Běžné SIM karty v mobilních telefonech a dalších zařízeních pořád převažují, eSIM jsou ale stále rozšířenější. Přibývá i zařízení, která tuto technologii podporují. Co to eSIM vlastně je? Co všechno se postupným odklonem od plastových kartiček změní? A jaké má eSIM výhody a nevýhody?
eSIM karta je samostatný čip, virtuální SIM karta, zabudovaná do základní desky mobilních telefonů nebo třeba chytrých hodinek. Nahrazuje klasickou plastovou SIM kartu takže odpadá nutnost vkládat ji do příslušného slotu. Nemusíte se ale bát, možnost změnit mobilní zařízení nebo číslo tím neztratíte. Na čip zabudovaný v telefonu či jiném zařízení si budete moci jednoduše stáhnout svůj profil, případně jej také odebrat. Jak funguje eSIM?
eSIM už nebude plastová, nýbrž bude součástí mobilního telefonu v podobě čipu.
Klasické SIM karty mají čip s daty v sobě. V případě jejich ztráty nebo poškození je nutné vážit cestu ke svému operátorovi pro další SIM. Naproti tomu nové eSIM, zabudované do čipů v telefonu, nabízí uživateli možnost stáhnout svůj profil z pohodlí domova. Klasické SIM nevyhovují ani výrobcům, kteří pro ně musí do mobilů vyrábět příslušné sloty, jenž jsou z technologického hlediska poměrně složité a relativně energeticky náročné.
Nadto zejména v případě současných chytrých telefonů zabírají i cenné místo. A aby toho nebylo málo, sloty jsou také častým důvodem k reklamaci celého zařízení. Slabým místem jsou i u voděodolných telefonů. Pro výrobce to totiž znamená nutnost extra utěsnění.
Pro ušetření místa v zařízení nahradí plastové SIM nová verze eSIM, která má mnohem menší fyzické rozměry.
SIM karty si v dnešní době objednává operátor u výrobce, který mu pošle obálky s klasickými plastovými SIM, a to se všemi potřebnými údaji k jejich aktivaci nebo odblokování. Současně si operátor do svého počítače tyto údaje převede a odešle obálky novým klientům. Novinka v podobě eSIM bude stahovat data od výrobce digitálně.
Po celou dobu je cesta tohoto datového souboru zašifrovaná a rozbaluje se až při samotném stahování dat do čipu. Pro vyšší bezpečnost údajů se daný profil s unikátním kódem ICCID u výrobce neuvolní dříve než na pokyn uživatele (prostřednictvím QR kódu nebo zadáním eID). Zabudovanou eSIM lze také stáhnout pouze jednou. Proces netrvá nijak dlouho, jelikož uživatelský profil má datový objem jen v řádech několika desítek kilobajtů. Nutné je ale připojení zařízení k internetu.
Malé čipy nahrazující větší plastové SIM karty jsou potenciálem pro další rozvoj, především chytrých hodinek, náramků, doplňků (obecně oblast tzv. nositelné elektroniky neboli wearables), ale i senzorů a některé elektroniky do aut. Krokem kupředu jsou rozhodně v oblasti tzv. internetu věcí (IoT). U řady chytrých zařízení v domácnosti by bylo použití klasické plastové SIM karty technologicky obtížné a zejména nepraktické.
Vestavěná eSIM je vhodná i pro sporttestery, senzory a elektroniku do automobilů.
Vestavěné virtuální SIM nabízí řadu výhod, mezi ty nejpřínosnější patří:
Jak již bylo řečeno, velkou výhodou eSIM bude i snazší změna operátora. Na jeden čip lze nahrát více profilů od různých operátorů najednou. Aktivní však může být jen jeden. V případě telefonů s duální SIM bude tento problém vyřešen dvěma různými čipy. Celý proces budou ale i nadále komplikovat smluvní podmínky jednotlivých mobilních operátorů.
Možnost využít eSIM se týká i uživatelů předplacených karet. V současné době je eSIM předplacená karta k dispozici u všech velkých domácích operátorů. Práce s ní, např. tedy dobíjení, je stejná, jako u klasické plastové SIMky.
A kde je ten často hledaný háček? Zdánlivě nevýhodné podmínky pro poskytovatele mobilní sítě budou totiž dost možná kompenzovány na běžných uživatelích. Čipem budou osazena i dodatečná zařízení – fitness náramky, hodinky a další doplňky, které dnes propojujeme s mobilním telefonem. Smlouva s poskytovatelem se tak rázem rozšíří s každou vaší chytrou věcí. Standard eSIM, jehož tvůrcem je organizace GSMA, nabízí možnosti přizpůsobení SIM karet v zájmu obchodních politik mobilních operátorů. Co nás tedy přesně čeká s novými vestavěnými čipy, je zatím nejasné.
Doba klasických SIM karet pomalu, ale jistě končí.
Aktuálně eSIM telefony (a další zařízení) podporují všichni tři tuzemští operátoři. U všech ale stále narážíme na jistá omezení: T-Mobile eSIM nabízí pouze pro vybraná zařízení Apple a Samsung. Podobně vypadá podpora eSIM i u Vodafone a O2. O2 eSIM navíc podporuje i u vybraných telefonů Huawei nebo Motoroly Razr. „Virtuální SIM karta“ už není ani výsadou velkých operátorů, od konce loňského roku nabízí eSIM virtuální operátor Mobil.cz a pro stávající zákazníky také virtuální operátor Kaktus od T-Mobile.
V případě chytrých hodinek Apple Watch je jediným domácím operátorem, který je v současnosti podporuje, T-mobile. Problematika zavedení systému pro nové SIM není jednoduchá a předchází jí změna interních systémů, přetvoření většiny fungujících procesů apod. Pro operátory to není jednoduchý proces a rozšířenější podporu u dalších operátorů a zařízení si budeme muset ještě chvíli počkat.
Úpravami bude muset projít také e-shop mobilních operátorů a servis. U původních klasických SIM jsme totiž při potřebě dát telefon do servisu jednoduše vytáhli kartu ven. Vestavěné čipy tohle nedovolí a zároveň z bezpečnostních důvodů lze daný profil na čip stáhnout jen jednou. Je tedy nutné vymyslet jiný způsob, zřejmě nějaké dočasné zablokování profilu.
Složitá je i spolupráce. Aby existoval jeden typ čipů, které budou podporovat všechny systémy mobilních operátorů, musí se spojit výrobci elektroniky i mobilní operátoři. To vyžaduje čas a lze jen doufat, že se spolupráce povede. Jinak bychom nejspíše museli zjišťovat také kompatibilitu mobilního zařízení s operátorem.
Zavedení eSIM vyžaduje spolupráci operátorů i výrobců zařízení.
Mobilních telefonů, které podporují eSIM, zatím není mnoho. Jedním z prvních byl Google Pixel 2 a jeho větší verze 2XL. Následoval samozřejmě Google Pixel 3 (nově eSIM samozřejmě najdeme i u Pixel 4 a Pixel 4XL) a mezi průkopníky patří i iPhone. Ten tuto technologii představil ve své tehdejší vlajkové lodí iPhone Xs a Xs Max. Nově také eSIM podporuje oblíbený iPhone SE 2020 a samozřejmě také řada iPhone 13, iPhone 12 i předchozí modely série iPhonu 11. Ke starším telefonům – iPhone 8, klasický iPhone X – eSIM Apple nebude, z pochopitelných důvodů zpětně přidávat.
U Applu je zajímavé, že jejich iPhone Dual SIM podporuje buď kombinaci jedné klasické a jedné virtuální (eSIM) karty, případně u nejnovější řady iPhone použití dvou eSIM zároveň.
Pokud jste u mobilů od společnosti Apple chtěli využívat funkci Dual SIM, bylo možné až do předchozí generace (iPhone 12) využít jednu eSIM a jednu SIM klasickou. U nejnovějších modelů iPhone 13 je možné využívat dvě eSIM zároveň. Zároveň ale lze využívat i kombinace klasické a virtuální SIM.
Dalším z průkopníků eSIM je Samsung, v současnosti ji najdeme v modelech Samsung Galaxy S21, Galaxy Note20 i ve skládacích modelech Samsung Galaxy Z Flip3 5G a Samsung Galaxy Z Fold3 5G. Ostatní výrobci zůstávají zatím přinejmenším opatrní – z těch větších se do eSIM pustil pouze Huawei se svými modely P40 a P40+ a první vlaštovku představila i Motorola se svým modelem Motorolu Razr 2019.
i Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: Recenze těžké váhy světa telefonů
eSIM se dostaly i do mnohých chytrých hodinek, například do nových Samsung Galaxy Watch4, resp. Galaxy Watch4 Classic. V případě Applu můžete využít podporu esim u všech posledních modelů, včetně aktuálních Apple Watch 7, které sdílí telefonní číslo se svým spárovaným iPhonem. Operátor vydávající eSIM musí být totožný, jako je operátor na vložené plastové SIM kartě v telefonu. To však platí pouze pro účel aktivace, a proto je dobré mít ve chvíli aktivace v telefonu vloženou SIM kartu od stejného operátora. V případě společnosti Apple ale nejsou hodinky a iPhone s eSIM osamocené – najdeme ji i v některých tabletech, konkrétně iPad Air nebo třeba iPad Pro M1 a dalších.
Zajímavou otázkou může být, co vlastně udělat s nahraným profilem eSIM, když se chceme telefonu zbavit, ať již kvůli prodeji, či jen v době servisu nebo zapůjčení někomu jinému. Kartu v tomto případě není možné jednoduše vysunout ze zařízení, proto musíme profil zkrátka z telefonu smazat. To jde udělat klasicky přes nastavení. Profil se totiž nutně nemusí zcela odebrat při obnově továrního nastavení. Obnovu profilu je třeba řešit návštěvou operátora, původní aktivační QR kód již nebude funkční. Při půjčení telefonu stačí virtuální SIM pouze zamknout PIN kódem podobně, jako je to u klasické plastové karty.
eSIM rozhodně je velkým krokem kupředu, a to v oblasti mobilních telefonů i širším kontextu internetu věcí. V Česku se definitivní přechod na eSIM předpokládá do roku 2026. V tu dobu by se virtuální SIM karta měla stát standardem a používání plastových kartiček by mělo začít ustupovat.