Obnovit stránku

Asus ROG Ally (RECENZE – Souhrn)

• Autor: Filip Němec

(Update): Článek aktualizován o srovnání Asus ROG Ally s Lenovo Legion Go.

PC handheld Asus ROG Ally je součástí řady herního hardwaru Republic of Gamers od společnosti Asus a láká zejména vysokým výkonem a přítomností Windows 11, díky čemuž na zařízení spustíte všechny hry i programy, které máte na svém stolním PC nebo notebooku. Jak si ROG Ally stojí v porovnání se Steam Deckem či Lenovo Legion Go a vůbec vše, co o Asus ROG Ally potřebujete vědět, najdete v tomto článku.

Asus ROG Ally; screenshot: cover

zdroj: Asus

Asus ROG Ally: Vše, co víme – OBSAH

Asus ROG Ally: Recenze


Naprostá většina recenzentů se shoduje na tom, že Asus ROG Ally je nejlepším přenosným zařízením s operačním systémem Windows, jaký si aktuálně můžete koupit. Díky podpoře Windows 11, kvalitnímu displeji i povedenému dílenskému zpracování a vysokému výkonu jej naprostá většina recenzí hodnotí lépe, než konkurenční Steam Deck.

Jedním dechem však recenzenti dodávají, že zejména vyšší výkon je vykoupen také vyšší cenou. Napříč všemi recenzemi se také kritizuje nízká výdrž baterie, kvůli které přenosné herní zařízení ztrácí na své atraktivitě. 

Magazín GamesRadar doporučuje Asus ROG Ally zejména jako doplněk k Nintendu Switch, porovnání se Steam Deckem ale není tak jednoznačné – na ROG Ally redaktorovi GamesRadaru chybí zejména dotykové ovládací plochy a vyladěné uživatelské rozhraní SteamOS, což jsou dvě oblasti, kde ROG Ally zaostává. 

Po dotykových plochách vhodných zejména k ovládání akčních her si stýská také redaktor magazínu IGN, který se svým kolegou z GamesRadaru shodně opěvuje po stránce her kromě vysokého výkonu zejména spojení s knihovnou Game Pass, která je podporována skrze vlastní aplikaci. Tu si navíc určitě vyzkoušíte díky přibalenému 3měsíčnímu členství. 

Řada recenzentů i přes zmíněné nedostatky bere Asus ROG Ally jako jasného vítěze v souboji se Steam Deckem, magazín DigitalTrends zdůrazňuje zejména nízkou, ale stále vyšší výdrž baterie než v případě Steam Decku, lepší podporu her a displej s vyšším rozlišením.

Recenzent The Verge sice také zmiňuje některé nedostatky Windows 11, protože jde primárně o systém pro stolní počítače a ne přenosné herní zařízení, jinak je ale z ROG Ally tak nadšen, že by se mu líbila možnost nainstalovat SteamOS ze Steam Decku na ROG Ally, takže by podle něj už zařízení od Valve vlastně nemělo smysl vlastnit.

Asus ROG Ally: Datum vydání, cena, modely


Základní verzi Asus ROG Ally Z1, která je levnější a také méně výkonná, lze u nás pořídit za zhruba 13 990 Kč, výkonnější varianta Asus ROG Ally s čipem Z1 Extreme stojí asi 16 990 Kč. V říjnu 2023 došlo ke zlevnění obou verzí o zhruba 3 000 Kč. Asus ROG Ally se začal v České republice prodávat 13. června 2023.

ROG ALLY - ROG’s First Handheld Gaming PC

zdroj: Asus

Asus ROG Ally byl představen 1. dubna 2023. Nešlo však o žádný aprílový vtípek, jak se zprvu někteří domnívali.

Asus ROG Ally: Hry


Protože Asus ROG Ally obsahuje operační systém Windows 11, spustíte na něm všechny tituly vycházející na PC. Asus díky vysokému výkonu zařízení slibuje, že zvládne přehrát všechny hry, včetně nejnovějších velkých AAA titulů. Protože však neobsahuje žádný systém kompatibility jako třeba Steam Deck, není bezproblémový chod všech titulů automaticky zaručen, respektive o případných problémech nejste dopředu informováni.

