Obnovit stránku

iPhone 15 Pro Max (RECENZE): Pevný a lehký titan a více změn, než by člověk čekal

iPhone 15 Pro Max, uvod

iPhone 15 Pro Max (RECENZE): Pevný a lehký titan a více změn, než by člověk čekal


Jeden z nejdiskutovanějších telefonů posledních let je stále Apple iPhone. Každoročně jej Apple obohacuje o nové a lepší funkce. Poslední dobou se nám představují vždy 4 nové iPhony odlišené výbavou, velikostí a cenou. My si v dnešní recenzi ukážeme nejlepší iPhone všech dob, kterým není nikdo jiný než iPhone 15 Pro Max. Co vše se povedlo tentokrát?Recenze

Autor: Ondřej Chabr

iPhone 15 Pro Max (RECENZE) – OBSAH

 1. iPhone 15 Pro Max se chlubí titanovým rámečkem, kterým zároveň snižuje hmotnost
 2. Hned 2 prvky u iPhone 15 Pro Max končí, nahrazují je lepší alternativy
 3. Okolní rámečky displeje iPhonu 15 Pro Max prošly odtučňovací kúrou
 4. Apple letos klade důraz na výkonnější grafiku, zaujme i první 3nm mobilní procesor
 5. iPhone 15 Pro Max s rekordním teleobjektivem je králem mobilního videa
 6. Dobyvatelé iPhonu 15 Pro Max jsou spíše teprve před námi, letošní mobily mu skoro nestačí
 7. iPhone 15 Pro Max poodskočil základnímu modelu Pro a udává jasné tempo
 8. Co jsme o iPhone 15 Pro Max (i 15 Pro) psali dříve

iPhone 15 Pro Max se chlubí titanovým rámečkem, kterým zároveň snižuje hmotnost

Ani letos kalifornský gigant netroškařil a připravil si nadílku v podobě 4 modelů iPhonů 15. Aby si každý v nabídce vybral. Výbava v takzvané „plné palbě“ je tentokrát opravdu limitována obzvláště na vrcholný model iPhone 15 Pro Max, přičemž v posledních letech se rozdíly mezi největší variantou Pro Max a Pro omezily pouze na velikost konstrukce, displeje a baterie. Letos tu máme skutečně něco navíc.

iPhone 15 Pro Max, celá řada iPhone 15
Všechny letošní novinky – iPhone 15 a iPhone 15 Plus zobrazené v růžové barvě, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max v modré variantě.

Pokud začneme designem, už zde se odehrálo změn hned několik, a stojí za to je uvést v kontextu používání. iPhone 15 Pro Max díky titanovému rámečku ubral na hmotnosti. Kdo má šanci porovnat jej s loňským 14 Pro Max, úbytek téměř 20 gramů na váze je natolik velký, že ho určitě může pocítit. Kromě hmotnosti má nový iPhone zaoblenější hrany. Celkově to má opravdu výrazný efekt, kdy na mě vzhled působí dojmem, že opravdu prošel větší změnou. 

iPhone 15 Pro Max, přední strana iPhone 15 Pro Max, záda
Přední i zadní strany se o něco více svažují k titanovému boku telefonu.

K té větší změně ale přispívá i další výrazné vylepšení, jež se týká šíře rámečků. Už před uvedením telefonu na trh se spekulovalo, že je Apple výrazně zredukuje. Mám možnost každodenního srovnání s loňským iPhonem 14 Pro a při pohledu na něj se mi jeho rámečky skutečně zdají až příliš výrazné. Až tak se kolem displeje povedlo umazávat, což napomohlo i menším rozměrům ve všech směrech, kromě tloušťky celého zařízení. Starší kryty jsem nezkoušel, ale očekávám, že budou působit zbytečně volně.

iPhone 15 Pro Max, okolní rámeček iPhone 15 Pro Max, srovnání s iPhonem 14 Pro
Na fotce přímé srovnání rámečků s loňskou generací tak nevyzní, věřte ale, že rozdíl je opravdu dost znát.

Hned 2 prvky u iPhone 15 Pro Max končí, nahrazují je lepší alternativy

Telefon jsem ihned ukryl do krytu, což podle mého názoru udělá většina uživatelů. Vysoce propagovaný titanový rámeček je tedy sice velmi příjemný na dotek a iPhone 15 Pro Max již rozhodně nechytá kvanta otisků prstů jako ocel, ale pak se s ním setkáváte vlastně jen při manipulaci s novým ovládacím prvkem – tlačítkem Akce.

iPhone 15 Pro Max, průhledný kryt AlzaGuard
Kvůli menším rozměrům doporučuji nespoléhat na starší kryty pro iPhone 14 Pro Max. Novinka v něm bude klouzat.

To Apple omezil pouze pro modely Pro, tedy iPhone 15 Pro a 15 Pro Max. Po spuštění telefonu si jeho funkci navolíte, přičemž na výběr máte mezi ponecháním původního účelu, tedy jako přepínač tichého režimu, nebo na něj nastavíte spuštění fotoaparátu, svítilny, diktafonu či vyvolání zkratky. S poslední možností se dá velmi dobře experimentovat a z tlačítka udělat skutečně dobrého pomocníka. Nechybí dokonce ani volba ponechání tlačítka zcela bez funkce.

iPhone 15 Pro Max, tlačítko Akce iPhone 15 Pro Max, srovnání tlačítko - přepínač
Boční tlačítko Akce ve srovnání s původním přepínačem. Pro jeho aktivaci nestačí jen zmáčknout, ale je potřeba ho podržet. Haptická odezva nechybí.

