Nejnovější články

Plán ₿: Bitcoin a cesta k finanční nezávislosti v době nejistoty
Plán ₿ není jen teorie, ale praktický koncept pro bitcoineři. Posiluje autonomii, chrání před krizí a nabízí reálnou alternativu ke stávajícímu finančního systému.

Hardwarová peněženka Portal (RECENZE A TESTY)
Unikátní a inovativní NFC design, open-source firmware ekologický obal i mobilního omezení–nedostatky nepříjemně překvapily. Jak obstála peněženka Portal v naší recenzi?

Úvod do Multi-sigu (ZÁKLADY)
Bitcoinový nadšenci se nakonec dočkali. V říjnu se konečně konal 5. ročník legendární bitcoinová konference ChainCamp, jejíž původní termín naplánovaný na září se musel kvůli povodním posunout. Již v úvodu můžeme prozradit, že to byl poslední ročník ChainCampu. Jaký byl?

Bitcoinový měsíčník: Nejdůležitější události z ledna 2025
Nepravidelné novinky ze světa Bitcoinu, miningu a postřídmu dalších kryptoměn z dílny naší obsahové redakce. Čtěte více v našem článku!

Bitcoinové peněženky Trezor od Satoshi Labs
Česká firma Satoshi Labs je autorem konceptu hardwarových Bitcoin peněženek. Od první takové peněženky – Trezor One – uplynulo několik let a Satoshi Labs vydali čtyři peněženky. V tomto článku se podíváme na celý ekosystém, porovnáme jednotlivé modely a řekneme si, co unikátní přináší Trezor.

Jak nejlépe odkázat bitcoin a sepsat závěť
Sepsání závěti zní mnoha lidem jako složitý úkon, který navíc nic v našem životě nezmění. Opak je ale pravdou. Podívejme se společně, jak závěť sepsat, k čemu je dobrá a co všechno lze jejím sepsáním upravit.

Je na nákup bitcoinu pozdě?
Tuto otázku řeší mnozí nováčci. Následující článek vám nabídne nemainstreamový pohled na inflaci, úspory a bitcoin jako možné řešení a donutí vás se na některé věci podívat z jiného úhlu, než jste zvyklí.

BTC Prague 2024 (REPORTÁŽ)
Prahu opět zalila oranžová záře, když v polovině června započala konference BTC Prague. Mimo technologické inovace a obecný vývoj v Bitcoinu událost pokrývala také libertariánství, cypherpunk nebo kryptoanarchism. V této reportáži odhalíme nejzajímavější okamžiky BTC Prague 2024.
Bitcoin

Bitcoin: vše co chcete vědět
Bitcoin je tu s námi již přes jedenáct let. Přesto je stále většinou lidí nepochopen. Mnozí jej vnímají jako pomíjivý, či snad dokonce podvodný projekt. Velice pravděpodobně bude ale širší adopce Bitcoinu představovat jednu z nejzásadnějších změn v našem životě. Proč a jak Bitcoin vlastně vznikl, jak se těží, jak a kde jej koupit, jak bitcoin bezpečně držet a kde s ním platit? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá náš článek.

Lightning Network
O Lightning Network už jste pravděpodobně slyšeli. Bitcoinové transakce jsou často nejen pomalé, ale i nepříjemně drahé. Posílat Bitcoin po Lightning Network je nejen levné a bleskurychlé, ale zvládne to už téměř každý. Pokud byste si snad mysleli, že posílání plateb je alfou a omegou druhé vrstvy bitcoinové sítě, nikdy byste asi nebyli dále od pravdy. Změní Lightning svět tak, jak jej známe?

Co je to vlastně ten blockchain?
Blockchain je technologie, o které se dnes hodně mluví. A jak známo, čím více se o něčem mluví, tím vágněji celá záležitost začíná působit. V našem článku si proto osvětlíme, co to ten blockchain vlastně je, jak funguje, a k čemu nám může být prospěšný!

Co to je Bitcoin full node? (ZÁKLADY BITCOINU)
Jak správně používat Bitcoin? Většina lidí používá cizí full node, a to je špatně. Bitcoin je o tom, že nemusíte nikomu věřit. To ale platí pouze v případě, že používáte svůj vlastní full node. A není to ani nic složitého.

Bitcoin po vytěžení 21. milionté mince
21 milionů mincí a nikdy více. Modla, o které už jste pravděpodobně slyšeli, pokud o Bitcoinu nečtete poprvé. Se zastropovanou zásobou mincí to ale není tak úplně jednoduché, jak se může na první pohled zdát.
Mining

Jak funguje těžba bitcoinu a jak těžit profitabilně? (NÁVOD)
Bitcoin je tu už více než 10 let, ale stále ho provází spousta zmatků a dezinformací, zejména pokud je řeč o těžbě. V tomto článku si popíšeme, jak probíhá těžba a vyvrátíme mýty s ní spojené. V neposlední řadě vám sdělím, jak vydělat těžbou bitcoinu v roce 2019 i v budoucnu.

Jak na těžbu kryptoměn s Simplemining.net (NÁVOD)
Jak spustit mining a jak vlastně začít těžit kryptoměny? Možností je spousta. V tomto článku si popíšeme pro začátečníky (jednu) z nejjednoduších cest, kterou se můžete vydat: službu Simplemining.net, kterou používáme od začátků i my a považume ji za nejlepší.

Jak na těžbu kryptoměn s HiveOS (NÁVOD)
Těžba kryptoměn je tu s námi již od roku 2009. Za 9 let se toho mnoho změnilo a v současnosti může kryptoměny těžit prakticky každý. V následujícím článku vám představíme těžební software HiveOS, který dokáže spravovat vaše těžební stroje.

Co je těžba bitcoinu a způsobuje opravdu ekologickou katastrofu?
Bitcoin je na světě již více než 10 let, ale stále o něm panuje spousta nepřesností a dezinformací. V tomto článku se budeme snažit vysvětlit těžbu bitcoinu a vyvrátit nejčastěji se vyskytující mýty o tom, že se jedná o ekologickou katastrofu.
Peněženky

Mutiny Wallet (RECENZE A NÁVOD): bitcoinová PWA peněženka
Už jste slyšeli o Mutiny Wallet? Jaké jsou hlavní výhody této bitcoinové peněženky? V naší recenzi se s vámi podělíme nejen o naše zkušenosti, ale také o návod k jejímu používání.

Ledger Nano S Plus (RECENZE)
Jak bezpečně uchovávat své bitcoiny, popřípadě další kryptoměny, tokeny a NFT? Odpovědí je hardware peněženka. V dnešním článku se podíváme na zoubek Ledgeru, francouzské hardware peněžence v modelu Nano S Plus.

Hardwarové peněženky – Jak bezpečně uchovávat bitcoin a další kryptoměny?
S velkou mocí přichází zodpovědnost. Jednou z hlavních výhod kryptoměn je skutečnost, že ji vlastníte i spravujete sami. Na rozdíl od digitální podoby tradičních peněz se zde nemusíte spoléhat na žádnou třetí stranu. Právě tato výhoda však s sebou pro uživatele kryptoměn nese i velkou zodpovědnost. Jak své kryptoměny bezpečně uložit a spravovat?

Sparrow Wallet (NÁVOD)
K bezpečnému používání bitcoinu je zapotřebí důmyslných nástrojů, kterými disponuje jen velmi málo peněženek. Sparrow Wallet je aktuálně a bezpochyby nejlepší desktopovou on-chain peněženkou. Jak ji využít naplno?

Samourai Wallet – Bitcoin peněženka se soukromím na steroidech
Existuje mnoho druhů bitcoinových peněženek - mobilní, desktopové, hardwarové. V roce 2015 se dva vývojáři, vystupující pod pseudonymy SamouraiWallet a SamouraiDev, rozhodli, že vytvoří takovou mobilní peněženku s důrazem na ochranu soukromí. A nezůstali jen u mobilní peněženky - nakonec vytvořili celý soubor nástrojů. A to vše v dnešním článku podrobně rozebereme.

BlueWallet – Bitcoinová peněženka pro všechno
Noví uživatelé bitcoinu se na internetu často ptají, jakou bitcoinovou peněženku mají použít. Při výběru vhodné bitcoinové peněženky je třeba mít na paměti zejména podporované platformy, podporované funkce a lehkost užití – a právě v těchto aspektech BlueWallet jednoznačně vyniká.

