Obnovit stránku

Co je LTE? A jaké nabízí výhody oproti 3G a 2G sítím?

Aktualizováno

Se zkratkou LTE se dnes setkáme v parametrech prakticky všech moderních mobilních telefonů. Tento v současnosti pravděpodobně nejvyspělejší systém přenosu dat v mobilních sítích je rychlý, spolehlivý a bezpečný. Nutná je však jeho podpora ze strany telefonu, protože s každým přístrojem se nelze k LTE síti připojit. Proto v současné době LTE koexistuje i se starším systémem 3G. Jaké jsou výhody systému LTE? A jak dlouho ještě budeme moci používat starší telefony se 3G? Odpovědi najdete v dnešním článku.

i

5G sítě se blíží. Více o rychlosti, pokrytí i zdravotních rizicích najdete v našem článku.

Co je LTE?

Co je LTE? – OBSAH

 1. Co je LTE?
 2. LTE vs. 4G
 3. LTE rychlost a další výhody oproti starším 3G a 2G sítím
 4. Nevýhody LTE
 5. LTE v Česku
 6. Kdy dojde k vypnutí 3G sítí?
 7. LTE v Evropě

Co je LTE?

LTE je technologie vysokorychlostního internetu pro mobilní sítě. Jedná se o nástupce 2G standardu GSM. Název vznikl jako zkratka z oficiálního názvu Long Term Evolution. Oproti starším 3G a 2G sítím přináší rychlejší stahování a nahrávání dat. Ačkoliv se můžeme často setkat se zařazením LTE mezi 4G sítě, formálně stále spadá do 3G. Rychlosti, které definují standard 4G, jsou totiž v běžných podmínkách v LTE sítích stále jen obtížně dosažitelné.

Co je LTE?

Co je LTE? LTE je technologie pro vysokorychlostní internet. Formálně se řadí mezi 3G sítě.

i Pojmy na začátek

GSM je nejrozšířenější standard pro mobilní telefony. V současnosti jej na celém světě využívá kolem pěti miliard zařízení. Funguje na buňkovém systému, což znamená, že koncový mobil se připojuje pomocí nejbližší buňky. Tato technologie je pomalu na ústupu, což však neznamená, že by v nejbližších desetiletích úplně vymizela. 

GPRS je služba, umožňující uživatelům chytrých telefonů v síti GSM přenos dat, tedy i přístup na internet. Výhodou GPRS je lepší využití dostupných prostředků, nevýhodou nemožnost nebo obtížnost zajištění garantované propustnosti nebo rychlosti. To může mít negativní důsledky zejména při sledování streamovaných videí či poslechu hudby.

2G sítě patří k nejstarším typům mobilních sítí. Z dnešního pohledu je jejich hlavní nevýhodou orientace na hlasové sítě. Dnes už jsou 2G sítě velmi zastaralé, přesto jsou na některých místech (třeba hory) jedinými sítěmi, které pomyslně „chytíte“. Na displeji telefonu pak hledejte buď 2G, nebo Edge.

3G sítě přinesly první opravdový internet v mobilu. Původní přenosová rychlost byla 2 MB/s. Stejně jako v případě 2G, i 3G postupně zastarává. O její budoucnosti viz níže.

LTE vs. 4G

LTE není synonymem pro 4G. Jaký je tedy hlavní rozdíl mezi LTE a 4G? Největší síla 4G sítí tkví v možnosti bleskové rychlosti – až 1 000 Mbit/s. To LTE nesplňuje, rychlost LTE je desetkrát nižší, tedy kolem 100 Mbit/s při downloadu a 50 Mbit/s při uploadu. Zde se hodí poznamenat, že uváděná rychlost se stále pohybuje spíše v teoretických možnostech LTE sítí. V domácích podmínkách dosahuje přibližně 5 až 12 Mbit/s download a 2 až 5 Mb/s upload. A to je asi ten nejviditelnější rozdíl. Dá se tedy říct, že LTE je jakousi cestičkou k tomu, aby se co nejrychleji dosáhlo standardu 4G. LTE se tak stalo mezistupněm mezi 3G a budoucím 4G. 

LTE rychlost a další výhody oproti starším 3G a 2G sítím

 • Současná 3G páteřní síť je dimenzovaná na omezenou kapacitu.
 • LTE je obousměrné a rychlejší – download (100 Mbit/s) a upload (50 Mbit/s) – v praxi to tedy znamená, že písničku o velikosti 10 MB stáhnete s LTE za zlomek vteřiny, na 3G síti by vám to trvalo přibližně desetinásobek času.
 • LTE dosahuje nižších latencí (tzv. ping), tedy zpoždění při odesílání/příjmu dat – pozitivně se to projeví na spolehlivosti všech služeb, datových i hlasových. Znamená to i přínos pro aplikace a web – obojí se vám bude načítat rychleji.
 • Přístroje využívající LTE spotřebují pro příjem méně energie, mobilní telefony tak vydrží déle na jedno nabití baterie.
 • LTE nabízí lepší pokrytí a je i v oblastech, kam dřívější vysokorychlostní sítě nedosahovaly. V hůře pokrytých oblastech navíc nabízí lepší stabilitu.
 • LTE je dimenzováno na vyšší kapacitu, což přináší větší komfort i při značném vytížení sítí. To také znamená, že řada služeb, jako například video-chat, bude fungovat spolehlivě s menším množstvím výpadků i v zatížené síti.
 • LTE se zdá v tuto chvíli jedinou cestou, jak se dostat k rychlým datům v pražském metru.
 • LTE nabízí i některé zajímavé technolgie: VoLTE umožňuje spojení hovoru přes síť LTE a tím i zvýšení kvality přenosu, ViLTE pak dokonce nabízí používání videohovorů, není však podporován všemi telefony. LTE+ umožňuje ještě rychlejší surfování po internetu díky souběžnému použití více pásem najednou.

Nevýhody LTE

 • LTE nemusí fungovat na všech telefonech (viz níže).

LTE v Česku

V České republice nabízejí pokrytí LTE v mobilu všichni hlavní operátoři. Rychlý internet si tak užijete ve svém mobilu či tabletu, pokud LTE podporují. Prostřednictvím LTE modemu jej využijete ve stolním počítači nebo notebooku. Nejčastěji se v tuzemsku lze setkat s frekvencemi 800, 1 800 a 2 100 MHz, přičemž pásma od tisícovky výše jsou vyhrazena pouze větším městům či hustěji osídleným oblastem.

Telefon s LTE

LTE v mobilu dnes může mít takřka každý uživatel. Pokud patříte mezi ně, můžete si užít rychlého internetu i mimo svou domácí síť.

Co to znamená pro uživatele? Nutnost pečlivě studovat parametry telefonu. Ty totiž nemusí podporovat všechny uvedené frekvence, v tom nejhorším případě nepodporují dokonce žádnou. Jinými slovy, daný mobil bude schopen přijímat signál LTE jen na některých místech. Tam, kde bude váš operátor vysílat signál na jiné než podporované frekvenci, se budete muset spokojit pouze s nižšími přenosovými rychlostmi klasické 3G sítě. Výsledkem bude například pomalejší surfování na internetu.

i LTE v Česku je takřka všudypřítomné
Podle informací Českého telekomunikačního úřadu je k 12. prosinci 2017 pokryto LTE signálem prakticky celé území České republiky a v Evropě jsme v tomto ohledu na prvním místě. Drobnější mezery v signálu najdeme v západních Čechách, v některých oblastech Krkonoš a Jeseníků a také v Beskydech na jihovýchodě Moravy. Velká města a střed republiky jsou všemi operátory pokryty téměř bezezbytku a LTE zde můžete využívat naplno.

Kdy dojde k vypnutí 3G sítí?

Jak jsme již zmínili výše, vedle moderního LTE souběžně funguje i v současnosti již zastaralá 3G síť. Ta je určena pro starší zařízení, která LTE nepodporují. Jejich podíl na trhu však neustále klesá, naproti tomu roste počet přístrojů, které naopak podporují LTE. Z vyjádření velkých domácích operátorů tak vyplývá, že dokud budou mít zákazníci telefony bez LTE, zůstane funkční i 3G síť – i přes její zřejmé nevýhody a horší pokrytí. Pokud by se totiž 3G síť vypnula, tito uživatelé by zůstali bez internetu mimo svou domácí síť. Vypadá to, že k úplnému přechodu od UMTS (starší systém, na jehož základě funguje 3G síť) nedojde dříve než za několik let.

i U 4G to nekončí, v plánu je 5G
I 4G sítě se brzy stanou jen mezistupněm pro další verzi, která logicky ponese označení 5G. Tyto sítě by měly začít fungovat od roku 2020 a přinést další navýšení přenosvých rychlostí (až 10 GB/s). Budou tak pohodlně zvládat i přenos prvků virtuální reality. Velmi nízká bude latence, jež by se měla pohybovat v řádu jednotek milisekund. Dalším plusem bude nízká energetická náročnost.

LTE v Evropě

Operátoři v evropských státech používají různé frekvence. Zorientovat se můžete podle této tabulky:

Frekvence Česká republika Německo Rakousko Maďarsko Slovensko
800 MHz T-Mobile, O2, Vodafone O2, T-Mobile, Vodafone A1 Telekom Telekom, Telenor, Vodafone O2, Orange, Slovak Telekom
900 MHz Vodafone
1 800 MHz T-Mobile, O2, Vodafone E-Plus, T-Mobile 3, T-Mobile Telekom, Telenor O2, Slovak Telekom, SWAN
2 100 MHz T-Mobile, O2, Vodafone
2 600 MHz T-Mobile, O2, Vodafone T-mobile, Vodafone 3, A1 Telekom, T-Mobile Telekom, Vodafone Orange, Slovak Telekom
i Mohlo by vás zajímat

LTE oproti starším 3G a 2G sítím nabízí řadu výhod, v prvé řadě vyšší rychlost. Dnes už není problém ani pokrytí. Je ale potřeba pamatovat na to, že LTE je jen další zastávkou v cestě za 4G sítěmi.

P-DC1-WEB18