Podle recenzí je však hardware Asus ROG Ally dobře optimalizován a ani hraní nejnovějších her většinou nezpůsobuje žádné problémy, i když v případě na výkon náročnějších titulů je pochopitelně potřeba učinit ústupky v kvalitě zobrazení a spokojit se s nižšími detaily.

Největší výhodou Asus ROG Ally jakožto herního zařízení je podpora všech nejpoužívanějších distribučních PC platforem, tedy Steam, Game Pass, Epic Games Store, GoG, nebo třeba EA App. V balení Asus ROG Ally navíc najdete tříměsíční předplatné Xbox Game Pass Ultimate, takže ihned po zakoupení konzole máte k dispozici rozsáhlou knihovnu titulů.

Na Asus ROG Ally si tak můžete zahrát největší PC hity současnosti, jako je RPG Baldur's Gate 3, akční adventura Alan Wake 2, hack and slash Diablo 4 nebo třeba legendu MMORPG žánru World of Warcraft, takže se na výpravy se svou guildou můžete vydávat, i když zrovna nejste doma. Pro hraní online her ale pochopitelně potřebujete kvalitní internetové připojení. Nevíte, do čeho se pustit dřív? Inspirovat se můžete naším výběrem nejlepších her pro Game Pass nebo nejlepšími hrami na PC.

ROG Ally Product Video - All Your Games. Anytime. Anywhere. | ROG

zdroj: Asus

Díky přítomností Windows 11 a vysokému výkonu spustíte na Asus ROG Ally všechny PC hry.

Asus ROG Ally: Hardwarové specifikace


Asus ROG Ally je přenosné herní zařízení podobně jako například Steam Deck a umožňuje tak hraní na cestách i doma na velké obrazovce po připojení do dokovací stanice. Asus ROG Ally bude nabízen ve dvou modelech, oba přitom pohání nový procesor AMD Ryzen řady Z1. Procesor kombinuje moderní Zen 4 architekturu s grafikou AMD RDNA 3. Zatím je dostupná pouze výkonnější verze Asus ROG Ally s procesorem Z1 Extreme, která, nabízí procesor s 8 jádry a 16 vlákny a grafickým výkonem 8,6 teraflops, zatímco později dostupná méně výkonnější varianta nabídne čip pouze s 6 jádry a 12 vlákny.

V obou modelech pak naleznete 16 GB RAM paměti LPDDR5 6400 MHz, 512 GB NVMe SSD s paticí PCIe Gen 4 a slot pro paměťové karty UHS-II microSD. Kromě vysokého výkonu je předností Asus ROG Ally také 7“ dotykový IPS display s obnovovací frekvencí 120 Hz a Full HD rozlišením. Díky čipům od AMD podporují oba modely technologie FidelityFX Super Resolution a AMD Radeon Super Resolution sloužící k dodatečnému zvýšení výkonu a rozlišení. Displej podporuje také technologii AMD FreeSync Premium umožňující dynamickou obnovovací frekvenci pro co nejplynulejší obraz. Výdrž baterie se pohybuje mezi 1 až 5 hodinami v závislosti na náročnosti spuštěné aplikace a režimu výkonu, pokud však chcete Asus ROG Ally používat zejména na hran nových her a příliš se neomezovat, počítejte maximálně se zhruba dvěma hodinami.

Asus ROG Ally; screenshot: design Asus ROG Ally; screenshot: design, zadní strana

zdroj: Asus

Obrázek 1: Zatímco rozložení ovládacích prvků je klasické a vychází z Xboxového ovladače, na první pohled zaujmou především podsvícené analogové páčky. Obrázek 2: Podsvícení nechybí ani na spodní straně, kde najdete dvě „pádla“ a také dva průduchy chlazení, jeden v designu loga značky Asus ROG (Republic of Gamers).

Asus ROG Ally vs Steam Deck


Asus ROG Ally je oproti svému největšímu konkurentovi (Steam Deck) po stránce hardwaru a výkonu lepší. Displej má nejen vyšší rozlišení, ale také dvojnásobnou obnovovací frekvenci i lepší světelnost. Celé zařízení je také při stejně velkém displeji o něco menší i lehčí. Nejvýraznější rozdíl je ale v grafickém výkonu, což se dle očekávání negativně odráží na vyšší ceně zařízení. Asus ROG Ally s čipem Z1 Extreme a cenou 19 490 Kč je o více než 8 000 Kč dražší než základní varianta Steam Decku, respektive o zhruba 2000 Kč dražší než jeho nejvyšší verze s nejrychlejším SSD diskem.

Asus ROG Ally; screenshot: srovnání vs Steam Deck

zdroj: Windows Central

Na první pohled jsou obě zařízení svým designem velmi podobná.

Zatímco Steam Deck nabízí výkon zhruba 1,6 teraflops, Asus ROG Ally s čipem Z1 Extreme zvládne dle specifikací až 8,6 teraflops. Pro srovnání: Xbox Series X má grafický výkon 12 teraflops, PS5 10,3 teraflops a PS4 Pro 4,2 teraflops. Nutno však dodat, že jde o papírový maximální grafický výkon a záleží také na optimalizaci hry na daný hardware atd. Právě optimalizace se projevuje u výdrže zařízení, ačkoli totiž oba handheldy mají kapacitu 40 Wh, Steam Deck, v některých případech Asus ROG Ally ve výdrži baterie lehce překonává, ne všechny recenze se ale na výsledku shodnou, velmi záleží na testované hře nebo spuštěné aplikaci.

Asus ROG Ally; screenshot: srovnání her

zdroj: Digital Trends

Magazín Digital Trends otestoval průměrný počet snímku (fps) u pěti různých titulů. Ve všech dosáhl Asus ROG Ally dle očekávání lepších výsledků.

Asus ROG Ally si zejména s náročnějšími hrami poradí lépe než Steam Deck, i když ne o tolik lépe, jak by mohl rozdíl v hrubém výpočetním výkonu naznačovat. Díky vyššímu rozlišení displeje a také schopnosti více škálovat výkon („turbo“ režim na Steam Decku je omezen na 15 W, zatímco Asus ROG Ally po připojení nabíječky nabídne výkon až 30 W), ale ve výsledku nabízí mnohdy výrazně lepší kvalitu obrazu. Jednotlivé technické specifikace a srovnání se Steam Deckem a Nintendem Switch, dalším přenosným herním zařízením, najdete v tabulce níže.


Asus ROG Ally Z1 Extreme Steam Deck Nintendo Switch OLED
Cena 19 490 Kč Od 11 000 Kč 9 490 Kč
Datum vydání v ČR 13. června 2023 1. prosince 2021 8. října 2021
Typ zařízení Hybridní (nutnost dokoupit dokovací stanici) Hybridní (nutnost dokoupit dokovací stanici) Hybridní
Herní režimy Handheld, Tabletop, TV konzole/PC Handheld, Tabletop, TV konzole/PC Handheld, Tabletop, TV konzole
CPU Zen 4 procesor Z1 Extreme s taktem 3,3 - 5,1 GHz Zen 2 procesor s taktem 2,4 – 3,5 GHz Custom Nvidia Tegra Processor
GPU 8 RDNA 3 jader a 16 vlákny s taktem až 2,7 GHz (až 8,6 TFLOPS) 8 RDNA 2 jader s taktem 1,0 – 1,6 GHz (až 1,6 TFLOPS) Custom Nvidia Tegra Processor (až 0,5 TFLOPS)
RAM 16 GB LPDDR5 16 GB LPDDR5 4 GB LPDDR4
Paměť 512 GB NVMe SSD + možnost rozšíření Micro SD, HC a XC kartou 64 – 512 GB (eMMC nebo NVMe SSD) + možnost rozšíření Micro SD kartou 64 GB interní paměť + možnost rozšíření Micro SD, HC a XC kartou (až 2 TB)
Výdrž baterie 1 až 5 hodin (v závislosti na náročnosti hry/aplikace) 2 až 8 hodin (v závislosti na náročnosti hry/aplikace) 4,5 až 9 hodin (v závislosti na náročnosti hry/aplikace)
Video výstup 4K a 120 fps při TV režimu, 1080p při handheld režimu Až 8K a 60 fps při TV režimu, 720p při handheld režimu Až 1080p přes HDMI při TV režimu, až 720p při handheld a tabletop režimu
Rozměry (Š x V x H) 280 mm x 111 mm x 32 mm (ŠxVxH) 298 mm x 117 mm x 49 mm (ŠxVxH) 242 x 102 x 14 mm (ŠxVxH)
Typ displeje LCD LCD OLED
Velikost displeje 7 palců 7 palců 7 palců
Rozlišení displeje 1 920 × 1 080 pixelů (Full HD) 1 280 × 800 pixelů (HD) 1 280 × 720 pixelů (HD)
Senzor pro automatickou regulaci jasu Ano Ano Ano
Váha 608 g 669 g 420 g
Ovladače Ovládací prvky jsou součástí těla zařízení, možnost připojit PC příslušenství Ovládací prvky jsou součástí těla zařízení, možnost připojit PC příslušenství Joy-Con ovladače, Pro controller
Vibrace Pravděpodobně ano Ano Ano
Wi-Fi Wi-Fi 6E Wireless LAN IEEE 802.11 a/b/g/n/ac Wireless LAN IEEE 802.11 a/b/g/n/ac
Ethernet Ne Ano (v doku) Ano (dock)
Bluetooth Bluetooth 5.2 Bluetooth 5.0 Bluetooth 4.1

Asus ROG Ally vs Lenovo Legion Go


V přechozí kapitole jsme si porovnali Asus ROG Ally a Steam Deck, této dvojici však od srpna 2023 dýchá na krk neméně povedený PC handheld Lenovo Legion Go. Mezi těmito dvěma zařízeními nejsou tak velké rozdíly jako u přechozího srovnání, oba handheldy pohání operační systém Windows 11, takže na nich spustíte všechny hry určené pro PC a nabízí také v podstatě stejný výkon. 

Také Lenovo Legion Go totiž pohání procesor AMD Z1 Extreme, který má v sobě i výkonnější varianta Asus ROG Ally Z1 Extreme, na níž se v tomto srovnání zaměřujeme. Legion Go a ROG Ally se pak neliší ani v případě RAM paměti nebo SSD disku. I přes v podstatě stejný hardware ale v řadě testů vychází lépe po stránce výkonu Asus ROG Ally, za což může například chybějící podpora VRR u Legion Go.

Asus ROG Ally; screenshot: srovnání s Lenovo Legion GO

zdroj: Windows Central

Výrazný rozdíl je zejména v použitém displeji, který by mohl být pro řadu hráčů rozhodujícím faktorem. Zatímco Asus ROG Ally má 7“ LCD displej s pouze Full HD rozlišením (1920 x 1080 px), Lenovo Legion Go má 8,8“ velký LCD panel s 2K rozlišením (2560 x 1600 px). Pokud tedy chcete větší displej s vyšším rozlišením, Lenovo Legion Go je jasným vítězem.

Lenovo Legion Go se pak odlišuje na poměry PC handheldů velmi zajímavou novinkou, má totiž odnímatelné ovladače podobně jako Nintendo Switch. Pravý ovladač lze navíc vložit do plastového držáku, který z něj udělá díky integrovanému optickému snímači periferii připomínající klasickou myš, takže se můžete pustit i do hraní FPS nebo strategií. To, ale i větší displej, ovšem způsobuje, že Legion Go je větší a také o zhruba 250 g těžší než ROG Ally. Co se výdrže baterie a dalších prvků týče, jsou obě zařízení srovnatelné.

Řada recenzí tak dochází k závěru, že Lenovo Legion Go se hodí k handheldovému hraní spíše doma, zatímco menší a lehčí Asus ROG Ally se hodí spíše na cesty. Nejde ovšem vyloženě říct, že by jeden z handheldů byl lepší nebo horší, záleží zejména na vašich preferencích. Vyrovnaná nicméně není cena, v době psaní tohoto článku je Legion Go dražší o zhruba 2 000 Kč.

 

Lenovo Legion Go Asus ROG Ally Z1 Extreme
Cena 18 990 Kč 16 990 Kč
Datum vydání v ČR říjen 2023 13. června 2023
Typ zařízení Hybridní (nutnost dokoupit dokovací stanici) Hybridní (nutnost dokoupit dokovací stanici)
Herní režimy Handheld, Tabletop, TV konzole/PC Handheld, Tabletop, TV konzole/PC
CPU Zen 4 procesor Z1 Extreme s taktem 3,3 - 5,1 Ghz Zen 4 procesor Z1 Extreme s taktem 3,3 - 5,1 Ghz
GPU RDNA 3 (bez bližší specifikace výrobcem) 8 RDNA 3 jader a 16 vlákny s taktem až 2,7 Ghz (až 8,6 TFLOPS)
RAM 16 GB LPDDR5X 16 GB LPDDR5
Paměť 512 GB SSD M.2 + možnost rozšíření Micro SD, HC a XC kartou 512 GB NVMe SSD + možnost rozšíření Micro SD, HC a XC kartou
Výdrž baterie 1 až 3 hodiny (v závislosti na náročnosti hry/aplikace) 1 až 5 hodin (v závislosti na náročnosti hry/aplikace)
Video výstup 2K (2560 x 1600) a 144 fps při handheld režimu, TV výstup neznámý 4K a 120 fps při TV režimu, 1080p při handheld režimu
Rozměry (Š x V x H) 299 × 131 × 41 mm (ŠxVxH) 280 x 111 x 32 mm (ŠxVxH)
Typ displeje IPS LCD LCD
Velikost displeje 8,8 palce 7 palců
Rozlišení displeje 2560 x 1600 (2K) 1 920 × 1 080 pixelů (Full HD)
Senzor pro automatickou regulaci jasu Ano Ano
Váha 854 g 608 g
Ovladače Snímatelné ovladače, možnost připojit PC příslušenství Ovládací prvky jsou součástí těla zařízení, možnost připojit PC příslušenství
Vibrace Ano Ano
Wi-Fi Wi-Fi 6E Wi-Fi 6E
Ethernet Ano (v doku) Ne
Bluetooth Bluetooth 5.1 Bluetooth 5.2

Asus ROG Ally: Dokovací stanice a další příslušenství


Podobně jako jiná přenosná zařízení také Asus ROG Ally lze připojit pomocí dokovací stanice k televizi či monitoru a udělat z něj v podstatě klasickou herní konzoli, v tomto případě díky přítomnosti Windows 11 spíše stolní PC. Pomocí doku nebo Bluetooth lze k zařízení připojit třeba myš a klávesnici a používat Asus ROG Ally jako klasické PC. Oproti třeba Nintendu Switch je ale třeba dokovací stanici dokoupit, není součástí balení.

Asus prodává také oficiální ROG HDMI Charger Dock, ke kterému se zařízení připojí pomocí USB-C a díky HDMI 2.0 výstupu můžete obraz z Asus ROG Ally poslat do jakéhokoliv podporovaného monitoru nebo televize. Asus ROG Ally však podobně jako Steam Deck funguje i s neoficiálními dokovacími stanicemi s USB-C portem. Cena ROG HDMI Charger Dock zatím není oznámena.

Asus ROG Ally; screenshot: nabíjecí stanice

zdroj: Asus

ROG HDMI Charger Dock a ovladač ROG Raikiri Pro

Dalším volitelným příslušenstvím je mobilní výpočetní jednotka ROG XG Mobile. Neslouží pro hraní na cestách, ale právě pro domácí hraní na velké televizi nebo monitoru. Funguje totiž nejen jako dokovací stanice (nabízí HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4), ale především přídavné zařízení pro zvýšení grafického výkonu zařízení, protože má v sobě zabudovanou moderní grafickou kartu. Například ROG XG Mobile osazený grafickou kartou RTX 3080 Mobile přidá ke stávajícím 8,6 teraflopům dalších téměř 19 teraflopů. Taková extra porce výkonu navíc vás ale vyjde na necelých 40 000 Kč.

Asus pochopitelně nabízí celou řadu dalšího oficiálního příslušenství, jako je gamepad ROG Raikiri Pro, přenosné pouzdro nebo třeba sluchátka. Protože jde ale o zařízení s OS Windows 11, k Asus ROG Ally připojíte i příslušenství dalších výrobců, stejně jako ke klasickému stolnímu PC.

Asus ROG Ally; screenshot: příslušenství

zdroj: Asus

Oficiální příslušenství Asus ROG Ally.

Asus ROG Ally: Operační systém a uživatelské rozhraní


Hlavním operačním systémem Asus ROG Ally je Windows 11 Home, na zařízení tak spustíte všechny hry a programy, které fungují i na běžném stolním počítači s Windows. Zařízení tak lze po připojení k TV či monitoru požívat jako klasický stolní počítač.

Protože je ale Asus ROG Ally zejména herní zařízení, Asus připravil nadstavbu Armoury Crate, ve které se rychle dostanete k nainstalovaným hrám napřič všemi launchery a distribučními platformami, jako je Steam nebo Game Pass. V Armoury Crate najdete také všechna důležitá herní nastavení, včetně několika režimů výkonu (kterými ovlivníte hlasitost větráčků nebo výdrž baterie) a také nastavení ovládání. Mezi Armoury Crate a prostředím Windows 11 lze kdykoli přepínat pomocí jediného tlačítka.

Asus ROG Ally; screenshot: knihovna her Asus ROG Ally; screenshot: Armoury crate

zdroj: PC Mag

Pro běžné používání Asus ROG Ally si vystačíte s uživatelským rozhraním Armoury Crate obsahujícím knihovnu nainstalovaných her a dostupných launcherů a také podrobná nastavení výkonu, ovládání nebo vzhledu.

Asus ROG Ally: Čeština, česká lokalizace


Rozhraní OS Windows 11 je možné přepnout do českého jazyka podobně jako na stolním PC. Stejně tak podporuje češtinu také uživatelské rozhraní Armoury Crate, to si přenáší nastavení jazyka právě z Windows 11.

Asus ROG Ally: Streamování, cloudové hraní, VR


Zařízení Asus ROG Ally je v podstatě malým přenosným počítačem, a tak umožňuje také streamovat hry prostřednictvím služeb jako Xbox Cloud Gaming nebo GeForce Now, které na PC fungují v internetovém prohlížeči. Vyžadováno je pochopitelně kvalitní internetové připojení.

Také s virtuální realitou si Asus ROG Ally poradí a díky poměrně vysokému výkonu je na VR hraní vhodnější než konkurenční Steam Deck. Zařízení si dobře rozumí například s headsetem Meta Quest 2, ke kterému lze připojit bezdrátově pomocí rozhraní Air Link. Díky přítomnosti Windows 11 jde k Asus ROG Ally připojit všechny PC headsety pro virtuální realitu.

Asus ROG Ally: Multimédia a aplikace


Oproti konzolím není Asus ROG Ally odkázán pouze na oficiální podporované aplikace připravené speciálně pro daný hardware. Tak jako každé jiné stolní PC, také Asus ROG Ally podporuje všechny aplikace běžící na Windows. Můžete tak prostřednictvím prohlížeče sledovat YouTube, využít již předinstalovaných multimediálních programů ve Windows 11 či si stáhnout jiné, které jste zvyklí používat na svém stolním PC nebo notebooku.

Asus ROG Ally; screenshot: konektivita

zdroj: Asus

K Asus ROG Ally lze připojit 3,5 mm Audio Jack, micro SD kartu a externí výpočetní jednotku ROG XG Mobile. Všechny vstupy se nachází na horní straně konzole, vedle kolébky pro hlasitost a tlačítka pro vypnutí/zapnutí zařízení.

i

• Zdroje: rog.asus.com a další


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB06