Obnovit stránku
S.T.A.L.K.E.R. 2; wallpaper: stopař

S.T.A.L.K.E.R. 2: Vše, co víme

Speciál: • Autor: Ondřej Zeman

Kultovní FPS S.T.A.L.K.E.R. z dílen vývojářského studia GSC Game World se po řadě let ticha vrátí na naše pevné disky. Kdy by k nám měl S.T.A.L.K.E.R. 2 dorazit, jaké nebezpečí nám postaví do cesty, za koho si zahrajeme, kde se přesně bude odehrávat a řadu dalších detailů, které o této očekávané střílečce víme, najdete v našem speciálu.


Alza Magazín

Nejnovější updaty

• Nejnovější update (16. 9. 2020) – Článek vytvořen, obsahuje základní informace, informace o platformách a přibližuje příběh S.T.A.L.K.E.R. 2. Naleznete zde také dosud vydané trailery.


S.T.A.L.K.E.R. 2: Vše, co víme – OBSAH

S.T.A.L.K.E.R. 2: Základní informace

Alza Magazín

S.T.A.L.K.E.R. 2 (hra) | S.T.A.L.K.E.R. (IP)

FPS S.T.A.L.K.E.R. 2 je součást herní série S.T.A.L.K.E.R.. Titul vyvíjí a vydává studio GSC Game World. Hra vychází během roku 2021 na PC a Xbox Series X bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: | Speciál: Vše, co víme

Temná FPS S.T.A.L.K.E.R. 2, na které pracuje vývojářské studio GSC Game World je v pořadí druhým plnohodnotným dílem zastupujícím sérii S.T.A.L.K.E.R. odstartovanou dodnes opěvovaným titulem S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl. Podívat se díky tomu budeme moci v tomto příběhu opět do Zóny, otevřeného světa zahrnujícího černobylskou jadernou elektrárnu a její okolí, které je značně ovlivněno všudypřítomnou radiací.

Zahrát si dle dosud prezentovaného videa pravděpodobně půjde za Skifa patřícího ke stopařům, který v Zóně bojuje o život s dalšími lidmi a zvířaty proměněnými radiací. V rámci gameplay se můžeme těšit na aktuálním standardům odpovídající střílečku, která nám čas od času nabídne i nějakou tu volbu. S.T.A.L.K.E.R. 2 zatím nemá stanovené přesné datum vydání. Dorazit by však měl v průběhu příštího roku na PC, Xbox Series X/S bez oficiální české lokalizace. Zda by S.T.A.L.K.E.R. 2 mohl obsahovat multiplayer, vám povíme v pasáži na něj zacílené.

S.T.A.L.K.E.R. 2; wallpaper: cover
Stopaři jsou od čelními představiteli Zóny plnící ty nejnáročnější úkoly, takže je vysoce pravděpodobné, že obdobně jako v minulosti si v S.T.A.L.K.E.R. 2 za jednoho z nich zahrajeme.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Recenze, preview, dojmy z hraní


V současnosti nejsou k dispozici žádné dojmy z hraní S.T.A.L.K.E.R. 2. Stejně tak nejsou po ruce ani recenze. Je však vysoce pravděpodobné, že v průběhu roku 2021 dojde ze strany GSC Game World k představení detailnějších informací a možná se dočkáme i vypuštění prvních záběrů z hraní. V rámci hratelnosti by se ovšem mohla tato FPS podobat S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl. Co to bude znamenat v praxi, najdete v části zaměřené na gameplay.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Datum vydání, platformy, edice


Datum vydání S.T.A.L.K.E.R. 2 prozatím nebylo pevně stanoveno, stejně tak nedošlo ani k představení edicí, v nichž vyjde. K vydání by mělo dojít v průběhu roku 2021, kdy tato FPS dorazí na PC, Xbox Series X/S. Na konzoli od Microsoftu bude navíc přístupná od prvního dne na Xbox Game Pass, kam pravděpodobně na PC dorazí o něco později. Zda se S.T.A.L.K.E.R. 2 objeví také na PS4, či PS5 v tento moment není jasné. Pokud ano, bude to s určitým časovým odstupem po vydání na již zmíněných platformách. O změnách vás budeme informovat.

S.T.A.L.K.E.R. 2; wallpaper: ruské kolo
Obří ruské kolo se stalo jedním ze symbolů ukrajinského města Pripjať, do něhož v S.T.A.L.K.E.R. 2 také zavítáme.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Čeština, česká lokalizace


Přítomnost oficiální české lokalizace v současnosti není v případě S.T.A.L.K.E.R. 2 příliš pravděpodobná. S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl však časem dostal komunitní češtinu. Není tedy zcela vyloučeno, že se fanoušci této FPS před vydáním, nebo nějakou dobu po něm, dočkají překladu od některého z členů překladatelské komunity bezplatně zpřístupňující hry lokálním hráčům neovládajícím žádný cizí jazyk.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Příběh


Příběh S.T.A.L.K.E.R. 2 se má odehrávat v Zóně rozkládající se v okolí černobylské jaderné elektrárny, stejně tak jako S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl. Podívat se díky tomu půjde do řady dobře známých lokací, vedle nichž tvůrci přidali také dosud neprezentované destinace. Hlavním hrdinou se stane Skif, jeden z ostřílených stopařů (stalkerů), živících se primárně výpravami do míst, kam by se obyčejný člověk nikdy nevydal. Střetávat se v jeho kůži budete muset jak s lidmi a mutanty, tak s bezpočtem nástrah vytvořených radiací.

S.T.A.L.K.E.R. 2 – Official Trailer #1

Zóna ve S.T.A.L.K.E.R. 2 rozhodně nebude místem, kam by se mohl člověk vydat jen tak bez zbraně.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Gameplay


S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl je FPS zasazená do otevřeného světa obsahující prvky survivalu. V případě S.T.A.L.K.E.R. 2 lze počítat s tím, že se komplet v rámci hratelnosti výrazně neodkloní od konceptu, se kterým přišli vývojáři z GSC Game World u svého prvního velkého projektu. Pohybovat se budeme po rozsáhlé mapě plné reliktů minulosti a radiací vytvořených artefaktů, po nichž všichni touží. Do boje o holý život se tu pustíte s různými lidskými frakcemi, zmutovanými zvířaty a výsledky genetických experimentů, z nichž se vám postaví vlasy na hlavě v momentu, kdy je uvidíte.

S problémy se samozřejmě nebudeme ve S.T.A.L.K.E.R. 2 vypořádávat ručně, nýbrž za pomoci pestré škály zbraní. Občas však dojde také na dialogy, nebo obchod. Gameplay samotný má podle tvůrců odpovídat aktuálním trendům, takže je pravděpodobné, že nakonec dostaneme titul, který bude mít v rámci hratelnosti hodně blízko k FPS Metro Exodus taktéž operující s otevřeným světem. Během vývoje se však může stát prakticky cokoliv, není tudíž vyloučeno, že se vývojáři vydají staromilskou cestou, jakou kráčel S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl. Jakmile dojde k vypuštění prvních záběrů z hraní, o detailech vás budeme informovat.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Multiplayer


První zástupce této značky S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl obsahoval hru pro více hráčů. Není tedy zcela vyloučeno, že bychom se multiplayerou dočkali také v S.T.A.L.K.E.R. 2. Samotní tvůrci prozatím vyvrací pouze přítomnost battle royale režimu, který aktuálně v jejich plánech nefiguruje vůbec.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Videa, trailery, screenshoty


Tato kapitola vám nabízí všechny vypuštěné obrázky spolu s trailery, jež tvůrci S.T.A.L.K.E.R. 2 prozatím dali k dispozici široké veřejnosti.

Oficiální screenshoty a obrázky, galerie

S.T.A.L.K.E.R. 2; wallpaper: elektrárna
S.T.A.L.K.E.R. 2; wallpaper: kryt S.T.A.L.K.E.R. 2; wallpaper: les S.T.A.L.K.E.R. 2; wallpaper: mutanti

(15. 1. 2021): S.T.A.L.K.E.R. 2 — Official Gameplay Teaser

S.T.A.L.K.E.R. 2 — Official Gameplay Teaser

(23. 7. 2020): S.T.A.L.K.E.R. 2 – Official Trailer #1

S.T.A.L.K.E.R. 2 – Official Trailer #1

i

To jsou tedy veškeré podstatné informace, které v současné chvíli o S.T.A.L.K.E.R. 2 máme. Tento speciál budeme pravidelně aktualizovat s tím, jak se budou objevovat nové detaily nejen z oficiálních zdrojů.

• Zdroje: stalker2.com, YouTube (Антишнапс)


Co jsme o S.T.A.L.K.E.R. 2 napsali dříve

Ve S.T.A.L.K.E.R. 2 nebudou chybět mutanti, anomálie, ani o život bojující lidé

Během Xbox 20/20 bylo představeno mnoho zajímavých titulů, žádný z nich však nezvedl můj krevní tep tak jako S.T.A.L.K.E.R. 2. Jeho trailer se totiž nesl na značně temné notě vyvolávající vzpomínky na rok 2007, kdy jsem si měl možnost na svém starém herním stroji zahrát poprvé legendární, avšak dosti zabugovaný, S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, který disponoval dvěma samostatnými datadisky, jež byly podobně kvalitní jako první zástupce této značky. Hlavním vyvolávačem vzpomínek se dozajista stalo hned v úvodu se na scéně objevivší impozantní ruské kolo nacházející se v opuštěném městě Pripjať ležícím nedaleko od Černobylské jaderné elektrárny, jež je místem opředeným legendami.

S.T.A.L.K.E.R. 2 – Official Trailer #1

První trailer k S.T.A.L.K.E.R. 2 nás svým zpracováním naprosto odzbrojil.

Ukázáním typického zapomenutého zábavního mechanizmu ovšem exkurze po metropoli duchů neskončila. Prostor dostalo též dětské hřiště, kterému dominovala anomálie na první pohled připomínající ve vzduchu se vznášející kus jantaru, jenž však nebyl jediným artefaktem představeným v prvním traileru pro S.T.A.L.K.E.R. 2. Na scéně se objevil pro sérii typický šroub aktivující neviditelné pasti, či unikátní kus kamene drtícího vše ve svém okolí, který nám svou sílu předvedl na blízko stojících vracích aut. Nakonec v prezentovaných záběrech nechyběli ani divocí psi, mutanti umístění ve vyživovacích kádích a samozřejmě lidé, kteří tzv. Zónu obývají. Přesné datum vydání zatím nebylo určeno, S.T.A.L.K.E.R. 2 by však měl dorazit v průběhu příštího roku na PC a Xbox Series X.

• Zdroje: stalker2.com

P-DC1-WEB13