Obnovit stránku

ZigBee: ovládejte svou domácnost vzdáleně

Aktualizováno • Autor: Redakce

Pomocí jedné centrální jednotky ZigBee snadno spojíte různorodé produkty a budete je pohodlně a interaktivně spravovat z počítače, mobilního telefonu nebo tabletu. Dalším benefitem uvedeného systému je razantní snížení pořizovacích nákladů k automatizaci celého domova a široké možnosti budoucího rozšíření.

Motorola Razr 40 Ultra, úvod

ZigBee – OBSAH

 1. Co je ZigBee a jeho benefity
 2. Jaká zařízení lze obsluhovat?
 3. Philips Hue – systém inteligentního osvětlení
 4. IFTTT
 5. Jak funguje bezdrátové spojení?

Co je ZigBee a jeho benefity

Chytrá domácnost vyžaduje nastudování informací, průzkum trhu s chytrými zařízeními a finance. Kdo chce mít celkem snadné řešení, ke kterému existuje množství kompatibilního příslušenství, může se podívat právě po technologii ZigBee. Jedná se o systém s centrální jednotkou, na kterou jsou napojena jednotlivá zařízení. Ta spadají do kategorie spotřebiče, ochrana majetku i zábava. Centrálních jednotek je na trhu několik, například Tesla Smart ZigBee Hub, či Immax NEO Multi Bridge.

Hlavní benefity

 • spolehlivá a bezpečná bezdrátová komunikace
 • kooperace zařízení mnoha různých značek (kompatibilita musí být povolena ze strany výrobců konkrétních produktů)
 • snadná instalace vlastními silami
 • minimální spotřeba elektrické energie
 • ovladatelnost na dálku přes internet i lokálně z domova
 • velké množství dostupných zařízení
 • nízké pořizovací náklady a snadná rozšiřitelnost
 • vyžaduje pouze řídící jednotku a čidla, jež využijete

Jaká zařízení lze obsluhovat?

Protokol ZigBee využívají termostaty, čidla (teplota, vlhkost, intenzita světla, CO2), senzory pohybu, alarmy, osvětlení, klimatizace, vzduchotechnika, měřiče spotřeby energie, IP kamery, zámky na dveře, elektrické zásuvky, ovladače audio/video techniky či moduly pro ovládání žaluzií, rolet a garážových vrat.

variabilita ZigBee
ZigBee vám může v domácnosti výrazně pomoci.

Philips Hue – systém inteligentního osvětlení

Speciální uzavřený systém inteligentního osvětlení, který nepodporuje produkty jiných výrobců a využívá protokol ZigBee, se nazývá Philips Hue. Sdružená svítidla můžete obsluhovat pohodlně prostřednictvím svého telefonu či tabletu i vzdáleně kilometry od domova. 

S funkcí geolokace, která využívá čipu GPS ve vašem mobilu, může inteligentní osvětlení rozsvítit či zhasnout, když dosáhnete určitého bodu. Dokáže například rozsvítit světla na příjezdové cestě, jestliže jste 50 m od domu. Philips Hue navíc spolupracuje s aplikací Apple HomeKit, takže vám zpřístupní dokonce i ovládání hlasem. 

Apple Homekit
Osvětlení Philips Hue jde snadněji ovládat z iPhonů díky integraci do aplikace Domácnost skrze HomeKit.

IFTTT

Pokud je systém ZigBee kompatibilní s IFTTT, může reagovat na určité spouštěče, například notifikace telefonu nebo změny v počasí. V případě napojení na různorodé senzory, světelná čidla, termostaty apod. dokáže zpracovávat schémata, kdy se má rozsvěcet a zhasínat a s jakým nastavením. 

IFTTT
IFTTT je zkratka pro anglické „if this then that“, tedy pokud se něco stane, udělej to a to.

Jak funguje bezdrátové spojení?

V Evropě využívá ZigBee bezdrátový přenos na frekvenci 868 MHz. Je proto rezistentní vůči rušení od WiFi na frekvencích 2,4 i 5 GHz, stejně jako mikrovlnek a dalších zařízení. Běžný dosah řídící jednotky je 100 metrů ve venkovním prostoru a 50 m uvnitř budovy. Jelikož však většinou využívá topologii sítě typu Mesh, jednotlivá zařízení si předávají signál také mezi sebou a tím efektivně dosah navyšují – čím více máte zařízení, tím větší máte dosah.

Z hlediska dopadů na lidský organismus je důležité také minimální vyzařování. Produkty ZigBee mají 4 000× nižší vyzařování ve srovnání s mobilními telefony.

topologie mesh
Středobodem je centrální jednotka, na kterou jsou v rámci ZigBee protokolu napojeny další produkty

S produkty ZigBee obsloužíte celou domácnost z obrazovky vašeho telefonu, i když jste pryč. Pomocí senzorů snadno ověříte, jestli se neděje něco nenadálého a při okamžiku takové události jste automaticky upozorněni. Bez problémů můžete domů pustit i návštěvu, když tam právě nejste.

Systém ZigBee rozpozná vaši polohu a může tak automaticky rozsvítit, spustit topení, nastavit žaluzie do správné polohy a mnoho dalšího. V okamžiku vašeho odchodu zhasne, aktivuje alarm, sníží teplotu a udělá jakoukoli další činnost, jež mu svěříte. Ušetříte si tak čas, starosti i peníze.

i Mohlo by vás zajímat

ZigBee poslouží jako prostředník mezi dálkovým ovládáním různých spotřebičů v domácnosti. Zapojení a integrace do operačních systémů Android a iOS je snadná, proto není třeba ani pokročilých znalostí.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07