Obnovit stránku

Záloha a obnova telefonu (PODROBNÝ NÁVOD)

Aktualizováno

Pořídili jste si telefon nebo tablet a plánujete přenést stará data do nového zařízení? Chcete soubory preventivně zálohovat, abyste při ztrátě či reklamaci mobilu nepřišli o všechny fotografie, videa, SMS či kontakty? Nebo vás jen zajímá, jak zálohovat a obnovit telefon za 15 minut? V našem návodu vám ukážeme jednoduché postupy a softwary pro nejužívanější zařízení s iOS a Android, které všechna vaše data udrží v bezpečí a pohodlně je převedou na jiná chytrá zařízení. 

Jak zálohovat a obnovit telefon – OBSAH 

 1. Zálohování telefonu s Android i iOS usnadní Google účet
 2. Záloha dat telefonu vyžaduje extra software
 3. Jak zálohovat iPhone a další zařízení s iOS?
 4. Jak zálohovat telefon s OS Android?
 5. Obnova dat z mobilního telefonu s OS Android
 6. Jak obnovit zálohovaná data z Android na iOS a naopak
 7. Jak přejít z Windows Phone na Android nebo iPhone?
 8. Cloudové aplikace pro jednoduché sdílení dat
 9. Nastavení telefonu pro jeho zálohu a obnovu se vyplatí

?

Obecný postup pro zálohu dat telefonu:

1) Připojte mobilní telefon k WiFi.
2) Otevřete App Store.
3) Vyhledejte a stáhněte příslušnou aplikaci.
4) Aplikaci nainstalujte a otevřete.
5) Postupujte dle pokynů v aplikaci.

Zálohování telefonu s Android i iOS usnadní Google účet

Google se nám několika kliknutími v nastavení umí postarat o zálohování dat telefonu (kalendář, prohlížeč, kontakty, e-maily, fotky, hudba, hesla na WiFi). Přihlášení přes Google účet vám poskytne zdarma 15 GB na vaše soubory na Google Disk. Ten lze navíc nastavit tak, aby docházelo k automatické synchronizaci vybraných složek. Na fotografie slouží aplikace Google Fotky (Photos), která využívá stejného diskového prostoru jako klasický Disk. 

Úložiště Google Drive

Výhodou platformy Google Photos, která je dostupná pro mobily (iOS, Android), tablety i ve webové verzi, je automatická záloha. Když telefonem fotíte, fotky se automaticky zálohují a bez jakéhokoli přesouvání či dalších zásahů je po chvilce máte k dispozici na všech zařízeních, na nichž jste k této službě přihlášení. Pokud si navíc zvolíte možnost lehkého komprimování fotek, Google vám k nim poskytne neomezený prostor. 

i Samsung Galaxy S20 (SPEKULACE)

V případě, že chcete mít své vzpomínky z dovolené v plné kráse a kvalitě, můžete využít nabídku zálohování obrázků začínající na 100 GB za 59 Kč měsíčně. Dodejme, že tento prostor není vyhrazen jen pro Google Fotky, ale i všechny ostatní Google služby. Pokud si tedy předplatíte 100 či 200 GB, budete jej moci využít na fotky, dokumenty, e-maily apod.

Úložiště Google Drive

Nedokážete si představit, co byste si počali bez svých kontaktů, poznámek, kalendáře nebo SMS? V tom případě není nic jednoduššího než používat aplikace od Googlu k tomu určené - GmailKalendář a Messages. Opět platí vše, co i pro Fotky – ke všemu, co v těchto službách máte, se dostanete na všech svých zařízeních.

Záloha a obnova dat telefonu vyžaduje extra software

SMS zprávy sice přes Google Disk zazálohujete, s výpisem volání je to však složitější a tady si už se základními programy nevystačíte a budete muset sáhnout po specializovaném programu. Oblíbený je například SMS Backup & Restore. Je to jednoduchá intuitivní aplikace, která vám zprávy skrze Google účet zazálohuje do vašeho Google Drive a po instalaci na novém zařízení automaticky spustí obnovu telefonu. Nezapomeňte si zapsat, kam se data ukládají, abyste je nemuseli zdlouhavě dohledávat.

