Co je to kettlebell?
Kettlebell je posilovací pomůcka, která svým tvarem připomíná kouli s madlem. Ačkoliv je u nás trendem posledních let, jeho historie sahá až do 18. století, kdy se začal používat v Rusku jako pomůcka k vážení zboží na tržišti. Farmáři si s ním krátili dlouhou chvíli hodem do dálky a díky tomu začal sloužit i jako posilovací pomůcka. Později se stal oblíbeným nástrojem ruských atletů a vzpěračů a následně se stal i součástí profi tréninků.
V ruštině se kettlebell nazývá bulina nebo girja, tato označení jsou známá i u nás.
Pořidťe si univerzální cvičební pomůcku – kettlebell
Kettlebell se v posledních letech stává nedílnou součástí posiloven a hojně využíván je i při trénincích v domácím prostředí. Řadí se mezi univerzální cvičební pomůcky – cvičení s kettlebellem se totiž hodí pro téměř všechny druhy tréninku od silového a funkčního až po rehabilitační a vytrvalostní. Jaké výhody přináší a proč byste měli kettlebell zařadit do tréninkové výbavy? Zde jsou některé body.
- Kettlebell napomáhá posílení přirozené stability těla.
- Je vhodný pro silový, dynamický i kondiční trénink.
- Snadné skladování – zabírá málo místa.
- Cvičit s ním mohou muži i ženy.
- Zlepšuje koordinaci pohybu.
Jak vybrat kettlebell?
Jak vybrat kettlebell, aby odpovídal vašim požadavkům na trénink? Správná volba je důležitá pro efektivní cvičení a prevenci zranění. Zásadním parametrem je jeho hmotnost neboli zátěž, která by měla reflektovat vaši fyzickou kondici a typ tréninku. Zaměřte se ale také na materiál, z nějž je kettlebell vyroben, provedení madla, jeho tvar či povrchovou úpravu. Ty ovlivňují pohodlí při držení a kontrolu nad pohybem.
Jak těžký kettlebell zvolit?
Zásadní otázkou před pořízením této cvičební pomůcky je, jak těžký kettlebell zvolit. K dostání jsou varianty od 2 až do 40 kilogramů. V zásadě platí, že začátečníci by se měli držet při zemi, aby si na trénink s touto pomůckou postupně zvykli a zbytečně nepřetěžovali svaly. Zohlednit je třeba nejenom fyzickou kondici, ale i pohlaví. Ženám v začátcích obvykle postačí kettlebell o hmotnosti 4 až 8 kg, pro muže je to potom 12 až 16 kg.
- Kettlebell 6 kg je vhodnou volbou na rehabilitaci či pro ženy, které s posilováním začínají. Osvojíte si s ním správnou techniku cvičení. Díky nízké hmotnosti s ním můžete provádět i delší tréninky zaměřené na vytrvalost a zpevnění svalů.
- Kettlebell 10 kg už se hodí pro ženy, které mají zkušenosti se silovým tréninkem, nebo pro muže, kteří začínají. Tato hmotnost vám nabídne optimální poměr mezi kontrolou pohybu a intenzitou zátěže. Je skvělý také jako mezistupeň při přechodu na vyšší hmotnosti.
- Kettlebell 16 kg využijí muži jako základní volbu ve svých začátcích. Mohou díky němu efektivně zvyšovat svou sílu a výbušnost. Ti zkušení mohou použít tento kettlebell k jednoručnímu cvičení a pro komplexní trénink celého těla.
- Kettlebell 20 kg je pro pokročilé sportovce, kteří chtějí v budování síly postoupit na vyšší úroveň. Hodí se na mrtvé tahy, farmářskou chůzi a další cviky zaměřené na sílu. Vyžaduje pevný úchop, stabilitu a správnou techniku při provádění cviků.
i
Nevíte, který je ten pravý? Zvolte kettlebell set
Nemůžete se rozhodnout, jak těžký kettlebell vybrat? Nebo chcete cvičit v páru a potřebujete různě těžké nářadí? Ideálním řešením bude sada, v níž najdete různé zátěže vhodné pro odlišné úrovně fyzické kondice. Kettlebell set se hodí i pro začátečníky, kteří potřebují postupně zvyšovat zátěž, a to bez neustálého dokupování nových pomůcek. Navíc sady jsou obvykle cenově výhodnější.
Ušetřete místo, hmotnost kettlebellu si můžete nastavit
Další variantou, jak ušetřit peníze i místo, je kettlebell s nastavitelnou hmotností. Obvykle funguje na principu závaží, která můžete odebírat nebo přidávat podle aktuální potřeby. Je to skvělá varianta pro trénování doma, kde bojujete s prostorem, ale chcete postupně navyšovat zátěž a zvyšovat svou sílu i vytrvalost. Nastavitelný kettlebell vám dovolí provádět různé cviky od lehkých dynamických až po silové.

Kettlebell 8 kg

Kettlebell 12 kg

Kettlebell 24 kg

Kettlebell 40 kg
Vyberete si železné nebo plastové kettlebelly?
Toto nářadí se liší i materiálem. V posilovnách většinou najdete ocelové a železné kettlebelly, které jsou kvalitnější, vysoce odolné a mají dlouhou životnost. Rovněž jsou z jednoho kusu, díky čemuž nabízí optimální rozložení hmotnosti. Plastové a gumové kettlebelly se hodí pro domácí cvičení, pokud nemáte dostatečně velkou podložku nebo koberec, podlahu by totiž železný kettlebell mohl poškrábat. Jsou také cenově dostupnější.
Liší se i tím, co najdete uvnitř
I obsah kettlebellu se může lišit. Výplň je tvořena cementem nebo ocelí. Cementová výplň je obvykle obalena plastem nebo vinylem, je levnější, ale hmotnost nemusí být rozložena rovnoměrně, také nevydrží tak dlouho. Ocelová nebo litinová výplň zajistí optimální vyvážení, vysokou odolnost, a to i při intenzivním tréninku. Ocelové kettlebelly jsou obvykle celokovové, i při vyšší hmotnosti si tak zachovávají kompaktní rozměry a dobrou stabilitu.
Kettlebell je k dostání v mnoha barvách, nejčastěji ale v černé, protože je nejvíce stabilní. Pokud pořizujete železný kettlebell, barevný povrch se může časem začít odlupovat. Plastová varianta mívá barvy stálé.
Věnujte pozornost i madlu – kettlebell se musí pohodlně držet
Madlo je velmi důležitý prvek kettlebellu, protože má vliv na komfort cvičení i jeho efektivitu a bezpečnost. Pevný úchop je při dynamických pohybech pro cvičení stěžejní. U madla si proto všímejte průměru a povrchu. Plastová madla mohou být kluzká, litinová madla jsou o poznání stabilnější a odolnější. Některé modely mají speciální protiskluzovou úpravu, ruka tak k madlu lépe přilne. Průměr se liší podle toho, jakou hmotnost kettlebell má.
- Menší a střední váhy mají průměr madla 33 až 35 mm.
- Těžké váhy by měly mít madlo o průměru 38 až 40 mm.

Vinylový kettlebell

Nastavitelný kettlebell

Litinový kettlebell
Jaký tvar a základnu mívá kettlebell?
Kettlebell může být kulatý, nebo oválný. Samotný tvar při výběru tak velkou roli nehraje, ale je třeba zaměřit se na základnu. Ať už vyberete jakýkoliv tvar, základna by rozhodně měla být dokonale rovná a netvarovaná, aby byl kettlebell při položení na zem maximálně stabilní a nehrozilo jeho převrácení. To je důležité zejména u cviků, při kterých ho pokládáte na zem, abyste předešli zranění či poškození podlahy.
Hledáte levnější kettlebell? Bazar vám nabídne prověřené zboží za lepší cenu.
Trénink a kettlebell – cviky zvládnete i bez trenéra
Nevíte, jak vlastně cvičit s kettlebellem? Je to univerzální cvičební pomůcka, takže jej využijete při spalování tuků, tvorbě svalové hmoty i zlepšení celkové kondice. Oblíbeným cvikem je například kettlebell swing, který lze provádět jednou rukou nebo obouruč a efektivně posiluje záda, nohy i střed těla. Kromě toho s ním můžete provádět i celou řadu dalších cviků, jako jsou dřepy, výpady, přítahy a mnoho dalšího.
i
Kettlebell, nebo činky? Obojí má své výhody
Zvažujete, zda si pro domácí trénink pořídit kettlebell, nebo činky? Záleží především na tom, zda chcete tělo posilovat komplexně, nebo pouze některou konkrétní část, většinou svaly na rukou. Během cvičení s kettlebellem udržujete rovnováhu, čímž zapojujete více svalů a zpevňujete i střed těla. Během cvičení s činkou posilujete konkrétní skupinu svalů, takže se můžete zaměřit na zvyšování jejich síly.