Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Print screen na Mac (NÁVOD) – Jak udělat screenshot obrazovky

Aktualizováno

Koupili jste si právě nový MacBook, jste nadšení z elegantního designu, stylu a nakousnutého jablíčka, ale vaši práci ztěžuje absence tlačítka pro print screen, když chcete pořídit na svém Macu screenshot? Nebuďte smutní, my vám pomůžeme! Ukážeme vám, jak si přizpůsobit první MacBook, ale dáme vám i tipy na aplikace a seznam důležitých zkratek pro macOS.

Print screen na Macu (TIPY A RADY) – OBSAH

 1. Jak udělat na macOS print screen celé obrazovky?
 2. Print screen na Macu – výběr části obrazovky
 3. Jak udělat print screen Touch Baru?
 4. Jak udělat na macOS print screen jednoho okna?
 5. Přehled zkratek pro print screen na macOS
 6. Kde najdu vytvořený print screen na macOS?
 7. Nejlepší aplikace pro údržbu macOS

Jak udělat na macOS print screen celé obrazovky?

Ať už vlastníte nejnovější macOS Mojave, nebo kteroukoliv dřívější verzi operačního systému od společnosti Apple, zaručeně vám bude fungovat tlačítko Shift + Command + 3. Tato zkratka vám vytvoří snímek z celé obrazovky.

V případě verze Mojave lze použít i příkaz Shift + Command + 5, jenž otevře okno se všemi ovládacími prvky týkajícími se macOS screenshotů i natáčení videa. V něm pak klikněte na tlačítko obrazovky, které vám změní kurzor na malý piktogram v podobě fotoaparátu. Kliknutím na vaši plochu nebo konkrétní stránku pořídíte požadovaný snímek.

MacBook; print screen

 Na MacBooku je print screen celé obrazovky skrytý pod klávesami Shift + Command + 3.

Print screen na Macu – Výběr části obrazovky

Jestliže chcete zachytit na Macu screenshot pouze vybrané části obrazovky, stiskněte kombinaci kláves Shift + Command + 4. Pomocí šipky tažením označte požadovanou oblast a v případě potřeby posunutí výběru podržte mezerník. Jakmile bude správně umístěn, uvolněte tlačítko myši nebo trackpadu, čímž pořídíte požadovaný snímek obrazovky.

Pro screenshot v MacOS Mojave lze opět využít ovládacích prvků, které se vyvolají klávesami Shift + Command + 5. Klepněte na ikonku po obvodu čerchovaného čtverce a vyberte část obrazovky, u níž požadujete print screen. Pro posun celého výběru stačí kliknout do jeho vnitřní části a tažením upravit umístění. Po nastavení funkce print screen vyberte v ovládacích prvcích možnost „zaznamenat“.

Jak udělat print screen Touch Baru?

Vlastníte-li nový MacBook Pro s macOS Sierra 10.12.2 nebo novějším, jehož nedílnou součástí je tzv. Touch Bar, můžete využít i kombinaci Shift + Command + 6. Pod touto kombinací kláves se na novém MacBooku skrývá print screen tohoto multifunkčního pásku. Můžete se tak snadno pochlubit, jak jste si pro danou situaci nakonfigurovali Touch Bar. Jeho možnosti totiž sahají hluboko do systému a lze si na něj přidat celou řadu nečekaných funkcí.

MacBook; Touch Bar

Touch Bar umožňuje nastavení rychlého přístupu k libovolným aplikacím a nástrojům. Včetně přidání funkce pro rychlý snímek obrazovky.

Jak udělat na macOS print screen jednoho okna?

Najdete na Macu také screenshot konkrétního okna? Ano! V macOS Mojave lze příkaz vyvolat opět prostřednictvím ovládacích prvků. Pokud vlastníte MacBook se starším operačním systémem, zvolte klávesu Shift + Command + 4 a následně stiskněte mezerník. Kliknutím na vámi vybrané okno pořídíte jeho print screen i s vnějším stínem. Jestliže stín u okna nechcete, podržte při kliknutí na okno tlačítko Alt.

i Pořídit na macOS print screen nabídky je možné více způsoby. Nabídku lze po jejím otevření zachytit v rámci celé obrazovky jako výběr konkrétní části, nebo dokonce jako samostatné okno.

Přehled zkratek pro print screen na macOS

Pro pořízení screenshotu na macOS budete potřebovat nanejvýš tyto zkratky. Jakmile si alespoň některé z nich osvojíte, stane se práce na novém MacBooku rychlejší a efektivnější.

Klávesová zkratka Popis
Shift + Command + 3 snímek celé obrazovky + uložení na plochu
Shift + Command + Control + 3 snímek celé obrazovky + uložení do schránky
Shift + Command + 4 výřez obrazovky + uložení na plochu
Shift + Command + 3 okno se stínem
Shift + Command + 4; mezerník okno bez stínu
Shift + Command + 4; mezerník + Alt výřez obrazovky + uložení do schránky
Shift + Command + 5 vyvolání nabídky ovládacích prvků
Shift + Command + 6 Touch Bar + uložení na plochu
Shift + Command + Control + 6 Touch Bar + uložení do schránky

Kde najdu vytvořený print screen na macOS?

Veškeré screenshoty vytvořené na macOS se automaticky ukládají na pracovní plochu ve formátu PNG. V případě nejnovějšího operačního systému Mojave můžete cílovou složku i název změnit kliknutím na miniaturu po vyfocení snímku. K dispozici je také jeho anotace, úpravy i následné sdílení. Další možnosti zobrazíte kliknutím na miniaturu s podržením klávesy Control. Pod záložkou Volby mezi ovládacími prvky najdete časovač na 5 či 10 sekund nebo zobrazení ukazatele myši ve výsledném print screenu.

i Pokud víte, že si tyto zkratky určitě nezapamatujete nebo prostě jen screenshoty často používáte, přidejte si funkci print screen na Touch Bar svého MacBooku.

Nejlepší aplikace pro údržbu macOS

Na MacOS existuje obrovské množství aplikací, které vám ulehčí práci a ušetří čas. Které byste si určitě měli stáhnout? Na žádném MacBooku by neměl chybět Alfred 3, OnyX a Dr. Cleaner:

 • Alfred 3 patří mezi velmi užitečné nástroje. Snižuje čas strávený u počítače a zvyšuje vaši produktivitu. V jeho prostředí si nastavíte libovolné klávesové zkratky pro vámi vybrané příkazy. Díky této aplikaci je ovládání MacBooku snazší než kdy dříve.
 • OnyX je uživatelsky přívětivý software pro údržbu vašeho notebooku. S jeho pomocí zkontrolujete disk, soubory, a to včetně těch konfiguračních, promaže nebo aktualizuje cache a na vaše přání pomůže přizpůsobit vybrané aplikace (např. Finder, Dock, Safari a další).
 • Dr. Cleaner se postará o optimalizaci paměti, čištění disku, mezipaměti i nepotřebných nebo potenciálně škodlivých souborů. Viry už totiž útočí i na macOS.
i Mohlo by vás zajímat

  Ovládání svého MacBooku můžete urychlit také zakoupením příslušenství Magic Mouse 2 a Magic Trackpad 2, která podporují gesta s až čtyřmi prsty. Stačí se naučit jen pár pohybů a svět macOS si zcela podmaníte.

  WEB4