Obnovit stránku

Apple iPhone: vychytávky nejpopulárnějšího telefonu současnosti

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Dalo by se říci, že iPhone je natolik známý telefon, že jej zná každý člověk na této planetě. Jedni jej zbožňují, dlouhé roky ho používají a nemohou si ho vynachválit. Jiným chybí některé funkce či jim vadí uzavřený Apple ekosystém. Jedno je ale jisté, iPhone vnesl do mobilního světa svěží vítr, překopal jej a stále ho výrazně ovlivňuje. Pojďme si o něm říci více včetně vychytávek, které vám usnadní jeho používání.

iPhone vychytávky, iPhone 12 barvy

iPhone: obecně o telefonu, který změnil trh smartphonů – OBSAH

 1. Co je iPhone a jaké jsou jeho generace
 2. Po stránce designu je iPhone stylový a účelný elegán
 3. Základní ovládání iPhonu
 4. Přechod na nový iPhone – kdy a kde koupit nový
 5. Kde vám s iPhonem poradí
 6. iPhone a baterie – jak je na tom?
 7. iPhone má vlastní systém iOS a skvělý fotoaparát
 8. iPhone a jeho bezpečnost
 9. Konektor iPhonu a konektivita se světem
 10. Vychytávky iPhone telefonů
 11. iPhone jako světově oblíbený telefon

Co je iPhone a jaké jsou jeho generace

Na otázku, co je iPhone, můžeme klidně odpovědět, že je to více než jen mobilní telefon. Dokazují to průzkumy veřejnosti, v rámci kterých právě iPhone dosahuje mezi chytrými telefony nejvyšších hodnocení oblíbenosti. Uživatelé jsou telefonům californské společnosti Apple věrní po dlouhá léta. Přechod na nový iPhone a přesun dat je navíc opravdu intuitivní, takže se nemusíte bát obměňovat iPhone třeba každý rok.

Mezi konkurenční výhody iPhone oproti soupeřům zcela jistě patří to, že Apple do svých telefonů přímo implementuje svůj operační systém iOS. Prostředí je tedy odladěné a připravené přesně na míru hardwaru telefonu.

Vývoj iPhone telefonů je situován do Kalifornie, konkrétně do sídla společnosti ve městě Cupertino poblíž San Francisca. Přísně střežené prostory designérského studia smí navštívit pouze hrstka lidí. Na vývoji nové generace však pracují celé týmy. Každá generace se snaží přinést novinky, které zákazníka nadchnou. Seznam všech dosavadních generací včetně roku představení je následující:

 • iPhone (2007)
 • iPhone 3G (2008)
 • iPhone 3GS (2009)
 • iPhone 4 (2010)
 • iPhone 4s (2011)
 • iPhone 5 (2012)
 • iPhone 5s (2013)
 • iPhone 5c (2014)
 • iPhone 6 a 6 Plus (2014)
 • iPhone 6s a 6s Plus (2015)
 • iPhone SE 1. generace (2016)
 • iPhone 7 a 7 Plus (2016)
 • iPhone 8 a 8 Plus (2017)
 • iPhone X (2017)
 • iPhone Xr a Xs (2018)
 • iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max (2019)
 • iPhone SE 2. generace (2020)
 • iPhone 12 mini, 12, 12 Pro a 12 Pro Max (2020)

Zatím poslední iPhone generace je označená jako iPhone 12. Ta bude již brzy nahrazena modely iPhone 13.

Na otázku, kde se vyrábí iPhone, je odpověď snadná. Každý model to má uvedeno na krabičce a v současnosti se telefony vyrábí, respektive montují dohromady především ve společnosti Foxconn v Číně. Některé klíčové součástky jsou však vyrobeny i ve Spojených státech a jinde po světě.

i

Po stránce designu je iPhone stylový a účelný elegán

Pokud se podíváme na nabídku jablečného výrobce, tedy konkrétně na mobilní telefon iPhone, všechny modely jsou si designově velmi podobné a liší se jen mírnými detaily. Pokud hledáte nějaké logo iPhone, hledáte marně. Apple postupuje stejně jako u svých zbývajících produktů. Telefon své logo nemá, ale je označen logem výrobce, tedy nakousnutým jablkem umístěným na zádech. Na boku se nachází nezbytná tlačítka a slot pro SIM kartu. Vše, co zde najdete, je tu účelně a nepřekáží.

iPhone vychytávky, iPhone design
Vzhledově se jednotlivé modely jedné generace prakticky neliší. Zdroj: apple.com

Jak třeba zapnout na telefonu iPhone tichý režim? Posuňte přepínačem nad tlačítky hlasitosti. Díky tomu, že jde o fyzické tlačítko, to zvládnete i poslepu s telefonem v kapse. Přesně to je ukázka minimalismu, který Apple u svého telefonu vyznává. V začátcích firmy dbal na eleganci zakladatel společnosti Steve Jobs, který si například u prvních počítačů Mac vynutil, aby nebyl vidět ventilátor a nerušil celkový dojem z produktu.

Co se týče velikosti iPhonu, Apple podle poptávky na trhu vždy vedle velkých modelů představil také kompaktnější variantu. Řada iPhone 12 je generací, kde se výrobce vrátil po stránce kompaktnosti ještě více do minulosti a uvedl na trh iPhone 12 mini. Ten je dokonce menší než iPhone SE 2020. Velikost iPhone je v současnosti úměrná ceně modelu.

iPhone vychytávky, srovnání velikostí
Toto je porovnání velikostí posledních generací telefonu iPhone. Design je velmi podobný a v zásadě existují pouze 2 varianty. Zdroj: wikipedia.org, author Tboa

Základní ovládání iPhonu

V systému iOS se každý většinou zorientuje snadno. Grafické prvky a nastavení jsou řešeny logicky. Pojďme si alespoň říci to nejzákladnější.

Jak zapnout a vypnout iPhone? Obojí pomocí tlačítka power, které měly starší generace na vrchní straně, u novějších modelů je na pravém boku. Při vypnutém telefonu se po jeho stisku zanedlouho rozsvítí obrazovka a v případě prvního spuštění budete požádáni o nastavení zařízení.

Vypnutí iPhone si vyžádáte opět podržením výše zmíněného tlačítka. U iPhonů bez tlačítka home button si vypnutí vyžádáte držením bočního tlačítka + tlačítka hlasitosti (je jedno, zda pro zvýšení, či snížení hlasitosti). Pak již stačí vypnutí potvrdit potažením do strany. Pokud toto tlačítko držíte v kombinaci se stisknutým tlačítkem snížení hlasitosti, je možné zapnutý iPhone 7 restartovat. Stačí počkat, až zhasne displej, a obě tlačítka pustit v momentě, kdy se na displeji objeví logo Apple.

iPhone vychytávky, vypnutí telefonu
Pro vypnutí je potřeba stisknout správnou kombinaci kláves. Zdroj: bitmex.so

Pokud chcete restartovat iPhone 6s či SE 1. generace, držte tlačítko plochy + tlačítko power. Od generace iPhone 8 či SE 2. generace a pro nejnovější modely platí, že restart provedete následovně: bez držení pouze stiskněte tlačítko pro zvýšení hlasitosti, pak tlačítko pro snížení hlasitosti a následně držte postranní power tlačítko, dokud se neobjeví logo Apple.

V případě, že nejde zapnout iPhone podržením tlačítka, může být řešení snadné. Stačí ho začít nabíjet a počkat několik minut, během kterých by se měl sám zapnout či alespoň signalizovat nabíjení.

Přechod na nový iPhone – kdy a kde koupit nový

Častý dotaz zájemců o mobilní telefon iPhone směřuje na dostupnost nové generace. Kdy vyjde nový iPhone? Odpověď na tuto otázku je přitom docela snadné odvodit. Pokud se podíváme na historická data představení nových generací na tzv. keynote prezentacích, světu jsou nové telefony představeny každoročně vždy během září či října.

Pokud chcete svůj iPhone prodat a přejít na nový model, bude vás určitě zajímat to, jak odhlásit iPhone ze svého držení. V takovém případě je nutné se odhlásit od svého účtu iCloud. V nastavení iOS klikněte na svůj iCloud účet a zvolte Odhlásit se. Tím dojde i k deaktivaci důležité služby Najít iPhone.

iPhone vychytávky, přechod na nový iPhone
Při přechodu na nový iPhone lze veškeré nastavení a data přetáhnout velmi snadno bezdrátově pouhým přiblížením k sobě. Zdroj: apple.com

Rozhodně si před jakýmkoliv mazáním přeneste data do nového iPhonu či je zálohujte do iCloudu. Obecně lze říci, že chcete-li se vyhnout nepříjemnostem při ztrátě dat na iPhone, iCloud zálohování si určitě zapněte. Data jako iPhone kontakty, poznámky, kalendář aj. se přenesou do cloudu a bude možné je obnovit na novém iPhonu.

Pokud máte k iPhonu spárovány chytré hodinky Apple Watch, zrušte také vzájemné spárování v aplikaci Watch na telefonu.

No a kde koupit iPhone? My na Alze se vždy snažíme přinést všechny modely telefonů hned první den, kdy začíná prodej v České republice. Najdete je zde: Mobilní telefony iPhone na Alza.cz.

Kde vám s iPhonem poradí

Pokud budete mít ohledně smartphonů iPhone další dotazy, právě pro vás je tu iPhone poradna přímo na Alze. Stačí zavítat do sekce Mobilní telefony iPhone, kde si v chatovacím poli můžete psát s Apple Expertem. Zodpoví dotazy na iPhone rady a tipy, doporučení na aplikace a mnoho dalšího. Poradí třeba i iPhone vychytávky, o kterých možná nevíte a nezmiňujeme je v tomto článku.

Chcete-li sami poradit dalším uživatelům s nějakým nastavením, pak oceníte funkci nahrávání obrazovky iPhone. Ta umožní zaznamenat úkony potřebné třeba k aktivaci mobilního hotspotu a prezentovat je intuitivně ostatním. Ikonku pro nahrávání doporučujeme přidat do Ovládacího centra pro rychlejší spuštění. Stačí jít do Nastavení – Ovládací centrum – zde přidat funkci Záznam obrazovky.

Poté stačí vysunout Ovládací centrum ze spodní části obrazovky (u iPhonů s Touch ID) či horní pravé části obrazovky (u iPhonů s Face ID) a zde kliknout na kolečko v kroužku.

i Ovládání smartphonu iPhone je velmi intuitivní, přesto se hodí stáhnout si pro veškeré další instrukce iPhone návod v češtině z webu Apple.

iPhone a baterie – jak je na tom?

Vzhledem k tomu, že telefony iPhone jsou skvěle vybavené a disponují moderními funkcemi, potýkají se společně s dalšími vlajkovými loděmi jiných výrobců s problémy výdrže baterie. Tělo telefonu je úzké, přesto je iPhone baterie vybavena takovou kapacitou, aby zvládla i den plného provozu. Časem se přirozeně snižuje kondice baterie v iPhone, což je dáno jejím opotřebením.

i Jak zjistit kondici baterie iPhone? Stačí zavítat do Nastavení – Baterie – Kondice baterie. Zde je procentuální údaj v části Maximální kapacita.

Není tedy divu, že např. po 4 letech je snížená výdrž znatelná. Každá baterie však může vlivem četnosti použití či již samotnou výrobou vykazovat jiné opotřebení. S výměnou vám pomůže servis. Jelikož jsou smartphony iPhone voděodolné, běžným uživatelům není doporučováno jejich rozebírání.

iPhone má vlastní systém iOS a skvělý fotoaparát

Pojem iPhone fotoaparát se stal opravdu významným. Snímky telefonů californské společnosti jsou totiž nejen kvalitní, ale také všude kolem nás, nejen na internetu. Uživatelé si zkrátka zvykli, jak snadné je pro ně vyndat telefon z kapsy a vyfotit. K editaci stačí iPhone fotky prohnat některou z mnoha nabízených aplikací v obchodě AppStore nebo si upravit klidně i čistý RAW soubor z nových generací iPhone přímo v profesionálním programu v počítači.

iPhone vychytávky, čočky fotoaparátu
Modely iPhone 12 Pro a Pro Max mají trojici zadních fotoaparátů a senzor LiDAR. Zdroj: apple.com

Uživatelé občas řeší otázku stažení fotek z iPhone do počítače. Jak fotky, tak videa si z telefonu zkopírujete snadno. iPhone připojte kabelem k počítači, ten se objeví jako další disk. Po jeho rozkliknutí už uvidíte foto a video obsah v několika složkách. Pro zkopírování fotek z počítače do telefonu však již musíte toto řešit skrze počítačový program iTunes.

Dříve toho jablečný telefon příliš neuměl, ale každým rokem je chytřejší a již implementoval mnoho funkcí, které uživatelé žádali. Pro přenos souborů mezi iPhony je tu funkce AirDrop, využívající u iPhone Bluetooth i WiFi. V iOS 14 jsme se dočkali i podpory widgetů aplikací.

Hudební fanoušky může mrzet, že nové generace telefonů iPhone jack konektor pro sluchátka postrádají. V době povedených True Wireless sluchátek ale není už tolik potřeba. Kdo však opravdu potřebuje drátová sluchátka, stačí si pořídit redukci z Lightning na 3,5mm jack. Zaručeně potěší reproduktor iPhone smartphonu, který je duální.

iPhone vychytávky, AirPods Max
Kromě mnoha bezdrátových sluchátek můžete iPhone spojit třeba s AirPods Max. Zdroj: apple.com

Hlasová asistentka Siri povyšuje iPhone na vyšší úroveň. Je vám nápomocna při používání systému iOS a domluví se několika světovými jazyky. Čeština sice zatím stále chybí, ale Siri porozumí i běžné angličtině, ruštině či němčině. Automatizovat různé procesy na telefonu si lze přes funkci iPhone zkratky. Chce to jen chvilku času a můžete si vytvořit velmi užitečné zkratky.

Bojíte se, zda bude telefon stíhat tempo vašeho psaní SMS zpráv, statusů na sociálních sítích či delších textů? iPhone klávesnice vám bude vyhovovat. Písmena a číslice jsou dostatečně veliké, dobře rozmístěné a obzvlášť dobře je řešen pohyb kurzoru. Pokud píšete delší zprávu a náhle o pět vět dříve zachytíte chybu, stačí podržet prst na mezerníku a následně prstem pohybujete po prostoru klávesnice jako po touchpadu notebooku. Kurzor se podle toho přesunuje.

iPhone a jeho bezpečnost

Apple je obecně zodpovědná firma, která dbá na bezpečnost dat svých uživatelů. Proto je každý nový iPhone připraven uchovat data jako platební karty či osobní data v bezpečí. Validace oprávněného uživatele probíhá díky pokročilému 3D skenu obličeje, který Apple nazval Face ID. U starších modelů šlo o iPhone Touch ID technologii, což bylo tlačítko plochy s integrovanou čtečkou otisků prstů.

iPhone vychytávky, Touch ID
Starší generace spoléhaly na čtečku otisků prstů Touch ID, ty novější mají rozpoznání obličeje Face ID. Zdroj: apple.com

Apple však jedná zodpovědně i tím, že uživatele nesleduje a iPhone dá vždy transparentně vědět o tom, zda jsou použity lokalizační služby či mikrofon. Otisky prstů, skeny obličeje ani hovory se Siri se na serverech Applu neukládají a zůstávají pouze ve vašem telefonu.

Konektor iPhonu a konektivita se světem

Jak můžete iPhone připojit k počítači či k dalšímu příslušenství? Společnost Apple si drží svůj standard konektorů. Nejprve to byl 30pinový konektor uzpůsobený pouze pro smartphony iPhone, tablety iPad a multimediální přehrávače iPod touch. Již mnohokrát se objevila touha uživatelů po zavedení konektoru USB-C, kterým by došlo ke sjednocení standardu a možnosti použití vícero příslušenství. Apple však místo toho představil svůj nový oboustranný konektor Lightning.

USB-C iPhone navíc není reálný, protože v budoucnu se očekává iPhone postrádající jakékoliv konektory. Vše bude řešeno bezdrátově či virtuálně (podobně jako nyní virtuální karta operátora eSIM). Lightning konektor tedy pravděpodobně také v budoucnu zanikne.

iPhone vychytávky, Lightning kabel
Lightning kabel je součástí balení všech nových iPhonů. Zdroj: apple.com

Nové generaci nechybí nejnovější verze Bluetooth, WiFi, samozřejmostí je GPS, platit můžete díky NFC a službě Apple Pay a nejrychlejší mobilní data si užijete díky podpoře sítí 5G. Vzhledem k podpoře opravdu obrovského množství aplikací v obchodě AppStore využijete výkon vlastního procesoru Apple Bionic na maximum.

Vychytávky iPhone telefonů

Pokud přecházíte na nový model iPhone, velmi snadno přenesete veškeré nastavení či dokonce i data bezdrátově ze starého do nového. Stačí nový iPhone zapnout a položit poblíž vašeho stávajícího. Jde o funkci Rychlý start. Na obou iPhonech musí být zapnuté Bluetooth. Na novém telefonu se zobrazí animace, na niž je třeba stávajícím iPhonem zamířit hledáčkem, který se sám objeví. Poté stačí potvrdit a během několika minut je nový telefon nastaven dle toho původního.

Pokud máte na starším iPhonu nainstalován minimálně iOS 12.4, pak díky Rychlému startu přenesete kromě nastavení i data. Je to možné jak bezdrátově, tak spojením obou iPhonů drátově pomocí adaptéru Lightning to USB 3.

iPhone vychytávky, drátový přenos dat
Pokud si nejste jisti rychlostí své domácí sítě, je spojení kabelem jistota. Zdroj: 9to5mac.com

Další vychytávku si užijí ti, co mají v domácnosti více Apple zařízení. Telefon iPhone lze totiž spojit s iPadem či Macem tak, že na těchto zařízeních můžete zahajovat telefonní hovory, posílat zprávy SMS a rovněž hovory i SMS přijímat. Je třeba mít toto spojení povoleno přes Nastavení – Telefon – Na ostatních zařízeních a Nastavení – Zprávy – Přeposílání zpráv. Zde vyberte svá zařízení a pak už stačí mít jen svůj iPhone poblíž.

O posouvání kurzoru přes klávesnici jsme si již řekli výše, můžeme zmínit ještě tyto další iPhone triky a vychytávky:

 • Pokud se přepíšete v aplikaci Kalkulačka, stačí umazat číslici posunutím prstu zleva doprava přes napsané číslo.
 • V případě, že iPhone ztratíte, můžete nálezci pomoci vás najít uvedením nouzového kontaktu v aplikaci Zdraví. Po jejím spuštění klikněte na svou fotku, zvolte Zdravotní ID, vyplňte údaje a zapněte Zobrazit při uzamčení. Primárně je toto určeno pro zdravotníky, kteří mohou v případě kolapsu uživatele vyčíst jeho zdravotní údaje z telefonu bez nutnosti odemknutí.
 • iPhone postrádá notifikační diodu, ovšem může ji částečně suplovat zadní svítilna fotoaparátu. Tu nastavíte na blikání v případě notifikace přes Nastavení – Zpřístupnění – Audiovizuální pomůcky – Výstrahy bleskem LED.
 • Hlasová asistentka Siri sice českému jazyku ještě stále nerozumí, ale samotný telefon je na české diktování připraven. V Nastavení – Obecné – Klávesnice si můžete zapnout diktování. Funguje výborně, pouze na klávesnici zmáčkněte ikonku mikrofonu.
 • Chcete mít větší pořádek v aplikacích? V menu telefonu se posuňte zcela doprava na Knihovnu aplikací a prstem sjeďte odshora dolů. Objeví se všechny nainstalované aplikace seřazené abecedně.
 • Po přidání klávesnice Emotikony je možné nad emotikony osob podržet prst a vybrat odlišné barvy pleti, vlasů a vousů.
 • Chcete mít zkratku na provedení některé funkce, třeba na rychlé pořízení screenshotu? Jděte do Nastavení – Zpřístupnění – Dotyk – Klepnutí na zadní stranu. Snadno si navolíte, co se má stát při dvojitém a trojitém poklepání na zadní stranu iPhonu. Třeba přechod do hlavního menu, foto obrazovky či vypnutí zvuků. Funkce je dostupná na iPhonu 8 a novějších.
iPhone vychytávky, změna vzhledu emotikonu
Podržte prst na emotikonu zobrazujícím osobu a rázem máte na výběr mezi různými odstíny pleti či vlasů. Zdroj: osxdaily.com

iPhone jako světově oblíbený telefon

Co více si přát? iPhone za zkoušku rozhodně stojí a ne nadarmo je s ním takové množství lidí spokojeno. V článku jsme si uvedli několik důvodů, proč je iPhone právem tak oblíbeným telefonem a jaké jsou méně známé vychytávky, které usnadní jeho používání. Vývoj hardwaru i softwaru iOS navíc neustále probíhá a my se každým rokem seznamujeme s novým špičkovým telefonem Apple iPhone, který je natolik populární, že jej řeší i jeho odpůrci.

i Mohlo by vás zajímat

O iPhonu toho bylo napsáno a řečeno hodně. Má svá specifika, kvůli kterým lidi rozděluje. Pokud jej navíc zkombinujete s dalšími výrobky Apple, můžete si užívat Apple ekosystému, který má oproti konkurenci spoustu dalších možností. A pokud nechcete za iPhone utratit desítky tisíc, Apple má ve své nabídce i levnější varianty, které nepostrádají nic podstatného. 

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19