Posledními změnami iPhonu 15 Pro Max (i iPhonu 15 Pro) jsou 4 barvy a nový konektor USB-C, který Apple u všech letošních iPhonů nasadil z důvodu nařízení EU. Více si o něm povíme v části výkonu, ale po vizuální stránce se samozřejmě nic moc nového nekoná. Rozměrově i tvarově není mezi nimi příliš rozdílů. V oblasti 4 barevných variant se vedou diskuze, jak jsou které z nich oblíbené. Dle reakcí internetových diskuzí bych řekl, že nejpropíranější je provedení s přírodním titanem. Ten v souboji o nejpopulárnější barvu soupeří s modrou.

iPhone 15 Pro Max, USB-C iPhone 15 Pro Max, USB-C vs Lightning
Podle tvaru spodního konektoru nový iPhone z dálky nepoznáte, rozdíl v integraci USB-C je však značný.

Pokud se rozhodnete pro pouzdro pro iPhone 15 Pro Max, výběr barevné varianty telefonu vás příliš trápit nemusí. Kde však odstín bude pravděpodobně viditelný, je zadní vystouplý foto výstupek. Ten již nově nenabírá na rozměrech a je identicky velký s tím použitým na loňských modelech Pro. Trojice foťáků je také vystouplá a tyto kruhy mezi sebou spolehlivě udržují prach. Zbývá už jen senzor LiDAR a přisvětlovací dioda. Testovaný iPhone 15 Pro Max máme v modrém titanu.

iPhone 15 Pro Max, foto výstupek iPhone 15 Pro Max, srovnání foto výstupků
Podoba foto výstupku se nezměnila. Na velkém iPhonu nepůsobí tak masivně jako na klasickém modelu Pro. Tam zabírá více než půlku šíře zad.

Okolní rámečky displeje iPhonu 15 Pro Max prošly odtučňovací kúrou

Existují parametry, na které výrobce nesahal, protože zkrátka není mnoho možností se prozatím posouvat dále. Tím parametrem u iPhone 15 Pro Max je displej. Velikostně si zachovává již roky prověřenou úhlopříčku 6,7". Panel opět obdržel velmi vysoké rozlišení – se šířkou 1 290 pixelů vytváří jemnost okolo 460 ppi. Označení zůstává jako Super Retina XDR a samozřejmě se jedná o OLED panel s adaptivní frekvencí obnovy 120 Hz. Letos mu skutečně sluší tenké okolní rámečky.

iPhone 15 Pro Max, recenze, displej iPhone 15 Pro Max, recenze, jemné rozlišení
Úzké rámečky, vysoký jas a rozlišení si získají každého, kdo má rád kvalitní obraz.

Pochválit musím venkovní jas. Ten se dokáže vyšplhat až na 2 000 nitů a i při přímém slunečním svitu se obraz na obrazovce jeví jako perfektní. Barvy displej zobrazuje věrně, neschází kontrast. V horní části se rovněž beze změn stále drží Dynamic Island – vizuálně atraktivní a šikovný prvek pro kontrolu běžících akcí v některých podporovaných aplikacích. Jeho součástí je také Face ID pro rychlé odemčení či mobilní platby. Funguje stabilně i ve tmě.

iPhone 15 Pro Max, Dynamic Island
Detail dvojice průstřelů obrazovky, které dohromady tvoří celý dynamický ostrůvek.

Na displeji si také můžete aktivovat funkci always-on, u níž však nelze snadno definovat, po jak dlouhé době má displej pohasnout. Občas tedy odkrývá, třebaže tlumeně, tapetu a notifikace příliš dlouho. V nastavení najdeme ještě možnost zapnout Klidový režim, novinku z iOS 17. Ta umožní zobrazit na displeji hodiny, kalendář či fotky v případě, že jej nabíjíte a máte telefon umístěn v horizontální poloze.

Apple letos klade důraz na výkonnější grafiku, zaujme i první 3nm mobilní procesor 

Pokud na displej Apple u řady iPhone 15 včetně iPhonu 15 Pro Max téměř nesahal, v případě výkonu sáhl po pořádných trumfech. Obě verze Pro se totiž dočkaly prvního 3nm procesoru v mobilním telefonu, které doplnily kvalitní grafikou. Apple změnil pojmenování a slůvko Bionic tentokrát v názvu čipu chybí.

Nový 3nm čip nese název Apple A17 Pro. Celkových 6 jader zůstává, kromě zvýšené energetické úspornosti ve výkonu pomůže navýšení taktování 2 výkonnějších jader. O čipu si přečtěte více v článku Apple A17 Pro: nejvýkonnější mobilní čip současnosti.

Na své akci se Apple hodně zaměřil na výkon grafické jednotky. Ta má přinést ještě markantnější nárůst schopností oproti loňskému modelu, než je nárůst v případě CPU. Ke konci roku by navíc nové iPhony mohly prokázat, že Apple nepřeháněl, jelikož se do obchodu App Store dostanou herní tituly konzolové kvality.

iPhone 15 Pro Max, recenze, vizitka kontaktu iPhone 15 Pro Max, recenze, widgety iPhone 15 Pro Max, recenze, Safari iPhone 15 Pro Max, recenze, ovládací centrum
Nová editace vizitky kontaktu v iOS 17. · Widgety na zcela levé obrazovce hlavního menu. · Tolik prostoru nabídne iPhone 15 Pro Max ve webovém prohlížeči při aktivním spodním panelu. · Ovládací centrum.

Již první výsledky testů CPU, a především GPU prokazovaly opravdu solidní nárůst výkonu, který se vzápětí u některých pojil s nepříjemným přehříváním. Apple po mnoha upozorněních přispěchal s novou verzí softwaru iOS 17.0.3, která tyto problémy má řešit.

Během testování jsem i přes používání, třeba zmiňované problémové aplikace Instagram, žádný náznak přehřívání nezaznamenal. Rovněž pokles výkonu či zaškobrtnutí jsem téměř nepocítil. Daní za brzké použití telefonu již od prvního dne prodeje s první verzí iOS 17 se ukázalo být pouze zaseknutí aplikace fotoaparát, kdy pomohlo až její vypnutí z multitaskingu. Jinak má iPhone 15 Pro Max odezvu skutečně bleskovou.

iPhone 15 Pro Max, recenze, výsledky Geekbench 6 iPhone 15 Pro Max, recenze, iOS Dynamic Island iPhone 15 Pro Max, recenze, nastavení iPhone 15 Pro Max, recenze, nastavení tlačítka Akce
Výsledky Geekbench jednoznačně dokazují brutální výkon. · Rozkliknutí podcastu v dynamickém ostrůvku. · V nastavení jsou položky Tlačítko Akce a Klidový režim z iOS 17. · Samotné nastavení tlačítka Akce.

Výraznější novinkou oproti modelu iPhone 15 Pro je absence 128GB paměťové varianty. iPhone 15 Pro Max začíná poprvé v historii na důstojných 256 GB rychlého flashového úložiště. Dále zůstává v prodeji 512GB a 1TB kapacita. Pokud se chystáte točit videa v nastavení ProRes a bojíte se o málo paměti i v případě volby 1TB varianty, napomůže právě integrace USB-C konektoru s možností připojit úložiště s rychlým zápisem dat.

i

Do nového iPhonu se dostal i vylepšený UWB čip. Ten zpřesní hledání podporovaných zařízení, zejména chytrého lokátoru Apple AirTag. Ten jsme také proklepli v naší recenzi.

Třebaže se USB-C na popud Evropské unie dostal do všech modelů řady iPhone 15, teprve v modelech Pro s sebou nese i užitek navíc oproti předchozímu konektoru Lightning. Standardem se tu totiž stalo USB 3.2 s průtokem dat až 10 Gbit/s. K telefonům můžete dokonce připojit jiná zařízení a nabíjet je. Vyzkoušel jsem Apple Watch a sluchátka AirPods.

iPhone 15 Pro Max, obsah balení
V balení nenajdete kromě různých upozornění, samolepky a USB-C kabelu nic dalšího. Jako velké plus beru, že kabel je opletený, a tím i zpevněný. To se hodí třeba i z toho důvodu, že ho poslepu poznáte, až budete rukou šátrat mezi staršími kabely Lightning.

Nabíjení však Apple bohužel nezrychluje. iPhone 15 Pro Max se tak dokáže z nuly nabít do plné kapacity až za nějakou 1 hodinu a 47 minut. To není zrovna chvilka. Otázkou je, jak často budete muset nabíjet v době, kdy na to chvátáte. Osobně mi iPhone vydrží 2,5 dne běžného použití. To je způsobeno vysokokapacitní baterií, která sice v porovnání s konkurencí vyvolá lehký úsměv na tváři, ovšem zde v kombinaci hardwaru s odladěným systémem a úsporným čipem toto opravdu zvládne.

iPhone 15 Pro Max, recenze, nabíjení Apple Watch iPhone 15 Pro Max, recenze, nabíjení AirPods Pro
Nejenom Apple produkty se dají nabíjet jednoduchým připojením do USB-C konektoru iPhonu. Zvládne tak dobíjet i jiné telefony a příslušenství.

iPhone 15 Pro Max s rekordním teleobjektivem je králem mobilního videa

K fotoaparátu se toho dá napsat spousta. Třebaže Apple inovoval zejména u základních patnáctek, kde přinesl skvělé rozlišení 48 Mpx s možností použít něco na způsob 2násobného optického přiblížení, modely Pro samozřejmě excelují svými schopnostmi již z minula. Také se po letech vrací perlička v podobě lepší kamerové výbavy právě pro model Pro Max.

i

Aktuálně jsou nové iPhony 15 Pro dle žebříčku DxOMark 2. nejlépe fotícími smartphony světa. Toto jsou další nejlepší fotomobily prodávané v České republice.

V případě obou modelů 15 Pro lze nově fotit ve dvojnásobném rozlišení 24 Mpx. Zůstává, že při nastavení focení do velikostně náročného RAW formátu vyberete i plných 48 Mpx. Vyšší rozlišení může přijít vhod, ale pokud zrovna nutně nepotřebujete snímek tisknout na rozměrné plátno, budou takové fotky jen zbytečně zabírat kapacitu telefonu.

Ať už zvolíte jakoukoliv scénu a zapnete jakýkoliv ze 3 fotoaparátů, výsledky vás potěší. Alespoň při mém testování se tak fotoaparáty iPhonu 15 Pro Max rozhodně chovaly. iPhone dbá na rozlišení detailů, krásně si poradí třeba v záběrech s texturou látky, a to nejen při automatické aktivaci makra. Snímky jsou projasněné, mají reálné barvy, naprosté minimum šumu. Velmi rychlá závěrka s optickou stabilizací dovolí fotit okamžitě.

iPhone 15 Pro Max, recenze, denní foto iPhone 15 Pro Max, recenze, denní foto 5x
Srovnání fotky bez přiblížení a s maximálním 5násobným optickým přiblížením. Nejen za dobrého světla je výsledek perfektní.

Přiblížení se dá korigovat v krocích – 2násobné a 5násobné. Oddálení 0,5 pak odkazuje na širokoúhlý snímek. Při volbě snímání do rozlišení 24 Mpx lze klikáním na volbu zoomu „1x“ dosahovat různých ohniskových vzdáleností od 24 přes 28 až na 35 mm. Kdo tedy zrovna nemusí příliš široký záběr při standardním snímání, zvolí si právě jednu z vyšších hodnot. Já však fotil při 24 mm a v případě potřeby si přibližoval.

iPhone 15 Pro Max, recenze, portrét iPhone 15 Pro Max, recenze, širokoúhlý snímek
Velká síla fotoaparátu tkví v HDR. Barvy prostě iPhone zvládá dokonale. Konkurence však tmavá místa občas dokáže projasnit i více.

Noční snímky si samy řeknou o pár vteřin expozice navíc, ovšem stativ určitě není potřeba. Co se mi pak povedlo zachytit v brzkém ranním snímku s 5násobným přiblížením, je až neuvěřitelné. Dostatek detailů dovolí číst údaje na vzdálených cedulích, zatímco kolem je spousta dalších rušivých elementů a světel. Šum samozřejmě rozeznatelný je, ale je v akceptovatelných mezích.

iPhone 15 Pro Max, recenze, foto noc iPhone 15 Pro Max, recenze, foto noc 2x iPhone 15 Pro Max, recenze, foto noc 5x
Snímek se spoustou zdrojů umělého světla. Nejprve běžný, pak 2násobně přiblížený a nakonec 5násobně. Detaily textu v dálce jsou patrné a text čitelný.

Nejnovější iPhone 15 Pro Max je dle DxOMark také nejlepší volbou pro natáčení mobilních videí. Z loňských let už známe filmařský režim. S posledními modely však všichni nadšeně zkouší sílu maximálního zoomu v kombinaci se spolehlivou stabilizací. Stačí se pohybovat kolem objektu a mít jej přiblížen na maximální úroveň. Výsledkem je záběr, který uchovává objekt ve středu a pozadí za ním je efektně zvětšeno.

iPhonu 15 Pro Max se velmi daří také v oblasti portrétů, kdy si míru intenzity rozostření okolí můžete i zpětně editovat. Detekce objektů, lidí i zvířat je povedená, dokazuje to i schopnost si na objektu přidržet prst a zkopírovat si třeba zvířecího miláčka do zprávy nebo poznámek. Jako poslední z kamer chválím selfie s perfektní světelností, širokým úhlem záběru a možností točit ve stejné maximální kvalitě 4K, 60 fps.

iPhone 15 Pro Max, ohnisková vzdálenost
Při focení v rozlišení 24 Mpx si klikáním na číslovku „1“ můžete měnit velikost záběru od 24 po 35 mm.

Dobyvatelé iPhonu 15 Pro Max jsou spíše teprve před námi, letošní mobily mu skoro nestačí 

Další značky to mají těžké. Soupeřit minimálně po stránce výkonu s telefonem, jenž má 3nm procesor, není vůbec snadný úkol. Třebaže si uživatelé mohou ťukat na čelo, že tak masivní výkon nepotřebují, musíme se zaměřit i na fakt, že takový procesor je energeticky úspornější. Přesto se Samsung Galaxy S23 Ultra z úvodu roku dá považovat za adekvátní konkurenci, stejně tak nejnovější Google Pixel 8 Pro.

Pro Google Pixel 8 Pro jsem se při výběru vhodných adeptů rozhodl z toho důvodu, že má k iPhonu nejblíže svým spojením hardwaru a softwaru. Chcete-li telefon se systémem ušitým na míru, v rámci Android světa je právě nejnovější Pixel 8 Pro tou nejlepší volbou. Na poznatky z odladěnosti systému Android 14 ve spolupráci s vlastním čipem Google Tensor G3 si zatím musíme počkat.

iPhone 15 Pro Max, Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro vsází na systém Android 14 vyladěný přesně na daný hardware. K tomu si přičtěme skvělé fotoaparáty s vysokým rozlišením.

Pixel 8 Pro se vrací zpět k plochému displeji. Velikostně iPhone dorovnává, ovšem nabídne o chloupek vyšší rozlišení. Procesorem je tedy již zmíněný Google Tensor G3, který ale zůstává na 4nm výrobním procesu. Telefony od Google jsou známé svými foto schopnostmi, proto jsme zvědaví na srovnání. Nicméně minimálně v rozlišení teleobjektivu a „širokáče“ iPhone poráží. Zajímavostí je integrovaný teploměr.

To Samsung Galaxy S23 Ultra na to jde konstrukčně jinak. Obdélníkové tělo s ostřejšími rohy se vypíná do výšky a ve srovnání s iPhonem 15 Pro Max je i těžší a tlustší. Zásadní rozdíly to však nejsou. Do rozměrného těla se díky minimálním rámečkům dostal obrovský 6,8" AMOLED panel, které Samsung skutečně umí. Odhaduje se, že za pár měsíců se světu ukáže nová generace s novým procesorem. Samsung Galaxy S23 Ultra se spoléhá na Snapdragon 8 Gen 2.

iPhone 15 Pro Max, Samsung Galaxy S23 Ultra
Co nevidět bychom se měli dočkat nástupce nejlepšího Samsungu. Již současný Galaxy S23 Ultra ale fotomobilům slušně zatápí nejen svým 100násobným zoomem.

Také tento smartphone pořídíte v minimální konfiguraci s 256 GB vnitřního úložiště. Samsung však přináší lepší údaje k baterii, třebaže bohatší kapacita akumulátoru 5 000 mAh v reálu delší výdrž nepřinesla. Alespoň 45W nabíjení je v porovnání s iPhonem 15 Pro Max znát. Galaxy S23 Ultra snese srovnání po stránce fotografování. Vítězí v maximálním 100násobném zoomu. Video sice točí až v 8K, ale výsledný záznam zvládne lépe iPhone.

Stačí si ale představit jakoukoliv současnou vlajkovou loď a porovnat si jí. Za zmínku stojí i Xiaomi 13T Pro, OnePlus 11 nebo Sony Xperia 1 V 5G. Samozřejmě, pokud vám nebude chybět 5násobný optický zoom, vydejte se cestou levnějšího iPhonu 15 Pro. Na paty novince šlape i loňský iPhone 14 Pro Max. Srovnání s telefony zmíněnými výše přinášíme v tabulce.

Parametry/Model iPhone 15 Pro Max Samsung Galaxy S23 Ultra Google Pixel 8 Pro
Displej 6,7" (19,5 : 9) 6,8" (20 : 9) 6,7" (20 : 9)
2 796 × 1 290 px, 460 ppi 3 088 × 1 440 px, 501 ppi 2 992 × 1 344 px, 489 ppi
OLED, 120 Hz AMOLED, 120 Hz OLED, 120 Hz
Zadní fotoaparáty hlavní: 48 Mpx, f/1,78, OIS, 4K video s 60 fps hlavní: 200 Mpx, f/1,7, OIS, 8K video s 30 fps hlavní: 50 Mpx, f/1,7, OIS, 4K video s 60 fps
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123° širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2   širokoúhlý: 48 Mpx, f/2,0  
teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8, OIS, 5násobný optický zoom teleobjektiv: 10 Mpx, f/2,4, OIS, 3násobný optický zoom teleobjektiv: 48 Mpx, f/2,8, OIS, 5násobný optický zoom
LiDAR teleobjektiv: 10 Mpx, f/4,9, OIS, 10násobný optický zoom
Přední fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps 12 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps 10,5 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps
Čipset Apple A17 Pro, 6jádrový Snapdragon 8 Gen 2, 8jádrový Google Tensor G3, 8jádrový
Interní úložiště 256/512/1 000 GB 256/512/ 1 000 GB 128/256/512/ 1 000 GB
Operační systém iOS 17 Android 13 Android 14
Podpora sítí 5G
Akumulátor 4 422 mAh 5 000 mAh 5 050 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 23 W/15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 45 W/15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 30 W/23 W
USB-C
Stupeň krytí IP68 IP68 IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos
Rozměry 159,9 × 76,7 × 8,25 mm 163,4 × 78,1 × 8,9 mm 162,6 × 76,5 × 8,8 mm
Hmotnost 221 g 234 g 213 g
Cena 35 990 Kč* 30 490 Kč* 29 490 Kč*
*Ceny jsou platné k 12. 10. 2023.

iPhone 15 Pro Max poodskočil základnímu modelu Pro a udává jasné tempo

iPhone 15 Pro Max; recenze

iPhone 15 Pro Max

Mobily

Třebaže jsem z mnoha stran zaslechl, že nový iPhone toho moc nového nepřináší a majitelé rok starých modelů nemusí přechod řešit, nemohu souhlasit. Nový model iPhone 15 Pro Max zkrátka přináší viditelnější změny, než tomu bylo před rokem. Především užší rámeček kolem displeje je citelně znát. K tomu si přičtěme ještě univerzálnější USB-C konektor a úbytek hmotnosti díky titanovým bokům. Nejnovější iOS 17 čerpá maximum z výkonu nového procesoru a 5násobný optický zoom předvádí výborné výsledky.

Klady

 • Změny v designu jsou znát víc, než bych předpokládal
 • Výkon vyhnaný až možná zbytečně vysoko, 3nm čip
 • Model Pro Max konečně začíná na 256 GB
 • Kvalita fotek a videí je bez debat skvělá
 • Výdrž baterie 2,5 dne

Zápory

 • Stále spíše pomalejší nabíjení
i Mohlo by vás zajímat

S veškerými zásadními parametry jsme vás seznámili. iPhone 15 Pro Max vylepšoval, kde se dalo. Skutečně se jedná o zásadní posun, jenž pro mnohé na první pohled nemusí být znát. Novinka však dokázala přinést znatelné vnější změny a stejně tak zapracovala na nových funkcích a rychlejších komponentách. Právem tu máme jeden z nejlepších telefonů tohoto roku. 

Co jsme o iPhone 15 Pro Max (i 15 Pro) psali dříve

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Nejvýkonnější iPhony všech dob byly právě představeny. iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max se rozhodly zaútočit na pomyslný strop současného smartphonového světa. Tak to ostatně dělají každý rok. Čím si chtějí své pozice na špici udržet tentokrát?

i

Telefony iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max jsou od pátku 22. září 2023 v běžném prodeji.

iPhone 15 Pro a 15 Pro Max, úvod

iPhone 15 Pro a 15 Pro Max – OBSAH

 1. Titan, nové tlačítko či tenké rámečky, nové modely 15 Pro oblékly nový kabátek
 2. OLED panely netřeba měnit, obraz je jako víno
 3. Apple do toho opět šlápl, nový procesor A17 Pro trhá rekordy
 4. Po letech si iPhone Pro Max vydupal jednu výhodu oproti menšímu iPhonu Pro, týká se fotoaparátu
 5. iPhone 15 Pro a 15 Pro Max – cena a dostupnost. Novinky jsou levnější než předchůdce
 6. Ohlasy ze zahraničních recenzí
 7. Srovnání všech modelů iPhone 15

Titan, nové tlačítko či tenké rámečky, nové modely 15 Pro oblékly nový kabátek

Dost bylo nevýznamných designových odlišností od dob iPhonů 12. Letos si Apple pro své modely 15 Pro přichystal větší změny v konstrukci. Zapracoval na materiálu, ale také na tvaru a velikosti.

Boky obou modelů, nově zaoblené k oběma stranám, už nejsou z nerezové oceli, nýbrž z lehčího titanu. Materiál působí ještě odolněji, však stejný je použit třeba u odolných Apple Watch Ultra 2. Titan má za následek nižší hmotnost nových modelů Pro. Navíc už boky nejsou leštěné, nebudou tedy tolik přitahovat otisky prstů, které byly na oceli výrazně znát. 

iPhone 15 Pro a 15 Pro Max, barevné varianty iPhone 15 Pro a 15 Pro Max, tlačítko Akce
Luxusní materiál titan se podepsal na lehčí konstrukci. Akčnímu tlačítku přiřadíte funkci dle výběru. Zdroj: apple.com

Na první pohled se spodní hrana výrazněji neliší, ovšem došlo k integraci USB-C, který nahradil dosud používaný Lightning. V rámci nařízení EU ani Apple neměl na vybranou a vybavil tímto konektorem všechny nové modely. Příchod byl očekáván, jde však o zásadní změnu v komfortu, kdy už postačí mít s sebou jen jednu nabíječku i pro většinu dalších zařízení.

Na levém boku stojí za zmínku nové tlačítko Akce, které nahrazuje původní přepínač tichého profilu. Nově si na něj můžete nastavit vlastní funkci, třeba rozsvícení baterky, spuštění fotoaparátu, nebo ho zkrátka ponechat původnímu účelu, tedy pro aktivaci/deaktivaci tichého režimu.

iPhone 15 Pro a 15 Pro Max, titan
Titan má na svědomí lehčí konstrukci a zároveň je pevnější. Zdroj: apple.com

Přední strana je nyní skutečně lákavá. Apple si pohrál s šířkou rámečků kolem displeje a ztenčil je. Po všech stranách tedy displej dosahuje až k nově zaoblenému kraji. Díky tomu také oba modely ubraly na svých rozměrech. Nejde o drastická čísla, ovšem v původních pouzdrech určených pro loňské modely budou novinky zřejmě „plavat“.

Fanoušci temnějších a méně hravých barevných odstínů budou s nabídkou u nových iPhonů spokojeni. Modely 15 Pro přichází ve zlatavé nazvané jako přírodní titan, modré, bílé a černé.

i

iPhone 15 a iPhone 15 Plus zlepšují fotoaparát, výkon a mají nový průstřel displeje

OLED panely netřeba měnit, obraz je jako víno

Základní modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus nově dostaly průstřely známé jako Dynamic Island. Modely 15 Pro v tomto ohledu nepřináší novinku, už jsme tuto vychytávku viděli u předešlé generace iPhone 14 Pro. Co do velikosti mají Super Retina XDR panely také stejnou úhlopříčku, a to 6,1" u modelu iPhone 15 Pro a 6,7" v případě iPhonu 15 Pro Max.

iPhone 15 Pro a 15 Pro Max, displej
Vidíte vůbec rámečky kolem displeje? Apple je slušně zredukoval. Zdroj: apple.com

Panely opět dostávají adaptivní obnovovací frekvenci od 1 až po 120 Hz, což je odlišuje od displejů iPhonu 15 a 15 Plus. Frekvence nejen lahodí oku, kdy rozdíl oproti polovičním 60 Hz máte šanci zaznamenat, ale rovněž přispívá k možnosti využít novinku ze systému iOS 16, a to nízko odběrový Always-on displej pro zobrazení času a notifikací.

Apple do toho opět šlápl, nový procesor A17 Pro trhá rekordy

Každý rok nás Apple seznamuje s novou generací svého procesoru. Letos tomu je stejně tak a modely Pro si připisují integraci čipu Apple A17 Pro. Ten se stává prvním procesorem série, který je vyráběný 3nm procesem. Zvládá tedy mnoho složitých operací, přitom je energeticky úsporný. Operační systém iOS 17, s nimž jsme se seznámili již na jaře, má být tím, který výkon procesoru a grafické jednotky může otestovat.

iPhone 15 Pro a 15 Pro Max, A17 Pro
Procesor Apple A17 Pro se bude prát s konkurencí. Apple má navíc zpracovaný software přímo na míru. Zdroj: apple.com

Samotný procesor je stále 6jádrový, stejný počet jader má nově i grafická jednotka. Celkový nárůst grafického výkonu dle Applu je 20 % oproti předešlému A16 Bionic. Apple z poloviny navýšil kapacity vnitřního úložiště pro data. iPhone 15 Pro stále začíná na 128 GB, ovšem 15 Pro Max na dvojnásobku, tedy 256 GB.