Přinášíme ještě několik all-in-one aplikací, které vás provedou jak zálohou, tak obnovou telefonu a jiných přenosných zařízení. A především vám usnadní i řešení neočekávané události, jako je krádež, rozbití vašeho přístroje či obnova fotek smazaných z telefonu.

MyBackup zálohuje smartphone s Android i iOS

Aplikace MyBackup pro OS Android a iOS je zřejmě nejvyužívanější aplikací zprostředkovávající zálohu telefonu či tabletu. Je poměrně nenáročná a nabízí rychlý přenos souborů z jednoho zařízení do druhého – a to dokonce mezi odlišnými operačními systémy (např. ze Samsungu do iPhonu).

 • Záloha telefonu nevyžaduje registraci
 • Jednoduché používání
 • Není třeba root (náročnější zásah do operačního systému)
 • Pouze jedna možnost uložení na cloud
 • Složitější práce v rámci zálohování/obnovování médií

Jak zálohovat telefon s MyBackup – postup

 • Instalace aplikace a její spuštění.
 • Zvolte „Zálohovat“ (první záložka).
 • Vyberte mezi zálohováním dat nebo aplikacemi.
 • Zvolte způsob zálohování – na SD kartu nebo on-line (pomocí WiFi.)
 • Vyberte položky k záloze.
 • Potvrďte tlačítkem „OK“ a zadejte název složky.
 • Vyčkejte, než se data zálohují.

MaBackup - nová záloha MaBackup - aplikace nebo data MyBackup - SD karta nebo on-line MyBackup výběr složek MyBackup název složky

Záloha a obnova dat telefonu s Titanium Backup

Aplikace Titanium Backup umožňuje zálohování dat telefonu i aplikací, a to včetně jejich nastavení. Pro ještě jednodušší přechod ze starého mobilu na nový zvládne zálohovat celkové nastavení telefonu – budíky, kalendář, polohu apod. Dokáže zálohovat také SMS, MMS, přehled hovorů, záložky v internetovém prohlížeči nebo hesla k WiFi. Kromě zálohování telefonu lze využít Titanium Backup také například pro zálohování tabletu. Výhodou je i přímé zálohování na Google Disk, Dropbox nebo Box. Nelze jej použít pro iPhone ani další zařízení Applu.

 • Přístup k systémovým aplikacím
 • Odstraňování systémových aplikací
 • Rozšířené zálohovací možnosti
 • Konverze uživatelských aplikací na systémové a obráceně
 • Poměrně složitější prostředí
 • Záloha telefonu vyžaduje root zařízení
 • Některé funkce pro zálohu či obnovu jsou zpoplatněny

Záloha dat telefonu s Titanium Backup postup

 • Instalace aplikace a její spuštění.
 • Přejděte do menu a v nastavení zvolte „Umístění složky pro zálohu“ – vyberte SD kartu a vytvořte novou složku (třeba s názvem „záloha“).
 • Přejděte zpět do hlavního menu.
 • Klikněte na prostřední kartu „Zálohování/Obnovení“.
 • Pro zálohu všech aplikací nebo jiných rozsáhlých složek klikněte v hlavním menu na přehled složek v pravém horním rohu (papír s fajfkou) > klikněte na „Spustit“ a vyčkejte.
 • Kliknutím vyberte aplikaci, kterou chcete zálohovat > zvolte „Zálohovat!“ (vlevo nahoře).
 • Vyčkejte, než se data zálohují.

Výběr aplikace Výběr aplikace Zálohovat aplikaci Záloha všech aplikací přes Titanium Backup Výběr aplikací k záloze

Jak zálohovat a obnovit iPhone a další zařízení s iOS?

Produkty společnosti Apple umožňují zálohovat veškerá data i aplikace on-line prostřednictvím iCloud nebo do PC přes iTunes. Aplikace iCloud nabízí kromě samotné zálohy ještě další funkce, které se dají využít pro více zařízení a na Windows.

Předinstalované rozhraní iCloud vám v základu nabízí pouze 5 GB volného místa. Pokud budete chtít v rámci zálohování nahrávat větší množství fotografií, aplikací nebo dat, popřemýšlejte nad přikoupením některého z tarifů, který nabízí o poznání vyšší kapacitu – třeba 50 GB volné paměti za 27 Kč měsíčně.

