Obnovit stránku

Technologické revoluce – proč jsou významné?

Aktualizováno • Autor: Michal Rybka

Technologické revoluce představují radikální zvraty v lidských dějinách, které přinášejí nové možnosti a zásadně mění podobu společnosti. Obvykle souvisí s příchodem nějaké konkrétní technologie a nebo společensko-ekonomické strategie, která zcela změnila podobu toho, jak společnost funguje – a má zcela zásadní dopady na chod dějin.

Technologická revoluce

Technologická revoluce – OBSAH

 1. Co si o technologických revolucích myslí GPT-4?
 2. Vznik dělby práce
 3. Vznik hierarchické společnosti
 4. Vznik písma a znalostní části společnosti
 5. Hellénská znalostní revoluce
 6. Začátek koloniální revoluce
 7. Průmyslová revoluce
 8. Závody ve vesmíru
 9. Revoluce spojená s nástupem umělé inteligence

Co si o technologických revolucích myslí GPT-4?

Technologické revoluce v minulosti byly klíčovými událostmi, které zásadně ovlivnily vývoj lidstva a společnosti. Přinášely radikální změny ve způsobu, jakým lidé žili, pracovali a komunikovali. Několik nejvýznamnějších technologických revolucí zahrnuje:

 1. Zemědělská revoluce (přibližně 10 000 př. n. l.): Tato revoluce znamenala přechod od sběračství a lovu k zemědělství a domestikaci zvířat. Lidé začali pěstovat plodiny a chovat zvířata, což umožnilo usazování na jednom místě a vznik prvních osad.
 2. Průmyslová revoluce (18. až 19. století): Průmyslová revoluce byla obdobím rychlého rozvoje průmyslové výroby, založené na vynálezu parního stroje a mechanizace textilního průmyslu. Zásadním dopadem byl nárůst výrobní kapacity, urbanizace a vznik továren.
 3. Elektrotechnická revoluce (konec 19. až začátek 20. století): Během tohoto období se začaly ve velkém měřítku využívat elektrická energie a elektromotory. To umožnilo vznik nových odvětví, jako byl telegraf, telefon, elektřina a elektrospotřebiče, které zásadně změnily životy lidí.
 4. Automobilová revoluce (20. století): Vynález automobilu a jeho masová produkce způsobily rozvoj dopravní infrastruktury, urbanizaci a vznik nových odvětví, jako je automobilový průmysl a petrochemie. Tato revoluce také ovlivnila způsob, jakým lidé cestovali a navzájem komunikovali.
 5. Informační revoluce (druhá polovina 20. století až počátek 21. století): Tato revoluce zahrnuje rozvoj počítačových technologií, internetu a digitálních médií. Výsledkem je zrychlení komunikace, zlepšení přístupu k informacím a vznik nových odvětví, jako jsou softwarový průmysl, sociální média a e-commerce.

Na co AI zapomněla? Seznam vygenerovaný umělou inteligencí je zajímavý, ale označil bych ho za značně nekompletní. Některé opravdu důležité totiž přeskočil. Pojďme si je projít.

Vznik dělby práce

K dělbě práce došlo několikrát, tu nejstarší jsme si pravděpodobně přinesli už z fáze primátů, kdy se role rozdělily na mužské (obrana, lov) a ženské (sběračství, péče o slabší příslušníky kmene). Dělba byla fakticky opakovaná, dochází k ní během každé revoluce – s příchodem zemědělství se vyčleňují farmáři a pastevci, s příchodem metalurgie řemeslníci a kováři. Dělba práce vždy přináší specializaci, čímž dovoluje jednotlivcům zaměřit se na to, co jim jde nejlépe a čím můžou být pro celek nejužitečnější.

Midjourney - první města

Vznik hierarchické společnosti 

Základy naší společnosti byly položeny okolo roku 3000 př. n. l. Hierarchická společnost vytváří další stupeň specializace a dovoluje soustředění sil na významné problémy, jako je například budování zavlažovacích systémů, cest, rozsáhlých staveb, moderace sporů (soudní systém) a podobně. To dovolilo tvorbu nejen velice náročných projektů, ale i vznik rozsáhlých říší, které by bez hierarchické správy vůbec nemohly existovat.

Vznik písma a znalostní části společnosti

Poté, co vznikla hierarchie a možnost se specializovat, netrvalo dlouho a došlo ke vzniku písma. První pokusy o záznam znalostí došlo okolo 3000 př. n. l. Písmo dalo společnosti trvalou paměť a zároveň vytvořilo segment, který se zabýval právě prací se znalostmi, který zastupovali hlavně písaři. Práce se znalostmi dovolila nejen zefektivnit řízení větších státních celků, ale i rychlý vznik skutečně znalostních povolání. Už ve starém Egyptě tak najdeme matematické znalosti zhruba na úrovni moderní maturity ve formě aproximativních, praktických výpočtů. Sumer a Babylónie dává světu první hvězdné katalogy, ale také pozorování, která se stala základem našeho měření času a našeho kalendáře.

Midjourney - vznik písma

Hellénská znalostní revoluce

Hellénská znalostní revoluce předznamenala i vznik naší západní civilizace. Kdy k tomu došlo? Odhady se liší, ale zpravidla se hovoří o roku 500 př. n. l. Hellénský svět byl známý svou filozofií a vzdělaností – a technicky dosáhl téměř předprůmyslové úrovně. Herón Alexandrijský na přelomu našeho letopočtu sestavil první parní stroj, stavěl různá automata, Múseion v Alexandrii fungoval jako první moderní knihovna – a Řím začal jako první s hromadnou výrobou využívající jako zdroj energie vodní kola. Hellénská revoluce byla ukončena příchodem křesťanství, které se tvrdě vymezovalo proti „matematikům“, tedy pohanským filozofům s racionálním přístupem k poznání.

Helenistická kulturní revoluce

Začátek koloniální revoluce

Rok 1492 si většina z nás pamatuje díky filmu 1492: Dobytí ráje. Hlavní hudební téma filmu Conquest of Paradise od legendárního skladatele Vangelis si přinejmenším na podvědomé úrovni do paměti vštípil každý. Češi navíc byly poctěny i verzí od Daniela Hůlky. Začátek toho, co dnes považujeme za klasický kolonialismus, souvisel s problematickým obchodem mezi Evropou a Čínou.

Midjourney - objevení ameriky

Cesty, které přímo propojují tyto regiony kontroloval kalifát – a bohatl z kontroly nad tranzitem. Kolumbova cesta nebyla původně motivována objevitelsky, Kolumbus vycházel z hellénských představ o tom, že Země je kulatá – a rozhodl se dosáhnout Asie západní cestou. Objev nových regionů a zcela nových kultur vedl k zájmu o další objevování a přinesl tak znalostní revoluci a bohužel také destrukci původních kultur a europeizaci nových zemí. Důsledkem bylo hlavně to, že se vzdálené regiony Země navzájem propojily a značně se zrychlil nejen obchod, ale i výměna technologií – a rovněž došlo k nárůstu zájmu o vědecké objevy.

Průmyslová revoluce

Šlapeme na plyn. Zatímco dříve platilo, že člověk se mohl narodit a umřít do stejného světa, v 19. století svět zařadil vyšší rychlost. Pokud jste se narodili v roce 1940, pak jste se seznámili se světem, který neznal počítače a za vrchol techniky považoval dřevěné letadla cestující rychlostí okolo 300 km/h. A během svého života byly svědky prolomení zvukové bariéry, cesty na měsíc, nástupu výpočetní techniky, telefonů, internetu a nyní umělé inteligence. Ale zpět k průmyslové revoluci a roku 1941 až 1945.

Midjourney - průmyslová revoluce

Zatímco nacistické Německo sveřepě setrvávalo na standardní dělbě práce mezi muže a ženy a neváhalo používat i nucené práce, Spojenci vsadili na kompletní mobilizaci průmyslu, který otevřel možnosti ženám v pro ně dosud uzavřených odvětvích – takže mohly pracovat v továrnách, ale i jako pilotky a nebo ve specializovaných pracích jako byla kryptografie či náročné výpočty. To, společně se zavedením opravdu masové výroby, dalo Spojencům velkou výhodu.

Závody ve vesmíru

Píše se rok 1957 a SSSR vypouští Sputnik. A v USA zjišťují, že jim začíná ujíždět vlak. Psychologický efekt Sputniku lze jen obtížně zdůraznit. „The Sputnik moment" v americkém podvědomí rezonuje dodnes. Závody ve vesmíru pak skončili americkým vítězstvím a přistáním na měsíci (ano, fakt tam přistáli).

Závody ve vesmíru daly obrovský impulz pro vývoj raketových, ale i materiálových objevů. Vzhledem k tomu, že soutěž neskončila a stále probíhá, pouze bylo žezlo vyzyvatele přešlo od Ruska (resp. SSSR) k Číně, lze dnešní období považovat za druhé kolo těchto závodů, které se snaží přinést cenově dostupné cesty do vesmíru, jeho poznávání a potenciální kolonizaci.

Midjourney - Cesta k měsíci

i

„Sputnik moment“

Výraz „Sputnik moment“ odkazuje na okamžik, kdy jedna země uvědomuje, že jiná země ji předstihla v důležité oblasti technologie nebo inovace. Tento termín pochází z období 4. října 1957, kdy Sovětský svaz vypustil první umělou družici jménem Sputnik. Bylo to poprvé v historii, kdy byl do vesmíru vyslán umělý objekt, a tento úspěch šokoval mnoho Američanů.

Sovětský triumf v oblasti kosmické technologie byl pro Spojené státy alarmujícím upozorněním, že zaostávají v technologickém závodu během studené války. Tento moment vedl k mohutnému investování do vědy, technologie, inženýrství a matematiky v USA, včetně založení NASA a financování výzkumu a vývoje v oblasti kosmických letů.

Takže „Sputnik moment“ se často používá k popsání okamžiku uvědomění a naléhavosti reakce na konkurenční výzvu nebo technologický průlom ze strany jiného aktéra.

Revoluce spojená s nástupem umělé inteligence

Předpokládám, že GPT-4 vynechal tuhle volbu z čisté skromnosti – ale ano, dnes již můžeme s jistotou říct, že stojíme právě na prahu další revoluce.

Každá z těchto revolucí přinesla velké změny, které se propsaly do každodenního života. Fakt, že dnes máme rovnoprávnost pohlaví, se vztahuje ke změnám, které se odehrály během 2. světové války. To, že si můžeme koupit teflonovou pánev a nebo mikrovlnku, je důsledkem závodů ve vesmíru – a to, že ji řídí miniaturní počítač, je důsledkem informační revoluce, ale i snahy o miniaturizaci.

i

Juraj Bednár o umělé inteligenci

Co přinese umělá inteligence? Na tuto otázku odpoví další články ze série o umělé inteligenci. Můžeme si však být jisti, že umělá inteligence má potenciál převrátit naše životy naruby. Ať už k lepšímu, nebo k horšímu.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03