Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Co je vaping?

Aktualizováno

Trendem dnešní doby je zdravý životní styl. A není divu, že touha po pevném zdraví zasáhla i zlozvyky. Klasické kouření cigaret, založené na spalování tabáku, už pro mnoho lidí není in. Dnes je populární vaping, tedy technologie, která dosáhla masového rozšíření v tzv. elektronických cigaretách. Ty se pro mnoho kuřáků staly onou zdravější variantou jejich návyku. Vedle zdravého stravování, sportování, sledování se pomocí sporttesterů nebo fitness náramků, je vaporizace součástí nastíněného trendu. Co je vaping? Jaké jsou výhody vapingu? A je vaping škodlivý? V našem textu najdete o vapingu vše.

Co je vaping

Co je vaping – OBSAH 

 1. Co je vaping?
 2. Výhody vapingu – elektronická cigareta je zdravější
 3. Existuje také vaping bez nikotinu
 4. Zdravé kouření? Aneb vaping a škodlivost
 5. Tipy pro bezpečný vaping

Co je vaping?

Vaping je způsob, jakým uživatelé inhalují nejrůznější látky. Klasické kouření je založeno na spalování tabáku. Při něm ale vzniká řada zplodin a do těla se dostává množství škodlivých látek. Vaping je naproti tomu založený na odpařování látek, nejčastěji rozpuštěných v kapalině (tzv. e-liquidy). Pára s obsahem účinné látky, tedy např. nikotinu v elektronických cigaretách, se vypařuje v tzv. vaporizéru. Nejčastějším vaporizérem je elektronická cigareta. V ní se látka v kapalném stavu zahřívá a mění v páru, již poté uživatel vdechuje.

Výhody vapingu – elektronická cigareta je zdravější

Jednou z nejčastěji skloňovaných otázek je, jaká jsou vlastně výhody elektronické cigarety. Jak píšeme výše, při vaporizaci vzniká pára a nikoliv kouř. Nedochází tedy ke spalování, které by produkovalo jedovaté látky. S tím jde ruku v ruce i samotná vůně páry. Klasický kouř bude mít vždycky svůj specifický odér, pára naproti tomu může být naprosto bez zápachu nebo vonět v podstatě po čemkoliv si zamanete. Záleží jen na tom, jaký liquid si pořídíte. 

i Vaping je v hospodských zařízeních povolený
Vaping se pro mnoho kuřáků klasických cigaret může stát způsobem, jak svému zlozvyku holdovat i přes zákaz kouření v restauracích. Vapingu se totiž tento zákaz netýká. Elektronickou cigaretu si tak v hospodě můžete, stejně jako vodní dýmku, bez obav zapálit. Jediným omezením pak mohou být ostatní lidé, kterým vydechovaná pára může vadit.

Při vapingu inhalujete jen čistou látku bez spalováním vyprodukovaných zplodin. Vaping se tedy jeví jako zdravější než běžné kouření. V mnoha ohledech pomáhá mírnit negativní důsledky kouření cigaret na náš organismus. Elektronické cigarety tak kuřáka sice nezbaví závislosti (stále svému tělu dodává dávku nikotinu, na kterou je jeho organismus zvyklý), na druhou stranu ale kouří zdravěji.

Existuje také vaping bez nikotinu

Zajímavým způsobem, jak se zbavit zejména psychické závislosti na kouření - tedy závislosti na samotném rituálu, při němž ani tolik nejde o nikotin - je vaping bez nikotinu. Existují totiž i náplně, které už tuto látku neobsahují. Inhaluje se jen libovolně ochucená pára. Jste-li silnými kuřáky, jistě oceníte i nižší cenu vapu ve srovnání s klasickou cigaretou. Byť je vstupní investice vyšší, v dlouhodobém horizontu se však vape vyplatí.

Elektronická cigareta; vaping

Co je vaping? Ve zkratce se jedná o zdravější alternativu kouření. Je ale nutné pamatovat, že i vaping nese rizika. Pozn. Obrázek převzat s laskavým souhlasem stránky vaping360.com.

Zdravé kouření? Aneb vaping a škodlivost

Je tedy vaping škodlivý? A jaké zdravotní problémy hrozí tomu, jehož přítelkyní se stala elektronická cigareta? Samozřejmě, že i vapování nese jistá rizika. Podle posledních studií Světové zdravotnické organizace (WHO) je škodlivost elektronických cigaret prokazatelná. Zvláště pro teenagery se může stát vape cestou ke klasickému kouření. Některé odborné studie navíc uvádějí, že vaping má stejně zhoubný vliv na imunitní buňky organismu jako kouření cigaret. Pořád tedy platí, že pro lidské tělo je nejlepší nekouřit a nic neinhalovat.

Tipy pro bezpečný vaping

Na závěr pro vás máme několik tipů, jak vape provádět bezpečně a neohrožovat sebe ani své okolí.

 • Nikdy nezačínejte s vapingem, pokud jste nekuřák. Začínat nemá smysl.
 • Pořizujte si kvalitní elektronické cigarety a náplně od renomovaných výrobců. Levné výrobky přinášejí jen problémy a mohou být i zdraví škodlivé.
 • Buďte ohleduplní k ostatním a nekuřte elektronické cigarety tam, kde je zakázáno i běžné kouření.
 • Chcete-li skutečně dodržovat zdravý životní styl, aktivně sportujete. Pokud přesto chcete vapovat, dejte se na vaping bez nikotinu.
 • Vaporizér i náplně (liquidy) udržujte mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.
 • Nezapomínejte na bezpečné používání baterií.

Vapování není bez rizika a pořád platí, že nejlepším prostředkem ke zdravějšímu životnímu stylu je sport. Je to však moderní způsob kouření, resp. inhalace, který je o něco šetrnější k vašemu zdraví i k vašemu okolí.

WEB9