Obnovit stránku

Nenápadný trumf v rukou Apple: Co umí technologie LiDAR?

Aktualizováno • Autor: Redakce

Při kontrole parametrů foto snímačů u smartphonů Apple iPhone jste narazili na pojem LiDAR a nevíte, co to znamená? Jedná se o skupinu senzorů, které mapují blízké objekty a následně s nimi pracují. Co vše technologie umí a k čemu se používá?

Co je to lidar?

Co je to LiDAR? – OBSAH

  1. LiDAR je pokročilé měření hloubky obrazu
  2. LiDARem se prozatím chlubí pouze výrobky Apple
  3. K čemu všemu lze LiDAR využít?

LiDAR je pokročilé měření hloubky obrazu

Pojďme si vysvětlit pojem LiDAR. Jedná se o zkratku pro Light Detection and Ranging a v překladu to znamená světelnou detekci a měření rozsahu. Za LiDAR je považován senzor či skupina senzorů, která zvládne mapovat blízké a vzdálené objekty a povrch. Následně dovede s těmito informacemi pracovat a třeba přenést oskenovaný fotbalový míč přímo na obrazovku vašeho telefonu. Jak to dokáže?

LiDAR v autonomním voze
Technologie snímání bližšího i vzdálenějšího okolí se ujala i mezi autonomními vozidly. Zdroj: metrology.news

Senzor LiDAR musí mít přímý výhled na své okolí. Vysílá laserové paprsky, které se odráží od povrchů a vrací se zpět. Díky změřenému času potřebnému k navrácení odraženého paprsku je dané zařízení, třeba smartphone, schopno přesně definovat vzdálenost konkrétního bodu objektu od fotoaparátu.

i Na tomto základě staví i metoda ToF, tedy Time of Flight. Snímač ToF najdeme u spousty zařízení, dokonce i u levnějších mobilních telefonů. Oproti tomu je LiDAR přesnější a také dražší technologií. O ToF jsme více psali v článku Time of Flight senzor.

LiDAR je rychlejší a přesnější než ToF senzory, a to zejména díky tomu, že tvoří komplexní shluk bodů v prostoru, tzv. 3D point cloud. Oproti jednomu pulzu infračerveného záření snímače ToF zvládne LiDAR vyslat více menších pulzů. ToF senzor má také větší problém s rovnými plochami, které mohou mást. Obzvlášť bílé plochy jsou pro ToF komplikované.

LiDARem se prozatím chlubí pouze výrobky Apple

Společnost Apple představila LiDAR ve svých produktech v roce 2020. Nejprve to bylo v tabletu iPad Pro, později ve smartphonech iPhone 12 Pro a 12 Pro Max a nyní je používají i iPhone 15 Pro či iPhone 15 Pro Max. Na všech těchto zařízeních najdeme LiDAR poblíž zadních fotoaparátů. Je to onen černý kruh s podobným poloměrem jako blesk fotoaparátu.

iPad se díky velkému displeji jeví jako ideální zařízení k využití možností rozšířené reality. Senzor je shodný s těmi v iPhonu a nejsou zde žádné ústupky v kvalitě. Jak v iPadu, tak v iPhonu je použitý senzor prozatím omezený na dosah 5 metrů a je statický, bez pohyblivých částí. Je otázkou, zda se do budoucna dočkají zařízení nových generací LiDARu s ještě lepším snímáním a s větším rozsahem.

Využití LiDARu na iPhonu
LiDARu využijete na iPhonu při hrátkách s virtuální realitou, editaci videa či záznamu okolí. Zdroj: apple.com

i

iPhone 15 Pro Max (RECENZE): Pevný a lehký titan a více změn, než by člověk čekal

K čemu všemu lze LiDAR využít?

K čemu je LiDAR pro běžného uživatele dobrý? Své uplatnění již teď využívá při fotografování. Dokáže rozpoznat vzdálenost objektů od snímače, čímž dosahuje přesnějšího rozostření objektů v pozadí. Také zvládne snížit dobu ostření v horších světelných podmínkách. Dále jej využijeme samozřejmě při práci i zábavě s rozšířenou realitou. Skenovat objekty a následně s nimi pracovat můžeme třeba v povedené bezplatné aplikaci 3D Scanner App.

        
Příklad skenování pomocí LiDARu.
i Mohlo by vás zajímat

LiDAR je schopnou technologií s ambicemi udělat z telefonu pokročilý snímač okolí. Toho se dá využívat nejen k zábavným hrátkám jako třeba hraní her přímo na jídelním stole, ale také při rozvržení prostoru vašeho domova či naskenování určitého objektu do 3D podoby. Do budoucna jistě přibydou další užitečné aplikace.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB17