Obnovit stránku

Virtuální RAM: Co to je a k čemu slouží?

Aktualizováno • Autor: Redakce

Koho by nepotěšilo, kdyby byl jeho telefon schopný získat více operační paměti pro spuštěné aplikace? Kupodivu je zde možnost, jak si možná i váš smartphone dokáže zajistit více operační paměti tím, že si ukousne část interního úložiště. Jak to funguje?

Virtuální RAM
Zdroj: remonews.com

Co je to virtuální RAM – OBSAH

  1. Virtuální RAM není ve světě techniky žádnou novinkou
  2. Jak může pomoci navýšení paměti RAM?
  3. Které telefony umí vytvořit virtuální RAM?

Virtuální RAM není ve světě techniky žádnou novinkou

Pojem virtuální RAM či anglické výrazy dynamic RAM expansion či extended RAM, to vše v posledních měsících odkazuje na jednu a tu samou novou funkci některých mobilních telefonů. Klasická operační paměť (tzv. RAM z anglického Random Access Memory) je rychlé úložiště s menší kapacitou, které slouží k práci s operačním systémem a aplikacemi. Průběžné procesy jsou ukládány a načítány právě z této rychlé paměti, a ta má tak velký vliv na celkovou svižnost zařízení.

Virtuální RAM, počítačová RAM
Takto vypadá běžná operační paměť v běžném počítači či notebooku. Zdroj: avast.com

Běžné interní úložiště mívá daleko větší kapacitu, ale není v zásadě určeno pro tak bleskové zpracování úloh. To se však snaží řešit virtuální RAM. Část interního úložiště je možné alokovat pro účely operační paměti. Tím pádem se např. telefon se 6 GB klasické RAM může dočkat alokování 5 GB interního úložiště, čímž navýší výslednou hodnotu RAM na 11 GB. A to už je skutečně znatelný skok. Tato možnost není nová. Již delší dobu je možné takto využít interní paměť na počítačích s operačním systémem Linux.

Jak může pomoci navýšení paměti RAM?

Jak je toto navýšení možné? Nutno poznamenat, že tato nově přidaná část stále zůstává fyzicky přítomna v klasickém interním úložišti a nemění se fyzicky na operační paměť, proto ji nazýváme virtuální RAM. Velikost interního úložiště se tím samozřejmě sníží. Po nastavení dané velikosti interní paměti na účel operační paměti je nutné telefon restartovat. Vzhledem k charakteristikám interní paměti se ta podřizuje té operační. Ta bude mít pro dohled na spuštěnými procesy vždy přednost.

iMobil a gaming: Kvalita herních telefonů stále roste a hráčů přibývá

Jakmile však telefon pocítí, že běžná RAM již nestíhá pobrat všechny procesy na pozadí, méně dynamické procesy se uloží na virtuální RAM. Mezi méně dynamické procesy patří aplikace typu kalendář, poznámky, zprávy apod. Běžící hry a jiné náročnější aplikace budou vždy spravovány ze strany paměti RAM. Jednoduše řečeno, díky alokování interní paměti na virtuální operační paměť získá uživatel možnost mít v multitaskingu zapnutých více aplikací najednou a hbitě mezi nimi přepínat.

Které telefony umí vytvořit virtuální RAM?

Technologie je nazývána různými výrobci odlišně. Každý si ji snaží pojmenovat trochu jinak, aby se dobře vyjímala v marketingové komunikaci. Dynamic RAM Expansion je termínem používaným společností Realme, který ji nabízí u modelů Realme 8 5G a Narzo 30 5G. Dále je tu Oppo se svými modely Reno5 5G či A94. Na českém trhu však najdete ještě smartphony Vivo X60 Pro, OnePlus 9 Pro či Xiaomi Redmi Note 10 Pro.

Virtuální RAM, DRE
Pojem DRE (Dynamic RAM Expansion) používá výrobce telefonů Realme. Zdroj: realmetimes.com

Zda váš mobil tuto funkci umí, zjistíte často v nastavení, kde pátrejte po položkách „virtuální RAM“, „rozšíření paměti“ či něčem podobném. Další telefony, třeba i ty starší, se mohou časem této funkce dočkat díky softwarovým updatům OTA. Jde totiž v zásadě o softwarový příkaz, kdy pro jeho spuštění není nutný hardwarový zásah do telefonu.

i Mohlo by vás zajímat

Prozatím si funkci virtuální RAM nevyzkoušíte na mnoha telefonech. Dá se však očekávat, že se prosadí a u telefonů nižší a střední třídy se s rozšířením RAM paměti začneme setkávat stále častěji.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB06