Přes to, že se finální verze Androidu 15 na trhu příliš dlouho neohřála, Google aktivně pracuje na vývoji nové velké aktualizace na Android 16. A tak již teď v listopadu dostáváme první vývojářskou betaverzi, která nám nastiňuje, kam se bude Android 16 ubírat. Co nového nám přináší a kdy se (s ohledem na posunutý harmonogram) dočkáme první stabilní verze a konečného nasazení do běžných telefonů? Více se dočtete se v článku.
Zdá se, že přípravy Androidu 16 jsou již v plném proudu a proto spolu s vypuštění první vývojářské betaverze poznáváme také hlavní novinky, které by měly stávající Android obohatit.
Je zřejmé, že se Google snaží navázat na to, co započal již u Androidu 15, a to je bezpečnost. Podle dostupné betaverze by tak součástí nového Androidu 16 měla být vylepšená funkce Privacy Sandbox. Ta poskytuje uživateli větší soukromí při procházení webu a nově tak zařídí například to, že softwary SDK (sady kódu často zaměřené na analýzu výkonnosti reklamy) poběží odděleně od aplikace, kterou obsluhují. Tím zajistí větší ochranu při sdílení a přistupování k uživatelským datům.
Další významnou inovací v tomto odvětví je funkce Photo picker. Ta umožní uživateli vybrat konkrétní fotografie, ke kterým dá dané aplikaci přístup, namísto toho, aby ji musel odhalit celou galerii.
Dalším praktickým vylepšením by měla projít nativní aplikace Health Conect, která bude nově schopna pracovat s daty ve formátu FHIR (Fast Healthcare Interoperability Resources). Tento standard se běžně využívá pro předávání zdravotnických dat a zajišťuje snadnou kompatibilitu mezi více systémy. To bude pro uživatele znamenat, že bude schopen přehledně sledovat svá zdravotní data v jedné aplikaci, místo toho, aby musel kvůli každému jednomu sport testeru nebo zdravotnické pomůcce ovládat samostatnou aplikaci od výrobce nebo dokonce importovat vybraná lékařská data (pravděpodobně nedostupné v Evropě).
S příchodem Androidu 16 by mělo dojít také k jiným menším změnám týkajících se optimalizace uživatelského zážitku. Tou nejpřínosnější je funkce dočasného Zeslabení notifikací, která by nás měla ochránit před nenadálým spamem, či množstvím ostatních oznámení. Zkrátka v situaci, kdy nám začne přicházet mnoho oznámení naráz, se aktivuje režim nerušit, který bude trvat pouze dvě minuty. Po tuto dobu nás tak nebude rušit konstantní pípání či blikání.
Neméně oblíbenou se jistě stane také vlastnost Music share, která nám umožní sdílet přehrávanou hudbu s přáteli (podobně aktuálně funguje například Spotify Jam). Uživatel jednoduše vytvoří společný Music stream, na který se pomocí unikátního hesla a jména připojí i ostatní spoluposluchači. Díky tomu budeme moci poslouchat jednu věc společně a dopřát si tak vlastní silent-disco, nebo třeba sledování filmu, aniž bychom rušili někoho okolo.
Spíše marginální změny pak zaznamenalo přepínání jednotlivých režimů (typu: Nerušit, Práce atd.), které by nově mělo nabídnou detailnější přizpůsobení, či snadnější přepínaní.
Mezi další drobné změny patří i nová animace při zapínání displeje nebo nový experimentální profil displeje, jehož finální podobou si však nemůžeme být jisti. Noční sovy mezi námi jistě ocení i vylepšení Extra ztlumeného jasu, který by nám měl podle všech informací dovolit jít se svítivostí displeje ještě níže, což se může hodit, když si například nebudete chtít těsně po probuzení nebo před spaním vysvítit oči.
To jsou bohužel všechny doposud uvedené novinky, ovšem myslím, že se nemusíme bát, jelikož se jedná teprve o první betaverzi, která slouží spíše jako takový základ, na který budou vývojáři při dalších aktualizacích stavět.
Přes to, že jsme si během posledních několik let zvykli, že máme představení nového Androidu očekávat okolo řijna, Android 16 by se měl ukázat nečekaně brzy. Jedná se o vcelku logický krok, jelikož posunutí představování Androidu dovolí Googlu sladit tuto událost s uváděním vlastních telefonů Google Pixel.
Doposud byly totiž Pixely představovány na přelomu léta a podzimu, a tak se ne vždy stalo, že jste spolu s nový telefonem dostali také nový software, a i když jste ho dostali jako první, nepůsobilo to úplně dobře. Proto se Google rozhodl tyto dvě akce synchronizovat, díky čemuž se (nejspíš) na konci léta dočkáme řady nových telefonů přímo vybavených aktuálním operačním systémem. Přičemž s trochou štěstí se samotný Android 16 představí již pár měsíců předem a bude dostupný v beta verzi pro vybraná zařízení. Je však otázka, zda nemá Google v plánu uvádění Pixelů uspíšit a vydat je hned po dokončení Androidu 16. V tomto směru se však jedná pouze o spekulaci, která zatím nebyla podložena žádným oficiálním zdrojem.
Odpověď na tuto otázku je poměrně přímočará. Vzhledem k tomu, že se jedná o tzv. Developer Preview, cílí především na vývojáře aplikací a dává jim tak „předběžnou“ možnost se na čerstvý operační systém adaptovat a odladit své aplikace. I tak si ale tuto vývojářskou betaverzi můžete vyzkoušet na zařízeních Pixel či v emulátoru (na oficiálních stránkách Androidu).
Zde je seznam zařízení od Google podporujících první vývojářskou betaverzi:
Na závěr stojí za zmínku, že řada Pixelů 6 vydaných v roce 2021 patrně obdrží aktualizaci i přes vypršení deklarované softwarové podpory, což dokazuje, že Google bere trvanlivost a udržitelnost svých zařízení opravdu vážně.
Už je tomu nějaký ten pátek, co Google představil první vývojářskou verzi Androidu 15. Teď, osm měsíců poté (3. září) byla konečně finální verze vypuštěna do AOSP (neboli Android Open Source Project). Je tedy jen otázkou času, kdy se Androidu 15 dočkají první telefony. Ovšem které to budou a na co se uživatelé mohou těšit? Ty nejzajímavější novinky jsme vám shrnuli níže. A pokud jste nedočkaví, a chcete si nový Android vyzkoušet již nyní, můžete tak učinit díky dostupným testovacím verzím na zařízeních Google Pixel a v emulátoru.
Výdrž baterie je dnes jedna z nejdůležitějších věcí, které zájemce o nový telefon posuzuje. Procesory směřují k vyšší energetické efektivitě a bez podpory na úrovni operačního systému by to za moc nestálo. To reflektuje i Android 15, který nastavuje nový časový limit pro tzv. foreground služby. Jde o aplikace, které mohou běžet na pozadí, i když nejsou aktivně používané (například přehrávač hudby). Nová verze Androidu zavádí časový limit 6 hodin pro takovéto služby, aby nadměrně nevybíjely baterii. Spolu s tím se zpřísňují i podmínky, za kterých může aplikace takto na pozadí běžet.
Android 15 však neřeší efektivitu jen u baterie a výkonu, ale i z pohledu uložiště. To by měla nově šetřit funkce archivace aplikací, která umožní dlouhodobě nepoužívaným aplikacím zahodit většinu své velikosti, ovšem zachovat uživatelská nastavení. V případě, že by se ji uživatel rozhodl znovu spustit, bude muset nejdříve stáhnout „zbytek“ aplikace z obchodu. Podobnou funkcí můžeme znát třeba z iOS, kde se nazývá Offload Unused Apps (neboli Odložit nepoužívané aplikace).
Další neopomenutelná část novinek Androidu 15 se týká zabezpečení. Mezi novinky z této kategorie patří Privacy Sandbox, jež vývojářům umožní tvořit software nezávislý na současných sledovacích mechanismech (poloha, historie prohlížení apod.), a která zároveň brání pokusům škodlivého softwaru o získání těchto dat. To se týká i jednorázových kódů z 2fázového ověření, k nimž by mělo být díky aktualizaci ještě těžší se dostat. Vylepšením prošla i služba Play protect, která by měla lépe chránit proti malwarům a bankovním podvodům.
Za zmínku stojí také nová funkce Theft protection, která by měla váš chytrý telefon chránit v případě odcizení. Mobil sám rozpozná neobvyklé pohyby, které by naznačovaly, že vám ho někdo vytrhl z ruky a aby se zabránilo zloději v přístupu k informacím na vašem zařízení, obrazovka se automaticky uzamkne. Systém také hledá další signály, které indikují pokusy o nabourání zabezpečení, a bude schopen uzamknout obrazovku, pokud se někdo pokusí telefon odpojit od sítě (aby vám zabránil vzdálenému přístupu). Dobrou zprávou je, že tato funkce se dostane i na starší modely (Android 10 a dál), takže ji budou moci využívat i ti, kteří nevlastní nejnovější vlajkovou loď s Androidem 15.
Větší kontrolu budete mít v Androidu 15 také nad daty souvisejícími se zdravím, a to prostřednictvím aktualizované aplikace Health Connect, ve které se setkávají všechna data z vašich chytrých hodinek a dalších wearables. Nově budete moct v aplikaci sledovat i přehledy tělesné teploty, stresu, kvality spánku nebo menstruačních cyklů.
Jedna z největších novinek v Androidu 15 je systém Private Space. Jak název napovídá, jde o zabezpečení soukromí uživatele. Představte si tuto funkci jako tajnou schránku ve vašem mobilu. Je to oddělený prostor, kde můžete uchovávat aplikace, soubory a data, která chcete mít pod zvýšenou ochranou a mimo dohled zvědavých očí.
Tato data mohou být chráněna klasicky PINem, heslem, otiskem prstu či rozpoznáním obličeje. Způsob odemknutí soukromého prostoru se přitom nemusí shodovat se způsobem odemknutí telefonu (nejen, že nemusí, ale je to tak bezpečnější).
Private Space přitom funguje jako samostatný profil uživatele. To znamená, že aplikace, které do něj nainstalujete, budou mít vlastní data, nastavení a historii, oddělené od hlavního prostoru telefonu. To ocení hlavně ti, kterým se stává, že jim zvědavý člen rodiny či kamarád vytrhne telefon z ruky a začne pátrat po citlivých informacích.
i
Chcete maximální soukromí a zabezpečení a ani čistý Android přímo od Googlu vám nestačí? Zkuste systém GrapheneOS. Jde o mobilní operační systém, který si dal za cíl maximálně respektovat soukromí uživatele. Více se dočtete v článku Google Pixel & GrapheneOS: Kombo pro bezpečný telefon respektující vaše soukromí? (RECENZE A NÁVOD).
S tím je spojené i to, že Google dlouhodobě směřuje k vyšší ochraně obrázků a fotografií, jež máte uložené v zařízení. To je také důvod proč aplikace nyní mohou požádat o přístup pouze k naposledy vybraným fotografiím a videím, což zlepšuje uživatelský zážitek a zároveň chrání soukromí uživatelů. Zpřísňují se také opatření v případě, kdy se aplikace pokouší spustit jinou aplikaci na pozadí a bez vědomí uživatele. V tomto směru se mění i další pravidla pro komunikaci aplikací mezi sebou na bezpečnější.
Zajímavou inovací týkající se soukromí je v Androidu 15 rovněž možnost částečného sdílení / nahrávání obrazovky. Nyní budete mít možnost zvolit konkrétní aplikaci, již chcete nahrávat, než abyste nahrávali celou obrazovku telefonu. Google tím chce předcházet nechtěným únikům soukromých informací.
Android 15 přináší vylepšení pro multitasking na zařízeních s velkou obrazovkou, jako jsou tablety a skládací telefony. Odteď si lze připnout panel úloh, rychle přepínat mezi aplikacemi a ukládat oblíbené kombinace rozdělené obrazovky. To znamená, že pokud vám vadí mizení panelu úloh při spuštění některých aplikací, nyní tomu lze snadno předejít.
V Androidu 15 se trošku změnilo i fungování widgetů a od teď už mohou být v náhledu přizpůsobené uživateli. To znamená, že namísto generického náhledu, který ukazuje jen základní funkce, uvidíte personalizovaný náhled. Ten může zobrazovat aktuální údaje, relevantní informace nebo dokonce obsah, který jste si sami vybrali.
Z kategorie změn, které vám v nejnovější verzi Androidu 15 zpříjemní používání vašeho zařízení, stojí za zmínku například prediktivní zobrazování funkce návratu o krok zpět. Funkce už ukazuje náhled toho, kam vás krok zpět zavede. To může být užitečné například, pokud nechcete ztratit obsah vyplněného formuláře.
