Obnovit stránku

Otrava alkoholem: Jak ji poznat a jak jí předejít

Článek

• Autor: Redakce

Pití alkoholu se při mnoha příležitostech – oslavy, večírky, prosté povídání s přáteli, ale i jen obyčejná relaxace a uvolnění po náročném pracovním dnu – stalo natolik běžným, že téměř zapomínáme na negativní dopady, které má. Alkohol sice způsobuje uvolnění, euforické stavy, ale prokazatelně i škodí. A to zejména, je-li konzumován často a ve větším množství. Dá se skutečně pít s mírou? A víte, jak se pozná otrava alkoholem?

Intoxikace alkoholem

Otrava alkoholem – OBSAH

 1. Pití alkoholu musí být kontrolované
 2. Rizika pití alkoholu jsou značná
 3. Jak se alkohol odráží v chování
 4. Otrava alkoholem – příznaky
 5. Jak dlouho trvá otrava alkoholem?
 6. Co dělat při otravě alkoholem?

Pití alkoholu musí být kontrolované

Alkohol v malém množství může mít i prospěšné účinky, zejména, jak napovídá například tato nedávná studie, pro lidi nad čtyřicet let. Podle vědeckého článku pak alkohol může pomoci redukovat riziko kardiovaskulárních chorob, má vliv na množství cholesterolu. 

A jaká je tedy ta bezpečná hranice? Podle odborníků Světové zdravotnické organizace je pro zdravého dospělého člověka ještě bezpečnou dávkou alkoholu asi 20 g 100% lihu (16 g u ženy a 24 g u muže), což odpovídá přibližně půl litru 12° piva, 200 ml vína nebo 50 ml destilátu.

Rizika pití alkoholu jsou značná

Na druhou stranu pár zdravotních benefitů, ke kterým se navíc některé studie staví značně rezervovaně, nedokáže zcela vyvážit rizika. Konzumace alkoholu, obzvláště ve větším množství, jich nese celou řadu. Níže najdete přehled zdravotních problémů, které pití alkoholu přímo způsobuje nebo zvyšuje riziko jejich vzniku.

 • Nemoci trávicího traktu – záněty žaludku, vředy, větší riziko rakoviny
 • Onemocnění jater – cirhóza, rakovina
 • Onemocnění srdce – větší riziko infarktu, vysoký krevní tlak
 • Poškození mozku
 • Problémy v sexuální oblasti
 • Poruchy spánku, chronická únava

Jak se alkohol odráží v chování

Od příjemně euforické nálady až ke stavu, kterému se říká otrava alkoholem, není až zase tak dlouhá cesta. Záleží samozřejmě i na tom, jaký druh alkoholu pijeme, zda jsme najezení či na tom, jestli jednotlivé sklenice prokládáme nealkoholickým nápojem. S přibývajícími promile alkoholu v krvi se mění lidské chování a postupně se objevují některé varovné tělesné projevy. Následující tabulka, kterou sestavil přední český adiktolog doc. Karel Nešpor, popisuje změny pocitů i chování velice výstižně.

Hladina alkoholu Pocity Chování
0,4 ‰ pocit uvolnění vyšší riziko úrazů
0,6 ‰ změny nálady zhoršený úsudek, zhoršená schopnost rozhodování
0,8 ‰ pocity tepla, euforie oslabení zábran, zhoršené sebeovládání, zhoršený postřeh, roste riziko úrazů
1,2 ‰ vzrušení, emotivnost povídavost, roste riziko ukvapeného, impulzivního jednání
1,5 ‰ zpomalenost a otupělost setřelá řeč, někdy sklon k násilnému chování
2,0 ‰ výrazná opilost obtížná řeč, dvojité vidění, poruchy paměti, případně spánek
3,0 ‰ možnost bezvědomí nereaguje na zevní podněty, ohrožen vdechnutím zvratků
4,0 ‰ a více hluboké bezvědomí riziko zástavy dechového centra v mozku a zadušení, smrtelné ohrožení

Otrava alkoholem – příznaky

Otrava alkoholem je život ohrožující stav. Závažná intoxikace začíná zhruba od 3 promile alkoholu v krvi, tento stav však může být značně individuální. Jsou zaznamenány případy řidičů, kteří sedli za volant a řídili i se šesti nebo osmi promile alkoholu v krvi. To je množství, které lékařské studie považují za v podstatě smrtelné. Jak se pozná otrava alkoholem?

Postihne-li někoho ve vašem okolí otrava alkoholem, příznaky bývají následující:

 • zmatenost,
 • zvracení,
 • ztráta koordinace,
 • nepravidelné nebo pomalé dýchání,
 • nízká tělesná teplota,
 • bílá nebo modrá barva pokožky,
 • nereagování na podněty,
 • bezvědomí.

Jak dlouho trvá otrava alkoholem?

Intoxikace alkoholem obvykle trvá v řádu hodin, hodně záleží na vypitém množství i schopnosti konkrétního jedince alkohol odbourávat. Otrava alkoholem druhý den přechází do tzv. kocoviny, nepříjemného stavu spojeného s únavou, malátností, bolestí hlavy, špatnou náladou a mizernými myšlenkami. Jak jí předcházet, se dozvíte v článku Jak předejít kocovině po pití vína?. Rady zde uvedené se však týkají nejen vína, ale i jakéhokoliv jiného alkoholického nápoje.

Co dělat při otravě alkoholem?

Existuje spousta mýtů, jak se zachovat při intoxikaci alkoholem. Dotyčnému rozhodně nepodávejte kávu (dehydratuje) ani další alkohol (zvyšuje se jeho hladina). Nenechávejte ho z toho takříkajíc vyspat (hrozí riziko vdechnutí zvratků) a vhodná není ani studená sprcha, protože existuje riziko podchlazení. Naopak se doporučuje následující:

 • Dotyčného udržte vsedě (případně na boku ve stabilizované poloze) a vzhůru.
 • Dejte mu napít vody.
 • Udržujte dotyčného v teple.
 • Pravidelně kontrolujte, zda je dýchání dostatečné.
 • Intoxikovanou osobu nenechávejte o samotě.
 • V případě zhoršení stavu volejte záchrannou službu.
i Mohlo by vás zajímat

Otrava alkoholem je vážný stav, který se nevyplácí riskovat a pokoušet. V těch nejhorších případech může vést až ke smrti nebo trvalým zdravotním následkům. Obranou je nepít alkohol vůbec, případně málo a kontrolovaně. Je také dobré vědět, co pomyslně vydržíte, znát své limity a nepokoušet se v pití alkoholu dohánět méně opatrné známé. Nepříjemná rána s kocovinou jsou jen malým rizikem.

Alkohol 

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB06