Obnovit stránku

Jak připojit SATA disk přes USB?

• Autor: Jiří V. Matýsek

Máte doma starší pevný disk s klasickým SATA připojením a válí se vám na něm důležitá data z předchozího stolního počítače? Pak možná stojíte před problémem, jak tato data zachránit. Nebo jen možná chcete využít prázdnou diskovou kapacitu starého HDD jako záložní médium u počítače nebo notebooku. V našem článku poradíme, jak připojit SATA pevný disk k počítači.

Připojení SATA přes USB

Jak připojit SATA disk přes USB? – OBSAH

  1. Půjde to i bez šroubováku
  2. Zásadní je redukce
  3. Dokovací stanice jsou určeny k profesionálnímu použití

Půjde to i bez šroubováku

Ačkoliv by se jediným možným řešením mohlo zdát složité otevírání počítačové skříně a připojování starého SATA pevného disku do slotů na základní desce, není to tak. Ostatně výše zmíněný postup, který je samozřejmě možný, ale zbytečně složitý, využijete pouze u stolních počítačů. Do notebooků se jen tak snadno nedostanete, a navíc by se do něj klasický HDD nevešel.

Řešení tohoto rébusu je nasnadě. Je jím obyčejné a všudypřítomné USB. Ačkoliv by to tak nemuselo vypadat, připojení SATA HDD pomocí USB je velice jednoduché a funkční řešení. Problém nepředstavují ani jednotlivé verze rozhraní, tedy SATA 1 (s přenosovou rychlostí 1,5 GB/s), SATA 2 (3 GB/s) a SATA 3 (6 GB/s).

Pár drobných zapeklitostí to ale přece jenom má.

Zásadní je redukce

Klíčovým prvkem bude za všech okolností redukce SATA-USB. Redukce, kterou pořídíte za pár stovek, je na pohled jednoduchá krabička, k níž se připojí pevný disk s rozhraním SATA. Z oné krabičky pak vede USB kabel, který připojíte do počítače, a můžete se pustit do oboustranné migrace dat. K dispozici jsou v podstatě dva různé typy redukcí, a to v závislosti na velikosti HDD, míněno nikoliv kapacitně, ale fyzickými rozměry.

  • 2,5" HDD se používají v noteboocích a pro připojení prostřednictvím USB jim stačí základní typ redukce s jedním USB kabelem.
  • 3,5" HDD jsou větší, masivnější a používané ve stolních PC. Neobejdou se bez dalšího napájení, a proto je součástí tohoto typu redukce druhý USB kabel. K jejich připojení tak potřebujete nikoliv jedno, ale dvě volná USB. Jedním tečou data, tím druhým energie.

Připojený disk se bude chovat jako klasický externí disk a pracovat s ním můžete jako s jakoukoliv jinou diskovou jednotkou. Pozor si jen dávejte u těch disků, které ve starším PC sloužily jako systémové a mají na sobě operační systém. Připojujte je rozhodně pouze až po zapnutí počítače. Pokud byste s nimi totiž počítač zapínali, mohlo by dojít ke konfliktu mezi operačními systémy a byla by nejspíše nutná volba v BIOS, z jakého disku má systém nabootovat, což je zbytečná práce navíc.

Redukce SATA na USB Redukce SATA na USB

Dokovací stanice jsou určeny k profesionálnímu použití

Druhý způsob, jak připojit disk s rozhraním SATA prostřednictvím USB, je určen pro ty, kteří budou tuto možnost využívat pravidelně, případně chtějí disk použít jako další stálou jednotku v počítači, ale bez složitého montování. Jsou jím dokovací stanice. Ty obvykle umožňují připojení alespoň dvou disků zároveň, častou funkcí je i možnost přímého klonování disků bez připojení k počítači.

Dokovací stanice jsou jednoduché a rychlé řešení, které je navíc přece jen trochu šetrnější vůči disku samotnému. Pevný disk je totiž typem komponentu, který není úplně stavěný na to, aby se jen tak povaloval na stole. Dokovací stanice mu poskytne alespoň elementární ochranu a navíc se postará o dodání potřebné energie.

i Mohlo by vás zajímat

S tím správným vybavením, tedy patřičnou redukcí nebo dokovací stanicí, je připojení SATA disku přes USB v podstatě hračka a není o mnoho složitější než připojení klasického externího disku. Proč tedy nevyužít plonkového pevného disku ze starého počítače coby dostupného úložiště dat nebo se nepokusit zachránit jeho obsah?

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB14