Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Telefony budoucnosti: skládací, ohebné, či modulární?

Aktualizováno

Ať už chceme, nebo ne, pokroku se v dnešní přetechnizované době nevyhneme. Toho jsou si vědomi i výrobci telefonů. Rámečky už nelze více ztenčit a selfie kamery si našly své místo buď ve výřezu, nebo v samostatném výklopném mechanismu. Trend se tak přesouvá na nové, dosud zatím neprobádané pole – pole skládacích a ohebných telefonů. Na trhu už jsou, nebo se v brzké době chystají, první modely. Patří jim budoucnost? A kdo jsou vůbec první vlaštovky a co vlastně umí?

Mobilní telefony budoucnosti

Telefony budoucnosti: Skládací, ohebné, či modulární? – OBSAH

  1. Samsung Galaxy Z Flip je čisté, ohebné véčko s cenou vlajkových lodí
  2. Samsung Galaxy Fold, první použitelný skládací telefon
  3. Nová Motorola Razr, legenda je zpět
  4. Huawei Mate Xs – již druhá generace skládacího elegána
  5. Project ARA: nadějný neúspěch modulárních telefonů

Samsung Galaxy Z Flip je čisté, ohebné véčko s cenou vlajkových lodí

Samsung Galaxy Z Flip je v současnosti ze všech zmíněných ohebných telefonů asi na nejlepší cestě k široké veřejnosti. Svým vzhledem a výkonem totiž nezklame a zároveň nabízí i cenu podobnou špičkovým konvenčním vlajkovým lodím či jen o něco málo vyšší. Jednou z velkých výhod Galaxy Z Flip je čistý design. Samsungu se totiž podařilo odstranit veškeré přidané kousky konstrukce spojené s ohebnými telefony (větší notch, širší část telefonu atd.), díky čemuž Z Flip vypadá, až na kloub na zadní straně telefonu, jako běžný smartphone.

Samsung Galaxy Fold
Samsung Galaxy Z Flip bude podobně jako Motorola Razr ohebné véčko.

Galaxy Z Flip se podobá Motorole Razr (dále v článku), která se veřejnosti představila dříve, nicméně Galaxy Z Flip ji svým vydáním předběhl. Ohebný kloub na zadní straně telefonu zde zajišťuje nejen možnost jeho rozevření až do 180°, ale i pevné nastavení dalších úhlů. To otevírá hned několik možností využití (například jako mini notebook) či lepší práci s více aplikacemi najednou.

Z hlediska specifikací nabízí Galaxy Z Flip 6,7" displej technologie Dynamic AMOLED, ale i malý informační Super AMOLED displej na zadní straně telefonu, který slouží k rychlému přístupu k notifikacím. Samsung pro výrobu Z Flipu zvolil novou technologii ohebného displeje a používá ultratenké sklo.

i Samsung Galaxy Z Flip (PREVIEW): krásné véčko s ohebným displejem

Samsung Galaxy Z Flip poteší i po výkonnostní stránce. Pohání jej čipset Qualcomm Snapdragon 855+ a slušných 8 GB RAM paměti. Pro soubory je připraveno 256 GB UFS 3.0 úložiště. Kde se trochu šetřilo, je fotoaparát a baterie – ta má totiž „jen“ 3 300 mAh. Je ovšem dvojčlánková, díky čemuž je docíleno rychlejšího nabíjení. Čočky hlavního fotoaparátu jsou dvě (12 Mpx f/1,8 + 12 Mpx f/2,2), přední fotoaparát s rozlišením 10 Mpx a světelností f/2,4 si pak hoví v punch-hole výřezu.

Video z představení ukazuje mimo různé barevné varianty také širokou škálu využití Samsungu Galaxy Z Flip.

Ačkoliv jsou ohebné telefony mezi běžnými uživately stále poměrně raritou, datum vydání již 21. února v ČR a cenovka 38 999 Kč (únor 2020) by mohly zásadně pomoci v prodejích nového Samsungu Galaxy Z Flip. V této cenové relaci se totiž již pohybují některé špičkové vlajkové lodě (např. iPhone 11 Pro Max, Samsung Galaxy S20 Ultra a další).

i Samsung Galaxy S20 (PREVIEW): bestie s dechberoucími parametry

Samsung Galaxy Fold, první použitelný skládací telefon

Samsung Galaxy Fold se stal prvním reálně použitelným ohebným telefonem (opravdu prvním byl Royole FlexPai, ten měl ale k použitelnosti na míle daleko a o prvenství usiloval, jen aby se výrobce zviditelnil). Fold má dva displeje a otevírá se jako kniha. Jeho vývoj byl na jaře 2019 už takřka u konce a výrobce jej dokonce poslal několika známým technologickým youtuberům a dalším influencerům, kteří si jej měli vyzkoušet a zrecenzovat.