Oba modely Pro si také poradí s Wi-Fi 6E, které má větší šířku pásma, vyšší rychlosti připojení či nižší latenci. Hodí se třeba pro streamování videa s náročným datovým tokem. K odstranění šuplíčku na SIM kartu došlo již v minulém roce u iPhonů prodávaných na území USA. S funkcí Izolace hlasu vás protistrana při telefonním či Facetime hovoru lépe uslyší.

iPhone 15 Pro a 15 Pro Max, USB-C
Přímo z iPhonu přes USB-C nabijete třeba Apple Watch i AirPods. Zdroj: apple.com

Nový USB-C port si v modelech 15 Pro udržuje lepší parametry oproti základním patnáctkám, a to díky standardu USB 3. Díky tomu přenáší data vyšší rychlostí 10 Gb/s. Kabel využívající tento standard je však potřeba dokoupit. Za zmínku stojí implementace 2. generace UWB čipu s větším dosahem. Můžete třeba najít kamaráda v davu lidí, pokud vám nasdílí polohu.

K dispozici je samozřejmě i bezdrátové nabíjení, a to o výkonu 15 W, byť jen pro nabíječky MagSafe. Ostatní si musí vystačit s výkonem 7,5 W. Napájecí kabely v balení jsou nově opleteny po vzoru těch z MacBooků. Do iPhonů nově můžete zapojit Apple Watch či AirPods, a tím je nabíjet.

Po letech si iPhone Pro Max vydupal jednu výhodu oproti menšímu iPhonu Pro, týká se fotoaparátu

S větší novinkou v oblasti fotoaparátu se letos Apple pochlubil výhradně u nejdražšího modelu. Optický zoom zde probíhá díky vylepšené konstrukci. Tím se iPhone 15 Pro Max dostává z 3násobného na 5násobný optický zoom. Menší iPhone 15 Pro však zůstává na původní hodnotě. Rozlišení se jinak nemění. Hlavní fotoaparáty mají 48 Mpx a čekejme samozřejmě i optickou stabilizaci.

iPhone 15 Pro a 15 Pro Max, tetraprizma
5násobný optický zoom je u modelu 15 Pro Max možný díky tetraprizmě – hranol 4krát odrazí světlo. Zdroj: apple.com

V iPhonu 15 Pro Max se navíc usadila 3D optická stabilizace s posuvem snímače. O portrétním režimu bylo slyšet dost. Nově iPhone rozpozná osobu či zvíře a na takovém snímku můžete až dodatečně upravit hloubku ostrosti. Kvalita pak stoupla i pro portrétní záběry za horších světelných podmínek.

Modely Pro excelují i přítomností LiDARu. Video natáčí oba stále stejně, jako tomu bylo u čtrnáctek, tedy 4K v 60 fps. Pro záběry nejblíže kinematografickým dílům je možné zvolit snímkovací frekvenci 24 fps. Ke konci roku 2023 však přijde funkce, která modelům 15 Pro dovolí snímat prostorové video. To nejvíce oceníme na brýlích Apple Vision Pro.

i

Apple odhalil nové generace hodinek Watch SE, Series 9 a Ultra 2

iPhone 15 Pro a 15 Pro Max – cena a dostupnost. Novinky jsou levnější než předchůdce

Nové generace iPhonů 15 Pro se pyšní titanovým tělem, na výrobu nákladnějším 3nm procesorem a v případě modelu iPhone 15 Pro Max i dvojnásobnou základní kapacitou paměti. Za vylepšenou výbavu si však nemusíme připlácet. Model iPhone 15 Pro začíná na ceně 29 990 Kč, větší iPhone 15 Pro Max na 35 990 Kč.

V obou případech se jedná o nižší částky, než za které se začaly prodávat iPhony 14 Pro a 14 Pro Max. Standardní prodej iPhonů 15 Pro a 15 Pro Max začal v pátek 22. září 2023.

Níže v tabulce uvádíme přehled parametrů ve srovnání s loňskou generací iPhone 14 ProiPhone 14 Pro Max.

