Obnovit stránku

iPhone 15 (RECENZE): 48Mpx fotoaparát i Dynamic Island. Letošní model dává větší smysl než předchůdce

iPhone 15, recenze

iPhone 15 (RECENZE): 48Mpx fotoaparát i Dynamic Island. Letošní model dává větší smysl než předchůdce

Recenze

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Dříve se Apple každoročně chlubil pouze jedním telefonem. Několik let zpátky se rozhodl své portfolio rozšířit, aby se zavděčil uživatelům s různými nároky. Základní iPhone tu je však stále, aktuálně již jako iPhone 15. Proč byste mu měli věnovat pozornost? Prošel si od loňského roku opravdu tolika změnami, které za to stojí?

iPhone 15 (RECENZE) – OBSAH

 1. Úchopem iPhone 15 spolehlivě rozeznáte, záda nechytají otisky
 2. iPhone 15 přidává na jasu displeje, konkuruje těm nejlepším
 3. Nový USB-C port pro maximální kompatibilitu, ovšem s pomalejším přenosem dat
 4. iPhone 15 fotí ve vyšším rozlišení a nově s ním můžete opticky přibližovat
 5. Konkurence drtí iPhone maximálně tak v rychlejším displeji
 6. Jakožto základní model série je iPhone 15 velmi dobře vybaven
 7. Co jsme o iPhonech 15 a 15 Plus psali dříve

Úchopem iPhone 15 spolehlivě rozeznáte, záda nechytají otisky

Právě základní iPhone 15 se letos stal, dle očekávání, opět řešením pro ty, kteří chtějí nejnovější iPhone, ale nepotřebují nejlepší výbavu. Loni jsme však smysl v iPhonu 14 příliš neviděli, protože nám tolik připomínal iPhone 13. Nešlo jen o podobnost čistě v rámci vzhledu, nepřibylo ani moc nových vnitřností. Letos to vypadá, že se Apple dokázal odlišit podstatně více.

iPhone 15, recenze, barvy
Všechny barevné varianty iPhonu 15 a 15 Plus.

Nový iPhone 15 má již na první pohled trochu jiný vzhled. Především to pocítíte, když ho poprvé uchopíte. Apple změnil to, jaký budete mít celkový dojem z materiálů a tvarů. iPhone 15 má totiž zadní stranu sice stále skleněnou, tentokrát však v matné podobě. Na zádech tedy mohou jen horko těžko ulpívat otisky prstů. Na dotek i vizuálně se přední i zadní strana více svažují k hliníkovým bokům, hrany nejsou již tak ostré.

iPhone 15, recenze, přední strana iPhone 15, recenze, záda
Zepředu vypadá iPhone 15 téměř stejně jako iPhone 14 Pro. Přibyl dynamický ostrůvek. Záda jsou nově matná.

Další designovou změnu iPhonu 15 hledejme vespod. Spodní hrana už uprostřed nemá zdířku Lightning, nýbrž hojně používané USB-C. Tuto novinku najdeme napříč celou novou řadou letošních iPhonů 15. K výrazné změně na první pohled tímto ale určitě nedochází. Naopak ta největší odlišnost se nachází hned na přední straně, a tím je dynamický ostrůvek.

iPhone 15, recenze, zaoblenější hrany iPhone 15, recenze,USB-C iPhone 15, recenze, přepínač
Zaoblené hrany jsou na dotek hodně znát. Vespod se nachází USB-C. Oproti modelům 15 Pro si základní modely ponechávají přepínač tichého režimu.

Apple představil Dynamic Island již v telefonech iPhone 14 Pro a 14 Pro Max. Možná proto, aby vývojáře popostrčil k tomu, aby začali prvek pro své aplikace využívat, sjednotil design, a podlouhlého výřezu se tak dočkaly i iPhone 15 a 15 Plus. Funguje naprosto stejně jako u modelů Pro. Jinak přibyly barevné varianty telefonu, a to zelená a růžová. Naopak zmizela červená, a po letech dokonce i bílá.

iPhone 15 přidává na jasu displeje, konkuruje těm nejlepším

Proporce kvalitního OLED displeje se ani po letech nemění. Apple stále dělá radost příznivcům menších úhlopříček. Displej iPhonu 15 dosahuje příjemné velikosti 6,1". Kolem něj se line černý rámeček, který se pouze pro nové modely Pro trochu zredukoval. Při přímém srovnání je to znát. Vlivem menší plochy „proražení“ dynamickým ostrůvkem si iPhone 15 připisuje pár pixelů v rozlišení k dobru. Předek pak kryje odolné sklo Ceramic Shield.

iPhone 15, recenze, úchop iPhone 15, recenze, srovnání rámečku
Čitelnosti na slunci pomůže vyšší jas. Srovnání rámečku s iPhonem 15 Pro Max. Když jsou vedle sebe, je rozdíl opravdu znatelný.

Další příjemnou novinkou je vyšší jas. Ten už dříve dosahoval velmi dobré úrovně, nově se posouvá až na 1 000 nitů běžného provozu a 2 000 nitů při maximálním jasu v exteriéru. Tím dorovnává současnou špičku, tedy iPhone 15 Pro Max. Kde základní modely na ty označované jako Pro stále ztrácí, je obnovovací frekvence displeje. Bohužel se i nadále musíme spokojit s běžnými 60 Hz. Opět ale platí, že není-li srovnání, není to tak na očích.

Nový USB-C port pro maximální kompatibilitu, ovšem s pomalejším přenosem dat

Základní iPhony 15 pokračují v trendu, kdy si převezmou procesor z rok starých modelů Pro. Vzhledem k síle takových procesorů se určitě není třeba obávat komplikací. Mnou testovaný iPhone 15 měl díky Apple A16 Bionic a jeho 6 jádrům dost potřebného výkonu na plynulý provoz bez jediného zaváhání. I hodnoty z aplikace Geekbench 6 to dokazují. K čipu se váže i 5jádrová grafika a stále také 16jádrová neuronová jednotka.

i

Apple A17 Pro: nejvýkonnější mobilní čip současnosti

Recenzovaný iPhone 15 měl maximální možnou kapacitu vnitřního úložiště 512 GB. S tím už se opravdu netřeba příliš omezovat, to ale záleží na způsobu používání každého uživatele. Pokud neradi streamujete a máte raději hudbu, filmy či seriály stažené do mobilu, kapacita se rázem nemusí zdát dostatečná. Ta základní začíná na 128 GB a v nabídce je i 256 GB. To je podle mě rozumný dostatek pro ty, co zároveň používají cloud.

iPhone 15 samozřejmě stále zvládne spojení s nejrychlejším 5G internetem našich operátorů, zaplatíte s ním přes Apple Pay díky vnitřnímu čipu NFC a telefon podporuje bezdrátové spojení WiFi 6. Čip Ultra Wideband pro přesnou lokalizaci v prostoru prošel vylepšením, jde již o 2. generaci. Najít tak jde třeba chytrý lokalizátor Apple AirTag. Připojením jiných zařízení do USB-C portu je pak můžete nabíjet. Přenos dat však podléhá pomalejšímu standardu USB 2.0.

iPhone 15, recenze, A16 Bionic
Procesor A16 Bionic přebírá iPhone 15 od loňských modelů Pro. Zdroj: apple.com

Apple nemění od minula počty hodin výdrže na baterii, a ani při používání jsem nezaznamenal rozdíl. Během celého dne, kdy byl iPhone 15 připojen k mobilním datům a běžela na něm mapová aplikace a navigování, jsem večer byl zhruba na polovině baterie. Celé dva dny tedy jsou reálné. A nemění se ani podprůměrně rychlé 23W rychlonabíjení či 15W bezdrátové nabíjení s podporovaným příslušenstvím MagSafe.

iPhone 15, recenze, Dynamic Island iPhone 15, recenze, nastavení iPhone 15, recenze, widgety iPhone 15, recenze, knihovna aplikací iPhone 15, recenze, Geekbench
Ovládání skrze dynamický ostrůvek v akci. Nastavení telefonu. Galerie dostupných widgetů. Knihovna aplikací v iOS 17. Výsledky testu výkonu Geekbench 6.

iPhone 15 fotí ve vyšším rozlišení a nově s ním můžete opticky přibližovat

Právě fotoaparát doznal od minula vylepšení. Modely iPhone 15 a 15 Plus se také odpoutaly od mnoho let používaných 12 Mpx a přešly na 48 Mpx. Základní iPhone 15 tak dokáže využít 4x více obrazových bodů. Ty se hodí nejen pro jejich kombinaci v jeden kvalitnější obrazový bod při focení za šera, ale také v užitečné novince, kvůli níž doposud na modely Pro základní model ztrácel.

i

Jaké jsou na trhu aktuálně ty nejlepší fotomobily?

Výrobce totiž odprezentoval, že se do iPhonu 15 dostává 2násobný optický zoom. Není tomu tak doslova, ale snímek je vyříznutý právě z fotky pořízené s vyšším rozlišením. Přesto se výsledky opravdu dají považovat za velmi dobré. Fotoaparátu jde v nastavení vnutit, aby fotil standardně v rozlišení 24 Mpx. Kdo má tedy dostatek místa či nahrává fotky na cloud, tato možnost pak nabízí lepší detaily.

iPhone 15, recenze, srovnání fotoaparátů
Porovnání fotovýstupku iPhonu 15 a iPhonu 15 Pro Max. Chudšímu modelu chybí dedikovaný teleobjektiv a LiDAR.

Dle očekávání se snímky pořízené za dne velmi povedly. Chlubí se pěkným dynamickým nádechem, barvy mají tendenci nebýt příliš saturované. Přiblížení skrze nové tlačítko dvojnásobného přiblížení jsem využíval často a nezaznamenal jsem žádný úpadek kvality. Stejně tak mohu pět chválu na širokoúhlé snímky. Takový makro režim už ale není tak dokonalý a ostření nezvládá z příliš těsné blízkosti.

iPhone 15, recenze, foto za dne iPhone 15, recenze, 2násobný zoom iPhone 15, recenze, makro
Snímek focený za dne a porovnání, jak vypadá focený při 2násobném přiblížení. Makro zaostřilo až na zadní část kabelu.

Vyšším rozlišením si iPhone 15 předurčuje ještě lepší výkon za tmy. Snímky pobírají dost obrazových informací a šum je méně viditelný. Jediné, co se takovým snímkům dá vytknout, je přítomnost občasných odlesků objektivu kvůli světlům pouličních lamp apod. Frajeřina je detekce obličejů při snímání, z čehož plyne portrétní režim. I po pořízení fotky ji v galerii můžete přidat efekt rozmazání pozadí, což za mě funguje opravdu zdařile.

iPhone 15, recenze, noční foto iPhone 15, recenze, noční foto
Nočním snímkům může škodit maximálně občasná přítomnost odlesků. Jinak si i při přiblížení není na co stěžovat.

Letošní nejlepší iPhone 15 Pro Max si zajistil v žebříčku dxomark.com hodnocení nejlepšího mobilu na záznam videa. Základní model sice tak velké ambice mít nemůže, protože mu chybí bezztrátové snímání Apple ProRes, přesto je vybaven filmařským režimem, akční stabilizací a natáčí v HDR a 4K ve filmových 24 snímcích za sekundu.

Konkurence drtí iPhone maximálně tak v rychlejším displeji

Pokud se přikláníte k iPhonu 15, pravděpodobně vás k tomu vede touha po menším telefonu, solidně vybaveném, ovšem za ještě rozumnou cenu. Nebo si chcete vyzkoušet první mobil se systémem iOS. Pokud nejde o ten poslední důvod, zvažte i několik telefonů konkurenčních značek. Je-li pro vás kompaktnost důležitá, není konkurence zase tolik obsáhlá. Stojí však za to.

Již na počátku roku se prodral do světa Samsung Galaxy S23, který je natolik vybavený, že ho stále můžeme poměřovat se současnou špičkou. Procesorem dosahuje na vysoké výkonnostní hodnoty, displej má prvotřídní s adaptivní frekvencí až do 120 Hz. Foťák má přímo možnost přibližovat zobrazení hardwarově díky teleobjektivu. Ani Samsung to však bohužel nepřehání s výkony drátového nabíjení.

iPhone 15, recenze, konkurence, Samsung Galaxy S23
Samsung Galaxy S23 s větším bráškou Galaxy S23+. Zdroj: samsung.com

Další šlape na paty Google Pixel 8. Výrobce zde také stojí za nejen samotným telefonem, ale stejně tak jeho systémem. Kvalitní rovný displej o velikosti 6,2" má adaptivní frekvenci 120 Hz. Pixel 8 také jako iPhone 15 nemá vyhrazený teleobjektiv a spoléhá na množství obrazových bodů 50Mpx snímače. Pixel 8 má od výrobce přislíbenu skutečně dlouhou budoucnost updatů – celkem 7 let, tuto disciplínu však iPhony ovládají rovněž velmi dobře.

iPhone 15, recenze, konkurence, Google Pixel 8
Google Pixel 8 přišel relativně nedávno společně s vybavenějším Pixelem 8 Pro.

Ještě zmíním povedený Sony Xperia 5 V 5G. Na pohled nenápadný smartphone má na 6,1" OLED panelu rychlých 120 Hz. Třebaže jsou podobně jako u iPhonu na Xperii také jen 2 viditelné zadní fotoaparáty, tento telefon dokáže vysokého rozlišení využít k zaznamenání přiblíženého snímku bez drastické ztráty kvality. Sony se drží přítomnosti 3,5mm jacku a o chlup rychleji se nabíjí.

iPhone 15, recenze, konkurence, Sony Xperia 5 V 5G
Dva drobné fotoaparáty zvládnou více ohniskových vzdáleností, takže teleobjektiv tu přesto najdeme. Zdroj: sony.com

Rád bych ještě zmínil a poradil, že stojí za zvážení loňský iPhone 14 Pro. Připlatíte si pouze pár tisíc navíc, rázem máte telefon se stejným výkonem, ocelovým tělem, trojitým fotoaparátem vybaveným LiDARem, rychlý 120Hz displej i možnost fotit a natáčet v bezztrátových formátech ProRAW a ProRes. Přijdete vlastně jen o USB-C.

Parametry/ Model iPhone 15 Samsung Galaxy S23 5G Google Pixel 8 Sony Xperia 5 V 5G
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,2" (20 : 9) 6,1" (21 : 9)
2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 340 × 1 080 px, 425 ppi 2 400 × 1 080 px, 428 ppi 2 520 × 1 080 px, 449 ppi
OLED, 60 Hz AMOLED, 120 Hz OLED, 120 Hz OLED, 120 Hz
Zadní fotoaparáty hlavní: 48 Mpx, f/1,6, OIS, 4K video s 60 fps
hlavní: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 8K video s 30 fps
hlavní: 50 Mpx, f/1,7, OIS, 4K video s 60 fps
hlavní: 52 Mpx, f/1,9, OIS, 4K video s 120 fps
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120°
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 126°
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2

teleobjektiv: 10 Mpx, f/2,4, OIS, 3násobný zoom

Přední fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps
10,5 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps 12 Mpx, f/2,0, 4K video s 30 fps
Čipset Apple A16 Bionic Snapdragon 8 Gen 2 Google Tensor G3 Snapdragon 8 Gen 2
RAM 6 GB 8 GB 8 GB 8 GB
Interní úložiště 128/256/512 GB 128/256/512 GB 128/256 GB 128/256 GB
Operační systém iOS 17 Android 13 Android 14 Android 13
Podpora sítí 5G
Akumulátor 3 349 mAh 3 900 mAh 4 575 mAh 5 000 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 23 W / 15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 27 W/18 W
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 30 W / 15 W
USB-C
3,5mm jack
Stupeň krytí IP68 IP68 IP68 IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos
Rozměry 147,6 × 71,6 × 7,8 mm 146,3 × 70,9 × 7,6 mm 150,5 × 70,8 × 8,9 mm 154 × 68 × 8,6 mm
Hmotnost 171 g 168 g 187 g 182 g
Cena od 23 990 Kč* od 20 990 Kč* 21 490 Kč* 19 990 Kč*
*Ceny jsou platné k 8. 11. 2023.

Jakožto základní model série je iPhone 15 velmi dobře vybaven

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G; recenze

iPhone 15

Mobily

Tentokrát nejsem zklamán. iPhone 15 si své místo dokázal obhájit, protože přišel zejména s lepšími možnostmi fotoaparátu a přinesl i sympatický ovládací prvek – dynamický ostrůvek. Vlivem kurzů měn se navíc celá řada zlevnila, což může přitáhnout nové zájemce. Těm mohu iPhone 15 bez obav doporučit. Baterie vám 2 dny vydrží a systém iOS je i bez rychlé obnovovací frekvence neskutečně hbitý a plynulý.

Klady

 • Dynamický ostrůvek je tady
 • Vyšší jas displeje
 • 48Mpx foťák a 2násobný optický zoom
 • Výdrž baterie
 • Nižší cena

Zápory

 • Bohužel stále jen 60Hz displej
 • USB-C přenáší data jen jako USB 2.0
i Mohlo by vás zajímat

S iPhonem 15 člověk nešlápne vedle. Do staršího těla iPhonu 14 Pro se s levnějším a lehčím materiálem bočních hran vsoukal telefon schopný udržet se na špici základních modelů vlajkových řad. Proto si iPhone 15 dokáže zajistit pozornost.

Co jsme o iPhonech 15 a 15 Plus psali dříve

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Dvojice základních iPhonů řady 15 má co nabídnout. Apple ani tentokrát nepodcenil přípravu nejlevnější dvojice a oproti loňsku nachystal skutečné změny. A rozdíl poznáte jak u vnitřních komponent, tak zvnějšku. Co uživatelé za své peníze dostanou nového?

iPhone 15, úvod

iPhone 15 a iPhone 15 Plus – OBSAH

 1. Nové iPhony 15 konečně přichází s viditelnými změnami, odolné tělo zůstává
 2. Kvalitní OLED displeje netřeba měnit, modely Pro však mají v jednom stále navrch
 3. USB-C konektor se dostává do iPhonů, co se tím mění pro modely 15 a 15 Plus?
 4. Fotoaparát s vyšším rozlišením slibuje lepší snímky za šera i optický zoom
 5. Ceny základních iPhonů 15 velmi příjemně překvapí
 6. Jak vidí iPhone 15 a 15 Plus zahraniční recenzenti
 7. Srovnání všech modelů iPhone 15

Nové iPhony 15 konečně přichází s viditelnými změnami, odolné tělo zůstává 

Máme zkompletován vzhled celé řady. Minimálně tedy po stránce předního panelu. Displej nově rozráží Dynamic Island, tedy dynamický ostrůvek známý již z řady iPhone 14 Pro. Změna je to zásadní, nyní již vývojáři mohou počítat s tím, že tento prvek je integrován do všech modelů řady, takže jej, doufejme, náležitě využijí. Okolní rámečky kolem displeje zůstávají stejně široké, ale boční hliníkové hrany jsou více zaobleny.

iPhone 15, design
Hrany jsou viditelně zaoblenější. Záda jsou probarvena pro lepší vyniknutí barvy. Zdroj: apple.com

Další změnu však najdeme na spodní hraně. Celá řada iPhone 15 musela přejít na konektor USB-C, a to z důvodu nařízení Evropské unie. Příliš viditelná změna oproti konektoru Lightning to ale není. Stále jde o podobný tvar. Novinkou jsou rovněž opletené USB-C kabely, které najdeme v balení. Nikoli však napájecí adaptéry, ty je nutné dokoupit či použít starší, jelikož je v balení již několikátý rok v řadě nenajdeme.

iPhone 15, srovnání iPhone 15 s 15 Plus iPhone 15, barvy
Telefony řady iPhone 15 a iPhone 15 Plus upoutají pastelovými barvami. Zdroj: apple.com

Zadní strana nese v případě iPhone 15 a 15 Plus tu změnu, že je matná s jemnou texturou. Stále je skleněná s vystouplým fotomodulem, v němž je dvojice fotoaparátů rozmístěna diagonálně. Konstrukce pak nadále zůstávají maximálně odolné vůči vodě a prachu pod normou IP68. Oba modely si budeme moci koupit v jedné z pětice barev – černá, modrá, zelená, žlutá a růžová.

iPhone 15, Dynamic Island
Podélný průstřel Dynamic Island se bude hodit k ovládání nejen systémových aplikací. Zdroj: apple.com

Kvalitní OLED displeje netřeba měnit, modely Pro však mají v jednom stále navrch

V zobrazovacím panelu tedy nově vidíme chytrý prvek Dynamic Island, tím však výčet změn směřujících základní iPhony blíže k řadě Pro končí. Ačkoliv budou displeje podle všeho velmi dobré, bohužel se stále potýkají s běžnou obnovovací frekvencí 60 Hz. Nemají tedy možnost adaptivity dle situace, která modelům Pro dovolí zobrazit obsah až ve 120 Hz. To také zapříčiňuje absenci funkce always-on, ani tu totiž u iPhonu 15 a 15 Plus nenajdeme.

iPhone 15, displej
Displej dostal kromě praktického Dynamic Islandu i vyšší jas. Zdroj: apple.com

Jas displeje poskočil na 1 600 nitů s maximálními 2 000 nity při venkovním zobrazení. Pro doplnění si shrňme parametry OLED panelů. Jsou výrobcem nazývány jako Super Retina XDR. Se svým rozlišením dosahují 460 ppi u modelu iPhone 15, respektive 458 ppi u iPhone 15 Plus. Maximální jas v HDR dosahuje 1 200 nitů a nechybí ani široký barevný rozsah P3.

i

iPhone 15 Pro Max (RECENZE): Pevný a lehký titan a více změn, než by člověk čekal

USB-C konektor se dostává do iPhonů, co se tím mění pro modely 15 a 15 Plus?

Do iPhonu 15 a 15 Plus se dostává procesor z řady 14 Pro. O výpočetní výkon se tedy postará Apple A16 Bionic. Čip vyráběný 4nm procesem je dostatečně úsporný a přináší velmi vysoký výkon. Z výroby telefony nové generace dostávají samozřejmě nejnovější systém iOS 17. O jeho funkcích jsme psali v samostatném článku. Očekává se, že operační paměť zůstává u obou modelů na 6 GB.

iPhone 15, A16 Bionic
Sice již loňský čip, přesto má Apple A16 Bionic opravdu velkou porci výkonu. Zdroj: apple.com

S novým konektorem je otázkou, zda se nějak zásadně mění jeho rychlosti v rámci přesunu dat a případně i nabíjení. S ohledem na rychlosti přesunu dat nás čeká stejně rychlý přenos jako v případě dosavadního Lightningu. Nárůst rychlosti tedy tato změna nepřinese, alespoň však dochází ke sjednocení s iPady a Macy. Přímo do iPhonu také můžete připojit své hodinky Apple Watch či sluchátka AirPods a nabíjet je tak.

Bohužel v oblasti baterie a nabíjení se mnohé nemění. Kapacity akumulátorů prozatím nejsou známy, dle zmíněných výdrží to bude obdobné jako u loňských modelů. Nabíjení se také nepohnulo, o rychlonabíjení pořád řeč být nemůže.

iPhone 15, USB-C
Díky USB-C stačí nosit po kapsách již pouze jednu nabíječku. iPhone 15 a 15 Plus dokonce sám zvládne napájet hodinky Apple Watch či sluchátka AirPods. Zdroj: apple.com

iPhony dostaly novou generaci UWB čipu, který má až 3násobně větší dosah. Apple toto prezentoval jako prostředek pro nalezení např. člověka na rušném místě, když vám nasdílí polohu. Při telefonních a FaceTime hovorech přijde vhod nová funkce izolace hlasu pro jasnější přenos hlasu a odhlučnění okolního ruchu. Vylepšené satelitní posílání zpráv naši lokaci zajímat nemusí.

iPhone 15, UWB
Přesná lokalizace 2. generace UWB se díky většímu dosahu hodí pro přesné nalezení kamaráda v davu lidí. Zdroj: apple.com

Paměťové varianty začínají na 128 GB a vybrat si můžete až 512GB model. S absencí paměťových karet jste buď odkázáni na cloudová úložiště, či se vyplatí investovat do dostatečně velkého vnitřního úložiště již při koupi.

Fotoaparát s vyšším rozlišením slibuje lepší snímky za šera i optický zoom

Loni se kalifornský gigant po dlouhých letech vytasil s vyšším rozlišením hlavního fotoaparátu. Navýšil 4násobně na celkových 48 Mpx, avšak takovou porci pixelů vyhradil pouze modelům Pro. Nyní po roce se rozlišení otevírá všem modelům, včetně iPhonu 15 a 15 Plus. Alespoň sympatické gesto, když už stále setrvávají základní modely na 2 zadních fotoaparátech. Je tu však ještě jedno větší překvapení.

iPhone 15, fotoaparát
Nový přepínač 2násobného optického zoomu doplňuje již známý přepínač širokoúhlého režimu 0.5. Zdroj: apple.com

Standardně oba telefony budou fotit ve 12Mpx rozlišení, ovšem kombinací 4 pixelů v jeden se zlepší výsledné snímky pořízené za horšího světla. Novou možností je využití teleobjektivu. Ne, skutečně se na zadní straně odnikud nevynoří třetí fotoaparát, ale maximální 48Mpx rozlišení vygeneruje poloviční 24Mpx snímek s dvojnásobným přiblížením bez ztráty kvality.

Čas byl věnován i portrétnímu režimu. iPhone již sám rozpozná osobu či zvíře v popředí a po klepnutí na tento objekt se zachytí informace o hloubce, které později při editaci poslouží k určení hloubky ostrosti.

iPhone 15, fotomodul
Pouze 2 fotoaparáty na zádech stačí k tomu, aby byly iPhone 15 a 15 Plus schopné vyfotit téměř jakoukoliv scénu. Zdroj: apple.com

Sekundární fotoaparát zůstává na 12 Mpx a jde o širokoúhlý snímač. iPhony zvládají natáčet 4K video o snímkovací frekvenci až 60 fps. Selfie fotoaparát umístěný ve výřezu Dynamic Island pak zvládá pořizovat 12Mpx snímky.

i

Zářijový Apple Event: nové iPhony 15, Apple Watch Ultra 2 i Watch 9

Ceny základních iPhonů 15 velmi příjemně překvapí

Nové modely iPhonů 15 naštěstí meziročně nepodražily, naopak jejich cena je o poznání níže. Základní iPhone 15 ve 128GB provedení se začne prodávat za 23 990 Kč, model iPhone 15 Plus pak za 26 990 Kč. Dvojici bylo možné do 22. 9. 2023 předobjednat, od tohoto data jsou ale již v běžném prodeji.

Níže v tabulce uvádíme přehled parametrů ve srovnání s loňskou generací iPhone 14 a iPhone 14 Plus.

Parametry/ Model iPhone 15 iPhone 15 Plus iPhone 14 iPhone 14 Plus
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 778 × 1 284 px, 458 ppi 2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 778 × 1 284 px, 458 ppi
OLED, 60 Hz OLED, 60 Hz OLED, 60 Hz OLED, 60 Hz
Zadní fotoaparáty hlavní: 48 Mpx, f/1,6, OIS, 4K video s 60 fps
hlavní: 48 Mpx, f/1,6, OIS, 4K video s 60 fps
hlavní: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps
hlavní: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4, 123°
širokoúhlý: 12 Mpx, f/1,8
širokoúhlý: 12 Mpx, f/1,8
Přední fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
Čipset Apple A16 Bionic Apple A16 Bionic Apple A15 Bionic Apple A15 Bionic
Interní úložiště 128/256/512 GB 128/256/512 GB 128/256/512 GB 128/256/512 GB
Operační systém iOS 17 iOS 17 iOS 16 iOS 16
Podpora sítí 5G
Akumulátor 3 349 mAh 4 383 mAh 3 279 mAh 4 325 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 35 W/15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 35 W/15 W
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W/15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W/15 W
USB-C
Stupeň krytí IP68 IP68 IP68 IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos
Rozměry 147,6 × 71,6 × 7,8 mm 160,9 × 77,8 × 7,8 mm 146,7 × 71,5 × 7,8 mm 160,8 × 78,1 × 7,8 mm
Hmotnost 171 g 201 g 172 g 203 g
Cena od 23 990 Kč* od 26 990 Kč* 20 490 Kč* 22 189 Kč*
*Ceny jsou platné k 12. 9. 2023.

Jak vidí iPhone 15 a 15 Plus zahraniční recenzenti

Někteří zahraniční novináři si již mohli vyzkoušet iPhone 15 či iPhone 15 Plus, takže venku jsou již první recenze. Jak si novinky v testech vedou?

Web theverge.com oceňuje Dynamic Island a univerzálnější port USB-C. Na druhou stranu USB-C má pomalejší přenos dat. Na dnešní dobu displej v dané cenové relaci postrádá tak běžné parametry, jako 120Hz frekvenci a funkci Always-on. Třebaže nové iPhony vypadají stejně jako předchůdci, web přiznává, že se lépe drží v ruce. Můžou za to matná záda a zaoblenější hrany.

Web wired.com ve své recenzi zmiňuje, že iPhone 14 Pro je lepším telefonem, bohužel jej Apple vyřadil z prodeje. Nicméně výdrž baterie je solidní. Redakci cnet.com těší nový fotoaparát s lepším zaznamenáním detailů a také se pozastavuje nad tím, že zlevněný iPhone 14 Pro by byl lepší volbou. Stránka phonearena.com kritizuje pouze 60Hz obnovovací frekvenci displeje a posteskává si nad nulovými změnami širokoúhlého fotoaparátu.

Srovnání všech modelů iPhone 15

Parametry/ Model iPhone 15 iPhone 15 Plus iPhone 15 Pro iPhone 15 Pro Max
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 778 × 1 284 px, 458 ppi 2 556 × 1 179 px, 460 ppi 2 796 × 1 290 px, 460 ppi
OLED, 60 Hz OLED, 60 Hz OLED, 120 Hz OLED, 120 Hz
Zadní fotoaparáty hlavní: 48 Mpx, f/1,6, OIS, 4K video s 60 fps
hlavní: 48 Mpx, f/1,6, OIS, 4K video s 60 fps
hlavní: 48 Mpx, f/1,78, OIS, 4K video s 60 fps
hlavní: 48 Mpx, f/1,78, OIS, 4K video s 60 fps
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4, 123°
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123°
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123°


teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8, OIS, 3násobný optický zoom
teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8, OIS, 5násobný optický zoom


LiDAR LiDAR
Přední fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
Čipset Apple A16 Bionic Apple A16 Bionic Apple A17 Pro Apple A17 Pro
RAM 6 GB 6 GB 8 GB 8 GB
Interní úložiště 128/256/512 GB 128/256/512 GB 128/256/512/1 000 GB 256/512/1 000 GB
Operační systém iOS 17 iOS 17 iOS 17 iOS 17
Podpora sítí 5G
Akumulátor 3 349 mAh 4 383 mAh 3 274 mAh 4 422 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 23 W/15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 23 W/15 W
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 23 W/15 W
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 23 W/15 W
USB-C
Stupeň krytí IP68 IP68 IP68 IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos
Rozměry 147,6 × 71,6 × 7,8 mm 160,9 × 77,8 × 7,8 mm 146,6 × 70,6 × 8,25 mm 159,9 × 76,7 × 8,25 mm
Hmotnost 171 g 201 g 188 g 221 g
Cena od 23 990 Kč* od 26 990 Kč* 29 990 Kč* 35 990 Kč*
*Ceny jsou platné k 12. 9. 2023.
i Mohlo by vás zajímat

Apple byl letos konečně trochu štědřejší a novinek u iPhonů 15 oproti předchůdcům je zde více, než bylo u přechodu z iPhonu 13 na iPhone 14. Vyšší výkon je samozřejmostí, nově ale máme co do činění s vizuální změnou v podobě užitečného Dynamic Island. Dále jsme se dočkali vyššího rozlišení hlavního fotoaparátu či užitečného konektoru USB-C. Na cesty už tedy není potřeba počítat s nutností mít u sebe proprietární nabíječku s koncovkou Lightning.

       

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13