Obnovit stránku

Naše pobočky jsou od 22. 10. otevřené pouze pro výdej objednávek. Využijte bezpečného nakupování z pohodlí domova nebo zkuste jeden z našich AlzaBoxů. Reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Co je NFC?

Aktualizováno

Technologie NFC umožňuje rychlou, snadno použitelnou a navíc zabezpečenou formu interakce s okolním prostředím. Co je NFC? Jaké je NFC využití? Jak nastavit NFC a proč tuto technologii dnes nacházíme téměř v každém chytrém telefonu a tabletu? To jsou jen některé z otázek, na které najdete odpovědi v našem článku.

Co je to NFC?

Co je NFC? – OBSAH

 1. Co je NFC?
 2. Jak funguje NFC?
 3. NFC využití v praxi, nejen pro NFC platby
 4. Zásluhou NFC funguje Google Pay, Apple Pay a další
 5. Co jsou NFC tagy?
 6. Nejlepší NFC aplikace

Co je NFC?

NFC je bezdrátová technologie umožňující rychlou a zabezpečenou výměnu dat na vzdálenost do 4 cm. Podporuje ji řada chytrých telefonů (těmto zařízením tím pádem můžeme říkat NFC mobily) a tabletů, přičemž díky velmi krátké vzdálenosti je bezpečná a není vyžadována jejich identifikace. Proto je připojení automatické a velmi rychlé. NFC stačí méně než 100 ms, kdežto Bluetooth 4 pro připojení vyžaduje mnohonásobně delší čas.

Jak funguje NFC?

Při dotyku nebo přiblížení dvou zařízení s NFC se automaticky spustí jejich komunikace. NFC funguje na bázi krátkých rádiových vln, má velmi nízkou spotřebu a na rozdíl od Bluetooth umožňuje vytvoření pasivních bodů, tzv. „tagů“ (více o nich níže). Ty jednoduše nalepíte na potřebné místo nebo je můžete nosit u sebe. Navíc NFC mobil dnes téměř kažný nosí v kapse.

NFC využití v praxi, nejen pro NFC platby

NFC nejčastěji pomáhá při placení v obchodech. Stojíte u kasy v supermarketu a místo lovení platební karty z peněženky nebo hledání mincí k terminálu jednoduše přiložíte svůj telefon a v mžiku máte zaplaceno. NFC platby mobilem jsou stále rozšířenější, stačí k tomu využít platebních systémů Google Pay či Apple Pay, které již fungují i u nás a na Slovensku. NFC lze ale využít i v mnoha dalších situacích.

Příklady NFC využití:

 • Mikrotransakce, tedy bezdrátové platby v obchodech pomocí systémů Google Pay, Apple Pay nebo Garmin Pay, který je určen pro chytré hodinky.
 • Rychlé spárování Bluetooth, například dvou mobilních telefonů.
 • Tím pádem například jednoduchý přenos kontaktů mezi telefony.
 • Odemčení dveří – ke dveřím s uzamykacím systémem využívajícím NFC jen přiložíte NFC mobil a máte otevřeno.
 • Načtení menu v restauraci – na dveřích restaurace je umístěn NFC tag, vy k němu přiložíte svůj mobil a na displeji se vám zobrazí menu restaurace.
 • Import kontaktů – například pomocí NFC čipu ve vizitce – k vizitce jiného člověka přiložíte svůj mobil, v němž se vám následně zobrazí kontaktní informace o daném člověku. Ty si můžete poté uložit do svého telefonu.
 • Sdílení hesla WiFi kamarádům.
 • Přepnutí telefonu na vibrace nebo třeba aktivaci budíku položením telefonu na noční stolek.
 • Spouštění map jednoduchým usazením telefonu do držáku v autě.
 • Budík, který vás přinutí vstát - stačí si jej nastavit tak, že se vypne pouze v případě, že jej položíte na NFC nálepku, třeba v jiné místnosti.
 • Rychlejší připojování k bezdrátovým reproduktorům.
 • Odeslání přednastavené SOS zprávy - ideální pro děti, které neumí psát, či seniory.
 • Popisování krabic při stěhování.
 • Komunikace s úřady - od roku 2021 by mělo být NFC součástí občanských průkazů
Sdílení souborů pomocí NFC

S pomocí NFC na mobilu lze snadno sdílet fotky s jiným telefonem či z něj importovat kontakty.

Zásluhou NFC funguje Google Pay, Apple Pay a další

Jak je vidět, využití NFC je pestré. Nejčastějším způsobem využití NFC je placení mobilem. První velká společnost, která toto v Česku v roce 2017 odstartovala, je Google se svým platebním systémem Google Pay. Ze začátku jej u nás podporovala hrstka bank, postupně jej ale zavádí i další bankovní ústavy. Následovaly systémy Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Více o placení mobilem si přečtěte v článku Platby mobilem probíhají jednoduše a usnadní nakupování.

i

Platba probíhá tak, např. v Google Pay, že systém vytvoří virtuální kartu ve vašem zařízení, která je spojena s vaší fyzickou kartou, avšak nikde neukládá její číslo ani PIN. Díky tomu se při platbě telefonem k těmto informacím nikdo nedostane. Platba se realizuje pomocí technologie NFC na mobilu, která je tak jakýmsi základním stavebním kamenem platebních systémů. Díky NFC stačí telefon jen přiložit k terminálu jako normální bezkontaktní kartu.

  Co jsou NFC tagy?

  NFC ale často funguje i na principu NFC štítků. Jedná se o čipy ukryté v nálepkách nebo přívěscích, které se dají nalepit či jinak umístit téměř na jakékoli místo. Může to být například zadní strana mobilního telefonu, noční stolek nebo dveře restaurace. 

  NFC tagy

  Toto jsou NFC štítky (NFC čipy), které lze nalepit kamkoli.

  NFC tagy jsou programovatelné a při přiložení NFC zařízení, například vašeho mobilního telefonu, se provede vámi požadovaná akce. Například při uléhání do postele si přiložíte mobil k NFC štítku na nočním stolku, a ten se následně přepne do tichého režimu. NFC štítky přitom nepotřebují žádné napájení, protože při blízkém kontaktu s aktivním vysílačem, např. vaším telefonem, se vytváří elektromagnetické pole. A to pak pasivní přijímač, tedy NFC tag, napájí. Jak naprogramovat NFC tag? Je to jednoduché, stačí k tomu použít jednu z aplikací uvedenou níže.

  NFC banky

  Platby pomocí mobilního telefonu, které umožňuje právě technologie NFC, se u nás začíná zabydlovat.

  Nejlepší NFC aplikace

  NFC v mobilu lze využít hned s pomocí několika aplikací, ať už se jedná o NFC iPhone nebo NFC Android aplikace. Pro platební úkony jsou obecně nejlepší již zmíněné Apple Pay a Google Pay. Většina společností však má, nebo bude mít vlastní verzi, tudíž o výběru aplikace může rozhodnout vaše značka telefonu.

  • NFC Reader (Android) je jednoduchá aplikace se snadným použitím. Nabízí možnost přečíst libovolné tagy a zobrazit jejich zprávu.
  • Pomocí NFC Tools (Android) a NFC Actions (iOS) si můžete naprogramovat vlastní NFC štítky dle svých představ. Stačí oskenovat NFC tag a zvolit pokyn. Následně již můžete používat svůj osobní NFC štítek.
  i Mohlo by vás zajímat

  Využití technologie NFC je široké – placení mobilem, automatizace jednoduchých úkolů, stahování dat, předávání kontaktních údajů, marketing atd. Pokud alespoň něco z toho chcete zkusit, ověřte si, zda jej váš telefon podporuje.

  WEB7