Obnovit stránku

Obsah alkoholu (PŘEHLED)

• Autor: Redakce

Obsah alkoholu je u alkoholických nápojů klíčovým parametrem, který je potřeba sledovat. Alkohol totiž může za všechno: Zpočátku za euforické stavy a rozjařenost, později ve větším množství za ztrátu zábran, malátnost, nekoordinované pohyby a v těch nejhorších případech i bezvědomí. A to nemluvíme o ránech s kocovinou. Jednotlivé druhy alkoholických nápojů se procentem alkoholu navzájem liší. Kolik alkoholu je ve vínu, pivu nebo destilátech?

Obsah alkoholu

Obsah alkoholu - OBSAH

  1. Nejsilnější destiláty mají až 70 % alkoholu
  2. Pivo: Obsah alkoholu
  3. Obsah alkoholu ve víně
  4. Obsah alkoholu v destilátech

Nejsilnější destiláty mají až 70 % alkoholu

Procento alkoholu v nápojích můžeme de facto chápat jako údaj o tom, jak moc je daný nápoj (pivo, víno, destiláty) silný. Čím silnější, tím i větší množství alkoholu obsahuje. A o to rychleji se dostaví opilost a alkohol se bude z těla déle odbourávat. Pochopitelně vznikají i další zdravotní rizika zdravotních následků, ať už dlouhodobých nebo těch akutních, daných stavem opilosti. Obsah alkoholu je nejnižší v pivu, pokud tedy v tuto chvíli nebudeme počítat nejrůznější speciály. Potom následuje víno a největší procento alkoholu najdeme v různých druzích destilátů. Konkrétní čísla pak nabízí následující tabulky.

Pivo: Obsah alkoholu

Obsah alkoholu v pivu se pohybuje v rozmezí od 0,5 do 20 %. Stopové množství piva najdeme i tzv. nealkoholickém pivu. V tomto kontextu je nutné poukázat na jednu věc: Stupňovitost piva neudává obsah alkoholu. Stupňovitost vyjadřuje procentuální obsah látek, hlavně cukru, které se v chmelovaru uvolní při vaření piva ze sladu do mladiny. Nicméně jistou souvztažnost najít můžeme. Orientační přehled toho, jak jsou na tom vybrané druhy piva, podává následující tabulka:

Typ piva Obsah alkoholu
Nealkoholická piva ~0.5 %
Radler obsah alkoholu ~1,5–2,5
Pivo 8 obsah alkoholu (8°) ~3–3,4 %
Pivo 10 obsah alkoholu (10°) ~3,5–4,5 %
Pivo 11 obsah alkoholu (11°) ~4,6–4,8 %
Pivo 12 obsah alkoholu (12°) ~4,9–5,3 %
Pivní speciály ~5,5 a více

Obsah alkoholu v oblíbených značkách piva

Níže jsme vybrali několik druhů piv a doplnili k nim, kolik alkoholu obsahují.

Značka piva % alkoholu
Gambrinus 10° obsah alkoholu 4,3 %
Gambrinus 11° obsah alkoholu 4,7 %
Gambrinus 12° obsah alkoholu 5,1 %
Radegast 10° obsah alkoholu 4 %
Radegast 12° obsah alkoholu 5 %
Kozel 10° obsah alkoholu 4 %
Kozel 11° obsah alkoholu 4,6 %
Svijany 11° obsah alkoholu 4,8 %
Plzeň 12° obsah alkoholu 4,4 %
Budvar 12° obsah alkoholu 5 %
Guiness obsah alkoholu 4,2 %

Obsah alkoholu ve víně

Podle množství alkoholu se víno dělí na lehká a těžká. Lehká vína mají maximálně 12,5 % alkoholu, těžká vína překračují hranici 13 procent. A jaký má oblíbené prosecco obsah alkoholu? Obsahuje kolem 11 %.

Druh vína Obsah alkoholu
Bílé víno
11 až 13 %
Růžové víno kolem 12 %
Červené víno 13 až 16 %
Dezertní vína 15 až 23 %
Portské víno 19 až 23 %
Rybízové víno 11 až 12 %

i

Pro měření alkoholu v destilátu se využívá zařízení zvané refraktometr. Na optickou část refraktometru se kápne vzorek alkoholu, přiklopí se krytkou hranolu a při pohledu skrz okulár proti světlu stačí odečíst výslednou hodnotu na stupnici.

Obsah alkoholu v destilátech

Destiláty zastupují širokou škálu alkoholických nápojů. Obsah alkoholu v nich obvykle přesahuje hranici 20 % a může stoupat až do docela závratných výšin.

Druh destilátu Obsah alkoholu
Medovina 13,5 %
Rum 37 až 40 %
Whiskey 40 %
Vodka 40 %
Koňak 40 %
Tequila 40 %
Ovocné pálenky 40 až 70 %
Absinth 70 %
i Mohlo by vás zajímat

Informace o množství alkoholu v nápoji je důležitá. Máte jasnou představu o tom, jak moc rychlý bude nástup účinků (opilosti) a jak budou projevy velké. Čím více alkoholu, tím hůře.

Alkohol

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB11