Obnovit stránku

Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

Síť GSM byla ve své době revolucí a používá se i dnes

• Autor: Redakce

Žijeme v moderním světě, kde téměř každý nový telefon využívá superrychlých mobilních sítí 5G a už teď se na obzoru pomalu rýsuje nová technologie 6G. Jak do toho spadá stařičké GSM neboli síť 2G, která nedávno oslavila 30. narozeniny? Podíváme se, kde všude dnes ještě mobilní sítě druhé generace najdete, co všechno dokážou a jak dlouho je ještě bude možné využívat.

i

Kdy dojde k vypnutí 2G sítě? Zjistíte v závěru článku. Pokud ale chcete rychlou odpověď, pak 2G sítě budou vypnuty v roce 2028. Termín se ovšem může změnit.

GSM 2G sítě

GSM (sítě 2G) – OBSAH

  1. Jak šel s technologií GSM čas
  2. Standard GSM spojoval lidi po celém světě
  3. Sítě druhé generace jsou u nás stále velmi rozšířené
  4. Kdy dojde k vypnutí 2G sítě neboli GSM v ČR?

i

Co znamená zkratka GSM?

Zkratka GSM znamená „Groupe Spécial Mobile“. Původ je francouzský a pochází z názvu pracovní skupiny, která navrhla první verzi standardu a byla založena v roce 1982.

Jak šel s technologií GSM čas

Pojďme si nejprve povědět něco o tom, jak to s GSM vypadalo v minulosti. Vůbec poprvé se sítě druhé generace objevily roku 1991 ve Finsku a tehdy ještě sloužily čistě pro telefonní hovory. Šlo o vůbec první telekomunikační síť na digitální bázi, díky čemuž se uživatelé mohli poprvé oprostit od pouhého telefonování. Objevily se první SMS zprávy a po rozšířeních GPRS a EDGE o pár let později dokonce internetové připojení. O tom, že byla technologie opravdu revoluční, svědčí i fakt, že sítě 3G přišly až o více než 10 let později.

i

GSM je sice především pro mobily, v nabídce však máme i moduly pro notebooky nebo dokonce přes GSM ovládané chytré zásuvky.

Standard GSM spojoval lidi po celém světě

Na svou dobu toho GSM dokázalo opravdu spoustu. Uživatelé mohli telefonovat v dosud nevídané kvalitě, posílat první SMSky a operátoři začali poskytovat spoustu dodatečných služeb jako hlasové schránky nebo přesměrování hovoru. Vynález SIM karty pak umožňoval bez problémů měnit telefony za nové beze strachu o ztrátu kontaktů. Standardy GPRS a EDGE pro přenos mobilních dat pak fungovaly trochu jinak, než jsme dnes zvyklí. Zákazník neplatil za objem spotřebovaných dat, nýbrž za dobu, kterou na webu strávil, podobně jako u běžného volání.

SIM karty
SIM karta byla jedním z nejdůležitějších vynálezů, které GSM sítě umožnily.

Sítě druhé generace jsou u nás stále velmi rozšířené

Možná vás napadá otázka, k čemu vlastně 2G potřebujeme v době, kdy jsou k dispozici mnohem rychlejší standardy. Odpověď je jednoduchá. Velká většina moderních telefonů stále využívá GSM k uskutečňování hovorů. Proč? Jde o to, že novější VoLTE má, zejména u nás, velmi složitou podporu. Někteří operátoři tuto službu nabízí, jiní ne a další jen na určitých místech v Česku nebo s různými podmínkami. GSM volání oproti tomu funguje spolehlivě kdekoliv, kde máte signál.

i

Ačkoliv je volání přes GSM telefon často spolehlivější než přes sítě LTE, provozovatelé se obávají především bezpečnosti. Ta už totiž v dnešní době není nijak výrazně dobrá, proto se Google rozhodl do nejnovějších verzí operačního systému Android přidat možnost 2G sítě softwarově vypnout.

Dalším důvodem, proč jsou GSM sítě stále mezi námi, jsou pochopitelně starší telefony, ale i novější tlačítkové telefony. Ty jsou u některých uživatelů stále velmi oblíbené, ačkoliv nemají modemy pro nové generace mobilních sítí. Operátoři tyto zákazníky pochopitelně nemohou zanedbat. Právě proto se u nás i dnes přes GSM dovoláte, i když například podporu 3G už mnoho operátorů ukončilo.

Tlačítkové telefony
Velká obliba tlačítkových telefonů je jedním z důvodů, proč u nás podpora 2G sítí pokračuje.

Kdy dojde k vypnutí 2G sítě neboli GSM v ČR?

I když u nás GSM telefon stále funguje a ještě fungovat bude, ve světě tomu tak není. Technologické velmoci schopné vypilovat VoLTE už podporu ukončily. Co se však týče GSM v ČR, nemusíte si, zejména díky velké oblibě tlačítkových telefonů, dělat starosti. Dle aktuálních plánů by k vypnutí 2G sítě u nás mělo dojít nejdříve v roce 2028.

i Mohlo by vás zajímat

Standard GSM, potažmo mobilní sítě 2G ukazují, že ne každá starší technologie může být snadno nahrazena. Někdy si zkrátka jednodušší, ale spolehlivě fungující systémy dokáží najít své zájemce i o desítky let později. Kdo ví? Třeba u nás GSM přežije i 4G.

Mobilní telefony iPhone Telefony s Androidem

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB02