Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

NFC platby mobilem (NÁVOD)

• Autor: Redakce

Češi jsou v Evropě naprostou jedničkou v bezkontaktním placení a po bezkontaktních kartách a platebních nálepkách jsou platby mobilem (NFC) dalším krokem, jak si zjednodušit nakupování. Vezmete do ruky telefon, přiložíte jej k terminálu stejně jako běžnou bezkontaktní kartu, zadáte do něj PIN a máte zaplaceno. Nejpromyšlenější jsou komplexní řešení jako Google Pay nebo Apple Pay, přičemž obě jmenované služby běží i v Česku. Jak NFC platby fungují? Které banky vlastně placení mobilem umožňují a u kterých máte smůlu?

Platba mobilem

Platby mobilem – OBSAH

 1. Přehled veškerých bank podporujících NFC platby
 2. Jak probíhá bezkontaktní platba mobilem?
 3. Výhody placení mobilním telefonem
 4. NFC platby naráží také na překážky
 5. Platba mobilem: ČSOB byla první s vlastní aplikací
 6. Banky postupně přechází na univerzální platformy
 7. Jak začít používat Google Pay?
 8. Apple Pay a placení iPhonem a Apple Watch v ČR
 9. Platby pomocí služby Garmin Pay
 10. Platby pomocí služby Fitbit Pay

Přehled veškerých bank podporujících NFC platby

Ještě než se pustíme do výhod placení mobilem, řekneme si, které banky jej v Česku podporují. Postupně přibývají a v nějaké formě tento způsob placení podporuje většina. Tady je však třeba poznamenat, že u některých bankovních domů je placení pomocí telefonu omezeno na vlastnictví platební karty konkrétního uživatele (nejčastěji MasterCard. K datu 18. 5. 2020 jsou to tedy následující finanční ústavy. 

Banky Google Pay Apple Pay Garmin Pay Fitbit Pay Vlastní aplikace
Air Bank
CREDITAS
Česká Spořitelna
ČSOB / Poštovní spořitelna
Equa Bank
Fio Banka
Komerční Banka
mBank
MONETA Money Bank
Raiffeisenbank
Sberbank
UniCredit Bank

Jak probíhá bezkontaktní platba mobilem?

NFC platby, tedy bezkontaktní platby mobilem, probíhají velmi jednoduše. V ideálním případě vaše banka podporuje Google Pay nebo Apple Pay. Potom si s danou aplikací pouze spárujete svoji platební kartu a v podstatě máte hotovo. V obchodě u kasy pak svůj telefon odemknete například pomocí otisku prstu, přiložíte k terminálu a během okamžiku uslyšíte potvrzující pípnutí. Následně vyjede papírový doklad a zároveň obdržíte do telefonu notifikaci o proběhlé platbě. To je vše, postup není o nic složitější než používání bezkontaktní platební karty.

Platba mobilem bez NFC je možná

Možná se ptáte, zda-li jsou možné platby mobilem bez NFC. Odpověď je pozitivní: Ano jsou a dokonce to patří k nejstarším používaným metodám. Dnes ji ale celkem spolehlivě vytlačilo právě NFC. Každopádně, některé společnosti (např. Lidl) možnosti placení mobilem bez NFC testují. Využívá se při nich fotoaparátu, resp, čteček QR kódů. Ve své podstatě se s touto technologií setkáváme poměrně často - řada faktur bývá dnes opatřena právě QR kódy, které nás po naskenování přesměrují do aplikace banky a my platbu jenom potvrdíme.  

Aplikace banky vs. univerzální aplikace

Složitější je situace, kdy vaše banka kvůli NFC platbám vyžaduje používání vlastní aplikace, protože kromě klasické bankovní appky je nutné nainstalovat ještě další specializovanou platební aplikaci. Pokud máte více bank s vlastní aplikací pro platby, budete je muset mít v telefonu všechny nainstalované. Vlastní platební řešení nabízí:

 • Raiffeisenbank – RaiPay (Android)
 • ČSOB – NaNákupy (Android)
 • Air Bank – My Air (Android, iOS). Platbu mobilem Air Bank umožňuje i přímo prostřednictvím Google Pay (více na stránkách airbank.cz/jak-zmenim-aplikaci), resp. Apple Pay (více airbank.cz/apple-pay), přičemž je možné mít v každé aplikaci jinou kartu a rozhodnutí, kterou zaplatit, učinit až při placení.
NFC platby mobilem
Platit lze nejen pomocí aplikace v mobilu, ale i v chytrých hodinkách.

Výhody placení mobilním telefonem

Placení mobilem je nejen jednoduché, ale oproti platbě běžnou bezkontaktní platební kartou má několik výhod, a to zejména po praktické a bezpečnostní stránce. Peněženku u sebe mnohdy nemáte, kdežto mobil naprostá většina z nás jen tak nedá z ruky. Navíc NFC platby nevyžadují aktivní data nebo připojení na WiFi, tudíž všude, kde mají platební terminál, se obejdete bez své peněženky. Ta vám již nebude zabírat další místo v kapse, když zrovna vyrazíte na nákup nalehko.

Další výhody, jež NFC platby přinášejí, plynou ze škálovatelnosti platební aplikace. V ní můžete mít uloženo více karet, ať už kreditní, debetní, Visa, či MasterCard. A mezi nimi můžete libovolně přepínat podle toho, kterou kartou chcete zrovna platit. Praktické je, že ať platíte kteroukoli kartou, používáte PIN, jenž jste si zvolili při aktivaci aplikace. Při placení si tedy nemusíte pamatovat kódy všech „kreditek“, které vlastníte.

Platební karty
Na NFC platbách mobilem a hodinkami se podílejí i karetní společnosti Visa a MasterCard.

Při placení mobilem se navíc nemusíte bát úniku citlivých dat, nebo dokonce odcizení svých peněz. Právě naopak. Metoda neodesílá číslo platební karty při platbě ani ho neukládá do telefonu. Při platbě se vytvoří virtuální kód, který se přiřadí k jednotlivé transakci. U nízkých částek stačí telefon „probudit“, při platbě nad 500 korun bude třeba zadat PIN nebo odemknout obrazovku.

Velkou výhodou je, že při ztrátě mobilního zařízení je možné jej uzamknout na dálku novým heslem nebo vymazat celý obsah. Nebudete tedy muset podstupovat blokaci karty a vystavení nové, jako je tomu při její ztrátě. Oproti běžným bezkontaktním platbám máte vlastně navíc dvojitou ochranu. Jednu od banky, druhou od poskytovatele plateb.

NFC platby naráží také na překážky

Placení mobilem pomocí NFC však naráží na překážky, které brzdí jeho rozvoj. Tou první je nedostupnost pro každého. Ne všichni mají smartphone s kompatibilním operačním systémem (například aplikace Google Pay vyžaduje minimálně Android ve verzi 5) a také ne každý telefon podporuje technologii NFC. Další nevýhodou může být zadávání PIN. Na neosvětleném terminálu se jedná o poměrně diskrétní záležitost, ale na obřím zářícím displeji okolí snadněji okouká váš tajný kód. Problém pak nastává, když narazíte na obchodníka s terminálem, který si nerozumí s NFC kartou v mobilu. Tento případ se však naštěstí neděje často.

i Aplikace Google Pay některé výše zmíněné neduhy odstraňuje. U nižších částek – do 500 Kč – není nutné, stejně jako u běžného placení bezkontaktní platební kartou, zadávat PIN. Faktem však zůstává, že ne každá banka Google Pay podporuje (viz níže).

Dalším úskalím byla ještě donedávna nutná spolupráce bank s telefonními operátory. Praxe v tomto případě vyžadovala speciální SIM karty operátora. Navíc některé finanční ústavy spolupracovaly jen s jedním operátorem, tudíž zákazníci těch ostatních měli smůlu. Tento systém NFC plateb však již ustupuje do pozadí, protože technologie pokročily dál.

Platba mobilem: ČSOB byla první s vlastní aplikací

Jako první přinesla platby mobilem ČSOB, která v červnu 2016 představila vlastní mobilní aplikaci nezávislou na operátorech. Aplikace ČSOB se jmenuje NaNákupy a mohou ji začít používat všichni uživatelé s telefonem běžícím na Androidu 5 či na novějším typu operačního systému s podporou NFC. Aplikaci, která dovoluje nahrát karty obou karetních společností, Visa i MasterCard, mohou využívat klienti ČSOB, Era a Poštovní spořitelny.

Banky postupně přechází na univerzální platformy

Ačkoliv si některé banky vytvořily vlastní aplikaci a spousta se jich drží, čím dál více jich nabízí také alternativu Google Pay, Apple Pay apod. Není to tedy tak, že by svou aplikaci zrušily a plně přešly na jiné služby. Chtějí dát každému možnost výběru. Některé banky dokonce mají své vlastní aplikace, které samy o sobě NFC platby nepodporují, ale v rámci balíčku funkcí právě buď Google, nebo Apple Pay integrují.

NFC platby telefonem
Stačí přiložit telefon k terminálu a po chvilce máte zaplaceno.

Jak začít používat Google Pay?

Google Pay je v současnosti asi vůbec nejrozšířenější aplikací pro mobilní platby přes NFC. Funguje rychle a spolehlivě. Jak ji zprovoznit a začít s ní platit?

Google Pay
Google Pay je kromě České republiky k dispozici mimo jiné i na Slovensku.

Jak nastavit Google Pay na smartphonu s Androidem?

Nastavení Google Pay je rychlé a vyžaduje jen pár kroků. Nejprve se ujistěte, že váš smartphone má čip NFC a že vaše banka technologii Google Pay podporuje.

 1. Otevřete aplikaci Google Pay a pokud vás aplikace sama nevyzve, přejděte na záložku „Platby“.
 2. Po klepnutí na tlačítko „+ Platební metoda“ svoji kartu vyfoťte, nebo údaje zadejte manuálně.
 3. Následně si služba ověří, zda se jedná opravdu o vás.
 4. Pokud vše proběhlo úspěšně, Google Pay máte nyní připravené pro placení.

Před platbou (případně pro bezkontaktní výběry, apod.) se ujistěte, že máte zapnutou možnost NFC. Poté pro zaplacení stačí telefon odemknout a přiložit k danému terminálu.

Které banky podporují Google Pay?

Pokud si chcete užívat výsad mobilního placení, ujistěte se, že vaše banka a karta tyto platby podporuje. Celkový výčet těchto všech bank podporujících NFC platby, včetně důležitých informací najdete tady, stručný seznam nejběžnějších bank níže.

Google Pay, banky a služby

Google Pay již teď podporují téměř všechny přední banky v Česku a ostatní podporu slibují.

Apple Pay a placení iPhonem a Apple Watch v ČR

Kromě Google Pay je ve světě rozšířená i platforma Apple Pay, ta se rozrostla ze zámoří i do větší části Evropy. V České republice došlo ke spuštění v únoru 2019 a všechny banky zapojené v první vlně hlásily už od počátku masivní zájem svých uživatelů. Například platba pomocí hodinek Apple Watch je otázkou rychlého zmáčknutí bočního tlačítka a přiložení zápěstí k terminálu. U Apple Pay ani není nutné potvrzovat PINem platby vyšší než 500 Kč. Vzhledem k celkově vyšší míře zabezpečení iPhonů lze Apple Pay považovat za vysoce bezpečný způsob mobilní platby.

Jak nastavit Apple Pay na iPhone?

Nastavení Apple Pay na iPhonu je otázkou pár okamžiků. Nejprve se však ujistěte, že máte nainstalované poslední aktualizace iOS a samozřejmě že vaše banka podporuje Apple Pay.

 1. Otevřete aplikaci Wallet a klepněte na symbol „+“ pro přidání karty.
 2. Vyfoťte svoji kartu a zkontrolujte zadané údaje.
 3. Vaše banka vám pošle SMS s kódem, který se automaticky vloží do ověřovacího pole.
 4. Můžete začít platit pomocí Apple Pay.

Samotné placení probíhá tak, že 2× zmáčknete boční tlačítko, načež dojde k vaší identifikaci pomocí Face ID nebo Touch ID. Poté telefon přiložíte k platebnímu terminálu stejně jako platební kartu.

Apple Pay
Přehled výhod služby Apple Pay.

Jak nastavit Apple Pay na Apple Watch?

Pokud používáte Apple Watch, placení pomocí hodinek si jednoduše zamilujete. Není nijak závislé na iPhonu nebo připojení k internetu, takže si klidně můžete jít zaběhat a cestou zpátky pohodlně nakoupit.

 1. Otevřete na iPhonu aplikaci Watch, přejděte na panel „Moje hodinky“ a vyberte aplikaci Wallet.
 2. Klepnutím na „Přidat kartu“ spustíte rychlého průvodce.
 3. Vyfoťte svoji kartu a zkontrolujte zadané údaje.
 4. Vaše banka vám pošle SMS s kódem, který se automaticky vloží do ověřovacího pole.
 5. To je vše a vy můžete vyzkoušet první platbu pomocí Apple Watch.

Které banky podporují Apple Pay?

Apple Pay funguje ve spolupráci s karetními asociacemi (Visa, MasterCard) a jednotlivými bankami. Je tedy nutné, aby vaše banka službu podporovala. Momentálně Apple Pay v Česku podporují kreditní a debetní karty níže uvedených subjektů.

Apple Pay, banky a služby

Apple Pay v květnu roku 2020 podporují již všechny klíčové bankovní instituce včetně moderní služby Twisto nebo společnost Edenred, která se specializuje na zaměstnanecké benefity například v podobě stravenek.

Platby pomocí služby Garmin Pay

Pokud patříte mezi sportovce, jistě znáte chytré hodinky Garmin. Nepochybně totiž svými sportovními funkcemi patří mezi jedničku na trhu. Ano, i pomocí chytrých/sportovních hodinek můžete platit. Konkrétně jde například o oblíbenou řadu vívoactive3, vívoactive4, Forerunner 645, Forerunner 945, Fēnix 5 Plus nebo nejnovější řadu Fēnix 6.

i Které banky podporují Garmin Pay v roce 2020?
Konkrétně jsou to Česká spořitelna, Komerční banka, mBank, MONETA Money Bank a Revolut.

Platby pomocí služby Fitbit Pay

I společnost Fitbit, výrobce chytrých náramků a hodinek, má svůj platební kanál. Oproti Garminu jej zatím podporuje jen několik málo zařízení, předpokládáme však, že s nástupem nových produktů se jejich počet rozroste. Zatím jde o Fitbit Charge 3, Versa a Ionic.

i Které banky podporují Fitbit Pay v roce 2020?
Konkrétně jsou to AirBank, Banka Creditas, Česká spořitelna, Komerční banka, mBank, MONETA Money Bank, Reiffeisen Bank a Revolut.
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Mobilní platby jsou dnes jasným trendem a počet platebních služeb i zařízení, které je podporují, rychle roste. Obzvláště můžeme doporučit platbu pomocí chytrých hodinek, protože se jedná o rychlý a bezpečný způsob používání vašich financí.

P-DC1-WEB29