Obnovit stránku

NFC platby mobilem (NÁVOD)

• Autor: Redakce

Češi jsou v Evropě jedničkou v bezkontaktním placení a po bezkontaktních kartách a platebních nálepkách jsou platby mobilem ( NFC) dalším krokem, jak si zjednodušit nakupování. Toto „placení přes mobil“ je velmi jednoduché: Vezmete do ruky telefon, přiložíte jej k terminálu stejně jako běžnou bezkontaktní kartu, zadáte do něj PIN a máte zaplaceno. Nejpromyšlenější jsou komplexní řešení jako Google Pay (s aplikací Google Wallet) nebo Apple Pay, přičemž obě jmenované služby už bez problémů běží i v Česku. Jak NFC platby fungují? Které banky vlastně placení mobilem umožňují a u kterých máme, alespoň prozatím, smůlu? A jak platit mobilem bez NFC? V článku odpovíme na tyto otázky a poradíme, jak se platí mobilem. 

Platba mobilem

Platby mobilem – OBSAH

 1. Přehled veškerých bank podporujících NFC platby
 2. Jak probíhá bezkontaktní NFC platba mobilem?
 3. Výhody placení mobilním telefonem
 4. NFC platby naráží také na překážky
 5. Google Wallet a placení telefonem s Androidem v ČR
 6. Apple Pay a placení iPhonem a Apple Watch v ČR
 7. Platby pomocí služby Garmin Pay
 8. Platby pomocí služby Fitbit Pay
 9. Platby pomocí Xiaomi Pay
 10. Samsung Pay v Česku a na Slovensku

Přehled veškerých bank podporujících NFC platby

Ještě než se pustíme do výhod placení mobilem, řekneme si, které banky jej v Česku podporují. V nějaké formě tento způsob placení podporují už všechny větší bankovní domy v České republice. U některých bankovních domů je ale placení pomocí telefonu omezeno na vlastnictví platební karty nebo se týká podpory pouze jediné služby. K 16. 5. 2023 jsou to tedy následující finanční ústavy. 

Banky Google Pay Apple Pay Garmin Pay Fitbit Pay Xiaomi Pay Vlastní aplikace
Air Bank
CREDITAS
Česká Spořitelna
ČSOB / Poštovní spořitelna

Equa Bank
Fio Banka
Hello BankKomerční Banka
mBank
MONETA Money Bank
Raiffeisenbank
UniCredit Bank

Jak probíhá bezkontaktní NFC platba mobilem?

NFC platby, tedy bezkontaktní platby mobilem, probíhají velmi jednoduše. V ideálním případě vaše banka podporuje Google Pay nebo Apple Pay, případně některou ze služeb pro placení chytrými hodinkami. Potom si s danou aplikací pouze spárujete svoji platební kartu a v podstatě máte hotovo. V obchodě u kasy pak svůj telefon jen odemknete například pomocí otisku prstu, přiložíte k terminálu a během okamžiku uslyšíte potvrzující pípnutí. Následně vyjede papírový doklad a zároveň obdržíte do telefonu notifikaci o proběhlé platbě. To je vše, postup není o nic složitější než používání bezkontaktní platební karty.

Platba mobilem bez NFC je možná

Možná se ptáte, zda jsou možné platby mobilem bez NFC. Odpověď je pozitivní: Ano jsou a dokonce to patří k nejstarším používaným metodám. Dnes ji ale celkem spolehlivě vytlačilo právě NFC. Každopádně, některé společnosti (např. Lidl nebo od října 2022 Kaufland) možnosti placení mobilem bez NFC testují. Využívá se při nich fotoaparátu, resp., čteček QR kódů. Ve své podstatě se s touto technologií setkáváme poměrně často – řada faktur bývá dnes opatřena právě QR kódy, které vás po naskenování přesměrují do aplikace banky a vy platbu jen potvrdíte.  

i

Google Pixel 7a (RECENZE): nejnovější „áčkový“ model si zásadně přilepšil

Aplikace banky vs. univerzální aplikace

Dnes už není obvyklé, aby banka měla vlastní řešení pro bezkontaktní placení mobilním telefonem. Většina z nich přešla na dobře fungující Google Pay nebo Apple Pay. Vlastní platební řešení nabízí vlastně jen Reiffeisen a AirBank, obě banky nicméně podporují i využití univerzálních aplikací a NFC platby jsou jsou v jejich řešení pouze jednou ze služeb mobilního bankovnictví a nikoliv jejich primárním účelem.

 • Platba mobilem Raiffeisenbank – RaiPay (Android)
 • Platba mobilem Air Bank – My Air (Android, iOS). Platbu mobilem Air Bank umožňuje i přímo prostřednictvím Google Pay (více na stránkách airbank.cz/google-pay/), resp. Apple Pay (více na airbank.cz/apple-pay), přičemž je možné mít v každé aplikaci jinou kartu a rozhodnutí, kterou zaplatit, učinit až při placení.
NFC platby mobilem
Platit lze nejen pomocí aplikace v mobilu, ale i v chytrých hodinkách.

Výhody placení mobilním telefonem

Platby mobilem jsou nejen jednoduché, ale oproti platbě běžnou bezkontaktní platební kartou mají několik výhod, a to zejména po praktické a bezpečnostní stránce. Peněženku u sebe mnohdy nemáte, kdežto mobil naprostá většina z nás jen tak nedá z ruky. Navíc NFC platby nevyžadují aktivní data nebo připojení na WiFi, tudíž všude, kde mají platební terminál, se obejdete bez své peněženky. Ta vám již nebude zabírat další místo v kapse, když zrovna vyrazíte na nákup nalehko.

Další výhody, jež NFC platby přinášejí, plynou ze škálovatelnosti platební aplikace. V ní můžete mít uloženo více karet, ať už kreditní, debetní, Visa, či Mastercard. A mezi nimi můžete libovolně přepínat podle toho, kterou kartou chcete zrovna platit.

Platební karty
Na NFC platbách mobilem a hodinkami se podílejí i karetní společnosti Visa a Mastercard.

Při placení mobilem se navíc nemusíte bát úniku citlivých dat, nebo dokonce odcizení svých peněz. Právě naopak. Metoda neodesílá číslo platební karty a při platbě ho ani neukládá do telefonu. Při platbě se vytváří virtuální kód, který se přiřadí k jednotlivé transakci. U nízkých částek stačí v případě androidů jen telefon „probudit“, při platbě nad 500 korun bude třeba zadat PIN nebo odemknout obrazovku.

Velkou výhodou je, že při ztrátě mobilního zařízení je možné jej uzamknout na dálku novým heslem nebo vymazat celý obsah. Nebudete tedy muset podstupovat blokaci karty a vystavení nové, jako je tomu při její ztrátě. Oproti běžným bezkontaktním platbám máte vlastně navíc dvojitou ochranu. Jednu od banky, druhou od poskytovatele plateb.

i

Honor Magic5 Pro (RECENZE): Vlajková loď, která ale zůstala těsně pod vrcholem

NFC platby naráží také na překážky

Placení mobilem pomocí NFC však naráží na překážky, které brzdí jeho rozvoj. Tou první je nedostupnost pro každého. Ne všichni mají smartphone s kompatibilním operačním systémem (například aplikace Google Pay vyžaduje minimálně Android ve verzi 5) a také ne každý telefon podporuje technologii NFC.

Další nevýhodou může být zadávání PIN. Na neosvětleném terminálu se jedná o poměrně diskrétní záležitost, ale na obřím zářícím displeji okolí snadněji okouká váš tajný kód. Nutno však dodat, že platby dnes mnohem častěji potvrzujeme nikoli zadáním PIN kódu, nýbrž otiskem prstu či skenem tváře. Problém může nastat i v případech, kdy narazíte na obchodníka s terminálem, který si nerozumí s NFC kartou v mobilu. Toto se však naštěstí neděje často.

i Aplikace Peněženka Google (Wallet), dříve Google Pay, některé výše zmíněné neduhy odstraňuje. U nižších částek – do 500 Kč – není nutné, stejně jako u běžného placení bezkontaktní platební kartou, zadávat PIN. V nové verzi si do téže aplikace můžete přidávat i svoje věrnostní karty.

Dalším úskalím byla ještě donedávna nutná spolupráce bank s telefonními operátory. Dřívější praxe v tomto případě vyžadovala speciální SIM karty operátora. Navíc některé finanční ústavy spolupracovaly jen s jedním operátorem, tudíž zákazníci těch ostatních měli smůlu. Tento systém NFC plateb však již prakticky vymizel, protože technologie pokročily dál a vy dnes zaplatíte prakticky každým mobilem s NFC.

NFC platby telefonem
Stačí přiložit telefon k terminálu a po chvilce máte zaplaceno.

Google Wallet a placení telefonem s Androidem v ČR

Google Wallet (dříve známá jako Google Pay) je v současnosti jedna z nejrozšířenějších aplikací pro mobilní platby přes NFC. Funguje rychle a spolehlivě. Jak ji zprovoznit a začít s ní platit?

Google Pay
Google Wallet je kromě České republiky k dispozici mimo jiné i na Slovensku.

Jak nastavit NFC platby pomocí Google Wallet na smartphonu s Androidem?

Nastavení Google Wallet je rychlé a vyžaduje jen pár kroků. Nejprve se ujistěte, že váš smartphone má čip NFC a že vaše banka technologii Google Wallet podporuje. Poté si aplikaci, pokud ji v telefonu ještě nemáte, stáhněte si ji.

