Obnovit stránku

iPhone historie: Jak šel čas s legendárním telefonem?

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Málokterý mobilní telefon se člověku vryl do paměti více než právě Apple iPhone. Smartphony od californského giganta jsou velmi bedlivě sledovány uživateli, příznivci a konkurencí a jejich vzhled a funkce mají obrovský vliv nejen na trh smartphonů, ale občas ho i přesáhnou. Jak se tento telefon vyvíjel od své první generace?

Historie iPhone, úvod

Apple iPhone: historie – OBSAH

 1. iPhone definoval kategorii chytrých telefonů
 2. iPhone (2007) – na počátku byl iPhone
 3. iPhone 3G (2008) – aplikace přichází
 4. iPhone 3GS (2009) – dokonalý telefon může být ještě lepší
 5. iPhone 4 (2010) – revoluční ve všech směrech
 6. iPhone 4s (2011) – iPhone začíná mluvit
 7. iPhone 5 (2012) – Apple reaguje na konkurenční obry
 8. iPhone 5s a 5C (2013) – otisky prstů a hravý iPhone na scéně
 9. iPhone 6 a 6 Plus (2014) – pojďme telefony zvětšit
 10. iPhone 6s a 6s Plus (2015) – povedená s-ková generace
 11. iPhone SE (2016) – návrat starého designu
 12. iPhone 7 a 7 Plus (2016) – model Plus exceluje fotoaparátem
 13. iPhone 8 a 8 Plus (2017) – bezdrátové nabíjení je tady
 14. iPhone X (2017) – Apple si ověřuje nový design
 15. iPhone Xs, Xs Max a Xr (2018) – luxus a barvy
 16. iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max (2019) – teď se zaměřme na fotoaparát
 17. iPhone SE 2020 (2020) – další radost pro příznivce kompaktních smartphonů
 18. iPhone 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max (2020) – z bohaté nabídky si každý vybere
 19. iPhone 13, 13 mini, 13 Pro a 13 Pro Max (2021) – modely získávají další TOP funkce
 20. Jaká bude budoucnost iPhonu?

iPhone definoval kategorii chytrých telefonů

Mobilní telefony byly hitem již od počátku 21. století. Výrobci se snažili zdokonalovat své telefony, přidávali jim užitečné a pokročilejší funkce. Navyšovalo se rozlišení, počet barev a v zásadě také velikost displeje. Časem se z telefonů stávaly také čím dál kvalitnější fotoaparáty schopné natáčet kvalitní mobilní videa. Značky se předháněly v ojedinělých designech, které vystupovaly z řady. Některé kousky byly skutečně pozoruhodné.

Svůj prostor si začaly budovat mobilní telefony určené primárně k pracovním účelům. Vžil se pojem chytrý telefon, smartphone. Takové mobily byly vybaveny větším displejem, někdy dokonce dotykovým, který se ovládal dotykovým perem, tzv. stylusem. Společnost Apple byla tou dobou již světově proslulá svými MP3 přehrávači iPod a zajímavými počítači Mac. Rozhodla se změnit pohled na smartphone a udělat z něj uživatelsky přívětivější zařízení, než jak doposud chytré telefony na uživatele působily.

i

iPhone 15 Pro Max (RECENZE): Pevný a lehký titan a více změn, než by člověk čekal

Na počátku roku 2007 uvedl Apple svůj první iPhone. Pro konkurenty se nemusel zprvu zdát jako výrazná hrozba, přeci jen mu některé základní funkce chyběly. Časem se ale potvrdilo, že sázka na iPhone se Applu opravdu skvěle vyplatila. Stylus uživatelům nechyběl, QWERTY klávesnice také ne. Prstem začalo po ploše rozměrného displeje šmejdit čím dál více lidí a dnes si bez dotykového telefonu mnoho z nás neumí představit den. Apple iPhone silně zasáhl do dějin mobilních telefonů.

Historie iPhone, historie mobilních telefonů
Telefony se zmenšovaly, ale nástup smarpthonů trend obrátil. Zdroj: productevolution.org.
V tomto článku si připomeneme, jak šel čas s iPhonem. Kde začal, jak se vyvíjel a postupně směřujeme k nejnovějším generacím. Pojďte si s námi připomenout, jak se zrodila legenda, kterou jedni nenávidí a druzí na ni nedají dopustit. iPhone zkrátka změnil pohled na smartphony a formoval jejich podobu a způsob ovládání, které se ujaly napříč trhem.

iPhone (2007) – na počátku byl iPhone

Jak šel čas, nové a nové generace přicházely a lidé je vítali s nadšením, rozporuplnými pocity i znechucením. Od první generace již uběhla spousta let, a pokud bychom nyní položili první a zatím poslední generaci vedle sebe, prakticky až na logo na zadní straně nezůstal kámen na kameni. Ten naprostý základ si však iPhone stále nese s sebou, a to velký důraz na příjemný uživatelský zážitek.

Příchod telefonu od firmy Apple byl očekávaný ještě před samotnou keynote v lednu 2007. Že bude telefon takto vizuálně jednoduchý, však čekal málokdo. Koncepty fanoušků vypadaly nejčastěji jako iPod s plnohodnotnou klávesnicí. Minimalismus všechny překvapil. Displej byl na tehdejší poměry obrovský a nabídl skutečně velkorysé rozlišení 320 × 480 pixelů. Mohli jste ho ovládat hned několika prsty naráz a pohyb v menu a aplikacích byl velmi snadný díky vydařenému systému iPhone OS.

i

iPhone 15 a iPhone 15 Plus zlepšují fotoaparát, výkon a mají nový průstřel displeje

První iPhone si ale vysloužil i kritiku, a to například za chybějící MMS zprávy, nemožnost točit videa či chybějící 3G spojení se světem. Někomu také vadilo, že Apple do svého Safari prohlížeče nevpustil technologii Flash. Mnoho webů jste tak na iPhonu nespustili. Zájem ze strany fanoušků však převládl, a i když se konkurence smála, ti další si uvědomovali, že toto byly pouze neduhy první generace. Perfektní technologie displeje a schopný systém slibovaly zářnou budoucnost.

Historie iPhone, iPhone (2007) Historie iPhone, iPhone (2007)
První iPhone byl trochu cvalík. Na tehdejší dobu však šlo o velký telefon s perfektním displejem a zejména pohodlným ovládáním. Zdroje: apple.com a gebraucht-kaufen.de.

iPhone 3G (2008) – aplikace přichází

Nástupce originálního iPhonu opravil několik neduhů. Již dle názvu bylo jasné, že 3G sítě tady jsou a umožní ještě lepší spojení se světem. Novinkou bylo i GPS. Co však nasměrovalo telefon iPhone do výšin, bylo představení obchodu s aplikacemi nazvaného App Store. iPhone tedy skutečně začal plnit funkci chytrého telefonu, který se může naučit spoustu nového. Poměrně výkonný hardware dovolil vývojářům pustit se do pokročilých aplikací, které využívají gyroskop či GPS. Nový iPhone měl našlápnuto a byl dobře přijat.

i 3G sítě v dnešní době operátoři vypínají, pozornost se přesouvá na sítě 5G.

Velký a kvalitní displej byl naprosto ideální na hraní her. Vývojáři nenechali dychtivé fanoušky dlouho čekat a potenciálu pěkného displeje a snadného dotykového ovládání využili k tvorbě chytlavých her na odreagování, ale i na multiplayerové zápolení s kamarády. Stále chyběla třeba funkce kopírovat-vložit, ale představením systému iPhone OS 2.0 bylo jasné, že u této verze nezůstane a Apple bude kromě samotného telefonu pravidelně updatovat i jeho operační systém.

Historie iPhone, iPhone 3G (2008) Historie iPhone, iPhone 3G (2008)
Plastové tělo bylo příjemně vypouklé a novinkou byla bílá varianta. Zdroje: apple.com a curiosidades.info.

iPhone 3GS (2009) – dokonalý telefon může být ještě lepší

Kdo čekal generaci iPhone 4, byl překvapen. iPhone 3GS byl však pouze vylepšeným modelem 3G. Proto ta podoba v názvu, zatímco design se nezměnil dokonce vůbec. Opět přišel ve dvou barevných provedeních. Přední strana s displejem zůstala černá, bílý odstín pokrýval jen zadní plastový kryt. Nový iPhone 3GS povýšil v oblasti výkonu procesoru na 600 MHz a konečně zvládl natáčet video či využít kompas.

V recenzích se začaly objevovat názory, že toto už jsme viděli a Apple se nežene dostatečně rychle za drastičtějšími designovými změnami. Apple si pouze připravoval půdu a iPhone 3GS vylepšoval především po stránce funkcí a výkonu, aby dalšími generacemi mohl poskočit zase o velký kus dál. Mobilní systém iPhone OS 3 potěšil majitele jablečných telefonů funkcí kopírovat-vložit, vyhledáváním skrze systém, podporou MMS zpráv a diktafonem.

Historie iPhone, iPhone 3GS (2009)
Stejný design, ale nové slibné funkce a novinky. Takový byl iPhone 3GS. Zdroj: mobilesphonearena.blogspot.com.

iPhone 4 (2010) – revoluční ve všech směrech

Kvality displeje iPhonu 4 byly vyzrazeny ještě před samotným uvedením v červnu 2010. A byly ohromující. iPhone 4 se chlubil tzv. Retina displejem, na němž z běžné pozorovací vzdálenosti nebyl patrný žádný pixel. Není divu, na úhlopříčce 3,5" bylo rozlišení 480 × 960 pixelů. Jemný obraz nebylo to jediné, čím nový iPhone lákal. Konečně jsme se dočkali velké změny v designu. Telefon byl skleněný a hranatý. Hrany přerušovaly antény. Operační systém změnil název na iOS.

i

iOS 17: lepší spojení se světem, ale také osobnější přístup či důraz na duševní zdraví

Předchůdce zvládl natáčet videa a to iPhone 4 nyní vylepšil – představením přední selfie kamerky pro videohovory. To zároveň souviselo s uvedením nové aplikace FaceTime. Zadní kamera navýšila rozlišení na 5 Mpx. Dostatek výkonu poskytl procesor Apple A4. Kontroverzní oblastí byl úbytek signálu z důvodu překrytí bočních antén při běžném držení v ruce. Apple nejprve toto nechtěl přiznat, ale poté začal k iPhonům 4 dodávat bezplatně pouzdro. Přesto byl iPhone 4 telefonem, na který dodnes mnozí vzpomínají jako na velmi povedený kousek.

Historie iPhone, iPhone 4 (2010) Historie iPhone, iPhone 4 (2010)
iPhone 4 přinesl revoluci v jemnosti displeje a krásné skleněné tělo. Ani systém iOS 4 nevypadal vůbec zle. Později Apple představil i bílou variantu telefonu. Zdroje: destock-source.com a photopoint.ee.

iPhone 4s (2011) – iPhone začíná mluvit

4. října 2011, pouhý den před úmrtím zakladatele Applu Steva Jobse, představil Apple novou generaci iPhonu. Na první pohled byl iPhone 4s k nerozeznání od předchůdce. Odlišoval se v podstatě jen umístěním horní antény a okamžitou přítomností černé i bílé varianty. Hlavní novinkou byl kromě vyššího výkonu procesoru a premiéry hlasové asistentky Siri také 8Mpx fotoaparát.

i

Pořiďte si pro svůj iPhone pouzdra a ochranná skla a fólie značky AlzaGuard.

Výkon iPhonu byl skvělý, jemný IPS displej také snesl srovnání s těmi nejlepšími, fotoaparát exceloval. Stále tu bylo něco, co i ty největší příznivce zajímalo. Dokáže Apple navýšit úhlopříčku? Již od samého počátku si iPhone držel stále stejnou úhlopříčku 3,5" a recenze zmiňovaly, že je načase toto změnit. Konkurence uměla i 6". Navýšení bylo prakticky nevyhnutelné.

Historie iPhone, iPhone 4s (2011)
Hlavní změnou generace 4s byl vyšší výkon a přítomnost hlasové asistentky Siri. Byla výsadou této generace, protože ani nový software iOS ji neumožnil spustit na starším telefonu. Zdroj: socialbarrel.com.

iPhone 5 (2012) – Apple reaguje na konkurenční obry

První iPhone s vyšší úhlopříčkou IPS Retina panelu byl iPhone 5. Celková konstrukce působila zcela odlišně. Telefon byl vyšší, avšak tenčí a díky hliníkové zadní straně i lehčí. Úspora místa se konala jak díky přítomnosti nejmenší nanoSIM karty, tak novým oboustranným konektorem Lightning. Velikost displeje povyskočila o půl palce na hodnotu 4" a rozlišení se zvýšilo, aby jemnost zůstala zachována.

Apple si generací iPhone 5 opět dokázal uzmout podstatnou část trhu s těmi nejlepšími telefony. Mnoho kritiky se na něj nesneslo, a nebylo divu. Chválená lehká hliníková konstrukce s povedeným displejem, fotoaparátem s vysokým rozlišením společně s kvalitním hardwarem, nic z toho nedalo prostor pro zaváhání. První větší iPhone byl vydařenou generací.

Historie iPhone, iPhone 5 (2012) Historie iPhone, iPhone 5 (2012)
Konečně došlo u iPhonu 5 na větší úhlopříčku, což bylo vzhledem k potřebám zákazníků nevyhnutelné. Přesto jsou 4 palce na dnešní poměry směšně malé. Zdroje: mobico.nl a iphonehacks.com.

iPhone 5s a 5C (2013) – otisky prstů a hravý iPhone na scéně

V září 2013 se Apple odhodlal k premiérovému kroku a místo jednoho modelu představil hned dva. Prvním byl regulérní nástupce předešlého iPhonu, který opět dostal „s-kové“ označení. iPhone 5s neměnil zavedený design. Přesto navenek působil odlišně. Přibylo nové barevné provedení, konkrétně zlatá varianta. Zpředu se změnilo hlavní tlačítko. Již to nebyl pouhý Home button, ale tlačítko s Touch ID. Čtečka otisků prstů nové generaci zajistila vyšší úroveň zabezpečení.

i Čtečky otisků prstů v mobilech: typy a funkce

Výkonnostně šlo o špičkový chytrý telefon s pokročilým čipem A7, koprocesorem M7 a 64bitovým systémem. Druhým modelem byl iPhone 5C, který byl navržen jako levnější verze iPhonu 5s. Zadní kryt byl plastový a díky mnoha barevným krytům s výřezy bylo možné si nakombinovat svou barevnou verzi. Oproti specifikacím generace iPhone 5 došlo pouze k drobnému navýšení kapacity baterie. Apple u něj možná očekával větší zájem ze strany zákazníků, k tomu však nedošlo.

Historie iPhone, iPhone 5s (2013) Historie iPhone, iPhone 5c (2013)
Apple se plně pustil do telefonů s větší úhlopříčkou. Modelem 5C chtěl oslovit zejména mladistvé. Zdroje: softpedia.com a lifewire.com.

iPhone 6 a 6 Plus (2014) – pojďme telefony zvětšit

Rok 2014 přišel s velkými změnami. Opět došlo k představení dvou modelů, tentokrát však šlo o jeden a ten samý telefon, pokaždé v jiné velikosti. Už základní model iPhone 6 přišel se 4,7" úhlopříčkou, což bylo navýšení o 0,7". Model 6 Plus se zastavil na 5,5" velikosti displeje s rovným Full HD rozlišením. iPhone 6 byl přitom vůbec nejtenčím iPhonem vůbec s hloubkou pouze 6,9 mm. A tenká a zároveň rozměrnější těla nových modelů se zasloužila o menší aféru „bendgate“.

Bendgate spočíval v tom, že někteří lidé natáčeli na YouTube videa, jak nové iPhony bez údajného vynaložení větší síly ohýbají. Šlo většinou o jejich zakoupené telefony, ale našli se i tací, kteří se o to pokoušeli přímo v Apple Storu. Nutno poznamenat, že k ohnutí telefonu bylo potřeba vyvinout sílu, nestačilo se na iPhone 6 pouze křivě podívat. Přesto se tento fenomén zasloužil o rozruch.

S novými iPhony ale bylo možné konečně platit díky přítomnosti NFC čipu napojeného na funkci Apple Pay. Se systémem iOS 8 bylo možné na iPhonu rozdělat třeba prezentaci či textový dokument a pokračovat v práci na Macu či iPadu. Telefony skutečně zaujaly a menší model se zdál být naprosto ideální variantou. Díky širším rámečkům kolem displeje byl pro mnohé model Plus již opravdu velký.

Historie iPhone, iPhone 6 a 6 Plus (2014)
Opětovné navýšení úhlopříčky, ale tentokrát znatelné. Kdo se 5,5" modelu 6 Plus bál, mohl zvolit kompaktnější iPhone 6. Zdroj: adslzone.net.

iPhone 6s a 6s Plus (2015) – povedená s-ková generace

O rok později se Apple vytasil s totožnými modely telefonů. I přes velmi podobný design se oba modely oháněly novinkami. Tou hojně prezentovanou byl přítlak na displej zvaný 3D Touch. Při důraznějším stisku displeje bylo možné v systému pracovat s rozšířenými možnostmi nabídek. Koho by pak nepotěšila vyšší výdrž baterie a vylepšený, již tak skvělý fotoaparát? Ten nyní zvládal funkci Live Photos. Po přitlačení na displej se fotografie po dobu 3 vteřin „přehrála“. Toho bylo docíleno tím, že telefon snímal 1,5 vteřiny před stiskem a 1,5 vteřiny po stisku spouště. Tato funkce je v iPhonech přítomna do dnešní doby.

i

Zářijový Apple Event: nové iPhony 15, Apple Watch Ultra 2 i Watch 9

Model Plus nebyl naprosto shodnou kopií jen se zvětšeným displejem a baterií. Oproti menšímu bráškovi disponoval třeba užitečnou optickou stabilizací obrazu. iPhony přišly nově i v růžové zlaté barevné variantě a jejich tělo bylo zpevněno v reakci na aféru bendgate. Procesory Apple A9 zvládly ukočírovat i náročné 3D hry, které Apple na svých prezentacích rád předváděl. I přes vizuální podobnost byly novinky příjemné, ale lidé s modely iPhone 6 se ke koupi nového zrovna nehrnuly.

Historie iPhone, iPhone 6s(2015) Historie iPhone, iPhone 6s Plus (2015)
Novinkou iPhonu 6s a 6s Plus byla barevná varianta růžová zlatá. Kdo chtěl vyjádřit, že má nejnovější iPhone, musel sáhnout po ní. Zdroje: tigerphones.com a hardwarezone.com.my.

iPhone SE (2016) – návrat starého designu

Výrobce si všiml stesku nemalého počtu uživatelů po menších rozměrech moderních smartphonů. Zavděčil se jim na počátku roku 2016, kdy obnovil design iPhonu 5/5s a přišel s modelem iPhone SE. Vnitřnosti iPhonu 6s byly vnořeny do útrob menšího těla se 4" úhlopříčkou. A uživatelé byli nadšení. Konečně se jim opět dostalo výkonného smartphonu, který netrhal kapsu. Chybějící podpora 3D Touch nevadila, své příznivce si telefon našel.

Již dle termínu představení bylo jasné, že model SE bude takový mezičlánek a na podzim se dočkáme regulérního nástupce telefonů iPhone 6s a 6s Plus. Spoustě zájemců však Apple uspokojil potřeby právě modelem SE. Byl to telefon pro ty, kterým se modely 6 a 6s zdály i tak dost veliké a neprakticky zaoblené. Na model SE šly navíc použít kryty a pouzdra, které již uživatelé měli z dob svých předcházejících generací telefonů iPhone.

Historie iPhone, iPhone SE (2016)
Příchod menšího iPhonu SE byl vítaný. Někdo byl již unaven z neustále se zvětšujících pádel. Zdroj: techspot.com.

iPhone 7 a 7 Plus (2016) – model Plus exceluje fotoaparátem

Na podzim to skutečně přišlo a očekávané modely iPhone 7 a 7 Plus na sebe strhly velkou pozornost. Novou barvou se stala leštěná černá, která byla sice náchylná k poškrábání, ale připomínala naleštěný klavír. K mnoha vizuálním změnám jinak nedošlo, celé tělo se ale konečně stalo voděodolným. Kontroverzním krokem se ukázalo být odstranění 3,5mm jacku na sluchátka, přičemž v balení byla dodávána redukce z Lightning na 3,5mm jack.

i iPhony mají štíhlejší balení. Jaká vybrat sluchátka a nabíječku? 

Aby Apple objasnil a obhájil chybějící konektor, představil zcela nová True Wireless sluchátka Apple AirPods. Tlačítko Touch ID již nebylo klasické konstrukce, místo toho zavibrovalo, když na něj uživatel přitlačil, čímž simulovalo pocit stisku. Až model 7 Plus přišel s vizuální a funkční změnou fotoaparátu. Dvojitá zadní kamera pomohla fotit portréty s rozmazaným pozadím a zajistila modelu 2násobný optický zoom. Modely iPhone 7 a 7 Plus byly mezi uživateli velmi dobře přijaty.

Historie iPhone, iPhone 7 (2016) Historie iPhone, iPhone 7 Plus (2016)
Model 7 Plus se pyšnil dvojitým zadním fotoaparátem. Leštěný povrch zvaný Jet Black se snadno ošoupal, ale působil efektně. Zdroje: supergad.com a wccftech.com.

iPhone 8 a 8 Plus (2017) – bezdrátové nabíjení je tady

iPhone 8 a 8 Plus jsou starší sedmičky oblečené do skleněného těla. Tak by se dal shrnout vzhled nové generace. Displeje se dočkaly podpory tzv. True Tone technologie. Barevné podsvícení se měnilo v závislosti na okolí, nešlo pouze o vyrovnávání hodnoty jasu. Tím byl pohled na displej příjemnější. Skleněná záda pak měla své odůvodnění v integraci bezdrátového nabíjení Qi a přibyl čip Neural Engine pro práci s rozšířenou realitou.

O výkon ve hrách a aplikacích se staral Apple A11 Bionic. Větší model z dvojice fotil portrétní fotografie s možností upravit nasvícení hned 5 různými efekty. Fotografie tak vypadaly podobně jako z profesionálního fotostudia či nasvětlené jevištním reflektorem. Oba modely však byly již 4. generací iPhonů s téměř shodným designem a bylo potřeba přijít s novým vzhledem, aby Apple docílil psychologicky výraznějšího efektu.

Historie iPhone, iPhone 8 a 8 Plus (2017)
Vzhledově se modely 8 a 8 Plus dočkaly pouze jedné viditelné změny – skleněných zad pro umožnění bezdrátového nabíjení. Zdroj: apple.com.

iPhone X (2017) – Apple si ověřuje nový design

Na stejné keynote, kde Apple uvedl iPhone 8 a 8 Plus, si nakonec nechal pod látkou schovaný ještě jeden telefon. Tím byl právě iPhone X. Název má být vyslovován jako iPhone „deset“, ale symbol X symbolizoval jistě také důležitost tohoto modelu, změnu konceptu a start zcela nového vzhledu. Desítka také připomínala 10. výročí značky Apple iPhone. Novinka se, byť nebyla nejlevnější, stala největším skokem v designu v dějinách. Změnila se přední strana, zadní strana i hrany.

iPhone se konečně dočkal displeje s technologií OLED, která zajišťovala pravou černou. Přední strana byla zcela nová. Tlačítko Touch ID zmizelo, rámečky se znatelně zúžily a pouze v horní části zůstal výřez s potřebnými senzory. iPhone nově rozpoznával uživatele skenem obličeje. Displej překonal svými rozměry i model Plus, ale díky absenci rámečků byla velikost telefonu skutečně kompaktní.

Historie iPhone, iPhone X (2017)
Na desáté výročí vzniku první generace jsme viděli zcela nový design, který předurčoval vzhled budoucích generací. Zdroj: apple.com.

iPhone Xs, Xs Max a Xr (2018) – luxus a barvy

Další s-kové modely přišly s vylepšeními a doplnit je měl další barevný iPhone zvaný iPhone Xr. Ti praví nástupci, tedy modely Xs a Xs Max, cílili na vylepšení v oblasti fotoaparátů. Dočkali jsme se i podpory druhé SIM, a to ve formě eSIM. Modely jste mohli pořídit i v luxusní zlaté variantě a chybějící paměťové karty už nikoho štvát nemohly díky až 512 GB vnitřní paměti. Rychlost a sílu telefonu definoval výkonný Apple A12 Bionic.

i Apple A17 Pro: nejvýkonnější mobilní čip současnosti

Odlehčený iPhone Xr byl takovým připomenutím iPhonu 5c. Také se začal prodávat v mnoha barevných provedeních a došlo zde k pár ústupkům oproti dražším modelům představeným na stejné akci. Především jeho displej nebyl OLED, šlo o pouhé LCD. Hrany nebyly z oceli, nýbrž z hliníku. Chyběla i dvojitá kamera, místo ní okupoval zadní stranu jen jeden objektiv. Pro spoustu zájemců představoval iPhone Xr skvělou volbu, jelikož za méně peněz dostal kupující procesor shodný s modely Xs a Xs Max a lákala i velká výdrž na baterii.

Historie iPhone, iPhone Xs (2018) Historie iPhone, iPhone Xr (2018)
Modely Xs a Xs Max byly důstojným nástupcem modelu X, přičemž varianta Max navýšila displej na 6,5". Model Xr byl dalším barevným iPhonem, který zaujal. Zdroje: handyohnevertrag.net a digi.no.

iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max (2019) – teď se zaměřme na fotoaparát

Další trojice modelů stavěla na výbavě svých předchůdců. iPhone 11 oproti modelu Xr získal druhý zadní fotoaparát pro možnost fotit širokoúhlé snímky. Opět platilo, že za danou cenu jde o rozumnou volbu pro většinu zájemců a iPhone 11 se rozhodně stal oblíbeným modelem. V případě dalších modelů šlo již o progresivnější změny. iPhone 11 Pro se opět zaměřil na vylepšení fotografických schopností. Na zadní stranu přibyl další snímač.

Novinka se chlubila již 4násobným optickým zoomem a ultraširokoúhlým fotoaparátem. Přední kamera povýšila rozlišení ze 7 na 12 Mpx. Noční režim opravdu citelně fotografiím pomohl. U modelu 11 Pro Max je patrná jasná výhoda rozměrnějšího displeje, tím však výčet změn v podstatě končí. Komu tedy úhlopříčka 6,5" přijde přehnaná, není lepší volby než zvolit model 11 Pro.

Historie iPhone, iPhone 11(2019) Historie iPhone, iPhone 11 Pro (2019)
iPhone 11 byl nástupcem modelu Xr, přidal třeba fotoaparát navíc. Ti náročnější volili modely 11 Pro a 11 Pro Max. I oni dostali další fotoaparát. Zdroj: vlastní.

iPhone SE 2020 (2020) – další radost pro příznivce kompaktních smartphonů

Druhá generace menšího telefonu iPhone SE stojí na základech modelu iPhone 8. Při pohledu na oba modely mezi nimi rozdíl neobjevíte. Jinak ale iPhone SE 2020 nabízí pokročilý procesor Apple A13 Bionic z modelu iPhone 11, kapacitu až 256 GB, portrétní režim včetně efektů nasvícení, pokročilou stabilizaci videa či podporu eSIM. V rámci šetření plastového odpadu se nový iPhone SE dodává již pouze s napájecím kabelem, sluchátka a adaptér lze využít z předešlého iPhonu.

iPhone SE je stále populární volbou i v těchto dnech. V designu staršího iPhonu 8 totiž láká na stále plně dostačující hardwarové parametry a moderní funkce jako mobilní platby, Wi-Fi 6 či bezdrátové nabíjení. I s jedním fotoaparátem si poradí s portrétním focením a za kvalitu fotek a videí se stydět rozhodně nemusí. V rámci jeho cenové hladiny jde o nejdostupnější iPhone na trhu, který je ideálním vstupním bodem do jablečného světa.

Historie iPhone, iPhone SE (2020)
Druhá generace iPhonu SE znovu udělala radost zejména příznivcům kompaktnějších telefonů. Design novinka sdílela s iPhonem 8. Zdroj: vlastní.

iPhone 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max (2020) – z bohaté nabídky si každý vybere

Aby těch modelů jedné generace nebylo málo, iPhone 12 seženeme hned ve 4 modelech. Nejmenší je 5,4" iPhone 12 mini. Telefon s velikostí menší než iPhone SE 2020 překvapí displejem s úhlopříčkou 5,4" a výkonnými vnitřnostmi. Model iPhone 12 již povyšuje úhlopříčku na 6,1", jinak jsou jeho parametry shodné. Změny nastávají až u modelu iPhone 12 Pro, který zadnímu fotoaparátu přihrává navíc další objektiv a senzor LiDAR.

i Nejlepší fotomobily 2023

Nejvyšší model iPhone 12 Pro Max povyšuje fotografické schopnosti ještě o řád výše. Optický zoom pracuje v rozsahu 5násobku, optická stabilizace zvládne posouvat snímač. iPhony řady 12 dále zaujaly natáčením videa v kvalitě Dolby Vision a také přítomností bezdrátové technologie MagSafe pro spojení s vybraným příslušenstvím, třeba peněženkou či bezdrátovou nabíječkou.

Historie iPhone, iPhone 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max (2020) Historie iPhone, iPhone 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max (2020)
Již na samotném designu je znát cenové zaměření jednotlivých modelů. Vlevo hravější barevné varianty modelů iPhone 12 a 12 mini, vpravo pak leštěné hrany modelů 12 Pro a 12 Pro Max. Zdroj: vlastní

iPhone 13, 13 mini, 13 Pro a 13 Pro Max (2021) – modely získávají další TOP funkce

Nový iPhone 13 přichází opět ve 4 variantách a přidává další vítané novinky. Po stránce designu se nijak zvlášť neodlišuje, třebaže užší výřez na přední straně a nové barevné varianty potěší. Opět výkonnější procesor Apple A15 Bionic není překvapením a konkurence to má znovu o pořádný kus těžší. Modely Pro získávají některé funkce navíc. iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max tak třeba obdržely displeje s obnovovací frekvencí 120 Hz.

i iPhone 13 (RECENZE): revoluční není, přináší ale povedená vylepšení

Kapacity modelů byly navýšeny, kdy základní paměťová varianta je 128 GB. Modely Pro a Pro Max pak dosahují až 1 TB paměťového prostoru. Nebyl by to Apple, kdyby se opět nepustil do vylepšení skvělého fotoaparátu. Všechny iPhony 13 dostávají vylepšenou optickou stabilizaci a filmařský režim pro efektní rozmazání pozadí u videa. Modely Pro přichází s makrem a lepší světelností pro vyšší kvalitu při nedostatku světla. iPhone 13 mini je možná posledním malým telefonem Applu. Spekuluje se, že příští rok jej Apple vypustí a bude se soustředit na větší modely.

Historie iPhone, iPhone 13, 13 mini (2021) Historie iPhone, iPhone 13 Pro a 13 Pro Max (2021)
iPhony 13 přináší jen lehké změny ve vzhledu, třeba nové barevné varianty. Ty hlavní změny se odehrávají uvnitř. Zdroj: vlastní.

Jaká bude budoucnost iPhonu?

O dalších generacích smartphonu Apple iPhone lze zatím pouze spekulovat. Obecně jsou očekávány funkce, ve které se doufalo již u iPhonů 13. Spekuluje se například, že pro lepší spojení se světem i z kritických míst bude s budoucími iPhony možné volat a psát přes satelit. Po již druhé generaci sdílící stejný design se u budoucího iPhonu čeká změna ve vzhledu. S tím souvisí třeba ještě větší minimalizace výřezu či rovnou může dojít na jeho odstranění díky použití poddisplejové selfie kamery.

Kromě vyššího výkonu dojde třeba i na navýšení rozlišení zadních fotoaparátů. Specialitou by mohl být model iPhonu bez nabíjecího konektoru, čímž by Apple ukázal bezdrátovou budoucnost. Již nyní jsou telefony běžně dobíjeny bez kabelu a příslušenství jako sluchátka AirPods si vystačí s Bluetooth spojením. Kdy na iPhone bez konektoru dojde, zatím není jasné. S jistotou ale lze říci, že ani v budoucnu Apple nepoleví a bude nadále své telefony vybavovat tím nejlepším.

i Mohlo by vás zajímat

iPhone byl, je a bude bedlivě sledovaným telefonem. Jakýkoliv nedostatek je popotahován a zveličován, ale to je pouze daň za to, že jde o populární mobil, který změnil směřování chytrých mobilních telefonů. Za dobu jeho existence si prožil mnohé a základna jeho příznivců je velmi velká. Jaké budou další generace tohoto telefonu a čím vším nás zase překvapí? To se teprve uvidí.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03