Čaj aneb chvíle zasloužené pohody
Oblíbený hrnek, horký čaj a chvíle zasloužené pohody – kombinace, která potěší všechny smysly. Tento nápoj oceníte ráno k nastartování dne, přes den si u jeho popíjení odpočinete a večer váš dokáže příjemně zklidnit. Čaje vás v zimě krásně zahřejí, ale
v létě vás s ledem dokážou perfektně osvěžit.
Pěkně od začátku: Co je čaj?
Slovo „čaj“ pochází z čínštiny a jedná se o nálev z mladých lístků čajovníku (ovšem čajem je často označován i nálev z jiných rostlin). Mezi tradiční čajové země patří Čína, Japonsko, Indie a Srí Lanka s tím, že samotný původ čaje (kvůli
nadmořské výšce, klima, druhu půdy i věku čaje) samozřejmě ovlivňuje výslednou chuť.
?
Jak probíhá pěstování čaje?
Rostlina s názvem Camellia sinensis má listy a pupeny, které jsou zralé ke sklizni čtyři roky po vysazení keře. Sklizeň probíhá až 30× ročně (podle místa pěstování). Čajovníkové listy většinou sklízejí ručně ženy, které procházejí mezi keři a ručně z nich
trhají listy.
Sáčkové vs. sypané čaje – v čem se liší?
Pro milovníky tohoto horkého nápoje jsou k dostání jak sáčkové, tak i sypané čaje. Čím se liší?
- Sáčkový čaj je skvělou alternativou pro ty, kteří nemají příliš času, avšak přesto si rádi vychutnávají kvalitní čaje. Stačí totiž jen uvařit vodu, zalít a vypít – postačí vám pouze oblíbený hrnek.
-
Sypaný čaj obsahuje velké listy čajovníku, bohaté aroma a další přísady podle libosti. Stačí vám louhovací sítko/cedník a pár minut navíc a můžete si vychutnat nevšední zážitek.
- Kvalitní sypané čaje umožňují více nálevů, neboť můžete čajové lístky zalít vícekrát a stále si můžete vychutnávat bohatou chuť – látky se totiž uvolňují postupně a neomezeně.
Jaké existují druhy čaje podle chuti?
Obecně můžeme rozdělit druhy čaje podle toho, jak chutnají, respektive co obsahují.
- Ovocné čaje jsou vyráběny z kvalitních surovin. Kromě lístku čajovníku obsahují sušené ovoce jakéhokoliv druhu a přírodní aroma. V zimě vás příjemně zahřejí, v létě je můžete pít studené.
- Zelené čaje obsahují spoustu prospěšných látek, které působí blahodárně na tělo. Dále je součástí také kofein, který povzbuzuje. Některé čaje mohou být i ochucené, takže si vybere každý.
-
Černé čaje se vyrábí standardně z lístků čajovníku. Obsahují kofein, tudíž mají povzbuzující účinek a třísloviny, které stojí za natrpklou chutí. Kromě toho v něm najdete i minerály
a vitamíny.
- Bílé čaje patří mezi ty nejjemnější – mají lahodnou a lehce nasládlou chuť a blahodárné účinky na lidský organismus. Dříve bylo jejich pití výsadou pouze několika vyvolených císařů.
- Bylinné čaje obsahuje rostliny a bylinky, které mají podpůrné účinky, a to v různých oblastech. Doporučujeme je pít pouze omezenou dobu, případně je mezi sebou střídat.
- Rooibos představuje skvělou alternativu zeleného a černého čaje, neboť neobsahuje kofein. Tento lahodný čaj může být ozvláštněn ovocem, ořechy či směsí různého koření.
- Chai latte je kombinace černého čaje a exotického koření (skořice, kardamom, hřebíček), která je doplněna mlékem a cukrem. Tradičně se tento nápoj pije teplý a sladký.
i
Čaj matcha patří mezi oblíbené japonské čaje. Představuje jakousi variantu zeleného čaje, je plný antioxidantů, čímž podporuje metabolismus. Kromě toho umožňuje lepší koncentraci.
V nabídce najdete čaj na žaludek, imunitu, trávení i třeba hubnutí
Spousta lidí nedá na čaj dopustit, neboť jim pomáhá nejen s řadou zdravotních problémů.
- Čaje na podporu imunity obsahují řadu posilujících bylin, které dokážou pomoci s oslabenou imunitou. Jedná se například o echinaceu, šípek, rakytník, heřmánek, mateřídoušku, meduňku či třeba kopřivu.
-
Detoxikační čaje pomáhají ulevit od řady toxinů a škodlivých látek v těle. Často obsahují přesličku, měsíček, kurkumu, mátu, vřes, kopřivu, dvouzubec či například fenykl a třezalku.
- K detoxikaci patří také čaj na odvodnění, ve kterém najdete kopřivu, petržel, jalovec, pampelišku, černý bez a rybíz, brusinky, hloh či svízel.
- Čaje na průdušky představují bylinnou směs, která se stará o normální funkci dýchacích cest. Najdete v nich především fenykl, dobromysl, mátu, mateřídoušku, lípu či třeba jitrocel.
- Čaje na oběhový systém pomáhají k normální činnosti oběhové soustavy. Čaje na čištění cév mohou obsahovat kokošku, přesličku, zlatobýl, pampelišku, řebříček či oblíbenou tinkturu ze jmelí.
- Čaje na močové cesty podporují jejich správnou činnost. Nejčastěji obsahují známé brusinky, dále pak třeba ibišek, vřes nebo přesličku. Velmi pozitivní účinky má také čaj z lichořešišnice.
- Čaje na žlučník mají příznivý vliv na činnost žlučníku i jater. Mohou obsahovat pampelišku, heřmánek, fenykl, mátu, řepík, ostropestřec, truskavec či například šalvěj.
-
Čaje na trávení a zažívání obsahují optimální kombinaci bylin pro správné fungování střev. Jedná se především o mátu, mateřídoušku, heřmánek, fenykl, anýz, kmín nebo třeba sléz. Nejlepší čaj na žaludek je mátový.
- Čaje na podporu spánku vás nejen uklidní, ale také dokážou zlepšit kvalitu vašeho spánku. Čaje na spaní obsahují zejména meduňku, třezalku, kozlík, heřmánek, mučenku a chmel.
- Čaje na hubnutí přispívají ke snížení hmotnosti, správnému trávení a rychlejšímu metabolismu. Čaj na hubnutí obsahuje často čekanku, řebříček, chaluhu, pampelišku, mátu, ibišek či vřes.
Co speciálního obsahují čaje pro těhotné, kojicí nebo děti?
Ne všechny čaje jsou vhodné například pro těhotné, kojicí či děti, a proto pro tyto skupiny vybírejte speciální čaj.
- Dětské čaje slouží především pro doplnění pitného režimu, avšak některé mohou posilovat imunitu či třeba pomáhat při nachlazení. Jedná se většinou o sáčkové či ovocné sypané čaje.
- Čaje pro těhotné a kojicí doplňují pitný režim a současně podporují tvorbu mateřského mléka. Většinou obsahují kmín, fenykl a jestřabinu. Před porodem se doporučuje užívat čaj z maliníku.
- Čaje pro ženy většinou napomáhají klidnější menstruaci či hormonálním výkyvům. Mají za úkol snížit bolest a zvýšit komfort. Obsahují kontryhel, vřes, mátu, meduňku či třeba dobromysl.
A co takhle si vyrobit čaj doma? Řadu surovin máte hned po ruce
Na některé neduhy si můžete uvařit vlastní čaj z dostupných surovin. Pokud vás trápí cukr v krvi, problémy s játry či dna, zkuste čaj z bobkového listu. Při nachlazení či jiných nemocech oceníte čaj z rýmovníku a při nadýmání a problémech ve
střevech zkuste čaje z máty, fenyklu či kmínu.
Dárkové balení čaje potěší snad každého. Hodí se ke každé příležitosti, navíc vzhledem k množství druhů si pochutná i ten nejvytříbenější jazýček.