Nejnovější články

Bitcoin

Mining

Peněženky

Sparrow Wallet
ČLÁNEK

Sparrow Wallet (NÁVOD)

K bezpečnému používání bitcoinu je zapotřebí důmyslných nástrojů, kterými disponuje jen velmi málo peněženek. Sparrow Wallet je aktuálně a bezpochyby nejlepší desktopovou on-chain peněženkou. Jak ji využít naplno?

Samourai Wallet
Samourai Wallet

Samourai Wallet – Bitcoin peněženka se soukromím na steroidech

Existuje mnoho druhů bitcoinových peněženek - mobilní, desktopové, hardwarové. V roce 2015 se dva vývojáři, vystupující pod pseudonymy SamouraiWallet a SamouraiDev, rozhodli, že vytvoří takovou mobilní peněženku s důrazem na ochranu soukromí. A nezůstali jen u mobilní peněženky - nakonec vytvořili celý soubor nástrojů. A to vše v dnešním článku podrobně rozebereme.

BlueWallet
ČLÁNEK

BlueWallet – Bitcoinová peněženka pro všechno

Noví uživatelé bitcoinu se na internetu často ptají, jakou bitcoinovou peněženku mají použít. Při výběru vhodné bitcoinové peněženky je třeba mít na paměti zejména podporované platformy, podporované funkce a lehkost užití – a právě v těchto aspektech BlueWallet jednoznačně vyniká.

Phoenix
ČLÁNEK

Phoenix – Lightning Network v kapse, snadno a přehledně (NÁVOD)

Platební síť známá jako Lightning Network, jež funguje jako druhá vrstva bitcoinového protokolu, je tu s námi již pár let. Jenže jak to obecně s vývojem složitých a robustních systémů bývá, trvá delší dobu, než se vydají tou správnou cestou. Společnost ACINQ je jedním z předních inovátorů a na konci roku 2019 se rozhodla dát světu dárek v podobě peněženky Phoenix – LN peněženky druhé generace.

Nákup a Prodej

Decentralizovaná P2P burza Bisq
ČLÁNEK

Decentralizovaná P2P burza Bisq – Jak správně koupit a prodat bitcoin? (NÁVOD)

Jak správně koupit a prodat bitcoin? Odpověď na zcela jednoduchou a přirozenou otázku se může zdát složitější, než byste čekali. V Bitcoinu čeká na běžného uživatele nespočet nástrah, které si ani neuvědomuje, dokud není pozdě. Naštěstí je tu projekt Bisq, decentralizovaná P2P burza, jejíž vývojáři ještě nezapomněli na to, o čem Bitcoin vlastně je a k čemu slouží.

Jak koupit bitcoin na Alza.cz
ČLÁNEK

Jak koupit bitcoin na Alza.cz?

Od středy 27. 6. 2018 začíná Alza.cz ve spolupráci se startupem HD Crypto prodávat kryptoměny Bitcoin a Litecoin ve svých platebních terminálech ve všech prodejnách. Nyní se jedná o největší nákupní síť v ČR, kterou lze naléz na 35 místech obsluhujících až 72 strojů. Z počátku jsou dostupné tyto dvě dominantní kryptoměny, časem se nabídka rozšíří o další altcoiny.

BTCPay Server
NÁVOD

BTCPay Server – Jak správně přijímat bitcoin (PODROBNÝ NÁVOD)

Bitcoin byl vytvořen jako peer-to-peer měna bez potřeby důvěryhodné třetí strany. Dokonce platí, že zapojení třetí strany je vstupenka k problémům. Služby třetích stran jsou lákavé svou jednoduchostí, ale za cenu ztráty kontroly nad svými platbami. BTCPay Server fundamenty fungování Bitcoinu respektuje. My vám poradíme, jak na to.

Bitcoinové vekslování
ČLÁNEK

Bitcoinové vekslování

21 milionů mincí a nikdy více. Modla, o které už jste pravděpodobně slyšeli, pokud o Bitcoinu nečtete poprvé. Se zastropovanou zásobou mincí to ale není tak úplně jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

Transakční soukromí

Soukromí a bezpečnost

Full nody

RoninDojo Tanto
NÁVOD

RoninDojo Tanto (RECENZE A NÁVOD): nezbytná výbava každého bitcoinera

Běžné používání Bitcoinu má jednu zásadní vadu na kráse. Tou je mizerné transakční soukromí, které se prozatím na úrovni protokolu nepodařilo moc vylepšit. A jen díky vývojářům, kteří se rozhodli tento problém vyřešit po svém, existuje mobilní peněženka Samourai Wallet.

