Obnovit stránku

Garmin Pay: Peněženku nechte doma a plaťte hodinkami

Aktualizováno

Společnost Garmin přišla s elegantním a efektivním řešením pro všechny sportovce. Díky systému bezkontaktních plateb Garmin Pay nemusíte řešit, kam dáte peněženku nebo telefon. Jaké modely chytrých hodinek Garmin jsou kompatibilní? A které banky Garmin Pay podporují?

i

Aktualizace 15. 3. 2019: Populární fintech startup Revolut spustil začátkem března 2019 podporu pro Garmin Pay. Stačí si vytvořit účet, poslat si na něj peníze a můžete okamžitě začít využívat bezkontaktní platby Garmin Pay. Službu ocení zejména ti, jejíž primární banka jinak Garmin Pay nepodporuje.

Co je to Garmin Pay?

Garmin Pay je podobně jako Google Pay (dříve Android Pay) nebo Apple Pay efektivním řešením pro bezkontaktní platby. Všechny tři fungují na principu NFC. Na rozdíl od nich však u sebe nepotřebujete mít ani telefon, ani peněženku. Bezkontaktní platba probíhá skrze vybrané sporttestery Garmin. Hlavní výhoda této služby spočívá v rychlém a snadném použití. Hodinky totiž máte na zápěstí celou dobu. Navíc jsou lehké a při sportu nijak nepřekáží.

Aktivace systému Garmin Pay

V případě, že máte kompatibilní hodinky i platební kartu, můžete systém bezkontaktních plateb využívat. Aktivaci tzv. peněženky provedete v uživatelsky přívětivém prostředí tréninkového deníku Garmin Connect. Do hodinek postupně zadáte potřebné údaje – číslo karty, platnost, CVV kód, ale i vámi vytvořený čtyřmístný PIN kód sloužící k zabezpečení informací a plateb. Zajímavé je, že tento přístupový kód nemusí být stejný jako PIN kód u vaší karty. Aktivaci peněženky zakončíte autorizací u vaší banky, obvykle pomocí sms zprávy nebo zákaznické podpory, jejíž kontakt se zobrazí v posledním kroku aktivace na vašem mobilním telefonu. A to je vše.

Garmin Pay; penezenka

Virtuální peněženku naleznete v prostředí Garmin Connect.

Garmin Pay: Jak se platí?

Hodinkami Garmin lze zaplatit ve všech prodejnách, kde mají bezkontaktní platební terminály to jak v České republice, tak i v zahraničí – podobně, jako v případě platby běžnou platební kartou. Platbu provedete tak, že v hodinkách aktivujete virtuální peněženku, která je jednou z rychlých voleb schovaných pod zapínacím tlačítkem. Po jejím zapnutí vás hodinky Garmin požádají o zadání čtyřmístného PIN kódu, čímž se služba aktivuje a máte přibližně jednu minutu k přiložení chytrého zařízení k bezkontaktnímu platebnímu pokladnímu terminálu. V případě, že čas vyprší o něco dříve, stačí jen znovu virtuální peněženku otevřít.

U druhé nebo i další platby již PIN zadávat nemusíte, dokud hodinky nesundáte z ruky, tak si jej hodinky pamatují. Hodinky jsou stále ve střehu a umožňují ještě rychlejší placení! Nemusíte se však bát jejich zneužití. Jakmile je sundáte ze zápěstí, budou při další akci přístupový kód opět vyžadovat. Virtuální peněženku máte připravenou k použití tehdy, pokud se na displeji hodinek Garmin objeví malý obrázek platební karty. Výhodou oproti klasickým kartám nebo mobilním telefonům je velmi dobrá reakce při přiložení k terminálu. Hodinky také nemusíte přikládat bezprostředně na něj, nehrozí tedy žádné poškrábání ani mechanické opotřebení z důvodu placení.

Garmin Pay je nejbezpečnější metoda placení

Jste vůči hodinkám s Garmin Pay stále nedůvěřiví? Nebuďte, hodinky jsou ještě bezpečnější než vaše platební karta! Při platbě totiž používají zásadně jedinečný elektronický klíč, tzv. token, který je šifrovaný. Oproti platební kartě hodinky nepředávají žádné informace o kartě a bankovním účtu, a to ani obchodníkům, kteří platbu přijímají. Citlivé údaje se dokonce neukládají ani na server společnosti Garmin. V případě ztráty hodinek nebo karty je vždy vyžadován vámi vytvořený PIN kód. Službu Garmin Pay lze také zablokovat skrze zákaznické centrum vaší banky.

Platby přitom probíhají pouze do výše vašeho limitu nebo zůstatku na účtu, který máte u své banky k dispozici. Ani pokud nemáte hodinky spojené s mobilním telefonem, vás platba nepustí do přečerpání zůstatku vašeho účtu. Oproti platbě klasickou platební kartou ale nemusíte platbu nad 500 Kč na pokladně autorizovat opakovaným zadáváním PIN kódu a nehrozí jeho prozrazení při sledování platby lidmi v blízkém okolí.

Garmin Pay; platba

Vaše citlivé údaje jsou šifrované. Nevidí je ani obchodník.

Sporttestery Garmin s podporou Garmin Pay

Hodinky společnosti Garmin nabízí přesné a detailní měření obrovského množství sportovních aktivit a jejich následné vyhodnocení. Zaznamenávají polohu pomocí signálu z GPS a při spárování s chytrým mobilním telefonem jsou schopny upozornit na příchozí volání, zobrazit SMS zprávy, emaily a notifikace z aplikací vašeho telefonu. Hodinky jsou kompatibilní se systémy Android i iOS. Platbu pomocí Garmin Pay podporují tyto následující modely:

Garmin Pay můžete využít k platbám i u Alza.cz

Platby Garmin Pay jsme vyzkoušeli na mnoha místech, všetně čerpacícch stanic, parkovacích automatů, automatů na MHD jízdenky a samozřejmě je možné Garmin Pay využít i při platbách zboží u našich AlzaBoxů nebo přímo u platebních terminálů při vyzvedávání zboží na některé z poboček společnosti Alza.cz.

Které banky podporují Garmin Pay?

V zahraničí je mnoho bank, které již službu Garmin Pay podporují. Do České republiky se stejně jako v případě jiných systémů pro bezkontaktní platbu, dostává i Garmin Pay o něco pomaleji. První bankou, která začala hodinky Garmin v této záležitosti podporovat, je MONETA Money Bank. Pro její zákazníky s platebními kartami Mastercard i Visa je nyní systém Garmin Pay plně k dispozici. Očekává se, že další banky budou brzy následovat.

Garmin Pay; banka

První bankou, která podporuje Garmin Pay, je MONETA Money Bank.

Od 28. 11. 2018 se přidala také Komerční banka, která začala svým klientům nabízet možnost bezkontaktních plateb u obchodníků prostřednictvím chytrých hodinek značky Garmin (Garmin Pay) a Fitbit (Fitbit Pay). Vedle Google Pay, které banka spustila už v prosinci minulého roku, se jedná o další inovativní alternativu ke klasickým „plastovým“ kartám. V případě Garmin Pay si uživatel zvolí na hodinkách ikonu Garmin Pay a zadá čtyřmístný bezpečností kód, který si během přidání karty do Garmin Pay zvolil, a přiloží k terminálu. Na displeji hodinek si lze také zvolit, kterou kartou chcete v daný okamžik zaplatit.

i Mohlo by vás zajímat

Možnost bezkontaktní platby pomocí sporttesteru Garmin je výborný nápad. Je rychlá, snadná a kromě kvalitních hodinek nevyžaduje žádné speciální vybavení. Brzy by se měly připojit i další banky, proto sledujte, zda mezi nimi nebude právě ta vaše. Aktuální informace seženete přímo na stránkách společnosti Garmin.

P-DC1-WEB17