Obnovit stránku

Jak správně navýšit kapacitu operační paměti RAM?

Aktualizováno

K efektivní práci počítače je nezbytné, aby byl schopen rychle přistupovat k datům, která zpracovává. Ať už jde o práci s mnoha aplikacemi současně, nebo hraní her. Proto je potřeba počítač nebo notebook vybavit dostatečnou kapacitou operační paměti. Kolik RAM dnes potřebujeme? A jak ji případně navýšit?

RAM;HyperX Predator RGB;operační paměť;stavba PC;

Jak správně navýšit kapacitu operační paměti RAM? – OBSAH

  1. Jak správně vybrat operační paměť?
  2. Nové paměti RAM s vyšší hustotou
  3. Jak správně zapojit operační paměť?
  4. Kingston nabízí kvalitní operační paměť RAM
  5. HyperX rozšiřuje nabídku pro hráče

Jak správně vybrat operační paměť?

Ještě než vůbec začnete vybírat konkrétní paměťové moduly, je nutné si ujasnit, k čemu přesně bude váš počítač sloužit. Samozřejmě z pohledu hardwarové výbavy je významný rozdíl mezi obyčejným kancelářským počítačem někde na recepci, herním strojem nebo stanicí určenou na střih 4K videa. Pojďme si společně projít několik klíčových bodů, které doporučujeme zvážit při výběru nových paměťových modulů.

Mimochodem, dnes se zhruba v 90 % setkáte již výhradně s moduly typu DDR4. V případě stolních počítačů nesou označení DIMM (Dual In-line Memory Module) s délkou 133,35 mm. Oproti tomu paměťové moduly pro notebooky se značí jako SO-DIMM (Small Outline Dual In-line Memory Module) a mají délku 67,6 mm.

Kolik paměti je potřeba?

Musíme konstatovat, že v současné době vidíme jako naprosté minimum 8 GB RAM. Dokonce i v případě kancelářského počítače. Jde totiž o to, že typický kancelářský uživatel má současně otevřeno poměrně velké množství karet v internetovém prohlížeči. K tomu na pozadí poštovního klienta Outlook a samozřejmě nějakou primární aplikaci. Například účetnictví. Pokud pro takto využívaný počítač použijete jen 4GB RAM, veškerá pracovní činnost bude probíhat pomaleji a ve výsledku se může stát, že bude k dané činnosti potřeba najmout dalšího pracovníka. A přitom stačí za pár stokorun navýšit kapacitu RAM, aby vše fungovalo svižněji.

Pokud však hrajete hry, počítejte rovnou s investicí do 16GB KITu, protože jinak budete mít velké problémy. V případě moderních her je brána kapacita 16 GB za slušný standard a naopak mnoho zkušenějších hráčů spíše přechází rovnou na 32 GB. S příchodem nových herních konzolí PlayStation 5 a Xbox Series X totiž poroste hardwarová náročnost na PC. Nicméně pokud stavíte počítač na cenu, tak vám nyní 16 GB bude jistě stačit, ale rozhodně si pořiďte základní desku, která má celkem čtyři DDR4 sloty. A například za rok můžete kapacitu jednoduše zdvojnásobit.

Již jsme zmínili, že 32 GB RAM je nyní standard pro technologické nadšence, kteří pracují s mnoha aplikacemi současně. Nebo například programují a potřebují si vytvářet různé testovací scénáře včetně virtuálních počítačů. Také bychom tuto kapacitu doporučili všem, kteří to myslí vážně s virtuální realitou, protože takto vybavený počítač není ničím limitovaný a celkově nabízí dostatečný výkon i pro práci se 4K videem.

Větší kapacita, tedy 64 GB, už pro běžného domácího uživatele představuje zatím nevyužitelnou kapacitu. Svoje uplatnění však najde v profesionální sféře, kde se ve velkém pracuje s multimediálními aplikacemi, vytváří se obsah, dělá se s grafikou, fotkami či videem. Jde například o filmová nebo hudební studia, tvůrce architektonických návrhů, případně ve vědecké sféře.

KIT, nebo jeden modul?

Toto rozhodování je z našeho pohledu jednoduché. Pokud jde o kancelářský počítač, volte jeden modul a časem bude možné přidat druhý. Většina základních desek v kancelářských počítačích má totiž jen dva paměťové sloty. Ve všech ostatních případech kupujte vždy KIT balení. V něm se nachází dva zcela identické paměťové moduly, které jsou otestovány na bezproblémovou spolupráci při maximální deklarované frekvenci. Také budete moci využít vícekanálové zapojení paměťových modulů, což o několik procent zvedne herní a syntetický výkon celého počítače.

Frekvence a časování

Ani od relativního dostatku paměti RAM nelze čekat zázraky, pokud vsadíte na modely s nízkou frekvencí. Samozřejmě v tomto případě platí čím vyšší, tím lepší. Za rozumné jsou považovány moduly s rychlostí 3 000 MHz, nebo dokonce 3 200 MHz. Výkonnostní rozdíl oproti obyčejným modulům s frekvencí 2 400 MHz se pohybuje klidně kolem 10 %.

V případě časování je situace přesně opačná a tentokrát platí pravidlo, že čím nižší číslo, tím je časování lepší. Paměti s časováním CL14 jsou tak lepší než s CL17. Důležité je připomenout, že časování i frekvenci pamětí je třeba vždy kontrolovat v BIOSu počítače, doporučujeme také aktivaci připravených XMP profilů.

Chlazení

Z laického pohledu by se mohlo zdát, že paměti žádné chlazení nepotřebují a stačí jim dobře ventilovaná počítačová skříň. Dříve tomu tak bylo, ale to se frekvence pohybovaly o mnoho níže. Dnešní přetaktovaný RAM modul klidně dlouhodobě pracuje na frekvenci 4 GHz, což si (jak jistě uznáte) chlazení zaslouží.

Většina kvalitnějších modulů tak již obsahuje hliníkový rozvaděč tepla, často s agresivním tvarováním, případně s integrovaným podsvícením. U takových modulů si však dejte zvýšený pozor na jejich fyzické rozměry. Mohla by totiž hrozit kolize při osazování rozměrného chladiče CPU.

Nové paměti RAM s vyšší hustotou

Počítačový průmysl aktuálně přechází z dosavadních DDR4 paměťových modulů sestavených z 8Gb čipů na moduly se 16Gb čipy. I proto jsou výrobci RAM připraveni pomoci zákazníkům se zaváděním nových technologií a řešit jejich případné problémy s kompatibilitou čipů s vyšší hustotou na starších platformách. Nový litografický proces, používaný pro výrobu 16Gb DRAM na waferu, totiž umožňuje dosáhnout nejen vyšší paměťové hustoty čipů, ale zároveň úspory energie oproti předchozí generaci 8Gb čipů, což je důležité zejména u notebooků nebo v rozsáhlých datacentrech. I proto došlo ke změně technologie, kterou je nutné respektovat.

V praxi to znamená, že pokud například vlastníte starší základní desku s čipsetem řady Intel 100 (pro CPU Skylake nebo Kaby Lake), můžete narazit při nákupu nových paměťových modulů. Daná platforma totiž podporuje RAMky s frekvencí 2 133 MHz a výhradně složené z 8Gb čipů. Složitější situace je také u čipsetů Intel 200, kde je nutné překontrolovat kompatibilitu přímo u výrobce desky a případně provést upgrade BIOSu, což není nic složitého. Od čipsetu Intel 300 a výše je nový typ RAM podporován.

Kompatibilita 16Gbit RAM modulů na platformě Intel

Čipová sada Rychlost RAM Podpora 16Gbit
Intel platformy od roku 2020 a novější 3 200 MHz
Intel Comet Lake (Series 400) 2 933 MHz
Intel Coffee Lake (Series 300) 2 666 MHz
Intel Coffee Lake / Kaby Lake (Series 200) 2 400 MHz Nutná kontrola u výrobce + aktualizace BIOS
Intel Skylake / Kaby Lake (Series 100) 2 666 MHz ×

S velkým rozmachem procesorů AMD je samozřejmě nutné zmínit i podporu nových paměťových modulů v rámci této platformy. A musíme AMD pochválit, protože díky modernímu návrhu je několik posledních generací čipových sad plně připraveno. S upgradem RAM tak nebudete mít žádný problém.

Kompatibilita 16Gbit RAM modulů na platformě AMD

Čipová sada Rychlost RAM Podpora 16Gbit
Ryzen 3. generace (Matisse) X570 3 200 MHz
Ryzen 2. generace (Pinnacle Ridge) X470 2 666 MHz
Ryzen 1. generace (Summit Ridge) X370 2 400 MHz
Ryzen 1. generace (Raven Ridge) X370 2 400 MHz
Mobilní Ryzen 3. generace 3 200 MHz
Mobilní Ryzen 2. generace (Picasso) 2 666 MHz
Mobilní Ryzen 1. generace (Raven Ridge) 2 400 MHz

Jak správně zapojit operační paměť?

Instalace operačních pamětí se může lišit dle typu a modelu základní desky. Některé mají pouze dva paměťové sloty, jiné čtyři. U desek se dvěma sloty osazujeme oba, u desek se čtyřmi pak minimálně dva, aby byl zajištěn chod dual-channelu. Správné pořadí u vaší desky prozradí manuál.

RAM;jak zapojit RAM;operační paměť;stavba PC;
Zhruba uprostřed spodní části každého paměťového modulu se nachází zámek, který zajistí, že paměť nejde do slotu vložit obráceně. Starší typy pamětí DDR3 pak mají zámek o kousek posunutý, což fyzicky zabraňuje použití nekompatibilního modulu.

Na obrázku vidíte správný postup instalace paměťového modulu do DIMM slotu. Modul musí zapadnout do slotu úplně, někdy může být vyžadována lehká síla, aby se západka (viz obrázek) dovřela. V dalším kroku sestavování PC se dozvíme, jak osadit počítač GPU kartami.

i

Připravili jsme pro vás podrobný návod, jak sestavit počítač. Vše jednoduše a krok za krokem. Rovněž se s vámi podělíme o užitečné tipy a triky, jak si práci ulehčit a na co si dát pozor. Pokud se na stavbu PC sestavy necítíte, nevadí. Díky naší službě Sestavení PC na míru si u nás můžete vybrat komponenty a počítač vám pak za korunu složíme my.

Kingston nabízí kvalitní operační paměť RAM pro PC, notebooky i servery

V rámci našeho článku vám musíme představit i několik konkrétních paměťových modulů. Proto jsme se podívali do nabídky společnosti Kingston, která patří mezi vůbec největší výrobce. Například je dobré vědět, že Kingston je již více než tři desetiletí oblíbenou značkou pamětí, kterou si zákazníci vybírají i k provozu citlivých datových center. Jde tedy o roky prověřenou značku s vysokou oblibou mezi uživateli.

V nabídce máme hned několik desítek paměťových modulů Kingston, ale podle čeho si vlastně má uživatel vybrat? V zásadě platí, že vždy je potřeba hledat paměti s co nejvyšší frekvencí a s co nejnižším možným časováním. Ideálně prodávané v balíčku po dvou (případně po čtyřech) jako KIT. Když bude cena na váš rozpočet příliš vysoká, místo vysoké frekvence se zaměřte spíše na nízkou hodnotu časování.

HyperX rozšiřuje nabídku pro hráče

HyperX je herní divize společnosti Kingston a od svého založení v roce 2002 dodala vysoké desítky milionů paměťových modulů. Značku HyperX si oblíbili výrobci a nadšenci zabývající se stavbou PC, overclockeři i herní komunita. HyperX udává tempo vývoje v tomto oboru a kromě paměťových modulů si lze pořídit i sluchátka, klávesnice, myši nebo třeba i mikrofony.

Mezi nejznámější paměťové moduly patří řada HyperX Predator RGB, která je na míru navržená pro použití v sestavách s nejnovějšími procesory společností Intel a AMD. Kromě pestré škály kapacit a rychlostí se můžete těšit na připravené Intel XMP profily optimalizované pro lepší výkon. Paměti HyperX Predator DDR4 RGB jsou samozřejmě vybavené LED světelným páskem s plynulým přechodem RGB efektů. Příjemným benefitem je fakt, že paměti jsou kompatibilní se softwarem pro ovládání podsvícení od většiny výrobců. Ladit barvy tak můžete s použitím systémů ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync nebo Asrock Polycom RGB.

RAM;HyperX Predator RGB;operační paměť;stavba PC;
HyperX Predator RGB nabízí celou řadu barevných efektů. Ty lze řídit například pomocí aplikace HyperX NGENUITY, případně lze využít nástroje od výrobců základních desek.

Modelová řada HyperX Predator DDR4 tak přináší paměti s vysokou frekvencí a nízkým časováním při velikosti od 4 GB do 32 GB v jediném modulu a v kitech dvou nebo čtyř pamětí o celkové velikosti až 128 GB. Všechny moduly jsou testované při výrobě a mají prodlouženou záruku. Paměti Predator DDR4 přináší to nejlepší z obou světů, extrémní výkon i špičkovou spolehlivost.

RAM;HyperX FURY RGB;operační paměť;stavba PC;
HyperX FURY jsou k dispozici i v provedení s RGB.

Cenově o trochu níže je posazena řada HyperX FURY, která představuje vysoce výkonný upgrade pro nejnovější základní desky s procesory Intel a AMD. Dostatek takové paměti umožní rychlejší úpravy videa, renderování 3D obrazu, hraní a spouštění procesů potřebných pro umělou inteligenci (AI). Moduly mají provedení plug-and-play, jež při standardním napájení 1,2 V pro paměti DDR4 zajišťuje automatické přetaktování. Nové přírůstky do série pamětí FURY jsou k dostání například s černým, rudým nebo bílým pasivním chladičem. Jsou ideální pro každého, kdo hledá špičkové komponenty s vyšším taktem, výkonem, maximální spolehlivostí, které navíc skvěle vypadají – a to vše za minimální investici.

i Mohlo by vás zajímat

Vybrat operační paměť není vůbec složité, stejně tak jako její následná instalace do počítače nebo notebooku. Pokud máte jen 8 GB, právě nyní je ten nejlepší čas na upgrade.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19