Největší světový veletrh mobilní elektroniky MWC 2024, tedy Mobile World Congress konaný v Barceloně, se završil v posledních dnech prodlouženého února. Vystavovatelé s novinkami v oblasti mobilních telefonů a dalších zařízení opravdu nešetřili. Pojďme se podívat na ty nejzásadnější a nejzajímavější produkty a prototypy, které se v Barceloně předvedly.
Nejnovější vlajková řada Xiaomi 14 se ukázala již v říjnu 2023, tehdy však jen pro čínský trh. Na veletrhu MWC 2024 si telefony Xiaomi 14 a Xiaomi 14 Ultra odbyly své globální představení.
Hlavním tahákem obou telefonů bude již tradičně špičkový výkon, zde zajištěn čipsetem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, dále ale i nová nástavba Androidu. Výrobce ji pojmenoval Xiaomi HyperOS, a byť designem navazuje na starší MIUI, je od základu překopán s umělou inteligencí a lepší optimalizací v jádru.
Pro nikoho asi není překvapením ani to, že se Xiaomi výrazně zaměřilo také na fotoaparáty. Základní model nabídne všestrannou 50Mpx trojici hlavního fotoaparátu s optickou stabilizací, širokoúhlým objektivem a teleobjektivem s optickou stabilizací a 3,2násobným optickým zoomem.
Model Ultra je pak opravdová fotografická špička. Hlavní snímač je zde taktéž 50Mpx, ovšem s 1palcovým formátem a proměnnou clonou f/1,6–f/4,0. Širokoúhlý fotoaparát a teleobjektiv zde doplňuje také čtvrté „oko“. Je jím 50Mpx periskopický teleobjektiv s 5× optickým zoomem.
i
Xiaomi 14 a 14 Pro (PREVIEW): Vlajková loď Xiaomi konečně i v Česku
Xiaomi 14 Ultra (PREVIEW): Top výbava s 1palcovým snímačem i 16 GB RAM
Honor měl svou prezentaci pro MWC 2024 ještě den před samotným konáním a pro nás jednoznačně nejzajímavější novinkou je představení smartphonu Honor Magic6 Pro pro globální trh. Řada Magic6 se podobně jako Xiaomi 14 představila již dříve, ovšem jen pro čínský trh. Na model Pro se však můžeme těšit i u nás a podle parametrů se opravdu máme na co těšit.
Honor nedává konkurenci příliš prostoru. Honor Magic6 Pro pohání Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 a osazen je velkým 6,8" OLED panelem. Velmi zajímavý je také fotoaparát – hlavní je 50Mpx s proměnlivou clonou f/1,4–f/2,0 a optickou stabilizací a doplňuje jej 50Mpx širokoúhlý fotoaparát a 180Mpx periskopický teleobjektiv. Ten zvládne 2,5násobný optický, nebo až stonásobný hybridní zoom.
Aby toho nebylo málo, Honor Magic6 Pro zaujme i poměrně štědrou kapacitou baterie 5 600 mAh a cenovkou těsně nad 30 tisíc korun. Tu navíc výrobce ještě zpříjemňuje předobjednávkovou akcí. Pokud si telefon koupíte do 17. března 2024, můžete uplatnit exkluzivní slevu a telefon získat s velmi lukrativní cenovkou 25 990 Kč. O akci se více dočtete v našem článku.
Představení Nothing Phone (2a) je naplánováno až na 5. března 2024. Výrobce se však nebál rozohnit nadšení fanoušků již pár dní dopředu a na veletrhu MWC 2024 jsme novinku mohli vidět v celé své kráse.
Parametry jsou stále tajemstvím a na veletrhu se telefon schovával za plexisklem – návštěvníci si jej tak osahat nemohli. Ovšem, design je pro telefony Nothing zásadním prvkem a teď už víme, že se novinka od modelu Nothing Phone (2) bude lišit poměrně výrazně.
OnePlus ukázal své nové chytré hodinky OnePlus Watch 2. Mezi jejich hlavní přednosti patří elegantní design, ale zároveň velmi odolná konstrukce z oceli a safírového krystalu – ten kryje ciferník. Hodinky tak nesou certifikát IP68 a MIL-STD-810H a výrobce konkrétně uvádí odolnost proti vodě až do hloubky 50 metrů, nebo třeba odolnost vůči teplotám od -40 až do 70 °C.
Hodinky OnePlus Watch 2 zaujmou také po straně výkonu – jsou totiž vybaveny hned dvěma čipsety. Slabší, BES 2700, se zaměřuje hlavně na energetickou efektivitu. Pohání veškeré funkce hodinek a je aktivní za každé situace.
Pokud však hodinky potřebují více výkonu (při spouštění aplikací, volání přes Bluetooth apod.), probere se ze spánku i druhý, výkonnější čipset Qualcomm Snapdragon W5. V případě potřeby lze druhý čipset zcela vypnout speciálním režimem spořiče baterie, díky němuž hodinky zvládnou až 12 dní provozu.
Zajímavostí je, že jde o první chytré hodinky z portfolia OnePlus postavené na operačním systému Wear OS od Googlu. To znamená hodinky, které se špičkově doplňují s jakýmkoliv Android telefonem, a celou řadu vysoce optimalizovaných aplikací od Googlu, jež znáte z telefonu nebo i počítače. To vše samozřejmě synchronizované napříč zařízeními.
Po nedávných spekulacích, že se Apple a Samsung chystá oznámit své nové chytré prsteny, již konečně víme, že alespoň v případě druhého ze zmíněných výrobců tomu tak opravdu je. Ostatně malý náhled jsme dostali již v lednu během akce Galaxy Unpacked. Na MWC 2024 však jihokorejský výrobce Samsung Galaxy Ring ukázal blíže. Chytré prsteny jsou na poli wearables zatím relativně raritou, a tak by si Samsung v tomto odvětví mohl zajistit, co do velkých mobilních výrobců, prvenství.
O chytrém prstenu od Samsungu toho však stále příliš nevíme. Výrobce odhalil jen design a to, že půjde o obdobu fitness náramků, ovšem na prst. Samsung Galaxy Ring tak bude vybaven několika velmi přesnými senzory, konkrétně tepu, dechu nebo spánkové fáze. Všechna tato data se pak budou přenášet přes Bluetooth do telefonu, kde je budete moci analyzovat v již známé aplikaci Samsung Health.
Společnost Motorola je svými vcelku unikátními až bizarními koncepty proslulá. Ani na MWC 2024 tuto reputaci nenechala ladem a návštěvníci se mohli podívat na telefon, který se nezvykle ohýbá dozadu. K čemu že to je dobré? Za pomoci magnetického pásku na zápěstí si telefon můžete nasadit na ruku jako obrovské „chytré hodinky“. O praktičnosti se zde asi mluvit nedá, ale experimentů není nikdy dost, a i ty nejpodivnější novinky mohou vést k průlomovým technologiím.
Mnozí z vás jistě zaznamenali nejnovější počin Googlu na poli AI chatovacích botů, Google Gemini. Funguje velmi podobně jako známý ChatGPT a poskytuje zhruba stejně kvalitní odpovědi. Největší výhodou oproti konkurenci však má být připravovaný model Gemini 1.5 Pro s neskutečným limitem 1 milionu „tokenů“ – ty si můžete představit jako nějaké základní jednotky, do kterých se převádí veškerý vstup pro model. Milion vystačí asi na hodinu videa, 11 hodin audia nebo 700 tisíc slov textu. Pro srovnání GPT-4 Turbo tokenů zpracuje jen 128 tisíc.
O tom však novinka představená na MWC 2024 tak úplně není. Klíčové je oznámení, že se chatovací bot Google Gemini chystá k nativní integraci do operačního systému Android. V nejbližší aktualizaci si jej budete moci vyzkoušet v aplikaci Zprávy Google, kde budete moci Google Gemini využívat v prostředí, kde běžně píšete zprávy přátelům. Aktualizaci by měla obdržet i aplikace Android Auto určená pro informační panely automobilů.
Dobrou zprávou pro ty, co svou oblíbenou elektroniku chtějí vlastnit co možná nejdéle, je nově oznámená spolupráce Lenovo s iFixit. Tato firma poskytuje náhradní díly a veškeré potřebné náčiní k vlastním opravám, včetně detailního manuálu. K tomu není přímá spolupráce s výrobcem nutně potřeba, nicméně v minulosti jsme takovou dohodu viděli například u telefonu Nokia G42. Jde o to, že jsou zařízení výrobce navržená tak, aby byla samostatná oprava o něco jednodušší. První takto opravitelné notebooky budou modely Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 a T16 Gen 3.
Vedle přímočaře osvěžených modelů notebooků se společnost Lenovo ukázala také s jedním velmi zajímavým konceptem. Řeč je o laptopu s průhledným displejem jako ze sci-fi filmu. Konkrétní koncept měl namísto klávesnice kreslící tablet, který lze ovládat stylusem, případně na něj můžete promítnout holografickou klávesnici a používat notebook jako obvykle. Dle zkušeností návštěvníků MWC je však klávesnice velmi nepříjemná na psaní a poukazují také na to, že průhledný displej aktuálně nemá žádné kloudné využití.
Pravidelný veletrh MWC 2024 je za námi a přinesl hezkou kopu novinek, které nám zároveň dávají okusit, v jakém duchu se ponese zbytek roku. Nám už nezbývá než čekat, zda se vyhlídky naplní a co dalšího si pro nás výrobci nachystali.
Dva roky si museli fanoušci mobilních telefonů, tabletů a dalších zařízení počkat na to, než se znovu otevřou brány výstavních areálů. Jaké novinky nám výrobci z celého světa představí? Očekávání jsou o to větší, protože minulého ročníku se nezúčastnili velcí hráči Samsung, Lenovo, Qualcomm či Google. Letos se má veřejnost dočkat zajímavých představení. A zapůsobit budou chtít i další výrobci.
Například společnost TCL, známý výrobce například mobilních telefonů či třeba televizí, přivezla do Barcelony TCL 30 Series. Tedy novou řadu cenově dostupných telefonů se zajímavým poměrem ceny a výkonu.
Ten nejvyšší z představených modelů, TCL 30 5G, má – jak ostatně název napovídá – i podporu moderních mobilních 5G sítí. Možná je trochu škoda, že pouze jeden, když už podpora 5G sítí přestává být výsadou pouze pro telefony z vyšších cenových pater. Nejvyšší varianta rovněž nabídne Full HD OLED displej, trojitý fotoaparát (50Mpx + 2Mpx makro + 2Mpx hloubkový senzor) a MediaTek Dimensity 700. Telefon bude mít baterii se slušnou kapacitou 5 010 mAh a v Evropě se začne prodávat v dubnu za cenu 249 EUR, což je přibližně 7 500 Kč.
Střední část startovního pole patří dvojici TCL 30 Plus (přibližně 5 500 Kč) a TCL 30 (přibližně 5 000 Kč). Ty nabídnou shodný displej a baterii, přišly ale o 5G. Chod telefonů řídí chipset MediaTek Helio G37. Oba už jsou v evropském prodeji.
Poslední dvojice, tedy TCL 30 SE (asi 4 000 Kč) a TCL 30 E (cca 3 800 Kč), představuje telefony pro nenáročné uživatele. Jejich displeje mají úhlopříčku 6,52 palce a rozlišení 1 600 × 720 pixelů a pohání je chipset Helio G25. Nicméně i u těchto modelů potěší 50Mpx hlavní snímač a velká baterie, v tomto případě s kapacitou 5 000 mAh. Nejslabší model pak přišel o 2Mpx makro, ale nepředpokládáme, že by to byla citelná ztráta. TCL 30 SE se už rovněž prodává, na TCL 30 E si počkáme do dubna.
Realme své nové telefony Realme GT2 a GT2 Pro v Číně představil už před nějakou dobou, až na MWC 2022 si ale nechal jejich evropskou premiéru. A z toho, co už se ví, společně s ohlášenou cenou, která se u varianty Pro bude pohybovat kolem 18 tisíc korun, máme před sebou telefony, které pravděpodobně řádně zahýbou oblastí vyšší střední třídy.
Zejména GT2 Pro totiž svými parametry doslova vyráží dech. Realme svou novinku postavil na zbrusu novém procesoru Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (mimochodem, je to jeden z prvních telefonů s tímto čipem dostupných v Evropě), který navíc chladí špičkové chlazení Stainless Steel Vapor Cooling Plus. Displej je osazen skvělým AMOLED panelem s rozlišením 3 216 × 1 440 pixelů a hráče potěší obnovovací frekvence 120 Hz.
O fotoaparát se postarala společnost Sony. Nabídne 50 Mpx na hlavním snímači a optickou stabilizaci, dalších 50 Mpx na širokoúhlé kameře s úhlem záběru 150° (dosavadní rekord mezi chytrými telefony) a 3Mpx makro s novou technologií přibližování. Telefon nabídne stereo reproduktory a 5 000mAh baterii.
Realme představilo i základní variantu, tedy GT2, která je rovněž podařeným telefonem ze střední třídy. A i tady je to velice slušné, byť taková pecka jako Pro model to není: 6,62" AMOLED displej s Full HD+ rozlišením a 120Hz obnovovací frekvencí, procesor Snapdragon 888, 8 Mpx na širokoúhlém snímači. Jinak je chvályhodně vše ve shodě s vybavenějším bratříčkem. Odhadovaná cena nepřesáhne 13 tisíc korun. Oba telefony se v Evropě začnou prodávat 15. března.
Veletrh MWC není rozhodně pouze o nových mobilních telefonech. Podstatnou část tvoří i představení technologií, které do vývoje tohoto segmentu teprve promluví. Jednou z nich je 150W rychlonabíjení, které představilo Realme.
To by mělo být schopné nabít telefon z 0 na 50 % za pouhých pět minut, přičemž se podařilo eliminovat možné nežádoucí vlivy na baterii. Technologie se jmenuje UltraDart Charge (UDCA) a podle společnosti se jedná o průlom. Technologie poskytuje výkon od 100 do 200 W, její součástí je i zvýšení nabíjecího proudu a zároveň kontrola zahřívání, která baterii udržuje pod 43 °C. Prohlubuje se tak i bezpečnost užívání. Realme tvrdí, že baterie si udrží 80% kapacitu při více než 1 000 kompletních nabíjecích cyklech.
Premiérově by se UDCA mělo objevit v připravovaném modelu Realme GT3 Neo. Kdy k tomu však dojde, Realme neuvedlo.
Firma Poco přivezla do Barcelony dvojici nových telefonů, navazující na oblíbené řady této značky – Poco X4 Pro 5G a Poco M4 Pro. Oba přístroje spojuje použití AMOLED panelu a také příznivá cena.
Poco X4 Pro 5G je prvním z nejvyšší řady telefonů od Poco, který má 5G. Čínská společnost jej osadila AMOLED panelem s úhlopříčkou 6,67 palce, 120Hz obnovovací frekvencí a vysokým jasem. Jádrem telefonu je procesor Snapdragon 695 v souhře se 6, resp. 8 GB a podporou virtuální paměti, která může celkový výkon RAM zvětšit o solidní 2, resp. 3 GB(u vyšší z obou konfigurací).
Zajímavostí je, že se Poco X4 Pro 5G odmítá zbavit sluchátkového konektoru a v hybridním slotu nechává místo na SD kartu. Hlavní fotoaparát nabídne 108 Mpx, což je více než dvojnásobek oproti X3. Sestavu doplňuje 8Mpx ultraširoký snímač a zase, poněkud do počtu, 2Mpx makro. Baterie s kapacitou 5 mAh se nabíjí bleskově – výrobce slibuje 67W rychlonabíjení. Poco X4 Pro 5G se začne prodávat na začátku března.
Druhá novinka se jmenuje Poco M4 Pro. I tady máme jednu premiéru, telefon jako první v sérii M využívá AMOLED displej – v tomto případě s úhlopříčkou 6,43", rozlišením 2 400 na 1 080 px a 90 Hz obnovovací frekvence. Co se procesoru týče, volba padla na Helio G96. I zde je pak k dispozici 6 nebo 8 GB RAM a rovněž lze využívat virtuální RAM a rozšířit si ji na úkor úložiště. Soustavě fotoaparátů vévodí 64Mpx hlavní snímač, dále je zde klasika v podobě 8Mpx širokoúhlého a 2Mpx makra. Nikterak nepřekvapí 5 000mAh baterie s 33W nabíjením. Veskrze se tak jedná o velice solidní telefon, který se do prodeje dostane 2. března.
Xiaomi – další novinky:
Čínská výrobce se na MWC 2022 pochlubil řadou telefonů Honor Magic4, chytrými hodinkami Honor Watch GS 3 a True Wireless sluchátky Honor Earbuds 3 Pro. Pojďme se na ně podívat.
Řada Magic4, kterou čínská společnost předvedla hned první den barcelonského veletrhu, obsahuje dva modely, klasickou a Pro variantu.
Magic4 Pro se může chlubit 6,81palcovým LTPO OLED panelem s rozlišením 2 848 × 1312 pixelů a designovou záležitostí je fakt, že je displej zakřivený na všech čtyřech stranách. A bez 120Hz obnovovací frekvence by to už skoro ani nešlo. Srdcem telefonu je procesor Snapdragon 8 Gen 1, který bude v pracovat v souhře s až 12 GB paměti RAM. Baterie má v tomto případě 4 600 mAh a podporu extra rychlého 100W nabíjení a 50W bezdrátového nabíjení.
Výrazným designovým prvkem telefonu Magic 4 Pro je masivní kruhový modul fotoaparátů. Dominuje mu dvojice 50Mpx hlavního snímače a ultraširokého s úhlem záběru 122°. Doplňuje ji teleobjektiv s 64 Mpx, 3,5násobným optickým a 100násobným digitálním zoomem. Nechybí laserový snímač hloubky dToF a Flicker senzor či možnost natáčení videí ve 4K. Pro úplnost doplňme ještě stereo reproduktory s DTS:X Ultra Sound, podporu všemožných forem konektivity a certifikaci IP68.
Varianta Honor Magic4 si uchovává základ v podobě chipsetu a dvojice 50Mpx fotoaparátů, jinak se ale od modelu 4 Pro liší. V prvé řadě je to jiný typ panelu – pouze OLED s rozlišením 2 664 × 1 224 bodů, úhlopříčky jsou shodné. Displej je rovněž zakřivený pouze na dvou stranách. Baterie je o kousek větší, nicméně kapacita 4 800 mAh je v tomto případě vyvážena pomalejším 66W nabíjením. Teleobjektiv u tohoto modelu má pouze 8 Mpx s 5× optickým a 50× digitálním zoomem a OIS. Certifikace odolnosti je v tomto případě IP64.
Oba telefony od společnosti Honor budou k dispozici ve čtyřech barevných variantách a prodávat se začnou „někdy ve druhém čtvrtletí“, což není úplně přesné. Nepotěší ani cenovky, základní model v kombinaci 8 GB a 256 GB paměti vyjde téměř na 900 EUR (přibližně 23 500 kč), stejná konfigurace u Pro verze pak dokonce na více než 1 000 EUR (přibližně 26 000 Kč).
Honor představil i chytré hodinky Honor Watch GS 3. Nabídnou 1,44palcový AMOLED displej s vysokým jasem, a tím i skvělou čitelnost za všech okolností. Hodinky jsou voděodolné až do 5 ATM, nabídnou stovku sportovních režimů a rovněž senzor PPG pro neustálé sledování srdečního tepu – a mají i mikrofon a hlasitý reproduktor. Termín, od kdy se začnou prodávat, zatím představen nebyl. Známá je ale cena, která v přepočtu přesáhne 5,5 tisíce korun.
Zajímavě vypadají i True Wireless sluchátka Earbuds 3 Pro. Například tím, že dokáží měřit tělesnou teplotu. To je poměrně neobvyklá funkce, kterou konkurence zatím nenabízí. Sluchátka mají podobu špuntů a vzhledově nemají daleko například k AirPods Pro, a to samotnými špunty i nabíjecím pouzdrem. Mimochodem výdrž má být 6 hodin a dobíjecí pouzdro jim poskytne šťávu na dalších 24 hodin. Zájemci se mohou těšit na ANC, tedy aktivní potlačení hluku. Při zapnutí této funkce pak samozřejmě výdrž na baterii klesá. Výrobce uvádí 11mm měniče a odolnost IP54 (u pouzdra IP52). Cena má být 199 eur, tedy přibližně 5 200 Kč.
Jsou tu vlajkové lodě, které každého zajímají – a pak jsou tu i levné telefony, které cílí na méně náročné zákazníky. Přesně takové přivezly vedle již výše zmíněného TCL také společnosti Nokia a ZTE.
Nokia představila tři levné telefony řady C - Nokia C21, C21 Plus a C2 (2nd generation). Obě C21 nabídnou shodný 6,5palcový displej s rozlišením 1 600 × 720 pixelů, procesor Unisoc SC9863A a oba telefony budou k dispozici se 2 GB, 3 GB nebo 4 GB (v případě plusové verze, která tak bude mít tři varianty) paměti RAM. Odlišnosti panují v oblasti fotoaparátů. Nokia C1 si musí vystačit pouze s 8 Mpx na zádech a 5 Mpx selfie kamerou, C1 Plus nabídne kombinaci 13 Mox + 2 Mpx, vepředu 5 Mpx. Prodeje by měly začít v březnu a cena se bude pohybovat v přepočtu kolem 3 000 Kč.
Úplně základním telefonem pak bude Nokia C2 (2nd generation). Rozlišení 960 × 480 pixelů a 1 či 2 GB paměti, baterie pak 2 400 mAh. A cena? Kolem 2 000 Kč.
S novou řadou dostupných telefonů přispělo i ZTE. Jejich řada Blade V40 nabídne 4 modely, přičemž každý staví do popředí jiný aspekt: Blade V40 5G podporu moderních sítí, Blade V40 Pro rychlé nabíjení, Blade V40 velký displej s Full HD+ rozlišením a konečně Blade V40 Vita, který kombinuje velkou 6 000mAh baterii a UFS 2.2 úložiště. Jestli se ale zrovna tyto telefony podívají i k nám, zůstává zatím neznámé.
OnePlus 10 Pro už je nějakou dobu k dispozici, ale ty, kteří čekali nějaké jeho další varianty, zklameme. Nebudou. Potvrdili to zástupci firmy OnePlus na MWC 2022. Místo toho se chtějí zaměřit na širší portfolio telefonů v různých cenových hladinách. A jednou z novinek, kterou OnePlus připravuje na letošní rok, bude 5G telefon opatřený velmi příznivou cenovkou. Kdy se tak stane, co telefon nabídne a hlavně kolik bude stát, je ale zatím nejasné. OnePlus se rovněž pouští do produkce bezdrátových sluchátek a také chytrých hodinek.
Firma rovněž ohlásila posun v oblasti rychlého nabíjení. Podobně jako Realme atakuje 150 W a čas nabíjení z nuly na 50 % za pět minut. Jejich metoda by měla udržet baterii na 80 % původní kapacity dokonce po 1 600 nabíjecích cyklech. Tohle všechno by měl umět telefon, který firma pravděpodobně představí už ve druhém čtvrtletí tohoto roku.
Čínská společnost Oppo odhalilo svou letošní vlajkovou řadu Find X5 a také ohebný Find N. V sérii Find X5 najdeme dva zajímavé modely, X5 a X5 Pro.
Oppo Find X5 Pro je jasnou špičkou toho, co tenhle čínský výrobce aktuálně nabízí – a odolné keramické tělo s certifikovanou odolností na IP68 je jenom začátek. Displej má 6,7 palce a rozlišení 3 216 × 1 440 pixelů, chlubit se může adaptabilní obnovovací frekvencí (od 1 do 120 Hz). Chrání ho odolné sklo Gorilla Glass Victus.
Není nijak překvapivé, že je srdcem telefonu Snapdragon 8 Gen 1, protože nic lepšího na trhu momentálně k dispozici není. K tomu 12 GB RAM a 512 GB paměti v nejvyšší konfiguraci. Fotoaparáty jsou k dispozici v konfiguraci 50 + 13 + 50 Mpx a slibují pokročilou optickou stabilizaci i skvělé noční fotografie. Díky pokročilé redukci šumu by mělo být na velmi dobré úrovni i video. Na pultech se telefon objeví 14. března a jeho cena bude odpovíat výbavě: Přesáhne 30 tisíc korun.
Varianta Oppo Find X5 je parametrově o kousek slabší, i tak se ale jedná o vlajkovou loď. Nabídne kombinaci skleněného těla vyztuženého kovovým rámečkem. Displej má 6,55 palce, rozlišení Full HD+ a 120 Hz obnovovací frekvenci. Co se procesoru týče, Oppo použilo vloni mnohokrát prověřený Snapdragon 888, který bude pracovat v souhře s 12 GB RAM a 256 GB úložiště.
Fotoaparát pod hlavičkou společnosti Hasselblad nabídne trojici hlavního, teleobjektivu a ultraširokého snímače v rozlišeních 50 + 13 + 50 Mpx. Co se baterie týče, k dispozici bude kapacita 4 800 mAh a dobíjet můžeme buď rychlonabíjením (80 W), nebo bezdrátově (33 W). Prodeje startují rovněž 14. března a je potřeba počítat s cenou kolem 25 tisíc korun.
Oppo ukázalo rovněž skládací model Find N. Dostal 7,1" skládací displej a Snapdragon 888. Baterie je poněkud menší, má jen 4 500mAh kapacitu. Výrobce použil 33W nabíjení. Otevírá se podobně jako např. Samsung Galaxy Z Fold3 5G a stát bude přes 30 tisíc korun.
Společnost Lenovo na MWC 2022 představila nový ThinkPad X13s, první laptop, který pohání čip od Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3. Kromě procesoru se ThinkPad X13s chlubí zejména velkou výdrží baterie: Podle údajů výrobce by měl zvládnout až 28 hodin přehrávání videa v kuse, což je velice solidní výkon. Dá se předpokládat, že další, méně náročné činnosti – např. kancelářskou práci – utáhne ještě delší dobu.
Velice solidně je nový laptop vybaven i v oblasti konektivity – kromě obligátní WiFi 6E je připraveno i 5G. V maximální konfiguraci nabídne 32 GB RAM a až 1 TB úložiště. Šasi notebooku je vyrobeno z recyklovaného magnesia, z výroby počítač přijde už s předinstalovanými Windows 11.
Do prodeje se ThinkPad X13s dostane v květnu, odhadovaná cena je cca 27 tisíc Kč.
Huawei, který svou prezentaci uspořádal večer před zahájením letošního MWC, tentokrát nepředstavil žádný chytrý telefon, i tak ale bylo ledacos zajímavého k vidění. Výraznou součástí prezentace byly dva nové notebooky, konkrétně Huawei MateBook X Pro 2022 a Huawei MateBook E.
Huawei MateBook X Pro 2022 je špičkový kompaktní ultrabook– váha 1,38 kg a tloušťka 15,5 mm jej předurčuje k práci na cestách. 14,2" displej s rozlišením 3 120 × 2 080 px je dotykový. Srdcem zařízení je Intel Core 11. generace, v maximální konfiguraci je k dispozici 16 GB RAM a 1TB SSD. Potěší šestice reproduktorů i vstup na sluchátka.
Huawei MateBook E je potom tablet, který se velmi snadno, díky krytu s klávesnicí, promění v notebook – a parametry tomu odpovídají, jsou srovnatelné MateBook X Pro 2022.
Společnost rovněž představila Huawei MatePad Paper, což je 10,4palcový tablet s e-inkovým displejem. Bude tedy ideální pro čtení textu, nicméně funkce Smart Refresh má zajistit, že půjde přehrávat i videa a prohlížet web. Součástí je i dotykové pero M-Pencil.
Novinkou je Huawei MateStation X, tedy all-in-one počítač postavený kolem procesoru AMD Ryzen 5 5600H. S 28,2" displejem je největším stolním počítačem od Huawei. Představen byl i bezdrátový reproduktor Huawei Sound Joy, který slibuje kvalitní zvuk ze čtyř samostatných reproduktorů a výdrž až 26 hodin na jedno nabití.
Huawei – další novinky:
Světu mobilních procesorů vládne Qualcomm, po letošním MWC to ale může být jinak. Výrazně o slovo se hlásí i MediaTek. Už vloni ohlásil chipset Dimensity 9000, který cílí do oblasti vlajkových lodí a nyní představil dvojici Dimensity 8000 a 8100 určené pro střední třídu mobilních telefonů. Oba podporují 5G a mají v podstatě shodné konfigurace.
Liší se od sebe podporovanými displeji. Zatímco Dimensity 8000 podporuje Full HD+ rozlišení až s 168Hz obnovovací frekvencí, 8100 zvládne maximum v podobě WQHD+ se 120 Hz. Mírná odlišnost je ještě v taktovací frekvenci čtveřice výkonnějších jader. Nižší model má 2,75 GHz a vyšší model pak 2,85 GHz. V nových telefonech se tyto procesory objeví už tento měsíc, přičemž jedním z prvních modelů, které jimi budou vybaveny, konkrétně variantou Dimensity 8100, bude již v souvislosti s bleskovým rychlonabíjením zmíněný Realme GT Neo 3. Další podrobnosti, kromě toho že je telefon již uveden v databázi TENAA a slibuje 6,7palcový, 120Hz AMOLED displej, zatím známy nejsou.
Samsung se na MWC 2022 oficiálně rozloučil s řadou Note. Milovníci profesionálních zařízení se stylusem ale nemusí smutnit, dotykové pero S Pen bude pokračovat v nejvyšší, Ultra, verzi vlajkových lodí tohoto korejského mobilního giganta. První ukázkou tohoto směřování je Galaxy S22 Ultra, který se představil před několika týdny.
A protože Samsung už svoje letošní telefony odhalil, na řadě byly nové notebooky, konkrétně modely Galaxy Book2 Pro a Book2 Pro 360. Tenké a lehké notebooky budou k dispozici ve dvou úhlopříčkách, 13,3 a 15,6 palců. S ohledem na tenké provedení je vcelku překvapením velká baterie, která slibuje až 21 hodin používání. AMOLED displej je rovněž velice solidní.
Zatímco Book2 je v podstatě solidně vybavený, spolehlivý notebook, Book2 Pro 360 se velmi jednoduše může proměnit v tablet díky otočnému pantu. Část s klávesnicí lze úplně otočit, ale dobře poslouží i např. jako stojánek při sledování filmů. Cena za tahle praktická zařízení nebude podle očekávání úplně malá: Za klasickou variantu zaplatíte kolem 26 tisíc, na Pro 360 si pak připravte 30 tisíc.
Do segmentu chytrých hodinek a náramků se vtěsnala novinka od Mobvoi s názvem TicWatch GTH Pro. Za tímto názvem se skrývají hodinky v ceně 99 dolarů, který se ve svém konkurenčním prostředí rozhodly zaujmout speciální funkcí. O kterou funkci jde? TicWatch GTH Pro dokáže pomocí dvou senzorů kontrolovat tepny v těle. Schopnost je nazvána jako Arty Heart Health. Hodinky spoléhají na metriky jako srdeční zátěž či frekvence.
Jeden ze senzorů meří zápěstí, ten druhý je na okraji a je potřeba k němu přiložit špičku prstu. Hodinky vznikly ve spolupráci s firmou Cardie X. Na základě výsledků dokáží doporučit změnu ve cvičení či doporučí příjem většího obsahu vitamínu C. Bohužel chybí certifikace, takže neslouží k diagnóze. Svým vzhledem se TicWatch GTH Pro podobají třeba populárním Apple Watch. TicWatch však zvládnou na baterii vydržet v provozu 7–10 dní.
Dostupnost: 18. 3. 2019 | Cena: cca 60 tis. Kč
Zdá se, že rok 2019 bude ve znamení skládacích telefonů, protože po Samsung Galaxy Fold tady máme konkurenční odpověď v podobě Huawei Mate X. Co všechno umí? A jaké má benefity vůči „obyčejným“ telefonům?
Nejprve se podíváme na samotný Huawei Mate X, který v zavřeném stavu nabízí dva displeje – na přední a zadní straně. Jeden s úhlopříčkou 6,6", druhý 6,4". Po rozložení se však budete dívat do 8" OLED displeje, což odpovídá plnohodnotnému tabletu. Rozměrově půjde z principu o poněkud větší zařízení (161,3 × 146,2 × 5,4 mm) s hmotností 295 gramů.
i
Zajímá vás telefon Huawei Mate X více? Připravili jsem pro vás shrnutí všech dostupných informací do jednoho přehledného článku Skládací Huawei Mate X – tablet nebo telefon?
I přes své rozměry se podle prvních zkušeností Mate X skvěle ovládá. Huawei totiž všechny nutné senzory a trojitý foťák Leica vměstnal do bočního rozšířeného rámečku, za který lze telefon držet v otevřeném stavu.
V souvislosti se skládacím displejem panují ale také určité obavy. Displej není ze skla (které nelze ohýbat), nýbrž z plastu. Objevují se tak obavy, že panel Huawei Mate X bude náchylnější k poškrábání. Zároveň dle prvních reakcí přímo z MWC 2019 není textura displeje tak hladká, jako jsme zvyklí u současných dotykových telefonů.
Huawei Mate X představuje technologickou špičku nejen co se týče displeje, ale také v oblasti výkonu. Těšit se tak můžeme na čipovou sadu HiSilicon Kirin 980, kterou využívá například jeden z nejvýkonnějších telefonů současnosti – Huawei Mate 20 Pro, doplněnou o 8GB RAM a 512GB interní paměť. Mate X též podporuje 5G mobilní sítě, ale na to si v našich končinách ještě dlouho počkáme. Obyvatelé ČR tak dozajista ocení, že Huawei Mate X podporuje rovněž WiFi.
V přímém porovnání s Galaxy Fold je vidět, že výrobci zvolili zcela jiné řešení. Samsung má skládací displej schovaný uvnitř a na vnější stranu přidal jen menší displej s kamerou. Huawei má jen jeden displej, který stále zůstává na vnější straně. Jen je v zavřeném stavu rozdělený na přední a zadní.
Huawei Mate X se na trhu objeví zhruba v půlce roku 2019 s očekávanou cenou 2 299 EUR (cca 60 tis. Kč).
i
Nejlepší mobilní zařízení MWC 2019: Huawei Mate X
Společnost Huawei na MWC 2019 získala hned několik cen, které podtrhují její skvělou formu. Za co byl čínský výrobce oceněn?
Ocenění Nejlepší mobilní zařízení na MWC 2019 získal Huawei Mate X. Porota vyzdvihla zejména podporu 5G sítí, 55W rychlonabíječku SuperCharge a mechanickým závěsem Falcon Wing. John Hoffman, CEO GSMA Ltd. k tomu uvedl:
„Mezi mimořádnými zařízení porota ocenila, že HUAWEI Mate X předvedl více inovací a dokázal posunout segment chytrých telefonů do nové éry. Kombinace ohebného displeje a podpora 5G sítí přesvědčila porotu v jinak velmi těsném souboji.“
Huawei však bodoval i v dalších kategoriích. Za zmínku stojí zejména titul nejlepší smartphone roku, jenž získal Huawei Mate 20 Pro. Úplný seznam GLOMO Winners 2019 najdete na webu MWC 2019.
Dostupnost: jaro 2019 | Cena: cca 25 tis. Kč
Mobilní divizi Sony se v poslední době nedaří tak, jak by si sama přála, to ji však alespoň prozatím neodrazuje od představování novinek. Na MWC 2019 v Barceloně jich ukázala hned několik – kromě Sony Xperia L3, Xperia 10 a Xperia 10 Plus také nový vrcholný model Sony Xperia 1, jenž je nástupcem loňské Xperie XZ3. Jak lze vidět, Sony inovovalo značení svého portfolia. Nové pojmenování však není to nejzajímavější. Hlavním lákadlem Xperie 1 je její displej.
Letošní top model japonského výrobce Sony Xperia 1 je totiž prvním mobilním telefonem na světě se 4K OLED displejem. Rozlišení jeho 6,5" zobrazovače bez výřezu je přesně 3 840 × 1 644 bodů, což značí neobvykle „protažený“ poměr stran 21 : 9. Ještě v roce 2016 byl obvyklý poměr 16 : 9, dnes to je 18–19 : 9 a Sony nyní jde ještě dál. Xperia 1 tak bude se svými 167 milimetry opravdovým dlouhánem, který se ale bude v ruce pohodlně držet, neboť v pase měří jen 72 mm (Samsung Galaxy S10+ má 74,1 mm).
Sony nazývá nový displej CinemaWide a argumentuje zejména jeho praktičností. Vysoká a úzká obrazovka totiž prý bude skvělá při multitaskingu. V dolní části poběží aplikace v normálním zobrazení a v té horní si budete moci otevřít další okénko s jinou aplikací. Nejeví se to jako špatný nápad, uvidíme, jak to bude fungovat v praxi. Sony Xperia 1 ale zaujme i špičkovým procesorem Snapdragon 855, 6 GB paměti RAM a trojicí fotoaparátů.
Čtečky otisků prstů v displeji se nedočkáme. Sony Xperia 1 nicméně opouští řešení svého předchůdce, který ji měl na zádech, a vrací čtečku na bok telefonu. Již z dostupných obrázků je zřejmá snaha navázat na hranatější design, jenž je pro mobilní telefony Sony typická. A to je jedině dobře, protože ve spojení s protáhlým displejem víme již nyní, že Xperia 1 nezapadne. Pro úplnost dodejme, že Xperia 1 má na trh vstoupit na konci jara.
i
MWC 2019 v číslech
MWC 2019 představuje nejdůležitější událost ve světě mobilních telefonů. To dokreslují i čísla.
Dostupnost: březen 2019 | Cena: cca 13 tis. Kč
Xiaomi je společnost, která vypaluje konkurenci rybník už dobrých pár let. I když se mohlo zdát, že v záplavě telefonů s výřezem v displeji modely této značky tak trochu zapadly, po MWC 2019 to vypadá, že náš čeká návrat Xiaomi na vrchol. A to samozřejmě díky uvedené novince Xiaomi Mi 9, která nabídne výkon, výbavu i design srovnatelný se špičkovými telefony jiných výrobců, ale jen za zlomek ceny.
Jak jsme u Xiaomi zvyklí, model Mi 9 je poháněn tím nejlepším hardwarem, tedy v současné době procesorem Snapdragon 855 a 6 GB RAM. Úložiště pro data bude podle verze 64GB nebo 128GB. Výkon telefonu je tedy naprosto špičkový a ve chvíli, kdy ho bude možné otestovat některým z populárních benchmarků, dozajista se vyhoupne na jednu z předních příček.
Čím Xiaomi tentokrát překvapilo, bylo samotné provedení a další výbava telefonu, kterou čínští výrobci často opomíjejí. Xiaomi Mi 9 má všechno, co konkurence v nejvyšší třídě, včetně kvalitního trojitého fotoaparátu. Nadto nabídne optickou čtečku otisků prstů zabudovanou přímo v displeji, bezdrátového nabíjení, 6,4" Full HD+ AMOLED displeje s minimálními rámečky i výrazný design.
Od těch, kdo měli možnost si telefon vyzkoušet, se na něj snáší jen samá chvála, zejména pak na již zmíněný fotoaparát. Na zádech telefonu najdeme kromě základní 48Mpx čočky (f/1,75) také 16Mpx širokoúhlý a 23Mpx zoom fotoaparát, oba se světelností f/2,2. Aniž by byl na zádech dedikovaný senzor hloubky záběru, zvládá Xiaomi Mi 9 skvěle i portrétní fotografie s digitálně rozostřeným pozadím.
Xiaomi Mi9 by se měl letos objevit na trhu za cenu okolo 13 tis. Kč, což je za takto vybavený telefon až směšně málo.
Dostupnost: březen 2019 | Cena: cca 20 tis. Kč
MWC 2019 přinesl i novou vlajkovou loď legendární finské značky Nokia. Ta se v poslední době snaží ukázat světu, že dokáže konkurovat velkým značkám a nová Nokia 9 PureView to potvrzuje. Přilákala na sebe pozornost nezvykle zaplněnou zadní stranou, na níž se nachází hned 5 čoček fotoaparátů. Nokia 9 PureView na zadní stranu přidává ještě blesk a senzor ToF, který dokáže na základě rychlosti návratu světelných paprsků mapovat nejbližší okolí. Nokia tedy nabídne 5 takřka stejných 12Mpx f/1,8 senzorů, které fotí ve stejnou chvíli a dokáží vyprodukovat kvalitní fotografie.
Nokia však u svého top modelu nevsadila pouze na rekordní optickou výbavu, ale zaujme i její přední strana. Té dominuje 5,99" pOLED displej s QHD rozlišením 2 880 × 1 440 px. Přední část telefonu nenarušuje čtečka otisků prstů, která je integrována přímo do displeje. Ten není zakřivený jako u Nokie 8 Sirocco.
Hardwarová vybavenost neatakuje nejvyšší pozice, ale 6 GB paměti RAM a osmijádrový Snapdragon 845 by měly pro plynulý běh čistého Androidu 9 Pie s výraznou rezervou stačit. Koneckonců shodný procesor využívá i Google Pixel 3XL. Příjemným bonusem je i bezdrátové nabíjení baterie o kapacitě 3 320 mAh.
Byť nová Nokia nejde s posledním trendem takřka bezrámečkových telefonů, působí rozhodně luxusním dojmem, což umocňuje použitý hliník a sklo. Cena Nokia 9 má činit 699 dolarů, v ČR tak můžeme počítat s cenou okolo 20 tis. Kč.
Dostupnost: polovina 2019 | Cena: cca 21 tis. Kč
Společnost LG bere veletrh MWC 2019 jako klíčovou událost v mobilním světě pro tento rok. A podle toho také jedná. Nově představený mobilní telefon LG G8 ThinQ totiž nabízí poměrně nečekané funkce.
Prvním velkým tahákem je OLED panel s úhlopříčkou 6,1" a rozlišením 3 120 × 1 440. Tento FullVision displej je opravdový unikát s poměrem stran 19,5 : 9 i podporou HDR10. Po designové stránce si ceníme toho, že výrobce použil jen zcela minimální okraje a zároveň přidal odolnost vůči vniknutí vody a prachu s krytím IP68 a MIL-STD 810G.
Klíčovou funkcí LG G8 ThinQ, kterou v tuto chvíli u konkurence nikde nenajdete, je rozpoznávání bezdotykových gest. Za všechno může přidaný 3D ToF senzor v selfie kameře ukrytý v horním „notchi“. LG tuto funkci nazývá Z Camera. LG G8 ThinQ z dálky pozná tvar vaší dlaně a vy tak můžete bez fyzické interakce telefon odemknout.
I když se to může zdát na první pohled jako hloupost, tato funkce může být užitečná například při umístění telefonu v držáku v automobilu, kde se velmi špatně snímá otisk prstu nebo tváře. Kromě odemykání však můžete máváním nad displejem regulovat hlasitost, pořizovat screenshoty nebo ovládat přehrávání videa.
Dostupnost: duben 2019 | Cena: cca 4 tis. Kč
Skleněný zadní kryt, duální fotoaparát, čtečku otisků prstů a zdánlivě bezrámečkový design s výřezem v displeji už najdeme i v nižší střední třídě, kombinace toho všeho, navíc zastřešená renomovaným výrobcem, ale už zas tak často k vidění není. Na MWC 2019 se ale představila i nová Nokia 4.2, která vše zmíněné přináší. V prodeji bychom ji měli vidět už během března 2019 za cenu kolem 4000 Kč.
Při prvním pohledu na fotografie telefonu je zřejmé, že se snaží oslovit displejem s minimálním horním rámečkem i malým výřezem pro přední fotoaparát. Displej Nokia 4.2 má úhlopříčku 5,71" a HD+ rozlišení (1 520 × 720 px). Ve výřezu schovaný přední fotoaparát má 8 Mpx (F/2.0), je to ale zadní fotoaparát, který má větší šanci zaujmout. Je duální, přičemž hlavní čočka má 13 Mpx, zatímco sekundární jen 2 Mpx. Je tedy zřejmé, že druhý fotoaparát bude sloužit jako senzor vzdálenosti pro lepší efekt hloubky ostrosti.
Pod duálním fotoaparátem se na zadní straně ukrývá velmi tradičně pojatá čtečka otisků prstů. Zatímco rámeček telefonu je plastový, záda jsou skleněná. V rámci své třídy patří Nokie 4.2 rozhodně k těm elegantnějším telefonům. Co do výkonu nabídne osmijádrový procesor Snapdragon 439 a podle varianty 2 nebo 3 GB RAM. Úložiště by mělo nabídnout 16 a 32 GB. Baterie má kapacitu 3 000 mAh.
Nokia 4.2 je zajímavá i z hlediska operačního systému – najdeme v ní zbrusu nový Android 9.0 Pie. Telefon je navíc zařazen do programu Android One, což by mělo zajistit nejen jeho dobrý výkon při každodenních činnostech, ale také aktualizace operačního systému minimálně na dva roky a bezpečnostní aktualizace nejméně na tři roky.
Dostupnost: 8. 3. 2019 | Cena: od 19 499 Kč
Ještě v předvečer veletrhu MWC 2019 se se svými novinkami blýskl korejský výrobce Samsung. Po slibně vypadajícím a prvním použitelném ohebném telefonu Galaxy Fold představil dlouho očekávanou vlajkovou loď svého portfolia, Samsung Galaxy S10. Jedná se nikoli o jeden, ale hned o trojici mobilů s názvem Samsung Galaxy S10e, S10 a S10+. Samsung věří, že mu trojlístek s lákavými parametry pomůže udržet si vedoucí pozici před dotírajícím Huawei. Ten má v poslední době slušně nabito a na první příčku mezi výrobci telefonů si neustále brousí zuby.
Řada Samsung Galaxy S10 se nicméně na první seznámení povedla a má zaděláno na slušný prodejní úspěch. Ostatně podívejte se na naše první dojmy v odkazu výše. Trojice se ukázala nejen vyšším výkonem, který se od ní tak nějak automaticky čeká, ale i moderním designem a technologiemi. Nejviditelnějším prvkem je nový typ výřezu v displeji, chcete-li průstřel, v němž se schovává čočka předního fotoaparátu. Další sledovanou vychytávkou je čtečka otisků prstů přímo v displeji, byť dodávaná jen ve dvou dražších modelech Galaxy S10 a S10+.
Lákadlem bude nepochybně i trojitý fotoaparát u oněch dvou dražších mobilů. Web DxOMark také Galaxy S10+ už pořádně otestoval a rovnou jej zařadil na první příčku mezi nejlepšími fotomobily. Zahanbit se ale jistě nenechá ani nejlevnější model z trojice, Samsung Galaxy S10e. Ten má rovněž potenciál oslovit velkou část zájemců, byť pracuje „jen“ s dvojitým fotoaparátem a čtečkou otisků prstů na boku. Jeho silnou zbraní je ale stejný výkon jako u jeho bratříčků, pro někoho lepší plochý displej a nižší cena, která se vešla pod 20 tisíc korun.
i
Pokud si Samsung Galaxy S10 předobjednáte, obdržíte zdarma sluchátka Galaxy Buds. Více informací najdete v úvodu článku o Samsung Galaxy S10. Ale pozor, předobjednávky končí již 7. 3. 2019.
Dostupnost: ? | Cena: ?
Když dva fotoaparáty nestačí, přidejme jich více. Tímto mottem se poslední dobou řídí spousta výrobců telefonů, a tak není divu, že v LG nechtěli zůstat pozadu. Jejich žhavá novinka LG V50 ThinQ se tak může pochlubit celkem pěti fotoaparáty – třemi vzadu a dvěma vpředu. Podle prvních ohlasů z MWC 2019 vypadají fotky působivě, na důkladné zhodnocení si však budeme muset počkat do doby, než přijde na trh.
Z designového hlediska je zástupce telefonů LG vcelku líbivý. Tělo je vyrobeno z hliníku a z obou stran jej chrání sklo Gorilla Glass. Mobilu to dodává nejen na lesklém vzhledu, ale dá se také očekávat, že díky tomu mnohé vydrží. 6.4" displej zabírá většinu přední strany telefonu a je založený na ověřené technologii LG OLED FullVision.
LG V50 ThinQ upoutalo naši pozornost hlavně zásluhou příslušenství. Displej telefonu lze navíc rozšířit o další OLED obrazovku. Ta se jmenuje Dual Screen, má 6,2" a představuje výrazně levnější alternativu skládacím displejům. Navíc obě obrazovky lze používat samostatně. Zatímco na jedné lze procházet třeba sociální sítě, na druhé může běžet video z YouTube.
Technologie 5G sítě je v těchto týdnech velkým tématem a zatím to vypadá, že prvních náznaků pokrytí by se zákazníci v některých zemích mohli dočkat do konce roku. Je tedy jasné, že se této novince začínají přizpůsobovat také výrobci telefonů, a právě LG V50 ThinQ je jedním z prvních smartphonů, který bude schopný 5G sítě využívat.
Jenže, tady pro české zájemce přichází kámen úrazu – pro tuzemské operátory je 5G síť hudbou vzdálené budoucnosti. Navíc při jejich aktuální cenové politice by průměrného českého uživatele „oškubala“ 5G síť o datový limit mrknutím oka. A právě kvůli chybějící síti nové generace se LG V50 ThinQ na český trh možná vůbec nedostane.
Dostupnost: ? | Cena: cca 15 tis. Kč
O Xiaomi Mi Mix 3 jsme již letos psali jako o telefonu, s nímž mezi přáteli jistě zabodujete. Jeho neobvyklá vysouvací konstrukce se skrytou selfie kamerkou si zákazníky doslova získala. Čínský výrobce před pár dny představil na mezinárodním mobilním kongresu MWC 2019 jeho vylepšenou verzi – Xiaomi Mi Mix 3 5G.
Název dává tušit, že smartphone nové generace podporuje, jako jeden z mála, 5G sítě. Ty oproti stávajícímu standardu 4G LTE nabízí znatelný nárůst rychlosti. Byť mezi mobilními operátory zatím tato technologie není příliš rozšířená a její komerční spuštění se plánuje během roku 2020, v místě konání konference již španělský operátor Orange 5G sítě provozuje. Xiaomi tak přímo v průběhu představení na MWC 2019 provedlo testovací videohovor, který se uskutečnil na výbornou.
Mi Mix 3 5G podporuje datové přenosy s přenosovou rychlostí až 2 Gb/s, což dle výrobce umožňuje stáhnout 15minutové Full HD video za pouhou 1 sekundu. Aby toto bylo možné, telefon dostal vylepšený procesor Snapdragon 855 s novým čipem pro bleskurychlou komunikaci.
Nové Xiaomi s 5G dále nabídne například nejen rychlé nabíjení, ale díky keramickým zádům i bezdrátové dobíjení. Na pultech obchodů jej výrobce uvede na přelomu dubna a května tohoto roku, a to ve verzi se 6 GB RAM a 64 GB interního úložiště za 599 EUR (v přepočtu lehce přes 15 tisíc korun). Bohužel vzhledem k aktuální absenci rychlých 5G sítí v České republice se jej u nás pravděpodobně nedočkáme.
Dostupnost: 18. 3. 2019 | Cena: 8999 Kč
Samsung na MWC 2019 nepřijel jen se svou vlajkovou lodí Galaxy S10 a ohebným telefonem Fold, ale ukázal i omlazeného zástupce střední třídy A, Samsung Galaxy A50. Novinka zaujme na první pohled 6,4" Infinity-U Super AMOLED displejem, což je nové značení firmy Samsung pro displeje s výřezem ve tvaru písmene U. Displej tak zaujímá většinu plochy v horní části s malým výřezem na 25Mpx přední kameru se světelností f/2.0.
Samsung Galaxy A50 bude pohánět nový procesor Exynos 9610 a měl by výkonem konkurovat Snapdragonu 660. Dále mobil nabídne 6 GB RAM a 128 GB ROM nebo variantu 4/64. Nechybí ani slot na microSD kartu až do 512 GB, sluchátkový jack, a telefon dokonce dostal i certifikaci IP68, zaručující ochranu proti prachu a vodě.
Na zadní straně Samsung Galaxy A50 nalezneme trojici fotoaparátů, hlavní s 25 Mpx a světelností f/1,7, sekundární 8Mpx širokoúhlý senzor a třetí 5Mpx na snímání hloubky ostrosti. Šťávu telefonu dodává nadprůměrná 4 000mAh baterie s podporou rychlého 15W nabíjení pomocí USB-C. A50 podporuje všechny bezdrátové standardy včetně NFC a k dostání bude ve čtyřech barevných variantách za necelých 9 000 korun.
Dostupnost: 2019 | Cena: cca 96 tis. Kč
Jak už se stalo zvykem, ani MWC 2019 nenechala klidným žádného fanouška virtuální a rozšířené reality. Největší zásluhu na tom má bezpochyby společnost Microsoft, která v Barceloně téměř po čtyřech letech od uvedení Microsoft HoloLens představila druhou generaci svého „mixed reality“ headsetu Microsoft HoloLens 2. A že je na co se těšit – novinka s sebou přináší hned několik podstatných vylepšení!
V první řadě Microsoft HoloLens 2 nabídnou znatelně lepší výkon, a to zejména díky využití nového procesoru Qualcomm Snapdragon 850, který je vybudován na základech známé mobilní výpočetní platformy Snapdragon 845 (najdeme ji například v Samsung Galaxy S9 nebo Xiaomi Mi 8). Mezi další podstatná zdokonalení pak patří přepracovaná ergonomie celého headsetu – HoloLens 2 působí na první pohled mnohem komfortněji než předchozí generace, a to i přesto, že konstrukce je lehčí pouze o několik gramů.
i
Kromě HoloLens 2 představil Microsoft na MWC 2019 také další zajímavou novinku – Azure Kinect Developer Kit (DK). Jedná se o poměrně malé zařízení, které je velice podobné snímacímu zařízení kinect pro konzole Xbox – vybaveno je RGB kamerou, sadou mikrofonů a pokročilými AI senzory, schopnými vnímat prostorovou hloubku v reálném čase. Microsoft doufá, že se zařízení stane základem pro tvorbu užitečných aplikací a vývoj algoritmů umělé inteligence.
Mezi největší nedostatky první generace Microsoft HoloLens patřilo bezesporu jejich omezené zorné pole (FOV), což je část prostoru, v němž je zařízení schopno zobrazovat virtuální objekty. Microsoft HoloLens 2 se v tomto ohledu naštěstí znatelně polepšily a oproti svému předchůdci se pyšní více než dvakrát větším zorným polem, zatímco si zachovaly holografickou hustotu 47 pixelů na jeden stupeň zorného pole. To ve výsledku znamená, že pro každé oko poskytuje headset displej s rozlišením 2K (2 048 × 1 080 bodů).
Kdy se Microsoft HoloLens 2 dočkáme v České republice, je zatím ve hvězdách, mělo by to být však ještě v průběhu roku 2019. Co se týče ceny, zde můžeme s jistotou říct, že nebude patřit mezi nejnižší. Očekává se, že bude minimálně 3500 dolarů.
Největší událost ve světě mobilních telefonů, MWC 2018, nabídla i letos řadu novinek. Jaké představené telefony nás zaujaly nejvíce? Mrkněte na naše TOP 5 z MWC 2018.
Když několik let po sobě ztrácíte tržní podíl v mobilním světě, musíte něco změnit. V Sony se rozhodli vyslyšet nářky uživatelů a letošní rok bude ve znamení velkých změn. Tím prvním důkazem je úspěšné představení nového smartphonu Xperia XZ2. Nezůstalo však jen u jednoho telefonu, ale k radosti návštěvníků MWC 2018 se během tiskové konference ukázala v celé kráse i Xperia XZ2 Compact. Jak se od sebe oba modely liší a pro koho jsou vlastně určené?
Sony Xperia XZ2 Compact je nejvýkonnější chytrý telefon s 5" úhlopříčkou. Nechcete třeba z praktických důvodů používat fyzicky velký telefon? XZ2 Compact je řešení vhodné právě pro vás. Pohodlně se ovládá jednou rukou, má jemně zakřivené hrany a matnou povrchovou úpravu. Krásný 5" Full HD+ HDR displej přivede vaši zábavu k životu díky přirozenějšímu a věrnějšímu kontrastu, barvám a ostrosti. Zejména technologie HDR není v mobilech vůbec obvyklá. Vy si díky ní můžete užít takto vylepšené filmy a seriály z platforem Amazon Prime a Netflix.
Klíčové hardwarové prvky jsou identické s Xperia XZ2, ale k naší nevoli chybí podpora bezdrátového nabíjení, což se dnes v této kategorii považuje za standard. Vzhledem k vyšší tloušťce telefonu pak zamrzí průměrná kapacita baterie 2 870 mAh. Xperia XZ2 Compact bude k dispozici v černém, stříbrném, zeleném a růžovém provedení. Na náš trh dorazí v druhé půlce března s doporučenou cenou 15 490 Kč.
Na MWC 2018 se představil také větší sourozenec, Sony Xperia XZ2, disponující úchvatným 5,7" displejem. Jeho protáhlý profil s poměrem stran 18 : 9 je hitem letošního roku, Sony navíc přidává podporu HDR, kterou skvěle prezentuje ve své řadě televizorů Sony Bravia.
Skvělý displej Sony Xperia XZ2 umocní i stereo reproduktory a podpora Hi-Res Audia. Výrobce dokonce slibuje, že díky použité bezdrátové technologii zvuku s vysokým rozlišením (LDAC) je kvalita zvuku při připojení k bluetooth reproduktorům nebo sluchátkům lepší než kdykoliv dříve. Leckoho zamrzí absence 3,5mm jacku, leč trend postupného přechodu na USB-C je, zdá se, neodvratný. Pokud jste milovníci hudby, zároveň ale vyžadujete menší telefon, máme pro vás dobrou zprávu, podporu Hi-Res audia a technologie LDAC, stejně jako stereo reproduktory nabídne i Sony XZ2 Compact.
Hardwarovou stránku obou nových modelů má v režii osmijádrový Qualcomm Snapdragon 845. Operační paměť s kapacitou 4 GB pak procesor skvěle doplní při náročné práci se zpracováním 4K HDR videa. Ano, právě tento formát zvládne zaznamenat zadní kamera. To konkurence aktuálně nenabízí. Pokročilá kamera si dokonce poradí i se super zpomalenými záběry s frekvencí 960 snímků za sekundu (ve Full HD). Pro hračičky je nachystaná aplikace pro vytváření 3D avatara, kdy je pomocí čelní kamerky detailně neskenován váš obličej.
Velkou pozornost na MWC 2018 budil také nově pojatý design, který využívá skleněný 3D povrch v kovovém šasi. Poznávací znamení starších Xperií, čtečku otisků prstů v bočním tlačítku, se rozhodli v Sony zrušit. Čtečka se tak nově nachází na zadní straně. Telefon Sony Xperia XZ2 je vhodný pro všechny náročné uživatele, kteří vyžadují prémiový design a zároveň si libují v natáčení 4K videa.
Celkově prémiovému zpracování odpovídá i vyšší cena, která při startu prodeje překročí magickou hranici 20 tisíc Kč. Sony Xperia XZ2 bude k dispozici již v březnu 2018, a to celkem ve čtyřech barevných kombinacích – Liquid Black, Liquid Silver, Deep Green a Ash Pink. Už nyní vám můžeme slíbit podrobnou recenzi.
Nokia na veletrhu ukázala několik mobilů včetně základní Nokia 1 nebo výkonné Nokia 7 Plus. Do našeho výběru TOP telefonů představených na MWC 2018 se však dostaly dva jiné modely: Nokia 8 Sirocco a Nokia 8110. Výrobce, stejně jako u Nokia 3310 (2017), odkazuje na své legendární telefony z dob své největší slávy. To však vůbec není na škodu, ba naopak. Čím nás zaujaly?
Telefon Nokia 8800 Sirocco se veřejnosti představil 18. března 1998 a ve své době platil za luxusní vlajkovou loď. Jako jeden z prvních mobilů nabídl skrytou anténu nebo bohaté chromování. Nyní, po téměř dvou dekádách, se dočkal důstojného nástupce v podobě Nokia 8 Sirocco. Vůbec přitom nevadí, že letošní novinka vypadá úplně jinak než někdejší top model. To hlavní, tedy vysoký výkon, bohatá výbava a bezchybné zpracování, zůstává. Dokonce něco (například zvýšenou odolnost) i přidává.
A jakými parametry vlastně bude chtít prémiová Nokia 8 Sirocco, která se hned zařadila na vrchol nabídky výrobce, zaujmout? Na první pohled velkým zakřiveným OLED displejem ve stylu vrcholných Samsungů. Obrazovka má velikost 5,5 palce a rozlišení 2 560 × 1 440 pixelů. Zasazena je do konstrukce z oceli a skla a obklopena poměrně tenkými rámečky. To dělá z telefonu menší zařízení, než je mnoho jeho konkurentů. I přes poměrně velký displej je 8 Sirocco se svými 140,1 mm o více než 1 cm nižší než „klasická“ Nokia 8, která tenké rámečky ještě nemá. Čtečka otisků prstů se tedy oproti standardnímu modelu musela chtě nechtě přesunout na záda. Zakotvila pod fotoaparátem, který opět posvětil německý výrobce Carl Zeiss. Fotoaparát je to duální a přináší rozlišení 12 a 13 Mpx a také dvojnásobný optický zoom.
Nokia 8 Sirocco je velmi výkonný telefon, třebaže jej pohání loňský (či předloňský, chcete-li) procesor Snapdragon 835. Paměť RAM má však kapacitu 6 GB, což je solidní porce, která oproti 3 či 4 GB značně ulehčí každodenní práci s aplikacemi. Pohybovat se budete v prostředí operačního systému Android 8.0 Oreo, který bude takřka čistý bez jakékoli grafické nadstavby. To je koneckonců jedno z poznávacích znamení nových mobilů Nokia, které mají přislíbené pravidelné aktualizace a Nokia 8 Sirocco jako jeden z prvních i upgrade na Android P. U tohoto telefonu stojí za zmínku i rychlé nabíjení a již zmiňovaná zvýšená odolnost IP67.
Nokia na MWC 2017 představila svou oživenou legendu Nokia 3310 a nyní po roce spatřil světlo světa další kdysi populární telefon, tentokrát Nokia 8810. Její předchůdce se začal vyrábět již v roce 1996 a zahrál si dokonce i ve slavném filmu Matrix. Díky jeho tvaru se mu přezdívalo banán a charakteristické prohnutí zůstalo i letošní novince.
Konstrukci Nokie 8810 tvoří plast a nechybí ani vysouvací kryt. Pod ním se nachází tlačítková klávesnice a nad ní pak 2,4" displej s rozlišením 320 × 240 pixelů. Na zadní straně našel své místo 2Mpx fotoaparát s LED bleskem, který bude ukládat fotky na 4GB úložiště. Banánový telefon bude pohánět procesor Qualcomm 205, spolupracující s 512 MB paměti RAM.
Jednou z velkých předností prezentovaných na MWC 2018 má být dlouhá výdrž na baterii. Ta má kapacitu 1 500 mAh a vzhledem k malému displeji Nokie 8810 čekáme, že udrží telefon v chodu déle, než je dnes pro smartphony obvyklé.
Nokia 8810 poběží na upraveném operačním systému, který bude podporovat i doplňkové aplikace jako Facebook, Gmail nebo Google Maps. Chybět přitom nemá technologie WiFi, ale i Bluetooth, FM rádio či GPS modul. Nokia 8810 je tak zajímavou kombinací jednoduchého mobilu, který ale má co nabídnout i moderně založeným uživatelům.
Jak se Nokii 8810 povede? Bude úspěšná podobně jako loňská Nokia 3310? Je pravděpodobné, že ano. Zdá se tedy, že HMD Global, stojící za vývojem a výrobou Nokií, nastolil úspěšnou strategii založenou na oživování v minulosti oblíbených telefonů. Značka Nokia je pořád pojmem a rovněž existuje dostatek uživatelů, kteří dají přednost jednoduchým tlačítkovým telefonům před těmi chytrými s velkým displejem. I proto nejspíše Nokia 8810 není posledním počinem v tomto duchu.
Jednu z nejzajímavějších novinek na mobilním veletrhu MWC 2018 představil Asus. Jeho extrémně výkonný smartphone ZenFone 5Z potěší stejně jako Alcatel 5 působivým poměrem ceny a výkonu. Pozornost vzbudil ale něčím zcela jiným. Ano, řeč je o designu, který nápadně připomíná iPhone X. ZenFone 5Z je vrcholem řady, ve které najdeme ještě dva levnější, ale slušně vybavené telefony ZenFone 5 a ZenFone 5 Lite.
Nejsilnějšímu modelu z trojice, Asus ZenFone 5Z, nadělil výrobce do vínku displej se štědrou úhlopříčkou 6,2", roztažený téměř po celé ploše telefonu. Panel s Full HD+ rozlišením na MWC 2018 zaujal velice dobrým podáním barev a výřezem na horní straně. Ten je společně s umístěním foťáku a skleněnými zády důvodem, proč je přirovnáván ke smartphonu od Applu.
Protože se telefon řadí mezi nejvyšší třídu, slibuje i nekompromisní výkon. Letošní špičkou procesorů je čip Snapdragon 845 a právě ten si Asus pro svůj ZenFone 5Z vybral. V nejvyšší konfiguraci k němu dostane celých 8 GB operační paměti a 256 GB úložného prostoru. Pokud se zdá někomu přehnané mít v kapse víc paměti než ve všech rodinných noteboocích dohromady, budou k dispozici i varianty se 6 GB RAM a 128GB úložištěm nebo nejnižší se 4 GB RAM a 64 GB prostoru. Baterie telefonu má mít kapacitu 3 300 mAh a funkci rychlého nabíjení.
Ani výbavou nezapře ZenFone 5Z vysoké ambice. Zadní duální fotoaparát s rozlišením 12 Mpx má nadějnou světelnost f/1,8. Lákadlem by mělo být zapojení umělé inteligence, která pomůže s ideálním nastavením každé scény. Velký ohlas na MWC 2018 vzbudila obdoba animovaných emoji od Applu. Asus funkci nazval ZeniMoji a vy s ní můžete do animované podoby převést vlastní výraz. Z další výbavy nechybí rozpoznání obličeje, čtečka otisků nebo konektor USB-C. Telefon běží na systému Android Oreo.
Cena novinky je vůbec největším překvapením. Ani přes špičkový výkon a pestrou výbavu by neměla být astronomická. Asus podle všeho stlačí cenovku modelu ZenFone 5Z na pouhých 12 000 Kč za nejnižší, ale pořád velmi silnou konfiguraci. I příjemná cena vystřelila právě tento model mezi největší překvapení veletrhu MWC 2018. Do prodeje má telefon vstoupit v červnu.
Jedním z hitů veletrhu MWC 2018 se stal na první pohled nenápadný Alcatel 5. Novinka se cenou řadí do střední třídy, výbava a výkon však z telefonu dělají soupeře výrazně dražším modelům. Jinými slovy: za necelých 6 tisíc Kč se Alcatel 5 stává horkým adaptem na nejlepší mobil v poměru ceny a výkonu pro rok 2018. Co vše Alcatel 5 slibuje?
Alcatel 5 je hrdý zástupce zcela nové modelové řady, která sází na podlouhlý displej s poměrem stran 18 : 9. Ostatně toto řešení je trendem celého letošního veletrhu a kdo jej nenabízí, jako by neexistoval. Když k tomu konkrétně u Alcatelu 5 přidáme tenké rámečky kolem displeje na spodní straně i na bocích, tak se i přes úhlopříčku 5,7" Alcatel 5 dobře ovládá i jednou rukou. Takto koncipovaný displej je vhodný nejen pro příjemnější sledování videí, ale i na prohlížení webových stránek nebo sociálních sítí. Jednoduše na obrazovce uvidíte více obsahu než dosud na starém telefonu.
Nad FullView displejem Alcatelu 5 se nachází nepřehlédnutelný pruh, ve kterém je kupodivu integrovaná duální čelní kamera. Její přednosti oceníte během focení selfíček při slabém světle a rovněž potěší schopnost pořizovat širokoúhlé záběry v rozsahu až 120°. Klíčovou funkcí čelní kamery je však odemykání pomocí obličeje. Tuto funkci má dokonale zvládnutou iPhone X, ale ten je zhruba 5× dražší. Alcatel tuto funkci pojmenoval jednoduše Face Key a máme radost, že to skutečně funguje, o čemž svědčí pozitivní ohlasy přímo z výstavních ploch. Rozpoznání obličeje je doplněné i o senzor otisků prstů, který má své místo na zadní straně. Hned nad ním se nachází čočka zadního 12Mpx fotoaparátu s dvoutónovou přisvětlovací diodou.
Plastové tělo působí až nečekaně hodnotně a z větší dálky bude každý tipovat jako použitý materiál spíše broušený hliník. Alcatel 5 má v sobě osmijádrový procesor MediaTek MT6750 doplněný o 3 GB RAM. Vnitřní úložiště pak má kapacitu sympatických 32 GB. Zvýšený hlas a přísnou kritiku si však Alcatel zaslouží za použitý starý Android ve verzi 7.0. Jedná se o zcela nepochopitelný krok a přislíbená aktualizace na Android 8 až ve druhé půlce roku se nám vůbec nelíbí. Škoda tohoto zádrhelu, protože jinak nemá Alcatel 5 v dané cenové relaci žádnou konkurenci.
Bitcoin, Litecoin, Vertcoin či Monero, kryptoměny bezesporu hýbou současným světem. Nová digitální platidla vznikají prakticky každým dnem a lákají stále více uživatelů. Překotný vývoj má ale i odvrácenou stránku v podobě častých krádeží ze strany hackerů. Brazilská společnost Sikur se svým novým chytrým telefonem SikurPhone nabízí zajímavé řešení. Mobil totiž zároveň slouží jako online peněženka pro kryptoměny. Obstojí ale SikurPhone i jako běžný smartphone?
Naštěstí ani co se hardwaru týče, nemá se SikurPhone za co stydět. Samozřejmě, nebude se jednat o konkurenta pro Samsung Galaxy S9, ale 5,5palcový Gorilla Glass displej, procesor MediaTek, 4 GB paměti RAM, interní úložiště o kapacitě 64 GB, baterie s kapacitou 2 800 mAh a zadní fotoaparát s rozlišením 13 Mpx nepůsobí vůbec zle. Nechybí ani čtečka otisků prstů, která dle slov vývojářů dokáže pomoci s obnovou dat v případě zapomenutí či ztráty hesel.
SikurPhone se od konkurenčních smartphonů odlišuje zejména operačním systémem. Ačkoli technicky vzato běží telefon na OS Android 7.0 Nougat, jedná se o verzi natolik upravenou, že na první pohled ani Android nepřipomíná. Zcela po právu si tento operační systém vysloužil i vlastní jméno – SikurOS. Nenajdete tady populární aplikace jako třeba Facebook či Instagram, ale pouze jednoduché, elegantní rozhraní a základní funkcionality typu volání, zprávy, prohlížeč, správce souborů s „malým“ bonusem v podobě zabudované online peněženky pro správu kryptoměn.
S online peněženkou SikurWallet můžete celé vaše kryptoměnové portfolio ukládat na vysoce střežené cloudové úložiště Sikur. Zároveň zvládá SikurPhone šifrovat i všechna data, která v telefonu ukládáte/posíláte, a to včetně klasických zpráv či elektronické komunikace. Navíc, aby měli potencionální uživatelé důkaz o nabízené úrovni zabezpečení, svěřila společnost své zařízení skupině etnických hackerů HackerOne, která jej po dvou měsících vrátila s výsledkem NEHACKNUTELNÝ. SikurPhone proto jistě není telefon pro každého, ale zásluhou chytrého záměru apelovat na majitele kryptoměn si své fanoušky najde po celém světě, a to i za cenu 800 dolarů!
Samsung Galaxy S9 je konečně tady. Představil se v předvečer zahájení MWC 2018 a jak se ukázalo, mnohé spekulace se zakládaly na pravdě. V prvé řadě se můžeme opět těšit na dvě varianty telefonu. Standardní Samsung Galaxy S9 s úhlopříčkou 5,8" a větší variantu Galaxy S9+ osazenou 6,2" panelem.
Potvrdilo se rovněž, že Samsung hodlá úzce navázat na design z minulého roku, a tak je nový Samsung Galaxy S9 od Galaxy S8 na první pohled téměř k nerozeznání. I letos výrobce vsadil na kovové tělo s infinity displejem, zůstalo také krytí IP68 a 3,5mm jack. Mnohé možná zklame, že Samsung ponechal i často kritizované Bixby tlačítko. Při pozornějším zkoumání se však pár rozdílů přeci jen najde. Čtečka otisků prstů se totiž přemístila pod čočku fotoaparátu, což je bezpochyby krok správným směrem.
A čím tedy Samsung Galaxy S9 hodlá bodovat? Výrazně vylepšený je fotoaparát, který nabídne variabilní clonu. Telefon by tak měl být schopen lépe reagovat na aktuální světelné podmínky. Větší Samsung Galaxy S9+ pak nabídne duální čočku, čímž se přiblíží Samsung Galaxy Note8. Nové vychytávky se naučila také umělá inteligence Bixby, jež svede například v reálném čase automaticky překládat nápisy. Nepřekvapí ani řádně vylepšený výkon – procesor Samsung Exynos 8895 Octa Core představuje to nejlepší mobilní CPU vůbec. Pro více informací mrkněte na náš preview Samsung Galaxy S9.
I když je veletrh MWC 2018 spíše záležitostí mobilních telefonů, společnost Huawei se letos věnuje jiným segmentům. V Barceloně představila hned tři nové tablety MediaPad M5. K dostání budou ve velikostech 8,4" a 10,8", přičemž větší z nich i ve vylepšené verzi Huawei MediaPad M5 Pro. K té náleží stylus a cílí na grafiky a designéry. Další novinkou Huawei je prémiový, kompaktní notebook Huawei MateBook X Pro s vysokým rozlišením displeje a silným hardwarem.
Nová generace tabletů od Huawei bude patřit do vyšší třídy těchto zařízení. Výkon dodají silné procesory Kirin 960 a 4 GB operační paměti, co do úložného prostoru se počítá s verzemi 32 GB, u větších modelů i 64 GB nebo 128 GB. Displeje dostaly vysoké rozlišení 2 560 × 1 600 px, samozřejmostí je dobrá konektivita v čele s LTE připojením či konektorem pro USB-C. Vše poběží na nejnovější verzi operačního systému Android 8.0.
Pod názvem MediaPad M5 Pro se schovává větší z obou verzí, vylepšená o stylus. Dotykové pero má pěkných 4 096 úrovní tlaku a není jediným příslušenstvím profesionální verze, k tabletu bude možné připojit i klávesnici. Novinky od Huawei by se měly dostat do prodeje v dubnu za ceny okolo 10 000 Kč, potažmo 11 500 Kč za větší úhlopříčku. Verze MediaPad M5 Pro by měla stát ještě o 1 000 Kč víc.
Kompaktní notebook MateBook X Pro na MWC 2018 zaujal designem. Displej o velikosti 13,9" s netradičním rozlišením 3 000 × 2 000 px je obehnán velmi tenkým rámečkem a subtilní je i kovové tělo notebooku, tenké pouhých 14,6 mm. Počítač cílí na náročnou, pracovně vytíženou klientelu. Huawei si proto dalo záležet na výdrži – na cestách vydrží baterie až 15 hodin provozu. Nechybí ani rychlé nabíjení. Specialitou notebooku je kamera schovaná v klávesnici nebo kvalitní audio systém.
Výkonem se notebook MateBook X Pro zhostí i náročnějších úkolů. V nabídce budou konfigurace s procesory Intel Kaby Lake i5 a i7, na výběr bude z 8 GB nebo 16 GB operační paměti. Zvolit si bude možné i mezi variantami s 256GB či 512GB diskem. Pakliže někomu nevystačí grafika integrovaná v procesoru, může sáhnout po dedikované kartě NVIDIA GeForce MX150 s 2 GB vlastní paměti. Notebooky budou opravdu prémiové, jejich ceny by mohly začínat nad 30 000 Kč.
Mimo nové elektroniky se Huawei na veletrhu pochlubilo čipem Balong schopným pracovat se sítěmi 5G. Nejde o nic menšího, než o další pokrok v rychlosti přenosů skrze mobilní sítě. Čip má být schopen přenášet data rychlostí až 2,3 Gb/s a nejen z něj je patrné, že Huawei chce stát ve frontě na využití této technologie v první řadě. Na 5G sítě se však orientují i jiní výrobci a my se s nimi budeme brzy potkávat nejen v mobilních telefonech – chystá se i do notebooků a další elektroniky.
Svůj klíčový model V30 představila společnost LG už na začátku podzimu 2017. Únorový veletrh MWC 2018 je tak moc brzo na uvedení další velké novinky. Tuto situaci LG vyřešilo šalamounsky v podobě modelu V30S ThinQ.
Jaké jsou klíčové novinky pro model V30S ThinQ?
Novinek moc není, ale zejména použití umělé inteligence vypadá dobře. AI Cam se totiž bude starat nejprve o co možná nejlepší automatické nastavení režimu pro fotografování. Ve druhé fázi pak chytré algoritmy citelně zlepší výsledný snímek. LG si vůbec s fotoaparátem pohrálo trochu víc a nechybí ani celá řada rozšiřujících režimů včetně rozeznání konkrétních objektů. Tato funkce byla představena ve spojení s nakupováním a on-line hledáním cen zachyceného zboží. Telefon by měl do ČR dorazit už na konci března.
O tom, že LG V30S ThinQ nepatří do druhé ligy, svědčí i srovnání se Samsung Galaxy S9. LG nabídne větší displej, duální fotoaparát a o 2 GB operační paměti více. Samsung na druhou stranu poskytne displej s vyšší jemností a poměrem ke zbytku těla telefonu.
Parametr | LG V30S ThinQ | Samsung Galaxy S9 |
---|---|---|
Operační systém | Android 8.0 | Android 8.0 |
Rozlišení displeje | 2880 × 1440 | 2960 × 1440 |
Typ displeje | P-OLED | Super AMOLED |
Úhlopříčka displeje | 6'' | 5,8" |
Poměr displeje k tělu | 81,21 % | 83,2 % |
Jemnost displeje | 537 PPI | 570 PPI |
Velikost operační paměti | 6 GB | 4 GB |
Kapacita úložiště | 128 až 256 GB | 64 až 256 GB |
Podpora paměťových karet | ✓ | ✓ |
Kapacita baterie | 3300 mAh | 3000 mAh |
Fotoaparát – rozlišení | 16 + 5 Mpx | 12 Mpx |
Duální fotoaparát* | ✓ | ✕ |
Hmotnost | 158 g | 163 g |
Rozměry (Š × V × H) | 75,4 × 151,7 × 7,39 mm | 68,7 × 147,7 × 8,5 mm |
Cena** | od 17 347 Kč | od 21 990 Kč |
Společnost Sony se rozhodla pro rok 2018 zcela změnit své klíčové chytré telefony. Jak to dopadlo? Tisková konference na MWC 2018 v Barceloně byla pod ostřížím zrakem novinářů celého světa a podle prvních ohlasů to vypadá, že Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact jsou opravdu povedené.
Klíčovou změnou je přechod od typicky hranatého tvaru k elegantně zaobleným křivkám. Novinkou je i použití protáhlého 2 : 1 displeje s rozlišením 1 080 × 2 160 pixelů, který větší model nabídne na 5,7" úhlopříčce. Menší Compact pak disponuje stejným rozlišením dokonce jen na 5" úhlopříčce. Oba displeje navíc podporují i HDR zobrazení. Kombinace moderního procesoru Snapdragon 845 a 4GB RAM garantuje, že systém Android ve verzi 8 bude běhat jako po másle. Kvitujeme, že oba modely jsou po hardwarové stránce prakticky identické. V podstatě jediný zásadní rozdíl je chybějící bezdrátové nabíjení u modelu Compact, což je dle našeho názoru velká škoda.
Jednou z nejdůležitějších vlastností chytrého telefonu je kvalita integrované zadní kamery. Sony pochopitelně využívá svůj čip IMX400 s pětiosou stabilizací a rozlišením 19 Mpx, který oběma telefonům umožňuje natáčet videa ve 4K i s HDR. Videa lze navíc točit v superzpomaleném režimu při 960 snímcích za sekundu (tato funkce je dostupná pro Full HD rozlišení).
Xperia XZ2 půjde do světa v barvách Liquid Silver, Liquid Black a Deep Green. Xperia XZ2 Compact dorazí v barvách White Silver, Black a Moss Green. Prodeje startují v druhé půlce března a cenu pro vás aktuálně zjišťujeme.
Zejména Sony XZ2 Compact patří mezi nejvýkonnější telefony s 5" displejem na trhu. Kromě chybějícího bezdrátového nabíjení je to opravdová pecka. Co nás ale na MWC 2018 u telefonů zamrzelo? Poměrně velká hmotnost i tloušťka.
Parametr | Sony Xperia XZ2 | Sony Xperia XZ2 Compact |
---|---|---|
Operační systém | Android 8.0 | Android 8.0 |
Rozlišení displeje | 1 080 × 2 160 | 1 080 × 2 160 |
Typ displeje | IPS | IPS |
Úhlopříčka displeje | 5,7" | 5" |
Poměr displeje k tělu | 76,1 % | 73,5 % |
Jemnost displeje | 424 PPI | 483 PPI |
Velikost operační paměti | 4 GB | 4 GB |
Kapacita úložiště | 64 GB | 64 GB |
Podpora paměťových karet | ✓ | ✓ |
Kapacita baterie | 3 180 mAh | 2 870 mAh |
Bezdrátové nabíjení | ✓ | ✕ |
Fotoaparát – rozlišení | 19 Mpx | 19 Mpx |
Duální fotoaparát | ✕ | ✕ |
Hmotnost | 198 g | 168 g |
Rozměry (Š×V×H) | 72 × 153 × 11,1 mm | 65 × 135 × 12,1 mm |
Cena | 19 989 Kč | 15 489 Kč |
Podobně jako BlackBerry, i společnost Alcatel vydává nové telefony pod taktovkou čínského elektronického giganta TCL. Na veletrhu MWC 2018 odhalil Alcatel hned tři nové řady telefonů střední třídy a dohromady dokonce šest nových modelů – Alcatel 1C, Alcatel 1X, Alcatel 3, Alcatel 3X, Alcatel 3V a Alcatel 5. Prakticky všechny představené řady zaujmou skvělou výbavou vzhledem k nižší předpokládané ceně.
Skvělým příkladem je nejvýkonnější model Alcatel 5, který bude za cenu kolem 5 990 Kč disponovat prvky spíše typickými pro mnohem dražší high-end smartphony. Konkrétně u něj najdeme 5,7'' LCD displej s poměrem stran 18 : 9 (ale rozlišením „pouze“ 720 × 1 440), duální selfie kameru a v neposlední řadě také technologii rozpoznání obličeje sloužící k odemykání telefonu. Přestože je celá zadní strana telefonu vyrobena z plastu, zaujme Alcatel 5 ve výsledku vzhledným a jednoduchým designem.
Uprostřed potom stojí modely Alcatel 3. Hlavním rozdílem mezi třemi představenými modely je velikost displeje – nejméně vybavený Alcatel 3 nabídne 5,5'' displej (720 × 1 440), Alcatel 3X potom 5,7'' displej (720 × 1 440) a Alcatel 3V dokonce 6'' displej s rozlišením 1080 × 2160. Z hlediska výkonu jsou si telefony do velké míry podobné, všechny pohání čtyřjádrový procesor doplněný o operační paměť RAM s kapacitou 2 či 3 GB.
Na samotném konci se nacházejí low-end modely Alcatel 1C a 1X. Ty dostaly převážně zaostalé vybavení jako například IPS LCD displej s rozlišením pouhých 480 × 960 pixelů či čtyřjádrový procesor o taktu 1.0 GHz, avšak hardwarové nedostatky opět kompenzují nízkou cenou kolem 2 490 Kč (Alcatel 1X) respektive 2 190 Kč v případě modelu 1C. Zároveň bude model 1X prvním telefonem od společnosti Alcatel, na kterém poběží odlehčený systém Android Oreo (Go Edition).
Jak jste se již mohli v našem článku dočíst, Alcatel představil na MWC 2018 tři řady nových chytrých telefonů, jejichž součástí je i model Alcatel 1X. Ten je velice zajímavý hlavně pro společnost Google, jelikož se jedná o vůbec první chytrý telefon běžící na operačním systému Android Oreo (Go Edition).
Android s dodatkem Go Edition cílí především na méně výkonné low-end smartphony, kterým Alcatel 1X bezpochyby je (procesor Mediatek MT6739 a RAM o kapacitě 1 GB). Zásluhou speciálně optimalizovaných aplikací klade tento odlehčený systém mnohem menší nároky na paměť a velikost úložiště zařízení, což by mělo ve výsledku vést i ke znatelnému zrychlení celého systému.
Kromě chytrého telefonu jsme od značky Alcatel měli možnost vidět také dvojici tabletů s operačním systémem Android Oreo (Go Edition) – Alcatel 1T 7 a Alcatel 1T 10. Ty disponují taktéž pouze 1 GB RAM a liší se jen velikostí displeje, avšak nedostatek výkonu kompenzují opravdu nízkou cenou, která by se podle předběžných odhadů měla u menšího modelu pohybovat na hranici 1 790 Kč. Na MWC 2018 byly v průběhu představeny ještě další dva chytré telefony s Android Go, a to konkrétně ZTE Tempo Go a Nokia 1.
Společnost HMD Global, která stojí za značkou Nokia, na MWC 2018 ukázala několik novinek. Poprvé jsme viděli Nokii 1 a přivezla s sebou i již představenou Nokii 2. Uveden byl také zajímavý telefon s duálním fotoaparátem Nokia 7 Plus, model s legendárním jménem Nokia 8 Sirocco a „banánový“ telefon Nokia 8110. Čím se jednotlivé mobily snaží zaujmout?
Nokia na tiskové konferenci den před začátkem veletrhu MWC 2018 představila hned několik telefonů. Jedním z nich je Nokia 1. Jedná se o levný smartphone, který zamíří na trh v dubnu. Jeho cena bude začínat na ceně 85 USD, tedy přibližně 1 800 Kč.
Do plastového těla o rozměrech 133,6 × 67,8 × 9,5 mm je zasazen 4,5palcový displej s rozlišením 854 × 480 pixelů. To dělá z Nokia 1 velice kompaktní telefon, který se vejde i do menších kapes.
Mobil běží na odlehčené verzi operačního systému Android 8 Oreo ve verzi Go, určené právě pro přístroje se slabším výkonem, jako je například Nokia 1. V útrobách se skrývá procesor MediaTek MT6737M a 1 GB paměti RAM. Přesto očekáváme dostatek výkonu pro běžné fungování či hraní nenáročných her.
Nokia 1 bude mít k dispozici dva fotoaparáty. Přední s rozlišením 5 Mpx, zadní s rozlišením 8 Mpx. Ačkoli nelze od fotoaparátů očekávat špičkovou kvalitu, na základní fotografování momentek ze života bohatě postačí. Pro ukládání dat bude sloužit interní úložiště s kapacitou 8 GB, rozšiřitelnou o microSD kartu. Slot lze také využít pro druhou SIM kartu, tudíž bude možné používat dvě čísla najednou. Baterie odpovídá ostatním parametrům, má kapacitu 2 150 mAh.
Nokia 1 není žádný top model, nýbrž levný telefon pro nenáročné uživatele. Pro základní volání, psaní esemesek a občasné prohlížení internetu je ale dobře použitelný. Umírněný vzhled se zakulacenými hranami bude možné ozvláštnit řadou barevných krytů.
Telefon Nokia 2 byl uveden na český trh již v lednu, ale i tak se podíval se zbytkem rodiny na MWC 2018. Řadí se do nejnižší třídy, a osloví tak zejména nenáročné uživatele. Těm nabídne zejména vysokou výdrž baterie, trvající až několik dní.
Smartphone Nokia 2 nabídne kovové tělo doplněné plastovými zády. Displej s HD rozlišením má velikost 5". Již zmíněná baterie má nadstandardních 4 100 mAh, a poskytne tak až pětidenní výdrž. Vysoké výdrži rovněž pomáhá úsporný, byť ne příliš výkonný procesor Snapdragon 212. Ten spolu s 1 GB RAM poskytne výkon pro základní práci s aplikacemi či jednoduchými hrami. Vnitřní úložiště o kapacitě 8 GB lze rozšířit paměťovou kartou o dalších 128 GB. Nokia 2 běží na operačním systému Android ve verzi 7.1.1 Nougat, dobrou zprávou však je příslib nové verze Android 8.0 Oreo. Pro focení poslouží dvojice fotoaparátů, s 8 a 5 Mpx.
Nokia 2 je smartphone vhodný např. pro seniory, menší děti nebo dospělé, kteří nemají se smartphony zkušenosti. Ti za nízkou cenu získají zejména dlouhou výdrž na baterii.
Nokia 7 Plus je však telefon, který osloví i uživatele požadující něco víc než jen základní výkon. Dostal prémiový design tvořený unibody konstrukcí z jednoho kusu hliníku. Telefon získává na eleganci díky keramickému povrchu, stříkanému šesti vrstvami laku.
Přední straně telefonu Nokia 7 Plus vévodí velký 6" IPS displej s rozlišením 2 160 × 1 080 px a oblíbeným poměrem stran 18 : 9. Obepínají jej poměrně tenké rámečky. Na zádech telefonu pak nalezneme čtečku otisků prstů a duální fotoaparát s rozlišením čoček 12 a 13 Mpx. Ty nejenže slouží k vytvoření efektního rozmazaného pozadí, nabídnou však především nepříliš častou možnost dvojnásobného zoomu.
Ve spojení s přední čočkou o rozlišení 16 Mpx s optikou Zeiss může uživatel využít plný potenciál nové funkce SuperPixel. Ta spojuje každé 4 pixely do jednoho, čímž zajišťuje vyšší kvalitu pořízených fotografií. Předností fotoaparátu nad displejem je ale primárně technologie FaceUnlock pro okamžité odemykání telefonu pomocí skenu obličeje.
Srdcem telefonu je osmijádrový procesor Snapdragon 660 se čtyřmi jádry po 2,2 GHz a 1,84 GHz. O bezproblémový chod se budou starat 4 nebo 6 GB operační paměti RAM. Potěší interní úložiště o kapacitě 64 GB, kterou bude možné rozšířit microSD kartou o velikosti až 256 GB. Výdrž telefonu bude díky nevyměnitelné 3 800mAh baterii dosahovat až 2 dnů na jedno nabití.
Třešničkou na dortu je zvolení USB-C konektoru, ponechání 3,5mm sluchátkového jacku a především předinstalování nejnovější verze Androidu One, respektive Androidu 8.1 Oreo. Telefon by se měl na našem trhu objevit v průběhu dubna 2018 s cenou okolo 10 tisíc korun.
Další představenou novinkou společnosti Nokia je Nokia 8 Sirocco. Svým názvem telefon navazuje na legendární stejnojmenný vysouvací model 8800, který byl ve své době ztělesněním odolnosti. Novinka jde v tomto ohledu v jeho stopách a ostudu mu svým jménem rozhodně nedělá. Jedná se totiž o velmi dobře vybavený chytrý telefon s vysokým výkonem.
Nokia 8 Sirocco zřejmě zaujme už faktem, že základní konstrukce těla je vyrobena z jednoho kusu oceli. To mu propůjčuje robustnost a vysokou odolnost, ať už telefon vystavíte (téměř) jakémukoliv zacházení. Ocel na přední a zadní straně doplňuje Gorilla Glass 5, přičemž výrobce se chlubí, že sklo dokonce pokrývá 95 % povrchu telefonu. I díky tomu se novinka může pochlubit vysokou certifikací odolnosti IP67. Takto navržená konstrukce umožňuje využití moderního bezdrátového nabíjení pomocí technologie Qi. Sklo je navíc po stranách zakřivené, což vede k tomu, že telefon na hranách dosáhne tloušťky pouhých 2 mm.
Telefonu dominuje P-OLED displej s úhlopříčkou 5,5", rozlišením Quad HD (2 560 × 1 440 pixelů) a poměrem stran 16 : 9. V jádru trůní stále výkonný procesor Snapdragon 835, který bude spolupracovat se 6 GB paměti RAM.
Fotoaparát je duální, s rozlišením dvakrát 12 Mpx a bezztrátovým přiblížením. Telefon bude k dispozici v Dual SIM i obyčejné variantě. Zajímavostí je pak podpora prostorového zvuku pomocí tří HDR mikrofonů, které si poradí s náloží až do 130 decibelů. Videa z koncertů tak budou obsahovat i něco jiného než jen šum.
Největší rozdíl oproti klasické Nokia 8 spočívá v odolnosti. Ocel je pevnější než hliník, což je sice rozdíl, který na první pohled není vidět, v praxi je ale znát. Viditelnější je zjištění, že Sirocco nemá žádná viditelná tlačítka, všechno je součástí displeje. To rovněž přidává telefonu na kompaktnosti. A jakou bude mít Nokia 8 Sirocco cenu? Ta bude odpovídat výbavě. Novinka, která by se na trhu měla objevit v dubnu, se bude prodávat za přibližně 20 000 Kč.
O rozruch se postaral další telefon společnosti Nokia, resp. firmy HMD Global, která za telefony pod značkou Nokia stojí. Výrobce totiž představil další oživený telefon známý již z dřívějška, Nokii 8110. Její původní podobu odhalil výrobce již v roce 1996 a během prodeje si stihla zahrát také ve známém kultovním filmu Matrix.
Po vzoru loňského úspěšného retro modelu Nokia 3310 je tu verze „banánové“ Nokie 8110, jak se telefonu už v minulém století přezdívalo. I letos připomíná svým prohnutým designem ono ovoce. Konstrukci tvoří polykarbonátové plastové tělo, které doplňuje výrazný prvek v podobě vysouvacího krytu klávesnice.
Pod krytem se již nachází samotná klávesnice s uspořádáním tlačítek do formátu T-9. Hned nad klávesnicí dominuje čelní straně Nokie 8110 displej s použitou technologií TFT TN o úhlopříčce 2,45” a přijatelným rozlišením 240 × 320 px. Na zadní straně nalezneme fotoaparát s nižším rozlišením 2 Mpx a LED blesk.
Telefon se bude snažit na uživatele zapůsobit i výdrží na baterii, protože v pohotovostním režimu by měl vydržet až 25 hodin provozu. Samotné telefonování zvládne až po dobu 7 hodin, přehrávat hudbu 48 hodin a sledování videa 6 hodin. To vše zajišťuje akumulátor o skromné kapacitě 1 500 mAh.
Výkon telefonu poskytuje čtyřjádrový procesor Qualcomm 205 o taktu 1,1 GHz, půl gigabajtu operační paměti RAM a interní úložiště o kapacitě 4 GB. Paměťovou SD kartu bohužel není možné do telefonu vložit. Váha činí lehce nadprůměrných 177 g a ve složeném stavu má telefon rozměry 133,5 × 49,3 × 14,9 mm.
Ačkoliv se telefon zdá jako nepříliš chytrý, jeho chod bude zajišťovat speciální Smart Feature OS s doplňkovými aplikacemi. Ty budou zahrnovat například Facebook, Google Mapy, Gmail a chybět nebude ani Google Assistant a vlastní obchod s aplikacemi ke stažení. Proto Nokii 8110 výrobce vybavil také WiFi s b/g/n a Bluetooth ve verzi 4.1. Vhod přijde i GPS a FM rádio.
Nově představená Nokie 8110 bude k dostání jak v oblíbené banánově žluté barvě, tak také v klasičtější konzervativní černé variantě. Zvolit budete moci také verzi s duálním slotem pro SIM kartu. Dočkat bychom se jí měli již v květnu tohoto roku s cenou okolo 2 000–2 500 Kč.
O Nokii 6 pro rok 2018 jsme slyšeli již v lednu. Právě tehdy byl totiž tento zástupce střední třídy vypuštěn na čínský trh. Na globální trh se ovšem dostal až se svým představením na právě probíhající výstavě MWC 2018, kde jsme se dozvěděli několik novinek, které v čínské verzi nebyly.
Jistým překvapením nové Nokie je operační systém. Všichni jsme totiž čekali, že nové série přijdou s Androidem 8.0 Oreo, ale byli jsme tak trochu vyvedeni z omylu. Nokia 6 totiž poběží na Androidu One. Design na první pohled připomíná již zmíněné Oreo, ovšem tento operační systém od Googlu přidává lepší zabezpečení a snadnější orientaci v systému.
Co se týče ostatních specifikací, nic nového jsme se od ledna nedozvěděli. Do Evropy se tento smartphone podle všeho dostane již v dubnu s cenovkou 279 €, tedy něco málo přes 7 000 Kč. Cena v České republice ještě nebyla oznámena, ale pravděpodobně se bude pohybovat někde okolo této částky.
Nedávné úniky modelů Lenovo Moto G6, G6 Plus a G6 Play dávaly tušit, že v Barceloně dojde na oficiální představení. Zatím není jasné proč, ale Lenovo změnilo plány a nové telefony zkrátka nejsou. Možná jde jen o taktiku a Lenovo si brzy připraví vlastní tiskovou konferenci, která nezapadne v návalu mobilních novinek posledních dnů.
Čínské telefony v našem výběru kromě Huawei zastupuje také Xiaomi. Přesně jak se proslýchalo, u oblíbené značky dostupných mobilních telefonů se na MWC 2018 velké novinky nekonají. Namísto dlouhých front na očekávané telefony Mi Mix 2S nebo vlajkovou loď Mi 7 ukazuje Xiaomi své stávající modely. Zájmu se tak na stánku těšil zatím nejčerstvější telefon Redmi Note 5 Pro. Vylepšená verze modelu Redmi 5 Plus přináší do řady Redmi duální fotoaparát a slibuje solidní výkon.
Smartphone Redmi Note 5 Pro s procesorem Snapdragon 636, a 4, potažmo 6 GB operační paměti má rozměrný 5,99" displej s Full HD+ rozlišením, 64 GB úložného prostoru a jak je u Xiaomi zvykem, větší, 4 000mAh baterii. Designem se silně podobá svému kolegovi Redmi 5 Plus, výraznější změnou je jen duální fotoaparát, který se přesunul k okraji telefonu.
Vlastníte kryptoměny jako například Bitcoin, Litecoin či Ethereum a využíváte ve svém chytrém zařízení softwarovou peněženku pro jejich správu? Pak byste neměli zapomínat na všudypřítomná bezpečností rizika, která s sebou tyto peněženky přinášejí. Zejména v případě takzvaných online peněženek vkládáte do úrovně zabezpečení aplikace vskutku nemalou důvěru. Přesně tyto nedostatky chce ale změnit unikátní chytrý telefon s bezkonkurenčním zabezpečením a vlastní vestavěnou peněženkou – SikurPhone.
Rozhodně se nejedná o telefon pro běžného uživatele, na SikurPhone totiž běží k nepoznání upravená verze operačního systému Android, která poskytuje opravdu jen ty nejzákladnější funkcionality – jednoduché (avšak elegantní) rozhraní, volání, zprávy, ukládání dat, prohlížeč apod. Nenajdete zde žádnou z populárních aplikací z Google Play, jako je Facebook, Instagram nebo Twitter. Zároveň však telefon disponuje zabudovanou online peněženkou SikurWallet, díky které můžete ukládat všechny své kryptoměny na zabezpečené cloudové úložiště Sikur. Sami vývojáři tvrdí, že jejich zařízení je důkladně otestováno s výsledkem „hacker proof“ a všechna data na něm uložená jsou s největší pečlivostí šifrována.
Ačkoli se mohlo zdát, že BlackBerry si po loňském úspěšném představení modelu KeyOne přichystalo (a úspěšně skrývalo) něco skutečně velkého i pro MWC 2018, opak se stal pravdou. Na letošním veletrhu tak bohužel neuvidíme ani nástupce a ani vylepšenou verzi povedeného telefonu s hardwarovou klávesnicí. Kdy se tak stane a jak bude první z dvojice chytrých telefonů pro rok 2018 vypadat, je v současnosti velkou neznámou.
Jak už bylo dlouho před začátkem veletrhu jasné, Google se zcela logicky zaměřil na svého opečovávaného chytrého asistenta Google Assistant. Na MWC 2018 tak došlo k představení hned několika nových vychytávek. První z nich je rozšíření jazykových schopností asistenta – k současným devíti jazykům přibude sedm nových (norština, švédština, dánština, nizozemština, indonéština, thajština, hindština), přičemž do konce roku by jich měl Google Assistant zvládat dohromady dokonce třicet.
Podstatně lépe se bude pracovat také s aplikacemi třetích stran. Google totiž vytvořil novou funkci Android Link, která by měla vývojářům do velké míry ulehčovat propojení aplikací s Google Assistant. Z této skutečnosti vyplývá i další výhoda – asistent začne využívat svou „paměť“ napříč vícero aplikacemi a při opakovaném zadání úkonu se bude snažit co nejvíce zužitkovat informace nabyté při poslední vzájemné interakci.
Na ASUS konferenci na MWC 2018 jsme se kromě množství narážek na „ovocné telefony“ (iFruit, čímž výrobce odkazoval na iPhony), dočkali i nových telefonů ASUS ZenFone 5. Jsou celkem tři a pokryjí rozsáhlé cenové spektrum. Řeč je o telefonech ZenFone 5Z, ZenFone 5 a ZenFone 5 Lite. Charakteristické jsou u těchto telefonů velké displeje, systémy dual camera, dosti zdůrazňovaná umělá inteligence a ruku na srdce, také velká podobnost s tolik skloňovaným iPhonem X.
Nejvýkonnější z představených telefonů je ZenFone 5Z, který má předpoklady stát se žádaným artiklem pro ty, kdo chtějí vysoký výkon za málo peněz. Designem se silně inspiroval na podzim 2017 představeným iPhonem X, stojí však jen zlomek peněz.
První, čeho si na něm můžeme všimnout, je obrovský displej s vykrojením, jaký má právě jablečný top model. Rok 2018 tedy bude (i podle ostatních představených novinek jiných značek) mimo jiné i ve znamení displejů s vykrojením. Obrazovka ZenFone 5Z zabírá většinu přední části a má úhlopříčku 6,2" a rozlišení Full HD+ (1 080 × 2 246 pixelů).
V jeho útrobách se pak neskrývá nic jiného než procesor Qualcomm Snapdragon 845, tedy stejný, jako dostane i Galaxy S9. Procesor bude operovat s pamětí RAM, která bude mít jednu ze tří kapacit. Asus ZenFone 5Z totiž poputuje na pulty ve třech verzích:
ZenFone 5Z se nebude muset stydět ani za fotoaparát. Hlavní zadní kamera nabízí 12 Mpx a světelnost f/1.8, což by i samo o sobě stačilo. ASUS si ovšem připravil i sekundární kameru s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.0. Stejnými parametry disponuje také přední fotoaparát. Mobilu, který běží na operačním systému Android 8.0 Oreo s ASUS nástavbou ZenUI 5.0, nechybí ani funkce rozpoznávání otisku prstu a obličeje.
Vtipnou funkcí je ZeniMoji, tedy možnost tvořit si emoji podle vašeho výrazu. A ano. S touto funkcí přišel také Apple pod názvem Animoji. Není tedy divu, že Asus ZenFone 5Z okamžitě dostal označení „levný iPhone X“. Cena by totiž měla začínat asi na 12 000 Kč, což je vzhledem k výbavě velmi přívětivé. Ze zmíněných telefonů vyjde 5Z nejpozději, a to v červnu tohoto roku.
ZenFone 5 bude levnější než 5Z a výkonem zařadí se do střední třídy. Velikost a také zásek displeje si však překvapivě ponechá. Na první pohled tak bude velmi podobný svému dražšímu kolegovi.
Pod povrchem ZenFone 5 najdeme o něco slabší osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 636 a pravděpodobně se bude prodávat ve dvou paměťových verzích. Levnější nabídne 4 GB RAM, dražší 6 GB. Interní úložiště je ovšem stejné pro všechny modely. Do mobilu se vejde 64 GB dat a těšit se na něj můžeme pravděpodobně již v dubnu. O ceně se však zatím mlčí.
Ačkoliv má s předešlou dvojicí podobné jméno, je ZenFone 5 Lite poněkud odlišný. Má o něco menší displej, a to 6". Rozlišení ovšem stále zůstává Full HD+ (1080 × 2160 px), a tak se nedá říci, že by tím mobil přímo strádal. Stejně jako ZenFone 5, bude mít i Lite dvě varianty. Levnější nabídne osmijádrový Snapdragon 430, 3 GB RAM a 32 GB interního úložiště. Dražší přijde s výkonnějším procesorem Snapdragon 630 a nárůstem na paměti. Dostane 4 GB RAM a 64 GB pro soubory.
Odlišnosti se dějí i v oblasti fotoaparátů. ZenFone 5 Lite má totiž dva hlavní fotoaparáty. Ten lepší z nich je na přední straně a jde o dual camera systém. Primární přední kamera má rozlišení 20 Mpx a světelnost f/2.0 a doplní ji sekundární kamerka o rozlišení 8 Mpx. Druhý fotoaparát, ten na zadní straně, je taktéž dual camera. Primární zadní kamera disponuje rozlišením 16 Mpx a světelností f/2.2 a do tandemu přispívá 8Mpx sekundární kamera.
Zbylé parametry jsou víceméně stejné jako u ostatních variant série ZenFone 5. Na Lite verzi se můžeme těšit už velmi brzo. Na trh by se měl dostat v březnu, ovšem o ceně se stejně jako v případě ZenFone 5 mlčí.
Posledním přírůstkem Asusu na MWC 2018 je v tichosti představený telefon nižší kategorie ZenFone Max (M1). Není to tak úplně novinka. Telefon byl již v listopadu představený pro ruský trh, nyní se však dostane i do dalších zemí. Jeho název vám možná bude povědomý i z jiného důvodu. Existuje totiž i jeho větší kolega s větším displejem a podobnou výbavou, ASUS Zenfone MAX Plus.
A s čím bude chtít ZenFone Max (M1) prorazit? S kovovou konstrukcí, velkou baterií a na první pohled hezkým designem. Ačkoli rámečky nemá tak tenké jako jeho kolegové z řady ZenFone 5, zobrazovač si pro sebe vyčlenil více než 80 % plochy přední části. Displej Max (M1) má parametry 5,5 palců, poměr stran 18 : 9 a rozlišení HD+, tedy 1 440 × 720 px. Zadní fotoaparát je duální, s 13 a 8Mpx rozlišením snímačů, selfie kamerka dostala rozlišení 8 Mpx.
Pod kapotou najdeme procesor Snapdragon 430/425 (záleží na variantě), 3 GB paměti RAM a úložiště o kapacitě 32 GB, které bude možné rozšířit o paměťovou kartu. Velkou devízou Max (M1) bude baterie o kapacitě 4 000 mAh, jež vzhledem k nízkému rozlišení displeje a úspornému procesoru slibuje dlouhou výdrž na jedno nabití.
Pohledný telefon poběží na nejnovějším operačním systému Android 8 Oreo s grafickou vrstvou ZenUI 5.0. Cenu Asusu ZenFone Max (M1), který se bude prodávat v černé, zlaté a červené barvě, odhadujeme do 7 tisíc Kč.