NAS je zkratka pro Network Attached Storage, což lze do češtiny přeložit jako „úložiště připojené k síti“. Takové úložiště není uvnitř vašeho počítače a nejde ani o běžný externí disk. NAS je připojen k domácí nebo firemní síti, takže ho může zároveň využívat více počítačů, pokud jsou připojeny ke stejné síti. To má řadu využití – od streamování audiovizuálních obsahů přes sdílení dat až po automatické zálohování. To nejdůležitější, co byste měli o NAS vědět, se dozvíte v tomto krátkém článku.
NAS je samostatné zařízení, které připomíná počítač. Nikdo u něj ale nepracuje, jeho úkolem je totiž zpřístupňovat data ostatním počítačům v dané místní síti (kabelem nebo přes WiFi). Jeho hlavní součástí jsou disky, které mají zpravidla výrazně vyšší kapacitu než úložiště běžného počítače. Typicky jde o jednotky až stovky terabajtů rozdělené do jednotek až desítek pevných disků. Jejich množství a kapacita se odvíjí od individuálních potřeb konkrétního uživatele. Zatímco malá domácnost si vystačí s malým síťovým diskem, firma, škola nebo úřad může potřebovat disk výrazně větší.
NAS má ale kromě pevných disků i další součásti – přece jen jde o specificky zaměřený počítač. Najdeme v něm tedy procesor, operační paměť a další komponenty nutné k tomu, aby mohl poskytovat funkce, které jsou od něho vyžadovány. Výkonnost těchto komponent se liší podle ceny NAS, jeho kapacity, očekávaného množství připojených počítačů a konkrétního využití.
Zatímco běžný NAS fungující pouze jako datové úložiště příliš výkonu nepotřebuje, vysoký výkon přijde vhod, pokud chcete server používat například ke streamování multimediálního obsahu či jako webový nebo aplikační server, tedy server, na kterém běží nějaká aplikace – např. účetní systém.
Při čtení toho, co je NAS server, vás mohlo napadnout, jak se NAS liší například od serveru nebo cloudu. Ačkoliv se definice těchto řešení často prolínají, určité zásadní rozdíly mezi nimi jsou.
Zatímco NAS je síťové úložiště, jak jsme ho popsali výše, jako HDD označujeme specifický typ datového nosiče – pevný disk (HDD je zkratka pro Hard Disk Drive). Jde o počítačové komponenty, které jsou sice v osobních počítačích rychle vytlačovány moderními a rychlejšími SSD, pro svou vysokou kapacitu a nízkou cenu za jeden gigabajt však mají stále uplatnění právě v NAS a dalších vysokokapacitních datových úložištích.
NAS HDD CMR vs. SMR
SMR (Shingled Magnetic Recording) je poměrně moderní technologie zápisu dat na pevný disk, která vede ke zhuštění ukládaných dat a zvýšení kapacity disku. Výsledkem je nižší cena za jeden gigabajt. SMR disky jsou tedy levnější při stejné kapacitě. Pojí se s nimi ale také velká nevýhoda, a tou je nižší rychlost zápisu.
Druhou a déle používanou technologií zápisu je CMR (Conventional Magnetic Recording). Hustota zápisu dat na CMR discích je nižší než u SMR, což zvyšuje cenu za jeden gigabajt, práce s daty je ale rychlejší.
Tak který disk vybrat pro svůj NAS? CMR, nebo SMR? Obecně platí, že CMR. Tyto disky jsou rychlejší a na rozdíl od SMR disků netrpí výkonnostními problémy při zápisu větších datových bloků. Pokud si koupíte disk, který je určený speciálně pro NAS nebo servery, bude nejspíše využívat technologii CMR. Můžete si to ověřit v parametrech produktu nebo na webu výrobce. Naopak SMR využívají spíše cenově dostupnější disky určené do běžných stolních počítačů.
Externí disk je pouze zapouzdřená HDD nebo SSD komponenta připojená na jednoduchý USB řadič. Aby fungovala, je nutné ji připojit k počítači pomocí USB kabelu. Externí disk slouží čistě k ukládání dat a může ho naráz využívat jen jeden počítač. Jde jen o rozšíření kapacity počítače bez dalších funkcí.
NAS je naopak připojen k síti, funguje i samostatně a může plnit další funkce – například sloužit jako webový, multimediální nebo aplikační server. Obsahuje typicky větší množství HDD, vlastní komponenty včetně procesoru a operační paměti a je vybaven také operačním systémem.
Servery sdílejí s NAS řadu podobností – přece jen NAS lze označit za typ jednoduchého datového serveru. „Server“ je nadřazený pojem, existují tedy i servery, které nejsou NAS. Servery, tak jak je známe z velkých datových center, jsou zpravidla komplexnější a výkonnější než běžný domácí nebo firemní NAS, jejich konfigurace a architektura je přizpůsobena danému účelu, bývají snadno rozšiřitelné a mohou mít velké množství různých funkcí. Proto bývají typicky spravovány síťovými profesionály, zatímco obsluhu NAS by měl zvládnout i běžný uživatel.
NAS 7 200 vs. 5 400 RPM
Jedním z parametrů, kterým se navzájem liší pevné disky, je počet otáček za minutu. V nabídce najdeme nejvíce disků s rychlostmi otáčení 7 200 a 5 400 RPM. Disky s rychlostí 7 200 RPM jsou zpravidla rychlejší, spotřebovávají ale větší množství energie, generují více tepla, jsou hlasitější, dražší a také náchylnější k selhání. Pro disky s rychlostí 5 400 RPM platí přesný opak – jsou levnější, úspornější a tišší, ale v průměru asi o 20 % pomalejší.
Kterou rychlost si vyberete, je na vás. Disky určené speciálně pro NAS jsou k dispozici v obou. Při výběru pamatujte hlavně na dvě věci: rychlosti čtení/zápisu se mohou lišit u různých modelů pevných disků, i pokud mají stejnou rychlost otáčení. A potom mějte na paměti také to, že utrácet za obzvlášť rychlý disk nemá velký smysl, pokud NAS k síti připojíte pomocí nejběžnějšího rozhraní Gigabit Ethernet. Jeho přenosové rychlosti totiž dosahují 1 Gb/s, což se rovná asi jen 125 MB/s.
I zde mohou pojmy mírně splývat, někteří výrobci totiž zařízení NAS inzerují de facto jako váš domácí cloud. A pokud je na to daný NAS funkčně vybaven, mají do jisté míry pravdu. Některé NAS nabízí uživatelsky přívětivý způsob, jak se k nim připojit i z jiných míst než z lokální sítě. Funkce takového NAS je pak opravdu podobná tomu, co nabízí cloudové úložiště – jednoduchý přístup k datům odkudkoliv, případně snadné zálohování.
Jsou zde ale také rozdíly. NAS vás i přes pořizovací náklady vyjde celkově levněji. Ušetříte totiž na předplatném cloudové služby, takže se vám NAS zanedlouho zaplatí. Jenže cena není vše. Výhodou cloudových úložišť je také to, že data nemáte doma. To znamená, že i když se stane pohroma, vaše data budou v bezpečí. Cloudové služby jsou navíc zabezpečeny proti ztrátě dat způsobené výpadkem nebo poškozením některého ze serverů. A připojení ke cloudu bude mimo vaši domácnost zpravidla rychlejší než v případě NAS – cloud je totiž schopen data odesílat rychleji než domácí NAS s běžným internetovým připojením.
NAS je moderní způsob, jak doma nebo ve firmě zařídit vysokokapacitní úložiště na dokumenty, fotografie nebo audiovizuální obsah. Ve srovnání s alternativními řešeními je poměrně levný a snadno ovladatelný, nehodí se ale na vše. V některých případech může být lepší sáhnout po běžném externím disku, výkonnějším serveru nebo placeném cloudovém úložišti.