Další praktickou vychytávkou bude i oznámení pomocí vibrací, které si budete moct změnit podle typu notifikace. To znamená, že nový Android 15 umožňuje rozlišovat podle vibrace typ zprávy nebo aplikaci, ze které upozornění přichází, a to i bez toho, abyste se museli podívat na displej.
V nové verzi OS Android 15 došlo i ke zvýšené inkluzi, a tak si uživatel může vybrat, jak chce být oslovován. Rozšířila se třeba nabídka nových znaků, fontů, emoji a podpora některých jazyků a kultur.
Dále Google uživatele v Androidu 15 přímo zasype drobnými vylepšeními zprostředkovávajícími lepší zážitek z celého systému. Mezi ně patří třeba jednotné nastavení hlasitosti (díky standardu CTA-2075), upozornění na zemětřesení, lepší práce s PDF nebo nová funkce sdílení přehrávaného zvuku.
A nezapomělo se ani na uživatele se speciálními potřebami. Nevidomým tak bude orientaci po systému denně ulehčovat vylepšená funkce Talkback, která bude díky implementaci umělé inteligence Gemini schopna barvitě popisovat i obrázky.
Další kategorie novinek Android 15 se zaměřuje na internetové tvůrce. Ti si nyní budou moci precizněji nastavit světelné podmínky v aplikaci fotoaparátu, konkrétně půjde například ovládat intenzita blesku (jak v klasickém režimu, tak v režimu svítilny).
Hudebníky pak možná zaujme, že k podpoře MIDI 2.0 z Androidu 13 nyní přibyla také podpora virtuálních MIDI zařízení. Aplikace pro skládání hudby tak bude možné vedle fyzických hudebních nástrojů ovládat i těmi softwarovými.
Poslední sada novinek potěší především vývojáře. Nově bylo do Androidu 15 implementováno grafické rozhraní Vulkan (nahradilo starší OpenGL ES), které dává více kontroly do rukou vývojářů. Podobně tomu je i u přístupu k satelitnímu připojení, s nímž budou moci nově pracovat i jednotlivé aplikace. A na závěr je tu ještě vylepšené dekódování videa AV1 díky softwarovému dekodéru dav1d. Po jeho implementaci do Androidu 15 lze formát přehrávat i na zařízeních bez hardwarové podpory.
Nejspíš nikoho nepřekvapí, že zařízení, která dostanou finální verzi Androidu 15 mezi prvními, budou právě telefony a tablety Pixel od Googlu. Té by se podle oficiálních stránek Androidu měly dočkat již v příštích týdnech. Hned v závěsu za nimi by v dalších měsících měly následovat vlajkové lodě dalších značek, jako je například Samsung, Xiaomi, OnePlus, Oppo, Honor, Nothing a další.
Které konkrétní modely se však Androidu 15 dočkají jako první? To bohužel od ostatních značek nevíme a můžeme se tak jenom dohadovat. Jediný, kdo se zatím vyjádřil, je Google, který rozhodl, že bude podporovat ještě řadu Pixel 6 (kterému tím skončí podpora velkých aktualizací) a pak všechny novější modely.
Nový Android 15 beta 2 je už k dispozici od května 2024. Google ho zpřístupňuje nejen vlastním zařízením Pixel, ale i vybraným telefonům od jiných výrobců. Pokud žádné z těchto zařízení nevlastníte, možností je také využít emulátor, jenž je součástí vývojářského prostředí Android Studio.
V souvislosti s tím je však nutné zmínit,že stažení beta verze je určeno spíše pro vývojáře a nadšence, kteří chtějí otestovat nové funkce a poskytnout zpětnou vazbu společnosti Google. Instalace beta verze totiž může být složitější a může způsobit problémy se stabilitou a kompatibilitou aplikací.
Proto se doporučuje, aby si běžní uživatelé počkali na finální verzi Androidu 15 (pokud aktualizaci jejich telefon podporuje), která bude stabilnější a optimalizovaná pro širší škálu zařízení.
Nový Android 14 byl do světa vypuštěn na konferenci Made By Google takřka ruku v ruce s novými telefony Google Pixel 8 a hodinkami Pixel Watch 2. A právě na zařízeních Pixel je nejnovější systém dostupný již teď. Konkrétně si aktualizaci můžete nainstalovat na mobilech Google Pixel 4a a novějších, ohebném Pixel Fold a také na Pixel Tabletu.
A jak to je s telefony jiných výrobců? O konkrétních datech zatím nikdo nepromluvil, dá se ale předpokládat, že nejnovější vlajkové telefony dostanou nástavby založené na Androidu 14 ještě do konce roku. V případě ostatních mobilů si pravděpodobně počkáme až do roku 2024.
Možnost přizpůsobovat si domácí obrazovku, ikony a další aspekty rozhraní podle sebe už je u Androidu docela evergreen. Co je však v Androidu 14 novinkou, je možnost nastylovat si zamykací obrazovku v podstatě jakkoliv chcete. Navíc si lze vytvořit parallax tapetu z vlastních fotek, nebo si na zařízeních Pixel 8 a vyšších dokonce vygenerovat tapetu vlastní pomocí generativní umělé inteligence.
Spousta změn v rámci systému Android 14 se týká přístupnosti. V posledních vydáních Androidu si Google na pohodlí všech uživatelů dal opravdu záležet a v novinkách pokračuje i letos. Text nyní bude moci být ještě větší – až o 200 %, oproti předchozím 130 %. Pokud si říkáte, že to už nemůže být přehledné, máte tak trochu pravdu. I na to však Google myslel a představuje nové nelineární zvětšení fontu. V praxi to znamená, že písmo, které už je dostatečně velké, se zvětšovat nebude, aby nebránilo menším odstavcům v rozletu.
Další novinka se zaměřuje na sluchově znevýhodněné uživatele. Pro notifikace si můžete nyní nastavit upozornění pomocí blikání – buď blesku, nebo displeje. V tom druhém případě si můžete zvolit i barvu, kterou displej bude blikat. Jde o funkci, již můžete znát například ze Samsungů nebo i iPhonů. V základním Androidu však doposud chyběla.
i
Vylepšením pro všechny uživatele je nové regionální nastavení. Pokud jste v Česku, všechny aplikace budou nyní automaticky ukazovat teplotu ve stupních Celsia, vzdálenosti v metrech apod. Po změně nastavení pobytu například na Spojené státy v aplikacích uvidíte míle.
Z hlediska soukromí přichází do Androidu 14 několik poměrně razantních změn. Asi tou největší je kompletní zákaz instalace aplikací z neznámých zdrojů, které necílí alespoň na API 23, tedy Android 5.1. Vývojáři malware totiž často cílí na starší verze API, které nejsou zdaleka tak zabezpečené jako ty moderní, a Google jim tímto krokem staví jasnou stopku.
i
Chcete maximální soukromí a zabezpečení a ani čistý Android přímo od Googlu vám nestačí? Zkuste systém GrapheneOS. Jde o mobilní operační systém, který si dal za cíl maximálně respektovat soukromí uživatele. Více se dočtete v článku Google Pixel & GrapheneOS: Kombo pro bezpečný telefon respektující vaše soukromí? (RECENZE A NÁVOD).
Nevýhoda je to pro milovníky starších mobilních her. Těm Google vzkazuje jen to, že aplikace nainstalované na mobil před upgradem na Android 14 na něm zůstanou.
Na novém Androidu budete mít také větší kontrolu nad přidělováním práv. Pokud byste nyní chtěli např. nahrávat fotky a videa na sociální sítě, aplikaci musíte povolit přístup do celé vaší galerie. Aktualizace Android 14 přidá možnost udělit práva jen pro ta média, jež chcete zrovna nahrát. Další změny na poli soukromí se soustředí hlavně na opravy chyb v rozhraní systému.
Na zdraví se pak zaměřuje funkce Health Connect. Ta vám dá ucelený přehled o tom, která data o svém zdravotním stavu (tep, spánková data atd.) poskytujete které aplikaci. Pokud se vám něco nepozdává, můžete práva aplikaci snadno odebrat.
V rámci nové verze Androidu Google předvedl také zbrusu nový formát fotografií pro Android. Ten podporuje 10bitový vysoký dynamický rozsah (HDR), a tedy bohatší barvy pro displeje, které HDR podporují. Skvělou zprávou je, že formát je zcela zpětně kompatibilní s běžným JPEGem. Pokud tak Ultra HDR fotku budete chtít zobrazit na panelu, který tyto barvy nepodporuje, zobrazí se automaticky ve standardním rozsahu.
Android 14 přináší i celou řadu novinek, které nemusíte přímo vidět, ale vývojáři je v budoucnu budou smět použít k vylepšení svých aplikací. Mezi ty nejvýraznější patří změny v kódu aplikace fotoaparátu. Ta nyní zvládne i náročnější a delší výpočty, a vy tak budete schopni pořizovat fotografie s delší expozicí. Změny pomůžou také s výpočty při použití nočního režimu.
i
Android 14 nově podporuje také bezztrátové audio přes USB – přímo, bez žádných externích zařízení. Teoreticky tak budete schopni k telefonu připojit USB sluchátka a poslouchat vysoce kvalitní zvuk. Implementace však bude vyžadovat i pár úprav na straně hardwaru nových telefonů, a tak v současnosti nefunguje.
Další změny se udály v API (vývojovém rozhraní) systému, a tak budou zajímat především spíše vývojáře aplikací než běžné uživatele. Přesto však stojí za zmínku například nativní podpora volby jazyka aplikace a robustnější systém pro překládání, který podporuje mimo jiné i rody. Kvalitní překlady by tak pro vývojáře měly být jednodušší, a možná se dočkáme více aplikací i v češtině. Další malé změny se týkají hlavně přístupnosti a snížení spotřeby baterie.
První verze nového operačního systému určeného většině špičkových telefonů na trhu spatřily světlo světa už v únoru 2022. Od té doby jsme se v dubnu dočkali první beta verze. Google poté na své konferenci I/O představil zase o kus více. Co novinka přináší podstatného a zajímavého?
Jak Google zmiňuje na svém webu developer.android.com, samozřejmě si nový Android 13 můžete nainstalovat na některý z jeho telefonů. V první vlně byly smartphony Google Pixel od generace 4 až po nejnovější Google Pixel 7 a 7 Pro. Podporu však má již Asus Zenfone 9 a chystá se i podpora Zenfone 8 či Asus ROG Phone 6 a 6 Pro. V rámci Xiaomi má aktualizaci zajištěnou Xiaomi 12. Blízký update přislíbil i Nothing Phone (1) a Motorola pro své modely EDGE 30 Neo, EDGE 30 Fusion či základní EDGE 30.
Nový software už by měl být dostupný i pro Sony Xperia 1 III, Xperia 5 III a Xperia PRO-I. Samsung se samozřejmě snaží již nyní přinést systém na celou řadu Galaxy S22, ale také Galaxy S21. Cílí i na své ohebné smartphony Samsung Galaxy Z i telefony nižší řady Galaxy A. Podporu mají už i novější a vybrané modely telefonů OnePlus, Oppo, Realme i Vivo . O aktualizaci se dozvíte v části Aktualizace softwaru přímo v nastavení zařízení.
V Androidu 13 máte větší kontrolu nad tím, jaká data s různými aplikacemi sdílíte. Jde o známé povolení přístupu k poloze, galerii fotografií či fotoaparátu. S Androidem 13 už konkrétně přidělíte přístup buď k obrázkům a videím, či hudbě a audiu. Specialitou je navíc výběr pouze zaškrtnutých fotek a videí či alb, do kterých aplikace po vašem souhlasu uvidí.
Notifikace jsou nepostradatelnou součástí nejen mobilních operačních systémů a jsou velmi užitečné. V určité míře se ale snadno stanou spíše otravnými. Proto nová verze OS Android již při spuštění aplikace vyžaduje váš souhlas s tím, že vám ta daná aplikace vůbec může notifikace zasílat. Google také snižuje počet programů, které vás požádají o přístup k aktuální poloze. Týká se to třeba aplikací na skenování WiFi sítě.
Nový Android také po kratší době maže vaši schránku zkopírovaného obsahu. To aby aplikace nemohly číst vaše dříve uložené informace, mezi kterými mohou být třeba i hesla a další citlivé informace. V tomto roce se telefony s Androidem 13 dočkají také speciálně vyčleněné sekce Zabezpečení a ochrana soukromí v nastavení smartphonu. Zde telefon přehledně a v barvě vyhodnotí aktuální nastavení a případně doporučí změnu.
Již z loňského Androidu 12 známe prostředí Material You, které dokáže podbarvit prvky systému tak, aby ladily s nastavenou tapetou. Tím docílí příjemnějšího uživatelského zážitku. Dosud však takový vzhled mohly kazit ikonky aplikací, které změnou neprošly. To nyní v Google přepracovali a v Androidu 13 se ho dočkají nejen Google aplikace, ale zprvu na telefonech Google Pixel také vybrané aplikace třetích stran.
S podbarvením vzhledu systémových prvků se v Androidu 13 pojí i nový box s ovládáním hudby. I ten se podbarví, ale barvami alba aktuálně poslouchané muziky. Bilingvní mluvčí či zkrátka každý, kdo preferuje různé jazyky v různých aplikacích, si oblíbí možnost nastavit si jazyk konkrétní aplikace. Google jako příklad uvádí různé jazyky pro sociální sítě a další pro aplikaci banky.
Změn dozná Android 13 také u tabletů, na kterých lépe využije větší pracovní plochu. To se projeví třeba v pouhém přetažení ikonky druhé aplikace vedle té stávající pro lepší práci v multitaskingu. Pro uživatele stylusů je pozitivní zprávou minimalizace situací, kdy je položená ruka na displeji vyhodnocena jako dotyk. Google přislíbil brzkou aktualizaci více než 20 aplikací, které nyní dají vyniknout lepší práci díky větší ploše.
Google nový Android 12 oznámil v únoru, ale až oficiální představení, které se konalo 18. května 2021, odhalilo veškeré novinky. Po dlouhé době vývojáři sáhli do designu, představili inovace v oblasti bezpečnosti – kde si Google „půjčil“ jeden prvek od Applu –, ale i funkcionalit. Dojde kupříkladu na lepší synchronizaci s internetovým prohlížečem Google Chrome, kdy se budou notifikace z telefonu zobrazovat přímo v prohlížeči. Podle slov, která na konferenci zazněla, stojí operační systém na třech hlavních pilířích. Ty Google charakterizuje slovy „Deeply Personal“, „Private and secure“ a „Better together“.
Nepřehlédnutelná je u Androidu 12 designová změna. Jedná se o největší inovaci za posledních šest let. Nový vzhled se jmenuje Material You a zasahuje prakticky do všech koutů systému. Od úvodní zamykací obrazovky až po poslední nastavení. Zajímavou „fíčurou“ je z grafického hlediska i funkce, kdy Android např. rozezná dominantní barvu použitou na tapetě mobilu a podle toho přizpůsobí další barvy včetně tlačítek či notifikací.
Novou podobu dostalo i notifikační centrum. K dispozici je rychlý výběr ze čtyř plně přizpůsobitelných nastavení. Přímo sem si lze přidat ovládací prvky jako Google Pay, Google Assistant či přístup k chytré domácnosti. Na tomtéž místě také přibyla možnost zcela vypnout fotoaparát nebo mikrofon tak, aby jej nemohla nepozorovaně používat žádná aplikace.
Poslední zmíněná novinka Androidu 12 souvisí s větším důrazem na bezpečnost, kterou Google v novém operačním systému rovněž staví do popředí. Funkce se jmenuje Privacy Dashboard a slouží jako časová osa toho, kdy a která aplikace využívala vaši polohu, kameru nebo mikrofon, což je potenciální bezpečnostní riziko. V reálném čase vás na tato rizika upozorní indikátor známý již z iOS, který Google umístil do pravého horního rohu.
O tom, že Google vzal Android 12 skutečně z gruntu, svědčí i vylepšení výkonu operačního systému. Došlo totiž až ke 22% snížení množství času pro vytváření systémových služeb.
Reálné testování Androidu 12, resp. jeho beta verze, se už rozjelo a vyzkoušet si jej můžete i vy. Tedy pokud máte některý z vybraných telefonů. Nový Android je k dispozici na mobilech celkem 11 výrobců a jejich seznam se postupně rozšiřuje. Najdeme mezi nimi samozřejmě Pixely od verze 3 až k aktuální 5, ale i Zenfone 8, OnePlus 9 nebo všechny vyšší modely řady Xiaomi Mi 11. Rozšiřovaný seznam zařízení, pro něž je možné si beta verzi Androidu 12 stáhnout, najdete např. na webu Gizmochina.com
Těsně po oficiálním vydání operačního systému Android 10 se čile spekuluje o další verzi, pravděpodobně označené jako Android 11, ale vyvíjené pod kódovým označením Android R. Pokud půjde vše podle plánu, v květnu 2020 se na konferenci Google I/O dočkáme první živé demonstrace nového systému.
Zatím se můžeme držet pouze v rovině spekulací, ale nám by se rozhodně líbilo, kdyby přímo v systému Android byla vestavěná obdoba platformy Samsung DeX. Tedy funkce, kdy lze chytrý telefon používat jako počítač, po připojení k externímu displeji. Ideálně pomocí USB-C kabelu, který je již prakticky v každém lepším telefonu a postupně se šíří i do počítačových monitorů.
Společnost Google vydala 3. září 2019 nejnovější Android 10, který byl až doposud znám pod kódovým označením Android Q. Google vůbec poprvé upustil od pojmenování složeného z čísla a názvu nějaké cukrovinky. I z tohoto netradičního kroku lze chápat, že desítková verze znamená takový nový začátek. Zaměříme se na představení klíčových novinek a nesmí chybět ani přehled telefonů, které mají již potvrzený bezplatný upgrade na Android 10.
Každá nová verze systému Android je takový zajímavý mix, jenž vzniká z častých požadavků uživatelů a samotných výrobců telefonů. Vše se pak pod taktovkou Google testuje hned v několika beta verzích a na mnoha typech zařízení. To je důležité proto, aby se odstranily porodní bolesti, které způsobují pády aplikací, nebo dokonce celého systému. Vydaná finální verze by však již měla být v drtivé většině případů stabilní.
V první řadě je nutné zdůraznit, že aktualizace operačního systému Android je závislá na ochotě výrobce vašeho telefonu. Obecně lze konstatovat, že u dražších telefonů s Androidem 9 se v nějakém časovém horizontu upgrade na Android 10 dočkáte. Hlavní překážkou rychlého přechodu na nový Android 10 je vlastní grafická nadstavba, kterou se pyšní jednotliví výrobci. A také jejich ochota mnoho vydaných telefonů podrobně testovat na nové prostředí a funkce. Vybrali jsme však několik klíčových značek telefonů a přidáváme konkrétní informace o nasazení Androidu 10.
Google vypustil 7. března 2018 do světa vývojářské preview, beta verzi Androidu s tajemným označením „P“. I v tomto případě se jedná o sladkou pochoutku. Zbrusu nová oficiální verze tohoto operačního systému vyšla o pět měsíců později, 6. srpna 2018. Nese název Android 9.0 Pie. Na podzim ji pak následovala odlehčená verze Go Edition. Kromě očekávaných designových změn dostaly nové mobilní telefony do vínku i funkce vylepšené o umělou inteligenci.
Nejnovější operační systém Android 9.0 Pie pochopitelně obdrželi chytré telefony řady Google Pixel, ale překvapivě také Nokia 7 Plus, Sony Xperia XZ2 nebo Xiaomi Mi Mix 2S. Kompletní seznam zařízení s verzí Android Pie naleznete přímo na stránkách společnosti Google.
První změny si při srovnání s Android 8.0 Oreo všimnete takřka okamžitě. Android Pie má nové uživatelské rozhraní. Změnila se hlavně notifikační lišta a tzv. rychlé nastavení. Nově mají funkce, které jsou zapnuté, jasně modrou barvu. Na první pohled tedy poznáte, zda máte funkci aktivovanou, či nikoliv. Hodiny se nám nově přesunuly z pravého horního rohu do levého – to je ale maličkost, které si prakticky nevšimnete.
U notifikační lišty ještě na chvíli zůstaneme. Google opět vylepšil způsob oznámení. U Androidu Pie bude možné vybrat si z předdefinovaných (tzv. chytrých) odpovědí. Ty se totiž při každé zprávě generují jinak. Uvidíme, jak to bude fungovat v našich podmínkách.
Do Androidu Pie přibyly taktéž další efektní animace a nově by měl tento nový operační systém od Googlu dostat i černé prostředí (black theme). Nejvíce z toho budou těžit zejména uživatelé OLED a AMOLED displejů (menší spotřeba) a taktéž ti, kdo rádi používají svůj mobil ve večerních hodinách.
Android 9.0 Pie dále pokračuje s vyladěním pozicování klíčových ovládacích prvků. Už ve verzi Android 8.1 byl redesignován volume bar. Nyní se již nezobrazuje nahoře, ale vertikálně na straně. V tomto směru Android Pie dále vylepšuje některé funkce. Pokud stisknete tlačítko na zvýšení/snížení hlasitosti bez puštěné hudby na pozadí, tak budete bez jakéhokoli dalšího nastavení ovlivňovat hlasitost médií (místo dosavadního zvonění). Pokud navíc stisknete dvě šipečky, zobrazí se nabídka s volbou přímého odesílání audia do jednoho ze spárovaných BT zařízení.
„Barvení“ notifikační lišty vadilo řadě uživatelů – pokud jste si spustili na svém mobilním zařízení spořič baterie, zpravidla se vám notifikační lišta obarvila do červena. Tato vlastnost z Androidu Pie zcela vymizela.
Změnou si ve verzi Android Pie prošel i Always-On display na telefonech Google Pixel 2 a Google Pixel XL. Na Androidu Oreo ukazoval datum a čas, nastavení budíku a funkci „Právě hraje“ (telefon neustále poslouchal své okolí, a pokud poznal právě hrající skladbu v pozadí, napsal její název na displej). Nově Always-On display ukazuje na spodním okraji stav baterie. Oznámení dostala zarovnání na střed (jsou vycentrována) a mezi oznámeními a časem je nové dělítko.
Android Pie již můžete zkusit používat i na svém telefonu (zdroj obrázku Androidcentral.com).
Nejatraktivnější změnou v případě nového Androidu 9.0 Pie je AI neboli umělá inteligence (z angl. Artificial Intelligence). Tento operační systém si zapamatuje způsob, jakým mobilní zařízení používáte – přibližnou denní dobu, oblíbené aplikace i délku spuštění. Následně bude schopen optimálně regulovat využití energie. Váš chytrý telefon tedy vydrží déle, aniž by se zvýšila kapacita baterie. Na stejném principu funguje také nastavení jasu, které bere v potaz nejen okolní světelné podmínky, ale i vaše preference.
Zavedena jsou také nová gesta pro zobrazení spuštěných aplikací a listování mezi nimi. V nové verzi operačního systému zobrazíte nabídku přejetím zdola nahoru. Mezi aplikacemi se pak přepínáte posouváním záložky doleva nebo doprava. Výhodou je mnohem větší náhled. Vylepšené je rovněž pořizování screenshotů.
Kromě výše uvedených novinek je Android Pie vybaven i časovým limitem pro aplikace i použití zařízení celkově. Pokud si omezovací funkci nastavíte, po přesáhnutí doby např. na Facebooku aplikace zšedne, aby vám váš cíl připomněla. Časovač lze použít i pro pracovní záležitosti nebo v době spánku (funkce Do Not Disturb). Po zapnutí, s výjimkou kontaktů označených hvězdičkou, nebudete nikým ani ničím rušeni. Celkový čas strávený na mobilním telefonu i počet rozsvícení displeje vám pomůže trávit volné chvíle jinak než bezcílným sledováním displeje.
S OS Android Pie budete mít větší kontrolu nad časem stráveným na mobilním telefonu.
Nově Android 9.0 Pie dokáže plně využít displeje s rozměrem stran 18 : 9. Operační systém podporuje i HDR, čímž dochází ke zvýšení citlivosti jasu a barev u videí i obrázků. Zvuk jde ruku v ruce s obrazem, a proto se konečně dočkáme také kvalitního HD Audia. Pokud právě začínáte mít starost o velikost fotografií, ubezpečíme vás, že Android Pie má i schopnost komprese HEIF, díky níž vám místo na úložišti bude ubývat mnohem pomaleji.
K Androidu Pie lze skrze Bluetooth připojit až 5 zařízení současně. Mobilní telefon s nejnovější verzí operačního systému si navíc zapamatuje jejich nastavení, a tak už vás nikdy nezaskočí příliš hlasitá hudba ve sluchátkách. V případě vašeho headsetu bude zvuk s obrazem lépe sladěn a nebude se opožďovat.
Je zajímavé, že zrovna cukrovinky zvolil Google pro označení jednotlivých verzí operačního systému Android. Aktuální verze totiž nese název po oblíbené pochoutce – sušence Oreo. Do reklamního spotu nezapomněli zakomponovat mléko jako charakteristický doplněk tohoto desertu ani zatmění slunce, které bylo možné v Americe zhlédnout v den uvedení oficiální verze 8.0. Nejnovější operační systém od společnosti Google byl představen už 21. srpna 2017. Teprve nyní se ale postupně dostává do mobilních zařízení. V základu ho obsahuje například nový Samsung Galaxy S9. Google pro osmičkovou verzi slíbil především vyšší rychlost, větší důraz na bezpečnost a zlepšený uživatelský komfort.
Zrychlení se dočkalo běžné používání systému. Chod telefonu urychluje funkce Wise Limits, která ukončí všechny delší dobu nepoužívané aplikace na pozadí, a uvolní tak část operační paměti. Na druhou stranu dovolí používat více aplikací najednou jako starší verze Android 7.0. Další plusový bod získává Android Oreo za použití Picture in Picture (PiP) režimu. Příkladem mohou být aplikace Youtube nebo Netflix, které se dříve automaticky vypnuly, pokud jste přešli třeba do internetového prohlížeče. V Androidu 8.0 Oreo se video ve zmenšeném okně nadále přehrává bez přerušení.
Zpříjemnilo se i používání textové schránky. Android 8.0 Oreo, kromě stále poskytovaných úprav a kopírování označeného textu, rovnou nabídne i vhodné aplikace, ve kterých zkopírovaný text použít. Pokud tedy zvýrazníte adresu, nabídne se vám navigace přes Google Maps. Vývojáři u práce s textem ocení automatické zvětšení nebo zmenšení textu na základě velikosti obrazovky nebo u dynamického obsahu.
Díky vylepšené obrazovce rychlého nastavení si uživatel může přizpůsobit spodní navigační lištu přesně podle svých představ. Přibyla také vylepšení notifikací příchozích zpráv a probíhajících nebo plánovaných událostí. Notifikace je možné přímo v notifikační liště rozbalit pro zobrazení celé textové zprávy nebo popisu události. V případě, že o ně nebudete mít zájem, dají se lehce zahodit pryč. Není problém je ani roztřídit podle témat do tzv. kanálů. Designovou změnou prošla také oblíbená emoji. Set smajlíků v Unicode 10 standardu pro Android 8.0 je o více než 60 výrazů bohatší. Systém nabízí větší barevný gamut a integrovanou podporu tisku.
Android verze 8.0 je o více než 60 emoji bohatší. Dostala také nový design.
Vítáme, že Android 8 Oreo prodloužil výdrž telefonu na jedno nabití, což je stále jeden z největších problémů mobilního světa. Díky celé řadě optimalizací (například již zmíněné uspávání aplikací) vydrží stejný telefon déle než na starší verzi Androidu. Aplikace běžící na pozadí totiž systém omezí natolik, že nespotřebovávají prakticky žádné systémové prostředky.
V praxi zajímavé vylepšení skýtá zlepšená práce s Bluetooth zařízeními. Pokud ke svému mobilnímu telefonu využívajícímu Android 8 Oreo například připojíte bezdrátová sluchátka, dostanete k dispozici ukazatel stavu nabití jejich baterie. Relativní maličkost, ale rozhodně potěší.
Brána k tisícům aplikací, služba Google Play, dostala nový algoritmus Protect. Jeho úkolem je skenovat veškeré aplikace, aby se uživatel nemusel bát virů. U každé aplikace se nachází údaje o poslední antivirové kontrole i jejím výsledku.
Další novinkou Android 8 Oreo v oblasti zabezpečení je vylepšená možnost nalezení zařízení pomocí funkce Find My Device. Součástí je totiž i tzv. Rollback Protection. Jejím cílem je zabránit potenciálnímu zloději nahrát do mobilu starší verzi systému, a tím se vyhnout veškerému zabezpečení.
První beta verze Androidu 8 Oreo byla k dispozici už od 21. srpna 2017. Zhruba půl roku poté se rozšíření aktuální verze Androidu pohybovalo kolem 1 %. I když jsou novinky poměrně zajímavé, celá řada výrobců aktuální verzi zkrátka ignoruje. Například Samsung ji použil až pro nejnovější telefony řady Galaxy S9. Na rok starou S8 se nový Android dostal až o sedm měsíců později.
Právě roztříštěnost Android 8 Oreo je jeho největší nevýhodou. Software vyvíjí Google, přičemž jednotliví výrobci telefonů si ho poupraví a následně implementují. Každá nová verze tak musí projít složitým testováním, do čehož se řadě výrobců očividně nechce. Typicky ostrouhají majitelé střední a nižší třídy.
Alespoň že bezpečností záplaty jsou u většiny výrobců brány v potaz a celá řada telefonů dostává každý měsíc aktualizaci proti největším hrozbám. Jedná se však o změny v jádře systému, které jsou před zraky zákazníků skryty. Společně se systémem Android 8.0 Oreo představil Google také projekt Treble. Ten by měl vyřešit problémy s pomalým nástupem aktualizací. Project Treble odděluje jádro systému a nadstavbu, takže pokud Google updatuje Android, nemá to na nadstavbu vliv.
Společnost Google vydala na sklonku roku 2017 odlehčenou verzi Android 8.0 Oreo. Ta nese označení Go Edition a patří mezi vhodná řešení pro mobilní zařízení s operační pamětí RAM od 512 MB do 1 GB. Jak jsou na tom předinstalované aplikace, co tato edice nabízí oproti klasické verzi Android Oreo a jak dokáže šetřit místo na úložišti? Máme pro vás nachystaný samostatný článek, který se systému Android Oreo (Go Edition) věnuje do hloubky.
Po měsících beta testování došlo k oficiálnímu vydání Android 7 Nougat v srpnu roku 2016. Z důvodů popsaných výše se však stále jedná o jednu z nejrozšířenějších verzí. Co vše přinesla ve srovnání s Android 6?
Google u každé nové verze operačního systému slibuje nižší energetické nároky. Nejinak tomu bylo i v případě Android 7 Nougat, kde došlo k uskromnění aplikací spuštěných na pozadí. Od verze Androidu 7.0 bylo upraveno jádro správce procesů aplikací, takže by měly být na pozadí méně náročnější na paměť RAM. Android 7 Nougat nabídl i rozšíření funkce Doze, která byla i v Androidu 6. Ta, pokud byl telefon delší dobu v režimu spánku, podtaktovala procesor, omezila funkci GPS, odpojila aplikace od internetu apod. Nově Doze funguje, i když máte například telefon v kapse. Když je delší dobu zhasnutý displej, telefon přejde do hlubšího spánku.
Do Android 7 Nougat přibyla funkce s názvem Úspora dat. Ta aplikacím na pozadí zakázala používat mobilní data a aplikacím na popředí tuto činnost výrazněji omezila.
Android 7 Nougat s funkcí Doze zajistí menší spotřebu telefonu během nečinnosti.
Velkou novinkou Android 7 je fakt, že se nově notifikace seskupují do skupin a na některé notifikace je možné i z notifikační lišty rovnou odpovědět.
Google zapracoval v Android 7 oproti starší verzi i na multitaskingu, tedy podpoře dvou současně zobrazených oken. To znamená, že v jednom okně (v jedné polovině obrazovky) můžete mít třeba YouTube, zatímco v té druhé například Facebook. Je ale nutno dodat, že ne všechny aplikace tuto funkcionalitu podporují. A navíc někteří výrobci funkci zakomponovali do svých nadstaveb už dříve. Nově do Android 7 v multitaskingové nabídce přibylo tlačítko „vymazat vše“. Nemusíte tedy zavírat aplikace po jedné.
Malou, ale návykovou funkcí je rychlé přepínání naposledy použitých aplikací. Stačí dvakrát zmáčknout tlačítko multitaskingu a rychle se přepnete do naposledy používané aplikace.
Na zprávy lze odpovídat rovnou z notifikační lišty. Jedná se o příjemnou novinku Androidu 7 Nougat.
Pokud by se vám něco stalo a váš mobil by našel někdo cizí, tak o vás nic neví. V Android 7 je ale možné nastavit si tzv. nouzové informace. Funguje to tak, že si do telefonu zadáte své nejdůležitější zdravotní informace (jméno, krevní skupinu apod.) a kontakt na někoho blízkého. Díky tomu lze i při zamknutém telefonu získat důležité údaje, například při zdravotních problémech.
Android 7 má nový systém šifrování. Místo „full disk“ šifrování používá „filesystem-level“. To znamená, že se nešifruje celé úložiště telefonu jako celek, ale samotné soubory a složky. Také nesmíme opomenout podporu znakové sady Unicode 9.0, která v sobě obsahuje mimo jiné i 72 nových emoji.
Operační systém Android 6 Marshmallow patří stále mezi široce rozšířenou verzi, ale přitom byl představen už na podzim roku 2015.
Ano, také Android 6 sliboval nižší spotřebu baterie. Google zde totiž poprvé implementoval funkci Doze. Pokud je telefon po delší dobu nepoužíván, zapne se režim Doze, podtaktuje se procesor, aplikace se odstřihnou od internetového připojení a telefon přejde do hlubokého spánku. Reporty prokazují, že např. Nexus 6 vydrží v režimu spánku dny až týdny.
Doze prokazatelně snižuje aktivitu na pozadí a díky tomu váš telefon vydrží déle.
Do Androidu 6 byl přidán nový systém oprávnění umožňující „vybrat si“, jaké funkce dané aplikaci povolíte, či nikoliv. Do té doby jste museli před samotným stažením aplikace souhlasit se všemi. Nyní celá tato věc odpadá.
Android 6 dostal nový způsob oprávnění.
Android 6 Marshmallow dostal i nativní podporu čtečky otisků prstů. To znamená, že výrobci nemusejí vyvíjet svá proprietární řešení, aby jim čtečka fungovala. Díky integraci v systému ji mohou využívat i další aplikace.
Android 6 Marshmallow taktéž přinesl podporu konektoru USB-C a tzv. zpětného nabíjení (reverse charging). To znamená, že telefon vybavený tímto systémem může bez problému nabíjet i ostatní zařízení.
Do Android 6 Marshmallow přibyla celá řada funkcí kolem systémového úložiště. Nově bylo možné naformátovat a používat SD kartu jako součást vnitřního úložiště – ovšem s tím, že nebude možné kartu používat nikde jinde. Google také udělal rázný krok pro vyšší stupeň zabezpečení, kdy je celé vnitřní úložiště šifrované.
Vůbec první ranná verze operačního systému Android 1.1 se objevila pod kódovým označením Petit Four už 9. února 2009. Tuto verzi však znají pouze opravdoví nadšenci. Byla k ní totiž poměrně dlouhá cesta. Ostatně samotný vývoj Androidu začal už v roce 2003 a až o dva roky později se začlenil pod křídla společnosti Google.
Již ve zmíněném roce 2009 vzniklo označování verzí systému Android podle oblíbených cukrovinek. Tu započal Cupcake (Android 1.5), Donut (Android 1.6), Eclair (Android 2.1), Froyo (Android 2.2), Gigerbred (Android 2.3), Honeycomb (Android 3.0) a Ice Cream Sandwich, která označuje verzi Android 4.0.
Verze systému | Android 4 | Android 5 | Android 6 | Android 7 | Android 8 | Android 9 |
---|---|---|---|---|---|---|
Uvedení na trh | 18. 10. 2011 | 12. 11. 2014 | 5. 10. 2015 | 22. 8. 2016 | 21. 8. 2017 | 6. 8. 2018 |
Hlasové ovládání | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
Nativní podpora čtečky otisků | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
Podpora 4K | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
Podpora USB-C | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
Automatické zálohování | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
Odpovídání v notifikační liště | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ | ✓ |
Rychlé přepínání mezi aplikacemi | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ | ✓ |
Rozdělení obrazovky (multitasking) | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ | ✓ |
PIP režim | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ |
Doplňování loginů / hesel | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ |
Prvky umělé inteligence | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ |
Podpora 18:9, HDR obraz a HD Audio | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ |
Časovač pro aplikace | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ |
Operační systém Android je právem využíván ve většině mobilních zařízení. Společnost Google ale u posledních verzí doplácí na pomalou implementaci nejnovějších verzí do starších telefonů. Změní se to v případě nejnovějšího Android 9.0 Pie?
Android 16 se nám ukazuje v prvním vývojářském preview. Prozatím se zdá, že se opět zaměřuje na větší bezpečnost a soukromí uživatelů, ovšem dává si záležet i na zdokonalování uživatelského zážitku. Článek budeme postupně aktualizovat o nové informace.