Samsung Galaxy Fold 
Skládací telefon Samsung Galaxy Fold měl problémy s displejem, do prodeje se ale nepochybně dostane.

A první recenze byly poměrně pochvalné. Zařízení bylo dle nich povedené a mělo některé zajímavé vychytávky, jako např. možnost zobrazení obsahu z malého displeje i na velkém displeji jen pouhým otevřením. Po pár hodinách či dnech se ale u velkého množství z nich začaly objevovat problémy s displejem. Poruchy se nevyhnuly téměř nikomu a všechny telefony tak putovaly zpět do Samsungu, kde byly podrobeny diagnostice. Kvůli tomu se musel odložit začátek sériové výroby, protože Samsung byl nucen urychleně zjednat nápravu. Ta v době psaní článku pořád probíhá, výrobci se to ale zřejmě co nevidět podaří.

i Samsung Galaxy Note10 (VŠE, CO VÍME)

A jaké má Samsung Galaxy Fold specifikace? Poměrně zajímavé. Galaxy Fold je vybaven dvěma displeji – jedním hlavním 7,3" AMOLED HDR displejem s rozlišením 1 536 × 2 152 pixelů dostupným po „rozložení” a druhým menším, který disponuje rozlišením 720 × 1 680 bodů. Jak se zmiňujeme výše, vše, co se dá zobrazit na velkém displeji, zobrazíte taktéž na malém a naopak.

Pro data bude k dispozici 512GB úložiště (které bohužel nelze rozšířit) a díky 12 GB RAM paměti nebude mít uživatel žádný problém s multitaskingem. Srdcem rozkládacího telefonu Galaxy Fold je procesor Snapdragon 855, což je to nejlepší, co lze momentálně v telefonu mít. Rozumná je i hmotnost celého zařízení – 263 g. Nepotěší jen vyšší cena pohybující se okolo 54 000 Kč a tloušťka ve složeném stavu 15,5 mm. Energii bude zařízení dodávat 4 350mAh baterie, která podporuje rychlonabíjení.

i Samsung Galaxy S10 (PRVNÍ DOJMY): Jak dopadl test fotoaparátu?

Nová Motorola Razr, legenda je zpět

Motorola se vytasila s nástupcem, v minulosti velmi populárního, modelu Razr. Nová „žiletka“ ctí nejnovější trend, který kombinuje s původní konstrukcí Razru. Na trh tak vstupuje jako véčko s ohebným displejem. Po otevření konstrukce je tím hlavním 6,2" displej. Taková úhlopříčka bohatě dostačuje a možnost jeho ohybu je zkrátka pěkná vychytávka. Ovšem i vnější displej stojí za to. Velikost 2,7" je na notifikace více než dost, proto slouží i jako náhled snímání při focení. Motorola hodně hraje na design, tělo celého zařízení proto nepůsobí nijak těžkopádně, má jen lehce přes 200 gramů váhy a v duchu minulého Razru jde o velice stylový doplněk.

Motorola Razr, 2019
Motorola i po letech vsází u Razru na design.

Aby po zaklapnutí vše pěkně sedělo, na spodní straně je pod displejem výrazný výstupek. Po dovření konstrukce krásně splyne s překlopenou částí. Parametry nejsou nic mimořádného. O novém Razru jsme psali preview a zmínili v něm, že není a ani nemá ambice stát se konkurentem současných vlajkových lodí. Jde sice o stylový telefon, ale pouze s jedním fotoaparátem, slabším procesorem či nepříliš štědrou baterií. Razr však nepostrádá jiné prvky moderních smartphonů, jmenovitě Bluetooth ve verzi 5.0, NFC, eSIM, čtečku otisků prstů, konektor USB-C a současný trend se promítá i do absence 3,5mm jack konektoru. Nový přírůstek do řad Motoroly je určen pro ty, kteří koukají na design a v tomto segmentu je nejnovější Razr rozhodně nezklame.

Huawei Mate Xs – již druhá generace skládacího elegána

Již druhou generaci svého skládacího telefonu představil čínský Huawei. Oproti Galaxy Foldu je displej na vnějšku zařízení, nikoliv uvnitř. Druhá generace je označena jako Huawei Mate Xs, přičemž je to následovník loni představeného telefonu Huawei Mate X. Na první pohled rozdíl nezaznamenáme, generace vypadají shodně, ale některé změny tu samozřejmě jsou. Mechanické otevírání kloubu bylo vylepšeno, a mělo by tak být spolehlivější. Procesorem je nyní Kirin 990 s podporou 5G a 8 GB operační paměti, ale takový Galaxy Fold má více, konkrétně 12 GB.

Huawei Mate Xs
Huawei Mate Xs funguje jinak než Fold. Které řešení nakonec bude úspěšnější?

Samotný AMOLED displej zůstal zachován, v rozevřeném stavu je velký 8" a jeho rozlišení je 2 200 × 2 480 pixelů. To je vlastně jediný displej, který se ovšem po přehnutí zmenší na 6,6" obrazovku s rozlišením  1 148 × 2 480 pixelů. Huawei však u této generace podpořil krycí vrstvu a displej je nyní o 80 % odolnější.

Co se interního úložiště týče, k dispozici bude, stejně tak jako u Samsungu, 512 GB pro data. Toto číslo ale může díky slotu na Nano Memory kartu vyrůst. Zachovány byly i rozměry a váha. Huawei je sice na rozdíl od Galaxy Fold o pár gramů těžší (295 g), ale potěší alespoň tloušťkou, kdy ve složeném stavu je o několik milimetrů tenčí (11 mm).

i Huawei P30 Pro (RECENZE): fotoaparát jako recept na úspěch

Zapomeňte na nevýrazný fotoaparát. Se čtyřmi fotografickými senzory umí Huawei Xs pořizovat skvělé snímky. Snímače mají hodnoty 40, 16 a 8 Mpx a doplňuje je senzor ToF. S výdrží baterie na tom Huawei Mate Xs není špatně, protože obsahuje akumulátor o velikosti 4 500 mAh, přičemž nechybí podpora bezdrátového nabíjení. Lze jej i reverzně dobít s tabletem Huawei MatePad.

Jako největší zápor vidíme vyšší cenu (zhruba €2 499, tedy přes 60 000 Kč) a absenci služeb Google, což platí pro všechny nové produkty Huawei. Na našem trhu se modelu Mate Xs dočkáme na konci tohoto roku.

Project ARA: nadějný neúspěch modulárních telefonů

Ohýbací telefony nejsou jedinou inovací v tomto směru. V minulosti se například samotný Google snažil na trh přijít s modulárním telefonem. Projektu se říkalo ARA a spekulace kolem něj nás provázely několik let. Vše už je ale u konce. Ačkoliv ještě v květnu 2016 sliboval Google uvedení telefonu na trh, v září toho samého roku celý projekt zrušil. 

Poslední oficiální video Projectu ARA.

Project ARA byl revoluční koncept telefonu budoucnosti, který měl kompletně změnit způsob, jakým mobily používáme. Původní idea počítala s kompletní modularitou, nicméně vývojáři pocítili meze reality a základní tělo telefonu mělo náhle obsahovat nejen displej a základní reproduktory, ale také procesor a RAM.


Video shrnující ambiciózní myšlenku Projectu ARA, která nejednoho uchvátila.

I když Google ve vývoji údajně pokračoval, stával se zastaralým už i samotný koncept modulárního telefonu. Proč? Za poslední rok vzrostl hlad po velkých displejích v co nejmenších tělech, a k naplnění takových požadavků je zapotřebí bezrámečkového designu a vysoké úrovně integrace, kterou modulární telefon ze své podstaty nemůže nabídnout.

i Mohlo by vás zajímat

Jak se momentálně zdá, jednu z budoucností mobilního segmentu představují nikoli modulární, ale skládací telefony. Dokáží totiž nabídnout kompaktní rozměry a po otevření velký displej, na němž se dobře konzumuje obsah a pracuje. První ohebné telefony nejsou bez chyb, výrobci je ale časem pravděpodobně odstraní. A poté se možná nakonec dočkáme skládacích telefonů, které bude radost používat.

P-DC1-WEB29