Obnovit stránku

Zpět do formy aneb Jak na domácí cvičení

Aktualizováno

Brzy nastane doba, kdy shodíme zimní svetry a kabáty a vystavíme své tělo prvním jarním paprskům. Abychom však společně s vrstvami oblečení nemuseli shazovat také přebytečná kila nabraná přes zimní období, je třeba se stále udržovat v kondici, případně začít pracovat na jejím zlepšení. Jak ale docílit požadovaného výsledku, když si můžeme momentálně zacvičit jen doma? Není nic jednoduššího, než využít možnosti domácího cvičení a dostat své tělo do formy z pohodlí svého domova. Nechejte se motivovat našimi tipy na domácí cvičení a poznejte veškeré benefity, které cvičení z domu nabízí. Inspirovat se můžete také sportovními lekcemi, které lze sledovat on-line prostřednictvím vybraných počítačových programů.

Společenské hry

Zpět do formy – OBSAH

 1. Výhody domácího cvičení
 2. Možnosti cvičení z domova
 3. Chytří průvodci při cvičení z domova
 4. Běh na čerstvém vzduchu
 5. Jak vytrvat a nevzdávat se

Výhody domácího cvičení

Cítíte, že si neustálé posedávání doma v kombinaci se zimním obdobím začíná vybírat svoji daň v podobě neforemné postavy, mrzuté nálady a celkové nespokojenosti? Pak je načase nepodlehnout současným splínům a vrhnout se naplno do aktivity, která povzbudí nejen naše tělo, ale také přehodí na pozitivní vlnu naši mysl. Mluvíme samozřejmě o vhodném cvičení a výmluvy, že se momentálně do posilovny, bazénu či na badminton nedostanete, hoďte za hlavu. Nabídneme vám skvělé tipy na různé aktivity, které můžete provozovat kdykoliv a odkudkoliv. Jakmile je vyzkoušíte, jistě nám dáte za pravdu, že takové domácí cvičení přináší řadu výhod!

 • Časová nezávislost – nejste závislí na vypsaných či rezervovaných lekcích. Cvičíte kdykoliv se vám to hodí nebo máte chuť.
 • Úspora času – vzhledem k tomu, že za cvičením nikam necestujete, ušetříte značné množství času.
 • Finanční úspora – pravidelné cvičení z domu šetří také vaši peněženku. Neutrácíte za jednotlivé vstupy či lekce, pouze si v případě potřeby jednorázově pořídíte určitou sportovní výbavu.
 • Dostatek soukromí – pro stydlivější povahy nabízí cvičení z domu vítané soukromí, při kterém vás nikdo cizí nepozoruje ani nehodnotí. A vlastní sprcha po cvičení je jistě dalším bonusem.
 • Vlastní tempo – pokud zrovna nemáte svůj den nebo nestíháte nastavenou zátěž, zvolníte si tempo podle vlastních potřeb. 
 • Méně stresu – v domácím prostředí se zkrátka cítíme jistěji a pohodlněji, což se celkově projeví na kvalitě našeho cvičení.
Skype – ikona

Možnosti cvičení z domova

Počítejte s tím, že určité investici se v případě cvičení z domova nevyhnete, avšak mějte na paměti, že jde většinou o jednorázovou záležitost a že investujete v první řadě do sebe a do svého zdraví. Na začátku vám mnohé usnadní sportovní mobilní aplikace zaměřená na konkrétní druh sportu. Dokáže vám nastavit individuální trénink s ohledem na váš věk i zdravotní stav a zároveň vás motivuje k lepším výkonům. Pro hodně forem cvičení je ideální také počítač, který nabízí různá inspirativní videa, nebo možnost přímo kontaktovat osobního trenéra přes Skype. Je jen na vás, jaký druh cvičení z domova zvolíte a na co se zaměříte.

Cvičení podle PC
Počítač může být při domácím cvičení vítaným společníkem.

V případě, že máte v plánu zhubnout a zpevnit problémové partie, vsaďte na aerobní trénink, který je zaměřen hlavně spalování kalorií. Skvělým pomocníkem vám může být posilovací stroj jako například rotoped, běžecký pás nebo eliptický trenažér. Pokud je vaším cílem nabrat svalovou hmotu a pořádně zamakat na svojí postavě tak, aby podle vás mohli sepsat knížku anatomie, neobejdete se bez činek, kettelbellů, posilovacích lavic nebo kompletních posilovacích věží

i

Věděli jste, že Skype – ikona

Pro zapisován postupu cvičení nebo třeba pro tvorbu tréninkového plánu či jídelníčku vám skvěle poslouží aplikace OneNote.

