Obnovit stránku

Služba Cryptopay.cz – první služba v ČR propojující kryptoměny a bankovnictví

Aktualizováno

Česká společnost HD Crypto spouští novou službu Cryptopay.cz. Služba umožňuje příjímat a posílat běžné platby na bankovní účet pomocí Bitcoinu a Litecoinu. U Bitcoinu si navíc můžete vybrat, zda k placení chcete využít onchain transakci nebo Lightning Network. Co je to vůbec Lightning Network a jak se používá? Jak služba Cryptopay.cz funguje? Jaké jsou poplatky? A kdo za Cryptopay.cz stojí? Čtěte dále!

Služba Cryptopay.cz – OBSAH

 1. Co nového přináší Cryptopay.cz?
 2. Jak Cryptopay.cz zjednodušeně funguje?
 3. Jak zaplatit fakturu přes Cryptopay.cz v kryptoměněnách
 4. Rychlost transakce a poplatky
 5. Výhody a nevýhody Cryptopay.cz
 6. Proč využívat Lightning Network při platbě na Cryptopay.cz?
 7. Návod na lightningovou peněženku Breez
 8. Lightning peněženky
 9. Výhody Lightning Network
 10. Je používání této služby bezpečné?

Co nového přináší Cryptopay.cz?

Služba Cryptopay.cz přispívá k rozšíření adopce kryptoměn propojením dvou světů – kryptoměn a tradičního bankovnictví. Výhodou je, že pomocí této služby můžeme:

 • Posílat české koruny na bankovní účet pomocí Bitcoinu/Litecoinu.
 • Přijímat české koruny, zatímco odesílatel zaplatí v Bitcoinu či Litecoinu.

Jde tak o elegantní způsob, jak zaplatit složenky a faktury pomocí Bitcoinu mrknutím oka s velmi nízkým poplatkem, nebo jak sobě či někomu poslat peníze na bankovní účet. Díky podpoře Lightning Network je služba Cryptopay.cz vhodná i pro (mikro)platby do 0.04294967 BTC.

i

Alza je smluvím partnerem společnosti HD Crypto, která provozuje službu Cryptopay.cz. Díky této spolupráci je možné hradit proforma faktury za zboží pořízené v Alze pomocí bitcoinu i pomocí Lightning Network.

Jak Cryptopay.cz zjednodušeně funguje?

prijimani-posilani-bitcoin
Pomocí služby Cryptopay.cz můžeme kryptoměnami jak platit, tak je i přijímat.

Platíme bitcoinem/litecoinem, adresát přijímá ve fiatu:

 1. Na oficiálních stránkách Cryptopay.cz vyplníme částku, číslo bankovního účtu adresáta, popř. variabilní symbol a poznámku k platbě.
 2. Následně se nám objeví adresa kryptoměnové peněženky služby Cryptopay.cz, kam pošleme kryptoměny.
 3. V momentě, kdy transakce dosáhne 6 potvrzení v síti, odešle služba Cryptopay.cz peníze ze svého bankovního účtu ve FIO bance na námi uvedený účet.

Příjímáme ve fiatu, odesílatel platí v kryptoměnách:

 1. Na oficiálních stránkách Cryptopay.cz vyplníme číslo svého bankovního účtu.
 2. Odesílateli pošleme QR kód platby nebo její detaily.
 3. V momentě, kdy transakce dosáhne 6 potvrzení v síti, odešle služba Cryptopay.cz peníze ze svého bankovního účtu ve FIO bance na náš bankovní účet.

i

Protip:

Při platbě bitcoinem skrze Lightning Network na žádné potvrzení transakce v síti čekat nemusíte. LN platby jsou instantní a okamžitě potvrzené.

Jak zaplatit fakturu přes Cryptopay.cz v kryptoměnách

Představme si situaci, že potřebujeme zaplatit fakturu, složenku či objednávku na eshopu a nebo jen někomu poslat peníze na bankovní účet.

 1. V prohlížeči přejdeme na stránku cryptopay.cz.

  volba-moznosti
  Zde si vybereme možnost Zaplatit kryptem.
 2. Otevře se nám formulář s detaily platby.

  vyplneni-formulare
  Ve formuláři vyplníme částku, číslo bankovního účtu společnosti ČEZ, variabilní či konstantní symbol a zprávu pro příjemce.
 3. vyber-platby
  Na výběr máme onchain transakce pomocí litecoinu a bitcoinu, nebo offchain transakci v bitcoinu pomocí Lightning Network. Pro náš příklad vybereme možnost platby pomocí Lightning Network.
 4. detail-platby detail-platby detail-platby
  Zadat adresu můžeme buďto naskenováním QR kódu, nebo zkopírováním adresy kliknutím na Adresa peněženky.
 5. detail-platby
  Ve chvíli, kdy Cryptopay.cz obdrží platbu, se objeví okno s potvrzením, možností zadání mailové adresy pro potvrzení platby a odkaz na sledování průběhu celé transakce.
 6. detail-platby
  Vše je hotovo, služba Cryptopay.cz odeslala CZK na vámi uvedený bankovní účet.
 7. Rychlost transakce a poplatky

  Délka platby je stejná jako u normálního bankovního převodu. To znamená, že pokud pošleme peníze o víkendu, příjemci dojdou až následující pracovní den.

  i

  Cryptopay.cz má bankovní účet u FIO banky. Pokud zasíláte na FIO také, platba bude zpracována okamžitě, nejpozději ten stejný den.

  Aktuální kurz Bitcoinu a Litecoinu bere služba Cryptopay.cz z burzy Coinmate. Poplatky činí 1% z posílané částky + poplatek za vytěžení transakce.

  Výhody a nevýhody Cryptopay.cz

  Výhody

  • Široké možnosti využití (placení složenek, faktur, objednávek na proformu)
  • Do 25 000 korun denně bez nutnosti verifikace (KYC)
  • Napojení na Alza.cz v rámci proforem
  • Eliminace kurzového rizika (volatility) při platbě
  • Podpora Lightning Network (okamžité platby, téměř nulové poplatky)
  • Defaultní podpora nativního SegWitu typu adres bech32 (znatelně levnější poplatky)
  • Možnost připojení a posílání LN transakcí přes Tor síť

  Nevýhody

  • Nad 25 000 korun denně nutnost verifikace (KYC)

  i

  Společnost HD Crypto provozuje v Alze také payboxy, ve kterých si můžete koupit Bitcoin a Litecoin. Více informací zde.

  Proč využívat Lightning Network při platbě na Cryptopay.cz?

  Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď. Lightning Network umožňuje uživatelům posílat bitcoinové platby rychleji, s téměř nulovými poplatky a s daleko lepším transakčním soukromím, než u běžných onchain plateb.

  Na jakém principu funguje Lightning Network?

  Samotná síť Lightning Network funguje na druhé vrstvě blockchainu, neboli mimo něj. Řeší tak problém se škálovatelností při zachování bezpečnosti celé sítě a zároveň razantně vylepšuje transakční soukromí uživatelů Bitcoinu.

  Zjednodušeně Lightning Network funguje tak, že Alice vytvoří transakční kanál s Bobem. Ten má vytvořený kanál s dalším uživatelem a tak dále. Eventuálně je pak Alice napojená do celé Lightningové sítě a může zaplatit či přijmout bitcoiny kamkoliv a odkudkoliv.

  Základní principy Lightning Network si můžete poslechnout i v tomto videu v angličtině.

  V rámci platebního kanálu si Alice vyměňuje bitcoiny s Bobem a prostřednictvím něj s kýmkoliv v síti, přičemž do blockchainu se zapíše až konečný zůstatek na peněženkách při uzavření kanálu. To znamená, že v kanálu mohlo dojít třeba k 10 platbám, ale v blockchainu lze vidět jen zápis konečného zůstatku. Lightning Network tak přináší bezkonkurenčně nejlevnější a nejrychlejší transakce v nejvíce zabezpečené platební síti na světě.

  Provozovat vlastní node?

  Pokud jste se rozhodli využít platbu pomocí Lightning Network, budeme potřebovat peněženku, která tuto technologii podporuje. Také se budeme muset rozhodnout, zda si pořídíme svůj vlastní Lightning node, nebo využijeme node třetích stran. Doporučujeme si pořídit svůj vlastní, jelikož jde fundamentálně o jediný správný způsob, jak Bitcoin a Lightning Network používat. Pro začátek ale postačí vyzkoušet šikovné Lightningové desktop peněženky a nebo některou z dobrých mobilních walletek pro iOS či Android.

  i

  Společnost HD Crypto provozuje svůj vlastní node. Na více podrobností se můžete podívat zde.

  Lightning Network peněženky (vyzkoušeno za vás)

  Při vybírání peněženky je obecně důležité rozlišovat 2 typy peněženek:

  • Custodial - peněženky, u kterých vlastní privátní klíče třetí strana (např. Coinbase),
  • Non-custodial - peněženky, u kterých vlastníme privátní klíče jen my.

  i

  Custodial znamená v angličtině poručník, opatrovník. Je dobré mít na paměti, že některé peněženky sice mají non-custodial onchain peněženku, ale Lightning peněženka je custodial.

  Velmi doporučujeme používat peněženky, u kterých vlastníme klíč přímo my. Nemůže tak dojít k tomu, že třetí strana má kontrolu nad našimi penězi.

  Mezi vhodné peněženky podporující Lightning Network patří:

   Desktopové Lightning Network peněženky


  • Zap Desktop: Windows/macOS/Linux - výborná desktopová LN peněženka s intuitivním ovládáním a skvělým grafickým designem. Umí nejen napojení na vlastní node, ale funguje i jako SPV peněženka pomocí technologie Neutrino a tudíž není potřeba vlastní fullnode. Lze propojit i s vlastním BTCPay Serverem. A navíc je částečně v čestině.
  • Joule (browser plugin): Chrome a Brave/FireFox. Joule je LN peněženka ve formě pluginu, tedy rozšíření v internetovém prohlížeči, které umožňuje nejkratší cestu k platbě z webového prostředí nakupování a surfování na internetu.
  • Mobilní Lightning Network peněženky


  • Breez: iOS/Android Bitcoinová komunita se shoduje, že jde v současnosti o nejjednodušší mobilní LN peněženku pro Android i iOS. Breez vám totiž sama otevře kanál, její ovládání je velmi intuitivní a jednoduché. Bez zbytečných oklik vás napojí do lightningové sítě a do pár minut jste připraveni platit i přijímat platby v bitcoinech rychlostí blesku a s téměř nulovými poplatky. Zatím je ale pouze v angličtině.
  • ZAP: Mainnet: iOS/Android Pro iOS a Android je ZAP: Mainnet v návaznosti na desktopovou verzi peněženky tou nejvymakanější lightningovou walletkou pro chytré telefony na trhu. Je částečně v češtině, kanál vám ale sama neotevře, abyste se nepřipravili o důležitou zkušenost. To ale není žádné mínus, otevřít kanál se ZAP je velmi intuitivní, velmi snadné a hlavně máte možnost výběru s kým si svůj první kanál otevřete. ZAP umí nejen Neutrino, ale i napojení na vlastní fullnode, což z chytrého telefonu představuje tu nejultimátnější kombinaci a způsob používání Bitcoinu vůbec.
  • BlueWallet (custodial): iOS/Android BlueWallet je z poloviny custodial. Od bitcoinů na první vrstvě sice máte privátní klíče, ale od těch, které máte v kanálech, už ne. I tak jde momentálně o jednu z nejlepších LN peněženek pro chytré telefony, které v této chvíli existují. Navíc je v češtině a umí i CZK měnu. Za zmínku stojí hlavně to, že lze BlueWallet napojit na vlastní fullnode pomocí Electrum Personal Server či jeho alternativní implementace ElectrumX (python) či Elects (Rust). Vlastní privátní klíče od bitcoinů na druhé vrstvě lze řešit napojením na tzv. LnDHub, který vývojáři připravili, včetně návodu na GitHubu. Tato funkce dělá z BlueWallet jednu z nejzajímavějších peněženek vůbec, ale dále nabízí několik dalších funkcí, jako je např. Marketplace, který integruje spoustu obchodů a služeb podporujících LN platby přímo v peněžence.

