Nepřehřívá se můj počítač při hraní? Je s chlazením všechno v pořádku? Netočí se ventilátory na zbytečně vysokých otáčkách? Zajímala vás někdy teplota PC komponentů, ale nevěděli jste, jak ji zjistit či změřit? Přinášíme podrobný návod, který vám vysvětlí proč a jak na měření teploty PC.
Po koupi notebooku či sestavení nového počítače si častokrát chceme ověřit, zda jsme chladič založili správně, případně zda jsou otáčky ventilátorů přiměřené a pracují, jak mají. Tím získáme i referenční hodnoty, k nimž se můžeme později vracet při průběžném monitorování PC. Kromě přirozené zvědavosti na nové zařízení je však měření teploty komponentů vhodné provádět z několika zásadních důvodů.
Před samotným návodem, jak měřit teplotu PC, je však vhodné uvést, čemu je třeba se vyhnout pro zachování přesnosti a bezpečnosti měření.
Měření teploty PC provádíme v místnosti s běžnou pokojovou teplotou, resp. teplotou, při které bude počítač provozován. Stolní počítač by se neměl nacházet v těsné blízkosti radiátoru, případně by neměl stát na podlaze (pokud je přítomno podlahové topení).
Teplotu měříme vždy na notebooku připojeném na nabíjecím adaptéru. Zařízení by se mělo nacházet na rovné, čisté podložce, aby byly nasávací otvory volné. Teplota místnosti pak bude stejná jako u stolních počítačů.
Někdy se můžeme setkat s jevem, kdy nám měřicí software hlásí nereálné teploty, například −78 °C na PCH (čipové sadě) nebo 130 °C na procesoru, přičemž počítač normálně funguje. V takových případech doporučujeme vyzkoušet několik softwarů a naměřené teploty PC porovnat. Téměř vždy se totiž jedná o chybnou interpretaci hodnoty daným programem, příčinou však může být i vadný teplotní senzor.
Ani jeden z níže uvedených programů nevyžaduje k provedení měření teploty PC složitý postup, prakticky je stačí nainstalovat a spustit. Teploty si můžeme archivovat například v .xls tabulce, případně lze využít možnosti logování nabízené samotným softwarem.
Nejpoužívanější software na měření teploty PC, který by neměl chybět v žádném počítači. Zobrazuje jak aktuální, tak minimální a maximální hodnotu. Kromě teploty také zobrazuje vytížení jader, takty či spotřebu. Základní verze HWMonitor je volně dostupná.
Pokročilý software pro HW nadšence a IT profesionály. Kromě monitoringu teplot Aida64 zobrazuje také komplexní informace o počítači. Jeho součástí jsou také CPU/RAM benchmarky a zátěžový test. Program Aida64 je placený, existuje však zkušební verze.
CoreTemp je jednoduchý a nenáročný software vhodný pro každodenní měření teploty procesoru. Je možné nastavit v něm notifikace v panelu oznámení, kde bude zobrazovat číselné hodnoty teploty jednotlivých jader.
MSI Afterburner je další komplexní software, který toho umožňuje opravdu hodně. Umí sledovat a zaznamenávat teploty procesoru nebo grafického čipu, archivovat je do grafu či v reálném čase zobrazovat pomocí on-screen displeje. Je jím také možné (u moderních karet) ovládat otáčky ventilátoru grafické karty nebo provést přetaktování GPU a VRAM – to však doporučuji jen zkušeným uživatelům. MSI Afterburner je volně dostupný pro měření teploty PC. K dispozici je také verze pro měření teploty teploty telefonů Android.
Jelikož každý hardware má jinou tepelnou toleranci a provozní vlastnosti, nelze uvádět optimální či ideální teploty. Doporučuji však navštívit stránky výrobců nebo diskusní fóra, kde lze tyto teploty pro každý komponent najít.
Ukázali jsme si, jak rychle a jednoduše zjistit teplotu počítače. Můžeme tak předejít přehřívání, lépe odladit otáčky ventilátorů a mnoho dalšího. V kombinaci s měřením výkonu počítače (o kterém se můžete dočíst v tomto článku) tak získáme jasný přehled o stavu zařízení, případně mu můžeme přizpůsobit plánovanou údržbu. Změřte si teplotu svého počítače ještě dnes, možná budete překvapeni.