepšením současné technologie LCD a lokálního stmívání, má tak potenciál stát se šampionem v poměru ceny a výkonu. Ve srovnání se staršími technologiemi nabízí výrazně lepší kvalitu obrazu, i když ne tak dobrou jako OLED či velmi pomalu nastupující Micro LED.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB01