Obnovit stránku

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje

Aktualizováno

Pokoj vašeho potomka by měl být bezpečným rájem, kde se rozvíjí dětská kreativita. Vzhledem k tomu, že zde děti tráví poměrně velkou část dne, hrají si, učí se, odpočívají, je potřeba dbát na dostatečné množství světla, které by navíc mělo být šetrné k jejich očím. Jak správně vybrat svítidlo do dětského pokoje a na co si dát při výběru pozor? 

Osvětlení do dětského pokoje

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje – OBSAH

 1. Na co myslet při výběru světla do dětského pokoje
 2. Typy osvětlení do dětského pokoje
 3. Osvětlení pro nejmenší děti
 4. Osvětlení pokoje pro školáky a teenagery
 5. Nezapomeňte na bezpečnost
 6. Chytré osvětlení i do dětského pokoje
 7. Jak vybrat osvětlení dětského pokoje – nejdůležitější rady

Na co myslet při výběru světla do dětského pokoje

Až začnete plánovat, jaké osvětlení do dětského pokoje vybrat, klidně využijte svou představivost naplno, nezapomeňte ale, že zejména vaše dítě je tím, kdo by se měl v pokoji cítit dobře. Zkuste s ním během plánování mluvit o tom, co by se mu líbilo, případně se snažte odhadnout jeho vkus. Rozdíl bude jistě i v případě, že vybíráte lustr do dívčího pokoje nebo lustr do chlapeckého pokoje.

Dále je potřeba vzít v potaz i počet, velikost a směr oken (vzhledem ke světovým stranám), ale i rozměry místnosti. Podle nich pak budete snáze usuzovat, kolik svítidel a o jakém výkonu do pokojíčku pořídit. Neméně důležitá je i sytost odstínu nábytku i výmalby. V případě tmavších nebo sytějších tónů totiž dochází k optickému ztmavení daného prostředí, a bude třeba zvolit výkonnější či jasnější zdroj světla.

Dětský pokoj; okna
Větší počet oken dětský pokoj výrazně prosvětlí.

Typy osvětlení do dětského pokoje

 • Lustry – závěsná a stropní svítidla fungují často jako centrální osvětlení, lustr do dětského pokoje by měl být svítidlem s vyšším výkonem, ozařuje totiž prostor celého pokoje
 • Nástěnná svítidla – zpravidla jde o přídavná bodová světla nad herním, čtecím či pracovním koutem, kde si s centrálním osvětlením nevystačíme
 • Stolní lampičky – světlo určené na pracovní stůl, nejlépe s kloubovým ramenem, díky němuž můžeme regulovat sklon lampičky a směr proudu světla
 • Noční světla – pro menší děti vybírejte svítidla s nízkým výkonem, jelikož často vyžadují usínání při rozsvíceném světle
 • Projektory – menší stolní lampičky, které dokáží na zeď promítat obrázky, ale disponují i funkcí nočního svícení
i Praktickým tipem pro menší děti je dětské světlo s funkcí automatického vypnutí, které jim usnadní usínání.

Osvětlení pro nejmenší děti

Pro děti do tří let zvolte nepříliš zářící osvětlení. Mějte na mysli své časté noční příchody kvůli krmení, přebalování nebo pokusům dítě uspat. Důležité je umístit osvětlení tak, aby dítěti nesvítilo přímo do očí.

Zvažte i noční osvětlení, jež vám pomůže s orientací v pokoji při nočních kontrolách bez nutnosti rozsvěcet hlavní světlo. Ideální volbou je lampa s nastavitelnou intenzitou svícení v kombinaci s hravými dekorativními světly, která dostatečně osvítí váš prostor třeba pro čtení pohádek.

K usínání jsou pak vhodné projektory, které nejenže poskytnou příjemně tlumené světlo, ale také dokáží promítat nejrůznější obrazce či postavy na strop i stěny pokojíčku. Pokud vyberete projektor v podobě hračky, můžete ho dát dítěti i do postýlky – k usínání jej zakrátko budou vyžadovat i ti úplně nejmenší.

Noční projektor; dětský pokoj; miminko
Obrazce vysílané projektorem na strop dětského pokoje ukolébají miminko ke spánku.

Co se týká designu osvětlení, malé děti příznivě reagují na výrazné barvy a známé předměty. Osvědčeným hitem vždy byla a jsou světla s oblíbenými dětskými postavičkami z pohádek, jako je třeba tradiční Krteček, ale i modernější Spiderman nebo Mimoňové.

Osvětlení pokoje pro školáky a teenagery

V průběhu vývoje vašeho dítěte se mění požadavky na osvětlení a většímu dítku již pouze lustr do studentského pokoje stačit nebude. Místnost je třeba doplnit o vhodné osvětlení stolu, kde bude dítě školního věku často pracovat.

S přibývajícím věkem dítěte rostou i jeho požadavky na kvalitní osvětlení. Školák bude potřebovat stolní lampičku pro nasvícení prostoru, kde se bude učit, dělat úkoly, případně ovládat počítač. Osvětlení v blízkosti počítače ulevuje očím od zátěže. Na pracovní plochu by mělo mířit ideálně shora nebo zboku.

Stolní lampičku volte vždy s nastavitelným ramenem a umístěte ji pravákovi z levé a levákovi z pravé strany, aby si dítě rukou nestínilo. Doporučená výška osvětlení je kolem 30 cm a úhel dopadu světla by se měl pohybovat mezi 60 až 70 stupni. Vhodná svítivost stolní lampičky je mezi 300–500 lm. Barva pracovního světla by měla být co nejblíže dennímu světlu, proto je lepší upřednostnit bíle svítící žárovky nebo LED diody (bílé světlo má teplotu okolo 4500 K).

Stolní lampa; dětský pokoj pro školáky
Kvalitní osvětlení pracovní plochy je důležité zejména pro školáky.

Některé děti se ještě v raném školním věku bojí tmy, uvítají tedy i noční osvětlení. Nejvhodnější umístění je v protilehlém rohu pokoje od postele tak, aby nesvítilo přímo do očí. Přestože by osvětlení samozřejmě mělo ladit i s ostatním vybavením, jedno veselé světlo nebo lampa rozhodně dodají pokoji styl a dítě si je zamiluje.

i  Pokud vaše dítě rádo čte, je vhodné koupit mu také lampičku k posteli. Ta by měla vyzařovat tlumenější a teplé světlo (teplota světla kolem 2700 K).
Stolní lampa; dětský pokoj pro školáky
V současné době máte na výběr z mnoha motivů, například s filmovými postavami či akčními hrdiny.

Nezapomeňte na bezpečnost

Během plánování osvětlení dětského pokoje vždy nejdříve zvažte bezpečnostní hledisko rozmístění světel. Nejbezpečnější jsou stropní světla a vysoko připevněná nástěnná světla, jež jsou tak mimo dosah dětí. Výhodou takto umístěných světel je snížená pravděpodobnost rozbití a následného úrazu.

Veškeré nevyužité zásuvky zaslepte a vyvarujte se nestabilních stolních lamp a závěsných světel. Mohla by se rozbít během skoků do postele, polštářových bitev nebo při hraní na akční hrdiny.

i  Pro zajištění bezpečnosti dětí je lépe vyvarovat se osvětlení se skleněnými částmi.

Chytré osvětlení i do dětského pokoje

V dnešní době již není smart osvětlení v domácnostech výjimkou. Snadno jej můžete ovládat pomocí mobilního telefonu, a nastavit tak i dětem vhodnou intenzitu a barvu světla. Příkladem je inteligentní osvětlení Philips Hue. Jak funguje? Mrkněte na video níže.

Jak vybrat osvětlení dětského pokoje – nejdůležitější rady

 1. Výběr světla si nejdříve pečlivě naplánujte podle potřeb a věku vašeho dítěte.
 2. Při výběru vždy myslete na bezpečnost.
 3. V ideálním případě přizvěte k výběru osvětlení dětského pokoje své dítě.
 4. Důležitá je barva výmalby, respektive její sytost.
 5. Vezměte v potaz umístění a počet oken.
i Mohlo by vás zajímat


Lustr do dětského pokoje i další osvětlení vybírejte vždy s ohledem na celkový styl a další vybavení pokoje, ať je vše krásně sladěno.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB18