Při kontrole parametrů foto snímačů u smartphonů Apple iPhone jste narazili na pojem LiDAR a nevíte, co to znamená? Jedná se o skupinu senzorů, které mapují blízké objekty a následně s nimi pracují. Co vše technologie umí a k čemu se používá?
Pojďme si vysvětlit pojem LiDAR. Jedná se o zkratku pro Light Detection and Ranging a v překladu to znamená světelnou detekci a měření rozsahu. Za LiDAR je považován senzor či skupina senzorů, která zvládne mapovat blízké a vzdálené objekty a povrch. Následně dovede s těmito informacemi pracovat a třeba přenést oskenovaný fotbalový míč přímo na obrazovku vašeho telefonu. Jak to dokáže?
Senzor LiDAR musí mít přímý výhled na své okolí. Vysílá laserové paprsky, které se odráží od povrchů a vrací se zpět. Díky změřenému času potřebnému k navrácení odraženého paprsku je dané zařízení, třeba smartphone, schopno přesně definovat vzdálenost konkrétního bodu objektu od fotoaparátu.
LiDAR je rychlejší a přesnější než ToF senzory, a to zejména díky tomu, že tvoří komplexní shluk bodů v prostoru, tzv. 3D point cloud. Oproti jednomu pulzu infračerveného záření snímače ToF zvládne LiDAR vyslat více menších pulzů. ToF senzor má také větší problém s rovnými plochami, které mohou mást. Obzvlášť bílé plochy jsou pro ToF komplikované.
Společnost Apple představila LiDAR ve svých produktech v roce 2020. Nejprve to bylo v tabletu iPad Pro, později ve smartphonech iPhone 12 Pro a 12 Pro Max a nyní je používají i iPhone 15 Pro či iPhone 15 Pro Max. Na všech těchto zařízeních najdeme LiDAR poblíž zadních fotoaparátů. Je to onen černý kruh s podobným poloměrem jako blesk fotoaparátu.
iPad se díky velkému displeji jeví jako ideální zařízení k využití možností rozšířené reality. Senzor je shodný s těmi v iPhonu a nejsou zde žádné ústupky v kvalitě. Jak v iPadu, tak v iPhonu je použitý senzor prozatím omezený na dosah 5 metrů a je statický, bez pohyblivých částí. Je otázkou, zda se do budoucna dočkají zařízení nových generací LiDARu s ještě lepším snímáním a s větším rozsahem.
K čemu je LiDAR pro běžného uživatele dobrý? Své uplatnění již teď využívá při fotografování. Dokáže rozpoznat vzdálenost objektů od snímače, čímž dosahuje přesnějšího rozostření objektů v pozadí. Také zvládne snížit dobu ostření v horších světelných podmínkách. Dále jej využijeme samozřejmě při práci i zábavě s rozšířenou realitou. Skenovat objekty a následně s nimi pracovat můžeme třeba v povedené bezplatné aplikaci 3D Scanner App.
LiDAR je schopnou technologií s ambicemi udělat z telefonu pokročilý snímač okolí. Toho se dá využívat nejen k zábavným hrátkám jako třeba hraní her přímo na jídelním stole, ale také při rozvržení prostoru vašeho domova či naskenování určitého objektu do 3D podoby. Do budoucna jistě přibydou další užitečné aplikace.