Phoenix – Lightning Network v kapse, snadno a přehledně (NÁVOD)
Platební síť známá jako Lightning Network, jež funguje jako druhá vrstva bitcoinového protokolu, je tu s námi již pár let. Jenže jak to obecně s vývojem složitých a robustních systémů bývá, trvá delší dobu, než se vydají tou správnou cestou. Společnost ACINQ je jedním z předních inovátorů a na konci roku 2019 se rozhodla dát světu dárek v podobě peněženky Phoenix – LN peněženky druhé generace.
Nákup a Prodej

Jak platit bitcoinem?
Věděli jste, že na Alze zaplatíte bitcoiny stejně jednoduše jako například platební kartou? V našem návodu zjistíte, jak na to.

Aplikace Vexl: P2P tržiště pro nákup a prodej bitcoinu ve vašem smartphonu (NÁVOD)
Už jste slyšeli o mobilní aplikaci Vexl? Pokud ne a snažíte se pořídit si nějaký ten bitcoin a nespálit se, možná jste narazili na tu pravou cestu pro vás. Vexl totiž svým uživatelům bezpečný a diskrétní způsob nákupu a prodeje bitcoinu.

V Alze zaplatíte i Bitcoiny
Bitcoin se v posledních letech těší vzrůstající oblibě. I proto jsme se na Alze rozhodli vyjít vstříc četným žádostem zákazníků a podporujeme možnost hradit nákupy touto virtuální měnou. Chcete vědět více?

Platforma Firefish: půjčky s Bitcoinem?
Pokud jste v létě navštívili některou z mnoha bitcoinových konferencí, určitě neunikla vaší pozornosti platforma Firefish. Ta slibuje půjčky zajištěné bitcoinem. Jaká je realita? A poučili se tvůrci s kontroverzí jiných platforem?

Decentralizovaná P2P burza Bisq – Jak správně koupit a prodat bitcoin? (NÁVOD)
Jak správně koupit a prodat bitcoin? Odpověď na zcela jednoduchou a přirozenou otázku se může zdát složitější, než byste čekali. V Bitcoinu čeká na běžného uživatele nespočet nástrah, které si ani neuvědomuje, dokud není pozdě. Naštěstí je tu projekt Bisq, decentralizovaná P2P burza, jejíž vývojáři ještě nezapomněli na to, o čem Bitcoin vlastně je a k čemu slouží.

Jak koupit bitcoin na Alza.cz?
Od středy 27. 6. 2018 začíná Alza.cz ve spolupráci se startupem HD Crypto prodávat kryptoměny Bitcoin a Litecoin ve svých platebních terminálech ve všech prodejnách. Nyní se jedná o největší nákupní síť v ČR, kterou lze naléz na 35 místech obsluhujících až 72 strojů. Z počátku jsou dostupné tyto dvě dominantní kryptoměny, časem se nabídka rozšíří o další altcoiny.

BTCPay Server – Jak správně přijímat bitcoin (PODROBNÝ NÁVOD)
Bitcoin byl vytvořen jako peer-to-peer měna bez potřeby důvěryhodné třetí strany. Dokonce platí, že zapojení třetí strany je vstupenka k problémům. Služby třetích stran jsou lákavé svou jednoduchostí, ale za cenu ztráty kontroly nad svými platbami. BTCPay Server fundamenty fungování Bitcoinu respektuje. My vám poradíme, jak na to.

Bitcoinové vekslování
21 milionů mincí a nikdy více. Modla, o které už jste pravděpodobně slyšeli, pokud o Bitcoinu nečtete poprvé. Se zastropovanou zásobou mincí to ale není tak úplně jednoduché, jak se může na první pohled zdát.
Transakční soukromí

Jak na Bitcoin Privacy za použití OXT (1)
První díl seriálu o transakčním soukromí. Při používání Bitcoinu je potřeba pamatovat, že Bitcoin je pouze pseudoanonymní. Ergo, hlavní bitcoinový stopař projektu OXT Research od Samourai Wallet, vás vybaví základními znalostmi, které vám pomůžou ochránit vaše soukromí.

Jak na Bitcoin Privacy za použití OXT (2)
Druhý díl seriálu o transakčním soukromí. Jak ochránit vaše soukromí? I v druhým dílem vás provede Ergo, hlavní stopař projektu OXT. Po absolvování budete vybaveni základními znalostmi, které ochrání vaše soukromí.