Google je v tomto ohledu s možností neomezené kapacity benevolentnější. Hlavu ale věšet nemusíte, Google Photos si můžete stáhnout i na váš iPhone. Aplikace je dostupná zdarma na App Store. Využijete ji na operace, jako je například záloha fotografií a videí, kontaktů či kalendáře. Pokud budete při přechodu na nový telefon používat stejnou SIM kartu, přenesou se vám i SMS. Jak zálohovat telefon bez potřeby on-line úložiště a s potencionálně neomezenou kapacitou? 

Zálohování a obnova smartphonu skrz počítač probíhá za pomoci aplikace iTunes. Při zálohování telefonu do PC přes iTunes vás limituje jenom velikost úložiště v počítači.

Záloha a obnova telefonu iPhone s iCloud

iCloud představuje jakési virtuální úložiště, které může sdílet hned několik přístrojů najednou. Díky iCloud je možné sdílet složky, kontakty, fotky, kalendář a další aplikace i s jinými uživateli. Sdílená data si můžete prohlížet dokonce i z počítače, který má OS Windows. Záloha telefonu je tak k dispozici z více zařízení najednou a manipulovat můžete i s jednotlivými soubory. Obnova telefonu probíhá stejným způsobem, stačí jen po přihlášení do iCloud nahrát požadované soubory opačným směrem zpět do telefonu.

iCloud nabízí pro zálohu a obnovu dat tři základní funkce

 1. Knihovna fotografií na iCloud: Umožňuje nahrávání, mazání a celkovou správu fotek a videí ze všech zařízení, na kterých máte nainstalovaný iCloud.
 2. Sdílení fotek na iCloud: Umožňuje sdílet fotografie a videa s lidmi, které sami pozvete do on-line galerie. Vaši přátelé budou moci zároveň přidávat své vlastní zážitky.
 3. iCloud Drive: Propojte složky, dokumenty, kontakty a další data všech svých zařízení a využívejte je kdykoliv a kdekoliv prostřednictvím kteréhokoliv přístroje. Třeba tak, že se z pohodlí domova podíváte přes tablet do složek Macu, který máte v kanceláři na stole – v iCloud Drive stačí přetáhnout své dokumenty do sdíleného úložiště, které můžete také nasdílet svým kolegům pro snazší přístup k důležitým informacím.

Zálohování telefonu iPhone pomocí iCloud – postup

 • Připojte iPhone, iPod nebo MacBook k síti WiFi.
 • Přejděte do „Nastavení“ a klepněte na „iCloud“ (u iOS 10.2 nebo starších verzí sjeďte dolů a vyberte „Úložiště“).
 • Přihlaste se do svého účtu.
 • Vyberte položky, které chcete zálohovat (On/Off).
 • Klepněte na „Úložiště a záloha“/„Záloha“.
 • Zapněte „Záloha na iCloud“.
 • Potvrďte tlačítkem „Zálohovat“ a vyčkejte na dokončení procesu.

iCloud iCloud výběr položek Zapnutí iCloud

Zálohování telefonu iPhone do PC pomocí iTunes – postup

 • Připojte iPhone nebo jiné zařízení Apple k PC.
 • Spusťte iTunes.
 • Při zobrazení žádosti o zadání kódu zařízení nebo dotazu o důvěryhodnosti počítače postupujte dle pokynů.
 • Jakmile se iPhone zobrazí v iTunes, vyberte ho.
 • Klikněte na „Zálohovat“ (zálohují se automaticky všechna data i aplikace – s výjimkou nastavení OS).
 • Pokud chcete zálohovat údaje o aktivitě a zdravotní data, musíte zálohu zakódovat – stačí zaškrtnout políčko „Šifrovat zálohy“ a nastavit heslo.

iPhone - iTunes postup

Jak zálohovat telefon s OS Android?

Android je nejrozšířenější operační systém, který využívá drtivá většina smartphonů i tabletů. Z velkých značek se vydal pouze Apple jinou cestou. Pro zařízení s operačním systémem Android existuje celá řada aplikací, které umožňují zálohování telefonu nebo přechod z jednoho telefonu na druhý.

Největší výrobci smartphonů, tabletů apod. vytváří pro své věrné vlastní aplikace, které usnadní přenos i zálohování dat natolik, že vám postačí jenom několik kliknutí. K nejznámějším patří Samsung Cloud a Smart Switch od Samsungu nebo Phone Clone od Huawei. Obě aplikace navíc zvládají také přenos dat z iOS na Android.

Zálohování telefonu s S-Cloud od Samsungu

Samsung přináší pro uživatele svých smartphonů jednoduchou a přehlednou aplikaci pro rychlé zálohování telefonu. Během několika kliknutí zálohujete veškerý obsah mobilního telefonu díky Samsung Cloud. Aplikace má nezaměnitelnou podobnost s iCloud od iPhone – záloha telefonu se ukládá na on-line úložiště a stejně tak můžete zálohované položky prohlížet z více zařízení. V základu dostanete 15 GB volného místa, navýšení je možné od 0,99 USD, za které dostanete dalších 50 GB.

 • Jednoduchost a přehlednost
 • Rychlost přenosu během zálohy telefonu
 • Základní kapacita 15 GB
 • Funguje pouze v rámci Samsung

Záloha telefonu s Samsung Cloud od Samsungu – postup

 • Pro zálohování telefonu nejdříve přejděte do nastavení.
 • Zvolte Účty (nastavení účtů).
 • Vyberte SAMSUNG Cloud.
 • Vraťte se o krok zpět.
 • Vyberte zálohování (Záloha a reset).
 • Zapněte „Zálohování dat“ (čtvrtá položka shora).
 • Po zapnutí zálohování zvolte „Zálohovat“ (první položka).
 • Vyberte položky k záloze.
 • Potvrďte a vyčkejte na dokončení přenosu.

Samsung - nastavení Samsung - Cloud a účty Samsung - Cloud Samsung - zálohování

Záloha dat telefonu se Smart Switch od Samsungu

Pro jednoduché zálohování telefonu s OS Android připravila společnost SAMSUNG aplikaci Smart Switch. K přenosu dat mezi dvěma telefony je potřeba její stažení na obě zařízení, a následně stačí postupovat dle pokynů. Smart Switch umožňuje také přenos dat z iPhonu na Samsung. V takovém případě je nezbytný OTG kabel, který vám umožní propojení kabelů s konektory micro USB a Lightning. Aplikaci stačí v případě přechodu z iOS na Android stáhnout pouze na Samsung Galaxy nebo jiný mobil s Androidem, ze kterého budete řídit celý přenos. Přenést si můžete veškerý obsah.

 • Jednoduché ovládání
 • Rychlost přenosu dat pro zálohu telefonu
 • Lze použít i u jiných značek
 • Při přenosu z iOS je nutné použít OTG kabel

Zálohování telefonu se Smart Switch z Android na Android – postup

 • Stáhněte aplikaci Smart Switch na obě zařízení.
 • Na novém telefonu přejděte do nastavení a vyberte „Zálohování a reset“.
 • Vyberte první položku „Otevřít Smart Switch“.
 • Propojte obě zařízení pomocí micro USB (k redukci konce s klasickým USB potřebujete redukci z USB na micro USB).
 • Na novém telefonu se vám zobrazí nabídka aplikací – vyberte Smart Switch.
 • V dalším kroku pokračujte kliknutím na „Start“ a odsouhlaste podmínky.
 • Na starém telefonu potvrďte přístup novému zařízení.
 • Na novém telefonu vyberte položky k záloze.
 • Potvrďte a vyčkejte na dokončení přenosu.

Zálohování telefonu se Smart Switch z iOS na Android – postup

 • V iPhonu přejděte do nastavení a vypněte službu „iMessage“.
 • Na Samsungu Galaxy otevřete aplikaci Smart Switch.
 • Vyberte přenos z iOS na Android a potvrďte tlačítkem „Start“.
 • Následně vyberte přenesení z online úložiště iCloud nebo z paměti telefonu.
 • Propojte iPhone a Samsung pomocí OTG kabelu a vyčkejte na spárování.
 • Na iPhonu potvrďte důvěryhodnost druhého zařízení a na Samsungu zvolte „Pokračovat“.
 • Potvrďte na Samsungu vyhledání dat v iOS.
 • Vyberte položky k záloze.
 • Potvrďte a vyčkejte na dokončení přenosu.

Záloha telefonu s Phone Clone od Huawei

Výrobce Huawei připravil svým věrným jednoduchou aplikaci Phone Clone pro snadný přechod ze starého mobilu na nový. Velmi přehledné provedení umožní přenos veškerých dat mezi dvěma přístroji s OS Android ve velmi krátké době pomocí lokální hot spot sítě. Aplikace zvládne přenos také mezi Androidem a iOS, ale možnosti jsou omezené pouze na kontakty, kalendář, fotky a videa.

 • Jednoduchost a přehlednost během celé zálohy telefonu
 • Rychlost přenosu
 • Lze zálohovat mezi iOS a Android
 • Omezené možnosti přenosu u iOS

Záloha dat telefonu s Phone Clone od Huawei – postup

 • Instalace aplikace na obě zařízení a její spuštění.
 • Vyberte starý (ze kterého chcete data přenést) a nový telefon (do kterého chcete data přenést).
 • „Nový“ telefon vygeneruje heslo lokální sítě pro přenos dat > heslo zadejte do „starého“ telefonu.
 • Vyčkejte na spárování obou zařízení.
 • Vyberte položky k záloze.
 • Potvrďte a vyčkejte na dokončení přenosu.

Phone Clone - starý nebo nový Phone Clone - Wi-Fi Phone Clone - výběr položek Phone Clone - dokončení přenosu

Záloha telefonu s Phone Clone z iOS na Android

 • Instalace aplikace na obě zařízení a její spuštění.
 • Na mobilním telefonu Huawei zvolte „Přepnout do režimu příjmu“ a vyberte iOS – následně svůj výběr potvrďte tlačítkem „Další“.
 • Na druhém zařízení zvolte naopak možnost „Odeslat“.
 • Přejděte do nastavení WiFi iPhonu a připojte se k síti vygenerované smartphonem Huawei.
 • Pro připojení k lokální síti musíte zadat heslo, které se nachází pod názvem sítě na zařízení Huawei.
 • Svůj výběr potvrďte a vyčkejte na připojení.
 • Po spárování přejděte na iPhonu zpět do aplikace Phone Clone a pokračujte klepnutím na „Další“.
 • Vyčkejte na přenos kontaktů, fotek a videí.

Obnova dat z mobilního telefonu s OS Android

Nejednou se setkáte se situací, kdy budete muset sáhnout po možnosti „obnova telefonu do továrního nastavení“. K obnově dat vám poslouží nejlépe stejná aplikace, kterou jste použili k jejich záloze. Pro co nejlepší výsledky obnovení dat nedoporučujeme provádět zálohu a obnovu telefonu prostřednictvím rozdílných aplikací.

V menu aplikace zvolíte namísto zálohy obnovu dat z úložiště (nejčastěji z paměťové karty) a vyčkáte na jejich nahrání. Pokud se setkáváte s problémy ohledně SD karty, může vám pomoci návod Jak obnovit data z poškozené SD karty?

Pokud si nepamatujete, jaká aplikace byla využita k zálohování telefonu, využijte ty nejdostupnější (například MyBackup), které jsou uživatelsky velmi příjemné a obnova telefonu pak probíhá s maximální rychlostí.

Jak obnovit zálohovaná data z Android na iOS a naopak

Pro co možná nejjednodušší přechod z Androidu na iOS slouží například Move to iOS od Applu anebo perfektní software Googlu s příznačným názvem Google Drive for iOS. Ty vám většinu dat převedou z Androidu na iPhone a naopak. Kvitujeme přehledné uživatelské rozhraní.

Největším problémem zůstává, že nelze přímo přesunout hudbu. Nejjednodušší přesun muziky z Androidu na iOS umožňuje notebook nebo stolní počítač. K PC připojte zařízení s OS Android pomocí USB kabelu, ze kterého buď překopírujete hudbu do iTunes, nebo analogicky z iTunes do telefonu. Zajímavou alternativou jsou aplikace Spotify a SoundCloud, kde přesuny mezi zařízeními řešit nemusíte, protože všechny tituly či playlisty máte propojeny přímo s účtem.

Jak přejít z Windows Phone na Android nebo iOS?

První věc, kterou chtějí lidé přenést do nového telefonu, jsou kontakty. I v případě mobilu s Windows Phone v tomto případě pomůže uložení kontaktů na Google účet v případě Androidu. Jakmile se pak na novém chytrém telefonu tímto účtem přihlásíte, kontakty se automaticky sesynchronizují. V případě migrace na iPhone bude třeba synchronizaci provést přes aplikaci iTunes, ve které stačí přidat internetový účet, na který jste předtím kontakty nahráli.

Pokud chcete synchronizovat fotky, ideální metodou je použití cloudových úložišť, jako je Google Drive, OneDrive nebo Dropbox. To se hodí zvlášť v případě verze Windows Phone 7, která nepodporuje standardní komunikaci s počítačem přes kabel, která funguje na novějších verzích.

Posledním krokem se stane pravděpodobně přenesení aplikací a jejich dat. Na to však žádný nástroj nebo postup neexistuje, aplikace (nebo jejich alternativy) budete muset nainstalovat ručně. Poté, co se ale přihlásíte svým uživatelským účtem, svá data obnovíte.

Cloudové aplikace nejenom pro jednoduché sdílení, ale i zálohování a obnovení dat

Vedle již zmíněného Google Drive či iCloud existuje ještě celá řada cloudových aplikací. Tyto aplikace vám zaručí, že své soubory budete mít vždy u sebe a napomůžou i k rychlé obnově dat z mobilního telefonu. Díky sdílení multimediálních souborů v reálném čase můžete například zefektivnit i práci s kolegy. A jaké aplikace ještě stojí za zmínku?

Se zálohou a následnou obnovou dat telefonu si hravě poradí i Dropbox

Jedná se o momentálně nejpoužívanější cloudové úložiště vůbec. Dropbox snoubí jednoduché nastavení a intuitivní synchronizaci s počítačem. Základní verze zdarma nabízí 2 GB dat, za 1 TB úložiště zaplatíte 250 Kč měsíčně.

OneDrive pro efektivní zálohu dokumentů v mobilním telefonu

OneDrive je úložiště od Microsoftu. Velkou výhodu spatřujeme v přehlednosti a uspořádání složek a fotoalb. Je šitý na míru upravování MS Office dokumentů. V základní verzi nabízí úložiště 5 GB. Slušných 50 GB je k dostání již za 50 Kč měsíčně.

Box – možnost sdílení souborů mezi mobilními zařízeními, kterou nikdo nezná

Jednoduše se ovládá a nabízí 10GB úložiště zdarma. Bohužel disponuje omezením, že vámi nahraný soubor nesmí přesahovat 250 MB. A tak delší nebo kvalitnější videa bez příplatku na Box prostě nenahrajete. Nabídka přídavného úložiště je 100 GB za 250 Kč.

Dropbox; OneDrive; Box; cloudová úložiště

Nastavení telefonu pro jeho zálohu a obnovu se vyplatí

Kdysi jsme se setkali s příslovím, které znělo asi takto: „To, co je zálohováno pouze jednou, není zálohováno vůbec.“ V článku jsme si ukázali několik možností, jak si nejen ulehčit přechod na nová zařízení, ale také jak zamezit nežádoucí ztrátě dat. Ani jeden ze zmíněných postupů pro zálohování či obnovu telefonu nezabere více než 15 minut, a do budoucna vás naopak může ušetřit velkých komplikací. Jak už víte, například obnova dat smazaných z telefonu je díky pravidelnému zálohování velmi jednoduchou záležitostí.

i Mohlo by vás zajímat

Zálohování dat na vašem chytrém telefonu je možné hned několika způsoby a je jen na vás, který zvolíte. Není však dobré na zálohu zapomenout, a ztratit tak veškerá osobní data. Zálohování netrvá dlouho a dokáže ušetřit hodně starostí. Uchovávejte svá data v bezpečí a pravidelně provádějte zálohu.

Mobilní telefony

WEB14