Obnovit stránku

Jak změřit teplotu počítače (NÁVOD)

Aktualizováno

Nepřehřívá se můj počítač při hraní? Je s chlazením všechno v pořádku? Netočí se ventilátory na zbytečně vysokých otáčkách? Zajímala vás někdy teplota PC komponentů, ale nevěděli jste, jak ji zjistit či změřit? Přinášíme podrobný návod, který vám vysvětlí proč a jak na měření teploty PC.
 

Jak na měření teploty PC? Poradíme v článku.

Jak změřit teplotu komponentů počítače (NÁVOD) – OBSAH

  1. Proč bychom vlastně měli měřit teplotu PC?
  2. Na co si dát pozor při měření teploty PC?
  3. Měření teploty PC: Jaký software zvolit?
  4. Závěr – monitorování počítače se vyplatí!

Proč bychom vlastně měli měřit teplotu PC?

Po koupi notebooku či sestavení nového počítače si častokrát chceme ověřit, zda jsme chladič založili správně, případně zda jsou otáčky ventilátorů přiměřené a pracují, jak mají. Tím získáme i referenční hodnoty, k nimž se můžeme později vracet při průběžném monitorování PC. Kromě přirozené zvědavosti na nové zařízení je však měření teploty komponentů vhodné provádět z několika zásadních důvodů.

Důvody, proč monitorovat teplotu PC

  1. K ověření funkce a efektivity chladiče,
  2. při zmenšování otáček ventilátorů (odhlučnění),
  3. jako prevenci přehřívání,
  4. k testování přetaktovaných komponent,
  5. ke zjištění stavu a životnosti teplovodivé pasty.
Ladění počítače; Měření teploty PC
Měření teploty počítače je neoddělitelnou součástí kontroly chladicího systému.

Před samotným návodem, jak měřit teplotu PC, je však vhodné uvést, čemu je třeba se vyhnout pro zachování přesnosti a bezpečnosti měření.

Na co si dát pozor při měření teploty PC?

Jak měřit teploty na stolním počítači?

Měření teploty PC provádíme v místnosti s běžnou pokojovou teplotou, resp. teplotou, při které bude počítač provozován. Stolní počítač by se neměl nacházet v těsné blízkosti radiátoru, případně by neměl stát na podlaze (pokud je přítomno podlahové topení).

i

Jak vyčistit počítač nejen od prachu? (NÁVOD)

Jak měřit teploty na notebooku?

Teplotu měříme vždy na notebooku připojeném na nabíjecím adaptéru. Zařízení by se mělo nacházet na rovné, čisté podložce, aby byly nasávací otvory volné. Teplota místnosti pak bude stejná jako u stolních počítačů.

i

Jak vyčistit notebook? (NÁVOD)

Přehřívání; Měření teploty PC
Pomocí měření teploty můžeme odhadnout stav chladiče, a předejít tak přehřívání.

Chybové hodnoty při měření teploty PC

Někdy se můžeme setkat s jevem, kdy nám měřicí software hlásí nereálné teploty, například −78 °C na PCH (čipové sadě) nebo 130 °C na procesoru, přičemž počítač normálně funguje. V takových případech doporučujeme vyzkoušet několik softwarů a naměřené teploty PC porovnat. Téměř vždy se totiž jedná o chybnou interpretaci hodnoty daným programem, příčinou však může být i vadný teplotní senzor.

Měření teploty PC: Jaký software zvolit?

Ani jeden z níže uvedených programů nevyžaduje k provedení měření teploty PC složitý postup, prakticky je stačí nainstalovat a spustit. Teploty si můžeme archivovat například v .xls tabulce, případně lze využít možnosti logování nabízené samotným softwarem.

Měření teploty PC se softwarem HWMonitor

Nejpoužívanější software na měření teploty PC, který by neměl chybět v žádném počítači. Zobrazuje jak aktuální, tak minimální a maximální hodnotu. Kromě teploty také zobrazuje vytížení jader, takty či spotřebu. Základní verze HWMonitor je volně dostupná.

HWMonitor; Měření teploty PC
Měříme teploty počítače s HWMonitor.

Monitorování PC se softwarem Aida64

Pokročilý software pro HW nadšence a IT profesionály. Kromě monitoringu teplot Aida64 zobrazuje také komplexní informace o počítači. Jeho součástí jsou také CPU/RAM benchmarky a zátěžový test. Program Aida64 je placený, existuje však zkušební verze.

Aida64; Měření teploty PC
Měříme teploty počítače s Aida64.

CoreTemp: Měření teploty procesoru

CoreTemp je jednoduchý a nenáročný software vhodný pro každodenní měření teploty procesoru. Je možné nastavit v něm notifikace v panelu oznámení, kde bude zobrazovat číselné hodnoty teploty jednotlivých jader.

CoreTemp; Měření teploty PC
Měříme teploty procesoru s CoreTemp.

MSI Afterburner: Měření teploty PC komplexně a zdarma

MSI Afterburner je další komplexní software, který toho umožňuje opravdu hodně. Umí sledovat a zaznamenávat teploty procesoru nebo grafického čipu, archivovat je do grafu či v reálném čase zobrazovat pomocí on-screen displeje. Je jím také možné (u moderních karet) ovládat otáčky ventilátoru grafické karty nebo provést přetaktování GPU a VRAM – to však doporučuji jen zkušeným uživatelům. MSI Afterburner je volně dostupný pro měření teploty PC. K dispozici je také verze pro měření teploty teploty telefonů Android.

Afterburner; Měření teploty PC
Měříme teploty počítače s MSI Afterburner.

Jelikož každý hardware má jinou tepelnou toleranci a provozní vlastnosti, nelze uvádět optimální či ideální teploty. Doporučuji však navštívit stránky výrobců nebo diskusní fóra, kde lze tyto teploty pro každý komponent najít.

i Mohlo by vás zajímat

Závěr – monitorování počítače se vyplatí!

Ukázali jsme si, jak rychle a jednoduše zjistit teplotu počítače. Můžeme tak předejít přehřívání, lépe odladit otáčky ventilátorů a mnoho dalšího. V kombinaci s měřením výkonu počítače (o kterém se můžete dočíst v tomto článku) tak získáme jasný přehled o stavu zařízení, případně mu můžeme přizpůsobit plánovanou údržbu. Změřte si teplotu svého počítače ještě dnes, možná budete překvapeni.


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB18