Vybíráte-li svého favorita mezi gramofony, pak byste si měli položit otázku, zda chcete pouze přehrávat desky, nebo si užít opravdu kvalitní zvuk. Pokud volíte druhou možnost, určitě byste neměli pořizovat model pod 4 tisíce Kč ani multifunkční gramofon s reproduktory. Kvalitní gramofon by měl nabídnout precizní konstrukci minimalizující vibrace a zajišťující čistý zvuk. Na co se dále při výběru soustředit? Poradíme vám, jak vybrat gramofon, který vám bude dělat radost.
Gramofon je mechanický hudební přehrávač, který čte pomocí raménka s jehlou analogový záznam z drážek vytlačených do vinylových desek (LP). Nedigitalizovaný zvuk je plnější a teoreticky byste neměli poznat rozdíl od živé hudby. Tomu brání pouze nedokonalý přenos mechanických kmitů po součástkách. Proto je pro ničím nerušený poslech lepší připlatit si za kvalitní gramofon, který vás odmění úžasným zvukem.
i
Kdo vymyslel gramofon a proč je opět na výsluní?
Gramofon, jak ho známe dnes, vynalezl v roce 1877 americký vynálezce Thomas Alva Edison. Od té doby prošel dlouhým vývojem, ale jeho kouzlo zůstává nezměněné. Chcete se dozvědět další zajímavosti o historii přístroje a současném návratu vinylových desek? Přečtěte si více v našem článku Vinylové desky a retro gramofony zažívají renesanci, kde se ponoříte hlouběji do tohoto fascinujícího světa.
Jak vybrat gramofon na doma? Již dávno se nejedná o model s troubou
Mnozí si prvně možná vybaví starožitný retro gramofon s troubou, který evokuje atmosféru dávných časů. Zařízení však stejně jako vše kolem nás prošlo od doby svého vzniku technologickými i designovými proměnami. Moderní gramofon dokáže mnohem více než přehrávat vinylové desky. Může být vybaven funkcemi, které zajišťují dokonalou reprodukci zvuku, možností připojení k dalším zařízením, a dokonce i digitalizací vašich oblíbených nahrávek.
Existují také speciální gramofony pro DJe, které jsou uzpůsobené pro náročné zacházení a skrečování. Základem je přímý náhon a motor se silným krouticím momentem. K maximálnímu využití gramofonu pro DJe budete potřebovat ještě mixážní pult, ke kterému pak připojíte studiové monitory.
Moderní gramofony propojují nostalgii s nejnovějšími technologiemi
Moderní gramofony se v dnešní době vyrábí i s mnohými zajímavými funkcemi. Už dávno neplatí, že gramofon slouží pouze k přehrávání vinylových desek – umožňuje přehrávání hudby z různých médií, ať už jde o CD, USB nebo digitální formáty. Navíc nabízí pohodlí bezdrátového připojení, díky kterému můžete moderní gramofon snadno integrovat do svého domácího audio systému. Dražší modely se však opravdu soustředí jen na prémiové přehrávání vinylů.
Gramofony s Bluetooth technologií lze snadno propojit s bezdrátovými reproduktory. Díky tomu je můžete umístit kamkoliv v místnosti a vytvořit tak dokonalou zvukovou kulisu pro jakoukoliv příležitost. Navíc k nim můžete připojit i bezdrátová sluchátka, a užívat si tak hudbu v soukromí.
Gramofony s USB dokážou přehrávat nejen vinylové desky, ale také digitální soubory uložené na přenosném flash disku. Některé modely navíc umožňují nahrávání vinylových desek přímo do digitálního formátu, takže své oblíbené nahrávky můžete uchovat a přehrávat i na moderních zařízeních.
i
Gramofon s reproduktory (vše v jednom) pro nenáročné
Gramofon s reproduktory a vestavěným zesilovačem se hodí spíše pro nenáročné posluchače. Kromě přehrávání vinylových desek bývají tyto modely vybaveny doplňkovými funkcemi, jako jsou například FM rádio, budík nebo hodiny, a někdy jsou uloženy v kufříku pro snadné přenášení.
Hi-Fi gramofony přinášejí dokonalý zvuk pro náročné posluchače
Hi-Fi gramofony jsou navrženy pro skutečné audiofily, kteří si cení čistého zvuku, jelikož nabízí možnost přizpůsobení a vylepšení jednotlivých komponent, např. výměnu přenosky dle preferencí. Musíte k nim však ještě dokoupit reproduktory, případně zesilovač či receiver. V případě, že chcete Hi-Fi gramofon poslouchat na slušné úrovni z vícekanálového AV receiveru, potom se poohlédněte po přístroji od 20 000 Kč. K zesilovači nebo receiveru pak připojte pasivní reproduktory.
V případě, že chcete poslouchat jen vinyly, jsou vhodným řešením i aktivní reproduktory ke gramofonu. Ve většině případů dokážou přijímat signál pouze z jednoho dalšího zdroje, což může být omezujícím faktorem při budoucím rozšiřování Hi-Fi sestavy. Poradíme vám, jak vytvořit Hi-Fi sestavu na míru.
Pokud hledáte komplexnější řešení, dejte na Hi-Fi věže s gramofonem
Hi-Fi věže s gramofonem kombinují všechny potřebné komponenty do jednoho balíčku. Toto řešení je často cenově výhodnější a jednodušší na nastavení, protože nemusíte řešit kompatibilitu jednotlivých částí. Kvalitní Hi-Fi věže dokážou poskytnout velmi dobrý zvuk, jenž uspokojí většinu posluchačů. Navíc zahrnují veškeré moderní přehrávací možnosti, jako jsou přehrávání CD, USB, podpora Bluetooth či dálkové ovládání.
i
Pokud hledáte jednoduchost a cenově dostupné řešení, které přesto nabízí solidní zvuk, Hi-Fi věže s gramofonem mohou být skvělou volbou. Kvalitní model vám poskytne dobrý poměr cena/výkon a zároveň pohodlí všech funkcí v jednom zařízení. Pokud jste náročný posluchač, který si chce užít opravdu špičkový zvuk a jste ochotni investovat více času a peněz, doporučujeme zvolit Hi-Fi gramofon s jednotlivými komponenty.
Stylové retro gramofony s nádechem starých dob
Retro gramofony mohou být skvělým interiérovým doplňkem, který okamžitě nadchne každého návštěvníka. Váš pokoj lehce odliší od ostatních. Starý gramofon evokuje vzpomínky na minulost a připomíná doby, kdy hudba byla nejen o poslechu, ale i o rituálu spojeném s přehráváním vinylů. Ať už si představíte starý retro gramofon na kliku s troubou, který známe z pohádek a filmů, nebo moderní verzi v retro stylu, vždy bude zdrojem hudebního potěšení.
Gramofon na kliku funguje na čistě mechanickém principu. Otáčením kliky se natáhne pružina, která posléze roztáčí vinyl. Staré gramorádio neboli radiogram zase dokáže kromě LP desek zachytávat i stanice FM rádia. Tyto dříve velmi populární přístroje najdete spíše na půdě nebo v bazaru.
Jakými způsoby lze gramofon ovládat?
Gramofon může mít tři druhy ovládání. Manuální ovládání nechá zahájení i ukončení přehrávání na vás. Gramofon se nevypíná ani na konci desky a otáčí se, dokud jej nevypnete. Tento systém využívají drahé Hi-Fi přístroje. Poloautomat se na konci desky vypne, nebo se zvedne raménko, případně se raménko gramofonu vrátí do základny. Na vás je tedy pouze zahájení přehrávání a spuštění raménka na desku. Automat se po vložení desky spustí stisknutím tlačítka přehrávání a gramofon již vše zařídí za vás. Někdy je k dispozici také funkce „repeat“ pro automatické opakování celé strany desky.
Gramofonová přenoska a vše kolem ní
Proč mají gramofony přenosku? Přenoska se stará o rekonstrukci zvuku z drážky desky. Je jednou z nejdůležitějších součástí gramofonu a její kvalita se přímo projevuje ve výsledném zvuku. Při výběru alternativní přenosky je nutné vždy dodržet rozsah hmotnosti a přítlaku pro konkrétní raménko.
Piezoelektrická přenoska (keramická/krystalová) je nejčastěji u gramofonů typu „vše v jednom“ a velmi levných řešení. Nabízí nižší zvukovou kvalitu (frekvenční rozsah cca 50 – 10 000 Hz) v porovnání s MM/MC. Vyžaduje také až 3krát větší tlak hrotu, čímž zvyšuje opotřebení desky. Někdy je navíc fixně spojena s raménkem, což znemožňuje výměnu v případě opotřebení přenosky.
Elektromagnetická (MM/MC) je lepší variantou. Nejpoužívanější je MM (s pohyblivým magnetem), která nabízí výborné zvukové vlastnosti při příznivé pořizovací ceně a pokrývá i širší frekvenční rozsah než hudební CD (cca 20 – 20 000 Hz). Varianta MC (s pohyblivou cívkou) je určena pro „fajnšmekry“ a zvukový přínos je znát pouze se špičkovým předzesilovačem a odpovídající Hi-Fi sestavou v ceně desítek tisíc korun.
i
Frekvenční rozsah přenosky udává, jaké frekvence (kmitočty) dokáže přenoska sejmout z drážky gramofonové desky a následně je předat zesilovači či aktivním reprosoustavám. Mladý člověk do 30 let slyší frekvence v rozsahu 20 – 20 000 Hz, krajní frekvence však velmi potichu, s vyšším věkem se tento útlum okrajů (basů/výšek) zvětšuje. Hledáte náhradní přenosky či jehly? Podívejte se do sekce Příslušenství pro gramofony.
Gramofonový předzesilovač
Elektromagnetické přenosky (MM/MC) vytvářejí zvukový výstup s napětím menším, než vyžaduje běžný analogový vstup. Proto musí být mezi těmito typy přenosek a zesilovačem ještě předzesilovač. Ten musí umět spolupracovat s přenoskou osazenou v gramofonu. Veškeré předzesilovače dokážou zesílit signál z přenosek MM, kvalitnější pak i z typu MC (předzesilovač Phono MM/MC). Gramofony s piezoelektrickou přenoskou předzesilovač nepotřebují.
Jakým způsobem může být řešený předzesilovač gramofonu?
Předzesilovač mívají gramofony řešený třemi různými způsoby. Gramofon s předzesilovačem připojíte k libovolnému zesilovači, AV receiveru či aktivním reproduktorům. Gramofon s vypínatelným předzesilovačem umožňuje použití externího předzesilovače i vestavěného v gramofonu. Předzesílený výstup je označován „Line“ a neupravený signál přenosky „Phono“. Gramofon bez předzesilovače je Hi-Fi model. U takových se počítá s použitím kvalitnějších stereofonních zesilovačů/receiverů s vestavěným předzesilovačem či použitím samostatně prodávaných předzesilovačů nejvyšší kvality.
Náhon je důležitý pro to, aby se deska správně otáčela a gramofon bezchybně hrál.
Náhon řemínkem se využívá u gramofonů pro domácí poslech, ať už se jedná o cenově dostupné modely, nebo Hi-Fi výrobky. Pokud je motor dokonale oddělen od šasi gramofonu (ideálně uložen zcela mimo talíř), přináší to výhodu minimálního přenosu vibrací na desku. Řemínek ale musíte jednou za čas vyměnit.
Přímý (středový motor) najdete zejména u gramofonů pro DJe, kde je kvůli přesnému řízení otáček, silnému krouticímu momentu pro skrečování a jemnému nastavení různých parametrů jediným použitelným řešením. Naleznete jej i u některých gramofonů pro domácí poslech.
Nejpoužívanější rychlosti otáček a formáty vinylových desek
Veškeré v současnosti vydávané desky jsou určeny pro rychlost přehrávání 45 nebo 33,3 otáčkami za minutu a obě tyto rychlosti podporují všechny gramofony v naší nabídce. Rychlost přehrávání 78 ot./min. vyžadují pouze staré šelakové desky, jejichž výroba skončila v 60. letech.
Průměr desky
Rychlost otáček
Typ
12″ (30 cm)
33,3 ot./min.
LP (dlouhohrající deska, cca 45 minut)
12″ (30 cm)
45 ot./min.
Single, Maxi Single
10″ (25 cm)
33,3 ot./min.
LP (dlouhohrající deska)
10″ (25 cm)
78 ot./min.
3min deska (*vyžaduje speciální jehlu)
7″ (17,5 cm)
45 ot./min.
Single, Rozšířený Single (EP – Extended Play)
i
Pokud gramofon podporuje rychlost 78 ot./min., neznamená to, že byste mohli bez jakékoli změny pouštět desky s rychlostí 33/45 ot./min. Ve většině případů pro přehrávání rychlostí 78 ot./min. musíte nainstalovat speciální přenosku, nebo minimálně vyměnit jehlu kvůli odlišné šířce drážky vinylů.
Jaké má gramofon raménko?
Jaký typ raménka má gramofon hraje větší roli, než se může zdát. Rovné drží lépe v drážce desky než zahnuté, což je výhodné zejména u poškozených nebo opotřebovaných desek. Zvukově za ním však ve většině případů zaostává. Zahnuté nebo dvojitě zahnuté (esovité) raménko umožňuje lepší nastavení snímacího úhlu, výborně kopíruje drážku desky a poskytuje lepší zvuk než rovné. U poškrábaných desek horší kvality však může vyskočit z drážky.
Zajímají vás levné gramofony? Vyzkoušejte bazar či výprodej
Gramofony nejsou zrovna levnou záležitostí. Co dělat, chcete-li ušetřit nebo máte omezený rozpočet na nový gramofon? Bazaru vám nabídne cenově výhodnější kousky podle vašich představ. Zboží nemusí být jen použité či zánovní, k dostání jsou i pouze rozbalené gramofony, na které se vztahuje alespoň částečná záruka. Případně si prohlédněte levné gramofony seřazené dle vzrůstající ceny.
Chybí vám vinylová deska vašeho oblíbeného interpreta?
Navštivte sekci LP desky, vinyly, kde najdete široký výběr klasických i moderních alb. Prohlédněte si nabídku limitovaných edic, remasterovaných nahrávek i nových vydání. Bez ohledu na žánr určitě najdete LP, které doplní vaši sbírku. Dopřejte si jedinečný zvuk vinylu a vraťte se ke kvalitě, která nikdy nevyjde z módy.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.