  !


  Mějte na paměti, že Lightning Network je stále v betě a je tedy ve fázi vývoje. Sice nejsou známy případy ztrát finančních prostředků, ale i tak je potřeba k Lightning Network přistupovat opatrně a nenechávat v síti nijak závratné částky.

  Pamatujte, že lightningové peněženky jsou tzv. hot wallet, tedy jsou nonstop připojené k internetu. Pro větší sumy je lepší používat cold wallet, nejlépe hardwarové peněženky, kterým se podrobně věnujeme v našem článku: Hardware peněženky – Jak bezpečně uchovávat bitcoin a další kryptoměny?

  Výhody Lightning Network

  Lightning Network je velmi nadějné řešení nízké propustnosti transakcí na první vrstvě Bitcoinu. Další výhodou jsou rychlé a levné transakce.

  Lightning Network funguje na principu výměny bitcoinů mimo blockchain, do kterého se nezapisují žádné transakce, ale pouze konečné zůstatky po uzavření kanálu. Díky tomu pak Lightning Network také poskytuje větší míru soukromí.

  graf-lightning-network
  Na vizualizaci Lightning Network sítě se můžete podívat například zde.

  Jak se adopce Lightning Network bude zvyšovat, bude z těchto kanálů vznikat celá síť jednotlivých nodů, kdy jedna transakce přes Lightning Network projde například 10 nody než dojde ke konečnému adresátovi.

  Lightning Network je však naprogramována tak, že jednotlivé nody znají pouze adresu toho nodu, ze kterého jim přišly peníze a adresu dalšího nodu v síti. Neznají tak ani původního odesílatele ani adresáta, proto se dá při použití Lightning Network hovořit o výrazně větším soukromí.

  i

  Pro zachování soukromí a částečné anonymity na Lightning Network je dobré doplnit prostředky na Lightning peněženku přes peněženku, která podporuje funkci CoinJoin, která zanonymizuje původ prostředků. Mezi takové peněženky patří například peněženka Wasabi.

  Lightning Network může mít také své nevýhody. Vezměme si poslední zmíněný příklad, kdy transkace přes Lightning Network projde několika nody. Existuje předpoklad, že se v síti vytvoří určitá část nodů, která bude představovat operační centra Lightning Network a půjde přes ně velké množství transakcí. Zde se nám odkrývá potenciální riziko centralizace.

  Celkově se však jedná o velmi zajímavý projekt, jak zlepšit škálovatelnost u Bitcoinu.

  Je používání této služby bezpečné?

  Společnost HD Crypto s.r.o., která službu Cryptopay.cz provozuje, má sídlo v České republice a je řádně zapsána v rejstříku firem. Společnost HD Crypto má zároveň navázanou spolupráci s Alzou, a jde tedy o důvěryhodnou společnost.

  i Mohlo by vás zajímat
  1. Proč vůbec potřebujeme kryptoměny? Dává to smysl!
  2. Kryptoměny kurzy. Seznam nejdůležitějších kryptoměn. 
  3. Těžba kryptoměn. Jak začít těžit kryptoměny?
  4. Kdo je Satoshi Nakamoto? Pátráme po tvůrci Bitcoinu! 
  5. Paralelní Polis. Vejdi ven do paralelní společnosti.
  6. Jak zdanit příjmy z kryptoměn. Kryptoměny v účetnictví a v daních.


WEB18