Jak na Bitcoin Privacy za použití OXT (3)
Třetí díl seriálu o transakčním soukromí. Už jsme za polovinou našeho rychlokurzu. I tentokrát vám Ergo předá nejdůležitější informace, které jsou nezbytné pro ochranu vašeho soukromí v digitálním věku.

Jak na Bitcoin Privacy za použití OXT (4)
Závěrečný díl seriálu o transakčním soukromí. V této části vás Ergo představí reálné dopady odesílání a přijímání transakcí na vaše soukromí. A poté vám představí konkrétní technologie zvyšující ochranu vašeho soukromí.
Soukromí a bezpečnost

RoboSats: P2P bitcoinová směnárna (NÁVOD)
Uchránit vlastní osobní data před centralizovanými službami a nakupovat či prodávat bitcoin P2P bývá výzvou. Nštěstí existuje několik šikovných nástrojů, například RoboSats, kterou si představíme.

Google Pixel & GrapheneOS
Recenze a návod v jednom: podíváme se na GrapheneOS v kombinaci s telefony Google Pixel. Konečně telefon, který respektuje vaše soukromí a staví vaši bezpečnost na 1. místo?

Jak na šifrovanou komunikaci a proč šifrovat? (NÁVOD)
Ale vždyť nemáme co skrývat, tak proč bychom měli vůbec něco šifrovat? Zkusme to otočit. Co všechno jsme vlastně ochotni nechat odkryté? Že toho moc není. Pak doporučujeme pokračovat ve čtení.

Jak a proč ověřovat software stažený z internetu? (NÁVOD)
Stáhnout a spustit je běžná denní praxe drtivé většiny lidí, která vlastní počítač a chytrý telefon. Víte ale, co doopravdy stahujete a následně spouštíte? Dávné moudro praví „Nevěř, ale ověřuj“.
Full nody

RoninDojo Tanto (RECENZE A NÁVOD): nezbytná výbava každého bitcoinera
Běžné používání Bitcoinu má jednu zásadní vadu na kráse. Tou je mizerné transakční soukromí, které se prozatím na úrovni protokolu nepodařilo moc vylepšit. A jen díky vývojářům, kteří se rozhodli tento problém vyřešit po svém, existuje mobilní peněženka Samourai Wallet.

Umbrel – Bitcoin full node s Lightningem i pro úplné amatéry (NÁVOD)
Používat Bitcoin znamená používat svůj vlastní full node. Bez výjimky a bez diskuze. Ale to už víte. Otázkou je, jak to udělat co nejjednodušeji, bez bolestí hlavy a tak, aby to zvládl opravdu každý. Odpovědí na zdánlivě složitou otázku se zdá být Umbrel, bitcoinový full node stack, který stojí za samostatný článek. Navíc je open-source a naprosto zdarma.

myNode (RECENZE A ZKUŠENOSTI) – Bitcoin a Lightning full node
Bitcoin nabízí spoustu výhod uživatelům bez rozdílu. Hlavní výhodou používání Bitcoinu je finanční svrchovanost. Bitcoin ovšem měří dvojím metrem a tyto výhody nabízí jen jedné skupině uživatelů. A to pouze těm, kteří používají svůj vlastní full node. Open-source projekt myNode se to snaží změnit.

Bitcoin explorer (VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT)
Co to je vlastně ten bitcoinový či jindy nazývaný blockchainový explorer? K čemu slouží a proč by měl základy používání exploreru umět každý uživatel? Jaké jsou nejčastější bitcoin explorery a v čem se liší? A to nejdůležitější, jak takový blockchain explorer používat správně, aniž byste se střelili do nohy? Více v dnešním článku.
Umělá inteligence

Umělá inteligence: Bitcoin, regulátoři, budoucnost pracovních míst a SkyNet
V závěrečné části seriálu se podíváme na to, jak s AI souvisí Bitcoin, co na to regulátoři, zda nás zničí SkyNet jako ve filmu Terminátor a zda všichni přijdeme o práci.

Umělá inteligence: možnosti a způsoby využití (3. díl)
Umělá inteligence má širokou škálu využití. Od rozpoznávání rukopisu, manipulace s obrázky až po navigaci ve vesmíru. Podíváme se na způsoby využití AI v praxi.

AI přichází na scénu (2. díl)
AI přichází na scénu – nejprve pomalu a pak okamžitě, jako by k nám letěla mimozemská loď rychlostí blízkou rychlosti světla. Jak to vše začalo? Poďjme se podívat na historickou mezihru.

AI a příslib revoluce (1. díl)
V prvním dílu seriálu o umělé inteligenci začneme tím, že se podíváme na příslib technologické revoluce a emergentní jevy, které umožnily vznik jednoduchého života, mnohobuněčných organismů, biologických i umělých neuronových sítí.
Ekonomie a Regulace

Bitcoin: Odluka peněz od státu
Co je vlastně Bitcoin? Spekulativní bublina, platební systém, nebo zcela nová forma peněz s potenciálem nahradit všechny dosavadní peníze? Domnívám se, že to poslední. Bitcoin jsou nové peníze a svět se teprve pozvolna přizpůsobuje této skutečnosti.

Proč vůbec potřebujeme kryptoměny?
Rozhodnete se zaplatit na Alze, vezmete pár stovek a dáte je do bankomatu, jen abyste získané kryptoměny odeslali a získali zboží. Nebylo by jednodušší poslat rovnou koruny? Může se zdát, že kryptoměny jsou zbytečné a pouze přidávají krok navíc. Proč tomu tak není? Pojďme si připomenout, proč kryptoměny vlastně potřebujeme.

Kryptoměny v účetnictví a v daních
Kryptoměny jsou považovány ze strany státních orgánů za nehmotný movitý majetek. V první části našeho článku vám představíme nástroj EveryTrade.io spolu s přehledným návodem, díky kterému dokážete připravit dokumenty pro daňové přiznání. Druhá část článku je pak věnovaná obecným informacím o kryptoměnách v účetnictví, daních a českých zákonech.

KYC: poznej svého zákazníka, pravil regulátor
S termínem Know your customer (KYC) se budeme setkávat stále častěji. Dle některých se jedná o jediný způsob, jak legitimizovat Bitcoin a ušlapat mu cestičku ke kýžené masové adopci, představuje ale také riziko. Pojďme se podívat, jak procesy identifikace fungují, proč vlastně tato povinnost vznikla, nakolik je kompatibilní s Bitcoinem.

Bitcoinový halving a model Stock to flow
Bitcoinový halving je za dveřmi a komunitou zmítají spekulace o dopadu na cenu. V článku si vysvětlíme, co halving vlastně znamená, jaká je monetární ekonomie Bitcoinu a rozebereme si často citovaný model Stock to flow.
Vývoj

Kdo je Satoshi Nakamoto? Pátráme po tvůrci Bitcoinu.
O Bitcoinu jste již jistě slyšeli. O tom, že se jedná o převratnou technologii, která způsobí revoluci ve světě financí, určitě také. Věděli jste však, jak vlastně tato technologie přinášející nejvíce známou kryptoměnu vznikla? Kdo Bitcoin stvořil, a jaké k tomu měl důvody? Kromě svého technologického fundamentu je Bitcoin zajímavý právě svou minulostí, přičemž kolem jeho stvoření krouží i dnes nespočet záhad. Jeho tvůrce je totiž osoba či skupina, která se již od počátku úspěšně skrývá za pseudonymem Satoshi Nakamoto!

Free Open Source Software jako cesta ke svobodě
Již téměř 40 let probíhá boj o svobodu softwaru a hlavně svobodu, již dává svým uživatelům. Hlavní rozmach nastal s operačním systémem GNU/Linux, avšak dnes využívá nebo dokonce vyvíjí svobodný software čím dál více velkých firem včetně Googlu, Microsoftu nebo Facebooku. Svobodný software nám dává možnost společně inovovat. A jistě vás ani nepřekvapí, že i Bitcoin Core klient je svobodný software. Pojďme si více povědět o tom, proč je svobodný software důležitý a co z té svobody vyplývá pro běžné uživatele.

Open source hardware: křižovatka bezpečnosti, lidských práv a technologie
Open source hardware není tak známý, jako open source software. Jeho potřeba a důležitost se v posledních letech potvrzuje hlavně v oblasti security a v budoucnu poroste ještě více - pro skutečně bezpečné uchování bitcoinu je zapotřebí auditovatelný software i hardware. Nejenom bitcoin, ale i ostatní odvětví bez auditovatelného a transparentního hardware nemohou zaručit plnou bezpečnost.

Nostr: decentralizovaná síť pro svobodnější sdílení obsahu na internetu
Pokud se zajímáte o Bitcoin, otevřené protokoly nebo inovace ve vývoji sociálních sítí, možná už jste se dříve s Nostrem setkali. Co přesně se za zkratkou Nostr skrývá? Jak Nostr souvisí právě se sociálními sítěmi, svobodou slova, Bitcoinem či Lightning Networkem a proč nejde pouze o alternativu k platformě X (Twitter), jak býva mnohdy prezentován? Vše se dozvíte v článku níže.

BIP – Technologická vylepšení Bitcoinu
Bitcoin je často nazýván dinosaurem mezi kryptoměnami. Máme tu dnes přece spoustu lepších a novějších krypto projektů s pokročilejší technologií. Stává se tedy Bitcoin dinosaurem na smetišti dějin? Důvěřuje Bitcoinu tolik lidí jen proto, že je nejstarší? Znamená to, že je i zastaralý? V tomto článku vám chci přiblížit, jak fungují technologická vylepšení Bitcoinu, jak na sebe navazují a jaká nás mohou čekat v budoucnu.

Kryptoměnové forky
Kryptoměnové forky jsou v posledních měsících často skloňované, zejména ve smyslu odštěpení nového coinu od některého ze stávajících. Celá problematika forků je však mnohem komplikovanější a zajímavější. Víte například, jaký je rozdíl mezi hard forkem a soft forkem? Nebo co dělat, a co nedělat při forku? V našem článku odhalíme i ty nejmenší detaily, které se s kryptoměnovými forky pojí!
Historie

Historie Cypherpunku
To, že je mezi námi Bitcoin, je už celkem všeobecně známé. I strejda s tetou, sousedka a taxikář o něm slyšeli. Spousta lidí ale vůbec neví, co to je a hlavně jak vznikl. Proto si myslím, že stojí za to si celou záležitost trochu osvětlit. To, co stojí za vznikem Bitcoinu, se totiž datuje zpátky dlouhé roky před samotným vznikem internetu, takže je možné mluvit o opravdovém kusu historie. A znalosti historie dodají víru v tuto novou technologii a optimistický nadhled v této nepříliš jednoduché době.

Historie Cypherpunku (2. část)
V prvním díle série Cypherpunks s názvem Historie Cypherpunku jsme se zabývali převážně minulostí, která vedla k vývoji Bitcoinu. V dalším díle série o hnutí Cypherpunks se podíváme hlouběji do této liščí nory, do druhé vrstvy, kde objevíme další úžasné osobnosti, jež se také nějakým způsobem zamotaly do příběhu Bitcoinu. Po přečtení si budete určitě klást otázku, jestli náhodou některý z níže zmíněných není sám tajemný Satoshi Nakamoto.

Silk Road – „Hedvábná“ stezka Rosse Ulbrichta
Hedvábná stezka, „drogový eBay“ nebo přesněji online market Silk Road byl spuštěn v únoru 2011. Toto online tržiště s ilegálními produkty bylo pojmenované po starověké síti obchodních cest mezi Čínou a Evropou. Pro mnoho lidí z oblasti Bitcoinu se Silk Road stala důkazem užitečnosti Bitcoinu a jeho role jako protiváhy hlavního ekonomického systému. Odkaz Silk Road a Rosse Ulbrichta se do dějn Bitcoinu nesmazatelně zapsal. Pojďme si jej tedy připomenout.
Knihy

Velká kniha o Bitcoinu aneb Finanční gramotnost pro každého
Krátce po Michalu Novákovi, který se zjevil odnikud s knihou světové úrovně Lightning Network: Platby budoucnosti, je tady další autor, který byl širší veřejnosti dosud neznámý. Je jím Kamil Bouška a jeho kniha je zase z úplně jiného soudku.

Michael Caras – Bitcoinové peníze
Druhou kniha nakladatelství Braiins Publishing potěší nejen děti, ale obecně všechny, kteří chtějí snadným způsobem pochopit základní principy Bitcoinu. Jako takovou ji tedy nelze než doporučit.

Josef Tětek – Bitcoin: Odluka peněz od státu (RECENZE)
Další knihou od Braiins Publishing je premiérový titul od domácího autora v jejich portfoliu. Není jím nikdo jiný než ekonom Josef Tětek a jeho publikace Bitcoin: Odluka peněz od státu.

Saifedean Ammous: Bitcoinový standard
Bitcoinový standard je čtvrtá kniha vydaná nakladatelstvím Braiins Publishing. A pokud hledáte nějakou knihu, která vám pomůže pochopit svět kryptoměn, zejména Bitcoinu, pak jste právě našli tu pravou.

Vynález jménem Bitcoin (RECENZE)
Česká firma Braiins (správci Slush Pool a vývojáři těžebního software) si nedávno založila vlastní nakladatelství Braiins Publishing. Přinášíme recenzi na první publikaci: Vynález jménem Bitcoin od rusko-amerického autora Yana Pritzkera.

10+1 kniha pro bitcoinery
Věrně čtete všechny naše bitcoinové články a návody, ale rádi byste občas přelouskali i něco delšího? Přinášíme doporučenou četbu pro všechny, kdo chtějí získat hlubší pochopení bitcoinu, ekonomie a společnosti.
Reportáže

BTC Prague 2023 (REPORTÁŽ)
Největší bitcoinová konference tohoto roku v Evropě, BTC Prague, je za námi. Sešly se na ní tisíce bitcoinerů z celého světa včetně nejvýznamnějších OGs, aby společně probrali vše od nových bitcoinových technologií přes současný kontext vývoje svobodných nestátních peněz až po jejich možný budoucí potenciál. O podrobnostech nejzajímavějších momentů BTC Prague 2023 si povíme v této reportáži.

Africa Bitcoin Conference 2022 (REPORTÁŽ)
O africké bitcoinové události jsem se poprvé dozvěděl na konferenci Bitcoin 2022 v Miami. Popravdě řečeno, tehdy mi přišla myšlenka, že bych jel koncem roku na bitcoinovou konferenci do Afriky, trochu střelená. Ale stalo se a nelitoval.

#HCPP22: Last Shot (REPORTÁŽ)
Začátkem října proběhl 9. ročník Hackerského kongresu v Paralelní Polis. Sešlo se na něm mnoho cypherpunků, kryptoanarchistů a dalších, kteří zde sdíleli své pohledy na (nejen) svobodu v digitálním světě a mimo něj.

Chaincamp 2022 (REPORTÁŽ)
V Ostravě se nedávno uskutečnil třetí ročník konference Chaincamp. I přes letošní výrazný propad ceny bitcoinu se na konferenci sešlo okolo 2 tisíc příznivců.

Baltic Honeybadger 2022 (REPORTÁŽ)
Po tříleté pauze se v hlavním městě Lotyšska opět konala ikonická bitcoinová konference Baltic Honeybadger. Celá konference byla natáčena, záznamy budou k dispozici na Youtube kanálu Hodl Hodl (v době psaní reportáže jsou zveřejněny pouze záznamy z Bitcoin stage).

#Bitcoin 2022 – záznam z Miami
Pro ty z vás, kteří nemají desítky hodin na sledování záznamu z celé konference, jsme připravili rychlý souhrn a výtah toho nejlepšího. Tento článek dobře poslouží k navigaci skrze záznam ze všech přednášek největší bitcoinové konference na světě, která se odehrála začátkem dubna 2022 v Miami.

#HCPP20 – Hackers Congress Paralelní Polis (REPORTÁŽ): zprávy z digitální totality
O víkendu 2. až 4. 10. 2020 proběhl v Paralelní polis už sedmý hackerský kongres #HCPP20 s podtitulem Digitální totalita. Nesl se v atmosféře covidových opatření. Řada přednášejících se připojovala vzdáleně, protože v současné situaci cestovat buď nemohli, nebo by jim hrozily komplikace při cestě do České republiky či při návratu.

#HCPP19 – Hackers Congress Paralelní Polis (REPORTÁŽ): Opt-out
Opt-out je pojem, jenž označuje techniky, pomocí kterých můžete uniknout nevyžádaným službám nebo nabídkám. Abyste mohli používat nějakou službu, musíte obvykle vložit svoji emailovou adresu – a od té chvíle jste bombardováni nabídkami, které vlastně ani nechcete. V takovém případě můžete prostřednictvím linku ke zrušení odběru zpráv požádat o opt-out, tedy o vynětí z nevyžádané služby.

#HCPP18: Hackers Congress Paralelní Polis 2018 Prague (REPORTÁŽ)
Je to s podivem, ale v naší zemi se už pravidelně koná jedna z nejvýznamnějších světových akcí hackerů, kryptoanarchistů a libertariánů. A odehrává se přímo v Holešovicích, v Paralelní Polis, kterou najdete jen pár set metrů od centrály Alzy. I když může Hackers Congress Paralelní Polis 2018 na neinformované působit podezřele, jde o jednu z nejzajímavějších akcí, která sdružuje příznivce svobody a technologických inovací.
Altcoiny

Ethereum
Po bitcoinu je druhou aktuálně nejpopulárnější kryptoměnou ethereum. Této kryptoměně se již od jejího vzniku v roce 2015 prorokuje zářná budoucnost. Ethereum je totiž mnohem více než jen prostředek směny, a to hlavně díky odlišné technologii, než je ta, kterou využívá jeho předchůdce Bitcoin. Co je Ethereum? Může sesadit Bitcoin z trůnu? Jak jej koupit a držet na krypto peněžence? V našem článku se dozvíte vše, co chcete o Ethereu vědět!

Cardano – Kryptoměna s velkým potenciálem, ale i riziky
Na podzim roku 2017 se na stránce Coinmarketcap jakoby odnikud zjevila nová kryptoměna se záhadným názvem Cardano (ADA). Název nese dle italského matematika a hazardéra Gerolama Cardana a dle matematičky a první programátorky Ada Lovelace. Cardano existuje již od roku 2015. V současnosti sice hlavní síť běží, ale většina funkcí stále čeká na implementaci. Jak se Cardano jakožto platforma třetí generace liší od většiny současných kryptoměn?

Litecoin - Digitální stříbro
Pokud bychom Bitcoin označili za „zlato“, pak Litecoin bude bezpochyby pomyslným stříbrem světa kryptoměn. Litecoin totiž staví na totožných základech jako Bitcoin, a nepřináší tak prakticky nic převratně nového. Přesto se však Litecoin v několika podstatných ohledech od Bitcoinu výrazně liší. O jaké odlišnosti se jedná, jak Litecoin těžit a jaký je aktuální kurz litecoinu? V našem článku se dozvíte vše, co chcete o Litecoinech vědět!

Dogecoin – Kryptoměna s nádechem recese!
Dogecoin je notoricky známá kryptoměna, kterou nikdo, ani její autoři, nebere vážně. Vznikla jako parodie na Bitcoin a dobře míněný vtip. Vtip, který ale nepřestává být vtipem ani 5 let od svého vzniku a stále je jednou z nejpoužívanějších kryptoměn. Více o těžbě, kurzu a budoucnosti Dogecoinu v článku.

Ripple: kontroverzní (krypto)měna
Společnost Ripple dala v roce 2012 vzniknout stejnojmennému platebnímu systému a digitální měně (XRP). Ani ne po pěti letech začínají tento platební systém implementovat největší světové banky a digitální měna ripple dosahuje tržní hodnoty v řádech miliard dolarů. V čem je ripple tolik výjimečný a proč bychom o něm správně neměli hovořit jako o další kryptoměně? V našem článku se dozvíte vše, co chcete o ripplu vědět.

Monero – Kryptoměna, která nabízí úplnou anonymitu.
Podobně jako Bitcoin, i Monero vzniklo z open-source iniciativy krypto-anarchistů. Jedná se tedy o skutečně decentralizovanou kryptoměnu – na rozdíl např. od Ripple nemá žádného vedoucího představitele, zakládající společnost ani jinou formální organizaci. Samotný kód není založen na kódu Bitcoinu, nýbrž je zcela unikátní. Proč stojí Monero za pozornost a jakou čeká měnu budoucnost?

Stable coins – Svatý grál kryptoměn?
Kryptoměnám bývá často vyčítána vysoká volatilita, pro kterou nemohou plnit úlohu platební jednotky. Již před lety proto vznikla myšlenka tzv. stable coinu – tokenu s hodnotou navázanou na určité platidlo či koš aktiv. Pojďme prozkoumat jak koncept samotný, tak i nejzajímavější pokusy o vytvoření stable coinu.