Nejčastěji používaným hledáčkem u kompaktních fotoaprátů je obyčejný průhledový. Je konstrukčně nejjednodušší a nejlehčí, obraz skrze něj putuje rovnou do oka. Představuje miniaturní optickou soustavu čoček, která umožňuje pouze rámcový náhled na fotografovanou scénu. Dokáže se přizpůsobit zoomu fotoaparátu a zobrazit odpovídající zvětšení.
Průhledový hledáček ale zobrazuje pouze zhruba 80 % snímané plochy, musíme tedy počítat s tím, že výsledný záběr bude zabírat o něco větší úhel. Navíc trpí tzv. paralaktickou vadou fotoaparátu, což se projeví zejména při fotografování blízkých objektů.
Klasický optický TTL hledáček patří mezi ty nejrozšířenější u digitálních zrcadlovek. Obraz, který objektivem projde, je odražen od hranolu a poté promítán do hledáčku. Zobrazuje přesný záběr, takže vždy vyfotíte to, co vidíte. Jeho velkou výhodou je jasná matnice, na které vidíme doplňující informace.
EVF hledáček je v podstatě malý barevný displej s vysokým rozlišením (běžně přes 200k pixelů), se kterým vidíte přesný záběr. Oproti LCD displeji má nižší spotřebu a je dobře čitelný za silného slunečního svitu. Nejčastěji ho najdeme u bezzrcadlovek.
Externí hledáček umožňující pohled z jiných úhlů.
Zvětšení
Udává nám, jak velké se budou jevit předměty v hledáčku ve srovnání s pozorováním lidským okem. Ideální zvětšení hledáčku je tedy 1×, kdy hledáček zobrazuje stejný obraz jako ve skutečnosti. Zvětšení hledáčku souvisí s crop faktorem.
Pokrytí
Vyjadřuje kolik % plochy snímku se v hledáčku zobrazí v porovnání s tím, co bude vyfotografováno.
Bod oka
Představuje vzdálenost, na kterou se můžete od očnice oddálit tak, aby byl v hledáčku stále vidět celý obraz. Důležitý údaj především pro lidi s brýlemi, kteří se nemohou přiblížit těsně k očnici.
Rozsah dioptrické korekce
Jedná se o nastavitelný systém, který simuluje brýle. Zajímá tedy především také lidi s brýlemi.
Naše nabídka digitálních zrcadlovek