Umbrel – Bitcoin full node
NÁVOD

Umbrel – Bitcoin full node s Lightningem i pro úplné amatéry (NÁVOD)

Používat Bitcoin znamená používat svůj vlastní full node. Bez výjimky a bez diskuze. Ale to už víte. Otázkou je, jak to udělat co nejjednodušeji, bez bolestí hlavy a tak, aby to zvládl opravdu každý. Odpovědí na zdánlivě složitou otázku se zdá být Umbrel, bitcoinový full node stack, který stojí za samostatný článek. Navíc je open-source a naprosto zdarma.

myNode
ČLÁNEK

myNode (RECENZE A ZKUŠENOSTI) – Bitcoin a Lightning full node

Bitcoin nabízí spoustu výhod uživatelům bez rozdílu. Hlavní výhodou používání Bitcoinu je finanční svrchovanost. Bitcoin ovšem měří dvojím metrem a tyto výhody nabízí jen jedné skupině uživatelů. A to pouze těm, kteří používají svůj vlastní full node. Open-source projekt myNode se to snaží změnit.

Bitcoin explorer
ČLÁNEK

Bitcoin explorer (VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT)

Co to je vlastně ten bitcoinový či jindy nazývaný blockchainový explorer? K čemu slouží a proč by měl základy používání exploreru umět každý uživatel? Jaké jsou nejčastější bitcoin explorery a v čem se liší? A to nejdůležitější, jak takový blockchain explorer používat správně, aniž byste se střelili do nohy? Více v dnešním článku.

Umělá inteligence

Ekonomie a Regulace

Vývoj

Satoshi Nakamoto
ČLÁNEK

Kdo je Satoshi Nakamoto? Pátráme po tvůrci Bitcoinu.

O Bitcoinu jste již jistě slyšeli. O tom, že se jedná o převratnou technologii, která způsobí revoluci ve světě financí, určitě také. Věděli jste však, jak vlastně tato technologie přinášející nejvíce známou kryptoměnu vznikla? Kdo Bitcoin stvořil, a jaké k tomu měl důvody? Kromě svého technologického fundamentu je Bitcoin zajímavý právě svou minulostí, přičemž kolem jeho stvoření krouží i dnes nespočet záhad. Jeho tvůrce je totiž osoba či skupina, která se již od počátku úspěšně skrývá za pseudonymem Satoshi Nakamoto!

Free Open Source Software
ČLÁNEK

Free Open Source Software jako cesta ke svobodě

Již téměř 40 let probíhá boj o svobodu softwaru a hlavně svobodu, již dává svým uživatelům. Hlavní rozmach nastal s operačním systémem GNU/Linux, avšak dnes využívá nebo dokonce vyvíjí svobodný software čím dál více velkých firem včetně Googlu, Microsoftu nebo Facebooku. Svobodný software nám dává možnost společně inovovat. A jistě vás ani nepřekvapí, že i Bitcoin Core klient je svobodný software. Pojďme si více povědět o tom, proč je svobodný software důležitý a co z té svobody vyplývá pro běžné uživatele.

Open source hardware
ČLÁNEK

Open source hardware: křižovatka bezpečnosti, lidských práv a technologie

Open source hardware není tak známý, jako open source software. Jeho potřeba a důležitost se v posledních letech potvrzuje hlavně v oblasti security a v budoucnu poroste ještě více - pro skutečně bezpečné uchování bitcoinu je zapotřebí auditovatelný software i hardware. Nejenom bitcoin, ale i ostatní odvětví bez auditovatelného a transparentního hardware nemohou zaručit plnou bezpečnost.

Nostr: decentralizovaná síť pro svobodnější sdílení obsahu na internetu
ČLÁNEK

Nostr: decentralizovaná síť pro svobodnější sdílení obsahu na internetu

Pokud se zajímáte o Bitcoin, otevřené protokoly nebo inovace ve vývoji sociálních sítí, možná už jste se dříve s Nostrem setkali. Co přesně se za zkratkou Nostr skrývá? Jak Nostr souvisí právě se sociálními sítěmi, svobodou slova, Bitcoinem či Lightning Networkem a proč nejde pouze o alternativu k platformě X (Twitter), jak býva mnohdy prezentován? Vše se dozvíte v článku níže.

Historie

Historie Cypherpunku
ČLÁNEK

Historie Cypherpunku

To, že je mezi námi Bitcoin, je už celkem všeobecně známé. I strejda s tetou, sousedka a taxikář o něm slyšeli. Spousta lidí ale vůbec neví, co to je a hlavně jak vznikl. Proto si myslím, že stojí za to si celou záležitost trochu osvětlit. To, co stojí za vznikem Bitcoinu, se totiž datuje zpátky dlouhé roky před samotným vznikem internetu, takže je možné mluvit o opravdovém kusu historie. A znalosti historie dodají víru v tuto novou technologii a optimistický nadhled v této nepříliš jednoduché době.

Historie Cypherpunku
ČLÁNEK

Historie Cypherpunku (2. část)

V prvním díle série Cypherpunks s názvem Historie Cypherpunku jsme se zabývali převážně minulostí, která vedla k vývoji Bitcoinu. V dalším díle série o hnutí Cypherpunks se podíváme hlouběji do této liščí nory, do druhé vrstvy, kde objevíme další úžasné osobnosti, jež se také nějakým způsobem zamotaly do příběhu Bitcoinu. Po přečtení si budete určitě klást otázku, jestli náhodou některý z níže zmíněných není sám tajemný Satoshi Nakamoto.

Silk Road – „Hedvábná“ stezka Rosse Ulbrichta
ČLÁNEK

Silk Road – „Hedvábná“ stezka Rosse Ulbrichta

Hedvábná stezka, „drogový eBay“ nebo přesněji online market Silk Road byl spuštěn v únoru 2011. Toto online tržiště s ilegálními produkty bylo pojmenované po starověké síti obchodních cest mezi Čínou a Evropou. Pro mnoho lidí z oblasti Bitcoinu se Silk Road stala důkazem užitečnosti Bitcoinu a jeho role jako protiváhy hlavního ekonomického systému. Odkaz Silk Road a Rosse Ulbrichta se do dějn Bitcoinu nesmazatelně zapsal. Pojďme si jej tedy připomenout.

Knihy

Reportáže

Bitcoin 2022
REPORTÁŽ

#Bitcoin 2022 – záznam z Miami

Pro ty z vás, kteří nemají desítky hodin na sledování záznamu z celé konference, jsme připravili rychlý souhrn a výtah toho nejlepšího. Tento článek dobře poslouží k navigaci skrze záznam ze všech přednášek největší bitcoinové konference na světě, která se odehrála začátkem dubna 2022 v Miami.

HCPP20
REPORTÁŽ

#HCPP20 – Hackers Congress Paralelní Polis (REPORTÁŽ): zprávy z digitální totality

O víkendu 2. až 4. 10. 2020 proběhl v Paralelní polis už sedmý hackerský kongres #HCPP20 s podtitulem Digitální totalita. Nesl se v atmosféře covidových opatření. Řada přednášejících se připojovala vzdáleně, protože v současné situaci cestovat buď nemohli, nebo by jim hrozily komplikace při cestě do České republiky či při návratu.

HCPP19
REPORTÁŽ

#HCPP19 – Hackers Congress Paralelní Polis (REPORTÁŽ): Opt-out

Opt-out je pojem, jenž označuje techniky, pomocí kterých můžete uniknout nevyžádaným službám nebo nabídkám. Abyste mohli používat nějakou službu, musíte obvykle vložit svoji emailovou adresu – a od té chvíle jste bombardováni nabídkami, které vlastně ani nechcete. V takovém případě můžete prostřednictvím linku ke zrušení odběru zpráv požádat o opt-out, tedy o vynětí z nevyžádané služby.

HCPP18
REPORTÁŽ

#HCPP18: Hackers Congress Paralelní Polis 2018 Prague (REPORTÁŽ)

Je to s podivem, ale v naší zemi se už pravidelně koná jedna z nejvýznamnějších světových akcí hackerů, kryptoanarchistů a libertariánů. A odehrává se přímo v Holešovicích, v Paralelní Polis, kterou najdete jen pár set metrů od centrály Alzy. I když může Hackers Congress Paralelní Polis 2018 na neinformované působit podezřele, jde o jednu z nejzajímavějších akcí, která sdružuje příznivce svobody a technologických inovací.

Altcoiny

Ethereum
ČLÁNEK

Ethereum

Po bitcoinu je druhou aktuálně nejpopulárnější kryptoměnou ethereum. Této kryptoměně se již od jejího vzniku v roce 2015 prorokuje zářná budoucnost. Ethereum je totiž mnohem více než jen prostředek směny, a to hlavně díky odlišné technologii, než je ta, kterou využívá jeho předchůdce Bitcoin. Co je Ethereum? Může sesadit Bitcoin z trůnu? Jak jej koupit a držet na krypto peněžence? V našem článku se dozvíte vše, co chcete o Ethereu vědět!

Cardano
ČLÁNEK

Cardano – Kryptoměna s velkým potenciálem, ale i riziky

Na podzim roku 2017 se na stránce Coinmarketcap jakoby odnikud zjevila nová kryptoměna se záhadným názvem Cardano (ADA). Název nese dle italského matematika a hazardéra Gerolama Cardana a dle matematičky a první programátorky Ada Lovelace. Cardano existuje již od roku 2015. V současnosti sice hlavní síť běží, ale většina funkcí stále čeká na implementaci. Jak se Cardano jakožto platforma třetí generace liší od většiny současných kryptoměn?

Litecoin
ČLÁNEK

Litecoin - Digitální stříbro

Pokud bychom Bitcoin označili za „zlato“, pak Litecoin bude bezpochyby pomyslným stříbrem světa kryptoměn. Litecoin totiž staví na totožných základech jako Bitcoin, a nepřináší tak prakticky nic převratně nového. Přesto se však Litecoin v několika podstatných ohledech od Bitcoinu výrazně liší. O jaké odlišnosti se jedná, jak Litecoin těžit a jaký je aktuální kurz litecoinu? V našem článku se dozvíte vše, co chcete o Litecoinech vědět!

Dogecoin
ČLÁNEK

Dogecoin – Kryptoměna s nádechem recese!

Dogecoin je notoricky známá kryptoměna, kterou nikdo, ani její autoři, nebere vážně. Vznikla jako parodie na Bitcoin a dobře míněný vtip. Vtip, který ale nepřestává být vtipem ani 5 let od svého vzniku a stále je jednou z nejpoužívanějších kryptoměn. Více o těžbě, kurzu a budoucnosti Dogecoinu v článku.

Ripple
ČLÁNEK

Ripple: kontroverzní (krypto)měna

Společnost Ripple dala v roce 2012 vzniknout stejnojmennému platebnímu systému a digitální měně (XRP). Ani ne po pěti letech začínají tento platební systém implementovat největší světové banky a digitální měna ripple dosahuje tržní hodnoty v řádech miliard dolarů. V čem je ripple tolik výjimečný a proč bychom o něm správně neměli hovořit jako o další kryptoměně? V našem článku se dozvíte vše, co chcete o ripplu vědět.

Monero
ČLÁNEK

Monero – Kryptoměna, která nabízí úplnou anonymitu.

Podobně jako Bitcoin, i Monero vzniklo z open-source iniciativy krypto-anarchistů. Jedná se tedy o skutečně decentralizovanou kryptoměnu – na rozdíl např. od Ripple nemá žádného vedoucího představitele, zakládající společnost ani jinou formální organizaci. Samotný kód není založen na kódu Bitcoinu, nýbrž je zcela unikátní. Proč stojí Monero za pozornost a jakou čeká měnu budoucnost?

Stable coins
ČLÁNEK

Stable coins – Svatý grál kryptoměn?

Kryptoměnám bývá často vyčítána vysoká volatilita, pro kterou nemohou plnit úlohu platební jednotky. Již před lety proto vznikla myšlenka tzv. stable coinu – tokenu s hodnotou navázanou na určité platidlo či koš aktiv. Pojďme prozkoumat jak koncept samotný, tak i nejzajímavější pokusy o vytvoření stable coinu.

Všechny články Bitcoinu a kryptoměnách