Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

5G síť v ČR (INFORMACE): rychlost, pokrytí, případná rizika

Aktualizováno

Jedním z aktuálních témat současného mobilního trhu jsou 5G mobilní sítě. Co to vlastně znamená pro obyčejné uživatele a jak to vypadá s 5G v Česku? Jaké jsou první mobilní telefony s podporou 5G a na jakých frekvencích bude 5G síť fungovat? Podíváme se i na to, jaká bude rychlost 5G sítí ve srovnání se starší 4G technologií a také zda existují i nějaká zdravotní rizika spojená s 5G sítěmi.

i Aktualizace 21. 12. 2020: Rok 2021 přinese ještě více možností využití 5G a na trh přijdou levnější zařízení

5G síť v ČR (INFORMACE): rychlost, pokrytí a rizika – OBSAH

 1. (21. 12. 2020) Rok 2021 přinese ještě více možností využití 5G a také přijdou na trh levnější zařízení
 2. (18. 11. 2020) Všichni velcí operátoři již podporují 5G, konkurence jim zřejmě nepřibude
 3. (28. 9. 2020) Česko nedostane vysoké frekvence 5G a podporu sítí zahajuje Vodafone
 4. (16. 8. 2020) Ostravská univerzita se připravuje na 5G a ČTÚ spustilo výběrové řízení
 5. (30. 6. 2020) Operátor O2 jako první spouští 5G v Praze a Kolíně
 6. (13. 5. 2020) Operátorům se nelíbí, že by do svých sítí měli pustit i konkurenci
 7. (31. 1. 2020) Rezignace šéfa ČTÚ oddálí aukci 5G
 8. (10. 1. 2020) CES 2020: 5G míří do notebooků, levnějších mobilů i automobilů
 9. (31. 12. 2019) Známe chytrá města, kde se bude testovat 5G
 10. (17. 11. 2019) ČTÚ vydal harmonogram aukce 5G
 11. (20. 8. 2019) Ministerstvo průmyslu hledá pět testovacích měst pro 5G sítě
 12. (4. 7. 2019) Zajímavé testy 5G technologie v ČR
 13. Co je mobilní síť 5G?
 14. Porovnání 5G vs. 4G a starší mobilní sítě
 15. Jak to vypadá s 5G sítí v ČR?
 16. Frekvence 5G sítí
 17. 5G sítě: Bude infrastrukturu budovat Huawei?
 18. 5G síť: Rizika a zdraví
 19. 5G sítě: Mapa pokrytí v ČR
 20. První mobily s podporou 5G

(21. 12. 2020) Rok 2021 přinese ještě více možností využití 5G a na trh přijdou levnější zařízení

Rok 2020 měl být rokem, kdy dojde k masivnímu spuštění nejnovější mobilní technologie pro přenos dat. Světová pandemie však dokázala ochromit hned několik oblastí a nevyhnula se ani světu technologií. V příštím roce se ale předpokládá větší nástup sítí 5G. 

Čeští operátoři síť testují a pomalu rozšiřují pokrytí naší republiky. Již nyní je možné koupit levný 5G smartphone, ale mobilní zařízení schopna příjmu 5G se brzy začnou masivněji dostávat do těch levnějších cenových relací. Také možnosti využití sítí se budou rozšiřovat. Nová technologie pomůže zachraňovat životy v medicíně při operacích na dálku a využití 5G najdeme i v oblasti zábavy.

Drone Racing League
V závodech dronů serálu Drone Racing League bude nízká odezva obrazu při přenosu 5G důležitá.

T-Mobile se od roku 2021 chystá propagovat technologii 5G při závodech dronů v seriálu Drone Racing League, přičemž technologie umožní bleskový přenos obrazu z dronu do brýlí řidiče. Odezva v přenosu obrazu je v takových rychlostech, v jakých se drony pohybují, pro úspěch stěžejní. Díky přechodu z analogového připojení se v případě přenosu dat přes sítě 5G také otevírá možnost živě streamovat obraz z dronu on-line divákům. Jde tedy o zajímavou ukázku, jak se výhody nových sítí mohou veřejnosti ukázat v praxi.

(18. 11. 2020) Všichni velcí operátoři již podporují 5G, konkurence jim zřejmě nepřibude

Z velké trojky českých operátorů mají podporu sítí 5G již všichni. Do hry jako poslední vstoupil T-Mobile, který na své stránce, věnované nové technologii přenosu dat, slibuje reálnou rychlost stahování až 500 Mb/s. Sítě 5G spouští na stejných frekvencích, na kterých doposud běží 3G a LTE. První místa pokryta příjmem 5G v sítí T-Mobile jsou širší centrum Prahy a Brna a příjmu se uživatelé dočkají i ve vybraných stanicích pražského metra.

5G síť, T-Mobile
Také T-Mobile se přidává s podporou sítí 5G. Zdroj: t-mobile.cz

Slibně vypadající situace na české mobilní scéně, tedy příchod čtvrtého operátora, který by mohl zamíchat kartami, se nakonec nedočkáme. Alespoň ne v blízké budoucnosti. Kmitočty očekávané aukce byly vydraženy celkem 5 zájemci. Pásmo 700 Hz si mezi sebe rozdělí trojice hlavních operátorů, pásma 3,4 až 3,6 GHz si následně rozdělí ještě společně s Nordic Telecom a CentroNet. Prvně zmiňovaný se sice nechal slyšet, že přinese kromě internetu také mobilní služby, významný tlak na současné operátory se ale neočekává.

(28. 9. 2020) Česko nedostane vysoké frekvence 5G a podporu sítí zahajuje Vodafone

Na úvod příliš nepotěší zpráva, že podle rozhodnutí Evropské komise se u nás nedočkáme natolik kvalitního příjmu sítí 5G a síť nemusí ani kapacitně dostačovat všem zařízením. Pro Českou republiku byly totiž přiřazeny nejmenší frekvenční bloky s frekvencí pouze 60 MHz. Evropská komise dbá na to, aby došlo k minimální šíři pásma 80 - 100 MHz, což by zajistilo dostatečně kvalitní a spolehlivý přenos skrze novou technologii. Ostatní země v Evropě s tímto mít problém nebudou, jelikož na daný požadavek dosáhnou.

Již 1. října spouští pilotní provoz své 5G sítě další z trojice největších českých operátorů, konkrétně Vodafone. Ten rozbíhá ultrarychlé připojení v pětici českých měst - Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Jeseník, Brno a Praha. 5G síť poběží v non-standalone módu (NSA) a v první fázi využije frekvenci současného LTE 1 800 MHz v bloku 40 MHz. Až poté bude využito také 2 100 MHz, blok 15 MHz, který bude k dispozici po vypnutí sítí 3G na konci března 2021.

5G síť, Vodafone
V těchto městech bude od října k dispozici připojení 5G. Zdroj: vodafone.cz

Užitečné využití rychlého datového přenosu Vodafone simuloval v Karlových Varech na počátku září, kdy v nové verzi aplikace Záchranka je v reálném čase možné streamovat místo nehody záchranářům ještě před příjezdem sanitky. Síť také usnadní přenos kvalitního 4K obsahu s nižší latencí, například ze sportovních utkání.

(16. 8. 2020) Ostravská univerzita se připravuje na 5G a ČTÚ spustilo výběrové řízení

Zatímco O2 má již spuštěnou prvotní fázi provozu sítí 5G na několika místech v republice, T-Mobile se dostává částečně do hry spoluprací s ostravskou univerzitou. Operátor se společně s VŠB - Technickou univerzitou Ostrava podílelo na výstavbě privátní kampusové sítě. Tu společně spustili na začátku července, ovšem prozatím je provozována na kmitočtech pro 4G. Ze strany univerzity již došlo k žádosti o přidělení testovacích frekvencí 5G.

5G síť, VŠB Ostrava
Kampus univerzity patří mezi největší ve střední Evropě. Zdroj: vsb.cz

Na počátku srpna zahájil Český telekomunikační úřad výběrové řízení pro rozdělení radiových kmitočtů v pásmech 700 a 3 400-3 600 MHz. Rozdělení proběhne skrze elektronickou aukci, které bychom se měli dočkat na podzim. Uchazeči se mohou hlásit do konce září a ČTÚ následně ty, kteří splní podmínky tenderu, pozve do aukce. Našim operátorům se však podmínky tenderu nelíbí.

Podmínky aukce byly změněny a dle posledních připomínek by mělo dojít k jednoduššímu vstupu na trh pro 4. operátora. To s sebou nese konkurenci a tlak na snížení cen mobilních dat. Měli by z toho tedy mít prospěch koncoví uživatelé. Operátorům se nelíbí především podmínky pro národní roaming. Ty prý porušují nařízení Evropské unie. Vodafone kvůli těmto nejasnostem nevylučuje, že k aukci nakonec nedojde a bude zcela zrušena. T-Mobile a O2 si dávají čas na prostudování veškerých podmínek a prozatím se k nim nebudou vyjadřovat.

(30. 6. 2020) Operátor O2 jako první spouští 5G v Praze a Kolíně

Tuzemský operátor O2 se stává prvním operátorem nabízejícím na našem území síť 5G pro běžné použití. Nejde o žádné testovací období, zkrátka se již od července budeme moci těšit z podpory této technologie, a to prozatím pro datové využití. Na svém webu společnost O2 uvádí, že již od 1. července si zákazníci s podporovaným telefonem mohou v samoobsluze Moje O2 aktivovat službu Nejrychlejší 5G internet. Poplatek je symbolická 1 Kč.

5G síť, operátor O2
O2 se stává prvním operátorem u nás, který sítě 5G spouští v běžném provozu.

Prozatím jsou pokryty Vinohrady, Pankrác, Vršovice a Nusle v Praze. Plán pokrytí můžete vidět na obrázku níže. Podporovaných telefonů s funkcionalitou 5G je na trhu již více, např. Samsungy Galaxy S20 Ultra 5G a Galaxy S20+, které dostanou v průběhu prázdnin aktualizaci na podporu připojení k sítí 5G od O2. Očekává se i příchod modelu Galaxy A51 5G. Operátor dále uvádí, že připojení je možné realizovat skrze dosavadní SIM s podporou 4G LTE sítí, ovšem do budoucna dojde k přechodu na 5G SIM, tzv. ISIM.

5G síť, pokrytí O2
Pokrytí 5G sítí prozatím zahrnuje části Prahy a centrum Kolína.

(13. 5. 2020) Operátorům se nelíbí, že by do svých sítí měli pustit i konkurenci

Velcí operátoři se ohradili proti nařízení Českého telekomunikačního úřadu, které hovoří o zásazích do sítí operátorů jinými společnostmi. Konkrétně by se jednalo o společnosti, jež získají kmitočty v následující aukci. Společně s nimi se to týká i těch, kteří již vydražily kmitočty v roce 2017.

Dle českých operátorů je to porušení zákona a jsou připraveni zvážit další právní kroky. Aktuálně se na chystanou aukci stále čeká. Stát si od ní slibuje příchod nové konkurence, která by mohla mít za následek tlak na snižování cen stávající trojice.

(31. 1. 2020) Rezignace šéfa ČTÚ oddálí aukci 5G

Předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák oznámil rezignaci kvůli snaze ministerstva průmyslu a obchodu změnit podmínky aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Do čela telekomunikačního regulátora byla následně jmenována právnička Hana Továrková. Podle ministra Havlíčka vykazovala samotná příprava aukce nestandardní prvky a přihlásil by se do ní pouze jeden český zájemce. Podmínky dražby chce vláda změnit. Co to znamená? Reálně určitě odklad v řádu několika měsíců. V tuto chvíli se počítá s vyhlášením aukce v červnu 2020.

(10. 1. 2020) CES 2020: 5G míří do notebooků, levnějších mobilů i automobilů

Inovacemi našlapaný veletrh spotřební elektroniky CES ukázal směr, kterým se 5G vydá na straně spotřebitelů. Například společnost Dell si myslí, že umělá inteligence, připojení 5G a promyšlený design pomáhají vést snazší a spokojenější život. Došlo k představení notebooku Latitude 9510.

Dell Latitude 9510
Notebook Dell Latitude 9510 bude volitelně obsahovat 5G modem.

Jedná se o nejmenší a nejlehčí komerční 15palcový přenosný počítač na světě, který se snadno vejde i do malé aktovky. Větší displej spolu s bezdrátovým připojením prostřednictvím Intel WiFi 6 a podporou mobilních sítí 5G umožňuje manažerům být produktivnější, kdekoli právě potřebují. Antény pro 5G jsou zakomponovány do reproduktorů, aby mohl být zachován displej typu InfinityEdge s minimálními okraji. Latitude 9510 bude v nabídce v různých konfiguracích včetně procesorů Intel Core i7 10. generace. Očekávaná výdrž má dosahovat v základu až na 17 hodin. Bude však ještě možné přidat rozšiřující baterii, která zajistí až 30 hodin při práci na baterii.

Dell Latitude 9510
5G sítě budou podporovat i mobilní čipy Snapdragon 765. 

Qualcomm již brzy zahájí sériovou výrobu cenově dostupného mobilního čipu Snapdragon 765, který obsahuje 5G modem. Taková situace nahrává například značce TCL, jejíž model 10 nabídne právě 5G konektivitu při ceně na úrovni 500 dolarů. Do podobného cenového segmentu zamíří také Coolpad Legacy (5G). To je velký posun pro mobilní trh a jistě se během letošního roku dočkáme mnoha dalších mobilů s 5G.

5G však také směřuje na paluby moderních elektromobilů. Bavorská automobilka BMW chystá na rok 2021 uvedení elektrického SUV iNext s očekávaným dojezdem 600 kilometrů. Rychlé datové připojení a pokročilá umělá inteligence poslouží například pro zpřesněné autonomní řízení nebo pro relevantní informace po trase naplánované jízdy.

(31. 12. 2019) Známe chytrá města, kde se bude testovat 5G

Bílina, Jeseník, Karlovy Vary, Plzeň a Ústí nad Labem. Právě v těchto městech se budou přednostně testovat 5G technologie a jejich aplikace.

„Zájem samospráv o 5G technologie nás příjemně překvapil, do soutěže se jich přihlásilo téměř šest desítek. Vítězové by se mohli stát vzorem pro ostatní obce tím, jak je možné lidem s využitím nejmodernějších technologií usnadnit a zlepšit život. Příklady dobré praxe, které z vítězných městských 5G projektů vzniknou, se budou sdílet napříč Českou republikou tak, aby se z nich inspirovaly ostatní municipality,“ říká vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

Konkrétně v takové Bílině se půjde směrem moderního městského kamerového systému, který bude data do centrálního velínu přenášet právě pomocí 5G sítě. Stávající kamerový systém je pochopitelně pospojován pomocí kabeláže, což znesnadňuje jeho rozšiřování. V Karlových Varech se mohou návštěvníci těšit na speciálního digitálního průvodce, jehož přínos bude v detailních informacích o jednotlivých památkách. A v takovém Ústí nad Labem se počítá se zasíťováním 27 kilometrů silnic, díky čemuž bude možné testovat autonomní dopravní prostředky.

Všechny výše uvedené 5G projekty mají být uskutečněny během následujících dvou let s pomocí projektu financovaného z Operačního programu technická pomoc, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

(17. 11. 2019) ČTÚ vydal harmonogram aukce 5G

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) původně plánoval rozjet aukci kmitočtů pro 5G sítě ještě do konce roku 2019. Nakonec však došlo k odsunu až na rok 2020. Nic se ovšem nemění na tom, že půjde o aukci rádiových kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3,4 až 3,6 GHz, na nichž poté operátoři postaví mobilní 5G sítě.

Samozřejmě s ohledem na citlivost celého procesu je uvedený harmonogram pouze orientační a může se v závislosti na dalším procesu přípravy podmínek výběrového řízení změnit.

 • Vyhlášení výběrového řízení (zveřejnění dokumentace): začátek ledna 2020.
 • Podávání přihlášek do výběrového řízení: polovina února 2020.
 • Zahájení elektronické aukce: duben 2020.
 • Vydání rozhodnutí o udělení přídělů rádiových kmitočtů: červenec 2020.

Už nyní však lze konstatovat, že mobilní operátoři budou moci po technologické stránce zapojit společnost Huawei. Navzdory loňskému bezpečnostnímu varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zřejmě nebude v ČR vyloučena z výstavby sítí páté generace (5G). Vyplývá to z vyjádření ministra Havlíčka pro ČTK: „Především sledujeme, jak se to odehrává v Evropě. Oddělme ideologický, politický i ekonomický pohled. Musíme se na Huawei dívat globálně, minimálně z pohledu EU. Technologie, které jsou základem budování sítí 5G, jsou globálního charakteru a já si nedovedu představit, že bychom měli nastaveny jiné parametry k přístupu k Huawei nebo jakékoli jiné firmě v Česku než třeba v Německu nebo Polsku, když jsme s těmito zeměmi spojeni pupeční šňůrou.“

(20. 8. 2019) Ministerstvo průmyslu hledá pět testovacích měst pro 5G sítě

Vícepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček oznámil v posledních dnech poměrně zajímavý záměr – „Naší ambicí je vybrat města s třiceti až padesáti tisíci obyvateli. Města, kde je průmysl, obchod a kde 5G dává předpoklad, že bude dobře využita,“ popsal plán Karel Havlíček.

Již nyní projevila zájem celá řada měst včetně Kyjova nebo Třebíče. Časový harmonogram počítá s vybráním měst ještě do konce letošního roku. Pokrytí 5G sítí by se mělo realizovat již v příštím roce, kdy by došlo ke spuštění pilotních testů. Napojit se má samozřejmě místní samospráva, nemocnice, firmy ale i obyvatelé. V praxi tak půjde například předvést sledování veřejné dopravy v reálném čase nebo obsazenost parkovišť.

Na bázi menšího města půjde poměrně snadno vychytat všechny mouchy a následně nabité zkušenosti aplikovat v masivnějším měřítku. Samozřejmostí je však úzká spolupráce s všech zúčastněných stran v čele s mobilními operátory a dodavatelů 5G technologie. Výběr měst budeme v následujících týdnech bedlivě sledovat.

(4. 7. 2019) Zajímavé testy 5G technologie v ČR

Léto 2019 v naší zemi je po technologické stránce ve znamení testů 5G. Nejprve se ukázal operátor O2, který ve spolupráci s dodavatelem infrastruktury Ericsson předvedl v Kolíně rekordní rychlosti. Na použitém telefonu Oppo Reno 5G ukázali testy špičkovou hodnotu až přes 500 Mbit/s. Zajímavá byla i naprosto minimální latence na úrovni 10 ms. Což je citelně lepší hodnota než u LTE. Samozřejmě je nutné připomenout, že v síti bylo připojeno jen pár zařízení a jednalo se v podstatě o experiment. Z našeho pohledu však poměrně úspěšný.

5G rychlost, O2

Výsledky měření v síti 5G od O2 (zdroj blog společnosti O2).

Jako druhý se ukázal Vodafone, který během filmového festivalu v Karlových Varech předvedl oku lahodící ukázku holografického rozhovoru s datovou náročností kolem 200 Mbit/s. Během testů však byla naměřena i rychlost kolem 900 Mbit/s. Dokonce byl využitý i mobilní telefon Samsung Galaxy S10 5G. Během celého festivalu je část města pokryta 5G sítí v pásmu 3,7 GHz. Pokud vše dopadne dobře, tak právě v Karlových Varech spustí operátor do 12 měsíců první komerční 5G síť.

Co je mobilní 5G síť?

Mobilní síť 5G je právě nyní do praxe uváděný telekomunikační standard pro nové mobilní sítě, které technicky zcela překonají řešení v podobě 4G. 5G sítě nabídnou skokové zvýšení rychlostí a výrazné snížení doby odezvy. To v součtu umožní spolupráci mnoha zařízení v jednom novém průmyslovém standardu.