 1. Otevřete aplikaci Google Wallet a pokud vás aplikace sama nevyzve, přejděte na záložku „Platby“.
 2. Po klepnutí na tlačítko „+ Platební metoda“ svoji kartu vyfoťte, nebo údaje zadejte manuálně.
 3. Následně si služba ověří, zda se jedná opravdu o vás.
 4. Pokud vše proběhlo úspěšně, Google Wallet máte nyní připravené pro placení.

Jak platit pomocí Google Wallet s telefonem s Androidem

 1. Před platbou (případně pro bezkontaktní výběry u bankomatů, apod.) se ujistěte, že máte zapnutou možnost NFC.
 2. Poté pro zaplacení telefon odemkněte a přiložte k danému terminálu.
 3. V případě potřeby ještě jednou potvrďte pomocí čtečky otisků prstů nebo rozpoznání obličejem, pokud vás k tomu telefon vyzve.
 4. Máte zaplaceno.

i

Google Pixel 8 a 8 Pro (SPEKULACE)

Které banky podporují Google Wallet?

Pokud si chcete užívat výhod mobilního placení, ujistěte se, že vaše banka a karta tyto platby podporuje. Celkový výčet těchto všech bank podporujících NFC platby, včetně důležitých informací najdete zde, stručný seznam nejběžnějších bank níže.

Google Pay, banky a služby

Google Wallet (dříve Google Pay) už dnes podporují všechny přední banky v Česku.

Apple Pay a placení iPhonem a Apple Watch v ČR

Kromě Google Pay je ve světě velmi rozšířená i platforma Apple Pay, s níž se platí snad ještě snadněji. V České republice došlo ke spuštění v únoru 2019 a všechny banky zapojené v první vlně hlásily už od počátku masivní zájem svých uživatelů. Například platba pomocí hodinek Apple Watch je otázkou rychlého zmáčknutí bočního tlačítka a přiložení zápěstí k terminálu. U Apple Pay ani není nutné potvrzovat PINem platby vyšší než 500 Kč. Hodinky už dávno ví, že je máte na ruce a telefon si vás před platbou ověří pomocí Face ID nebo Touch ID. Poté již zaplatíte jakoukoli částkou bez nutnosti dalšího ověřování. Vzhledem k celkově vyšší míře zabezpečení iPhonů lze Apple Pay považovat za vysoce bezpečný způsob mobilní platby.

Jak nastavit NFC platby pomocí Apple Pay na iPhone?

Jak platit iPhonem? Jednoduše! Nastavení placení mobilem pomocí Apple Pay na iPhonu je otázkou pár okamžiků. Nejprve se však ujistěte, že máte nainstalované poslední aktualizace iOS a samozřejmě že vaše banka podporuje Apple Pay.

 1. Otevřete si v iPhonu aplikaci Wallet a klepněte na symbol „+“ pro přidání karty.
 2. Vyfoťte svoji kartu a zkontrolujte zadané údaje.
 3. Vaše banka vám pošle SMS s kódem, který se automaticky vloží do ověřovacího pole.
 4. Můžete začít platit pomocí Apple Pay.

Jak platit pomocí Apple Pay na iPhonu?

Postup placení iPhonem pomocí Apple Pay se mírně liší dle toho, jaký model jablečného telefonu máte. Proces je nicméně v obou případech velmi jednoduchý.

i

Placení pomocí iPhonu s Face ID

 1. Na iPhonu 2× zmáčknete boční tlačítko.
 2. Následně dojde k vaší identifikaci pomocí Face ID tím, že se na telefon podíváte.
 3. Horní část svého iPhonu (není nutné otáčet displejem dolů) přiložte k platebnímu terminálu stejně jako platební kartu.
 4. Máte zaplaceno.

Placení pomocí iPhonu s Touch ID

 1. Přiložte prst na domovské tlačítko s Touch ID.
 2. Horní část svého iPhonu (není nutné otáčet displejem dolů) přiložte k platebnímu terminálu stejně jako platební kartu.
 3. Máte zaplaceno.
Apple Pay
Přehled výhod služby Apple Pay.

Jak nastavit Apple Pay na Apple Watch?

Pokud používáte Apple Watch, placení pomocí hodinek si jednoduše zamilujete. Není nijak závislé na iPhonu nebo připojení k internetu, takže si klidně můžete jít zaběhat bez telefonu a cestou zpátky si nakoupit. Před první platbou proveďte následující nastavení:

 1. Otevřete na iPhonu aplikaci Watch, přejděte na panel „Moje hodinky“ a vyberte aplikaci Wallet.
 2. Klepnutím na „Přidat kartu“ spustíte rychlého průvodce.
 3. Vyfoťte svoji kartu a zkontrolujte zadané údaje.
 4. Vaše banka vám pošle SMS s kódem, který se automaticky vloží do ověřovacího pole.
 5. To je vše a vy můžete vyzkoušet první platbu pomocí Apple Watch.

i

Více světelné show i výkonu. Nothing Phone (2) chce zaujmout hračičky i náročnější uživatele

Jak platit pomocí Apple Watch?

 1. Na hodinkách Apple Watch dvakrát zmáčkněte boční tlačítko.
 2. Přiložte hodinky k terminálu.
 3. Máte zaplaceno.

Které banky podporují Apple Pay?

Apple Pay funguje ve spolupráci s karetními asociacemi (Visa, Mastercard) a jednotlivými bankami. Je tedy nutné, aby vaše banka službu podporovala. Momentálně Apple Pay v Česku podporují kreditní a debetní karty níže uvedených subjektů.

Apple Pay, banky a služby

Apple Pay v květnu 2023 podporují v Česku již všechny klíčové bankovní instituce.

Platby pomocí služby Garmin Pay

Pokud patříte mezi sportovce, jistě znáte chytré hodinky Garmin. Nepochybně totiž svými sportovními funkcemi patří mezi to nejlepší na trhu. Ano, i pomocí chytrých / sportovních hodinek lze platit. Konkrétně jde například o oblíbenou řadu vívoactive3, vívoactive4, Forerunner 645, Forerunner 945, Fēnix 5 Plus, řadu Fenix 6 nebo nejnovější řada Fenix 7.

i Které banky podporují Garmin Pay v roce 2023?
Konkrétně jsou to Air Bank, Creditas, ČSOB, Česká spořitelna, Fio banka, Komerční banka, mBank, MONETA Money Bank, Reiffeisen Bank, Revolut a Equa Bank.

Platby pomocí služby Fitbit Pay

I společnost Fitbit, výrobce chytrých náramků a hodinek, má svůj platební kanál. Oproti Garminu jej zatím podporuje jen několik málo zařízení, předpokládáme však, že s nástupem nových produktů se jejich počet rozroste. Zatím jde o Fitbit Charge 3, Charge 4, Charge 5, Versa, Versa 2, Versa 3, Sense, Sense 2 a Ionic.

i Které banky podporují Fitbit Pay v roce 2023?
Konkrétně jsou to AirBank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio Banka, Komerční banka, mBank, MONETA Money Bank, Raiffeisen Bank a Revolut.

Platby pomocí Xiaomi Pay

Xiaomi Pay, dříve Mi Pay, je služba určená pro placení prostřednictvím fitness náramků a chytrých hodinek od společnosti Xiaomi. Podporuje ji několik NFC zařízení Xiaomi (např. Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC a různé varianty Xiaomi Watch S1), a zatím funguje jen s platebními kartami Mastercard. Služba není určena pro mobilní telefony, ty i nadále využívají Google Pay. 

Pro spárování s telefonem a zprovoznění služby je nutná aplikace Mi Fitness (Android, iOS) nebo Zepp Life, dříve Mi Fit (Android, iOS). Samotné přidání platební karty probíhá podobně jako u jakékoliv další platební služby. Do Xiaomi Pay můžete přidat až deset platebních karet. Poté platíte stejným způsobem jako u jiných služeb – pouze přiložením náramku k platebnímu terminálu. Xiaomi Pay v České republice zatím podporují jen ČSOB a mBank.

i

Nejlepší mobilní telefony 2023

Samsung Pay v Česku a na Slovensku

Poslední službou pro placení mobilem či chytrými hodinkami, která u nás zatím není dostupná, je Samsung Pay. Situace je aktuálně taková, že to tak zřejmě i zůstane. Samsung se v našem regionu nechystá svou službu pro placení spouštět. To ale naštěstí neznamená, že by majitelé chytrých hodinek a telefonů Samsung nemohli platit prostřednictvím NFC. Využívat totiž mohou Google Pay, a to nejen např. v telefonech Samsung, ale i v hodinkách od Samsungu, které mají operační systém WearOS.

Starší modely chytrých hodinek Samsung, které ještě využívají operační systém Tizen OS, se budou muset stejně jako dosud spolehnout na službu Curve Pay. Ta například nahrazuje Google Pay u telefonů Huawei. Princip je prakticky stejný, do aplikace nahrajete bankovní kartu nebo karty a dále již platíte pomocí hodinek.

i Mohlo by vás zajímat

Mobilní platby jsou dnes jasným trendem a počet platebních služeb i zařízení, které je podporují, rychle roste. Obzvláště můžeme doporučit platbu pomocí chytrých hodinek, protože se jedná o rychlý a bezpečný způsob používání vašich financí.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07