Parametry/Model iPhone 15 Pro iPhone 15 Pro Max iPhone 14 Pro iPhone 14 Pro Max
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 556 × 1 179 px, 460 ppi 2 796 × 1 290 px, 460 ppi 2 556 × 1 179 px, 460 ppi 2 796 × 1 290 px, 460 ppi
OLED, 120 Hz OLED, 120 Hz OLED, 120 Hz OLED, 120 Hz
Zadní fotoaparáty hlavní: 48 Mpx, f/1,78, OIS, 4K video s 60 fps hlavní: 48 Mpx, f/1,78, OIS, 4K video s 60 fps hlavní: 48 Mpx, f/1,78, 4K video s 60 fps hlavní: 48 Mpx, f/1,78, 4K video s 60 fps
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123° širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123° širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2  širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2 
teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8, OIS, 3násobný optický zoom teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8, OIS, 5násobný optický zoom teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8, OIS, 3násobný optický zoom teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8, OIS, 3násobný optický zoom
LiDAR LiDAR LiDAR LiDAR
Přední fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
Čipset Apple A17 Pro, 6jádrový Apple A17 Pro, 6jádrový Apple A16 Bionic, 6jádrový Apple A16 Bionic, 6jádrový
Interní úložiště 128/256/512/1 000 GB 256/512/1 000 GB 128/256/512/ 1 000 GB 128/256/512/ 1 000 GB
Operační systém iOS 17 iOS 17 iOS 16 iOS 16
Podpora sítí 5G
Akumulátor 3 274 mAh 4 422 mAh 3 200 mAh 4 323 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 23 W/15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 23 W/15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W/15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W/15 W
USB-C
Stupeň krytí IP68 IP68 IP68 IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos
Rozměry 146,6 × 70,6 × 8,25 mm 159,9 × 76,7 × 8,25 mm 147,5 × 71,5 × 7,85 mm 160,7 × 77,6 × 7,85 mm
Hmotnost 188 g 221 g 206 g 240 g
Cena 29 990 Kč* 35 990 Kč* 27 490 Kč* 30 190 Kč*
*Ceny jsou platné k 12. 9. 2023.

Ohlasy ze zahraničních recenzí

Někteří zahraniční novináři již měli možnost si iPhone 15 Pro a 15 Pro Max vyzkoušet. Jak vypadají jejich recenze?

Web theverge.com si velmi chválí nové akční tlačítko. V kombinaci s navolením zkratky se jedná o skutečně mocný nástroj. Podle tomsguide.com zamrzí stále stejné nabíjecí výkony, zato velmi kvituje stabilně kvalitní výstupy fotoaparátu. Dobré by bylo, kdyby akčnímu tlačítku Apple v budoucnu přidal více možných akcí k vykonání. Web ign.com vyzdvihuje vysoký výkon pro hraní mobilních her, třebaže na slíbené konzolové tituly si musíme ještě chvíli počkat.

Portál wired.com ve své recenzi chválí drobný, ale znatelný nárůst kvality snímků oproti iPhonu 14 Pro. Model Pro Max s 5násobným optickým přiblížením funguje velmi dobře, poměrně velmi slušně i při zhoršených světelných podmínkách.

Něco úsměvného od engadget.com – barvy letošních iPhonů jsou podle nich nudné. Akční tlačítko není tak snadné stisknout ve smyslu, že by ho aktivoval jiný předmět pohozený s ním v batohu či tašce. Společně s dalšími weby pociťují na Engadgetu, že oproti několika předcházejícím generacím iPhonů mají ty letošní skutečně znatelné změny.

Srovnání všech modelů iPhone 15

Parametry/ Model iPhone 15 iPhone 15 Plus iPhone 15 Pro iPhone 15 Pro Max
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 778 × 1 284 px, 458 ppi 2 556 × 1 179 px, 460 ppi 2 796 × 1 290 px, 460 ppi
OLED, 60 Hz OLED, 60 Hz OLED, 120 Hz OLED, 120 Hz
Zadní fotoaparáty hlavní: 48 Mpx, f/1,6, OIS, 4K video s 60 fps hlavní: 48 Mpx, f/1,6, OIS, 4K video s 60 fps hlavní: 48 Mpx, f/1,78, OIS, 4K video s 60 fps hlavní: 48 Mpx, f/1,78, OIS, 4K video s 60 fps
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120° širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4, 123° širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123° širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123°


teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8, OIS, 3násobný optický zoom teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8, OIS, 5násobný optický zoom


LiDAR LiDAR
Přední fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
Čipset Apple A16 Bionic, 6jádrový Apple A16 Bionic, 6jádrový Apple A17 Pro, 6jádrový Apple A17 Pro, 6jádrový
RAM 6 GB 6 GB 8 GB 8 GB
Interní úložiště 128/256/512 GB 128/256/512 GB 128/256/512/1 000 GB 256/512/1 000 GB
Operační systém iOS 17 iOS 17 iOS 17 iOS 17
Podpora sítí 5G
Akumulátor 3 349 mAh 4 383 mAh 3 274 mAh 4 422 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 23 W/15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 23 W/15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 23 W/15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 23 W/15 W
USB-C
3,5mm jack
Stupeň krytí IP68 IP68 IP68 IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos
Rozměry 147,6 × 71,6 × 7,8 mm 160,9 × 77,8 × 7,8 mm 146,6 × 70,6 × 8,25 mm 159,9 × 76,7 × 8,25 mm
Hmotnost 171 g 201 g 188 g 221 g
Cena od 23 990 Kč* od 26 990 Kč* 29 990 Kč* 35 990 Kč*
*Ceny jsou platné k 12. 9. 2023.
i Mohlo by vás zajímat

iPhone 15 Pro a 15 Pro Max jsou velkými adepty na nejvýkonnější a nejzajímavější mobily roku. Výrobce zapracoval na vizuálních odlišnostech oproti loňsku, dosáhl nového vrcholu výkonu, postaral se vylepšení již tak skvělých fotoaparátů a my máme před sebou bezkonkurenční zařízení. Od toho se také odvíjí cena, kterou však ti, co nechtějí dělat kompromisy, zaplatí s vědomím, že jim bude iPhone sloužit i několik dalších let. 

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13