Obnovit stránku

Hledáček

Typy hledáčků

Optický průhledový hledáček

Nejčastěji používaným hledáčkem u kompaktních fotoaprátů je obyčejný průhledový. Je konstrukčně nejjednodušší a nejlehčí, obraz skrze něj putuje rovnou do oka. Představuje miniaturní optickou soustavu čoček, která umožňuje pouze rámcový náhled na fotografovanou scénu. Dokáže se přizpůsobit zoomu fotoaparátu a zobrazit odpovídající zvětšení. 

Průhledový hledáček ale zobrazuje pouze zhruba 80 % snímané plochy, musíme tedy počítat s tím, že výsledný záběr bude zabírat o něco větší úhel. Navíc trpí tzv. paralaktickou vadou fotoaparátu, což se projeví zejména při fotografování blízkých objektů.

Optický TTL hledáček s matnicí

Klasický optický TTL hledáček patří mezi ty nejrozšířenější u digitálních zrcadlovek. Obraz, který objektivem projde, je odražen od hranolu a poté promítán do hledáčku. Zobrazuje přesný záběr, takže vždy vyfotíte to, co vidíte. Jeho velkou výhodou je jasná matnice, na které vidíme doplňující informace.

Elektronický EVF hledáček

EVF hledáček je v podstatě malý barevný displej s vysokým rozlišením (běžně přes 200k pixelů), se kterým vidíte přesný záběr. Oproti LCD displeji má nižší spotřebu a je dobře čitelný za silného slunečního svitu. Nejčastěji ho najdeme u bezzrcadlovek.

Úhlový hledáček

Externí hledáček umožňující pohled z jiných úhlů.

Hledáček - průhledový
Ukázka fotoaparátu s průhledovým hledáčkem
Hledáček - optický TTL
Optický TTL hledáček
Hledáček - ektronický EVF
Elektronický EVF hledáček
Hledáček - úhlový
Úhlový hledáček připojený k fotoaparátu

Parametry hledáčku aneb co ovlivňuje jeho kvalitu

 • Zvětšení 
  Udává nám, jak velké se budou jevit předměty v hledáčku ve srovnání s pozorováním lidským okem. Ideální zvětšení hledáčku je tedy 1×, kdy hledáček zobrazuje stejný obraz jako ve skutečnosti. Zvětšení hledáčku souvisí s crop faktorem.

 • Pokrytí
  Vyjadřuje kolik % plochy snímku se v hledáčku zobrazí v porovnání s tím, co bude vyfotografováno.

 • Bod oka
  Představuje vzdálenost, na kterou se můžete od očnice oddálit tak, aby byl v hledáčku stále vidět celý obraz. Důležitý údaj především pro lidi s brýlemi, kteří se nemohou přiblížit těsně k očnici.

 • Rozsah dioptrické korekce
  Jedná se o nastavitelný systém, který simuluje brýle. Zajímá tedy především také lidi s brýlemi.

Projděte si

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB04