Obnovit stránku
Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.

Co je NFC?

Aktualizováno • Autor: Redakce

Technologie NFC umožňuje rychlou, snadno použitelnou, a navíc zabezpečenou formu interakce s okolním prostředím. Co znamená NFC? Proč tuto technologii dnes nacházíme téměř v každém chytrém telefonu a tabletu? A jak NFC nastavit? To jsou jen některé z otázek, na které najdete odpovědi v tomto článku.

Co je to NFC?

Co je NFC? – OBSAH

 1. NFC: Co to je?
 2. Jak funguje NFC?
 3. NFC využití v praxi, nejen pro NFC platby
 4. Zásluhou NFC funguje Google Pay, Apple Pay a další
 5. NFC v telefonu: Kde jej najdeme?
 6. Co jsou NFC tagy?
 7. Nejlepší NFC aplikace
 8. Jak NFC aktivovat?

NFC: Co to je?

Co je NFC technologie, co znamená tato tajemná zkratka, se kterou se velmi často setkáváme? NFC je bezdrátová technologie umožňující rychlou a zabezpečenou výměnu dat na vzdálenost do 4 cm. Podporuje ji řada chytrých telefonů (těmto zařízením tím pádem můžeme říkat NFC mobily) a tabletů, přičemž díky velmi krátké vzdálenosti je bezpečná a není vyžadována jejich identifikace. Proto je připojení automatické a velmi rychlé. NFC stačí méně než 100 ms, kdežto takové Bluetooth 4 vyžaduje pro připojení mnohonásobně delší čas.

Jak funguje NFC?

Při dotyku nebo přiblížení dvou zařízení s NFC se automaticky spustí jejich komunikace. Technologie funguje na bázi krátkých rádiových vln, má velmi nízkou spotřebu a na rozdíl od Bluetooth umožňuje vytvoření pasivních bodů, tzv. tagů (více o nich níže). Ty jednoduše nalepíte na potřebné místo nebo je můžete nosit u sebe. Navíc NFC mobil dnes téměř každý nosí v kapse.

NFC využití v praxi, nejen pro NFC platby

Jaké je NFC využití? Tahle funkce mobilních telefonů a dalších zařízení nejčastěji pomáhá při placení v obchodech. Stojíte u kasy v supermarketu a místo lovení platební karty z peněženky nebo hledání mincí k terminálu jen přiložíte svůj telefon a během pár sekund máte zaplaceno. NFC platby mobilem jsou stále rozšířenější, stačí k tomu využít platebních systémů Google Pay či Apple Pay, které již fungují i u nás a na Slovensku. NFC lze ale využít i v mnoha dalších situacích.

Příklady NFC využití:

 • Mikrotransakce, tedy bezdrátové platby v obchodech pomocí systémů Google Pay, Apple Pay nebo Garmin Pay, které jsou určeny pro chytré hodinky.
 • Rychlé spárování Bluetooth, třeba dvou mobilních telefonů, a tím pádem například jednoduchý přenos kontaktů mezi telefony.
 • NFC sluchátka – hlavní výhodou je opět rychlé párování.
 • Odemčení dveří – ke dveřím s uzamykacím systémem využívajícím NFC jen přiložíte NFC mobil a máte otevřeno.
 • Načtení menu v restauraci – na dveřích restaurace je umístěn NFC tag, vy k němu přiložíte svůj mobil a na displeji se vám zobrazí menu restaurace.
 • Import kontaktů – například pomocí NFC čipu ve vizitce – k vizitce přiložíte svůj mobil, v němž se vám následně zobrazí kontaktní informace dané osoby. Ty si poté můžete uložit do svého telefonu.
 • Sdílení hesla k WiFi síti kamarádům.
 • Přepnutí telefonu na vibrace nebo třeba aktivace budíku položením telefonu na noční stolek.
 • Spouštění map jednoduchým usazením telefonu do držáku v autě.
 • Budík, který vás přinutí vstát – stačí si jej nastavit tak, že se vypne pouze v případě, že ho položíte na NFC nálepku, třeba v jiné místnosti.
 • Rychlejší připojování k bezdrátovým reproduktorům.
 • Odeslání přednastavené SOS zprávy – ideální pro děti, které neumí psát, či seniory.
 • Popisování krabic při stěhování.
 • Komunikace s úřady – od roku 2021 by mělo být NFC součástí občanských průkazů.
Sdílení souborů pomocí NFC

S pomocí NFC na mobilu lze snadno sdílet fotky s jiným telefonem či z něj importovat kontakty.

Zásluhou NFC funguje Google Pay, Apple Pay a další

Nejčastějším způsobem využití NFC je placení mobilem. První velká společnost, která toto v Česku v roce 2017 odstartovala, je Google se svým platebním systémem Google Pay. Ze začátku jej u nás podporovala hrstka bank, postupně jej ale zavádí i další bankovní ústavy. Následovaly systémy Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Více o placení mobilem si přečtěte v článku Platby mobilem probíhají jednoduše a usnadní nakupování.

i

Platba probíhá např. v Google Pay tak, že systém vytvoří ve vašem zařízení virtuální kartu, která je spojena s vaší fyzickou kartou, avšak nikde neukládá její číslo ani PIN. Díky tomu se při platbě telefonem k těmto informacím nikdo nedostane. Platba se realizuje pomocí technologie NFC na mobilu, která je tak jakýmsi základním stavebním kamenem platebních systémů. Díky NFC stačí telefon jen přiložit k terminálu jako normální bezkontaktní kartu.

NFC v telefonu: Kde jej najdeme?

Technologie NFC se v oblasti mobilních sítí pomalu a jistě stává standardem. Naprosto běžné už je ve všech telefonech vyšší střední třídy a výše, o vlajkových lodích ani nemluvě. Milovníci telefonů od společnosti Apple mohou využívat NFC od iPhone 7 (díky operačnímu systému iOS 14), a je tak samozřejmostí, že NFC bude i u novějších modelů jako iPhone SE či iPhone 12. NFC už nicméně přestává být výsadou u vyšších a vybavenějších modelů. Prosazuje se i v nižší střední třídě, např. v zajímavě vybaveném telefonu Xiaomi Poco X3 Pro.

  Co jsou NFC tagy?

  NFC ale často funguje i na principu NFC štítků. Jedná se o čipy ukryté v nálepkách nebo přívěscích, které se dají nalepit či jinak umístit téměř na jakékoli místo. Může to být například zadní strana mobilního telefonu, noční stolek nebo dveře restaurace. 

  NFC tagy

  Toto jsou NFC štítky (NFC čipy), které lze nalepit kamkoli.

  NFC tagy jsou programovatelné a při přiložení NFC zařízení, tedy například vašeho mobilního telefonu, se provede vámi požadovaná akce. Například při uléhání do postele si přiložíte mobil k NFC štítku na nočním stolku a ten se následně přepne do tichého režimu. NFC štítky přitom nepotřebují žádné napájení, protože při blízkém kontaktu s aktivním vysílačem, např. vaším telefonem, se vytváří elektromagnetické pole. A to pak pasivní přijímač, tedy NFC tag, napájí. Jak naprogramovat NFC tag? Je to jednoduché, stačí k tomu použít jednu z aplikací uvedených níže.

  NFC banky

  Platby pomocí mobilního telefonu, které umožňuje právě technologie NFC, se u nás začínají zabydlovat.

  Nejlepší NFC aplikace

  NFC v mobilu lze využít hned s pomocí několika aplikací, ať už se jedná o NFC iPhone, nebo NFC Android aplikace. Pro platební úkony jsou obecně nejlepší již zmíněné Apple Pay a Google Pay. Většina společností však má, nebo bude mít vlastní verzi, tudíž o výběru aplikace může rozhodnout vaše značka telefonu.

  • NFC Reader (Android) je jednoduchá aplikace se snadným použitím. Nabízí možnost přečíst libovolné tagy a zobrazit jejich zprávu.
  • Pomocí NFC Tools (Android) a NFC Actions (iOS) si můžete naprogramovat vlastní NFC štítky dle svých představ. Stačí oskenovat NFC tag a zvolit pokyn. Následně již můžete používat svůj osobní NFC štítek.

  Jak NFC aktivovat?

  Aktivace NFC není v zásadě nic složitého. Postup se nijak razantně neliší ani mezi telefony vybavenými Androidem nebo iOS: v obou případech se ikona, s jejíž pomocí se NFC technologie aktivuje, nachází v hlavním menu telefonu, které se vysune přejetím prstu z horní části obrazovky. NFC je zapnuté ve chvíli, kdy ikona svítí. Pokud ne, stačí na ni klepnout a můžete se pustit např. do bezkontaktního placení.

  NFC, iPhone, Android
  Vlevo podoba ikony NFC u Androidu, vpravo u Apple.

  Co dělat v případě, že se dotyčná ikona (viz obrázek výše) v menu nenachází, ale víte, že váš mobil by měl tuto funkci podporovat? V takovém případě je nutné ikonu do nabídky přidat.

  • U operačního systému Android stačí ve zmíněném horním menu dojít až na konec a najít ikonku Přizpůsobit. Telefon pak nabídne možnost přidání dalších ikon do horního menu a tu pro aktivaci NFC najdeme mezi nimi.
  • U operačního systému iOS se jmenuje Čtečka NFC tagů, a pokud se v horním menu nenachází, přejděte do Nastavení a zde klepněte na položku Ovládací centrum. Pak už stačí najít ikonku Čtečka NFC tagů a kliknout na zelené plus, které ji do menu přidá.
  i Mohlo by vás zajímat

  Využití technologie NFC je široké – placení mobilem, automatizace jednoduchých úkolů, stahování dat, předávání kontaktních údajů, marketing atd. Pokud alespoň něco z toho chcete zkusit, ověřte si, zda váš telefon NFC podporuje. Tento článek si klade za cíl osvětlit, co je NFC v mobilu, k čemu NFC slouží a jak ho aktivovat.

  P-DC1-WEB13