Apple každoročně přichází s dalším nejlepším iPhonem a svou řadu již druhým rokem drží na 4 modelech. Ty se liší nejen velikostí, ale zároveň segmentují zájemce na ty, co chtějí skvělý telefon, a na ty, co chtějí nejlepší telefon bez kompromisů. My jsme v recenzi otestovali zástupce té druhé skupiny. Jak na nás zapůsobil iPhone 13 Pro?
Po představení řady iPhone 12 v roce 2020, skládající se ze 4 různě odstupňovaných modelů, jsme v roce 2021 od Applu viděli stejný přístup. Kalifornský výrobce světu opět představil modely, mezi kterými by každý měl mít toho ideálního kandidáta. Konkrétně šlo o iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Někteří uživatelé půjdou po ceně. Pro někoho je dilema, zda se vyplatí levnější iPhone s větší kapacitou paměti, či pořízení dražšího kousku se základní kapacitou.
iPhone 13 Pro je přesně tím telefonem, který má zaujmout kohokoliv, kdo od telefonu vyžaduje přítomnost všech nejnovějších funkcí. A těch se dočká bez kompromisů. Stejně tak ale cílí na ty, kteří nestojí o příliš veliký displej, jenž používá nejdražší model iPhone 13 Pro Max. Pro profesionály a milovníky smartphonů Apple iPhone se tedy iPhone 13 Pro jeví jako naprosto ideální volba. Co si o něm myslíme po dlouhodobém používání?
Už na první dotyk máte okamžitě jasno, že tady jde o něco prémiového. Po vyklouznutí z krabičky držíte v ruce iPhone s váhou 204 gramů. Jakmile ucítíte povrch telefonu, váha se okamžitě zdůvodní. Leštěné ocelové hrany totiž dávají jasně najevo, že jde o drahý telefon, na jehož designu si dal výrobce záležet. Hrany zůstaly stejné jako u iPhonu 12 Pro. Ulpívají na nich otisky prstů, ale materiál je odolný a neškrábe se.
Přední stranu kryje odolné sklo Ceramic Shield. Záda jsou také ze skla, ovšem zde je sklo vyvedeno v matné variantě. Vpředu je novinkou užší výřez obrazovky. I tak se do něj naskládaly potřebné prvky jako kamera Face ID, senzor přiblížení apod. Nad ním, těsně u hrany, se pak viditelně nachází reproduktor. Na předchůdci byl ve výřezu umístěn níže.
I pokud jste majiteli předešlého iPhonu 12 Pro, velikost zadního fotomodulu vás na první pohled asi překvapí. Apple totiž navyšoval jeho rozměry a nyní lehce překračuje polovinu šíře celé zadní strany. Modul je z leštěného skla a z něj dále trčí 3 obrovské fotoaparáty. Kolem modulu naštěstí prach neulpívá, ten se spíše drží mezi jednotlivými objektivy a jednou za čas je třeba tyto prostory pročistit. Celé tělo zůstává plně voděodolné pod ratingem IP68.
Velkou novinkou nové řady iPhone 13 Pro je dozajista ProMotion displej. Toto označení se týká displeje s rychlou obnovovací frekvencí, která u iPhone 13 Pro dosahuje 120 Hz. Frekvence patří navíc mezi tzv. adaptivní, takže se dokáže měnit v závislosti na aktuální potřebě telefonu. Ten tak zvládne obnovu od 10 až po maximálních 120 Hz.
Tato novinka je skutečně znát. Rolování sociálních sítí či procházení fotek a webu probíhá hladce. Je však až neuvěřitelné, jak je operační systém iOS již sám o sobě hbitý. Po vypnutí rychlého snímkování v nastavení nemusí nutně mnoho uživatelů vůbec poznat rozdíl.
Již jsme hovořili o menším předním výřezu, díky čemuž na displej zbylo neznatelně více místa po stranách kolem něj. Displej leží v rovině, nesvažuje se směrem k hranám, ale jeho zaoblené rohy pár pixelů zase ubírají. Samotné kvalitě se nedá nic vytknout. Panel OLED exceluje vysokým jasem a špičkovým barevným podáním. Zobrazení fotek, používání aplikací nebo hraní her vás nemůže zklamat. Panel je odolný, ovšem pokud nechcete riskovat, doporučujeme poohlédnout se po ochranném skle.
Když máte rozpočet na telefon okolo 30 tisíc korun, máte jisté nároky. Mezi ně pravděpodobně patří perfektně odladěný systém, provoz bez záseků a možnost maximálně využít schopnosti telefonu v dalších aplikacích, třeba technologii AR.
Předpoklady ke spolehlivému chodu telefonu i při vysokém zatížení iPhone 13 Pro rozhodně má, protože pro něj Apple vymyslel procesor A15 Bionic. Stále jde o nejvýkonnější mobilní čip v telefonu a skvěle mu prospívá, že je v souhře se softwarem od stejného výrobce. Tím je zaručeno skutečně působivé využití výkonu.
Za celou dobu trvání testování nebyl patrný sebemenší zádrhel a iPhone působil sebejistě při spouštění aplikací, přepínání mezi nimi, natáčení 4K videí a jiných aktivitách. Již z různých výkonnostních testů si procesor A15 odnáší skvělé výsledky, naživo svou dominanci jen potvrzuje. A to má v sobě pouze 6 GB operační paměti. Konkurence v podobné cenové hladině se nebojí ani dvojnásobku. iPhonu to však stačí, systém umí pracovat s běžícími procesy a upřednostňovat ty skutečně důležité.
i
Oproti iPhonu 12 Pro si novinka polepšila v grafickém výkonu. GPU přidává další jádro navíc a nyní je 5jádrové.
Díky iOS 15 si lze otestovat třeba výkon neuronové jednotky při působivé funkci Live Text. Díky ní stačí v aplikaci fotoaparát namířit na nějaký text, klepnout na ikonku Live Text a s textem i bez vyfocení pracovat, třeba si jej zkopírovat nebo přeložit. Jde to provést i na již vyfoceném snímku v galerii. Pro češtinu zatím chybí podpora, takže telefon nemusí vždy správně zobrazit háčky a čárky.
Nový iOS 15 kromě toho přináší také efektnější rozmazání pozadí při FaceTime hovorech, lepší prohledávání telefonu či nové funkce v prohlížeči Safari a spoustu dalšího.
Jak je na tom iPhone 13 Pro s baterií? Na kapacitu 3 095 mAh pohlížíme s neutrálními pocity, ale po vyzkoušení můžeme směle říci, že celý den iPhone vydrží bez větších potíží. Třebaže jej vytáhnete ven na fotografické odpoledne vyplněné nahráváním videí ve filmařském režimu, pro nabíječku se budete muset zastavit až pozdě večer. Možná přežije bez nabití i půlku dne následujícího. Oproti předchůdci Apple slibuje delší výdrž o několik hodin. Bohužel se stále neposunul výkon nabíjení, takže zůstáváme na 20 W u drátového, resp. 15 W u bezdrátového.
Co ty masivní fotoaparáty na zadní straně iPhonu 13 Pro dovedou? Nejen foto, ale i video nyní vypadá ještě lépe a umí toho více. To je velmi silný důkaz, že Apple klade důraz na foto a video kvalitu, jelikož už řada iPhone 12 spadala mezi nejlepší fotomobily na trhu. Kdo by však čekal navýšení 12Mpx rozlišení, spletl by se. Vylepšovalo se na jiných místech.
Širokoúhlý 12Mpx fotoaparát si neznatelně polepšil ve světelnosti (nyní f/1,5) a jde současně o největší snímač v historii. To ve výsledku znamená ještě lepší výsledky při focení a natáčení za umělého osvětlení a v noci. Fotky tak obsahují minimum šumu a noční režim sám rozhodne o délce snímání. Už při 2sekundovém snímání vám na snímku vyjde večerní obloha v jasně modré barvě. Modelu Pro zůstává senzor LiDAR, který napomůže při focení portrétů.
Pro širší záběr při focení a natáčení je přítomen ultraširokoúhlý fotoaparát. Ten znatelně zlepšil světelnost na f/1,8 a také je nyní schopný fotit v nočním režimu. Rovněž i teleobjektiv s 3násobným optickým přiblížením má nyní možnost využít automatické i manuální nastavení délky snímání, tedy noční režim. Výsledné fotky nás překvapily svými detaily a jen mírnou přítomností šumu.
Další novou funkcí fotoaparátu je režim makro. Toho nový iPhone 13 Pro dosáhne skrze lepší ultraširokoúhlý snímač, který je schopen ostřit již od 2 cm. V tomto módu se nemusíte omezit pouze na fotky, ale podporováno je také video, včetně zpomaleného a časosběrného. Zajímavě tedy může vypadat třeba zpomalený pohyb hmyzu na okvětním lístku.
i
Kompletní řada iPhone 13 má nově k dispozici tzv. fotografické styly. Nejde o pouhý výběr celkového zbarvení snímku, ale můžete si efekt podrobněji přizpůsobit.
iPhone 13 Pro standardně zvládá iPhone 4K video o 60 fps, což je sám o sobě pěkný údaj. Novinkou, která si získala velkou pozornost, je filmařský režim. Jde vlastně o snímání videa s malou hloubkou ostrosti, kdy kamera zaostřuje jen na část obrazu a zbytek rozmaže. Výsledek působí více jako filmový záběr a skutečně dobře funguje. Když nejste spokojeni s přeostřením, není problém v následném videu přes intuitivní editor označit jiné subjekty, kam se má ostřit. Filmařský režim není výsadou jen hlavního snímače, ale také teleobjektivu a přední selfie kamery TrueDepth.
Profíci ocení mód ProRes, který zaznamená video v pouze nízce komprimované kvalitě, ovšem s větším datovým objemem. I tento režim včetně fotografických stylů zvládne přední kamera. Ta tak dokáže mnohem více a je načase ji přestat brát jen jako nástroj pro občasné focení selfie či videohovory. Mimochodem takové záběry pak spotřebují skutečně mnoho prostoru v telefonu, proto je v nabídce vůbec poprvé i varianta iPhonu 13 Pro s 1TB úložištěm.
A jak si iPhone 13 Pro stojí oproti konkurenci? Pokud bychom po ní pátrali, je logické začít v jeho vlastních řadách. V případě, že neoceníte teleobjektiv, LiDAR, 120Hz displej a nemusíte mít nutně těžký telefon s efektním ocelovým rámečkem, postačí vám zřejmě iPhone 13, který je levnější, ale například i lehčí.
Je-li iPhone 13 se svou 6,1" úhlopříčkou stále zbytečně veliký, volte model 13 mini. Pokud naopak toto všechno vyžadujete a chcete ještě větší displej, investice do iPhonu 13 Pro Max bude skvělou volbou.
i
Rozumnou volbou stále může být i řada iPhone 12. Starší čip A14 Bionic si i nyní troufne na většinu konkurence. Chybět vám však může 120Hz displej, filmařský režim nebo lepší baterie.
Větší rozptyl najdeme u konkurenčních značek. Velmi podobné parametry nabízí třeba Samsung Galaxy S22. V několika parametrech iPhone převyšuje, například v rozlišení hlavního fotoaparátu nebo kapacitě baterie. iPhone oproti Samsungu nabízí o chlup větší rozlišení displeje či třeba odolný ocelový rámeček, zatímco Samsung spoléhá na hliník. Mnoho uživatelů se pak bude rozhodovat dle sympatií k operačnímu systému.
Dále jsme vybrali Google Pixel 6 Pro (recenze – Recenze Google Pixel 6: víc než jen úchvatný fotoaparát?). Třebaže velikostí panelu iPhone překonává, dále můžeme hledat podobnosti. I tento smartphone spoléhá na procesor vlastní výroby, který byl vytvořen speciálně pro něj. Pixel se také pyšní větším rozlišením hlavního snímače a dokonce i teleobjektivu. Google velmi dobře zvolil větší kapacitu baterie, aby spolehlivě zajistila chod velkému displeji, nicméně i tak dle několika zdrojů iPhone na výdrž vítězí. Samozřejmě i zde bude záviset na preferencích, zda iOS, nebo Android.
Parametry/ Model | iPhone 13 Pro | Samsung Galaxy S22 5G | Google Pixel 6 Pro 5G |
---|---|---|---|
Displej | 6,1" (19,5 : 9) | 6,1" (19,5 : 9) | 6,7" (19,5 : 9) |
2 532 × 1 170 px, 460 ppi | 2 340 × 1 080 px, 425 ppi | 3 120 × 1 440 px, 512 ppi | |
OLED, 120 Hz | AMOLED, 120 Hz | AMOLED, 120 Hz | |
Zadní fotoaparáty | hlavní: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps |
hlavní: 50 Mpx, f/1,8, 8K video s 24 fps |
hlavní: 50 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps |
širokoúhlý: 12 Mpx, f/1,8, 120° |
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120° |
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 114° |
|
teleobjektiv: 12M px, f/2,8, 3× optický zoom |
teleobjektiv: 10 Mpx, f/2,4, 3× optický zoom |
teleobjektiv: 48 Mpx, f/3,5, 4× optický zoom |
|
Přední fotoaparát | 12 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps |
10 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps |
11,1 Mpx, f/2,2, 4K video s 30 fps |
Čipset | Apple A15 Bionic, 6jádrový | Samsung Exynos 2200, 8jádrový | Google Tensor, 8jádrový |
RAM | 6 GB | 8 GB | 12 GB |
Interní úložiště | 128 / 256 / 512 / 1 000 GB | 128/256 GB | 128/256 GB |
Operační systém | iOS 15 | Android 12 | Android 12 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ | ✓ |
Akumulátor | 3 095 mAh | 3 700 mAh | 5 003 mAh |
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W / 15 W | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W |
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 30 W / 23 W |
|
USB-C | ✕ | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ | ✕ |
Stupeň krytí | IP68 | IP68 | IP68 |
Audio | stereo | stereo | stereo |
Rozměry | 146,7 × 71,5 × 7,65 mm | 146 × 70,6 × 7,6 mm | 163,9 × 75,9 × 8,9 mm |
Hmotnost | 204 g | 167 g | 210 g |
Cena | od 28 990 Kč* | od 21 618 Kč* | od 24 990 Kč* |
iPhone 13 Pro
MobilyPokud nahlédneme pod pokličku, nový iPhone 13 Pro toho přináší opravdu mnoho nového a k tomu samozřejmě vše, na co jsme zvyklí z generací minulých. iPhone 13 Pro je telefon pro ty, kteří chtějí svůj zážitek s iPhonem posunout nejvýše, jak je možné. Dostane se jim nekompromisního výkonu, všech podstatných moderních technologií a nejlepšího fotoaparátu, který exceluje v mnoha internetových žebříčcích. Výsledné fotky, jak potvrdila tato recenze, vypadají ještě lépe s novým nočním režimem a makrem. Videa se budou blížit filmovým záběrům zásluhou filmařského režimu.
Klady
Zápory
iPhone 13 Pro se hodnotí poměrně snadno. Málokterý telefon na vás tak zapůsobí a nabídne tak pokročilé funkce. V potaz bychom měli brát, že tento model je telefonem z roku 2021, přitom srovnání snese dokonce s těmi nejlepšími telefony dosavadního roku 2022.
Nejvýkonnější modely generace iPhone 13 jsou tu. iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max zaujmou ty nejnáročnější. Co letošní nejdražší a nejlépe vybavené smartphony od Applu přináší uživatelům?
Rok utekl jako voda a po loňském uvedení hned čtyř modelů generace iPhone 12 se situace letos opakuje. Tentokrát nám Apple ukázal čtyři nové modely iPhone 13. Jsou jimi iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. V tomto článku si rozebereme nejnovější iPhone 13 Pro a 13 Pro Max, tedy dražší a vybavenější dvojici.
Samotná akce se opět nesla v duchu předem natočeného videa s efektními střihy. Applu se prezentace vždy povede a je vizuálně atraktivní. Na virtuálním pódiu se vystřídalo hned několik zaměstnanců a provedli nás nejen novou řadou iPhone 13, ale také dalšími novými produkty jako Apple iPad, Apple AirPods 3 či Apple Watch Series 7.
Abychom mohli snadněji rozeznat iPhone 12 Pro a Pro Max od modelů letošní generace, došlo k lehkým změnám. Horní výřez obrazovky je nyní menší a displej má nyní více místa. Horní reproduktor se přestěhoval o trochu výše, blíže horní hraně. Menšího výřezu se dočkaly bez výjimky všechny modely. Přesuňme se na zadní stranu.
Podle předpokladů se lehkých změn dočkáváme i zde. O něco silnější a výraznější jsou výstupky, na kterých jsou zadní fotoaparáty. Ty na zadní straně nyní zabírají více místa a dávají znát, že zde došlo k vylepšování po stránce fotografického výkonu. Nově jsou v nabídce barvy grafitově šedá, stříbrná, zlatá a horská modrá.
Na úhlopříčkách 6,1" modelu Pro a 6,7" modelu Pro Max se stále setkáváme s kvalitním OLED HDR zobrazením. Tyto velikosti jsou uživatelům příjemné a zvládnou s nimi pohodlně pracovat, a přesto si užít dostatečně veliký a kvalitní obraz. Jedna funkce však displejům iPhonů stále chyběla, a to až do dnešní doby. Tou byla dynamičtější obnovovací frekvence, která v Pro modelech nové generace iPhone 13 vstupuje do hry s hodnotou 120 Hz. Odezva nových iPhonů 13 Pro tak bude znatelnější například i během pohybu v systému.
Vychytávku pojmenovanou ProMotion již známe z tabletů iPad Pro a nyní bylo možné ji přinést na iPhony díky použití technologie LTPO displejů. Kvůli úspoře baterie nepracuje tato frekvence nonstop, ale dynamicky se upravuje dle potřeby automaticky mezi 10 a 120 Hz.
Novým pohonem iPhonů 13 Pro a 13 Pro Max je čip Apple A15 Bionic. Ten logicky překonává i dosavadní vysoce výkonný A14 Bionic. Čip je 6jádrový, z čehož 2 jádra jsou výkonná a 4 úsporná. Apple hledí na efektivitu a energetickou úspornost, což platí i pro A15 Bionic. Pro milovníky graficky náročných her a dalších aplikací je k dispozici dosud nejvýkonnější grafický čip ve smartphonu. Má celkem 5 jader, tedy o jedno navíc oproti předchozí generaci. Dále ho doplňuje i 16jádrový Neural Engine pro práci s rozšířenou realitou.
O kvalitách fotoaparátů není mezi iPhony pochyb. U modelů Pro se pak setkáváme s těmi nejlepšími parametry. Nejinak je tomu i letos. Modely iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max potěší třemi fotoaparáty – širokoúhlým, ultraširokoúhlým a teleobjektivem, které jsou doplněny o senzor LiDAR. To jsou již známé parametry, ale novinky tu najdeme a není jich málo.
Model iPhone 13 Pro má nově posuv senzoru pro lepší optickou stabilizaci obrazu a místo 10násobného má nově až 15násobný digitální zoom. Objektivy obou modelů Pro zvládnou nově i režim makro. Díky němu si již z pouhých 2 centimetrů vychutnáte detailní žilky na listu spadlém ze stromu, pohled na stavbu těla hmyzu či kapky vody. Příznivce fotek pořízených v pozdějších hodinách potěší, že všechny kamery mají noční režim.
Apple představil i fotografické styly, díky nimž si snadno upravíme jednotlivé vrstvy snímku, jako je třeba teplota barev, světlost snímku apod. Novinkou v oblasti videa je tzv. filmařský režim, tedy možnost rozmazat pozadí při natáčení a dokonce toto měnit i v následné editaci. Pro pokročilejší editaci záznamů nechybí modelům Pro funkce ProRes video, která přijde později v tomto roce. ProRes i filmařský režim zvládne i přední 12Mpx selfie kamerka.
Abyste nepřišli o možnost zkusit si po celodenním zápřahu natáčení nočních Dolby Vision videí, dočkaly se nové iPhony 13 větších baterií. iPhone 13 Pro vám dá k dispozici až o 1,5 hodiny více výdrže v porovnání s iPhonem 12 Pro. U modelu iPhone 13 Pro Max je to dokonce o 2,5 hodiny více než v případě modelu 12 Pro Max. To se hodí, obzvlášť když jste připojeni k rychlé datové síti 5G. Konektivitu dále zajišťuje Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 či gigabitové LTE. Platby přes Apple Pay jsou samozřejmostí.
Modely 13 Pro a 13 Pro Max se ve funkcích neliší. Zůstává tedy na vašem rozhodnutí, zda si vystačíte s kompaktnější úhlopříčkou a nižší váhou telefonu, nebo chcete tu největší dostupnou obrazovku.
Parametry/Model | iPhone 13 mini | iPhone 13 | iPhone 13 Pro | iPhone 13 Pro Max |
---|---|---|---|---|
Displej | 5,4" (19,5 : 9) | 6,1" (19,5 : 9) | 6,1" (19,5 : 9) | 6,7" (19,5 : 9) |
2 340 × 1 080 px, 476 ppi | 2 532 × 1 170 px, 460 ppi | 2 532 × 1 170 px, 460 ppi | 2 778 × 1 284 px, 458 ppi | |
OLED, 60 Hz | OLED, 60 Hz | OLED, 120 Hz | OLED, 120 Hz | |
Zadní fotoaparáty | hlavní: 12 Mpx, f/1,6, 4K video s 60 fps | hlavní: 12 Mpx, f/1,6, 4K video s 60 fps | hlavní: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps | hlavní: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps |
ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4 | ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4 | ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/1,8 | ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/1,8 | |
- | - | teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8 | teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8 | |
senzor LiDAR | senzor LiDAR | |||
Přední fotoaparát | 12 Mpx, f/2,2 | 12 Mpx, f/2,2 | 12 Mpx, f/2,2 | 12 Mpx, f/2,2 |
Čipset | Apple A15 Bionic | Apple A15 Bionic | Apple A15 Bionic | Apple A15 Bionic |
Interní úložiště | 128/256/512 GB | 128/256/512 GB | 128/256/512/1 000GB | 128/256/512/1 000 GB |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
Akumulátor | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W / 15 W | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W / 15 W | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W / 15 W | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W / 15 W |
Cena | 19 990 Kč | 22 990 Kč | 28 990 Kč | 31 990 Kč |
Modely iPhone 13 Pro a Pro Max dokázaly vylepšit už tak pokročilou fotovýbavu a navrch přidaly například větší baterie. Kdo nechce šetřit místem, má možnost jít do 1TB paměťové varianty. To je velmi solidní základ a jednoznačně zasloužený post nejlepšího iPhonu, který si lze pořídit.