Díky tomu si užijete rychlejší brouzdání po internetu včetně snadného připojení IoT (Internet věcí – Internet of Things). Dojde tedy k připojení například vozidel, různých domácích spotřebičů a mnoha dalších zařízení v průmyslu i robotice. Zkrátka tam, kde je nutné zařízení mezi sebou propojit a vyměňovat si data.

i

Další podrobné informace ohledně 5G sítí lze načerpat z neustále aktualizované Wikipedie.

Porovnání 5G vs. 4G a starší mobilní sítě

Podívejme se trochu do historie na srovnání jednotlivých generací mobilních sítí. Jak si 5G síť vede ve srovnání s 2G, 3G a 4G sítěmi co do rychlosti a podporovaných služeb?

Vybrané parametry Mobilní síť 2G Mobilní síť 3G Mobilní síť 4G Mobilní síť 5G
Rok nasazení ve větším měřítku 1991 1998 2008 2020
Podporované služby volání, SMS volání, SMS, internet volání, SMS, internet, streamované video volání, SMS, internet, streamované video ve 4K, 3D video, IoT
Přenosová rychlost 0,1 MB/s 0,1–0,8 MB/s 15 MB/s 1–10 GB/s

i

Pozor: LTE není synonymem pro 4G síť. Co je LTE? Jedná se o mezistupeň mezi 3G a 4G. Více zjistíte v našem starším článku.

Jak to vypadá s revoluční 5G sítí v ČR?

Nasazení skutečného 5G v České republice je poměrně daleko, ostatně ani dnes nám nefunguje relativně stará 4G síť na plné rychlosti. V tuto chvíli směrem k 5G teprve probíhají přípravy pro aukce kmitočtů, které jsou pro 5G pásmo potřeba. To je sám o sobě složitý úkol pro všechny zúčastněné, ale leze očekávat, že do konce roku 2020 aukce kmitočtů pro 5G proběhne. Teprve poté může začít reálná výstavba vysílačů, případně rozšíření těch stávajících o nové technologie.

Momentálně tak probíhají technické zkoušky v laboratořích nebo v terénu. Například operátor O2 aktuálně spustil v Kolíně testovací síť, o níž říká, že nabízí rychlost připojení, jakou nabídne právě 5G. Do komerčního provozu operátor spustil technologii LTE Advanced Pro, označovanou také jako 4,5G. Teoreticky může nabídnout rychlost až 1 Gb/s.

Operátor systém staví na technologiích finské společnosti Nokia. Na rádiovou část a pro fixní bezdrátový internet pak využívá také prvky od čínské firmy Huawei. Výhodou je, že toto řešení nevyžaduje použití kompatibilního 5G hardwaru, ale vystačíte si s moderním chytrým telefonem, který podporuje LTE kategorie 16. Tedy například Samsung Galaxy S9 nebo Galaxy S10.

5G sítě a frekvence

Frekvence 5G sítí

S frekvenčním pásmem pro 5G sítě je to poměrně složité. Jedná se totiž o dvě samostatné sítě. Jedna bude fungovat na frekvencích pod 6 GHz, druhá nad 6 GHz. Nízkofrekvenční 5G sítě budou využívat v současnosti používaná mobilní pásma a k dispozici jim budou 100MHz kanály. Výsledkem by měl být až 50% nárůst rychlosti oproti LTE.

Ten hlavní pokrok se však odehraje v pásmu výrazně nad 6 GHz. Typicky půjde o rozsah 24–86 GHz, ale pro Evropu je schválené pásmo 24,25–27,5 GHz. Tato spektra jsou prakticky nevyužitá a umožňují nasadit 400 MHz široké kanály. To dovoluje dosahovat na přenosové rychlosti dosud netušených hodnot – až 20 Gb/s s odezvou 1 ms.

5G sítě v ČR snad již brzy

5G sítě: Bude infrastrukturu budovat Huawei?

Čínská společnost Huawei je klíčovým výrobcem mobilní infrastruktury pro 5G mobilní sítě. Už na podzim 2018 vydala americká vláda svým spřáteleným zemím doporučení, aby při budování připravovaných mobilních 5G sítí nenasazovaly technologie od Huawei. Spojené státy Americké se odvolávají na bezpečnost a mají mimo jiné obavy, že by se komunikace v partnerských zemích mohla dostat do rukou Číny.

V podobném duchu vydal prohlášení i náš Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu, vysvětluje ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Proti tomu stojí očekávání nadnárodních mobilních operátorů, podle nichž by se nasazení 5G mobilních sítí v Evropě protáhlo minimálně o dva roky a výrazně by se prodražilo (= zaplatí to konečný spotřebitel). Konkurenti Huawei v podobě Ericssonu a Nokie totiž mají mírné zpoždění ve vývoji a rozhodně nemají ani dostatečné výrobní kapacity pro pokrytí všech požadavků.

Samsung Galaxy S10 5G

Vůbec první oficiálně oznámený telefon s podporou 5G – Samsung Galaxy S10 5G.

5G síť: Rizika a zdraví

Mobilní a bezdrátové technologie jsou všudypřítomným rysem moderního života. Plné rozvinutí 5G sítí znamená výhledově skokový nárůst vysílačů. Vysoké přenosové rychlosti totiž fungují jen na velmi krátkou vzdálenost a špatně se šíří v budovách. Nebezpečí pro zdraví tak představuje vystavení se tzv. elektromagnetické frekvenci (EMF). Dle některých spekulací se pak u citlivějších osob může vyvinout syndrom elektromagnetické hypersenzivity s příznaky v podobě silných bolestí hlavy, ospalosti nebo celkové únavy.

Toto téma je jistě zajímavé, ale je potřeba ho sledovat trošku realisticky a minimálně si počkat na výsledky nezávislých studií věhlasných světových univerzit. Nebezpečí negativního vlivu 5G sítí na lidské zdraví tak v tuto chvíli není podloženo ničím konkrétním.

5G vs 4G sítě

5G sítě: Mapa pokrytí v ČR

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) má celkovou mapu pokrytí mobilními sítěmi na svých webových stránkách qos.ctu.cz. Průběžně aktualizovanou stránku s pokrytím 5G sítí v ČR pak najdete níže. Protože v ČR je 5G síť zatím ve fázi plánování, je mapa prázdná a bohužel ještě hodně dlouho bude. Během několika dalších let se však bude situace krok za krokem měnit. Až se tak stane, budou postupně 5G vysílače na mapě přibývat.

První mobily s podporou 5G

Aktuálně se na trhu již objevují smartphony s podporou sítí 5. generace. Často se jedná o telefony vyšší třídy, které využívají novou generaci čipsetu Qualcomm Snapdragon 865 s 5G modemem Snapdragon X55. Výrobci ale stále více technologii 5G integrují i do levnějších řad telefonů, příp. přidávají funkcionalitu do již existujících modelů. U Applu je zatím ticho po pěšině, ale pokud letos přijdou iPhony s podporou 5G, budou spíše obsahovat modem od Intelu.

5G sítě a první mobilní telefony

Vůbec prvním oznámeným chytrým telefonem s podporou 5G se svého času stal Samsung Galaxy S10 5G. O pár dnů později reagovala společnost Huawei, která nabízí podporu 5G u svého ohebného telefonu Mate X. O něco později pak Huawei poslal na trh telefon Mate 20 X 5G.

Nyní si i na našem trhu můžeme pořídit chytrý telefon s podporou 5G. Dokonce je na výběr z vícero výrobců a nepochybně budou neustále přibývat.

  Huawei Mate 20 X 5G

  Nový procesor Qualcomm Snapdragon 865 má v sobě zabudovánu podporu sítí 5G.

  i Mohlo by vás zajímat

  Nástup sítí 5G je pomalu tady. Situaci kolem 5G mobilních sítí budeme i nadále sledovat. Ostatně jako mnoho jiných technologických nadšenců. Ať už z pohledu operátorů (výstavba nové sítě), tak i z pohledu koncových zákazníků, kteří se už nyní těší na nové možnosti, jež 5G nabízí.

  P-DC1-WEB18