Obnovit stránku

5G

5G síť v ČR (AKTUALIZOVÁNO): rychlost, výhody, pokrytí a vše kolem

Článek

Aktualizováno

Jedním z aktuálních témat současného mobilního trhu jsou 5G mobilní sítě. Jaké výhody přináší pro obyčejné uživatele a jak to vypadá s novými sítěmi v Česku? Jaké jsou mobilní telefony s podporou 5G a na kterých frekvencích 5G síť funguje? Podíváme se i na rychlost 5G sítí ve srovnání se starší 4G technologií a také na to, co je v oblasti sítí nové generace nového.

5G síť – OBSAH

Aktuality – vše, co se kolem 5G momentálně děje

(30. 5. 2024) Nejlepší 5G síť je ve službách O2, operátor ji bude rozšiřovat

Mohli bychom se do konce roku dočkat ještě širšího pokrytí 5G sítí nad Českou republikou? Operátor O2 se pokusí signál masivně rozšířit. Právě jeho 5G síť je dle aktuální reklamní kampaně uživateli hodnocena jako nejlepší. Nejde ovšem o výmysl, z výsledků agentury IPSOS síť od O2 vychází jako nejlepší a nejrychlejší. 5G dostupná data může využít 88,5 % populace a pokryto je 59 % našeho území. 

Operátor v modernizaci spolupracuje se společností CETIN. Do konce letošního roku chce pokrýt dalších 650 lokalit. Půjde zejména o jižní Moravu. Technický ředitel O2 Jan Hruška komentuje, že v dalších letech se operátor pustí do posilování základnových stanic v místech největšího datového provozu. A takový provoz je především v době sledování nějaké společenské události rekordní. Meziroční nárůst spotřeby dat na jednotlivého uživatele v síti O2 je 30 %.

Zdroj 1

5G – další aktuality

(25. 4. 2024) Aktuální pokrytí ČR 5G sítěmi u českých operátorů

5G sítě už jsou něco, s čím počítáme jako se standardem. Obklopují nás již několik let, přičemž každým okamžikem dochází k jejich rozšiřování. Pojďme si ukázat, jak jsou na tom aktuálně – ke konci dubna 2024 – čeští operátoři s pokrytím 5G mobilního signálu v rámci České republiky. Data jsou čerpána z volně dostupných map pokrytí na stránkách jednotlivých společností.

Operátor O2 má spolehlivě a hustě pokryté oblasti obou největších českých měst. Pokud máme mluvit o hluchých místech, je to určitě Šumava, Krušné hory a menší obce v Jižních Čechách a Plzeňském kraji. Právě v těchto dvou krajích se pokrytí drží větších měst a jejich přilehlém okruhu. O2 má také v mapě možnost vidět pokrytí pražského metra. Informace je stále stejná od 1. dubna 2022 a to ta, že signál chybí pouze ve stanici Jiřího z Poděbrad na trase A.

i

Vivo V40 SE 5G (RECENZE): Stylový zevnějšek, skvělá výdrž, ale výkonnostně pokulhává

O poznání prořídlejší mapu pokrytí má T-Mobile. Zde se signálu aktuálně nejrychlejší mobilní sítě dočkáte pouze ve větších městech a jejich nejbližším okolí. Operátor se ale viditelně snaží držet pokrytí na většině hlavních tazích mezi většími městy. Výjimky jsou tahy z Karlových Varů na Plzeň, z Brna na Jindřichův Hradec či tah z Olomouce do Opavy.

5G pokrytí ČR, O2 5G pokrytí ČR, T-Mobile 5G pokrytí ČR, Vodafone
Pokrytí 5G sítěmi u O2, T-Mobile a Vodafone. Stav platný pro 25. duben 2024.

Velmi podobně husté pokrytí jako O2 má také Vodafone. Ten už ale zapracoval na pokrytí Krušných hor, bohužel situace v Jižních Čechách a Plzeňském kraji zůstává problematická pro menší obce vzdálenější od velkých měst. Hluché místo je podobně jako u O2 mezi Mělníkem a Libercem. Vodafone má z celé trojice asi nejlépe pokryté hranice státu.

Zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3

(8. 3. 2024) V Česku máme 5G síť na každém rohu, s optikou je to podstatně horší

V Česku jsme v pokrytí sítěmi 5G mezi evropskými státy na vrcholu s výsledkem 96 %. Zprávu přináší Forbes. V pokrytí venkovských oblastí nám pak aktuálně patří 6. příčka s výsledkem 78 %. Celkového pokrytí se 100 % se dočkaly státy jako Kypr, Nizozemsko a Malta. Dle Forbesu naopak ani ne polovičního pokrytí nedosahuje Švédsko, Belgie, Rumunsko, Lotyšsko či Estonsko.

5G, pokrytí 5G
Pokrytí sítěmi 5G je v ČR na velmi vysoké úrovni. Oproti tomu se optický internet prozatím příliš nerozšířil. Zdroj: o2.cz

Horší je to zde s optickými sítěmi. V této oblasti ve srovnání s Evropou ztrácíme. Důvodem může být, že infrastruktura naráží na stavební legislativu. Složitější přístup k optice má za následek, že dle zpráv Broadband Voverage in Europe 2022 má k těmto sítím přístup pouze 37 % lidí. Přitom celoevropský průměr je 57 %. Nejhůře jsme na tom v roce 2022 byli s venkovskými oblastmi. Tam byl optický internet přítomný jen v 8 % případů. Průměr v Evropě se vyšplhal ke 41 %.

Zdroj 1

(2. 2. 2024) Jeseníky dostávají 5G signál přímo z vysílače na Pradědu

Na webu bruntalsky.denik.cz se objevila zpráva, že na vysílači Praděd byla instalována modernější technologie, která již umožňuje připojit se právě k mobilním sítím 5G. Nejvyšší hora Moravy Praděd se tyčí až do nadmořské výšky 1 492 m.n.m. a na jejím vrcholu je stejnojmenný vysílač. Jeho špička se nachází v 1 638 metrech. Právě na tento vysílač museli technici CETINu vylézt, aby nejprve snesli staré vybavení a posléze připravili a zapojili nové, které už pokrývá širší okolí nejrychlejším 5G spojením.

5G, vysílač Praděd
Vysílač prošel renovací nejen po stránce technické výbavy, ale vizuálně byl upraven také jeho nátěr. Zdroj: commons.wikimedia.com @Michal Klajban

Z vrcholu Pradědu vysílá i digitální rádio DAB+, televizní signál DVB a operátor O2. Samotný vysílač se ale také nadále opravoval a došlo rovněž na úpravu jeho nátěru. Pro techniky není šplhání po stožárech a dalších stavbách nic neobvyklého. Loni modernizovali i 110 metrů vysoký stožár v Třinci.

i

Noví králové Androidu. Špičkově vybavené telefony Samsung Galaxy S24 integrují AI a model Ultra přidává titan

Zdroj 1

(19. 12. 2023) Republika má čím dál lepší 5G pokrytí, Ústí čekají revoluční 5G projekty

Český operátor T-Mobile zveřejnil zprávu, že signálem 5G již pokrývá 70 % rozlohy České republiky. Zprávu zveřejnily novinky.cz. T-Mobile se tak dostává na podobnou úroveň, na jaké je konkurenční O2. Nejlepší pokrytí má aktuálně Vodafone, o zhruba 10 % více. Podle končícího generálního ředitele T-Mobile Jose Perdomo Lorenza se spotřeba dat dostala na úroveň průměru všech zemí Deutsche Telekom. Za zmínku stojí ještě informace, že průměrná cena za GB se snížila o 34 %.

5G, Smart city
Ústí nad Labem by dotace v celkové výši 20 milionů mohly pomoci využít 5G síť například pro zajištění lepší infrastruktury. Zdroj: thesmartcityjournal.com

Ministerstvo pro místní rozvoj vybralo několik českých měst do programu Smart Cities. Mezi nimi je také Ústí nad Labem. Podle zpráv ustecky.denik.cz se o dotace uchází 10 projektů, mezi něž patří dron schopný sběru dat pro mapové podklady, ale také určený pro pátrání po pohřešovaných osobách. Dále modernizace kamerového systému či online monitoring přepravy MHD. Příjem žádostí o zapojení projektu pro získání dotace bude pokračovat do konce ledna 2024. Následný projekt musí být realizován nejpozději koncem roku 2025.

i

Samsung Gauss je nová umělá inteligence korejského výrobce. K zákazníkům dorazí brzy

Zdroj 1, zdroj 2

(23. 11. 2023) Nejrychlejší 5G má iPhone a možná se dočkají i MacBooky

Společnost Ookla ohlásila výsledky měření rychlosti 5G sítě na různých mobilních telefonech a ve většině případech vítězí nejnovější řada iPhone 15. Ookla to zveřejnila na svém webu. Skvěle jsou na tom s rychlostí 5G připojení už loňské telefony řady iPhone 14, letošní modely však nechaly všechny ostatní za sebou. Celkově je na tom nejlépe iPhone 15 Pro Max, ale velmi slušně si vede i stejně veliký, pouze hardwarově slabší, iPhone 15 Plus.

5G, nejrychlejší 5G mají iPhony 15
iPhone 15 Pro Max obecně na 5G síti stahuje data nejrychleji. Samozřejmě záleží na regionu, pokrytí a zvoleném operátorovi.

Dalším 5G kompatibilním zařízením by se v budoucnu mohly stát MacBooky. Zprávu přináší macrumors.com. Od roku 2018 se prý Apple soustředí na vývoj vlastního 5G modemu, aby jej mohl používat v iPhonech místo toho od Qualcommu. Mohl by být hotový okolo roku 2026 a Apple by si ho údajně neměl nechat pouze pro své telefony, ale v úvahu přichází právě i integrace do jeho notebooků. Firma se tak snaží pomalu přecházet na své komponenty, a tím se nespoléhat na dodání komponent od externích společností.

i

iPhone 15 (RECENZE): 48Mpx fotoaparát i Dynamic Island. Letošní model dává větší smysl než předchůdce

V dubnu jsme přinesli zprávu o zařízení F-Tester pražského ČVUT na měření spolehlivosti 5G sítí. Web lupa.cz se ve svém článku zmiňuje o tom, že právě toto zařízení nyní začal používat Český telekomunikační úřad. Celkem je k dispozici 13 zařízení, které se mohou instalovat do monitorovacích vozidel. ČTÚ se chystá použít je i na měření v železničních koridorech. Vývojáři na F-Testeru nadále pracují a dle zdroje se chystá schopnost měřit i milimetrové 5G vlny.

(24. 10. 2023) 5G už i pro zákazníky Kaktusu a ve světě se již mluví o 5,5G síti

Operátor Kaktus, který spadá pod služby hlavního T-Mobilu, má konečně také přístup k nejrychlejší dostupné síti na území ČR, tedy 5G. Na začátku měsíce října to operátor Kaktus ohlásil na svém Facebook účtu. Rychlosti mobilního internetu tedy stouply až k 500 Mb/s pro stahování a 100 Mb/s pro nahrávání. Na mapu pokrytí 5G se je možné dle webu mobilmania.cz podívat rovnou na webu T-Mobile.

5G, Kaktus spouští 5G
5G síť už se nově týká i zákazníků virtuálního operátora Kaktus. Ten spadá pod T-Mobile. Zdroj: Facebook Kaktus

Zajímavý článek pak přinesl portál lupa.cz. Týká se rychlejší varianty 5G sítě nazvané jako 5,5G. Taková síť zvládne rychlejší datové přenosy rychlostí až 10 Gb/s s uploadem 1 Gb/s. Je tak pomyslným předskokanem sítí 6G. Jinak se jí také říká 5G Advanced. Nezůstalo pouze u slov, již proběhl její test v Dubaji. Až příští rok se však výrobci vytasí s potřebnými technologiemi pro zahájení komerčního provozu. Se svým novým modemem X75 se kupříkladu již nyní ukázal výrobce Qualcomm.

(19. 9. 2023) Nová řada Huawei Mate 60 podporuje 5G sítě, jak to dokázali?

Firma Huawei je se svými smartphony na černé listině, a to zejména z pohledu Spojených států. Aby mohly telefony této značky poskytovat připojení k 5G sítím, musí si firma sama zajistit potřebné modemy. Koncem měsíce srpna se přesto Huawei vytasilo s ohlášením, že chystá uvést novou řadu telefonů Huawei Mate 60. Ty už jsou 5G kompatibilní. Čipsety dodala firma SMIC. Ta ovšem také nemůže získávat zkušenosti od zahraničních společností.

i

Huawei P60 Pro (RECENZE): Jde to i bez Google?

Hlasy z USA nyní vyžadují tvrdší sankce a stíhání představitelů značek SMIC i Huawei. V Číně se mezitím blíží globální premiéra nových telefonů. Ta je stanovena na pondělí 25. září. Huawei si tímto může získat spoustu fanoušků, kterým doposud 5G kompatibilita chyběla. Stále se však musí potýkat s tím, že služby Google jsou ve smartphonech Huawei zakázány. Většinou to však lze řešit použitím webové verze aplikace. Zprávu přinesl web mobilmania.cz.

(21. 8. 2023) 5G síť příspívá v Plzni k bezpečnějším křižovatkám

Za chytřejší město lze díky sítím 5G právem považovat Plzeň. Ta je společně s dalšími 4 městy součástí projektu nazvaném 5G pro 5 měst. Město má implementovánu 5G síť pro účely zajištění bezpečnosti a sběr potřebných dat. Konkrétně se v Plzni rozhodli nasadit 5G síť od O2 na několik křižovatek v městské části Bory. Křížovatky sbírají data, vyhodnocují je a na jejich základě dokáží nejen usměrňovat dopravu, ale zároveň udělat křižovatku bezpečnější.

i

Bestie s 24 GB paměti RAM. OnePlus Ace 2 Pro nabídne neskutečnou porci výkonu

Podle webu lupa.cz systém zvládne dokonce informovat řidiče některých osobních vozidel o průjezdu vozidla záchranky, policie či hasičů, ale také o přítomnosti práce na silnici nebo výskytu dalších překážek. Křižovatkám také nově v detekci jednostopých vozidel pomáhají kamery, které umožní takovému vozidlu bezpečně projet. Systém pomůže i městské hromadné dopravě, kdy zvládne řídit výhybky tramvají. Jde o krásnou ukázku toho, jak rychlá práce s objemnými daty může přinášet podstatné hodnoty.

(3. 7. 2023) EU zpřísní výstavbu sítí a 5G nově i ve smartphonu Google Pixel

Zákaz 5G mobilních sítí v mobilních telefonech Huawei je všeobecně známý. Zejména Amerika tím dává do hledáčku čínského výrobce s poukázáním na možná bezpečnostní rizika spojená s narušením soukromí. Třebaže zákaz 5G a služeb Google ve smartphonech Huawei postihl i Evropu, na další komponenty firmy při budování 5G sítí se omezení nevztahovala. Dle zprávy ceskenoviny.cz se Evropská unie nicméně může uchýlit k zásadnějšímu zakročení. Prozatím jen asi zhruba třetina členských zemí zakázala používat v infrastruktuře výrobky této společnosti. Podle evropského komisaře Thierryho Bretona je to však málo a ohrožena je bezpečnost celé unie.

i

Na světě je druhá beta verze Android 14. Co přináší?

Mobilní telefony Google Pixel kvůli chybějícímu oficiálnímu zastoupení v České republice doposud postrádaly možnost připojit se k mobilním sítím 5G. Touto funkcionalitou jsou sice již dlouhé roky vybaveni, ale místní operátoři s firmou Google nebyli dohodnuti. Na webu pixel.withgoogle.com se Česko nyní konečně přidalo ke státům severozápadní Evropy a samozřejmě dalším světovým státům a v sítích naší velké trojice se s telefony Google Pixel k 5G připojíte. Třebaže minimální zmíněná generace je Pixel 6, zprávy hovoří o zpřístupnění i pro starší modely značky.

5G, mapa podpory 5G u Google Pixel
Česká republika se zbarvila do modré, nyní se plné podpory 5G v telefonech Google Pixel dočkáte u všech našich 3 hlavních operátorů. Zdroj: pixel.withgoogle.com

(26. 5. 2023) Uživatelům chybí větší motivace používat 5G sítě

Každá nová technologie má příslib toho, že zlepší situaci určitého odvětví, usnadní práci, zrychlí procesy apod. S tím se na trh samozřejmě dostávají i mobilní sítě, v minulosti třeba zásadní síť 3G, v poslední době zase 5G. Postesknutí nad nepříliš naplněným nadšením nad 5G vydal web archiv.hn.cz. Článek zmiňuje tolik ožehavé téma, jakým jsou příliš vysoké ceny za mobilní data v České republice ve srovnání se zbytkem Evropy. V zásadě tedy rychlejší přenos dat 5G způsobí dřívější vyčerpání měsíčního FUP limitu.

i

Google I/O 2023: Android 14, Pixel 7a či ohebný Pixel Fold

Dále se mnoho uživatelů spokojí s nižšími přenosovými rychlostmi, a to i když mluvíme o domácím pevném internetu. Dalším využitím 5G měl a má být jejich použití jako privátní síť ve firmách. Takové privátní 5G sítě používané v průmyslu se však objevují stále pouze v několika málo případech, což se drží za očekáváním.

Článek zmiňuje také to, že 5G síť slibovala nižší energetickou spotřebu než u LTE. To stále platí pro přenos dat, ovšem samotný provoz 5G stanic je energeticky náročnější. To ostatně potvrzuje společnost CETIN i operátoři Vodafone a T-Mobile. Technologie 5G ale samozřejmě stále nabízí dost výhod a do budoucna půjde o naprostý standard, který nahradí až chystaná mobilní síť 6G.

5G, v domácnostech není 5G tolik vyžadováno
Doma uživatelé většinou nepotřebují tak rychlý internet, spíše stabilní. Zdroj: pixabay.com

(25. 4. 2023) Nový průzkum Opensignal odhaluje kvalitu 5G u českých operátorů

Dalším průzkumem analytické společnosti Opensignal je stav 5G mobilních sítí trojice českých operátorů. Měřený úsek zahrnuje listopad 2022 až konec ledna 2023. S výsledky společnost seznamuje veřejnost na svém webu opensignal.com. Na něm si každý může prohlédnout oblast, která je pro něj nejpodstatnější. Pro někoho je to rychlost stahování, pro jiného stabilita v mobilních hrách či při streamování videa. Openspace sbírá data ze svých aplikací pro iOS a Android.

5G, průzkum Opensignal
Toto jsou hlavní silné stránky jednotlivých operátorů. Zdroj: opensignal.com

S dřívějšími výsledky z první poloviny roku 2022 jsme vás seznámili v jedné z předcházejících aktualit a tentokrát se některá vítězství opakují. T-Mobile opět exceloval v kategorii konzistence spojení. Opět uživatelé T-Mobilu a společně s nimi i zákazníci O2 hodnotí skvěle zkušenost s připojením během hraní mobilních her. O pouhé asi 2 % body vítězí O2 mezi streamováním videa. O2 dále bere cenné vítězství v rychlosti stahování s průměrnou hodnotou 113,8 Mb/s. Více statistik včetně mapy pokrytí si lze prohlédnout na webu.

(21. 3. 2023) 5G sítě již brzy i na vesnicích? Stát na to nabízí dotace

Trojice operátorů si vysoutěžila frekvence pro zbudování sítí nové generace. Na mapách všech z nich je patrné, že pokrytá jsou ve velkém větší města a blízké okolí. Několik bílých bodů ale na mapách stále „svítí“. Jedná se o venkov, přičemž i tam by se rychlá mobilní data mohla hodit. Operátoři v tom zřejmě nevidí potenciál, proto se nyní Ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodlo vypsat výzvu v rámci programu Národní plán obnovy. Aktivita je nazvána jako Rozvoj mobilní infrastruktury sítí 5G v investičně náročných místech na venkově.

5G, budování sítí na venkově
Rozvoj 5G sítí na venkově je nyní ve hře díky dotacím od státu. Zdroj: woi.co.nz

O zprávě informoval web lupa.cz. Zájemcům o podporu při rozvoji sítí 5G nabízí ministerstvo dotace v celkové výši až 300 milionů korun. Mezi aktivity se řadí jak budování nové pasivní infrastruktury, tak modernizace té stávající. Maximální míra dotace dosahuje 94 % celkových nákladů, v částce je to od 200 tisíc do 7 milionů korun. Veškeré podmínky o podrobnosti jsou sepsány v PDF souboru na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

(22. 2. 2023) Vodafone chce 5G síť zpřístupnit s využitím Raspberry Pi

Operátor Vodafone prozkoumal možnosti, jak si 5G síť zpřístupnit ještě snadněji a představil koncept spojení s počítačem Raspberry Pi 4. Tento malý počítač o velikosti platební karty může, dle slov společnosti, společně se softwarově definovanou rádiovou deskou přetavit tuto sestavu na 5G základnu. Vodafone toto na svém webu prokazuje i na videu.

5G, Vodafone přenosná 5G síť
To je ono, Raspberry Pi v kombinaci s dalšími drobnými prvky - funkční 5G základna. Zdroj: vodafone.cz

K čemu to může být dobré? Především domácnosti a menší podniky si tak snadno rozšíří svou 5G síť. Díky své skladnosti si Raspberry s těmito komponentami můžete i převážet a být ve spojení s 5G skutečně mobilní. Přímo Vodafone říká, že vše potřebné není větší než běžný Wi-Fi router. Na veřejném místě se tak místo připojování na veřejnou síť s potencionálním rizikem stačí napojit na síť vlastní. Živou ukázku společnost slibuje na nadcházejícím MWC v Barceloně.

(23. 1. 2023) 5G frekvence společnosti PODA koupil Vodafone

Na podzim loňského roku se PODA rozhodla, že pro nepravděpodobné sestavení konkurenceschopné nabídky prodá své frekvence pro sítě 5G. To se nyní stalo. Zprávu o tom přináší web lupa.cz. PODA zakoupila v roce 2017 v aukci 40 MHz, konkrétně od 3 600 až 3 640 MHz za částku 203 milionů korun českých. Společnost měl doplňovat ještě Nordic Telecom a CentroNet a očekávalo se, že by společně zvýšily tlak na konkurenčním trhu.

5G, pokrytí Vodafone
Aktuální mapa pokrytí ČR mobilní sítí 5G u operátora Vodafone. Zdroj: vodafone.cz

Vodafone si tím rozšiřuje své pásmo, celkem už může operovat se 100 MHz. Sám totiž vlastní 3 540 až 3 600 MHz. V budování 5G sítí se mu širší pásmo určitě bude hodit. Podle aktuální mapy operátora má dosah 5G již nyní k dispozici každé trochu větší město. A rozšiřování samozřejmě stále probíhá.

(20. 12. 2022) V příštím roce se 5G sítě chystají na paluby letadel

Již brzy bychom se na letech v rámci Evropy mohli dočkat 5G sítí přímo na palubách letadel. Aktuálně je opravdu nadlidský výkon zachytit při cestování různými aerolinkami dostupný signál, natož si zavolat či poslat zprávu. Internet na palubách letadel mají pouze některé společnosti, navíc zpoplatněný. Rychlé 5G sítě by se ale podle rozhodnutí Evropské komise měly od příštího roku stát běžnou technologií v letadlech.

5G, připojení v letadle, režim letadlo
Režim letadlo v budoucnu skutečně bude škoda mít aktivní po celou dobu letu. Zdroj: simpleflying.com

Stejně jako doposud bude platit nařízení a zapnutí režimu letadlo při vzletu a přistání, během letu samotného se ale skrze tzv. pikocely (pokrývající signálem palubu letadla) lze spojit s pozemním světem přes satelitní spojení. Jakmile tedy nad vaší hlavou zhasne světlo bezpečnostních pásů, budete moci se svým mobilem volat, esemeskovat i datovat. Zprávu o tom přinesl web brusselstimes.com

(19. 11. 2022) 5G už má skoro miliardu uživatelů a nový rekord v rychlosti přenosu

Adopce sítí 5. generace se dá považovat za velmi rychlou. Přispívají k tomu i stále levnější 5G smartphony. V současnosti je celosvětově aktivních asi 700 milionů uživatelů. Do konce roku se očekává prolomení hranice 1 miliardy. Šlo by tak již skoro o pětinu celkového počtu mobilních uživatelů. Ze zprávy portálu lupa.cz stojí za zmínku i počet celkových 5G kompatibilních zařízení. Těch by mělo být již 1,3 miliardy. 

5G, vysílače, rekord přenosu dat
Zdroj: news.mt.co.kr

Rychlosti přenosu dat přes technologii 5G sítí dosahují nad 1 Gb/s. Společnost Samsung nyní pokořila rekord v rychlosti na vzdálenost 10 km. V Austrálii se jí ve spolupráci se společností NBC Co. podařilo na milimetrových vlnách mmWave dosáhnout průměrné rychlosti stahování 1,75 Gb/s. Vrcholnou rychlostí v jednu chvíli bylo dokonce 2,7 Gb/s.

(11. 10. 2022) 5G mobilní data už nabízí i virtuální operátoři

Dosud mohli ze špičkových parametrů sítí 5G čerpat především zákazníci velké trojice českých operátorů Vodafone, O2 a T-Mobile. Třebaže jsou operátory většiny národa, stále zda byli zákazníci, kteří si 5G užít nemohli. To se nyní zlepší díky tomu, že dvojice virtuálních operátorů Sazkamobil a LAMA mobile nyní přichází s podporou rychlých mobilních sítí 5G, kterými nahrazují současné LTE rychlosti. 

5G, průzkum kvality 5G sítí
LAMA mobile a Sazkamobil jsou prvními virtuály, kteří nabízí 5G mobilní sítě.

Oba operátoři využívají infrastrukturu Vodafonu, takže lze rychlý internet využívat na místech, která jsou Vodafonem pokrytá. Od druhé půlky září mají k 5G přístup všichni zákazníci obou virtuálů, pokud vlastní 5G mobilní telefon. Ceny balíčků a předplacených karet se nemění, zákazníci si ani nemusí novinku nijak aktivovat. Zprávy zveřejnily telly.cz a sazkamobil.cz.

(8. 9. 2022) Srovnání 5G sítí u českých operátorů přináší zajímavá data

Analytická společnost Opensignal přinesla výsledky hodnocení kvality 5G sítí na českém trhu. V porovnání je tedy zastoupena trojice operátorů O2, T-Mobile a Vodafone. Na webu s výsledky je uvedeno, že data pro vyhodnocení byla sbírána v období od začátku letošního května do konce července. No a jak si operátoři vedli? Hlavní výsledky si pojďme sdělit. Přikládáme i přehlednou infografiku z webu společnosti.

5G, průzkum kvality 5G sítí
Shrnutí výsledků jednotlivých kategorií. Zdroj: opensignal.com

Nejrychlejší mobilní 5G v oblasti stahování (download) nabízí operátor O2 s průměrnou rychlostí 132,3 Mb/s. Naopak nejrychlejší nahrávání dat (upload) zvládá z trojice nejlépe T-Mobile s rychlostí 42,6 Mb/s. Ani náš třetí hlavní operátor nezaostává. Nejvíce času s aktivním 5G stráví právě zákazníci u Vodafonu, jde o 14,7 % klientů. Nejspolehlivější mobilní 5G síť má pak T-Mobile. Data ukazují, že výsledky jsou poměrně vyrovnané, což je způsobeno konkurenčním trhem.

(2. 8. 2022) Dočkáme se 5G mobilních sítí v českých vlacích?

Ministerstvo průmyslu a obchodu ohlásilo na webu 5g.verejnakonzultace.cz záměr posunout se v digitalizaci zase o kousek dále a investovat do přijetí 5G sítí na českých železnicích. Půjde přitom o prvek, který bude sloužit připravovaným aplikacím, které dle slov ve zdrojovém článku přinesou potřebnou digitalizaci se zaměřením na oblasti řízení a zabezpečení. Sítě budou dostupné ale i samotným cestujícím, kterým by novinka přinesla lepší odezvu sítě.

5G, pokrytí železničních koridorů
Mapa železničních koridorů, na kterých bychom se mohli dočkat rychlých 5G sítí. Využít je budou moci i cestující. Zdroj: 5g.verejnakonzultace.cz

Pro úsporu financí bude na vytipovaných místech na koridorech navýšen výkon 5G vysílačů, takže nebude třeba pokrýt trasu koridoru v celé její délce. Dokrytí je aktuálně ve fázi konzultace ze strany ministerstva, které vybízí zapojené subjekty k připomínkám a vyjádření se. V avízech výzvy je uveden jako nejpozdější datum realizace projektu konec roku 2025. Samotná konzultace je pak otevřena do 11. září 2022.

(27. 6. 2022) O2 jako první testuje 5G sítě na milimetrových vlnách

Od Českého telekomunikačního úřadu se operátorovi O2 dostalo možnosti běhu 5G sítě v pásmu 26,5–⁠⁠27,3 GHz a šířce kanálu 800 MHz. Jde o tzv. mmWaves. Díky tomu může testovat na několika místech ještě lepší 5G přenosy, než tomu bylo doposud. Zprávu zveřejnil na svých webových stránkách. Testuje se v pražském sídle O2 na Brumlovce a jeho okolí a rovněž na Chodově.

Milimetrové vlny poskytují ještě vyšší rychlost datového přenosu a nižší latenci. Firmě se povedlo dostat až na rychlost 5 Gb/s. V budoucnu bude tato síť vhodná nejen pro průmyslové využití, kdy je třeba přenášet velké objemy dat s naprosto minimálním zpožděním, ale také na místech s větší koncentrací lidí. Rychlostí pak 5G zastoupí i optické sítě. Operátor pak 5G na milimetrových vlnách netestuje sám, ale společně s firmami CETIN a Ericsson.

5G mmWaves, ještě rychlejší a spolehlivější 5G síť
Přijmout takto kvalitní signál zatím není jen tak možné, síť je ve fázi testování a pouze na pár místech v Praze. Zdroj: o2.cz

(28. 5. 2022) Statistiky naznačují nástup 5G telefonů mezi českými uživateli

Zajímavé shrnutí aktuální 5G situace v České republice přináší článek z webu idnes.cz. Dobrou zprávou je, že podpora sítí 5G se v mobilních telefonech neustále rozšiřuje i mezi levnější přístroje. Ještě v roce 2021 byla průměrná cena telefonu s touto funkcionalitou 6 500 Kč, nyní jsme na částce zhruba o 2 tisíce korun nižší. Také Alza potvrzuje znatelný meziroční nárůst zájmu o 5G telefony z 15 na 35 %.

Pokrok v oblasti mobilních sítí
Jako jsme nyní svědky konce 3G, za několik let se takto budeme loučit také se sítěmi 4G. 

Ve vyšší střední třídě se 5G stalo v dnešní době standardem. Výjimkami jsou modely výrobců, kteří vydají 2 různé varianty jednoho telefonu, jednu s podporou 5G, druhou bez. Pro opravdu masivní nástup nejrychlejších mobilních sítí současnosti i mezi levnější mobily by se musela změnit situace s nedostatkem čipů. I trojice operátorů se přidává se svými statistikami, které popularitu rychlého internetu dokazují. Některým zájemcům je i při vlastnictví 5G telefonu tato síť prozatím nedostupná, jelikož se i přes čím dál lepší pokrytí nenachází v oblasti, kde je 5G síť možné „naladit“.

(27. 4. 2022) Na ČVUT umí i při jízdě autem měřit spolehlivost sítí 5. generace

Fakulta elektrotechniky na pražském ČVUT se zabývá výrobou zařízení F-Tester, které je schopné podrobně měřit parametry mobilních sítí. Zprávu přináší irozhlas.cz. Zajímavostí je varianta zařízení F-Tester 4drive-box, při jejímž využití takové testování probíhá během jízdy autem. Výzkumníci tak mohou sbírat data i při dynamicky se měnícím prostředí. K tomu je F-Tester schopný zároveň měřit mobilní sítě všech 3 operátorů.

F-Tester 4drive-box, měření 5G sítí
F-Tester 4drive-box v kufru vozidla. Není to zrovna kompaktní zařízení, ale jeho schopnosti měření jsou na vyšší úrovni. Zdroj: f-tester.fel.cvut.cz

Podle produktového listu, který je k vidění na webu fakulty, zařízení kromě měření signálu nejen 5G sítí dokáže skenovat i dostupné WiFi sítě v okolí. Možnost využít překryvné TCP spojení zase napomáhá tomu, aby při výpadku nedocházelo k dlouhotrvajícímu opětovnému navazování spojení. Přenosové rychlosti 5G sítí jsou měřitelné až v hodnotách 5,5 Gb/s při stahování a 1,5 Gb/s při nahrávání.

(30. 3. 2022) Smartphony s podporou 5G celosvětově táhnou, přidává se i nejlevnější iPhone

Zprávu o zajímavých výsledcích výzkumu agentury Counterpoint Research přinesl web iDnes.cz. Z průzkumu vyplývá, že při zahrnutí dat prodejnosti mobilů z celého světa jsme se na začátku roku 2022 stali svědky vyšších prodejů 5G smartphonů než těch se 4G. Může za to zejména rozšiřování sítí 5G a také větší integrace této funkcionality do stále více telefonů. Hlavními tahouny prodejnosti 5G smartphonů jsou Čína, USA a západní Evropa.

Nárůst popularity 5G
Graf vyobrazuje prodejnost telefonů se 4G a 5G od počátku roku 2019. Zdroj: counterpointresearch.com

Dne 8. března pořádal californský výrobce Apple první keynote tohoto roku a na ní představil novou generaci svého nejlevnějšího iPhonu SE. Ten po vzoru dražší řady Phone 13 a iPhone 12 také dostává plnou podporu 5G sítí. Trend podpory sítí nové generace proniká do levnějšího segmentu telefonů napříč trhem. Proto není překvapením, že nejlevnější 5G telefony pořídíte již pod hranicí 5 000 Kč. Dá se tedy čekat, že křivka grafu výše bude v nastaveném trendu pokračovat.

(23. 2. 2022) NÚKIB vydal doporučení, jak vybírat dodavatele 5G komponent

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (zkr. NÚKIB) vydal dokument, který má pomoci při výběru dodavatelů technologií pro sítě 5G. Naši operátoři aktuálně budují 5G síť po celé České republice, a to s sebou nese potřebu stěžejních technologických součástí. Vzhledem k významu sítí je však zapotřebí zaměřit se na to, aby všichni dodavatelé podléhali bezpečnostním pravidlům.

Příručka o 13 stranách nezmiňuje žádné konkrétní společnosti, které jsou či nejsou vhodné ke spolupráci. Pouze varuje a doporučuje, aby se při výběru dodavatele operátoři drželi několika zmíněných vodítek a rad. Ty míří třeba na politickou situaci země takového dodavatele. Je potřeba, aby měl dodavatel sídlo v zemích s demokraticky volenou vládou, nezávislým soudním systémem či aby země dbala na ochranu duševního vlastnictví.

Vysílače sítě 5G
Při budování sítí 5G je zapotřebí více než pouze anténa. Zdroj: gizchina.com

Dokument uvádí i kritéria, které zvyšují důvěryhodnost dodavatele. Ta se zvyšuje, pokud má např. sídlo na území EU či NATO, má jasně doložitelné financování a nebyl v minulosti v rozporu s právním řádem České republiky. V závěru dokumentu je zcela jasně vymezen účel této publikace, tedy „Cílem tohoto doporučení je představit pohled státu na posuzování důvěryhodnosti dodavatelů technologií 5G sítí a podpůrné vodítko pro volbu důvěryhodných dodavatelů“. Publikace není rozsáhlá a můžete si ji přečíst na webu NÚKIB.

(12. 1. 2022) Síť 5G se u českých operátorů rozrůstá a O2 již nabízí modem pro pevný 5G internet

Jak se počet 5G smartphonů zvyšuje, roste také počet uživatelů této technologie. O tom, jak se sítě 5G v našich končinách rozšiřují mezi běžné uživatele, vyzpovídal operátory portál irozhlas.cz. Každý z nich odpovídal na otázku počtu svých aktivních zákazníků dosud nejrychlejších mobilních sítí 5G trochu jiným způsobem, ale přehled je zajímavý pro srovnání s budoucím vývojem.

T-Mobile zveřejňuje informaci, že signálem 5G pokrývá 25 % populace. Dále specifikuje, že jde zhruba o 100 000 zákazníků. Oproti tomu operátor O2 počty zákazníků neříká, ale zmiňuje, že 5G signál chytneme v 60 krajských a okresních městech. Jeho ambicí je pokrýt celou ČR do konce roku 2023. Třetí velký operátor Vodafone hovoří o dostupnosti svého 5G signálu až pro 60 % populace. Využívá k tomu také frekvence zbylé po vypnutí 3G.

Rozšiřování 5G signálu
5G síť se po naší zemi rozšiřuje. Pracuje na tom velká trojice našich operátorů. Zdroj: dailysabah.com

Operátor O2 již nabízí speciální box, který přivede 5G internet do domácností. Modem je nazvaný O2 5G Box a internet následně zvládne vysílat i v nové generaci Wi-Fi 6. Instalace by měla být snadná a nevyžaduje přítomnost technika či vrtání do zdi. Podmínkou je připojení v místech, kde je dostupný 5G či alespoň LTE signál. Základní balíček slibuje rychlost stahování 50 Mbps, časem je přislíben příchod rychlejších balíčků. Více informací má O2 na svém webu.

(2. 11. 2021) Huawei usiluje o efektivnější a zelenější výstavbu mobilních 5G sítí

Dne 13. října letošního roku se v Dubaji konala konference Huawei Global Mobile Broadband Forum. Zajímavá úvodní slova nejen k sítím 5G pronesl aktuální předseda společnosti Huawei Ken Hu. O jeho prezentaci přinesl článek web e15.cz. Z pohledu na moderní 5G sítě neopomněl zmínit jejich důležitou funkci jakožto prostředku k efektivnější práci v podnikových aplikacích či používání rozšířené a virtuální reality. Důležitým bodem je také věnovat se vývoji koncových zařízení a samozřejmě obsahu.

Právě možnosti využití rozšířené a virtuální reality mohou nejen nadchnout jak firemní, tak koncové zákazníky, ale přináší i důležité začlenění technologií do průmyslu. Jednotlivé podniky pak mohou začít se stavbou vlastních rychlých sítí. Ty napomůžou v efektivnější práci v daném segmentu díky vyšším rychlostem, lepšímu pokrytí a vyšší míře zabezpečení. Ken Hu dále nakousl i otázku „zelené“ výstavby prvků 5G sítí.

Ryan Ding hovoří na Huawei Global MBB 2021
Do roku 2030 bude na osobu měsíčně připadat datový tok 600 GB. Spotřeba energie by se při zachování současných opatření rapidně zvýšila. Zdroj: huawei.com

Výkonný ředitel a president Carrier Business Group společnosti Huawei Ryan Ding se ve své řeči věnoval nejrychlejším sítím současnosti z pohledu jejich zátěže na současný a budoucí provoz. V souhrnu jeho keynote sepsaného na webu huawei.com se zmiňuje, že průmysl musí nadále usilovat o nalezení inovací v oblasti dodávek energie, distribuce i použití, aby bylo možné zajistit sítě s větší efektivitou a nižší energetickou náročností. Modernizace bude nevyhnutelná, protože rychlé mobilní sítě budou využívány čím dál více.

(29. 9. 2021) Prodeje 5G telefonů ve střední třídě posilují

Třebaže se sítě 5G stále ještě nestaly běžně užívanou technologií většiny majitelů telefonů, lidé si uvědomují jejich význam. Při výběru mobilního telefonu vyšších i středních tříd se lidé rozhodují pro přítomnost 5G kompatibility čím dál více. Samozřejmě tomu nahrávají samotní výrobci, kteří do svých modelů s technologií 5G mobilních dat počítají.

Dobrou zprávou je, že 5G telefony zlevňují. Podle zpráv webu Counterpoint Research se v segmentu střední třídy (mobily v cenové relaci 200 - 399 amerických dolarů) oproti předešlému roku navýšil prodej 5G telefonů o 193 %. V 1. čtvrtletí tohoto roku spadalo do střední třídy 5G telefonů celkem 146 smartphonů, ve 2. čtvrtletí šlo již o 191 mobilů.

V žebříčku celosvětových prodejů 5G mobilů střední třídy vede společnost Vivo, která si uzmula ve 2. čtvrtletí 30 % trhu. Dalším výrobcem je Oppo s 23 % trhu. Xiaomi si polepšilo z 9 na 16 % a společnost Samsung si také polepšila na 8% zastoupení prodejů. Dá se očekávat, že tato čísla nadále porostou a také, že 5G funkce se dočkáme časem téměř u všech smartphonů v nižší třídě.

5G smartphony střední třídy
Na grafu je patrné, jak se lišilo zastoupení značek v segmentu střední třídy 5G smartphonů v porovnání s rokem 2020 (vnitřní kruh) s letošním rokem (vnější kruh). Zdroj: counterpointresearch.com

(25. 8. 2021) Vlastní 5G síť provozuje ČVUT s T-Mobile a ubývá Čechů, co berou 5G jako hrozbu

Po spolupráci s ostravskou univerzitou se T-Mobile spojil s Českým vysokým učením technickým na vytvoření privátní 5G sítě. Zprávu přináší lupa.cz. Síť pokrývá 1 000 metrů čtverečních na ploše Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky v Praze 6 Dejvicích. Zajímavostí je, že jde o standalone síť, která není závislá na LTE. Podle zdroje má síť na ČVUT být k dispozici vědcům, firmám, ale také studentům. Ti jí mohou využít ke zpracování svých vysokoškolských prací. Síť umožní testovat koncepty moderních využití, jako jsou chytré továrny, digitalizování výroby apod.

Agentura Nielsen Admosphere přinesla výsledky průzkumu zaměřeného na spokojenost Čechů s cenami mobilního volání a dat. Společně s tím zjistila aktuální znalost pojmu „5G“ a míru obav z bezpečnostních rizik s ním spojených. Výsledky jsou veskrze pozitivní. Oproti srovnání se dvěma lety starým průzkumem se počet uživatelů obeznámených s tímto pojmem zvýšil o 30 % na 84 %. Zbytek se s pojmem dosud nesetkal.

Cílem bylo zjistit také, jak je 5G vnímáno ve spojitosti s bezpečnostními riziky. Celkem 26 % respondentů si myslí, že bezpečnostní riziko s budováním sítí 5G spojeno je. Před 2 lety šlo dokonce o 42 % dotazovaných. Nejčastěji jde o muže, vysokoškolsky vzdělané a žijící v Praze a Středočeském kraji. Celých 33 % si však žádnou hrozbu s 5G nespojuje, což je nárůst o 4 % oproti výzkumu z roku 2019. Celkem 24 % respondentů nedokáže hrozbu 5G sítí objektivně posoudit.

Vnímání bezpečnostních rizik 5G
Výsledky jsou zlepšením oproti roku 2019, přesto je stále mnoho těch, kteří o bezpečnosti 5G pochybují. Zdroj: nielsen-admosphere.cz

(27. 7. 2021) Jaké je aktuální pokrytí sítí 5G v České republice?

Rychlé sítě 5G si může díky neustále se zlevňujícím 5G smartphonům užít čím dál více lidí. Rychlá mobilní data oceníte například i v době probíhající olympiády v Tokiu. I mimo dosah WiFi sítí si totiž můžete pustit sportovní výkony v plné kvalitě. V této souvislosti se hodí fakt, že operátor T-Mobile spustil možnost aktivovat si neomezená data na celé léto přes aplikaci Můj T-Mobile. Kde všude ale 5G u našich tuzemských operátorů můžeme aktuálně chytit?

Operátor O2 má pokrytí přehledně zobrazeno ve své webové mapové aplikaci. Aktuálně jde o centra větších měst, ovšem ne vždy jde o jeho plné pokrytí. Plusem je možnost zobrazit si pokrytí sítí 5G pražského metra. Podobnou mapu pokrytí má i operátor T-Mobile. U něj se nejrychlejší mobilní sítě dočkáte v centru Prahy a Brna. Nejhustěji pokryté území je viditelné aktuálně na mapě Vodafone. Pokrytou má naprostou většinu středně velkých a větších měst.

5G pokrytí pražského metra
Také pražské metro je pokryté frekvencemi sítě 5G, a to u operátora O2. Zdroj: o2.cz

(21. 6. 2021) Operátor O2 upřesňuje výstavbu sítí 5G

Jeden z největších českých operátorů O2 se vyjádřil k rozrůstajícímu se území pokrytém signálem 5G. Zveřejnil k tomu tiskovou zprávu na webu. Podle svých slov se O2 bude snažit pokrýt celé území ČR do 3 let a Prahu do března 2022. Prozatím se největší modernizace dočkaly oblasti Stodůlky a Říčany v Praze. Technici si zároveň vyzkoušeli instalaci antén na různé budovy. Operátor ještě uvedl informace o instalaci vysílačů, které nyní 5G signál rozvádí do téměř 60 českých měst.

i Výměna vysílačů zahrnuje mnoho úkonů a samotné přípravy zaberou čas. Instalace jednoho vysílače pak čtveřici techniků trvá 4 až 5 dní. Při instalaci je část starého vysílače dočasně ponechána pro případ, že by došlo k nějakému problému.

Na budování 5G sítí spolupracuje O2 se svým partnerem společností CETIN a dodavatelem je pak firma Ericsson. Kromě krajských měst si nejrychlejší mobilní internet užijí i obyvatelé a návštěvníci rušných oblastí jako jsou Děčín, Špindlerův Mlýn či Poděbrady.

5G u O2 již v 60 českých městech
Operátor O2 chce do konce června pokrýt signálem 5G již šedesátku českých měst. Zdroj: o2.cz

(27. 4. 2021) Vodafone hlásí zájem o 5G, síť 3G již kompletně vypnul

Nejnovější technologie přenosu mobilních dat na našem území zažívá boom a operátoři se rádi pochlubí statistikami. Na počátku dubna se dostalo na Vodafone, který ohlásil pěkná čísla. V jeho síti využívá mobilní síť 5G asi 40 000 uživatelů. Jde sice o necelé procento jeho zákazníků, ovšem síť ještě není tolik rozšířená a kompatibilních telefonů rozhodně stále není většina. I přesto takových 5G smartphonů Vodafone ve své síti eviduje 80 000.

Mobilní data už jen se 4G a 5G telefony
Zákazníci již pomalu začínají objevovat výhody sítí 5G. Chce to kompatibilní telefon a SIM kartu. Zdroj: o2.cz

Rozšiřování nejmodernějšího signálu napomáhá i uvolňování frekvencí technologie 3G. Tu Vodafone na konci března vypnul. Majitelé starších telefonů bez podpory 5G či 4G si tedy musí pořídit nový telefon, pokud nadále chtějí využívat mobilní internet. Operátor O2 začně vypnutím hlavního města 31. května a celá republika bude odpojena na konci listopadu. Ke konci roku to samé udělá i T-Mobile. Operátoři však uvádí, že počet 3G zařízení je naprosto minimální.

(18. 11. 2020) Všichni velcí operátoři již podporují 5G, konkurence jim zřejmě nepřibude

Z velké trojky českých operátorů mají podporu sítí 5G již všichni. Do hry jako poslední vstoupil T-Mobile, který na své stránce, věnované nové technologii přenosu dat, slibuje reálnou rychlost stahování až 500 Mb/s. Sítě 5G spouští na stejných frekvencích, na kterých doposud běží 3G a LTE. První místa pokryta příjmem 5G v sítí T-Mobile jsou širší centrum Prahy a Brna a příjmu se uživatelé dočkají i ve vybraných stanicích pražského metra.

5G síť, T-Mobile
Také T-Mobile se přidává s podporou sítí 5G. Zdroj: t-mobile.cz

Slibně vypadající situace na české mobilní scéně, tedy příchod čtvrtého operátora, který by mohl zamíchat kartami, se nakonec nedočkáme. Alespoň ne v blízké budoucnosti. Kmitočty očekávané aukce byly vydraženy celkem 5 zájemci. Pásmo 700 Hz si mezi sebe rozdělí trojice hlavních operátorů, pásma 3,4 až 3,6 GHz si následně rozdělí ještě společně s Nordic Telecom a CentroNet. Prvně zmiňovaný se sice nechal slyšet, že přinese kromě internetu také mobilní služby, významný tlak na současné operátory se ale neočekává.

(28. 9. 2020) Česko nedostane vysoké frekvence 5G a podporu sítí zahajuje Vodafone

Na úvod příliš nepotěší zpráva, že podle rozhodnutí Evropské komise se u nás nedočkáme natolik kvalitního příjmu sítí 5G a síť nemusí ani kapacitně dostačovat všem zařízením. Pro Českou republiku byly totiž přiřazeny nejmenší frekvenční bloky s frekvencí pouze 60 MHz. Evropská komise dbá na to, aby došlo k minimální šíři pásma 80 - 100 MHz, což by zajistilo dostatečně kvalitní a spolehlivý přenos skrze novou technologii. Ostatní země v Evropě s tímto mít problém nebudou, jelikož na daný požadavek dosáhnou.

Již 1. října spouští pilotní provoz své 5G sítě další z trojice největších českých operátorů, konkrétně Vodafone. Ten rozbíhá ultrarychlé připojení v pětici českých měst - Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Jeseník, Brno a Praha. 5G síť poběží v non-standalone módu (NSA) a v první fázi využije frekvenci současného LTE 1 800 MHz v bloku 40 MHz. Až poté bude využito také 2 100 MHz, blok 15 MHz, který bude k dispozici po vypnutí sítí 3G na konci března 2021.

5G síť, Vodafone
V těchto městech bude od října k dispozici připojení 5G. Zdroj: vodafone.cz

Užitečné využití rychlého datového přenosu Vodafone simuloval v Karlových Varech na počátku září, kdy v nové verzi aplikace Záchranka je v reálném čase možné streamovat místo nehody záchranářům ještě před příjezdem sanitky. Síť také usnadní přenos kvalitního 4K obsahu s nižší latencí, například ze sportovních utkání.

(16. 8. 2020) Ostravská univerzita se připravuje na 5G a ČTÚ spustilo výběrové řízení

Zatímco O2 má již spuštěnou prvotní fázi provozu sítí 5G na několika místech v republice, T-Mobile se dostává částečně do hry spoluprací s ostravskou univerzitou. Operátor se společně s VŠB - Technickou univerzitou Ostrava podílelo na výstavbě privátní kampusové sítě. Tu společně spustili na začátku července, ovšem prozatím je provozována na kmitočtech pro 4G. Ze strany univerzity již došlo k žádosti o přidělení testovacích frekvencí 5G.

5G síť, VŠB Ostrava
Kampus univerzity patří mezi největší ve střední Evropě. Zdroj: vsb.cz

Na počátku srpna zahájil Český telekomunikační úřad výběrové řízení pro rozdělení radiových kmitočtů v pásmech 700 a 3 400-3 600 MHz. Rozdělení proběhne skrze elektronickou aukci, které bychom se měli dočkat na podzim. Uchazeči se mohou hlásit do konce září a ČTÚ následně ty, kteří splní podmínky tenderu, pozve do aukce. Našim operátorům se však podmínky tenderu nelíbí.

Podmínky aukce byly změněny a dle posledních připomínek by mělo dojít k jednoduššímu vstupu na trh pro 4. operátora. To s sebou nese konkurenci a tlak na snížení cen mobilních dat. Měli by z toho tedy mít prospěch koncoví uživatelé. Operátorům se nelíbí především podmínky pro národní roaming. Ty prý porušují nařízení Evropské unie. Vodafone kvůli těmto nejasnostem nevylučuje, že k aukci nakonec nedojde a bude zcela zrušena. T-Mobile a O2 si dávají čas na prostudování veškerých podmínek a prozatím se k nim nebudou vyjadřovat.

(30. 6. 2020) Operátor O2 jako první spouští 5G v Praze a Kolíně

Tuzemský operátor O2 se stává prvním operátorem nabízejícím na našem území síť 5G pro běžné použití. Nejde o žádné testovací období, zkrátka se již od července budeme moci těšit z podpory této technologie, a to prozatím pro datové využití. Na svém webu společnost O2 uvádí, že již od 1. července si zákazníci s podporovaným telefonem mohou v samoobsluze Moje O2 aktivovat službu Nejrychlejší 5G internet. Poplatek je symbolická 1 Kč.

5G síť, operátor O2
O2 se stává prvním operátorem u nás, který sítě 5G spouští v běžném provozu.

Prozatím jsou pokryty Vinohrady, Pankrác, Vršovice a Nusle v Praze. Plán pokrytí můžete vidět na obrázku níže. Podporovaných telefonů s funkcionalitou 5G je na trhu již více, např. Samsungy Galaxy S20 Ultra 5G a Galaxy S20+, které dostanou v průběhu prázdnin aktualizaci na podporu připojení k sítí 5G od O2. Očekává se i příchod modelu Galaxy A51 5G. Operátor dále uvádí, že připojení je možné realizovat skrze dosavadní SIM s podporou 4G LTE sítí, ovšem do budoucna dojde k přechodu na 5G SIM, tzv. ISIM.

5G síť, pokrytí O2
Pokrytí 5G sítí prozatím zahrnuje části Prahy a centrum Kolína.

(13. 5. 2020) Operátorům se nelíbí, že by do svých sítí měli pustit i konkurenci

Velcí operátoři se ohradili proti nařízení Českého telekomunikačního úřadu, které hovoří o zásazích do sítí operátorů jinými společnostmi. Konkrétně by se jednalo o společnosti, jež získají kmitočty v následující aukci. Společně s nimi se to týká i těch, kteří již vydražily kmitočty v roce 2017.

Dle českých operátorů je to porušení zákona a jsou připraveni zvážit další právní kroky. Aktuálně se na chystanou aukci stále čeká. Stát si od ní slibuje příchod nové konkurence, která by mohla mít za následek tlak na snižování cen stávající trojice.

(31. 1. 2020) Rezignace šéfa ČTÚ oddálí aukci 5G

Předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák oznámil rezignaci kvůli snaze ministerstva průmyslu a obchodu změnit podmínky aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Do čela telekomunikačního regulátora byla následně jmenována právnička Hana Továrková. Podle ministra Havlíčka vykazovala samotná příprava aukce nestandardní prvky a přihlásil by se do ní pouze jeden český zájemce. Podmínky dražby chce vláda změnit. Co to znamená? Reálně určitě odklad v řádu několika měsíců. V tuto chvíli se počítá s vyhlášením aukce v červnu 2020.

(10. 1. 2020) CES 2020: 5G míří do notebooků, levnějších mobilů i automobilů

Inovacemi našlapaný veletrh spotřební elektroniky CES ukázal směr, kterým se 5G vydá na straně spotřebitelů. Například společnost Dell si myslí, že umělá inteligence, připojení 5G a promyšlený design pomáhají vést snazší a spokojenější život. Došlo k představení notebooku Latitude 9510.

Dell Latitude 9510
Notebook Dell Latitude 9510 bude volitelně obsahovat 5G modem.

Jedná se o nejmenší a nejlehčí komerční 15palcový přenosný počítač na světě, který se snadno vejde i do malé aktovky. Větší displej spolu s bezdrátovým připojením prostřednictvím Intel WiFi 6 a podporou mobilních sítí 5G umožňuje manažerům být produktivnější, kdekoli právě potřebují. Antény pro 5G jsou zakomponovány do reproduktorů, aby mohl být zachován displej typu InfinityEdge s minimálními okraji. Latitude 9510 bude v nabídce v různých konfiguracích včetně procesorů Intel Core i7 10. generace. Očekávaná výdrž má dosahovat v základu až na 17 hodin. Bude však ještě možné přidat rozšiřující baterii, která zajistí až 30 hodin při práci na baterii.

Dell Latitude 9510
5G sítě budou podporovat i mobilní čipy Snapdragon 765. 

Qualcomm již brzy zahájí sériovou výrobu cenově dostupného mobilního čipu Snapdragon 765, který obsahuje 5G modem. Taková situace nahrává například značce TCL, jejíž model 10 nabídne právě 5G konektivitu při ceně na úrovni 500 dolarů. Do podobného cenového segmentu zamíří také Coolpad Legacy (5G). To je velký posun pro mobilní trh a jistě se během letošního roku dočkáme mnoha dalších mobilů s 5G.

5G však také směřuje na paluby moderních elektromobilů. Bavorská automobilka BMW chystá na rok 2021 uvedení elektrického SUV iNext s očekávaným dojezdem 600 kilometrů. Rychlé datové připojení a pokročilá umělá inteligence poslouží například pro zpřesněné autonomní řízení nebo pro relevantní informace po trase naplánované jízdy.

(31. 12. 2019) Známe chytrá města, kde se bude testovat 5G

Bílina, Jeseník, Karlovy Vary, Plzeň a Ústí nad Labem. Právě v těchto městech se budou přednostně testovat 5G technologie a jejich aplikace.

„Zájem samospráv o 5G technologie nás příjemně překvapil, do soutěže se jich přihlásilo téměř šest desítek. Vítězové by se mohli stát vzorem pro ostatní obce tím, jak je možné lidem s využitím nejmodernějších technologií usnadnit a zlepšit život. Příklady dobré praxe, které z vítězných městských 5G projektů vzniknou, se budou sdílet napříč Českou republikou tak, aby se z nich inspirovaly ostatní municipality,“ říká vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

Konkrétně v takové Bílině se půjde směrem moderního městského kamerového systému, který bude data do centrálního velínu přenášet právě pomocí 5G sítě. Stávající kamerový systém je pochopitelně pospojován pomocí kabeláže, což znesnadňuje jeho rozšiřování. V Karlových Varech se mohou návštěvníci těšit na speciálního digitálního průvodce, jehož přínos bude v detailních informacích o jednotlivých památkách. A v takovém Ústí nad Labem se počítá se zasíťováním 27 kilometrů silnic, díky čemuž bude možné testovat autonomní dopravní prostředky.

Všechny výše uvedené 5G projekty mají být uskutečněny během následujících dvou let s pomocí projektu financovaného z Operačního programu technická pomoc, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

(17. 11. 2019) ČTÚ vydal harmonogram aukce 5G

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) původně plánoval rozjet aukci kmitočtů pro 5G sítě ještě do konce roku 2019. Nakonec však došlo k odsunu až na rok 2020. Nic se ovšem nemění na tom, že půjde o aukci rádiových kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3,4 až 3,6 GHz, na nichž poté operátoři postaví mobilní 5G sítě.

Samozřejmě s ohledem na citlivost celého procesu je uvedený harmonogram pouze orientační a může se v závislosti na dalším procesu přípravy podmínek výběrového řízení změnit.

  • Vyhlášení výběrového řízení (zveřejnění dokumentace): začátek ledna 2020.
  • Podávání přihlášek do výběrového řízení: polovina února 2020.
  • Zahájení elektronické aukce: duben 2020.
  • Vydání rozhodnutí o udělení přídělů rádiových kmitočtů: červenec 2020.

Už nyní však lze konstatovat, že mobilní operátoři budou moci po technologické stránce zapojit společnost Huawei. Navzdory loňskému bezpečnostnímu varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zřejmě nebude v ČR vyloučena z výstavby sítí páté generace (5G). Vyplývá to z vyjádření ministra Havlíčka pro ČTK: „Především sledujeme, jak se to odehrává v Evropě. Oddělme ideologický, politický i ekonomický pohled. Musíme se na Huawei dívat globálně, minimálně z pohledu EU. Technologie, které jsou základem budování sítí 5G, jsou globálního charakteru a já si nedovedu představit, že bychom měli nastaveny jiné parametry k přístupu k Huawei nebo jakékoli jiné firmě v Česku než třeba v Německu nebo Polsku, když jsme s těmito zeměmi spojeni pupeční šňůrou.“

(20. 8. 2019) Ministerstvo průmyslu hledá pět testovacích měst pro 5G sítě

Vícepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček oznámil v posledních dnech poměrně zajímavý záměr – „Naší ambicí je vybrat města s třiceti až padesáti tisíci obyvateli. Města, kde je průmysl, obchod a kde 5G dává předpoklad, že bude dobře využita,“ popsal plán Karel Havlíček.

Již nyní projevila zájem celá řada měst včetně Kyjova nebo Třebíče. Časový harmonogram počítá s vybráním měst ještě do konce letošního roku. Pokrytí 5G sítí by se mělo realizovat již v příštím roce, kdy by došlo ke spuštění pilotních testů. Napojit se má samozřejmě místní samospráva, nemocnice, firmy ale i obyvatelé. V praxi tak půjde například předvést sledování veřejné dopravy v reálném čase nebo obsazenost parkovišť.

Na bázi menšího města půjde poměrně snadno vychytat všechny mouchy a následně nabité zkušenosti aplikovat v masivnějším měřítku. Samozřejmostí je však úzká spolupráce s všech zúčastněných stran v čele s mobilními operátory a dodavatelů 5G technologie. Výběr měst budeme v následujících týdnech bedlivě sledovat.

(4. 7. 2019) Zajímavé testy 5G technologie v ČR

Léto 2019 v naší zemi je po technologické stránce ve znamení testů 5G. Nejprve se ukázal operátor O2, který ve spolupráci s dodavatelem infrastruktury Ericsson předvedl v Kolíně rekordní rychlosti. Na použitém telefonu Oppo Reno 5G ukázali testy špičkovou hodnotu až přes 500 Mbit/s. Zajímavá byla i naprosto minimální latence na úrovni 10 ms. Což je citelně lepší hodnota než u LTE. Samozřejmě je nutné připomenout, že v síti bylo připojeno jen pár zařízení a jednalo se v podstatě o experiment. Z našeho pohledu však poměrně úspěšný.

5G rychlost, O2

Výsledky měření v síti 5G od O2 (zdroj blog společnosti O2).

Jako druhý se ukázal Vodafone, který během filmového festivalu v Karlových Varech předvedl oku lahodící ukázku holografického rozhovoru s datovou náročností kolem 200 Mbit/s. Během testů však byla naměřena i rychlost kolem 900 Mbit/s. Dokonce byl využitý i mobilní telefon Samsung Galaxy S10 5G. Během celého festivalu je část města pokryta 5G sítí v pásmu 3,7 GHz. Pokud vše dopadne dobře, tak právě v Karlových Varech spustí operátor do 12 měsíců první komerční 5G síť.

Výhody sítě 5G

Mobilní síť 5G nabízí oproti svému předchůdci, síti 4G, skokové zvýšení rychlostí a výrazné snížení doby odezvy. Jde o standard, který pomůže jak v průmyslu a profesionálním využití, tak zasáhne i do používání smartphonu běžného uživatele. Telefony a tablety vybavené touto technologií navíc již nejsou součástí pouze té nejvyšší třídy, 5G telefon seženete i v nižší střední třídě.

Vyšší rychlost přenosu dat pro rychlejší brouzdání po internetu se hodí. Pokud jste 4G považovali za rychlé připojení, stahování dat na 5G poskytuje ještě mnohem vyšší rychlost. Stahování tedy zabere méně času a o to kratší dobu s telefonem budete pracovat a vybíjet baterii. Pracovní nasazení dozná rychlejšího řešení uploadu dokumentů, videí a dalších souborů, a to i na cestách mimo kancelář.

5G vs 4G sítě
Po přechodu ze 4G na 5G nás čekají vyšší rychlosti připojení, rychlejší odezva i širší použití.

5G je význačné také pro snadné připojení IoT (Internet věcí – Internet of Things). Dojde tedy k připojení například vozidel, různých domácích spotřebičů a mnoha dalších zařízení v průmyslu i robotice. Zkrátka tam, kde je nutné zařízení mezi sebou propojit a vyměňovat si data. Třeba propojíte telefon s automobilem, který sleduje dopravní situaci a může jednat podle situace. Může například zavolat pomoc v případě dopravní nehody.

Nové frekvence se chlubí také rychlejší odezvou. Nejen hráči ocení opravdu okamžité vykonání akce. Hráči her kategorie MMORPG jistě nižší latenci poznají. Počítačovou hru si hravě zvládnete streamovat do mobilu či tabletu v dostatečné kvalitě. Ideálně si předplatíte herní službu a za měsíční paušál si zvládnete zahrát jakoukoliv hru stejně kvalitně, jako kdyby běžela nativně v zařízení. Kromě her oceníte bleskovou odezvu v aplikacích či streamování zobrazení třeba ve virtuální realitě.

5G sítě budou mít svůj dopad i v oblasti hraní.

Má tedy 5G vůbec nějaké nevýhody? Kvůli náročnějším požadavkům na hardware se v případě 5G připojení více vybíjí baterie zařízení. Procesory jsou však neustále vyráběny pokročilejšími postupy, které více šetří spotřebovanou energii. I když jsou 5G telefony velmi dostupné, pokud je dané smartphone nabízen ve variantě 5G a 4G, stále bude patrný rozdíl v ceně. V budoucnu se však napříč trhem počítá s plnou podporou 5G.

i

Pozor: LTE není synonymem pro 4G síť. Co je LTE? Jedná se o mezistupeň mezi 3G a 4G. Více zjistíte v našem starším článku.

Mobily s podporou 5G

Aktuálně se na trhu pohybuje mnoho smartphonů s podporou sítí 5. generace v různých cenových relacích. Někteří výrobci přidávají funkcionalitu do již existujících modelů, případně na trh vypouští dvě varianty, jednu s 5G, druhou stále schopnou pouze příjmu 4G. Má to tak např. Samsung u svých modelů Galaxy A52 a Galaxy A52 5G.

5G sítě a první mobilní telefony
5G není výsadou jen vlajkových lodí, už se prosazuje i ve střední třídě.

V začátcích byl vůbec prvním oznámeným chytrým telefonem s podporou 5G Samsung Galaxy S10 5G. O pár dnů později reagovala společnost Huawei, která nabízí podporu 5G u svého ohebného telefonu Mate X. O něco později pak Huawei poslal na trh telefon Mate 20 X 5G.

Nyní si i na našem trhu můžeme pořídit chytrý telefon s podporou 5G. Většina výrobců se snaží mít ve svém portfoliu telefon s podporou nejrychlejších mobilních dat. Kdo nemá, takový telefon či tablet v budoucnu jistě představí. Operátoři vypínají sítě 3G, takže 4G už se stalo naprostým standardem.

5G sítě: Mapa pokrytí v ČR

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) má celkovou mapu pokrytí mobilními sítěmi na svých webových stránkách qos.ctu.cz. Průběžně aktualizovanou stránku s pokrytím 5G sítí v ČR pak najdete níže. Protože v ČR je 5G síť zatím ve fázi plánování, je mapa prázdná a bohužel ještě hodně dlouho bude. Během několika dalších let se však bude situace krok za krokem měnit. Až se tak stane, budou postupně 5G vysílače na mapě přibývat.

Frekvence 5G sítí

S frekvenčním pásmem pro 5G sítě je to poměrně složité. Jedná se totiž o dvě samostatné sítě. Jedna bude fungovat na frekvencích pod 6 GHz, druhá nad 6 GHz. Nízkofrekvenční 5G sítě budou využívat v současnosti používaná mobilní pásma a k dispozici jim budou 100MHz kanály. Výsledkem by měl být až 50% nárůst rychlosti oproti LTE.

Ten hlavní pokrok se však odehraje v pásmu výrazně nad 6 GHz. Typicky půjde o rozsah 24–86 GHz, ale pro Evropu je schválené pásmo 24,25–27,5 GHz. Tato spektra jsou prakticky nevyužitá a umožňují nasadit 400 MHz široké kanály. To dovoluje dosahovat na přenosové rychlosti dosud netušených hodnot – až 20 Gb/s s odezvou 1 ms.

5G sítě v ČR snad již brzy
5G nabídne špičkové přenosové rychlosti.

5G sítě: Rychlost

Podívejme se trochu do historie na srovnání jednotlivých generací mobilních sítí. Jak si 5G síť vede ve srovnání s 2G, 3G a 4G sítěmi co do rychlosti a podporovaných služeb?

Vybrané parametry Mobilní síť 2G Mobilní síť 3G Mobilní síť 4G Mobilní síť 5G
Rok nasazení ve větším měřítku 1991 1998 2008 2020
Podporované služby volání, SMS volání, SMS, internet volání, SMS, internet, streamované video volání, SMS, internet, streamované video ve 4K, 3D video, IoT
Přenosová rychlost 0,1 MB/s 0,1–0,8 MB/s 15 MB/s 1–10 GB/s

Jak to vypadá s revoluční 5G sítí v ČR?

Operátoři se zúčastnili aukce kmitočtů 5G a přiděleny jim byly na konci roku 2020. Mezi velkou trojku operátorů se dostal ještě Nordic Telecom 5G a.s. a CentroNet a.s. Vodafone 5G síť spustil nejprve v největších městech, ostatní spustili pilotní provoz obdobně. Operátor O2 5G internet zkraje předvedl mimo jiné v Kolíně. Jisté je, že 5G vysílače v Česku přibývají.

i

Jak je pokryté signálem 5G území vašeho bydliště? To vám řekne 5G mapa, kterou mají na svých webech všichni operátoři.

Pro síť 5G T-mobile prozatím vyhradil hlavně Prahu, ovšem postupný nárůst pokrytí se dá očekávat. Jednotlivé aktuality z rozšiřování sítí na našem území si můžete také přehledně prohlédnout v tomto článku v záložce Aktuality 5G.

5G sítě a frekvence
5G zatím rozhodně není všude. Vyskytuje se zatím jen v malých ostrůvcích.

5G síť: Rizika a zdraví

Mobilní a bezdrátové technologie jsou všudypřítomným rysem moderního života. Plné rozvinutí 5G sítí znamená výhledově skokový nárůst vysílačů. Vysoké přenosové rychlosti totiž fungují jen na velmi krátkou vzdálenost a špatně se šíří v budovách. Nebezpečí pro zdraví tak představuje vystavení se tzv. elektromagnetické frekvenci (EMF). Dle některých spekulací se pak u citlivějších osob může vyvinout syndrom elektromagnetické hypersenzivity s příznaky v podobě silných bolestí hlavy, ospalosti nebo celkové únavy.

Samsung Galaxy S10 5G

Vůbec první oficiálně oznámený telefon s podporou 5G – Samsung Galaxy S10 5G.

Toto téma je jistě zajímavé, je ale potřeba si počkat na výsledky nezávislých studií věhlasných světových univerzit. Nebezpečí negativního vlivu 5G sítí na lidské zdraví tak v tuto chvíli není podloženo ničím konkrétním.

V dnešní době se internetem šíří různé 5G hoaxy a fámy související se zdravím. To je samozřejmě ožehavé a citlivé téma, proto se mezi lidmi tyto výmysly spolehlivě šíří. Do konspiračních teorií spadají i aktuální témata, např. spojitost budování 5G sítí a koronavirem. Jak jsme již zmínili výše, stejně jako rádiové vlny se vzduchem šíří i elektromagnetické frekvence, které nás mohou v malé míře zasáhnout. Ovšem sítě 5G nenesou žádné zvýšené riziko a už vůbec je nelze pojit s nějakým úmyslným šířením chorob a nemocí.

i Mohlo by vás zajímat

 

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12