Obnovit stránku

#HCPP23 – Resistance (REPORTÁŽ)

Aktualizováno • Autor: Michal Rybka

V tomto úvodním článku přinesu shrnutí hackerského kongresu v Paralelní Polis, který se odehrával na přelomu září a října 2023 - hlavně pro ty, kteří se nezajímají příliš o detaily. Detaily přednášek rozeberu v dalších článcích – a to hlavně proto, že tentokrát byli opravdu výborní hosté včetně zakladatele Free Software Foundation Richarda M. Stallmana, který je podle mého názoru pro svět počítačových technologií stejně významný jako Bill Gates a nebo Steve Jobs – jen je tak nějak na druhé straně debaty o tom, jak by software měl vypadat. 

i

Lepší než „Chaos“ HCPP21?

Celý kongres byl mimořádně povedený – a podle mého názoru dost možná překonal i Chaos z roku 2021. Osobně jsem se zaměřil na teoretičtější, filozofičtější část kongresu, která se nezabývala přímo moderními technologiemi a algoritmy, ale vrátila se spíš ke svým kořenům, totiž k otázkám svobody a kryptopunku, který vznikl jako cesta, jak použít moderní technologie ke zlepšení soukromí a individuální svobody proti snahám států a korporací o zavádění digitální kontroly obyvatelstva. 

HCPP 2023: Resistance

Reportáž z HCPP 2023 – Resistance

  1. Nevrlí a nas*aní
  2. Nejsme jako ostatní
  3. Hacking všeho začíná u vás samotných
  4. Death Athletics – svoboda a nebo hrozba?
  5. „Pokud to není svobodný software, nebudu to používat!“
  6. Nedokonalá zbytková funkce na konci Matrixu

Nevrlí a nas*aní

Věc se má tak, že oproti letům, kdy šly kryptoměny rychle nahoru a konference byly doslova narvané, došlo k řadě nešťastných událostí, ať už o katastrofu spojenou se vznikem bezcenných kryptoměn (shitcoinů), umělý hype kolem NFT, které se použily k chrlení bezcenných „digitálních aktiv“ – a také velkých krachů, jako byl pád FTX vedené Samem Bankman-Friedem, kterého ve své přednášce o „pořádné nasranosti“ popsal Bob Summerwill jako „Sam, ten zku*vený hošík s těmi jeho psychopaticky zavázanými botami“ (skutečně, na fotografiích zblízka to vypadá, jako by se Bankman-Fried nikdy nenaučil ani pořádně zavazovat tkaničky). 

Přednáška Boba Summerwilla shrnula názor velké části komunity, která se stále orientuje na otázky individuální svobody a nedívá se na kryptoměny jako „na něco, do čeho narvete spoustu dolarů, abyste z toho dostali zpátky víc dolarů“. Komunita kolem kryptoměn není jednotná, část se na ně dívá jako investiční prostředek, další neváhali vlny zájmu o technologie použít k obrání svých vlastních fanoušků o peníze, ale pro lidu kolem kryptopunku je to hlavně nástroj určený k tomu, aby se dostali mimo kontrolu systému, kterému nedůvěřují.

HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis

Nejsme jako ostatní

Kryptopunková komunita se oproti ostatním vyčlenila tím, že začala používat novou estetiku tak zvaného lunarpunku a solarpunku, což jsou směry, které se vyznačují generovanými umělecký díly vycházejícími buď ze solární (denní) a nebo lunární (noční) tématiky. V podstatě tak určují dualitu přístupu k Webu3 a DeFi (decentralizovaným měnám): Solarpunk se drží optimistického názoru, že Web3 a DeFi je nevyhnutelný, zatímco lunarpunk přistupuje ke kryptotechnologiím opatrněji, zaměřuje se hlavně na otázky zajištění soukromí a předpokládá „příchod temných cyklů“, které se vyznačují snahou vlád omezovat všechny technologie chránící soukromí. 

Zakladatelka lunarpunku Rachel-Rose O’Learyová měla velmi zajímavou přednášku, která pojednávala o cyklech vzestupu a pádu, které ilustrovala na irské historii a opakované reinterpretaci její mytologie. Keltská mytologie v pravidelných cyklech upadala a pak se zase zvedala; v době britské nadvlády se z keltských bohů stávaly žebráci, pouhé parodie, naopak v dobách irského národního obrození symboly opět získávaly sílu a inspirace jimi vedly až k revolucím.

HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis

O'Learyová je známá jako vývojářka plně anonymního blockchainu DarkFi a také spolupracovala s CoinDeskem – a abych řekl pravdu, tak to, že existenci „temných a světlých cyklů“ ilustrovala právě tímto způsobem, mi docela vyrazilo dech. Tradiční média ráda interpretují hackerská hnutí jako extrémisty a nebo přímo zločince, málokdy ukazují filozofii, která za nimi stojí – a zrovna irská historie je opravdu velmi silným příkladem pro kulturu, která opakovaně padala a zase se zvedala.

Hacking všeho začíná u vás samotných

Amin Rafiee, zakladatel Bittopia University, popisoval ve své přednášce cestu, která ho přivedla k přesvědčení, že s hackingem je třeba začít sami u sebe. Tento komplexní přístup popisuje jako „holistickou anarchii“ – a je to cesta sebeprobuzení, zkoušení nového, posilování, vedení se ke správné životosprávě a zbavení se strachu, která postupně odstraňuje bariéry kolem vás samotných – a tím vlastně odemykáte, hackujete sami sebe.

HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis

Tato cesta je přímým opakem klasické kontroly, kdy se kolem vás úřady snaží budovat stále další bariéry a uzavírají nás do „neviditelných klecí“, zatímco vyspělý hacker by měl jejich přítomnost odhalovat a bariéry odstraňovat. Ten, kdo nepřekonává nové výzvy, upadá do pohodlí – a tak se ocitáme ve světě, kde vše zjednodušuje, průměruje, místní kultury mizí a dostáváme se plně pod kontrolu korporací, které skutečný svět nahrazují iluzí volby: „Android nebo Apple? Červené a nebo zelené jablko? Dnes se běžně nabízí dva druhy jablek, ale víte, že před vzestupem velkých obchodních řetězců jich byly k dostání stovky druhů?“

Rafieeho filozofie zdůrazňuje, že skutečný hacking je právě ten, který děláte sami na sobě. „Dnes už začíná být nebezpečné zůstat v nevědomí, film Idiokracie je dnes relevantnější než kdy dříve. Co chcete dělat? Chcete sami osobnostně růst – a nebo se chcete stát sami produktem, který sklízejí velké korporace, aby z vás vytěžily data?“ Na příkladu tak zvaných „modrých zón“, tedy oblastí, kde se lidé dožívají velmi vysokého věku, jako je například Sardinie, ukazuje, že jsou způsoby jak žít dlouho a zdravě, aniž bychom se stali závislými na velkých farmaceutických firmách. V jeho chápání je tak hacking sama sebe určitou cestou za osobním růstem, za procitnutím a osvobozením se z „neviditelných klecí“, do kterých se nás stále někdo pokouší zavírat.

HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis

Death Athletics – svoboda a nebo hrozba?

Jméno Cody Wilson je považováno za značně kontroverzní, protože to byl právě on, kdo založil firmu Defense Distributed, která se zabývá vývojem tisknutelných zbraní. Jejich první zbraň, Liberator, byla plně tištěná včetně hlavně – a tím, že byla úplně mimo kontrolu úřadů, vyvolala ve Spojených státech paniku. (Nutno podotknout, že trochu přehnanou, protože Defense Distributed sice vytváří modely pro 3D tisknutelné zbraně, ale nedokážou tvořit munici, kterou musíte někde získat. A vlastně díky tomu, že ve Spojených státech jsou zbraně široce rozšířené, existují i cesty k munici, která je například u nás kontrolovaná.)

Liberator vyděsil americké politiky tak, že se pustili spolu s ATF (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives) do kampaně, kde ukazovali, jak jsou 3D tištěné zbraně nebezpečné. To si možná pamatujete i z našich médií – to, co vám ale naše média neřeknou, je to, že Defense Distributed vyhrála všechny spory s americkými úřady, do kterých se pustili. Je to věc tak zásadní, že se dá naprosto pochopit to hluboké mlčení – nikdo vám neřekne, že víceméně jen díky neoficiálnímu nátlaku na velké repozitáře 3D modelů nejsou dostupné úplně všude, ale že Defense Distributed si musela udělat vlastní platformu ve formě veřejné knihovny – a jednu dobu musela modely rozesílat na vyžádání zájemcům na USB fleškách klasickou poštou.

Cody Wilson se měl účastnit hackerského kongresu už v roce 2018, byl ale zatčen za to, že měl sexuální styk s nezletiletou, se kterou se setkal na seznamce pro dospělé. Ta onu skutečnost po čase oznámila – a na základě toho byl Cody obviněn, i když jeho právníci argumentovali, že šlo o seznamku pouze pro dospělé. Celá ta věc je divná, docela mi připomíná švédský zatykač na Juliana Assange – a tak bych opatrně řekl, že když se úspěšně soudíte se státem, měli byste si dát pozor na ženské, zvláště na ty, co vypadají mladě.

HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis

Codyho Wilsona rozhodně neobhajuji, doznal se k tomu, že se čin stal, i když tvrdí, že nevěděl o skutečném věku oné slečny. Na kongresu se pouštěl celovečerní dokument Death Athletics, který celou historii Defense Distributed mapuje – a popravdě, v některých situacích tam Cody Wilson vypadá docela jako psychopat. Ve skutečnosti, na živo, to je hodně jiné, vypadá docela sympaticky, ale je těžké říci, jestli se s časem jeho motivace mění, jestli jeho cílem je odpor vůči kontrole státu, kterou se snaží zlomit – a nebo něco jiného. 

Faktem je, že stát se snaží uvalovat restrikce na zbraně – a to zvláště v Západní Evropě, kde je obyvatelstvo fakticky zcela odzbrojené a vydané na milost a nebo nemilost státu, který jako jediný má prostředky k ochraně občanů. Zločinci si se zákony hlavu nelámou – ale pravda taky je, že nové generace tisknutelných zbraní jsou opravdu efektivní. A tištěné zbraně jim dávají do rukou jednorázově použitelné, těžko sledovatelné zbraně.

Tak například samopal / karabina FCG-9 (Fuck Gun Control), kterou navrhl německý hacker kurdského původu JStark1809, se používá v reálných konfliktech, jako je například ten v Myanmaru. Mimochodem, osud tohoto hackera také přináší otázky: Poté, co ho odhalila německá policie, mu prohledali dům, ale nic nenašli. Dva dny potom tento hacker ve věku pokročilých 28 let náhle zemřel na infarkt. Zajímavé!

HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis

„Pokud to není svobodný software, nebudu to používat!“

Asi nejzajímavější – a nebo z hlediska kryptopunkového hnutí historicky nejdůležitější – je zakladatel hnutí svobodného softwaru Richard M. Stallman. Tomu je sedmdesát let – a na kongresu byl doslova k nepoznání, protože bohužel onemocněl rakovinou, takže všichni museli používat roušky – v jeho stavu je i běžná infekce riziková. Setkání se Stallmanem bylo opravdu zajímavé, je to velice netradiční člověk, o němž někdo utrousil, že „má stratosférické ego“, ale mě spíš přišlo, že to je taková softwérářská verze Sheldona Coopera: Žádal, aby otázky byly formulovány jednoduše a jednoznačně, často se zarážel na tématech, která asi nejsou pro jiné důležitá, jako je například rozdíl mezi open source softwarem a free softwarem – a vůbec působil dojmem, že je velice vyhraněná, velmi extrémní osobnost.

Ale ono to je asi nutné, je asi nutné, abyste byli takhle divní a zatvrzelí, když se rozhodnete postavit prakticky úplně všem, Microsoftu, Apple, Oracle i později Google – prostě celé té branži, na které stojí prosperita současných USA – a řekli jste: Ne, takhle to je blbě. Software nemá být majetkem korporací, nemá být skrytý, nemá obsahovat omezení, nemá obsahovat nedokumentované funkce – ne, to je celé špatně. Software má sloužit uživatelům, má být transparentní – a nejen to, uživatelé by měli mít právo software upravovat podle svých potřeb – a nabízet to jiným uživatelům, pokud oni shledají tyto úpravy užitečné.

HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis

Proto se v roce 1985 rozhodl postavit se ideji copyrightu a postavil proti němu copyleft, který místo ochrany práv korporací chránil práva uživatelů. Začal pracovat na svobodném operačním systému GNU – a pro něj vytvořili tři generace GNU licencí, které jasně a právně exaktně definují práva uživatelů. To, že Stallman považuje patenty, zvláště ideu softwarových patentů, za naprosté zvěrstvo, asi nemusím vysvětlovat. Ve své přednášce zmínil, že za „zvláště škodlivé“ považuje nejen softwarové patenty, ale také patenty v oblasti farmacie, „protože zvyšují ceny léků a činí je nedostupnými pro lidi“ a dále patenty v oblasti zemědělství. (Pokud někde narazíte na obrat „zrůdy od Monsanta“, tak se tím míní semena rostlin od firmy Monsanto, která jsou geneticky upravená tak, že rostliny nejsou schopny samy reprodukce a tak si od Monsanta musíte semena kupovat každý rok.)

Stallman považuje za zásadní čtyři uživatelská práva, za prvé, právo spouštět program, za druhé právo prohlížet si a upravovat jeho zdrojový kód, za třetí kopírovat program a distribuovat ho ostatním a, za čtvrté, právo distribuovat kód, který uživatel sám upravil a to za předpokladu, že se bude sám řídit těmito pravidly. Tento systém nemluví o tom, zda je zdarma a nebo za úplatu, ale o tom, že nesmíte používat patentované technologie, nesmíte distribuovat kód, ke kterému nejsou zdrojáky – zkrátka kontrola zůstává na straně uživatele, nikoliv výrobce software.

Původně tato práva byla tři, protože Stallman vysvětlil, že „právo spouštět kód považoval za naprosto přirozené“, tedy do doby, než se objevil cloud. „Není žádný cloud!“ zdůraznil. „Jsou jenom nějaké korporátní servery, který spouští kód, o kterém nic nevíte.“ Stallman považuje cloud za naprosté zlo, protože ten, kdo ho používá, se stává v zásadě zajatcem nějaké korporace, které předává kontrolu nad svými daty a také všechny informace o svých aktivitách.

HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis

A také zásadně odmítá předat kontrolu nad sebou někomu, o kom vlastně nic neví, takže konstatoval, že „používá pouze cash a jen takové digitální platby, které fungují přes svobodný software“, což je na konferenci, která se zabývá kryptoměnami a digitálními aktivy docela překvapivé prohlášení. A nejenom to, odmítá používat jakýkoliv nesvobodný software, takže když přišel čas na dotazy, zeptal se, jestli se pro komunikaci použil svobodný software – a když mu organizátoři přiznali že ne, prostě konstatoval, že na takové dotazy odmítá odpovědět – a použil se klasicky mikrofon.

Stallmanův přístup je možná extrémní, ale je nepochybně velmi poctivý – a bez něj bychom neměli svobodný software, GNU, Libre Office – a vlastně ani Linux, který vznikl jako kernel pro systém GNU. A na Linuxu dnes fungují nejen telefony s Androidem, ale velká část internetové architektury. Mnoho projektů, které vznikly na svobodném software, jsou svobodné už jenom částečně, ale je to mocný fundament, který vytvořil současný svět IT tak, jak ho známe. 

i

Recenze knih o Bitcoinu a kryptoměnách

Nedokonalá zbytková funkce na konci Matrixu

To, co bylo na letošním hackerském kongresu zajímavé, bylo setkání výrazných osobností, které si v mnoha směrech nerozumí, ale to není podstatné. Byli tam lidé, jako právnička a aktivistka Silke Noa, která se zabývá otázkami soukromí a která vysvětlovala situaci kolem Tornado Cash, kterou momentálně vyšetřuje americké Ministerstvo spravedlnosti – a snaží se zastrašit vývojáře podobných technologií, kterým hrozí více než 40 let vězení, aniž by se podařilo jakkoliv ilustrovat, že by se dotyční podíleli na praní špinavých peněz.

Velký dojem na mě udělal Mitch Altman, což je levicový progresivistický aktivista, který je mezi jiným i gay. Ten se zabýval budováním hackerských komunit, které se zabývají tím, že učí lidi pájet a budovat zařízení a obecně v nich rozvíjejí kreativitu. Jeho výrazně kolektivistický přístup k věci není zrovna to, co by mi názorově sedělo, ale jasně a podrobně popsal jak svoji motivaci, tak i jejich úspěchy, neúspěchy a to, o co se snaží. Pokud bych měl shrnout svůj dojem z jeho prezentace, tak je to někdo, s kým se asi hodnotově neshodnu, ale musím respektovat to, že to, co dělá, myslí upřímně a je v tom poctivý.

HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis HCPP23 Resistance. Autorská práva: Paralelní polis

A takhle bych to celé asi v krátkosti shrnul: Pokud bych měl o téhle různorodé směsce osobností něco říct, tak je to to, že to jsou nesmírně inteligentní, přemýšliví a poctiví lidé. Je to dokonalý protiklad mnoha lidí, na které jsem narazil ve velkých organizacích, kteří jsou sice také inteligentní, ale je těžké odhadovat jejich skutečnou motivaci, protože se neustále maskují za „společné zájmy“. Co to jsou společné zájmy – a co je z toho jejich osobní zájem, jejich osobní kariéra, které obětují zájmy většiny, protože to je výnosné a výhodné?

Hackerská kultura vypadá destruktivně, ale čím více o ní uvažuji, tím víc mi připadá jako ten „nedokonalý zbytek součtů funkcí na konci Matrixu“, který celý systém rozrývá, podrývá a nutí se ho vyvíjet. Vzdoruje mu, odmítá kontrolu – a proti technologicky naivním mocichtivým politikům se staví s něčím, co se nedá jednoduše kontrolovat, co je mimo systém, protože to je vlastnost matematiky.

Pokaždé, když se dívám na klábosení politiků, kteří chtějí zakázat kryptografii, si kladu otázku, jestli oni vůbec ví, co je to matematika, co je to komplexita, co je to chaos. Podle mě to neví, dívají se na občany očima feudála, který se naučil etiketu, jízdu na koni a šerm rapírem – a má dojem, že s tímhle to celé zvládne, naplánuje a udrží to v pořádku. Ale on to neudrží v pořádku, protože má proti sobě nesmírně inteligentní, vysoce motivované a hlavně poctivé lidi, kteří říkají to, co si doopravdy myslí – a tím dohání politiky k šílenství. 

i

Mohlo by vás zajímat

Matematika, vzdělání, svoboda slova – to všechno buduje komunity lidí, kteří sice možná „nezboří impérium“, ale nedají mu spát a donutí ho se vyvíjet.




Autorské práva na fotografie náleží Pararelnímu Polisu.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB11