Obnovit stránku

Nokia X30 (RECENZE): Povedená střední třída s jedním neduhem

Nokia G30

Nokia X30 (RECENZE): Povedená střední třída s jedním neduhem


Světově proslulá značka Nokia patřila svého času mezi lídry mobilního světa a model Nokia 3310 dodnes platí za legendu. Pak se svého času finská společnost trochu ztratila z čelných pozic mobilního vývoje. Před pár lety se, už s novým čínským vlastníkem, vrátila a zaujala nejen aktualizovanou tlačítkovou legendou, ale i velmi zajímavými dotykovými modely. Ty už nemají ambici měnit mobilní svět a ohrožovat pozici velkých hráčů, přesto ledacos zajímavého nabídnou. Jak v tomto ohledu obstojí nová Nokia X30? Odpovíme v naší recenzi.Recenze

Autor: Jiří V. Matýsek

Nokia X30 (RECENZE) – OBSAH

 1. Nokia X30 vyznává udržitelnost
 2. Nokia X30 je vyrobena z recyklovatelných materiálů
 3. Displej Nokia X30 se povedl
 4. Výkon Nokia X30 je na papíře skvělý, problematická je ale optimalizace
 5. Nokia X30 fotí velmi solidně, výrazněji ale nepřekvapí
 6. Nokia X30 si zaslouží pochvalu za baterii
 7. Používání Nokia X30? V zásadě bez problémů
 8. Recenze Nokia X30 – hodnocení

Nokia X30 vyznává udržitelnost

Tvrdit však, že je Nokia X30 jen tak tuctovým telefonem, by bylo vůči novince samotné značně nespravedlivé. Když už nic jiného, tak Nokia vykročila na cestu udržitelnosti a dělá to, alespoň z těch telefonů, které mi v poslední době prošly rukama, dobře. U většiny z nich by se totiž dalo položit rovnítko mezi udržitelnost a „nedáme tam nabíječku“. U Nokia X30 slovo „udržitelnost“ zastává podstatně hlubší význam.

Nokia X30, recenze, balení Nokia X30, recenze, balení
Balení z recyklovaného materiálu skrývá vedle telefonu Nokia X30 pouze nabíjecí kabel. A taky spoustu brožurek s návody.

Samotný telefon Nokia X30 z velké části tvoří recyklovatelné materiály (o tom podrobněji níže) a dorazil v krabičce rovněž z recyklovaného papíru. Ten je na omak příjemně hrubý. Potisk se vyznačuje jednoduchostí, pouze nápis poukazující právě na ekologičnost celého zařízení výrobce zasadil do zeleného pruhu. Uvnitř krabičky bychom marně hledali byť jen kousek plastu. Z jemného papíru je i pouzdro, v němž je telefon uvnitř krabičky uložen.

Kromě mobilu se v krabičce ukrývá i obligátní dobíjecí kabel – ten v krabičce není snadné najít, schovává se pod dvojitým dnem – klíček na otevření šuplíku na SIM kartu a také deset (!) sešitků s návodem na prvotní spuštění v různých jazycích. Dovedu si představit, že by to šlo vyřešit pomocí QR kódu nebo jedním obrázkovým návodem, ale na druhou stranu i chápu, že některé informace musí být ze zákona v papírové podobě. Tahle hromada papírů sama o sobě, zohledníme-li ekologický koncept Nokie X30, poněkud bije do očí.

Nokia X30 je vyrobena z recyklovatelných materiálů

Udržitelnost se promítla i do konstrukce samotného telefonu. A nutno říct, že velice pozitivně, protože díky rámu ze 100% recyklovaného hliníku působí Nokia X30 vážně bytelně, ale zároveň není nijak těžká do ruky. Jenom trochu studí, ale to zase nebude problém například v letních měsících. Hliníkový je i výrazný fotomodul ve tvaru obdélníku se zakulacenými rohy, přičemž samotná část s objektivy mírně vystupuje v jakémsi schůdku. Fotomodul vyčnívá poměrně dost, přesto telefon dobře drží na rovné ploše, houpání není nijak hrozné.

i Motorola Edge 30 Ultra (RECENZE): Vlajkových lodí se jen tak nezalekne

Záda telefonu přibližně ze 64,5 % obsahují recyklovatelné materiály. Mají matný a na dotyk příjemný povrch a hlavně na něm neulpívají otisky prstů a mastnota. Telefon se díky rovným hranám vyznačuje velmi dobrou ergonomií a dobře se drží. Svými rozměry patří spíše mezi středně velké přístroje, obsluha jednou rukou je bezproblémová. Dovedu si ale představit, že pro uživatele s většíma rukama Nokia X30 úplně nebude.

Zmínku si zaslouží i nadstandardní ochrana displeje, chrání jej špičkové sklo Corning Gorilla Glass Victus. Samotný telefon pak drží certifikát na ochranu dle IP67.

Nokia X30, recenze, design Nokia X30, recenze, design
Nokia X30 kombinuje hliníkové rámečky s plastem a chlubí se velkým podílem recyklovaných materiálů.

Displej Nokia X30 se povedl

Nokia X30 informace zobrazuje na 90Hz AMOLED displeji, který ohraničují – když už ne vyloženě výrazné, tak minimálně nepřehlédnutelné – rámečky kolem celého jeho obvodu. To je, alespoň pro mě, docela velká vada na kráse. Nevadí, ale prostě tady jsou a budete je při používání vnímat. Povrch displeje narušuje pouze docela malý průstřel pro selfie fotoaparát.

Recenze, Nokia X30, design
Reproduktor je na Nokii X30 jen jeden, a je to znát.

Nokia X30 výborně podává barvy. Jsou syté, ale zároveň živé, obraz je ostrý a v zásadě plynulý. 90Hz obnovovací frekvence na plynulosti pohybu po webových stránkách nebo v prostředí telefonu prostě poznáte.

Výkon Nokia X30 je na papíře skvělý, problematická je ale optimalizace

Nová Nokia X30 působí dojmem vyvážené střední třídy, která v oblasti hardwaru dokáže příjemně překvapit. Za necelých dvanáct tisíc se vám totiž dostane solidní porce výkonu. Kombinace Snapdragonu 695 5G s 8 GB RAM (na vyzkoušení jsme dostali verzi s vyšší pamětí, k dispozici je i 6 GB, jež pořídíte zhruba o tisícovku levněji) představuje naprosto bezproblémovou hodnotu, která by měla být pro běžné používání dostatečná a poradit by si měla i s lecjakou hrou.

i Vrcholný procesor MediaTek Dimensity 9200 s podporou ray tracingu je zde

Záměrně píšu podmiňovací způsob, protože realita používání je trošku jiná. Ačkoliv je výkon na papíře dostatečný, v praxi jsem se docela často setkával se sekáním. A to i při tak bezproblémových činnostech jako procházení zpráv od Google. Scrollujete po obrazovce a ejhle, škubnutí. O kus dále další. Totéž se stávalo i při běžném prohlížení systému. Těžko říct, možná za to může jen horší optimalizací čistého Androidu 12 a nějaký ten budoucí patch to vyladí. Každopádně, jedná se o jen obtížně přehlédnutelnou chybu, která sice není fatální, ale není úplně optimální se s ní potkat u výrobce tohoto formátu. Paradoxně byl výkon telefonu Nokia X30 lepší v herním prostředí.

Nokia X30, recenze, screenshot Nokia X30, recenze, screenshot Nokia X30, recenze, screenshot
Čistý operační systém Android 12 je jedním z velkých lákadel Nokie X30. Přesto se to bez pár zbytečných aplikací neobešlo.

Nokia X30 fotí velmi solidně, výrazněji ale nepřekvapí

Velmi pozitivním překvapením nové Nokie X30 je fotoaparát. Sestava i rozlišení ve své třídě nepřekvapí – dostaneme pouze duální fotoaparát v kombinaci 50Mpx hlavní snímač a 13Mpx širokoúhlý objektiv s úhlem záběru 123°. Chválu si zaslouží i to, že se výrobce nepokusil přidat třetí oko v podobě makra, které bývá v této třídě běžně a ve většině případů nemá větší opodstatnění.

i

Poco M5s (RECENZE): pěkný a solidní telefon za méně než 5 tisíc korun

Výsledky této sestavy mě velmi příjemně překvapily. Syté, ale v zásadě použitelné barvy (možná tu červenou telefon trochu nerealisticky vytahuje) – a to i v interiérech za umělého osvětlení, slušná úroveň podání detailů, ostrost. Věřím, že na focení momentek bude telefon úplně v pohodě, byť v některých ohledech je obraz jaksi měkký, bez kontrastu. 

Pozitivně dopadly i noční fotky. Jistě, při větším přiblížení výsledných snímků už vyvstanou problémy se zaostřením a větším zrnem. Standardní zobrazení ale zajistí solidně prokreslené fotky s dobrou atmosférou. A ta kupodivu funguje lépe bez zapnutého nočního režimu, který fotky produkuje o něco prosvětlenější, ale bez jakékoliv větší přidané hodnoty. Snad jen ta lepší redukce šumu. A pak si vyberte…

Nokia X30, recenze, fotoaparát
Fotomodul působí na zádech telefonu Nokia X30 bytelně a vypadá velmi dobře.

Povedlo se i natáčení videa, škoda jen, že do maximálně Full HD. Výborně dopadla optická stabilizace obrazu. Výsledným záběrům to propůjčuje vcelku profesionální dojem. Pro natáčení videa využijete i speciální kino mód, který můžete využít pouze na šířku – chce se napsat hurá, protože videa na výšku jsou mor nejen sociálních sítí – a následně umožňuje korekci barev pomocí série filtrů, podobně jako např. na Instagramu. Škoda, že tuto úpravu nelze aplikovat selektivně, ale pouze na celé video.

Co mě však docela zarazilo a negativně se projevilo na uživatelském zážitku, je doba, po kterou telefonu trvá, než přepne mezi jednotlivými objektivy, resp. režimy. Pořád jsou to vteřiny, ale pokud chcete zachytit něco rychle, jsou to cenné vteřiny. Některé telefony přepínají prakticky okamžitě, u Nokie X30 prostě prodlevy pocítíte a docela to plynulosti při používání telefonu vadí.

i

iPhone 14 (RECENZE): decentní novinky ve starém známém provedení

Recenze Nokia X30 – ukázkové snímky

Nokia X30, recenze, galerie Nokia X30, recenze, fotoaparát Recenze Nokia X30, recenze, galerie Recenze Nokia X30, recenze, galerie Recenze Nokia X30, recenze, galerie Recenze Nokia X30, recenze, galerie Recenze Nokia X30, recenze, galerie Recenze Nokia X30, recenze, galerie Recenze Nokia X30, recenze, galerie

Nokia X30 si zaslouží pochvalu za baterii

Nokii X30 pohání baterie o kapacitě 4 200 mAh. To je spíše průměrná hodnota, nicméně zkušenosti ukázaly, že samotná velikost baterie nemusí být nutně určující. Hodně záleží na tom, jak telefon optimalizuje různé způsoby použití, a tedy i spotřebu energie. A Nokia X30 si v tomto ohledu vede velice dobře.

Méně nároční uživatelé mohou spolehlivě počítat se dvěma dny používání, pokud více hrajete hry nebo sledujete videa (počítejte tak s jedním procentem na 20 minut Full HD, nejvíce energie spotřebuje podle očekávání natáčení videí a hraní her, to baterie docela rychle mizí), den s tímhle telefonem bez problémů dáte. V tomto ohledu je tak Nokia X30 velice praktická, a pokud hledáte zařízení, které nebudete muset pořád dobíjet nebo s sebou nosit powerbanku, abyste vůbec dali směnu v práci, tohle by mohla být dobrá volba.

i Telefony Redmi Note 12 se toho nebojí. Přináší 200Mpx fotoaparát i 210W rychlonabíjení

Nabíjení umožňuje Nokia X30 pouze drátové a s maximálním výkonem 33 W, což je opět vcelku dostatečné, nicméně 33W nabíječku v balení nenajdete, tudíž jsem ani netestoval, za jak dlouho se telefon s touto nabíječkou dobije.

Používání Nokia X30? V zásadě bez problémů

Střední třída telefonů už dlouho čeká na skutečně výjimečný telefon. A Nokia X30 to taky nebude. V součtu všech výhod i nevýhod jde o nesmírně praktický telefon, u kterého dělá radost jeho designová střídmost kladoucí důraz na to, aby se telefon dobře používal. Chválu zaslouží i ergonomie či skvělý displej.

Poněkud ale, jak už jsme psali výše, hapruje optimalizace. Na různá zaškobrtnutí, záškuby a zpomalení budete narážet docela pravidelně a nejčastěji právě při pohybu v samotném operačním systému. Tím je čistý Android 12. No, čistý... pár balastních aplikací tu stejně najdeme, naštěstí toho nejsou takové hromady jako u jiných výrobců. Hodí se Netflix i Spotify, ale poněkud postrádám smysl použití ovládací aplikace pro GoPro kamery nebo Express VPN. V obou případech se jedná o velmi úzce zaměřený software.

Nokia X30, recenze, design
Nokia X30 velmi dobře padne do ruky. Z pohledu ergonomie se jedná o velmi dobře zpracovaný telefon.

Poněkud přebývá také aplikace MyDevice, která sice umožňuje přístup k některým nastavením, slouží ale hlavně jako platforma pro zobrazování reklam výrobce. Počítat můžete s kompletní sadou aplikací od Google. Drobnou výtku si zaslouží i reproduktor, který je pouze jeden a zní opravdu placatě. Prostě nic, co byste chtěli poslouchat dlouhodobě. U sluchátek se počítá pouze s bezdrátovou variantou, nezůstalo ani místo na paměťovou kartu, což ale s kapacitou 256 GB zas tak moc nebolí.

Díky Androidu 12 se s Nokií X30 sžijete velmi rychle a bez problémů. Vlastně není nic třeba hledat, nastavení jednotlivých prvků je přesně tam, kde jej čekáte. Telefon reaguje, jak má, uživatel netápe.

i

Google Pixel 7 a 7 Pro (PREVIEW): kupa nových funkcí v elegantním kabátku

Nokia X30 – hodnocení

Nokia X30; recenze

Nokia X30

Mobily

Nokia si svou pověst buduje postupně a model X30 by mohl být z těch, který by značku mohl opět zviditelnit – alespoň v té střední třídě, která konkurencí doslova přetéká. Pro řadu uživatelů může být lákavý udržitelný přístup, Nokia X30 ale nabídne i velmi slušné parametry, zejména displej a baterii se solidní výdrží. Povedený telefon.

Klady

 • Skvělý displej
 • Výdrž baterie
 • Čistý Android
 • Udržitelný přístup

Zápory

 • Trhání systému
 • Horší kontrast u fotek
 • Chybí jack na sluchátka
 • Chybí slot na SD kartu
i Mohlo by vás zajímat

Nokia X30 není bezchybný telefon, to ostatně poslední Nokie nebyly. Zároveň ale rozhodně není zklamáním. Dojmy z jeho používání jsou nakonec velmi pozitivní. Velice dobrý displej, skvělá výdrž baterie, provedení s důrazem na udržitelnost, slušné fotoaparáty. Ale jsou tu i neduhy v čele s věčným zasekáváním. Věřme ale, že se to výrobci podaří doladit, protože ďábel se skrývá v detailech a zrovna tento na telefon to nejlepší světlo nevrhá.

Matěj Toul

Jiří V. Matýsek

Moje jméno je Jiří V. Matýsek a jsem psavec tělem i duší. Baví mě technika, rád píšu o mobilních telefonech, počítačích a dalších technologiích. Největší vášní mimo práci je ovšem hudba - i o ní píšu - recenze a reporty z koncertů - a jsem sběratelem hudebních nosičů všeho druhu. Příležitostně fotím, nepohrdnu ale ani dobrou knihou nebo počítačovou hrou.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19