Pořídili jste si iPhone. Fotíte s ním, sdílíte soubory, používáte aplikace apod. Určitě nechcete, aby se k těmto datům dostal někdo další, a to ať už fyzickou krádeží, či vzdáleným napadením zařízení. Jak si systém iOS co nejvíce zabezpečit a minimalizovat tak rizika?
Absolutním základem by měla být lokální ochrana iPhonu, bez níž by se k vašim datům dostala kterákoliv osoba, jež by váš iPhone pouze držela v ruce. Lokální ochrana zajistí, že i přes fyzickou přítomnost telefonu ve své blízkosti si útočník nemůže prohlížet další data, přeposílat si je, mazat je či jakkoliv upravovat. Maximálně uvidí vaši tapetu a příchozí notifikace. Toto zabezpečení je skutečně základ.
Již při prvním nastavení iPhonu budete požádáni o zaheslování systému. iPhone vás vyzve k naskenování otisků prstu (iPhony s tlačítkem Touch ID) či naskenování vaší tváře (iPhony se senzorem Face ID). Poté bude třeba ještě nastavit šesticiferný kód. Ten totiž slouží jako záloha, když nepůjde použít biometrické ověření otisku prstu či detekce tváře. Pokud myslíte, že vám postačí 4místný kód, lze vybrat tuto možnost.
Společnost Apple tedy na bezpečnost myslí a nepodceňuje situaci. Uživatel se nemusí bát, že by při nastavování nového telefonu na nějaké zabezpečení zapomněl. Třebaže v úvodních krocích lze přidání těchto prvků přeskočit, telefon vás na ně stejně po nějaké chvíli používání bude upozorňovat.
Pokud již iPhone používáte delší dobu, nepřekvapí vás bezpečnost jeho systému iOS. Otázkou některých i zkušenějších uživatelů však stále může být, jak ochránit iPhone před viry? Různé druhy škodlivých kódů se na systém iOS tak snadno nedostanou jako v případě otevřenějšího systému Android. Pro iPhony tedy není ke stažení žádný spolehlivý antivirus, zkrátka není potřeba. V minulosti Apple urychleně vydal novou verzi systému, když se objevilo možné bezpečnostní riziko.
i
Jiná situace nastává, pokud si někdo chce odemknout přístup k vnitřní struktuře systému a provede tzv. jailbreak. Pak může být riziko napadení podstatných částí systému reálné.
Třebaže váš iPhone pravděpodobně žádný vir nechytí, můžete být obtěžováni nechtěnými reklamami, vyskakovacími okny s tzv. cookies apod. Zde už Apple vývojářům v posledních verzích iOS povoluje tvořit a nahrávat na App Store aplikace, které webový provoz sledují, umí jej mírnit a procházení webů zpříjemnit.
i
Pokud se chcete informovat o nebezpečných praktikách podvodníků, určitě se podívejte na náš článek Jak nenaletět podvodníkům na internetu.
Takovými aplikacemi jsou třeba bezplatný Hush, AdBlock či Super Agent for Safari. Jde o rozšíření pro prohlížeč Safari, která se svolením uživatele dokáží sledovat internetové brouzdání a blokují vyskakovací reklamu anebo automaticky odklikávají souhlas s ukládáním souborů cookies. Pro nalezení dalších takových aplikací klikněte v menu rozšíření na Další rozšíření.
Máte-li účty na mnoha webových stránkách, není určitě dobrým nápadem používat na všech stejné heslo. Bohužel jednou za čas vlivem cílených útoků na různé weby pronikne veřejně na internet databáze velkého množství hesel jejich uživatelů a takovou databázi pak útočníci mohou použít na zkoušení přístupu do různých dalších webů. Pokud však na každé stránce použijete heslo jiné a patřičně složité, minimalizujete tím riziko.
Kdo si však tolik složitých hesel má pamatovat? Na to myslí vývojáři chytrých správců hesel. Pod jedním silným heslem a ochranou přes otisk prstu či sken obličeje si lze uložit seznam stránek a vašich údajů k nim – tedy hesel, loginů nebo třeba odpovědí na bezpečnostní otázky. Takový správce navíc pozná, když se někde nově registrujete, a nabídne vygenerované složité heslo, které si vůbec nemusíte pamatovat.
iPhone má takového správce hesel již v základu pod funkcí zvanou Klíčenka. Ta je strohá, ale mocná díky synchronizaci napříč Apple zařízeními. Pro zaznamenání více údajů včetně ukládání dalších poznámek apod. slouží password manažery. My můžeme doporučit třeba 1Password či Keeper Password Manager.
Nastavte si stěží uhodnutelný kódovací zámek, používejte vždy aktuální systém iOS a hesla řešte přes správce hesel s možností generovat obtížná hesla při nových registracích kdekoliv online. Tím svůj iPhone zabezpečíte, a pokud k tomu ještě pravidelně zálohujete, o svá data se bát nemusíte.