Existují však také programy, ke kterým nepotřebujete téměř žádnou speciální výbavu, vystačíte si s pohodlným oblečením a protiskluzovou podložkou, na které budete jednotlivé cviky provádět, případně s nějakou fitness či balanční pomůckou. Takto můžete například vyzkoušet různé on-line kurzy jógy, pilates nebo různé protahovací či relaxační cvičení. Pokud se podrobněji zajímáte o konkrétní druhy cvičení, jistě vám bude k užitku náš článek: Cvičení z domu (NÁVOD)

i

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh cvičení, pamatujte také na vhodné a vyvážené stravování. Bez toho by totiž byla všechna vaše snaha zbytečná a výsledky téměř mizivé.

Plán cvičení
Vhodná motivace a kvalitní sportovní výbava jsou základem úspěchu.

Chytří průvodci při cvičení z domova

Aby mělo cvičení z domova nějaký smysl a přineslo vám požadované výsledky, je dobré mít určitou předlohu, podle které budete cvičit. Můžete se inspirovat na známém youtube.com, kde se to přímo hemží nabídkami na různé druhy domácího cvičení, ať už zdarma či v placené podobě. Milovníci jógy mohou vyzkoušet cvičení podle kanálu Yoga With Adriene a ten, kdo má zájem nabrat svalovou hmotu a ještě se dozvědět důležité informace o správném a zdravém stravování, jistě ocení rady na GymBeam cz. Speciálně pro dámy pak funguje kanál Ladylab.cz, který nabízí zpevnění postavy a její vytvarování na těch správných místech. Stejně jako ve fitness centru vás jednotlivými lekcemi vede zkušený trenér, který vám vždy jednotlivé cviky detailně popíše, předvede a upozorní vás na případné chyby, kterých je třeba se vyvarovat.

i

Věděli jste, že Skype – ikona

Spousta trenérů nabízí i on-line streamy, během nichž si v pohodlí domova můžete dopřát i skupinovou lekci.

Běh na čerstvém vzduchu

Jestliže vám cvičení v domácí prostředí příliš nevyhovuje, a raději si provětráte hlavu na čerstvém vzduchu, vyzkoušejte běh kombinovaný se svižnou chůzí. Ten se doporučuje hlavně začátečníkům, kteří s běháním ještě nemají potřebné zkušenosti. Ideální je, pokud budete střídat vždy po dvou minutách běh s chůzí a vydržíte alespoň půl hodiny. Tímto stylem vyběhněte alespoň 3-4× týdně a teprve po dvou týdnech pravidelného tréninku můžete začít navyšovat celkový čas běhu na 45 minut a prodlužovat dobu běhu oproti chůzi. Tu zcela vynechejte teprve tehdy, až pocítíte, že jste opravdu připraveni uběhnout celých 45 minut v kuse. Pro začátečníky to není snadná výzva, a proto vždy naslouchejte svému tělu, snažte se pravidelně a správně dýchat a hlavně nepřepínejte své síly. Také při běhání platí, že méně často znamená více.

Běh v zimě
Běhání v zimním období je náročnější, při správném tréninku však budujeme a podporujeme nejen kondici, ale také imunitu.

i

Chytáte se vyběhnout a nevíte, jak na to? Cenné rady naleznete v článku Jak správně běhat, případně si můžete stáhnout některou z aplikací, která vám v kombinaci s chytrými hodinkami s přehledem nahradí trenéra a vytvoří vám tréninkový plán přesně na míru.

Jak vytrvat a nevzdávat se

Možná jste již několikrát se cvičením z domu začali, avšak po několika pokusech jste vaši snahu vzdali. Aby bylo cvičení úspěšné, je nutné zvolit takovou fyzickou aktivitu, která vás bude v první řadě bavit, případně si vyzkoušet několik druhů cvičení, které pak můžete vzájemně kombinovat. Ideální je dopřát si po náročnějším silovém tréninku krátký strečink a občas zařadit také relaxační techniky, které vám pomohou uvolnit tělo i mysl. Také se vyplatí určit si konkrétní dobu, kdy se svému cvičení budete věnovat, a snažit se tento čas pravidelně dodržovat. A protože silná vůle a vlastní snaha by měla být odměněna, dopřejte si vždy za určité období nějakou radost, která vás motivuje k pokračování i k vyšším cílům.

Zvolte si vhodnou fyzickou aktivitu a pusťte se do cvičení co nejdříve. Uvidíte, že první výsledky na sebe nenechají dlouho čekat a odměnou vám kromě štíhlejší a pevnější postavy bude také dobrá nálada a skvělý pocit, že jste udělali něco pro své tělo i pro své zdraví.


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07