Obnovit stránku

Záloha a obnova telefonu (PODROBNÝ NÁVOD)

• Autor: Redakce

Dnes už téměř vše existuje v elektronické podobě a ztráta jakýchkoli dat má pro nás závažnější důsledky než dříve. Proto bychom neměli zanedbávat jejich zálohování, včetně těch v mobilním telefonu. Zabere to jen pár minut a ušetří spoustu starostí a vrásek. Jak na správnou zálohu a obnovu telefonu?

Záloha a obnova telefonu

Zálohování a obnova telefonu – OBSAH

 1. Android: snadné zálohování pod palcem Googlu
 2. iOS: Apple nabízí vlastní ekosystém
 3. Nechcete cloudy od Googlu nebo Applu? Jsou i alternativy
 4. Přechod mezi operačními systémy není tak obtížný, jak se může zdát

Android: snadné zálohování pod palcem Googlu

Pokud máte mobilní telefon s Androidem, zálohování vašich dat bude jednoduché. Jakmile se totiž při prvním startu svého smartphonu přihlásíte k účtu Google, můžete si zvolit možnost automatického zálohování. Pokud potom budete používat aplikace Googlu (Fotky, Dokumenty apod.), všechno bude ihned po připojení na WiFi (případně při zapnutí mobilních dat, vše si můžete nastavit) zaznamenáno do cloudového úložiště, přístupného z mnoha zařízení včetně počítače. Není nutné zálohovat kompletní data, ale můžete si vybrat třeba jen fotky a kontakty. K tomu slouží řada užitečných aplikací od Googlu:

 • Fotky Google – galerie a místo pro všechny vámi pořízené fotky a videa, ale také uložené obrázky s okamžitým zálohováním v cloudu. Pro automatické nahrávání pořízených fotek a videí se stačí v aplikaci přihlásit, kliknout na vaši profilovou fotografii a vybrat Nastavení Fotek a potom Zálohování a synchronizace.

i

Rozhodovat se můžete dle dvojího nastavení kvality. Foto a video v původní kvalitě a v té úspornější. U této volby dojde k lehké ztrátě detailů, i tak je ale kvalita snímků a videí na dobré úrovni. Výhoda této volby je, že nezaberou tolik prostoru na úložišti. Dříve pro ně platil neomezený prostor, ovšem od 1. června 2021 Google započítává do úložiště všechny fotky a videa, i ty v úsporné kvalitě.

 • Gmail – jeden z nejužívanějších e-mailových klientů, do kterého se můžete přihlásit i pomocí již existující e-mailové adresy z jiné služby.
 • Kalendář Google – události či schůzky si můžete zaznamenat na jedno místo a mít je na všech svých zařízeních k dispozici.
 • Kontakty Google – všechny uživatelovy kontakty jsou v této službě zálohované včetně poznámek, telefonních čísel nebo adres.
 • Messages – SMS zprávy nejsou ve službě Google Messages vázány na SIM kartu nebo interní úložiště vašeho telefonu, ukládají se do cloudu, takže k nim můžete mít přístup i z počítače nebo si je snadno zobrazíte, když přejdete na nový telefon.

Tímto způsobem můžete mít svá důležitá data z Android telefonu neustále zálohována a synchronizována. Po koupi nemusíte řešit, jak zálohovat Android telefon, jen se na novém zařízení přihlásíte a jedním klepnutím načtete požadovaná data ze svého starého mobilu. Kromě toho si je můžete zobrazit i na počítači, tabletu či jakémkoli jiném, nejen Android, telefonu. Google záloha je zkrátka vázána na váš účet.

Zálohování - Google aplikace
Velkou výhodou zálohování pomocí aplikací Google je fakt, že zde lze uschovat takřka cokoliv.

V neposlední řadě zmíníme také cloudovou službu Google Drive. To je jednoduše záloha telefonu na Google servery, kam si můžete uložit jakékoli soubory a následně k nim přistupovat z tabletu, počítače nebo třeba chytré televize. Pokud tedy nemáte výše zmíněné aplikace nebo jen některé, lze zálohovat s využitím právě Google Drive. V základní verzi, která je zdarma, je k dispozici 15 GB úložiště – to lze ale díky službě Google One rozšířit. Pro rodiny se například může hodit 2TB úložiště za 299 Kč na měsíc, pro firmy pak Google nabízí až 30 TB. Na většině Android zařízeních je aplikace již předinstalována.

i Samsung Galaxy Z Fold3 (PREVIEW): první telefon s kamerou pod displejem

Pokud chcete zálohovat Android aplikace a nastavení systému, hodí se pro tyto účely Android Backup Service. Služba zazálohuje aplikace a jejich data, společně s tím také zvládne uchovat nastavení pro jednotlivé Google aplikace a systém. Třeba vaši tapetu, sítě WiFi a jejich hesla, nastavení jazyka systému či třeba úroveň jasu displeje.

iOS: Apple nabízí vlastní ekosystém

Pokud vlastníte iPhone, i na něm můžete používat aplikace Google, všechny jsou dostupné na App Storu. Nicméně pro vás bude pravděpodobně výhodnější zvolit aplikace, které Apple ve svých telefonech (i tabletech) nabízí již v základu. 

Zálohování - Apple iCloud
Zálohování na zařízeních Apple probíhá skrze službu iCloud.

Jak zálohovat telefon přes řešení Applu? Máte dvě možnosti. Buď můžete využít služby iCloud, nebo si všechna svá data zálohovat na Macu nebo PC. Pokud si chcete být opravdu jistí, třetí možností je využít obě úložiště najednou.

Zvolíte-li zálohování na iCloudu, podobně jako u aplikací Google budou veškerá vaše data automaticky synchronizována na váš účet, kdykoliv budete na WiFi, telefon bude napájen a zamknutý. Ideálně tedy přes noc. Všechny soubory, aplikace a nastavení (vyjma zabezpečení a plateb) vám tak budou kdykoliv k dispozici, a to i pro přenos na nové zařízení. Nutno ale brát v potaz, že iCloud nabízí zdarma jen 5 GB cloudového úložiště. Jeho placené plány jsou ale o něco levnější než v porovnání s Google Drive. Za 2TB úložiště zaplatíte 249 Kč měsíčně.

Zálohování - iCloud nastavení
K nastavení iCloud se dostanete po kliknutí na váš účet v nastavení iPhonu a zvolíte iCloud. Zde máte kontrolu nad tím, které aplikace synchronizaci iCloud používají a můžete zaškrtnout Záloha na iCloudu.

Pro spuštění zálohování telefonu přes Mac nebo PC je nutné iPhone připojit k počítači. Tím pádem zálohu neprovedete např. na cestách. Jinak ale zálohováním přes Mac/PC dosáhnete stejných výsledků jako přes iCloud. Na všech moderních zařízeních Mac (s macOS Catalina a novějšími systémy) probíhá zálohování jednoduše přes program Finder, na starších Macích (macOS Mojave a starší) nebo počítačích s Windows lze použít iTunes.

Nechcete cloudy od Googlu nebo Applu? Jsou i alternativy

Ačkoliv jsou nativní zálohovací služby pravděpodobně nejspolehlivější a nejpropracovanější, možná z nějakého důvodu chcete zkusit něco jiného. Naštěstí nemusíte dlouho hledat, abyste našli alternativu.

Dropbox a OneDrive

Dropbox je známé úložiště, které lze plnit nejrůznějšími soubory z velkého množství zařízení. Stejně jako v případě aplikace Fotky Google, i zde si lze v případě smartphonů a tabletů nastavit automatický upload vyfocených snímků a natočených videí. Stačí kliknout na záložku Account a zapnout volbu Camera Uploads. OneDrive má záložku Fotky, kde již sám nabízí možnost zapnutí nahrávání snímků a videí.

Zálohování - Dropbox
Také v případě Dropboxu a Onedrive si uživatel snadno zapne automatické zálohování dat, konkrétně upload galerie telefonu. Takto vypadá nastavení v případě Dropboxu.

Samsung Cloud lze propojit i s OneDrive

Pokud vlastníte telefon Samsung, další možností je služba Samsung Cloud. Samotná funkce je hodně podobná Google Drive – vaše galerie a další soubory budou s touto službou při připojení na WiFi vždy automaticky synchronizovány. Všechna data jsou pak přístupná napříč zařízeními Samsung, ale dostanete se k nim také prostřednictvím internetového prohlížeče přes počítač. Proto je záloha telefonu Samsung opravdu praktická.

Zálohování - Samsung OneDrive
Na zařízeních Samsung má OneDrive větší význam než samotný Samsung Cloud. Je to z toho důvodu, že Microsoft své služby dokáže lépe vyladit a zároveň nabízí více možností.

Samsung Cloud nabízí zdarma úložiště 5 GB, pro získání většího úložného prostoru si však můžete vybrat jeden z placených plánů. Zajímavostí je možnost integrace se službou Microsoft OneDrive, díky čemuž je správa cloudu jednodušší, neboť aplikace OneDrive je již předinstalována na všech počítačích s Windows.

Raději byste svůj Samsung telefon připojili k počítači? Stáhněte si program Samsung Smart Switch, spusťte jej a připojte telefon kabelem k PC. V programu lze snadno vybrat, co se má na disk počítače zálohovat, případně lehce obnovíte data do nově pořízeného smartphonu Samsung.

Také telefony Xiaomi mají vlastní řešení

I zálohování telefonů Xiaomi má své cloudové řešení. Pro zálohování položek, které pak můžete kdekoliv zobrazit přes internetový prohlížeč, zvolte službu Xiaomi Cloud. Můžete sem uložit položky jako zprávy, fotografie, data aplikací, poznámky, síťové nastavení atd. a máte je k dispozici na stránce i.mi.com. Vše je zabezpečeno vaším heslem, nikdo jiný tak k datům nemá přístup. Desktopovým klientem je aplikace Mi PC Suite, která však již delší dobu nebyla aktualizovaná. Zálohování Xiaomi do PC tak v tuto chvíli není ideální.

Huawei Cloud jako chytré úložiště skrze platformy

Pro majitele smartphonu Huawei je integrovanou možností úložiště Huawei Cloud. Dříve bylo zároveň dostupné i pro telefony Honor, což po prodeji značky Honor již neplatí. Stejně jako v případě ostatních zmíněných služeb, i zde můžete zálohovat fotky, dokumenty, kontakty, kalendář apod. Ty jsou pak dostupné i přes internetový prohlížeč, případně pomocí počítačového programu. V základu Huawei Cloud nabízí 5 GB, ovšem s rozšířeným úložištěm se podobá cenám Applu. 2TB rozšíření si taktéž lze pořídit za cca 250 Kč na měsíc.

Zálohování - Huawei Cloud
Huawei Cloud se podobá iCloudu od Applu. Data jsou synchronizována skrze vaše Huawei zařízení.

i

Pro telefony Huawei má vlastní cloudová služba mnohem větší význam. Služby Google totiž na většině nových smartphonů těchto značek nejsou dostupné. O tom, jak funguje rozhraní Huawei Mobile Services, si můžete přečíst v článku Vyzkoušeli jsme telefon s Huawei službami (RECENZE): Co na něj říkáme?

Také Huawei má vlastní zálohovací program pro počítač. Jmenuje se Huawei HiSuite. Stáhnout si ho můžete zdarma jak pro Windows, tak pro Mac. Výrobce uvádí, že kromě zálohy dat vám program pomůže data spravovat a také stahovat aktualizace pro telefon. Díky HiSuite také můžete posílat SMS přímo z počítače, synchronizovat kontakty a kalendář s Outlookem či importovat soubory z počítače do telefonu.

Přechod mezi operačními systémy není tak obtížný, jak se může zdát

Je běžné, že uživatel smartphonů s Androidem chce přejít na iOS nebo naopak někdo s iPhonem chce dát přednost zelenému robůtkovi. Těm vychází Google i Apple značně vstříc, a to díky aplikacím určeným přímo pro přechod.

i

Pokud chcete přesunout data z jiného Android telefonu do mobilu značky OnePlus, můžete k tomuto účelu použít aplikaci Clone Phone - OnePlus app.

Přechod z Androidu na iOS

Pokud chcete přejít z Androidu na iOS, stáhněte si (na svůj původní telefon s Androidem) aplikaci přímo od Applu. Ta se jmenuje Přechod na iOS a za cíl si dává co nejjednodušší přestup do nového rozhraní.

Zálohování - Move to iOS
Přechod na iOS by měl být s oficiální aplikací záležitostí několika poklepání.

Přechod z iOS na Android

Přechod z iPhonu na mobil s Androidem probíhá snadno za pomoci úložiště Google Drive.

 1. Ujistěte se, že je zařízení plně nabito a připojeno na WiFi.
 2. Stáhněte si na iPhone aplikaci Google Drive z App Storu.
 3. Přes aplikaci Google Drive zálohujte vámi vybraná data.
 4. Na novém smartphonu s Androidem se přihlaste přes svůj Google účet.
 5. Začne proces synchronizace a všechna data budou přenesena do vašeho nového telefonu.
i Mohlo by vás zajímat

Zálohování dat na chytrém telefonu je možné provést hned několika způsoby a je jen na vás, který zvolíte. Není však dobré na zálohu zapomenout a riskovat ztrátu veškerých osobních dat. Zálohování netrvá dlouho a dokáže ušetřit hodně starostí.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB02